l~Jt Als je zooveel schoenen v moet poetsen als ik, is het je niet onverschillig, welke schoencrême je gebruikt En d'er zijn een heele- boel soorten, maar d'er is er niet één, die kan tippen aan Erdal, wat betreft gemakkelijk poetsen en fijnen JlggS^ duurzamen glans. Winterteenen heeft er nog geen gereden. Hij heeft nu al een heele stoel. De heer Middelkoop vraagt of de instructie van den ontvanger niet zoo kan worden gewijzigd, dat hij verplicht wordt eenige malen per kwartaal zitting te houden in Capelle, teneinde school geld te innen. Tenslotte zijn de amb tenaren toch voor het publiek. Zwart. Hier op het Raadhuis is het kantoor nu. Middelkoop. De Rijksontvanger houdt zoo nu en dan ook zitting, dan kan de gemeente-ontvanger dat ook wel doen. Voorzitter. De kwestie is of we hem daar nu toe kunnen verplichten. De Rijksontvanger houdt in het vervolg in Sprang geen zitting meer. Oerlemans Er is niets tegen om aan het verzoek te voldoen. Voorzitter. In een volgende ver gadering zal ik daarop terugkomen Daarna wordt de openbare ver gadering gesloten. BUITENLAND. In de Belgische metaalindustrie is tegen 1 januari een uitsluiting aan gekondigd. Twaalf der voornaamste fabrieken in het Charleroigebied zul len op dien datum het bedrijf voor- loopig stop zetten. Het Duitsche Centrum heeft zich tegen deelneming aan een coalitie van rechts verklaard. De fractie zal slechts deelnemen aan een regeering. die de voortzetting waarborgt der tot dusver gevoerde politiek der middenpartijen. Dr. Stresemann heeft daarop de vor ming van een ministerie niet aanvaard. s/ /e..gruwe'ijke Jeuk ver dwijnt onmiddellijk met AKKER'» ^KLOOSTERBALSEÏ zuivert - verzacht, geneest BINNENLAND. Verschenen is het verslag van de Tijdcommissie, aan welke door den Minister van Binnenlandsche Zaken was opgedragen, om na te gaan en aan de hand van de uitkomsten van haar onderzoek over den wettelijken tijd te j gegeven worden adviseeren, Op Zondag 21 December zal Ds. De meerderheid der commissie geeft Meulenbeld uit Oosterhout des nam in haar conclusie als de beste tijdre- 2 uur in de Herv. Kerk te Made een geling aan den West Europeeschen vacaturebeurt vervullen. af te vallen. Hij viel met z'n rug op een ijzeren staaf, welke diep in z'n rug doordrong. De man is naar 't zieken huis overgebracht. De harmonie „Apollo" zal 29 December e.k. een uitvoering geven in Hotel Santbergen. Na afloop der uitvoering zal er bal gehouden worden. Met ingang van 1 Januari a.s. zal de alhier gevestigde firma v. d. Reyt en v. Riel ontbonden worden en zal ieder der firmanten voor eigen rekening werken. Zondagmorgen om 9.40 uur treed in het Evangelisatiegebouw op Ds Ruysch van Duchteren uit Breda. DUSSEN. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Za terdag 20 December a s. des voormid dags te 10 uur, Agenda 1. Ingekomen stukken en mededee lingen. 2. Aanmerking rekening 1923. 3. Benoeming H. D O L. S. wijk C 4. Vleeschkeuringsdienst. 5.Opzegging stroomcontractP N E M DRUNEN Aan den heer M. Vissers aannemer alhier is heden gegund het onderhoud der provinciale wegen voor het jaar 1925, van de perceelen 18 19, 21 22 en 23 voor de som van f 125890.-. SPRANG-CAPELLE. (V.m Sprang) A.s. Zondag des voorm. 9 30 uur en des avonds 5 30 uur hoopt in de Geref Kerk alhier op te treden Ds. Bouma van Middelburg As. Woensdagavond 7 uur za In de Ned, Herv. Kerk alhier, met de kinderen der Zondagschool Kerstfeest worden gehouden. WASPIK. De gister gehouden alge- meene ledenvergadering der Stoom zuivelfabriek, mocht zich in een druk bezoek verheugen. Met eene groote meerderheid van stemmen werden toi bestuursleden herkozen de heeren W. B. Verschuren te Waspik en D. Ko- nings te Raamsdonk Tot commissa rissen werden herkozen de heeren Adr. Kamp, C. A. de Bont, j de Bont en B Langerwerf. Tevens werd besloten zoo spoedig mogelijk een practischen melkcursus te geven voor mannelijk personeel. Verschillende cursisten had den zich reeds aangemeld. MADE. Den 2en Kerstdag zal door de tooneelvereeniging alhier de eerste winteruitvoering in de ruime vergader zaal van het Liefdegesticht St. Jozef tijd met zomertijd. Gedurende de wintermaanden derhalve West Euro peeschen tijd, gedurenden den zomer een uur vervroeging, hetgeen betee- kent midden-Europeeschen tijd. De conclussie van het minderheids rapport luidtinvoering van den Am- sterdamschen tijd. Verschenen is het eerste verslag der Staatscommissie, aan welke was op dragen het instellen van een onder zoek aangaande ae vraag, of eh in hoeverre maatregelen noodig zijn om te bevorderen, dat de land en water wegen en de spoor-en intercommunale tramwegen op de meest economische wijze diengtbaar worden gemaakt aan het vervoer van reizigers en van goe deren. De Nederlandsche Bank heeft met ingang van 13 December haar disconto en verdere rentekoersen met 1/2 pCt. verlaagd. De rentevoet is alsdan als volgt Wisseldisconto 41/2 pCt Promes- sendisconto 5 pCt Beleening van Bin nenlandsche effecten 5 pCt. idem Buiteplandsche effecten 51/2 pCt, idem Goederen 5 pCt., Voorschotten in Rekening-Courant 6 pCt. Het collectief contract tusschen de federatie van Drukkerspatroons en de gezellenorganisaties is gisterenmid dag in de algemeene vergadering van den patroonsbond, met algemeene stemmen aangenomen. Tot bestuursleden van den Ned. Bond van Boekdrukkers zijn gekozen de heeren, J Oppenheim te Groningen, K. de Wit te Rotterdam en tot bestuurs leden van den Christelijken Bond de heer J van den Berg te Baarn Teneinde het publiek in de gele genheid te stellen de rijwielmerken voor 1924, welke aan rijwielen zijn bevestigd, reeds voor Nieuwjaar te doen vervangen door merken geldig voor het jaar 1925, heeft de minister van Financiën de ambtenaren der accijnzen aangeschreven van 25 dezer tot en met 31 dezer geen controle uit te oefenen op de naleving der rijwiel belastingwet. Bij de intrede van het nieuwe jaar zal die controle echter i terstond worden hervat. Aan den dienstplichtige A. v d. Nat alhier is wegens kostwinnerschap twee jaren uitstel verleend om bij zijn korps ingelijfd te worden. Door mevr. Ds. Vink, bijgestaan door meerdere dames te Drimmelen wordt langs de huizen gecollecteerd ten bate voor het a.s. Kerstfeest. Het is de bedoeling de kinderen van de Herv. Zondagschool niet alleen een genoeglijken en leerzamen avond te bereiden, maar ook aan hen die hier voor in aanmerking komen, eenig kleedingstuk te bezorgen. Voorzeker een daad van naasten liefde, die in hooge mate toejuiching verdient. Op 25 December, lsten Kerstmis dag, zal in de Herv Kerk des nam. 2 uur door Ds. Koster uit Geertruiden- berg, te Made een predikdienst ge houden worden. Door den Rijks-Ontvanger zal in de maanden Januari en Februari van het volgend jaar geen zitting gehouden worden te Made. De gehouden collecte in de Herv. Kerk alhier voor en ten bate der noodlijdende kerken en bevolking bracht op f 17 50 In de Woensdagavond gehouden bestuursvergadering in de consistorie kamer der Herv. Gem. alhier, werd behandeld het uitbrengen van een beroep op den Eerw heer Th. J. Mudde, candidaat tot den H. D- te Monster, waartoe werd besloten. Woensdagnamiddag 4 uur werden in het café van mej. Wed D. van der Made alhier, ten overstaan van notaris mr. Suijs te Breda, voor den heer Scheepers de navolgende koopen, ge legen aan den Horseweg en Nieuw- straat, publiek verkocht De inzet was op 3 December voor: Koop I f2500 zijnde winkel-woonhuis en inrijpoort; Koop II, woonhuis, berg plaats en tuin f 1000 Koop III, molen met bouw- en weiland f 2800; Koop IV, wei- en bouwland naast Koop III, f 300Koop V, wei- en bouwland achter Koop IV, f 200. De toeslag als volgtKoop I, II, IV en V gecombineerd voor f4145, kooper Zij. die aanspraak maken op de de heer Stijle te Breda Koop III, molen, uitreiking van een kosteloos rijwiel- j f3000, de heer Theunisse te Hooge merk voor 1925 kunnen dit merk nu Zwaluwe. aanvragen bij den ontvanger, der accijnzen van hun woonplaats. GEERTRUIDEN8ERG. De huizen van de familie H de Wit zijn ingezet en verhoogd op f 2300 en f1450. Aan de Gebrs. Naglé alhier werd opgedragen den bouw van de Herv. kerk te Pernis voor f 57.950. Een werkman uit Vlissingen, werkzaam aan de P.N.E.M., had het ongeluk van een aldaar te stellen ketel LOON—-OP—ZAND. Gisternacht overleed onvoorziens ten huize van zijn zuster mej. Wed. A. K. Verster, in den ouderdom van 77 jaar de Weledele heer R. Haagh, oud weihou der, kerkmeestér en lid van het college van zetters te Wagenberg. De overle dene was een edel, ïechtschapen man, hooggeacht door ieder met wie hij omging. Zijne ziel ruste in vrede. As. Vrijdag gaat de weleerw. heer G. Vermeer onze parochie ver laten tengevolge van zijne benoeming als kapelaan te Vucht. Het drietal jaren, dat Z Ew. onder ons gewerkt heeft, heeft hem doen kennen als „een een voudig rechtschapen prie'ster vol zie lenijver; hij had enkel vrienden, de parochie ziet hem dan ook noode heengaan. Het ga hem voortdurend wel in zijne nieuwe standplaats. Ingezonden Mededeelingen. MIJNHARDT's Staal-Tabletten 90 ct. Maag Tabletten 75 ct. Zenuw-Tabletten 75 ct Laxeer-Tabletten 60 ct. Hoofdpijn-Tabletten 60 ct. Bij Apoth. en Drogisten. NIEUWKDIJK. Naar we van wei- bevoegde zijde vernemen, zijn vanwege het Kerkbestuur alhier ernstige plannen in voorbereiding tot het bouwen van een patronaat. Hare traditie getrouw, brengt onze R K. Tooneelvereeniging „Kunst na arbeid" evenals vorig jaar, ook dit jaar met Kerstmis een tooneelsluk voor het voetlicht, Ditmaal staat op 't programma ver meld „Atticus." Eene martelaarsbloem uit de eerste kerkvervolging. Treurspel met zang in 4 bedrijven en apotheose door J. M. 't Hoen. Het stuk speelt te Rome in het jaar 65 Door den WelEd. Heer Kapelaan werd jl. Zondag in de H. Familie ter verduidelijking van gemeld stuk een en ander verhaald, zoodat hierdoor voor velen een bezoek meer waard is. We twijfelen dan ook niet of de vereeniging voormeld, zal ook ditmaal wederom met haar uitvoering veel succes behalen en zich in een druk bezoek mogen verheugen. Door den heer v. B. werden deze week in een nacht metde klemmen 2 bunzings gevangen. f? RECHTSZAKEN. Op 12 Jan, 1925 zal in hooger be roep voor het gerechtshof te 's Bosch worden behandeld de strafzaak tegen H. Boom, welke bij vonnis der rechtbank alhier ter zake van mishandeling den dood tengevolge hebbende werd ver oordeeld tot vier jaar gevangenisstraf MEER PROPAGANDA VOOR LEDER. Men verzoekt ons overname van 't volgende artikel uit de „Nederlandsche Leder-Industrie" De strijd om het beste en duurzaam ste wordt in de wereld der vrije mede dinging steeds met kracht en energie gevoerd. Zij, die dit of een ander be drijf uitoefenen, zijn geen juiste en geen flinke kooplieden, indien zij niet overtuigd zijn van de superioriteit van het artikel boven de andere voor dit doel gebezigde materialen Zoo heeft in onze industrie het bekende Engelsche gezegde„Nothing like leather", tientalen jaren iang opgeld gedaan en niet voor niets. Leder is inderdaad een product, dat door sterkte duurzaamheid, elasticiteit. taaiheid, goedkoopte in verband met den duur, gemakkelijke verwerking en gebruik uitmunt boven de meeste andere voor dezelfde doeleinden gebezigde stoffen. Toch zijn er af en toe kapers op de kust, en wordt er natuurlijk door de betrokkenen in die bedrijven met evenveel energie gepropageerd, dat slechts door 't gebruik van die artike len de voetbekleeding goed en goed koop wordt Eerst waren het textiel- stoffen, welke men ten deele de plaats wilde doen innemen van leer alsmede imitaties daarvan, vooral de plaats van bovenleer, maar in latere jaren was 't vooral rubber, die trachtte leder te verdringen en hier was 't vooral de plaats van zoolleer. Bewerkte rubber en crepe (ruwe) rubber probeerden om strijd 't leer te vervangen. De propaganda hierdoor gevoerd was werkelijk doeltreffend, de leermenschen kunnen hieraan een puntje zuigen Indien zij voor hun producten een even goede, krachtige reclame hadden gemaakt, dan hadden zij zeer wel mogelijk nimmer zulk een concurrentie van het nieuwe artikel gevonden. In dit opzicht kan de lederindustrie nog wel wat leeren, neen, ze moet nog eeren, wat 't maken van propaganda beteekent De spreukGoede wijn behoeft geen krans gaat in dezen tijd van reclamen en adverteeren niet meer op Om te beginnen moet 't desbetref- ende artikel natuurlijk goed en con- curreerend zijn, daarmee gaan we accoord, maar om 't dan flink ingang te doen vinden, dient er om 't zoo uit te drukken, op de groote trom te worden geslagen. Zonder de noodige reclame en propaganda kan men nu eenmaal in deze eeuw geen artikel )ousseeren. Kijk eens, wat in andere takken van nijverheid hieraan wordt besteed, ziet eens naar de cacao, naar de margarine, naar de sigarenn indu strie om er slechts een enkele te noemen, en we zien wat een rationeeie reclame vermag. Het is o i. noodzakelijk, dat schoen en ieerfabrikanteu op dit gebied meer 'n de leer gaan bij hun concurrenten, die pogen het ons behoorende afzet gebied te veroveren ondanks dat de aatsten hebben te werken met minder edele in eigenschappen ten achter staande producten in vergelijking met leder. De voordeelen en de deugden van het genoemde artikel zijn niet te evenaren door anderedoor looïing en verdere bewerking is de dierlijke huid tot een fabrikaat gemaakt, dat de mededinging met concurrenten glansrijk kan doorstaan. Maar het publiek dient dat te weten, beter dan het zulks thans doet. Het dient meer en vaker daarmee op de hoogte gesteld en ingelicht te worden, te eerder omdat anderen, die „rempla- canten" van leder in den handel bren gen, niet schromen groote sommen gelds voor propaganda uit te geven, -en dus voornamelijk de zoolleer riemenleer, fijnleer en meubelindustrie j benadeelen. Wat riu 't gebruik van rubber in d^ bekleeding van den voet betreft, blijven we van meening dat leder in den strijd hiertegen als overwinnaar te voorschijn zal komen De natuurlijke eigenschap pen van de huid en dus ook van het leder zijn te groot en te veel, dan dat het door een minder bevoorrecht pro duct als rubber op zijde gedrongen kan worden. Maar er worden geen kosten gespaard om 't tegenoverge- stelden aan 't publiek diets te maken en dat mag de leerindustrieel niet op zich laten zitten. Daardoor zal de strijd te eerder worden uitgestreden en de zege des te eerder zijn bevochten. En ook dit is van het hoogste be lang Immers kan bij de enorme ont wikkeling van de ledernijverheid in alle landen er niet genoeg voor gezorgd worden, om den alzet van 't product zooveel mogelijk te bevorderen en dus ook de surrogaten zoo spoedig doenlijk te verdringen. Ongetwijfeld is de vraag naar leder in alle vormen en dus in den ruim- sten zin genomen, veel en veel grooter dan1 voor den oorlog, maar daartegen over staat dat de capaciteit der leer industrie ook zeker verdubbeld is, zoo niet verviervoudigd Nu zijn de behoef ten van de menschheid ook sterk toe genomen en is dus 't leergebruik en door de vermeerderde bevolking en door de groote verspilling ook te dezen opzichte aanzienlijk vermeerderd. Maar juist met 't oog op het zoo vergroote aanbod dienen alle middelen beproefd den afzet te verzekeren, en men kan te gereeder hiertoe geraken, doordat de afwerking en qualiteit van de meeste leersoorten in de laatste jaren zoo verbeterd is. Voor automobiel bekleeding, voor fijne galanteriën, voor meubels, heeft zich leder een schitterende plaats weten te veroveren, maar het moet zoowel van de nieuwe als van de oude positie een nog doeltreffender gebruik weten te maken, Men behoort het publiek aan de hand van feiten als de onver woestbaarheid van leder niettegen staande den ouderdom van honderden jaren, de overtuiging te geven dat leer het beste van alle materialen is, zoo wel voor voetbekleeding als de juist hierboven genoemde doeleinden. Leder is bestand als geen ander artikel tegen alle weer; dat komt aan 't -licht zoowel bij 't dragen van schoeisel (ook in bergland) als voor automobiel-bekleeding. En nu moge leder misschien op 't oog duurder schijnen, op den duur zal men bemer ken, dat dierlijke huid ook in dit opzicht het wint van alle surrogaten Maar nog eens. een doeltreffende reclame, een krachtige propaganda kan zelfs een materiaal als leder niet ont beren. In geschrift en in anderen vorm moet die worden gevoerd. Ge lukkig zal ook van de in 1925 te hou den tentoonstelling te Waalwijk een krachtige steun kunnen uitgaan voor het gebruik, het nut en het voordeel van Ieder, GEMENGD NIEUWS. Dat gelijk bij ons met St Nicolaas in Engeland in de weken rondom Kerstmis ook heel wat pakjes aan ge liefden, vrienden en kennissen worden verzonden blijkt o.a. duidelijk uit een scheeplading van de „Ohio", die met meer dan 6000 pakken aan boord, voor Canada bestemd, van Southamton ver trokken is. De pakketten namen on geveer 7000 ton plaatsruimte in beslag. Het vervoer van deze pakketten van Londen naar de „Ohio" geschiedde door 25 spoorwagons en 100 vracht auto's. In het gehucht Laveik onder de gemeente St. Etïene heeft zich een droevig ongeluk voorgedaan Drie jonge meisjes zouden en bezoek brengen aan haar vriendin die enkele honderden meters van het dorp woont. Om een grapje uit te halen, hadden zij zich als mannen verkleed en vervoegden zich aldus aan de woning, waar zij den weg vroegen naar een naburige gemeente. De meisjes werden niet herkend. Even later klopten zij met wat lawaai weer op de deur. De grootva der van de vriendin, denkend met een aanval te doen te hebben, greep zijn geweer en schoot het door de op een kier geopend deur a bout portant op de groep af, Een der meisjes kreeg de volle lading in het hart en stortte dood neer, Het parket heeft den man in ver hoor genomen, doch hem weer vrij gelaten. In het Bellevue-ziekenhuis te New- York zijn deze week 10 pesonen aan alcohol- vergiftiging overleden. Het naderen van de feestdagen van Kerstmis heeft een grootere vraag naar drank meegebracht, terwijl de voorraden uiteraard beperkt zijn. Het gevolg daarvan is. seint Reuter, dat New-York thans aan een epidemie van alcohol vergiftiging lijdt. De 10 dooden van deze week brengt het aantal door drankvergiftiging van deze maand op 26 Van 11 andere patiënten verwacht men nog, dat zij zullen sterven, 20 slachtoffers zullen waarschijnlijk hun gezichtvermogen vér liezen. Een nieuw familie drama heeft in Oostenrijk plaats gehad, ditmaal in Netz bij Graz (Stiermarken). Een vader heeft daar zijn heele ge zin, met uitzondering van één kind, omgedracht. De moordenaar schoot zijn vrouw, zijn zoon en dochter neer en vergiftigde daarna zichzelf. De moordenaar was een zenuwlijder, die veel last had van zwaarmoedighied. In de vergadering van de veiling vereniging te Honselersdijk heeft de voorzitter medegedeeld, dat de leden door den ontvanger der registratie zijn beboet voor een gezamelijk bedrag van f 800.000 wegens overtreding der Zegel wet Ingezonden Mededeelingen. Kwellende pijnen In kiezen, tanden en aangezicht, verdrijft men door Sanapirin-Tabletten (Mijnhardt) Koker 75 ct. Bij apoth. en drogisten. IkfC u <$tcta£

Echo van het Zuiden | 1924 | | pagina 6