D£ ECHO VIN HET ZUIDEN No. 100 Woensdag 17 Dec. 1924 TWEEDE BLAD. der Bijz. Clemens en in ge- PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 16 Dec. 1924. Wij vernemen dat 11. Maandag de nieuwe schoollokalen Meisjesschool in de St. parochie zijn ingezegend bruik genomen. Ook B. en W. waren tegenwoordig. Door verschillende sprekers moet ge wezen zijn op het nut van 't bijzonder onderwijs. Wijl ons van deze plechtigheid niets bekend was. kunnen wij daarvan ook geen verslag ;geven. Thans is men begonnen met de koperdakbedekking onzer nieuwe kerk, welk werk is opgedragen aan de firma Kwakernaat te Nijmegen. Naar wij vernemen zijn ne voor stellen van Ged. -Staten inzake de ga rantie voor de Tentoonstelling en de verbetering van den weg Tilburg Waalwijk in ,de afdeelingen der Prov. Staten gunstig ontvangen. Nu tengevolge van de samen voeging der drie gemeenten, de nieuwe gemeente een bebouwde kom heeft gekregen van meer dan 5000 inwoners, moeten*ook hier na 1 Jan. a s. de be staande vergunningen tot verkoop van sterken*£drank in het klein, gesplitst worden in de z.g. „tap- en shjtver- gunningen^and hiermecie zullen de ver gunninghouders in den loop der maand fanuari 1925 moeten verklaren, voor welken verkoop zij in het vervolg de vergunning wenschen voort te zetten. Onder „tapvergunningen" worden verstaan, de vergunningen tot verkoop voor gebruik ter plaatse van verkoop onder „slijtvergunningen" de vergun ningen tot verkoop voor gebruik elders dan ter plaatse van verkoop. De Ccfmmissie van Overleg zal Vrij dag a.s., des avonds ten 7 uur, ten raadhuize in vergadering bijeenkomen, teneinde de nieuw-ontworpen salaris- regeling van de gemeente-ambtenaren en -werklieden te bespreken. De Raad dezer gemeente zal óp Vrijdag 2 Januari 's avonds ten 7 uur in openbare vergadering bijeenkomen. Naar aanleiding van verschillen de ingezonden stukken en vragen in ons blad betreffende het al of niet toe kennen van bekroningen op de a.s. In ternationale Tentoonstelling voor de Schoen- en Lederindustrie 1925, Waal wijk, vernemen wij uit goede bron, dat het voornemen bestaat deze aangele genheid nogmaals ter sprake te bren gen in eene vergadering van 't Hoofd bestuur. Het is dus niet uitgesloten dat ook ten deze nog aan den wensch van velen zal worden voldaan. Wij vestigen nogmaals de aan dacht op het concert dat hedenavond door het Waalwijksche Symphonie- Gezelschap in Musis Sacrum wordt gegeven. In een vorig nummer hebben we reeds meegedeeld hoe dit gezel schap het laatste jaar steeds is voor uit gegaan, zoowel wat het ledental, als zijne prestaties betreft. Het uit te voeren programma is van dit laatste een duidelijk bewijs. Ieder Waalwijker zal er dus prijs op' stellen hiervan te kunnen génieten en het als een plicht beschouwen, dergelijk gezelschap, een unicum in deze geheele streek, door zijn tegenwoordigheid te steunen. De Koninklijke Stoomschoenen- fabriek heeft, ook al als gevolg van de P.N.E.M.-misère in dier voege „dat deze maatschappij aan de industrie geen behoorlijk tarief wenscht te be rekenen, besloten haar contract met de P.N.E.M. op te zeggen tegen 1 Ja nuari a.s. Zij gaat nu weer haar eigen electri- sche kracht en licht opwekken en heeft daartoe, onder leiding van 't architec ten-bureau eenige variatie in den stijl nieuwe machine-kamer laten bouwen aan den Parallelweg, die zoowel uit-, als inwendig keurig voldoet. Geheel in natuursteen opgetrokken, maakt zij werkelijk een allersmaak- volste indruk. Ook van binnen valt de afwerking in elk opzicht te loven. Met genoegen hebben we den ïaatsten tijd kunnen constateeren dat dit architec ten-ureau eenige variatie in den stijl gaat brengen, waarin men onze huizen en gebouwen hier placht op te trek ken; dit is werkelijk een verheugend verschijnsel. De machine-kamer herbergt twee prima Ruw-olie-motoren van Werk spoor, elk van 75 P.K., waarvan één dient voor reserve. De electrische in stallatie van 69 K.V.A. is geleverd en gesteld, tot groote voldoening, door de Elem. A.s. Maandag hoopt men ge heel het bedrijf in werking te zetten. Als men nu weet dat, bij ruime af schrijving en berekening van alle on kosten, men waarschijnlijk komt tot een prijs van pl.m. 4 cent per K.W. en de P.N.E.M./'hier vraagt 11 cdnt (bij anderen ging ze tot 8^) dan is 't geen wonder dat de directie tot dit besluit kwam en andere fabrieken, naar wij vernemen, spoedig zullen volgen, tot schade natuurlijk van alle aangeslo tenen, zoowel de industrie- als licht- verbruikers. En zoo gaat 't maar steeds verder ondanks alles; de-geméente als groot-afnemer, betaalt n.l. pl.m. 12 ct. De Koninklijke Stoomschoenenfa- briek A. H. van Schijndel is intusschen een prachtige installatie rijker gewor den, die aan 't geheele bedrijf ten zeer ste ten goede zal komen. Sinds enkele weken loopt in onze gemeente het gerucht, als zouden het dubbele pand van dhr. H. v. Erp en de daarachter gelegen woningen in de Kerkpad, toebehoorende aan den heer J. v. Loon, door de gemeente zijn aan gekocht, om later de Kerkpad te kun nen verbreeden of verfraaien. Naar wij uit de beste bron vernemen, zijn deze geruchten van allen grond ontbloot. Waar is alleen, dat het dubbel huis van den heer H. van Erp is aangekocht door het architecten-bureau van Ree Bossaerts, voor welk doel is onbe kend. Gisteren overleed alhier in den ouderdom van 64 jaar, de heer Adria- nus Pullens, firmant der stoomschoe- nenfabriek Gebr. Pullens. Onderwerp„De Zuid-Afrikaanse let terkunde". v. d. L. Vergadering der onderafdeeling „Langstraat en Omgeving" van den Nederlandschen Bond van Gemeente- Ambtenaren, te houden op Zaterdag, 20 December 1924, des namiddagsom 3 uur in de achterzaal van het Hótel Verwiel te Waalwijk. Aan de orde 1. Lezing te houden door den heer J. J. Bergsma te Voorburg, redacteur van „De Gemeentegids", over de wij ziging der Pensioenwet 2. Verkiezing van een bestuurslid in de vacature J. Verwiel' 3. Bespreking van de wijze van invordering van schoolgeld. De dienstregeling voor het Bernsche Veer. Op vragen van het Tweede Ka merlid van Sasse vanYsselt: Is het aan den minister bekend, dat bij de behandeling van het wetsont werp, dat geworden is de wet van 26 Januari 1883 (Stbl. no. 4), door de toenmalige regeering is verklaard, dat de verlegging van de Maasmond geen schade behoorde toe te brengen aan het Westen van Noordbrabant Is het ook aan den minister bekend, dat bij de onteigening voor de bedoelde verlegging van te Bern, gemeente Herpt, gelegen gronden, welke gronden, door de Nieuwe Maas moesten worden doorsneden, door het rijk met de eigenaren van die gronden is overeen- TELEQ-RAM. Flora-Bioscoop, Waalwijk. HET RAD a.s. Zondag voor U gereserveerd Pathé Cinema Aanvullende voorloopige lijst van deelnemers aan de Internationale Tentoonstelling voor de Schoen- en Lederindustrie Waalwijk 1925. Fa. H Brands, Loon op Zand. N.V Eerste Nederlandsche Leesten en Stanzmessenfabriek, Tilburg. Wijnmalen en Hausman Rotterdam H G. van Hemert, Den Haag, H. J de Pont-Mannaerts Tilburg. Lezing Dr. H. W. E. Moller. In zijn lezing van Vrijdag 1.1. besprak dr. Moller de beroemde bekeerling Frederik van Eeden. Heel de omvang rijke arbeid van deze geniale fieguur op één avend behandelen, was on- mogelik, aldus spr., en hij bepaalde zich daarom tot enkele van de meest kenmerkende gedeelten en van Eeden's ontwikkelingsgang in grote lijnen. Al in de eerste jaren van De-Nieuwe- Gidsbeweging toont zich van Eeden als 'n persoonlikheid met eigen op vattingen, afwijkend van die in zijn kring heersend waren. Bij z'n afbreken de krietiek is geen spot tegen de godsdienst op zich zelf, waarvan hij de hoge waarde beseft, maar wel tegen de ellendige vorm waarin die geuit werd en waarachter van Eeden slechts schijn-vroomheid meende te vinden (Grassprietjes door Cornelis Paradijs). In z'n „Kleine Johannes" komt al duidelik uit z'n streven naar 'n eties iedeaal't zedelik goede wordt ge waardeerd boven 't esteties mooie. Duidelik toonde spr. deze opvatting aan in 'n ontleding van „de Kleine Johannes" en in enkele fragmenten uit van Eeden's bundels „Studies". Welke verwarde meningen van Eeden had over godsdienst, bleek o m. uit zijn „Ellen, een lied van de smart". Hij kon zich 't probleem van 't lijden niet anders verklaren dan door 'n soort panteïsme aan te nemen'n Godheid die één is met 't heelal, zelf lijdt, en in gedurige ontwikkeling verkeert. Ontzaglik was 't werken en streven van v. Eeden op allerlei gebiedals medicus, socioloog, dichter en proza schrijver. Zijn ganse vermogen offerde hij op voor z'n sosiale inzichtende stichting van z'n Walden-kolonie, waar hij er ook niet tegen opzag de zwaar ste handenarbeid te verrichten. Langzamerhand naderde deze zoeker de begeerde Waarheid, maar hij had nog vele moeilikheden in zichzelf te overwinnen. Z'n ontwikkeling is te volgen in z'n groot gedicht in terzinen „Het lied van Schijn en Weezen", waar hij meer dan twintig jaar aan werkte. De laatste zangen hiervan, in 't 3e boek, geven z'n gevoelens weer na z'n bekering tot 't Katoliek geloof. De volgende lezing zal plaats hebben niet op 2 Januarie zoals eerst was aangekondigd, maar op 9 Januarie a.s. gekomen „ter plaatse, waar de te maken rivier den bandijk van stad en lande van Heus- den ten oosten van Heusden doorsnijdt, wordt deze kunstweg door een tolvrij pontveer over de nieuwe rivier in gemeenschap bracht met de open bare wegen op den overliggenden oe ver"? Acht de minister het nu wel in overeenstemming met voorschreven toezegging en overeenkomst, dat de dienstregeling voor gezegd pontveer, dat 23 November 1893 is in werking gesteld en sedert dien tot een ieders bevrediging heeft gewerkt, van 1 April 1924 af zoo is gewijzigd, dat de uren, gedurende welke men met dat veer kan worden overgezet, zijn ingekort geworden, voor sommige tijden van het jaar zelfs aanmerkelijk en op de Zondagen nog aanmerkelijker Is de minister bereid, vooral met het oog "op de belangen van den landbouw, voor bedoeld veer zoodanige dienstregeling vast te stellen, dat het bediend wordt tusschen 5 uren 's mor gens en 10 uren 's avonds heeft de minister van waterstaat geantwoord Oncjergeteekende meent te mogen betwijfelen of de bedoelde verklaring en de genoemde voorwaarde van welke hem intusschen slechts bekend is, dat deze voorkomt in een enkel onteigeningsvonnis van zoo verre strekking zouden zijn als de geachte steller der vragen wellicht onderstelt. Doch al ware zulks anders, dan nog schijnt het geenszins in strijd met vorenbedoelde omstandigheden, dat de dienstregeling aan het Bernsche veer sedert 1 April 1924 eenigszins ingekort is. Dit geschiedde ter be zuiniging op de bedieningskosten, nadat ervaring had geleerd, dat in de sluitingsuren het verkeer zeer gering is. Dat het landbouwbelangzou vorderen het veer 's winters en zomers door loopend van 5 uur 's morgens tot 10 uur 's avonds te bedienen, wordt niet bevestigd door het gebruik, dat van het veer werd gemaakt, toen nog te allen tijde gelegenheid tot overzetten bestond. Intusschen is ondergeteekende be^ reid, ter wille van hen. die landbouw winteravondscholen of avondvergade ringen wenschen te bezoeken, bij wijze van proef, den dienst weer eenigszins uit te breiden en gelegenheid tot overzetten' te geven op werkdagen van 5.30 v,m. tot 9 30 n.m. en op Zon dagen van 6.30 v.m. tot 9 30 n.m. De „Tilb. Post" schrijft In de dezer dagen gehouden ver gadering der Tilburgsche Kamer van Koophandel is besloten voor een be drag van f 1000 deel te nemen in he garantiefonds der tentoonstelling, welke volgend jaar te Waalwijk wordt gehouden. Thans vinden we in de stukken ter voorbereiding van de Raadszitting van a s. Dinsdag 16 December, dat Gedepu- j teerde Staten voorstellen tot een be- j drag aan 20°/0 van dit fonds deel te i nemen met een maximun van f 10 000. j Ook aan den Raad van Tilburg is deelneming in het fonds gevraagd en wel tot een bedrag van f 5000, Wij weten niet of en in hoever dit bedrag voor Tilburg, dat overigens groote belangen heeft bij den goeden gang dier industriën, gerechtvaar digd is. Maar nu de Provincie zich opzoo'n royaai standpunt stelt, kan Tilburg naar onze meening zich zeker niet ge heel aan de zaak onttrekken. DRUNEN. In de schoenindustrie heerscht thans enkele uitzonderin gen daargelaten een tamelijke slap te. Op sommige fabrieken werkt men met halve kracht. De heer M. J. Veltman is herko zen tot Voorzitter van het Algemeen Burgerlijk Armbestuur. Met Kerstmis zal wederom een Kerstcantate worden opgevoerd, wel ke ook zeer zeker veel toehoorders zal trekken. Ook door de jeugd is een biljart club opgericht, welke aanvankelijk een 15-tal leden telt en gehuisvest is in het Jongenspatronaat. genoeg Naar wij vernemen zal, bij de opening der nieuwe harmoniezaal het welbekende djuo DiddenKuijs uit Waalwijk hare medewerking verleenen bij het humoristisch gedeelte. CAPELLE. Bij de j.l. gehouden ker- keraadsverkiezing van de Ned. Herv, Gem. a/d Loonschendijk werden tot ouderling en diaken respectievelijk herkozen C. Verhoeven en J. Rozen- brand, terwijl in een bestaande vaca ture tot ouderling werd gekozen de heer J. F. Wenthe, die allen hunne benoeming aannamen. De heer J. Versteeg-Verhagen werd ekozen tot notabel bij de Ned Herv. em. a/d Loonschendijk. Bij de gehouden zitting door den heer P. I. de Visscher te Sprang op Dinsdag 11. van 2—7 uur voor het verstrekken van inlichtingen inzake aan de waterleiding, hebben zich een vijftal personen opgegeven. SPRANG-CAPELLE. (V.m. Sprang. Donderdagavond hield de Chr. /olksbond alhier een Jaarvergadering. Je opkomst was behalve de afgevaar digde niet groot. De Voorzitter de heer J. J v. Willi- genburg opende de vergadering op gebruikelijke wijze, waarna hij een vurig openingswoord spreekt. De heer J. Frings leverde een goed verzorgd Jaarverslag, waarin hij mocht wijzen op den voortdurende groei en bloei der vereeniging. Van de biblio- heek wordt een zeer druk gebruik gemaakt, alsook van de lees- en ont- spanningszaal, zoodat het bestuur zich genoodzaakt zag enkele tafels bij te daatsen en verschillende nieuwe spelen aan te schaffen. Uit het verslag van den Penning meester bleek dat men tevreden mag zijn, wat betreft den finantieelen toe stand. Op verzoek van de Vakvereeniging wordt besloten plannen te beramen tot het aanschaffen van een orgel. Hierna gaf de heer Frings een onder werp getiteld„Christus wederkomst ten gerichte", waarop een aangename bespreking volgde Door den heer Klootwijk werd met dankgebed gesloten. Mej. F. alhier werd" j.l. Zater dagmorgen in de Besoijensche Steeg alhier door een wielrijder aangereden, waardoor zij van haar rijwiel kwam te vnllen en een wonde aan het hoofd bekwam, en zij zich onder geneeskun dige behandeling van Dr. v. d. M. moest stellen, die de wonde heeft dichtgenaaid. SPRANG CAPELLE. (Voorm. Sprang.) J.l. Maandagavond trad in de zaal van den Chr. Volksbond alhier, in openbare vergadering voor den Chr. Besturenbond „Sprang-Capelle" op, den WeiEd: Heer Wetzelaar, lid van den gemeenteraad van Dordrecht, met het onderwerp„Neem U in acht." De Voorzitter, de heer Faro, opent de vergadering, waarvan de opkomst gering was, op gebruikelijke wijze en spreekt een kort openingswoord, waarin hij de aanwezigen .een hartelijk welkom toeroept en spreekt den wensch uit dat er zich vele bij. onze Chr. Vak bonden mogen aansluiten. Inzonderheid heet hij welkom den geachten spreker. Het verheugt ons dat gij weer bereid gevonden werd voor ons op te treden zegt dhr. F., en hij spreekt den wensch uit dat dit optreden ook een zegen moge afwerpen voor onze vereenigingen en geeft daarna gaarne het woord aan den geachten spreker. De heer Wetselaar begint zijn rede met te zeggen, dat het hem bijzonder veel genoegen deed, van het C. N. V. een schrijven te ontvangen, met de mededeeling, dat Sprang hem gaarne nogmaals zou willen hooren, en hij voor die uitnoodiging dan ook niet kon bedanken. Spr., vergelijkt dan den toestand ten tijde der Dortsche synode met nu, en zegt dan dat de vraag van ons eeuwig welzijn thans meer op den achtergrond gedrongen wordt. N[en offert veel op het altaar van het eigen ik en vraagt maar: „Wat bereik ik er mee, als ik een bepaald ding doe of nalaat Iemand, die in de menschenmaat- schappij op het voetstuk gaat staan, van „wat geeft het" staat gansch ver keerd. Die vraag mag bij ons Chr. niet het hoogste zijn, waar voor alles geldt: „Wat is de hoogste wet van den hemel En dan is het antwoord dienen, zooals de Heiland heeft geleerd in de gelijkenis van den barmhartigen Samaritaan, en meer nog als de schrift zegt, dat wij moeten vervullen de wet van Christus. Spr. zegt, dat twee dochters van het eigen ik, in het spreukenboek worden genoemd, geef, geef, en indien wij daarnaar leven, dan leven wij uit den cranjesmoraal, die uit de overste der duivelen is voortgekomen, die er naar streefden hooger te zijn dan God. Met het beginsel van „geef, geef", komt zooveel kwaad voort, aldus spr. want het eigenaardige van hen die roept: „geef, geef" is dat hij nooit heeft en dat nooit geluk zijn deel wordt. Dit geldt zeker op het terrein van den arbeid. Bij een Coll. Contract moet het niet in de eerste plaats gaan om het mate- rieele maar om het ideëele. Het gaat in de maatschappelijke worsteling er om of er recht aan de arbeiders wordt gedaan. Spr. zegt dit nader te willen toe lichten en zegt dan dat het voor alles om het beginsel van het recht moet gaan en anders is het „Christelijk" voor onze vakbeweging een leugen. Wij mogen niet achter een mooie vlag een leelijke lading dekken. Toch zijn er vele lid geweest van de Chr. Vakbeweging om de materieele belangen. Deze zijn weggegaan omdat zij geen bevrediging konden vinden en omdat de Werkl. kas bij werkloos heid niet meer gaf dan in de jaren 1921 en 1922. Spr. stelt de vraag waarom het zoo doodschen is in de Chr. Vakbeweging, zoq weinig medeleven Omdat wij in onze menschelijke samenleving niet op den vasten grondslag staan van zelf overgave, om in dienst ons op te offeren. Wij moeten meer voor oogen hebben, zegt spr., dat de Zoon Gods is gekomen om geboren te worden in een stal, van alles verlaten en verstooten en te gaan den zwaren gang naar Getsemené's Hof, om het bitterste lijden te dragen om ons eenen weg te openen tot God. Wij moeten strenge navolgers van Christus zijn. Spr. waarschuwt dan voor de pro paganda der moderne vakbeweging, die er naar streef om alles in één bond samen te brengen. Maar, aldus de geachte spr., het beginsel van het recht moet voorop staan. Dit rechts besef is nog te weinig ontwikkeld De sociale kwestie mag geen machts kwestie zijn, maar moet een rechts kwestie zijn. Dat de toestand hier in ons land thans alles behalve roos kleurig is, zegt sprhoudt ook verband met het buitenland. Wat buiten onze grenzen gebeurt, raakt ook onze maatschappelijke positie, Is de mensch inderdaad gelukkig als hij voldoende geld heeft, vraagt spr. Men zal zeggen „het is gemakkelijk" en dat geeft hij onmiddelijk toe, doch men is absoluut misleid als men meent dat stoffelijk geluk en welvaart innerlijk geluk en innerlijke welvaart waarborgt. Want wat baat het een mensch, zoo hij de geheele wereld wint en schade lijdt aan zijne ziel. Wij zijn burgers voorde eeuwigheid en daar moeten wij in geheel ons leven op bedacht zijn. Of gij zonder geldt of zonder prijs gekocht hebt, wat voor het eeuwige leven noodig is. Doch wij erkennen terdege dat in de maatschappij zich concentreert tweeërlei soort: geestelijkeen stoffelijke. Agar had het wel begrepen zegt spr. als hij zegt„Geef mij, o God, armoede noch rijkdom, doch het brood mijns bescheiden deels", omdat armoede aanleiding zou geven om te stelen en rijkdom om God te verloochenen. Neemt U in acht, aldus spr. en ver waarloost ook het materieele niet, want dit is ook geboden in het Woord Gods. Spr. stelt de vraag: Kunnen onze Chr. arbeiders niet anders worden Meer Christelijk. Wat beteekent het als wij spreken van naastenliefde Welke waarde heeft het als we het niet doen Neem U in acht voor U zelf, maar vooral voor het Koningrijk Gods. Spr. bepaalt zich bij den heden- daagschen toestand en schildert wat nood er door dulzesden arbeiders ge- I 4*

Echo van het Zuiden | 1924 | | pagina 5