me L Het Blue Band Kerstnummer Voor de trouwe Blue Band gebruikers hebben wij een verrassing: Dit Kerstnummer bevat 16 pagina's, is rijk geïllustreerd en geeft „Elck wat Wils". Vraagt Uw winkelier een exemplaar voor U te reserveeren. ,u oogen van zijn vroew. En dat maakte hem nu zoo wrevelig, knorrig op zich zelf. Dat prikkelde zijn toch al nijdige stemming. Hij had er verdriet van. Maar hij kon niet liegen tegen haar. Hij voelde te schril dat contrast tus schen de Kerstlichten, het vredesge zang en al die ellende, hier en overal op aarde. Hij dacht aan den brief, dien een van zijn collega's hem een paar da gen geleden had gestuurd uit Rusland Hij dacht weer aan die schets van gruwelen, wonden, lijken. Hij had geen moed om te luisteren naar het Kerst gezang, dat opsteeg uit de kerken, uit de huizen. „Dokter", fluisterde de zuster, die geruischloos naar hem toe was geko men. Hij fronste de wenkbrauwen. Wilde maar onder het verder naar de zieken zaal loopen hooren wat ze had. „Dokter", fluisterde de zuster, weet wel Jaspers, op zaal drie". „Afgeloopen?" vroeg de dokter snel want hij wachtte elk uur den dood van den stakker, die een paar maanden geleden uit de Oost was teruggekomen met tering in vergevorderd stadium en die nu lag te sterven. „Hij heeft gevraagd", zei de zuster even aarzelend, de dokter met iets ang stigs aanziende, „och hij is soms zoo benauwd. Hjj wilde..." „Nu een beetje vlug, zuster, ik heb nog zoo'n hoop visites te maken." De driftige trek om dokters mond werd nog strenger, strakker. Toen vertelde zuster het, snel fluis terend, het verhaal van den tobber, die haar gesmeekt had om vanavond een klein Kerstboompje bij zijn bed te heb ben. Alles was voor hem in Holland zoo nieuw, zoo vreemd, zoo anders dan vroeger. Twintig jaar geleden, toen hij naar de Oost zou gaan, had moeder ook een Kerstboom neergezet en er had toen voor hem een pakje onder ge hangen. Moeder had toen zoo geweend, want hij zou gaan, heel gauw. Maar nu verlangde hij zoo naar een Kerstboom pje als twintig jaar geleden. En of dat nu zou mogen, zou kunnen? De dokter merkte den angst in de oogen van de zuster, die bespiedde elk trekje op zijn gezicht. Wat zou hij er van zeggen? En hij liep door naar de ziekenzaal, peinzend, terwijl allerlei zonderlinge gedachten in hem woelden. En toen kwam hij bij de krib, waar Jaspers lag. En op het tafeltje stond het kleine, donkergroene denneboom- pje, met vier, vijf kaarsjes, die rustig vlamden. En de zieke keek er naar, met groote oogen van onzegbaar geluk. De dok ter zag hoe de koorts brandde in die starende oogen. Hij nam de klamme, krachtelooze hand van den lijder en voelde 't wegsterven van den pols en hoe de piotor van dat menschenleven gaandeweg verlamde. Maar in de groo te oogen van innig welbehagen, van onuitsprekelijk jubelend geluk, was geen dood, geen zwakheid, geen ziek zijn. Roerloos zat dokter naast het bed en observeerde dien doodzwakken pols van een afgemarteld, uitgeziekt mensch die nog maar eenige uren te leven zou hebben. Hij telde de polsslagen en keek dan in sprakelooze verbazing, naar dat ge laat van oneindige tevredenheid, van zalige voldoening. Zacht zei hij iets tot den lijder. En deze antwoordde met heesch, haast on hoorbaar geluid. De dokter moest het oor bij de lippen van den zieke bren gen. Maar hq verstond toch wat er ge zegd werdvan zoo gelukkig zijn... van dankbaarheid... van verzoend zijn met God En de schitterende koortsoogen zoch ten weer 't zacht gevlam van de kaars jes in het kleine kerstboompje, dat hem herinnerde aan zijn jeugd en zijn ge loof, waaraan hij lang ontrouw was geweest doch dat hij nu, op zijn ziek bed weer had teruggQvonden. En toen de dokter wel tien minuten had gezeten, terwijl de zieke zijn hand omklemde, in verrukking van dank baarheid en vreugde, tusschen zijn ver killende klamme vingers, toen sloop de dokter heen. Hij liep op de teenen, want er waren er in, de zaal die sliepen. Hjj liep heel zachtjes en behoedzaam. En toen de zuster naar hem toe wou komen en nog iets vragen, merkte ze, dat de dokter niet gestoord wilde worden. En ook viel het haar op, dat dokters gezicht bleeker was, dan anders. Maar de norsche trek was weg. En vóórdat hij naar zijn patiënten ging, spoedde hij zich naar huis. Hij kon niet anders. Hij werd als gedreven naar zijn vrouw, die straks zoo treu rig was geweest. Toen zq naar hem toe kwam, was er nog verdriet van teleurstelling op haar zacht gelaat. Maar hq nam haar hoofd tusschen zijn beide handen en keek haar lang en diep in de oogen. En er was niemand in de kamer behalve de dokter en zijn vrouw. En daarom vermande hg zich maar niet langer en liet toe, dat zij vochtig werden, van vreemde aandoening, zijn oogen, waar anders slechts ernst en zelfbedwang uit spraken. 'Vragen deed zij niet. Maar zij be greep, dat iets bijzonders in hem was omgegaan. En toen ze hem ook diep in de oogen had gekeken, begreep ze nog meer. Voelde zij, dat in hem iets ont waakt was van liefde voor het hooge en heerlijke feest van Kerstmis. En toen dien avond fijne, lieve kin derstemmetjes de plechtig-naive lied jes zongen van Kerstfeest, terwijl de feestelijke boom prijkte in de kamer, drukte hij haar de hand. Zij vroeg nog altijd niet: hoe en waarom. En daar deed ze verstandig aan, het dokters vrouwtje. Want er zijn dingen, die niet in menschelijke taal naar waarde ge schat, kunnen vertolkt worden. Doch wel begreep zij het des nachts toen haar man met haar ging naar de Nachtmis, dat er iets anders was ge beurd. 'tWas in zoo lange jaren niet ge beurd, dat ze samen naar de kerk wa ren geweest. En toen ze weer thuis waren in de gezellige huiskamer, vroeg ze niets, doch dönkte hem, zooals zij )0k God reeds had gedankt onder deH. Mis, dat Hij het gebed van haar ende kin deren eindelijk had verhoord m aan vader de genade der bekeering .ad ge schonken. En hij begon een nieuw le\?n en bromde op volgende Kerstdagei niet meer van „Mooie tijden voor vre>e op aarde", want hij begreep, dat er slchts vrede is voor hen, die van goeden wil zijn. z. Kerstversieringen Verspreid in uw huis op 't Kers feest licht en warmte! Zet in één de kamerhoeken een Kerstboompje mei véél kaarsjes, alléén kaarsjes: roode en witte. Steek ze aan in 't schemeruur als jong en oud vertrouwelijk bijeen zijn. Het flikkerende kaarslicht geeft een sfeer van gezelligheid. Plaats overal in de kamer groene hulst, hooge bouquetten, die het vertrek rustig van toon maken. Slinger om de lichtkroon groene tak ken, hang onderaan de groote Kerst klok, het Kerstsymbool, dat niet mag ontbreken. Maak kransjes van ijzer- draad en groene vloei, slinger daarom heen takken hulst met roode besjes en rood lint. Hang die kransjes aan den schoorsteenmantel,, op verschillende lengten, boven de suitedeuren en over al waar er een geschikte plaats voor te vinden is. Rijg roode besjes aan slingers. Ze kunnen overal in de kamer dienst doen. Van de lichtkroon naar de tafel. Van het middenstuk op den Kerstdisch tot de tafeleinden en nog op veel plaatsen meer. Het rood gloeit 't Heeft zooveel te zeggen op 't Kerst feest. Neem voor tafelversiering aard appelen of appelen, snijd ze half door en boor er een gat in. Zet in dit gat een kaarsje, plaats den platten kant van den appel op een vierkant stukje vloei, sla het vloei omhoog, bind er een rood draadje om. Haal de vloeipunten wat uit, zoodat het kaarsje in een keu rig standaardje staat en het afdrui >en op het tafellaken is ondervangen "akken Asparagus-groen en roode Due vin Tol-tulpjes zijn beide voor de iferstdisch-versiering dankbare gege veis. Een oud Kerstgebruik in Scandinavië. De Zweedsche en de Noordsche boe ren zullen den eersten Kerstdag nooit verzuimen voor de vogels een goedge vulde korenschoof aan een langen staak op de schqur te zetten. Deze goede gewoonte bestaat daar al eeuwen lang. Door dit milde offer op Kerst dag hoopte men en hoopt men nog een rijken oogst te ontvangen voor het vol gende jaar en wil men tevens zqn dankbaarheid betuigen aan de voeels voor het vernietigen van zooveel scha delijk gedierte. Ingezonden Mededeelingen. voer Handen en Gelaat BINNENLAND. Ruime opbrengst der Rijksmid delen. De opbrengst der Rijksmid delen over November 1924 bedraagt 41.282.958.25; in dezelfde maand van het vorig jaar was dit bedrag 40.168.384.16. Dit bedrag van bijna 41.3 millioen is zeer gunstig, vergeleken bij het maandelijksch gemiddelde der raming van ruim 33 millioen guldenhet voor- deelig verschil bedraagt 8.3 millioen. Over de 11 maanden van dit jaar is in totaal een bedrag ontvangen van bij nil 405£ millioen, tegen 395 millioen in de eerste maanden van 1923. Dat verschilt dus niet minder dan 10£ millioen. Vergelijken we echter de opbrengst met de raming, dan is het verschil nog veel grooter. Het 11/12 der raming over dit jaar bedraagt bijna 361 millioen, de op brengst daarentegen, zooals hierboven vermeld staat, bijna 405^ millioen, een voordeelig verschil dus van 44| milli oen gulden. Hieruit blqkt, dat Financiën wel wat erg voorzichtig heeft geraamd. Aan den anderen kant moet men in het oog houden, dat ramen, langen tijd te voren, zeer moeilqk is, vooral tegen woordig. De hoogere opbrengst is, mede door de verbeterde toestanden in handel en scheepvaart te danken aan de krach tiger invordering der belastingen en het inhalen van een achterstand. Tot de verhoogde opbrengst droegen vooral bijde inkomsten- en vermo gensbelasting, de zegel- en registratie rechten, de loodsgelden, de accqnzen op bier en tabak, de successiebelasting en de statistiekrechten. Terug liep de opbrengst van de accqnzen op gedis tilleerd, op suiker en op geslacht vee, van de invoerrechten, de domeinen, de dividendbelasting en de rechten op de mijnen. De overige belastingen bleven nage noeg gelijk in opbrengst. Bovendien kwam nog 11J millioen gulden binnen als opbrengst der ver dedigingsbelastingen en der opcenten op andere belastingen, ten bate van de crisisschuld. KERKNIEUWS. Benoemingen Z. D. H. de Bisschop van 's-Herto- genbosch heeft benoemd tot pastoor te Lage-Mierde, den WelEerw. heer J. J. Puskens, die kapelaan was te Oirschot, en tot pastoor der parochie „H. Tru- do" te Eindhoven, Strijp, de WelEerw. heer F. J. A. Werners, die kapelaan was te Nijmegen (H. Augustinus). Verder heeft Z. D. H. benoemd tot Voorzitter der plaatselqke R. K. jeugd commissie te Tilburg, den WelEerw. heer P. J. C. Manders, Moderator van het 8t. Odulphus-Lyceumtot geeste lijk adviseur van de afdeeling Heesch bij Oss, van den N. C. Boerenbond en van den R. K. Boerenstand te Heesch den ZeerEerw. heer pastoor E. J. W. M. van Kemenade, van de afdeeling Reek van den N.C. Boerenbond, van den R. K. Jonge Boerenstand en van de R.K. Voetbalvereeniging „Achilles" te Reek en tot censor van de R.K. Lees bibliotheek aldaar, den ZeerEerw. Zeer gel. heer pastoor Dr. C. F. X Smits. St. Janski. Abonneert U op en Adverteert tn J)E ECHO VAN HET ZUIDEN", "■et meest gelezen blad in de Lang •t-rnat en Omgeving, O

Echo van het Zuiden | 1924 | | pagina 7