Di ECHO VIN HET MOM 4 Intern. Tentoonstelling Waalwijk 1925. No. 102 Woensdag 24 Dec. 1924 DERDE BLAD. GEMEENTERAAD. MADE. Openbare vergadering van den Raad dezer gemeente op Vrijdag 19 Dec. des voormiddags ten half elf. Voorzitter Edelachtb. heer van Gils. Ongeveer kwart voor elf uur opent de Voorzitter de vergaderingafwezig is de heer A Norbart. De notulen der vorige vergadering worden na voorlezing onveranderd goedgekeurd en vastgesteld. Aan de orde 1 Ingekomen stukken. a. Schrijven van Ged. Staten hou dende de goedkeuring van de reke ning. De inkomsten hebben bedragen f 162.976 59'/a, de uitgv. f 150 201.06'/2 zoodat de rekening sluit met een goed slot van f 12 775 53. Voorzitster. Deze rekening is direct goedgekeurd door Ged. Staten wat beslist een unicum mag worden ge- noemd Den ontvanger komt hiervoor wel een woord van hulde toe. Schrijven van de P. N. E. M. hou dende de mededeeling dat het wen- schelijk is om in de verordening een wijziging te brengen. De Voorzitter deelt mede, dat deze wijziging er een van administratieven aard is en er geen bezwaar bestaat om aan het verzoek gevolg te geven. Segeren Heeft de gemeente er voor- of nadeel bij. Voorzitter. Noch voor- noch nadeel De heele zaak is maar dat de veror dening zich moet aanpassen aan de nieuwe begrooting. Van Beek We stellen ons toch niet bloot dat de P. N. E. M. ons kan ver- hoogen, Voorzitter. Neen, daar bestaat geen gevaar voor. Wij regelen de prijzen zelfstandig. Met algemeene stemmen wordt de verordening daarna gewijzigd. Voorzitter. Dan kan ik de heeren nog mededeelen dat de oude steenen zijn verkocht en f 16,66 hebben op gebracht. Segeren. Waren er veel? Voorzitter. Neen, het zijn de slechtste die uit de slechte steen worden ge zocht; zoo nu en dan komt daar eens iemand om vragen en dan laten wij Roovers schatten wat de menschen moeten betalen. Adres van de gemeente ambtenaren, houdende he verzoek om verhooging van salaris. Voorzitter. Aangezien het nogal over personen gaat, stel ik voor eerst in geheime vergadering te gaan. Daartoe wordt besloten. Na ruim een uur wordt de verga dering heropend. Na heropening wordt besloten met het oog op noodzakelijke bezuiniging de salarissen voorloopig te raten zooals die zijn. Mocht later de derde ambte naar ter secretarie weggaan deze geniet f 350 salaris dan kan nog eens onder het oog worden gezien of dit bedrag ten goede kan komen aan den len en 2en ambtenaar ter secretarie Diepsraten. Ik wil hier nog eens op het gemis wijzen aan urinoirs. Men moet nu zien als de menschen de café's verlaten. Overal gaan ze tegen aan staan. Zoo ook als de school uit gaat. Met dertig tegelijk staan ze langs de straat Voorzitter. Daar is al eens meer over gesproken, maar de kwestie is waar blijf je er mee en wie wil zoo iets voor zijn deur hebben. Diepstraten. Je zal geen enkele ge meente vinden, waar het zoo is. Van der Veeken. Wat u zegt van die schooljongens, daar is niet veel van aan, want die worden onder ge leide van de onderwijzers weggebrachl. Voorzitter. Hoe komt u er toe zoo iets te zeggen. De jongens worden links en rechts weggebracht. Diepstraten. Ik heb het hooren zeg gen dat het gebeurt. Voorzitter. Het kan toch niet. Van der Veeken. Te onderzoeken was het wel of daar niet een urinoir kon worden geplaatst, want het is in het belang van de school. Ligtvoet. Ik heb er ook al eens op gewezen In de geheele gemeente is, uitgenomen tegenover de kerk, geen gelegenheid meer. Doet iemand het op straat, dan krijgt hij een bekeuring. Ook is iedereen niet in de gelegenheid of in staat om een café even binnen te loopen. Voorzitter. De afvoer, dat is het ergste, daar zit je juist mee. Segeren. Het is juist in deze straat, maar anders is er nogal gelegenheid. Diepstraten. Kan ^an bij de school er geen worden geplaatst. Voorzitter. Daar hebben wij niets over te zeggen. zjü rEs INTERN. TENTOONSTELLING WAALWIJK 1925. Wij zijn in de gelegenheid onzen lezers aan te bieden, een plattegrond der a.s. Intern. Tentoonstelling voor de Schoen- en Lederindustrie Waalwijk 1925. Sindsdien is daaraan nog iets gewijzigd, in dien zin dat de tentoon stellingshallen nog wat langer worden, men krijgt hier toch een duidelijk beeld van 't geen deze grootsche onder neming gaat worden. Het terrein is zooals men weet gele gen aan den Parallelweg. Ingang ter rein achter mevr. Wed. Ph. Timmer- mans-Sweens. De bebouwde oppervlakte is 9000 vierk. M. en een en ander is ontwor pen door het architectenbureau Van Gestel Bouman, Waalwijk's Bosch. Van der Veeken. Daar valt over te pralen en ik denk wel dat het zal gaan want nu wordt de school bevuild. Ligtvoet. Er ligt daar een riool én dan is het toch een kleinigheid. Segeren. Die waterbakken worden niet alleen gebruikt waarvoor ze zijn, maar men ziet er ook nog wel andere spektakels in gebeuren. Kijk maar eens tegenover de kerk en wie is er dan opgesteld om zoo iets voor zijn deur te hebben. Voorzitter. Bij mij voor de deur wil ik het niet hebben. Laten wij er dan maar bij Diepstrat'en een zetten. Diepstraten. Ik heb daar nog niet aan gedacht. Het is daar zoowat de eenigste plaats. Het gaat er niet over of de burgemeester er nu toevallig woont. Ik kijk maar wat in het belang van de gemeente is. Wordt besloten aan Burg. en Weth. een nader onderzoek op te dragen. Van der Sluys. Er zijn twee wagons koolasch gekomen, maar die asch wordt niet gebracht daar waar de weg het slechtst is. De burgemeester komt niet dikwijls in Drimmelen, anders zou hij dat wel hebben opgemerkt. De Voorzitter zegt aan den weg werker opgedragen te hebben de asch te verdeelen. Van der Sluys. Dat is niet gedaan. Voorzitter. Dan zal ik hem er nog opdracht toe geven. Van der Sluys. Maar de wagons zijn al leeg. Voorzitter. Dan moet u nog maar probeeren een wagon te krijgen Gaat dit niet, dan zullen wij wel trachten een schuit te laten komen. Segeren. Kan men niet verbieden dat over dien pad geen karren mogen rijden. De Voorzitter zegt daarop te zullen laten letten. Van der Sluys. Vermoedelijk zal de Bruijn bij ons aan het electrisch net worden aangesloten en dan zou het gaan dat ook daar op den weg, waar 's avonds nog ai veel passage is, eenig licht kon komen. Als de gemeente het materiaal geeft, dan kan de coöpe ratie voor de rest zorg dragen. Ligtvoet. Het is wel noodig, want het is daar nogal gevaarlijk. Voorzitter. We zullen wel eens zien. Als we beiden iets doen, dan gaat dat wel. Van Beek. Dan zou ik ook in over- weging geven om voortaan zooveel mogelijk ondergrondsche kabels aan te leggen. In ieder geval zou ik geen houten palen meer nemen, want men ziet hoe gauw die weg zijn. Kan het niet ondergrondsch, dan zou ik maar ijzeren palen nemen wat nog goedkooper zal zijn. De heer Ligtvoet dringt aan, dat men daar waar de waterleiding niet komt, brandputten zal laten maken. De Voorzitter zegt dat zulks nog eens onder het oog kan worden gezien. De heer Stijnis zegt een kleine tee- kening te hebben gemaakt van de kade in Drimmelen. Hij heeft zulks gedaan naar aanleiding van een verzoek van Van Beek om daarop een werkplaats te mogen bouwen. Hij heeft een en ander eens nagegaan en naar het hem voorkomt zullen deze kosten op f 1300 komen. Komen er straks werkeloozen, dan kan dat werk daar heel goed worden verricht. Spr. wijst er op, dat het toch hoog tijd wordt dat daar de boel eens wordt nagegaan, want het is gebleken, dat die betonnen platen allemaal zijn ver zakt. De bedoeling is dat van Beek moet betalen wat voor hem expres moet in orde worden gemaakt. Van der Veeken. Ja, van Beek moet een zeker percentage betalen van wat het werk kost. Stijnis. Maar niet van wat toch moet in orde worden gemaakt. Dat zou on- billijk zijn. Van der Reijdt. Eerst moet in orde worden gemaakt wat behoort te ge schieden. Wat expres moet gemaakt worden, opdat van Beek daar zou kunnen bouwen, daar moet hij alleen van betalen. Aldus wordt besloten. Niets meer aan de orde zijnde en niemand meer het woord verlangende, sluit de Voorzitter de vergadering. DUSSEN. Openbare vergadering van den Raad dezer gemeente op Zaterdag 20 De cember des voormiddags ten 10 uur. Voorzitter Edelachtbare heer Snijders. Ongeveer kwart over tien uur opent de Voorzitter de vergadering afwezig is de heer Herman De notulen der vorige vergadering worden na voorlezing onveranderd goedgekeurd en vastgesteld. Aan de orde: 1. Ingekomen stukken en mededee- lingen. a Een schrijven van zich noemende bewoners van den Hoogendijk om aldaar bij de woning van A. van Mierlo een lantaarn te willen plaatsen. Voorzitter. Dit adres is met potlood geschreven en ongeteekend. Wij zullen het daarom maar voor kennisgeving aannemen. b. Schrijven va A. van Mierlo om voor zijn woning een lichtpunt te willen aanbrengen. Voorzitter. Dit schrijven is ongeze geld en daarom stel ik voor het voor kennisgeving aan te nemen. De heeren kunnen intusschen daar ter plaatse nog wel eens een onderzoek instellen. Schrijven van bewoners van Wijk E, houdende het verzoek om aldaar een lokaal beschikbaar te stellen voor het ijken van maten en gewichten aangezien ze daarvoor telkens naar Dussen moeten, wat voor velen groote bezwaren met zich brengt. De Voorzitter merkt op dat zulks niet behoort tot de competentie van len raad, aangezien zulks door het Rijk v/ordt geregeld. Wel moet de gemeente voor een lokaal zorgen maar verder hebben wij daarin niets te zeggen. Geregeld wordt hier in het lokaal onder het Raadhuis geijkt, doch de ambtenaar daarmede belast heeft daarover al eens geklaagd. Het best is adressanten naar het Rijk ie verwijzen. Van Drunen. Als het Rijk eens ®m een lokaal daar vraagt. Voorzitter. Wij leven in een tijd van bezuiniging en waar zelfs ook Meeu wen en Dussen de maten en gewich ten moeten laten ijken, geloof ik niet, dat het rijk op het verzoek zal ingaan. Van der Koppel Ze kunnen het vragenze geven er niets op toe. Schrijven van de vereeniging tot be vordering van imigratie, houdende het verzoek haar een subsidie van f 25 te willen toestaan. Voorzitter. Burg. en Weth. erkennen gaarne het belang van genoemde ver eeniging maar kunnen met het oog op den finantieelen toestand der gemeente geen vrijheid vinden om voor te stellen aan het verzoek te voldoen. Met algemeene stemmen wordt be sloten afwijzend op net adres te be schikken. De Voorzitter deelt mede, dat de verkoop van oude Schoolbanken een bedrag van f 33 60 heeft opgebracht. Schrijven van den Prov. Brandweer- bond, houdende het verzoek tot de vereeniging te willen toetreden. De Voorzitter zegt van den Commis saris der Koningin een schrijven te hebben ontvangen om deze zaak voor te staan. Het schrijven is in de vergadering van Burg en Weth besproken doch deze voelen er weinig voor, omdat naar hun meening deze gemeente daar toch niet veel aan heeft. Burg. en Weth. willen wel gaarne erkennen, dat de vereeniging nuttig kan werkzaam zijn, maar omdat men er nog zoo weinig van heeft gezien en ook met het oog op bezuiniging de kosten zijn L cent per inwoner kunnen Burg. en Weth. geen vrijheid vinden om voor te stellen aan het verzoek te voldoen. Ik voldoe echter gaarne aan het ver zoek van den Commissaris om de zaak warm aan te bevelen. Met algemeene stemmen wordt af wijzend op het verzoek beschikt. Schrijven van J. v. Venlo, houdende de mededeeling dat hij in de Rijks- nkomstenbelasting voor de helft is verminderd. Waar hij 8 kleine kinderen leeft, verzoekt hij ook het schoolgeld te willen verminderen. De Voorzitter merkt op, dat het schoolgeld zich regelt naar den aanslag van een vorig jaar. Voorzitter. Dezer dagen heb ik van den burgemeester vanJHeusden een verzoek gekregen een vergadering te willen bijwonen van verschillende bur gemeesters om te spreken over de ge volgen van de opheffing van het kan tongerecht te Heusden. Vroeger heb ik persoonlijk van den officier van justitie een schrijven ont vangen, die mij vroeg of bij opheifing van het Kantongerecht te Heusden het voor deze gemeente gewenscht is te ressorteeren onder Waalwijk of Gorin- chem. Met de wethouders heb ik daar over toen al eens gesproken en naar aanleiding daarvan hebben wij toen jericht dat het voor deze gemeente gewenscht is dan onder Gorinchem te ressorteeren. Wij waren van meening dat opheifing van het Kantongerecht te Heusden voor deze gemeente wel onprettig was, maar dat de Regeering dat uit bezuiniging deed en er wel niet veel tegen zou te doen zijn. Op die vergadering zijn echter ook besproken de gevolgen-die opheffing van het Kantongerecht te Heusden heeft. Op de eerste plaats valt men dan inplaats van onder het Arrondissement 's Bosch onder dat van Dordrecht. Dat op zichzelf is al zeer lastig, want Dordrecht is niet zoo ge makkelijk te bereiken. Met de auto bussen is 's Bosch ieder oogenblik van den dag te bereiken. Nog een ander gevolg heeft zulks en dat is van vérstrekkende beteekenis. Komen wij onder het Arrondissement Dordrecht, dan komen onze notariaten erg in gevaar, want die kunnen dan alleen in dit Arrondissement hun zaken doen en dat zal moeilijk blijken, wijl de notarissen, wonende aan den over kant van de rivier, grooter arbeidsveld hebben en meer bekend zijn. Het ge volg van een en ander zal zijn dat hier het notariaat dan in de toekomst geen reden van bestaan meer zal hebben. De nu in functie zijnde notarissen mogen het ambt in beide Arrondisse menten uitoefenen, maar bij overlijden of vertrek houdt zulks op. Voor deze gemeente heeft opheffing van het Ka> tongerecht te Heusden dus een diepergaande beteekenis dan aan vankelijk zoo maar oppervlakkig is gedacht. En waar wij eerst meenden niet tegen dit besluit te moeten ageeren omdat de maatregel in 's Rijks belang werd geacht en waar nu blijkt dat de bezuiniging, zoo er nog van bezuini ging sprake mag zijn, van geen be teekenis zal zijn, acht ik het in het belang van deze gemeente om wel bij de Regeering tegen opheffing van het Kantongerecht te Heusden te protes teeren. De meest aangebrachte bezuinigin gen drukken uitsluitend het platte land. Zoo is er hier al geen Rijksont vanger meer ook. Middelkoop, Bestaat de mogelijkheid niet om te vragen om, wordt Heusden toch opgeheven, dan onder het Kantongerecht Waalwijk te behooren. Dat is wel wat bezwaarlijk, maar met het oog op het Arrondissement is het toch wel gewenscht want dat heeft beslist vérstrekkende gevolgen. Voorzitter Dat zou ik niet doen. Daarmede verzwakt men de zaak. Dat is nog altijd tijd genoeg te vragen wanneer ondanks de protesten toch tot opheffing daarvan is overgegaan. Maar mogelijk blijft het Kantonge recht, omdat de bezuiniging van zoo'n geringe beteekenis is, wel bestaan. Middelkoop. Het Kantongerecht te Gorinchem is geen bezwaar, dat is beter dan in Waalwijk Van der Koppel. Gorinchem ligt voor ons veel beter dan Waalwijk. Voorzitter. Ja, van hoogerhand schreef men wel dat Waalwijk beter zou zijn omdat de menschen gewoon waren de Markt te bezoeken, maar dat is heelemaal niet zoo, men gaat tegen woordig naar Gorinchem omdat men, door in een bus te slappen, er zoo maar is en naar Waalwijk loopt geen enkele bus. Ik heb dat argument ter bevoegder plaatse dan ook tegen ge sproken Conform het voorstel van den Voorzitter wordt besloten. Tot leden van de Commissie tot wering van schoolverzuim werden ge kozen de heeren G. Verhoeven en A. van Dijk. 3 Benoeming hoofd der openbare lagere school in Wijk C. De Voorzitter deelt mede dat dit punt van de agenda moet worden af gevoerd omdat de desbetreffende stuk ken nog niet van den inspecteur op het lager onderwijs zijn teruggekomen. 4. Vleeschkeuringsdienst. De Voorzitter deelt mede dat wordt voorgesteld om de prijzen der keur- loonen van varkens te brengen van f 3.— op f 2.75, van ossen of koeien van f6op f5.50. Vervolgens wordt nog voorgesteld om het bedrag dat overschiet, niet meer te verdeelen onder de aangesloten gemeenten naar het aantal zielen, maar in verhouding tot de bijdragen. Door deze gemeente wordt op Woudrichem na het meest geslacht In het afgeloopen jaar zijn hier geslacht 348 varkens, 109 koeien en 1 schaap. Zooais de heeren weten is er nogal wat oppositie geweest en is er aan gedrongen om splitsing van den kring wijl deze veel te groot wordt geacht, waardoor het voor den veearts on mogelijk wordt zijn practijk nog naar behooren te vervullen. De veearts krijgt als directeur een salaris van f 2500, wat voor een weten schappelijk man niet veel is, vooral omdat hij zijn practijk bijna niet kan uitvoeren en er een auto van moet rijden. Verschillende andere veeartsen komen dan ook al hier. De gemeente Andel doet dan ook in dien geest al pogingen. Kunnen wij voor Dussen met nog een aangrenzende gemeente een kring vormen en geven wij dan aan een te benoemen directeur f 1500, dan wil zich hier. naar mij bekend is een vee arts vestigen Voor de hier wonende veehouders zou dit van groot belang zijn. Het gaat echter niet zoo gemakkelijk omdat de Provincie de zaak regelt. In het begin, toen deze kring werd gesticht, was men te bang voor de groote kosten, alles werd toen zoo hoog mogelijk opgeschroefd, er moesten abattoirs komen enz. Daarom heeft men toen gewerkt om den kring zoo groot mogelijk te krijgen, opdat de kosten zoo gering als maar kon zou den worden. Van der Pluijm. Denkt u dat de reden t II AANZICHT MACHINEnALL MACHINEHALL DAN3 vloer <fl)Q e KLAS [Q AUTOPARK INGANG- OPENBARE WEG. -—•s- jLfar, r- r i- i AANZICHT VANAF OEN OPENSAREN WEG

Echo van het Zuiden | 1924 | | pagina 9