SE ECHO VAN HEI ZUIDEN Voor Borst en Keel ABDIJSIROOP GEMEENTERAAD. No. 101 Zaterdag 20 Dec. 1924 TWEEDE BLAD. SPRANG-CAPELLE. (Vervolg.) De heer Verheijden wijst er op dat de meeste inwoners hier, die van hun vermogen moeten leven, grondbezitters zijn welke op het oogenblik niet meer dan 3 pCt. van hun land trekken. Zwart. Ik begrijp de redeneering van de heeren niet goed. Er is een groot kapitaal de gemeente uitgegaan en toch is het kapitaal verhoogd. Verheijden. Dat kan wel dat ge het niet begrijpt, maar dat komt door het groote grondbezit. De menschen ver trouwen de zaken niet meer en koopen er daarom liever land voor. Ze willen het zien liggen en dat is in zekeren zin jammer genoeg De Hollandsche gulden is wel gered maar dat zit 'm juist in de belasting. Michael. Waar blijft het batig saldo van Capelle van f 15000? Dat is er bij ingesmeed en toch is de belasting ook nog verhoogd. De heer Middelkoop betwijfelt of de verlaging van de geringe belasting een gevolg is van bezuiniging. Z. i. is zulks meer toe te schrijven aan hel feit dat een vorig jaar te veel belas ting is betaald, Toen is er meer ge heven dan noodzakelijk is. De heer Verheijden merkt op dat in den Haagschen gemeenteraad Mr. Mar- chant op dat euvel ook heeft gewezen. Er wordt op de meeste plaatsen meer belasting geheven dan strikt noodzakelijk is tengevolge waarvan er groote saldo's ontstaan. Dit is een stelsel dat moet worden bestreden, want dat leidt tenslotte tot het gemak kelijker uitgeven van het geld. Die gemakkelijk in het geld kan grabbe len, geeft het gewoonlijk ook veel te gemakkelijk uit ook. Middelkoop. Door verschillende vooraanstaande personen wordt op het verkeerde van dit stelsel gewezen. Verheijden. Ik heb ook nog een vraag te doen. Het is bekend dat door de heeren Valter en v. d. Lely ge regeld wordt gesolliciteerd. Wordt dat ook door den heer Van Santen gedaan. Voorzitter. Voor zoover mij bekend niet. Verheijden. Dat is dan diep treurig. Moet dat worden toegestaan dat iemand parasiteert op de beurzen van de belas tingbetalers. Dat die twee andere hee ren niet worden benoemd, daar kun nen ze niets aan doen. Voorzitter. Over den heer v. d. Lely hebben we al wel eens enkele malen een schrijven gehad doch over de heer Valter nog nooit. Uit heel goede bron heb ik vernomen dat door den heer de Valter niet meer wordt gesolliciteerd. Verheijden. Daar kunnen ze het naar gemaakt hebben. Voorzitter. Naar ik hoor gaat hij nu van zijn wachtgeld in pensioen over Verheijden. Het is een treurige zaak, die heele geschiedenis. De heer Michael zegt dat de ont vanger thans, doordat het zielental boven de 5000 is gekomen, f 300 meer salaris krijgt en stelt de vraag of dit meerdere bedrag niet van het wacht geld wordt afgehouden. Nu heeft hij meer als toen hij secre taris van Sprang was. Op verzoek van den Voorzitter, ze de secretaris de wachtgeldregeling uiteen. Daaruit blijkt dat de verhooging van salaris een aparte regeling is en dat bedrag niet van het wachtgeld mag worden afgehouden. De heer Michael geeft in overweging daarop bij Ged. Staten toch aan te dringen, alsook om het loon van de ambtenaren met 5 pCt. te verlagen. Rijken. Dat is te weinig. Zwart. Zet maar 20 pCt. 't Helpt U toch niets. Verheijden. Als je zoo praat, dan kom je er nooit. Rijken De heer Van Santen heeft nu f3430 en nu zou ik willen voor stellen dat op een zeker bedrag na, wat ze voor hun huishouden noodig hebben, 10 pCt. korting moeten be talen, dan worden die personen, die het meeste salaris hebben, het hardste getroffen. Verheijden. Daar wordt wel gezegd dat de Raad daar niets in heeft te vertellen, maar in Gelderland is het dan toch maar gebeurd, Oerlemans. Het zal geen invloed uitoefenen als wij bij Ged. Staten daarop aandringen. Verheijden. Waarom dan wel in Gelderland Michael. Men kan wel gaan zeggen men schiet er toch niets mee op, maar als men zoo handelt, schiet men zeker niets op. Als over de geheele lijn maar eens bij Ged. Staten wordt aangedron gen. Laat die zaak nu maar eens van Sprang-Capelle uitgaan. Van Willigenburg. U wil er een soort motie van maken. Michael. Ja. Voorzitter. Hoe wil U die dan ge redigeerd hebben Michael. Dat door den Raad wordt aangedrongen op een algemeene salaris herziening in dien geest dat de salaris sen met 10 pCt. worden verminderd. Dit voorstel wordt mét op twee na algemeene stemmen aangenomen. De beide wethouders bleven buiten stemming. De heer Middelkoop wijst nog op een onbillijkheid die in de wachtgeld regeling schuilt. Zoo wordt een burge meester telkens voor den tijd van 6 jaar benoemd, terwijl het wachtgeld voorgoed wordt gegeven, althans zeker voor 15 jaar. Kerst. Ik wil nog nog even terug komen op de motie van den heer Michael die zoo juist is aangenomen. Ged. Staten zullen zich daar niet zoo veel van aantrekken als die motie komt van één gemeente, dan wel wan neer die komt van alle in deze provincie beslaande gemeenten. Daarom zou ik er voor zijn dat aan de in deze pro vincie bestaande vereeniging van ge meenten om adhaesie wordt gevraagd. Michael. Dat is zeer goed en het treft goed dat men juist bezig is met het maken van een salarisregeling voor de Rijksambtenaren. Zwart. Is de heer Van Santen ver plicht, dat hij het ambt van ontvanger waarneemt. Voorzitter. Neen. Oerlemans. Hij kan er voor benoemd worden Middelkoop. De schatting van de kadastrale huurwaarde drukt zeer on gelijk wat tot onbillijke regelingen aan leiding geeft. Uit een onderzoek is gebleken, dat in Sprang alle gebouwen, vergeleken met Capelle, erg aan den lagen kant zijn. Vrijhoeve ligt, er, juist zooals dat ook in ander opzicht wer kelijk zoo is, midden in. Zoo is het huis in Sprang van den heer Meijer geschat op f 184, dat van den Voor zitter op f 167, van J. Rijken op f 143, van L Rijken op f 166, van Van San ten op f 118 en van Zwart op f 119. Als men in Capelle gelijkwaardige huizen neemt dan is dat voor het huis van J. Michael f 370, Van Verheijden f 219, van W. Rijken f 347, van J. Verheijden f 220, van Groeneweg f 260, van A. v. d, Hoeven f 315. Zooals men ziet nogal een groot verschil wat tot onbillijkheden aanleiding geeft. Ih Vrijhoeve-Capelle is het huis van D. de Roon geschat op f 148, van de Wed. Oerlemans op f 184, van G. Heijmans op f 240, van de Bruin op f 243, van Nic. Voor de Poorte f 140 en van Zijlmans op f 220. Zooals men ziet scheelt dit ook nog veel. Michael. Nu met de Waterleiding leidt het ook tot onbillijkheden want die prijs wordt geregeld naar de kada strale huurwaarden. Voorzitter. Waarom is daarover dan nooit gereclameerd. Middelkoop. Vroeger had het geen zin omdat het in een gemeente alle maal zoo was, maar nu komt het meer voor den dag Voorzitter. Misschien zijn in Capelle de huizen later geschat en dan kan het goed gebeuren, dat ze veel hooger zijn geschat. De vraag is echter of een algemeene herschatting in het voordeel van de gemeentenaren zal zijn. Michael. Men komt in Capelle nu tot een veel te hooge belasting wat niet billijk is. Daarom moet er maar een herschatting plaats hebben. Ik maak daar ook een voorstel van. Dit voorstel, ondersteund door de heeren Middelkoop en Verheijden, in omvraag gebracht, wordt met op een na, die van den heer Verhoeven, al gemeene stemmen aangenomen. Voorstel tot verhaal van 3'/2 °/0 pen sioensbijdrage. Voorzitter. Thans wordt de pensioens bijdrage geheel door de gemeente be taald. Wij stellen voor nu op de amb tenaren 3'/a pCt. te verhaien. Verheijden. Daar kan ik geen ge noegen mede nemen. Ieder moet maar voor z'n eigen zorgen en daarom moeten ze de S'^pCt. maar geheel zelf betalen. Voorzitter. Dat wordt, zooals men al zoo dikwijls heeft kunnen zien, toch niet door Ged. Staten, goedgekeurd. Verheijden. Dan moeten wij daar tegen protesteeren. Dat alles onder een hoedje, moet maar eens uit zijn. De heer Rijken is het met den heer Verheijden eens. Zwart. Dan wordt het niet goed gekeurd en dan krijgen we niets, ook die 3'/a pCt. niet. Oerlemans. Neen, als de tijd voorbij is, dan krijgen we niets. Verheijden. Het is toch belachelijk dat de belastingbetalers dat alles maar moeten betalen. Zwart. Nemen we nu geen 3'/j pCt. dan krijgen we niets en daarom is he beter 3pCt. te nemen. De heer Kerst meent dat we nu nie Welk ander middel is zoo krachtdadig als Akker's Abdijsiroop voor verouderden hoest,hijging, heeschheid, bronchitis asthma en andere aandoeningen van borst en keel? Akker's Abdijsiroop geneest en versterkt de teergevoelige luchtpijpen, ver nietigt de ziektekiemen. Bevat geen ver- doovende bestanddeelen, is onschadelijk, zoowel voor kinderen als voor volwassenen. AKKER's op 8'/2 pCt. moeten aandringen, wijl Ged. Staten dan met de salarisregeling daarmede rekening zullen houden, al thans zeker daardoor zullen beïnvloed worden. Laten we nu voorloopig ge noegen nemen met 3pCt., want later kan men nog altijd met een verder strekkend voorstel komen. Verheijden. Ik zou niets geven. Zwart. U is wel goed voor de ambtenaren. Verheijden. U voor Uw klanten ook. Het voorstel om 3'/a pCt. te verhalen in omvraag gebracht, wordt met op één na algemeene stemmen, die van den heer Verheijden, aangenomen. Kerst. Beter een half ei dan een ledigen dop. Voorstel om met ingang van 1 Januari 1925 de 40 pCt. toeslag op het pen sioen in te houden. De Voorzitter deelt mede, dat aan twee pensioentrekkenden, de Wed. Haas en de oude heer Treffers, een toeslag van 40 pCt. wordt gegeven. Het voorstel is om die 40 pCt. te laten vervallen omdat het nog een overblijfsel van den oorlog is. De heer Verheijden is voor bezuini ging, maar waar het indexèijfer nog steeds omhoog gaat en het hier ook weduwe en weezen betreft, daar is hij een beetje huiverig om op het voorstel in te gaan. De Voorzitter zegt dat men nu in de heeren Gouda en Van Oosterhout twee pensioentrekkenden meer krijgt Kerst. Het is altijd onaangenaam om menschen te verlagen. Men weet echter dat deze toeslag niet kan blijven en is gegeven in den tijd van hoog conjunctuur. Het is gewoon een duurte- toeslag geweest, iets van tijdelijken aard en waar men deze toeslagen reeds overal en bij iedereen heeft ingetrokken, kan men ze hier niet handhaven. Hei geval wordt nog te lastiger nu men genoodzaakt is om ook anderen 40 pCt. duurtetoeslag te gaan verleenen. Het is een eigenaardige situatie, maar het is niet om te handhaven. Voor dat gezin die er de dupe van wordt zou een andere instelling tijde lijk de helpende hand kunnen bieden. Ik geloof dat Burg. en Weth. hun voorstel moeten doorvoeren. Oerlemans. Bij de begrooting is er al over gesproken en gezegd dat de weduwe meer inkomsten heeft ge kregen. Michael. Ik stel voor den toeslag op 20 pCt. te brengen en deze het vol gend jaar geheel weg te laten. De heeren Middelkoop en Verheij den steunen dit voorstel. De Voorzitter brengt het voorstel van Burg. en Weth. om de 40 pCt. toeslag te laten vervallen in omvraag wat wordt aangenomen met 6 tegen 5 stemmen. Voor stemden de heeren Zwart, Verhoeven, van Willigenburg, v. d. Hoeven, Kerst en Oerlemans. Tegen de heeren Rijken, Moonen, Michael, Middelkoop en Verheijden. Voorstel om met ingang van 1 Jan. den nachtwacht af te schaffen. De Voorzitter deelt mede dat alleen in Capelle nog een nachtwacht is in den persoon van Wervers Met algemeene stemmen wordt dit voorstel aangenomen. Voorstel tot het verleenen van een subsidie aan het Groene Kruis groot 7'/2 cent per inwoner. Voorstel om f 50 subsidie te ver leenen aan de Volksbibliotheek van den Chr. Volksbond te Sprang. De heer Rijken wenscht hierover stemming. Het voorstel om f 50 subsidie te verleenen. wordt met 9 tegen 2 stem men aangenomen. Tegen stemden de heeren Rijken en Verheijden. Voorstel van Burg. en Weth. om aan de Ziekenkas van Patrimonium f 10 subsidie te verleenen. Met algemeene stemmen wordt dit voorstel aangenomen, alsook een voor stel vanr Burg. en Weth. om op de begrooting een post pro memorie te brengen, voor de vereeniging Volks onderwijs, Voorstel van Burg. en Weth, om aan de RK. Hoogere Handelschool te Waalwijk een subsidie toe te kennen van f 100 per leerling. Verheijden. Was dat verleden jaar niet f 10 per leerling. Voorzitter. Neen, toen was het ook al f 100. Verheijden. Hoeveel leerlingen zijn er. Voorzitter. 12 of 13. Oerlemans. Wordt geen subsidie gegeven, dan moeten de ouders f300 schoolgeld gaan betalen. Verheijden. Nou, dat is een pracht- regeling. Dat lijkt ook nergens op. Michael. Zouden <wij het met die heeren niet op een accoordje kunnen gooien. Verheijden. Zeker, zaken zijn zaken. Met algemeene stemmen wordt hier na het voorstel van Burg. en Weth. aangenomen. Voorstel tot heffing van 75 opcenten op de Vermogensbelasting. De heer Oerlemans lijkt het bezwaar daartegen gemaakt, erg gezocht. Hij wijst er op dat het niet zooveel scheelt met het vroegere oude Capelsche stelsel. Overigens acht hij het billijk dat van het vermogen iets meer wordt ge heven dan van het inkomen, voort vloeiende uit een bedrijf of arbeid. Bedacht mag hier wel eens worden dat iemand die zijn inkomsten uit zijn vermogen trekt, niet die onkosten heeft te maken als iemand die dat uit een bedrijf moet trekken. Bij ziekten gaan de inkomsten van zoo iemand toch door, terwijl dan bij iemand die zijn inkomsten van zijn beroep moet krijgen, deze in de meeste gevaljen stilstaan dus moet hij daarvoor, wil hij niet aan i de liefdadigheid komen, een groot I bedrag op zij leggen. Verheijden. Ik denk, dat er vandaag geen ongelukkiger menschen zijn dan de renteniers, die van een kapitaalje van 50 a 60 duizend gulden moeten leven. Oerlemans. Nu, ik wil zoo'n on gelukje toch nog wel hebben, Verheijden. Het is toch een groote onbillijkheid en daarom wordt er in tal van plaatsen een zakelijke bedrijfs belasting geheven. In den Bosch is men er ook over aan het praten, ik meen dat ze het daar willen verdubbelen. Wat doen die zakenmenschen op het oogenblik? Allemaal A la Colijn, N.V. er van maken en dan een heel klein dividend uitkeeren en groote reserves maken. De Nieuwe Rotterdamsche Courant toch zeker een respectabel blad, was er vroeger ook niet voor te vinden, maar sinds den laatsten tijd, denkt die er nu toch ook anders over. Er zijn er zooveel die er over den ken als ik, maar er natuurlijk niet mee voor den dag mogen komen. Oerlemans. Veel plaatsen zijn er toch ook weer op terug gekomen. In Waal wijk heeft men er destijds ook wel eens over gesproken, maar daar is men er toch ook niet op ingegaan. Verheijden. Dat geloof ik wel, het kwam niet in de kraam van die heeren, althans de meesten, die daar ziting hebben, te pas en dan is het afgeloopen. Oerlemans. En Den Haag dan, daar schijnt het toch ook niet te voldoen. Het is als is gedaan met de scheeps werven. Om aan werk te komen, werd aan deze subsidie verleend. Verheijden. Dit is ook een groot schandaal geweest. Oerlemans. Het was toch een voor deel voor de gemeenten. Verheijden. Het is met die N.V. maar een konkel boel. De heer Oerlemans wijst aan de hand van eenige cijfers er op, dat vroeger in Capelle juist zooveel werd geheven als thans. Na nog eenige discussie werd het voorstel van Burg. en Weth. met 7 tegen 4 stemmen aangenomen. Voor stemden de heeren Zwart, Ver hoeven, Moonen, v. d. Willigenburg, v. d. Hoeven, Kerst en Oerlemans; tegen de heeren Rijken, Michael, Middelkoop en Verheijden. Verheijden. En nu stel ik voor om de opcenten op de personeele belasting van 80 op 50 terug te brengen. De heeren Michael en Middelkoop ondersteunen dit voorstel. Oerlemans Is de progressie dan niet billijk. Verheijden. In een industrieplaats geef ik het toe, maar niet in een plaats waar meestal renteniers wonen. Oerlemans. Er is toch niets tegen, dat die 't grootste leeft, ook het meeste moet betalen. Als inen mooi wil wonen, dan is er toch niets tegen dat men daar ook wat voor moet betalen. Verheijden. Ik zou dan beter in een middenstandswoning kunnen gaan zitten. De heer Rijken merkt op dat iemand wel eens verplicht kan zijn om in een groot huis te wonen b.v. wanneer hij door erfenis of wat ook, er gebruik van moet maken, Oerlemans. Het wijst toch in elk geval een zekeren welstand aan. Verheijden. Een schijnwelstand, veelal meer niet. Het voorstel van den heer Verheij den in omvraag gebracht, wordt met 7 tegen 4 stemmen verworpen. Voor het voorstel stemden de heeren Rijke n, Michael, Middelkoop, en Kerst tegen de heeren Verhijden, Moo nen, Zwart, Verhoeven, v. d. Willi genburg, van de Hoeven en Oerlemans. 8. Vaststelling begrooting G E. B. voor 1925. De heer Verheijden vraagt of het contract niet kan worden opgezegd. In Eindhoven en in de Klei hebben ze het ook al gedaan. Oerlemans. En dan, dan hebben we een net. Verheijden. Ge weet niet w,at Waal wijk dan wil doen, je weet niet wat ze daar somwijlen in het hoofd heb ben hangen. Kijk nu maar eens met de Waterleiding. De heer Kerst vraagt of, nu aan het net is gewerkt, het groote stroom- verlies is beperkt. De Secretaris antwoordt bevestigend. De heer Kerst vraagt hoe het met de kolenclausule staat, waarop door den Secretaris als administrateur van het bedrijf een en ander wordt uiteen gezet. Daaruit blijkt dat de kolenprijs niet door den handel, maar door de P. N. E. M. zelf wordt vastgesteld. Verheijden. Dat is fijn gezocht. Wanneer komt dat technisch rapport van die Rotterdamsche firma. Voorzitter. Alle antwoorden zijn van de fabrikanten nog niet binnen, zoodra dit het geval is kan het rapport direct tegemoet worden gezien. De begrooting wordt daarna goed gekeurd. Rijken. Voelen de leden van den Raad er niet iets voor om het presentie geld bijeen te leggen dit jaar, om er dan wat voor de meubileering van de raadszaal van te koopen. ik hoop dat dit voorstel aller goedkeuring zal weg dragen. Verheijden. Daar kan ik me niet mee vereenigen. Rijken, ik bedoel dat ieder daarin vrij moet zijn. ik wil mijn presentie geld daar gaarne voor afstaan. Verheijden. Dat is iets anders. De heeren Moonen, Oerlemans en Zwart willen gaarne dit voorbeeld van den heer Rijken volgen. Zwart. Ik hoop dat de heer Van Eijkelenburg daar eens een tafel zal krijgen. Voorzitter. Daar hebben wij ook al eens naar gekeken, maar St. Nicolaas t i Alom verkrijgbaar in kokers v. 230 gr. a 1,30, v. 550 gr. a 2.75 en v. 1000 gr. a f 4,50. Eischt kokerverpakking.

Echo van het Zuiden | 1924 | | pagina 5