PUROL Ingezonden Mededeelingen. ^Schrijnende Handen/ na de wasch verzacht dadelijk zal zijn, dat de boeren naar een andere veearts gaan. Voorzitter. Hij is nooit thuis omdat hij steeds gereed moet staan voor de keuring. Burg. en Weth. stellen voor te bevoegder plaatse eens te polsen, of het in die richting kan worden gestuurd. Van Drunen Als Almkerk en Orunen een werden, dan was het goed. Zou nu zoo'n veearts een heele week werk hebben. Voorzitter. In ieder geval zijn de boeren toch niet te spreken over de uitoefening van de practijk. Van Dijk Hij is als ambtenaar aan gesteld, sluit dat nu in dat hij op wachtgeld moet worden gesteld. Voorzitter. Ik zou denken van wel, maar dat zijn allemaal zaken waarover ik moet spreken. Ik moet gewoon be ginnen met te vragen of we in die richting kunnen werkzaam zijn. 5. Opzegging Stroom-Contract P.N.E.M. Voorzitter. Zooals de heeren wel in de couranten zullen hebben gezien, zijn de meeste gemeenten in de provincie niet te erg te spreken over de P.N.E.M In de Ned. Ver van Gemeente-Ambte naren is dan ook over dezen onhoud- baren toestand gesproken. Wij hebben hier het administratief beheer al opgezegd maar nu stel ik voor om het contract ook op te zeggen Van iedere f 3.belasting die hier in de gemeente moeten ^worden opge bracht, is er een gulden bij voor de P.N E.M. Zeggen wij het nu op. dan zijn we er met 31 December 1926 van af en dan kunnen we maar zien wat er verder van komt. Zoo kan het niet langerondanks dat nog 60 ct. per K, W. U. moet worden betaald komen wij jaarlijks voor een te kort te staan van f 10.000 Dat feit is alleen te danken aan de menschen die ons hebben moeten in lichten, die wij ons vertrouwen hebben moeten schenken en dat waren de heeren van de P. N. E. M. Zoo hebben ze ons eerst gezegd dat de kosten van aanleg van het net en andere installatie f 34000 zouden be dragen en later bleek dat dit f81000 bedroeg plus nog andere onkosten. Ook is ons gezegd dat, zoodra er 400 aansluitingen waren, het bedrijf zou rendeeren en nu zijn er die ongeveer en nog wordt een tienduizend gulden toegegeven. Wordt met algemeene stemmen be sloten het contract op te zeggen» 6. Aanmerkingen rekening 1923, Daar deze allemaal van administra tieven aard blijken te zijn wordt de afdoening in handen van Burg. en Weth. gesteld. Voorzitter. Dit is de laatste vergade ring die dit jaar wordt gehouden en alvorens deze vergadering te sluiten wensch ik eerst een woord van dank te brengen van alle leden voor de medewerking die Burg. en Weth. steeds hebben mogen ondervinden. Zonder te kort te doen aan de ver diensten van Wethouder van der Steen, wil ik hier gaarne dank brengen aan wethouder v. d Pluijm die door het geven van deskundige adviezen blijk heeft gegeven een goede kracht in het college te zijn. Ik wensch de heeren en hun gezin prettige feest dagen toe. Daarna werd de vergadering ge sloten. NIEUWKUIJK. In liet pand vani den heer Tb. van der Geld, waar verschil lende jaren is gevestigd geweest een bakkerij met winkel, heeft genoemde eigenaar thans gevestigd een, prachtig café. De heer van der Geld heeft met deze verandering het pand zoowel uit: als inwendig een up to date modern kleed je gegeven en gezorgd, dat zijn zaak voldoet aan de moderne eis.chen en ge makken, die men aan een hedendaagsch dorpscafé stellen kan. Binnenkomend in de gelagkamer be vindt zich aan den achterkant het wel voorzien en fraai buffet. Ook vindt men hier een prachtige nieuwe biljart met marmer blad. "V ooral voor biljart clubs, die een vasten speelavond in de week willen hebben, is een dergelijke biljart een mooie aanwinst. Links van deze kamer is een ruime zaïal gelegen, plaats biedend aan verschillende perso nen, smaakvol en luxueus ingericht. In 't midden dezer zaal bevindt zich een leestafel waaraan men in leunstoelen gezeten een gemakkelijk en aangenaam zitje heeft. Bovendien is er ook een prachtige nieuwe piano geplaatst. In één woord, het geheel draagt een cachet van net- en degelijkheid en het moet gezegd dat een dergelijk ingericht café, te meer nog om den stand, voor Nieuw- kuijk werkelijk reeds lang een behoef te was. Moge dan ook de durf, de energie en de ondernemingsgeest van den heer van der Geld ruimschoots met succes bekroond worden. Het café zal met oudejaarsavond voor 't publiek geopend worden. Op het in het café van den heer G. de Bont gehouden biljartconcours gegeven door de aldaar gevestigde bil jartclub „Oefening en Vermaak", wer den de prijzen behaald door: le prijs Godefr. de Bont, 2e prijs Corn, van Spijk. Met schop en hond ter mollen- vangst gegaan, werden door een zeke ren D. uit Wijk, een dezer dagen, in den buitenpolder alhier, niet minder dan 28 dezer diertjes gevangen. Als men weet, dat men heden voor de huid dezer diertjes tot 20 cent per stuk betaald, kan gerust gezegd wor den dat genoemden D. een mooi dag geld verdiende. SPRANG-CAPELLE. (V.m. Sprang). A.s. Donderdag, lsten Kerstdag, des avonds half zes uur en Vrijdag, 2den Kerstdag, des voorin. 9.30 uur, hoopt in de Geref. Kerk alhier op te treden Ds. van der Velden van Rotterdam. Op Donderdag 25 dezer, lsten Kerstdag, hoopt in de Ned. Hen-, Kerk alhier, des voorm. 9.30 uur voor zijn gemeente op te treden Ds. Wolthers, terwijl des nam. 2 uur Ds. Meijers van Gapelle hoopt voor te gaan. Tweeden Kerstdag, des voorm. 9.30 uur, Ds. Wolthers. A.s. Vrijdag, Tweeden Kerstdag des nam. 2 uur zal in de Geref. Kerk alhier, met de kinderen der Zondag school Kerstfeest worden gevierd. De Afd. Noord-BrabantLim burg van den Ned. Bond van Jongel. Vereen, op G. G., hoopt D.V. a.s. Vrij dag, 26 December, Tweeden Kerstdag, in de Geref. Kerk te 's Bosch (Jan Heinstraat), hare Kerstvergadering te houden. De morgenvergadering vangt aan om half elf. De middagvergadering vangt aan om 2 uur. Als spreker hoopt alsdan op te treden Dr. H. Kaajan, Geref. Predi kant te Utrecht, met het onderwerp „Het Calvinisme". - Maandagavond kwamen de kinde ren der Herv. Zondagschool met be langstellenden in de Herv. Kerk alhier bijeen, om onder leiding van Ds. Wol thers en de Zondagsclioolonderwij- zers(essen) Kerstfeest te vieren. Deze bijeenkomst werd door Ds. Wol thers op gebruikelijke wijze geopend, waarna door de heer H. Dijk, Hoofd der Chr. School, de Bijbelsche Kerst geschiedenis wordt veihaald en door den heer Janson een Kerstvertelling wordt gehouden- Aan de kinderen werden ruimschoots versnaperingen, enz. uitgedeeld. Een en ander werd afgewisseld met het zingen van Kerstliederen door de kin deren en orgelmuziek door de heer E. J. Stoffels. Door Ds. Wolthers werd dit gezel lig samenzijn met Dankgebed gesloten, waarna de kinderen voldaan huis waarts keerden. CAPELLE. Met de kinderen der Zon dagschool zal a.s. Vrijdagmiddag, 2en Kerstdag, in de Ned. Herv. Kerk, on der leiding van Ds. Meijers en het per soneel der Zondagschool, het Kerst feest gevierd worden. Van de in de O.L. School alhier gevestigde bibliotheek wordt een druk ebruik gemaakt. Zobwat alle voorra dige nummers zijn iedere week in cir culatie. De heer A. Christ alhier, direc teur van de Chr. Gemengde Zangver - eeniging „Excelsior" te 's Gravemoer, zal a.s. Donderdagavond, 1ste Kerst dag, in de Ned. Herv. Kerk te 's Gra vemoer, met die zangvereeniging een uitvoering geven. Gedurende de beide Kerstdagen zal Ds. Meijers driemaal in de Ned. H«v. Kerk optreden en wel le Kerst dag des morgens half tien en des mid dags half drie en 2e Kerstdag des mor gens half tien uur. De heer J. Versteeg heeft zijne be noeming tot notabel bij de Ned. Herv. Gemeente aan den Loonscherndijk, aan genomen. WASPIK. De heer de Br. stak zich zoodanig met een beitel in zijn hand, dat hij zich terstond onder geneeskun dige behandeling moest stellen. De be komen ernstige wond werd gehecht. Naar wij vernemen is het besluit tot overplaatsing van onze geachte dorpsgenoote, mej. G. Verschuren, te lefoniste te Roosendaal, naar Breda, ingetrokken. Onze geachte dorpsgenoot de heer J. de Bont, ambtenaar op het post kantoor alhier, slaagde voor zijn exa- 1 men post-radicaal. MADE. Mej. J. v. d. Heuvel, zat achter op een motorfiets. Zij maakte zich vermoedelijk zoo bang, dat zij er af viel en daardoor een knieschijffrac tuur bekwam. Dr. Houpst verleende haar geneeskundige hulp. - De toch al reeds zoo ongelukkige jongeman, C. K. alhier, kreeg dezer da gen een pot kokende koffie, die van de tafel getrokken werd, over zijn voeten die vrij ernstig met brandwonden over dekt werden. Vrouw Dame, die geruimen tijd geleden 't ongeluk had van een pl-rn 4. M. hoogen trap te vallen en in zeer zorgwekkenden toestand verkeerde zoo zelfs dat geestelijke hulp naast me dische hulp noodzakelijk was, is door de goede zorgen van dokter en huise lijke verpleging herstellende en komt reeds buiten. Zondagavond gaf de Zangver eeniging „Wilhelmina" uit Dongen, in de ruime zaal van mej. de Wed. Kuij ten, onder leiding van den directeur den heer M. -J. Knoop, voor een volle zaal een concert. Zeer in den smaak vielen alle gegeven nummers. In één woord, deze uitvoering is een zeer goed geslaagde te noemen. Hoogst voldaan keerden de bezoekers laat in den avond huiswaarts. In de maand Januari e.k- zullen de alhier te houden veemarkten plaats hebben op Maandagen 5 en 19 Januari Voor den vrijwilligen landstorm hebben zich 7 personen opgegeven, die reeds onder commando' van den reser ve-sergeant van Gils, vooroefeningen hebben ontvangen. Tot 31 Dec. kunnen zich ter vooroefening alsnog jongelin gen bij genoemden sergeant aanmelden. Den Tweeden Kerstdag wordt voor de moeders der kinderen van de St. Anna-Vereeniging een feestavond gegeven en Maandag een groot kinder feest. Kerstliederen worden gezongen en tooneelstukjes opgevoerd, o.m. „Dr. Halewijn". Daarna krijgt ieder kind 'n geschenkje van de Kerstboom. Onge veer 300 leden wacht een prettigen middag- MEEUWEN. Zaterdagavond j.l. gaf de muziekvreeeniging „Kunst en Vrien schap", hare aangekondigde uitvoering in de zaal van het café Smits, alhier. Zooals gewoonlijk was een zeer talrijk publiek opgekomen en vulde de zaal geheel. Tusschen de verschillende muziek nummers, die blijk gaven van flinke leiding en stijgende muzikaliteit, wer den eenige voordrachten gehouden, die, gezien het luide applaus, goed in den smaak vielen. Het* succes-nummer was zeer zeker wel het kluchtige tooneel- stuk „de Barbier" opgevoerd door een 6-tal leden der vereeniging. Het geheel werd vlot en kranig gespeeld en de hoofdpersoon, de barbier, het mag ge zegd worden, barbierde meesterlijk. Ook de andere rollen waren in goede handen. Onze vereeniging heeft weer eens ge toond met eigen krachten, niet alleen op muzikaal gebied, doch ook op 'tge bied van voordracht en tooneel, het publiek een genotvolle avond te kun nen bezorgen. EETHEN. De aandacht wordt er op gevestigd, dat zij, die in het jaar 1906 geboren zijn, in de maand Januari a.s. moeten worden ingeschreven voor den dienstplicht. Voor de aangifte ter in schrijving zal meer in het bijzonder ge legenheid worden gegeven ter gemeen te-secretarie op Donderdag 15 Januari 1924 des voorm. van 10 tot 12 uur. ALMKERK. Tot onderwijzeres aan de Herv. Chr. School is benoemd mej- J. A. S. van Vugt, alhier. A.s. Donderdag,, eersten, en Vrij dag, tweeden Kerstdag, hoopt Ds.Röth beiden dagen des voorm. 9.30 uur voor de Herv. Gemeente alhier op te tre den, terwijl tweeden Kerstdag, des avonds half zes 't Kerstfeest voor de kinderen van de Zondagschool in de Herv. Kerk zal worden gehouden- GEERTRUIDENBERG. Vergadering van den raad dezer gemeente op Dins dag 23 December 1924, des namiddags 2 uur in het gemeentehuis alhier. Te behandelen zaken: 1. Mededeeling proces-verbaal kas opname Gemeente-Ontvanger, 4e kwar taal 1924. 2. Schrijven van Ged. Staten betref fende begrooting dienst 1925. 3. Wijziging tarief voor de levering van electriciteit. 4. Voorstel van B. en W. tot vaste aanstelling van den Gemeente-bode. 5. Subsidie-aanvrage van de Zwem- club. 6. Benoeming lid van het Stembu reau. (Vacature C. L. Scherp). 7. Benoeming leden van de Com missie tot wering van schoolverzuim. 8. Benoeming leden van-de Com missie van plaatselijk schooltoezicht. 9. Wijziging der begrooting van de Sted. Godshuizen, dienstjaar 1924. 10. Goedkeuring rekening der Sted. Godshuizen, dienst 1923. 11. Goedkeuring begrooting der Sted. Godshuizen, dienst 1925. 12. Benoeming van een regent der Sted. Godshuizen, wegens periodieke aftreding van den heer M. Santbergen. 13. Ingekomen stukken. 14. Rondvraag. 15. Reclames. Vrijdagavond om pl.m. 11 uur, is de lieer A. K. uit R'veer in dé Donge verdronken. Naar we vernemen heeft de Wel edele heer Timmermans als Gemeente raadslid bedankt. Onze tooneelclub „Excelsior" zal tweeden Kerstdag en Zondag 28 Dec. e.k. opvoeren het transformatieklucht spel 'in drie bedrijven „Napoleon's Horloge". De uitvoering heeft plaats in het R. K. Vereenigingsgebouw. 's-BOSCH. Het comité voor de in 1925 te houden Groote Paaschvee-Ten- toonstelling bericht, dat als datum voor die tentoonstelling is vastgesteld, Woensdag 1 April 1925. Gezien het groote succes van de in 1924 gehouden tentoonstelling, is dit besluit door verschillende autoriteiten en belangstellenden met groote inge nomenheid ontvangen. De tentoonstelling zal ditmaal wor den uitgebreid met afdeelingen voor bok vee en de opzet zal zoo grootsch mogelijk zijn. De bedoeling dezer voorloópige mede deeling is, reeds nu Uwe aandacht op de te houden tentoonstelling te komen vestigen. MARIAPOLDER. Zaterdagmorgen ontstond alhier door een lantaarn brand in het huis bewoond door J. de H M v. D en A. R. Een groot gedeelte van den inboedel, alsmede een paard en enkele geiten, benevens een som geld, werden een prooi der vlammen. Verzekering dekt slechts gedeeltelijk de schade. RAAMSDONKSVEER. De twee lood sen benevens het woonhuis van de voormalige cartonnagefabriek werden ingezet respectievelijk op f3000 en f 2800. Tot Bestuurslid van de Coöper Roomboterfabriek „Nooit Gedacht" werd gekozen de heer D. Konings Az. Met goed gevolg liep van stapel van de werf der N. V. Scheepbouw- werven v/h. P. en A. Ruitenberg het sleepschip „Palma" groot c a 900 ton gebouwd voor Nederlandsche Rekening. Donderdagmorgen om half tien treed Ds Ewoidt op in de Veersche kerk en des middags om 2 uur in de Dorpsche kerk. CAPELLE. Woensdagavond kwam de A. R. kiesvereeniging in vergade ring bijeen. Na op gebruikelijke wijze door den Voorzitter, den heer H. Kerst te zijn geopend, spreekt deze een kort openingswoord. In verband met het komende Kerstfeest, aldus de Voorzitter wensch ik Uwe aandacht een oogen- blik te bepalen bij de Adventdagen welke we thans doorleven Doch om die te verstaan moet uw gedachten terug naar de Adventdagen van voor 20 eeuwen. Alles werd door het voorzienig be stuur Gods dienstbaar gemaakt tot de komst van Jezus Door allerlei gebeur tenissen toen, en thans volvoert God zijn raad Het wijst alles heen naar de Wederkomst van Christus. Doch ten opzichte van het groote wereldgebeuren is tweeërlei beschouwing: Die van den geloovige en den ongeloovige. Hoe echter die ongeloovige ook ontkent, ook hij moet medewerken cm Gods raad ten uitvoer te helpen brengen. We weten als mensch niet hoe de toekomst zich zal ontwikkelen; ook de Anti Revolutionaire partij weet niet in hoeverre in de toekomst de ontwik teling der beginselen zich zal kunnen aten gelden, doch dat is niet onze zaak. Ónze taak is het, voort te gaan op den aangewezen en ingeslagen weg door de voormannen onzer partij en vast te houden ook voor het staatkun dig terrein aan het devies. „Er staat geschreven". Daarvoor komen we ook dezen winter weer tezamen, om ons voor te bereiden tot den strijd die ons wacht. Thans ontvangt de inleider voor dezen avond de Weledele heer M C. Rijken gelegenheid een overzicht ie geven over den gevoerden school strijd, naar aanleiding van art 12 van „ons program". Op heldere en leer zame wijze schetste de inleider de verschillende episoden in deze belang rijke zaak, omdat zij de zaak is van ons geheele volk. en bij voorkeur van het Christelijk deel. Beginnend bij de schoolwet van 1801, waarin het Chris tendom werd verloochend gaat spreker verder de onderscheidene wetsherzie ningen na Met Groen van Prinsterer aan het hoofd werd de strijd om de vrijheid van het onderwijs aangevan gen. Doch met bedroevend resultaat Ja vervolgd werden zij, die hun kinderen niet wenschten toe te ver trouwen aan de staatsschool en hen daarom thuis onderwezen. De strijd was menigmaal zwaar, ook dan nog als de wet van '48 is ingetreden Zoo ontving bijvoorbeeld Goes een Bijzon dere school na 14 verzoekschriften. Doch juist door dien strijd sloten zich de gelederden steeds vaster aaneen. Zoo werd daaruit o a. geboren de vereeniging voor Chr. Nat, Onderwijs en die van Ger. Onderwijs Beide ver enigingen werkten steeds hartelijk samen om het doel te bereikenDe Bijzondere school regel, de openbare aanvulling De school, aan de ouders, zoodat hun kinderen worden onder wezen naar eisch van Gods woord. Vervolgens bespreekt inleider de krach tige leiding van Dr. Kuiper^en Lohman. Hoe door aanneming van de wijziging der schoolwet een volkspetitionnement den Koning verzocht wordt deze niet te bekrachtigen. Doch ook dit bracht geen direct voordeel. Wel indirect. Want ook mede daaruit is geboren 1893, de Vereeniging. „Een school met den Bijbel", Mild stroomde het geld uit de beurzen van dat volksdeel, dat eerst had te zorgen voor de Staat- school en daarbij voor eigen scholen. Allengs kwam het onderwijs in betere conditie. Totdat het Ministerie Cort van der Linden rechtsgelijkheid tot stand bracht. Doch deze^ rechtsgelijk heid is niet, wat wij wenschen. Nog moeten wij blijven strijden om het ideaal te zien verwezenlijkt, zoaals dit ook in het program van actie van 1920 is omschreven. Op deze inleiding volgt een aangename bespreking. Wij willen geen zoogerfhamd neutraal, maar posi tief Christelijk Onderwijs. De Voorzitter dankte den heer Rijken voor zijn leerzaam onderwerp. Met de rondvraag werden door den heer Al- blas nog enkele practische vragen aan de orde gesteld n.l. de medewerking van onzen afgevaardigde, den heer Kerst, om te bevorderen, A. dat het voorstel der begrootingscommissie om de we gen met de wals te bewerken, tot uitvoering zal kunnen worden gebracht, b dat de wegencommissie er ernstig naar streeft de hinderlijke en voor het verkeer gevaarlijke grinthoopen zoo danig te plaatsen, dat deze grief worde weggenomen, c. dat mede voor de volksgezondheid de mesthoopen langs den weg worden verwijderd en geplaatst op een da-.rvoor bestemde plaats, dat in de raadsvergadering Gods naam niet worde misbruikt. De vergadering, betuigde haar instem ming hiermede, terwijl onze afgevaar digde zijn medewerking toezegde. Nadat de werkzaamheden voor de volgende vergadering waren geregeld sluit de Voorzitter deze goed bezochte vergadering, terwijl Ds. Meyers voor ging in dankgebed. NIEUWS UIT HEUSDEN. Heusden, 22 Dec- 1924. Aangespoord door vroeger succes besloot de Harmonie op 6 Januari e.k. nogmaals een humoristen-concours te houden. Evenals vorige jaren wordt in de beide Herv. Kerken voor de jeugd het feest van den Kerstboom gevierd en wel op den 2den Kerstdag in den voor avond. Door enkele heeren van hier en uit de omgeving worden pogingen aan gewend om te^komen tot oprichting eener rij-vereeniging voor deze streek. Zaterdagavond gaf de Harmonie Concordia voor belangstellenden een reprise van het concert van Woensdag avond, waarbij de blijspelen ook wer den opgevoerd. Evenals toen, kon zij een buitengewoon succes boeken. De heer P. L„ varkensslager, slachtte gisteren een exemplaar, dat nagenoeg 400 pond, schoon, woog- NIEUWS UIT KAATSHEUVEL. Kaatsheuvel, 22 Dec. '24. Het zes-jarig zoontje van W. van der Velden uit de Verb Hoofdstr. al hier, kwam bij het naar school gaan, al spelende op den kant van een trot toirband te vallen, met het ongeluk kig gevolg, dat het ventje het rechter- beentje brak. De biljartclub K.B.C., gevestigd bij dén heer Joh. Smit alhier, heeft voor den 2den Kerstdag den bekenden Proffeseur de Billard, de heer de CrauW uit Rotterdam uitgenoodigdtot het geven van een biljart-xance. De Prof. zal beginnen met een partij tegen de beste spelers der K.B-C., met zeer ruime voorgift. Daarna zullen verschillende kunststooten gedemon streerd worden. Op 5 Februari moeten de volgen de inwoners van Kaatsheuvel in wer kelijke dienst komen B. Musters, bij het 2e Reg. Huzaren, Breda W. van Riel, bij het 2e Reg. Hu zaren, BredaJ. Opperman, bij het Reg. Torpedisten, te Gorinchem. Gedurende de maand November vestigden zich 6 mannen en 8 vrouwen in onze plaats, terwijl inmiddels 27 mannen en 29 vrouwen uit de gemeen te naar elders vertrokken.

Echo van het Zuiden | 1924 | | pagina 10