ook omdat het werkliedenreglement nog ontbreekt. Voor hem komt het er op aan te weten de verschillende ar beidsvoorwaarden en daarom zou hij nog verder willen gaan dan het voor stel van den heer Roggeveen, hij zou de salarisregeling gelijk willen behan delen met het werkliedenreglement. De Voorzitter merkt op, dat het in orde maken van dit reglement geen kinderachtig werk is en ook nog in de commissie van georganiseerd overleg moet worden behandeld, zoodat abso luut over 14 dagen geen bespreking daarvan kan plaats hebben. wDe heer Van Driel is het ook eens met de heeren Roggeveen en Smolders. Hij acht het ook beter, dat de raad de zaak nog eens flink onder de oogen kan zien. Zooals hij nu tegen enkele zaken aankijkt, verdienen enkele men- schen veel te weinig vooral als hij nagaat wat ze moeten presteeren, en zoo kunnen er meer zaken zijn. De Voorzitter meent dat het voor vele leden toch onmogelijk zal blijven om te kunnen oordeelen of het salaris van een ambtenaar of werkman te hoog of te laag is. Men zal zulks wel eens voor den een of ander kunnen beoor- deelen maar over het algemeen zal men dat niet kunnen doen. Met algemeene stemmen wordt hierna het voorstel van den heer Roggeveen aangenomen. De heer Timmermans dringt er bij Burg. en Weth. op aan, dat met de behandeling van het werkliedenregle ment spoed zal worden gemaakt. De Voorzitter zegt, dat de wijziging ven het Reglement in hoofdzaak van redactioneelen aard zal zijn. De heer Smolders stelt het dan nog op prijs de bescheiden vooraf te kun nen inzien, vooral omdat hij het be staande regiement niet mede heeft ontworpen en van den ir.houd niet op de hoogte is. Voorzitter. De leden hebben toch een reglement. Smolders. Ik niet. Verschillende leden zeggen geen reglement te bezitten. Voorzitter. Indien de leden er belang in stellen, dan kunnen ze er een be komen. Dat ze er nu geen hebben is geen tekortkoming van het college maar van de leden zelf. Wij zullen trachten zoo spoedig mogelijk klaar te komen. 5. Herbenoeming van P. v. Gestel als tijdelijk leeraar aan de Gemeente- teekenschool. Aldus wordt besloten. 6. Benoeming van a. de leden der Commissie van Bijstand voor de Licht- en Water leidingbedrijven. Worden herbenoemd de heeren A. Verwiel, Roggeveejj en Groenen. b. de leden van de Commissie voor het Gemeentelijk Woningbedrijf. De aftredende leden, de heeren Timmermans, Smolders en de Graaff worden herkozen. c. een lid der Commissie voor de Gemeentelijke Teekenschool (perio dieke aftreding B. J. H. C. Timmer mans). Wordt met algemeene stemmen her- benoemd. d. een lid in het Burgerlijk Arm bestuur in voormalig Besoijen (perio dieke aftreding D. Loeff). Wordt met algemeene stemmen her benoemd. e. een lid in het Burgerlijk Arm bestuur te Waalwijk (periodieke aftre ding J. J. van Dooren). Wordt met algemeene stemmen her benoemd. Hierna gaat de raad over in geheim comité Na heropening der vergadering wordt besloten het dubbel pand van den heer H. van Erp aan de Haven aan te koopen voor de somma van f 14.000. Niets meer aan de orde zijnde, sluit de Voorzitter de vergadering. Ingezonden Mededeelingen. Schrijnende Handen, na de vvasch verzacht dadelijk. BUITENLAND. In de collectieve nota over de ont ruiming der Keulsche zone, onder teekend door de vertegenwoordigers van België, Frankrijk, Engeland, Italië en Japan wordt in den aanhef aan de bepalingen van het vredesverdrag be treffende de bezetting van den Weste lijken Rijnoever als waarborg voor de uitvoering van genoemd verdrag her innerd. De geallieerden verklaren dan. dat zij op 10 Januari de Keulsche zone niet kunnen ontruimen, wijl Duitsch- land de bepalingen van het verdrag nog niet uitgevoerd heeft en voor 10 Januari ook niet uitgevoerd kan hebben. Een voldoende bewijs voor de niet uitvoering vinden de geallieerde re geeringen in de inlichtingen, welke door de intergeallieerde controle-com missie verzameld zijn. De nota geeft dan eenige voorbeel den van de onvoldoende ontwapening van Duitschland. Zoo is de generale staf onder een anderen vorm weer in gesteld; zoo zijn 174.000 vrijwilligers met korten diensttijd gerecruteerd en geoefend, zoo is de reorganisatie der oorlogsfabrieken verre van bevredigend, veel te veel oorlogsmateriaal is ge vonden enz. De geallieerde regeeringen verwach ten binnenkort het rapport der inter geallieerde controle commissie voor de bewapening met de volledige resultaten van het jongste onderzoek Dit rapport zal hen in staat stellen vast te stellen, wat Duitschland nog moei doen opdat zijn verplichtingen op militair gebied als afgedaan beschouwd kunnen wor den. Medegedeeld wordt verder, dat nog een nadere mededeeling aan Duitsch land zal gezonden worden over deze kwestie. Mussolini heeft Zaterdag in de Italiaansche kamer een rede gehouden, welke om haar uiterst heftig en agres sief karakter een geweldigen indruk in het parlement en in het land heeft gemaakt. Een motie van wantrouwen, daarop door de oppositie ingediend, werd later ingetrokken Mussolini had den eisch gesteld, dat de behandeling er van zes maanden zou worden uitge steld. De kamer ging voor onbepaalden tijd uiteen. De mobilisatie der spoorwegmi litie zou in Italiië zijn afgekondigd, om de wachten bij de spoorwegen en stations te versterken. BINNENLAND. De Senaat der Rijksuniversiteit te Leiden heeft in zijn vergadering van Zaterdag aan H. M. de Koningin het decoraat honoris causa in de rechts geleerdheid verleend. De Senaat heeft daarop het volgende telegram aan H. M. verzonden: „Op heden, den dag, waarop voor 350 jaar op voorstel van Prins Willem van Oranje door de Staten van Holland en West Friesland besloten werd tot stichting der Leidsche Hoogeschool heeft de Senaat der Rijksuniversiteit te Leiden op voordracht der juridische faculteit aan Uwe Majesteit het docto raat honoris causa in de rechtsgeleerd heid verleend en zijnen rector, lid dier faculteit, opgedragen, Uwe Majes teit met die waardigheid te bekleeden. De Senaat vraagt eerbiedig verlof deze pleshtigheid te doen plaats hebben op 9 Februari a s in de Pieterskerk, na het uitspreken der rectorale oratie. De rector-magnificus A. J. BLOK". Hierop mocht de rector het volgende antwoord ontvangen. „Met groote waardeering heb ik <ennis genomen van het besluit van den Senaat der Leidsche Uuiversiteit om mij op dezen historischen dag het eere-doctoraat in de rechtsgeleerdheid te verlèenen en van de aanwijzing van Uw Hooggeleerde tot promotor. Zeer gevoelig voor dezen bijzondere onder scheiding aanvaard ik haar volgaarne, terwijl ik mij geheel kan vereenigen met het voornemen om de promotie op de voorgestelde wijze te doen plaats hebben op 9 Februari a. s. W1LHELMINA". PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 6 januari 1925. De le Nat. Pluimvee-Tentoon stelling, georganiseerd door de Waal- wijksche Pluimveevereeniging alhier in 't gebouw der R. K Werklieden- vereeniging, is een groot succes ge worden, zoowel wat organisatie, als kwantiteit en kwaliteit der inzendingen betreft. Zij is een groote voldoening voorde vereeniging, speciaal 't bestuur en tentoonstellingscomité en zal niet nalaten grooten invloed ten goede aan te wenden voor de rationeele pluimvee houderij in deze streek. De inzendingen waren schitterend, de inrichting in elk opzicht te loven, het bezoek, vooral Zondag, meer dan druk, Zaterdag met het bar slechte weer was het minder. Alvorens eenige nadere beschrijving van 't ingezondene, een en ander over de officieele opening, die Zaterdag middag ten 4 ure door wethouder Klijberg werd verricht. Nadat de genoodigden met het comité der tentoonstelling hadden plaats ge nomen op het podium, sprak de Voorzitter van het Tentconstellings- comité, de heer M. A. J. van Liempt, ongeveer als volgt: Mijnheer de Wethouder, Dames en Heeren. Alvorens U te verzoeken, Mijnheer de Wethouder, over te gaan tot de opening dezer tentoonstelling, zij het mij vergund vooraf een enkel woord te spreken, omdat ik vrees dat mij bij het sluiten der tentoonstelling niet meer de gelegenheid zal worden ge boden in dezen kring te zeggen wat ik mij heb voorgesteld te doen. Hetgeen ik zeggen wil, zijn slechts woorden van groote erkentelijkheid Erkentelijk op de eerste plaats dat gij Mijnheer de Wethouder, vervangende den Burgemeester, die verhinderd is hier tegenwoordig te zijn, hebt willen voldoen aan ons verzoek om deze tentoonstelling officieel te openen, erkentelijk dat de Raad onzer Gemeente heeft beschikbaar willen stellen een bedrag voor eereprijzen en daarmede zoowel door het eene als het andere door het Bestuur onzer gemeente blijk is gegeven van de groote belangstelling in deze onderneming, erkentelijk dat de Vereeniging „Waalwijks Belang", verschillende bevriende vereenigingen op gebied der vogelsport en zoo tal van ingezetenen door hun offervaardig heid ons in staat hebben gesteld een lijst van eereprijzen voor deze tentoon stelling samen te stellen, die inderdaad met eere genoemd mag worden. Mij zal elders nog wel de gelegen heid worden geboden om blijk te geven van erkentelijkheid voor de krachtige medewerking ondervonden van de leden der Pluimveevereeniging, niet mag ik echter over het hoofd zien het personeel van de drukkerij der firma A. Tielen, dat tot het morgenkrieken van dezen dag heeft gewerkt om den catalogus van de tentoonstelling vol ledig met alle bekroningen bij de openstelling der zalen reeds gereed te hebben. De Redactie van de Echo was zoo vriendelijk mij gastvrijheid te verleener voor een korte uiteenzetting van wat met deze tentoonstelling wordt beoogd en ik zal daarom niet in herhaling treden Deze tentoonstelling is opgezet om te zijn een krachtige bevordering van de pluimveehouderij, in de over tuiging dat daarmede een goed maat schappelijk werk wordt gedaan, dat daarmede liefde wordt aangekweekt- voor de natuur, gehechtheid aan huis en hof, een nuttige ontspanning voor vrije uren, een bevordering van de huiselijkheid. De voorbereiding der tentoonstelling heeft, omdat elke ervaring werd gemist, groote offers aan tijd en moeite gekost. De buitengewone belangstelling die wij van plaatselijke autoriteiten, ver eenigingen en ingezetenen mochten ondervinden, waarvoor ik onze erken telijkheid herhaal, was op zichzelf reeds een groote voldoening. Moge het resultaat dezer tentoonstelling even redig zijn aan de moeite die wij ons getroost hebben om haar te doen slagen.. Ik verzoek U thans, Mijnheer de Wethouder, te willen overgaan tot de opening. Wethouder Klijberg sprak daarna als volgt: De heer Klijberg zegt met groot ge noegen te willen voldoen aan de vereerende uitnoodiging om namens het Gemeentebestuur een enkel woord bij het openen der Tentoonstelling te spreken. Spreker wijst op de groote belang stelling van de zijde der pluimvee houders ondervonden, wat blijkt uit de talrijke inzendingen. Hij meent dat deze Tentoonstelling het middel is om het doel te bereiken n 1 meer ambitie in wijder kring op te wekken voorde pluimveehouderij en zich daar meer wetenschappelijk op toe te leggen. Hij betoogt het groote nut van de hoender teelt die niet alleen een aangename liefhebberij is maar ook, mits doelmatig toegepast, finantieel voordeel zal af werpen. Ook wijst spreker op de keurige inzendingen van siervogels en duiven. Vooral de duivensport die in onze gemeente reeds zooveel vrienden telt, zal daardoor nog tot meerder bloei komen, wat spreker een mooie sport vindt die een nuttige en aangename afleiding verschaft in de vele vrije uren waarover men tegenwoordig beschikken kan Spreker verheugt er zich in dat aan deze Tentoonstelling ook verbon den is een zangwedstrijd voor kanarie vogels, de kanarievogel die levenslust brengt in de huizen der rijken, waar men ze in vergulde kooien aantreft, zoowel als in de woning der arbeiders, die vaak met eigen handen sierlijke kooien maken, getuigende van kunst en goede smaak. Spreker wijst op de tal rijke hulpmiddelen noodig voor een rationeele pluimveehouderij, die hier zijn tentoongesteld en waardoor het nuttige aan het aangename gepaard is. Wordt de pluimveehouderij gesteund door goede voorlichting, doelmatig behandeld, dan zal dit de pluimvee houders geen windeieren leggen. Hij acht het van een sociaal belang dat men zich op de pluimveehouderij toe legt, dat is een goede bestrijding van de groote kwaal van dezen tijd, n 1. ae uithuizigheid. Spreker brengt hulde aan den Voor zitter en het bestuur dat zij zich zooveel moeite gegeven hebben en zegt dat dit de groote instemming heeft van het Gemeentebestuur. Hij feliciteert de heeren met het nu reeds behaalde succes en hoopt dat de Tentoonstelling in alle opzichten goed mag slagen en zijn nut voor Waalwijk en omgeving zal afwerpen en verklaart de Tentoon stelling voor geopend. Na deze rede, die luide door de pluimveeenthousiasten werd toege juicht, werd een rondgang door het gebouw gemaakt. Laten we beginnen met te zeggen dat de expositie omvatte circa 800 nummers, zijnde een getal dat voor een vereeniging, welke nog slechts een goed jaar bestaat, zeker groot is te noemen Wat de kwaliteit der ingezonden dieren betreft, beschouwen wij deze tot het beste door ons tot heden in Noord-Brabant gezien. Sommigen die ren waren van zoo'n superieure kwa liteit, dat zij op de grootste shows zware concurrenten zouden zijn in het dingen naar 1ste en eere-prijzen. Bij de beoordeeling van het geheel, mocht het ons zéér aangenaam stem men dat hier was, wat wij noemen „gekeurd." Dit kunnen wij gerust schrijven als wij hierbij mededeelen dat de afdeeling hoenders „bewerkt" was door de heeren G. Muijs uit Amersfoort en Jac. Mantel uit Utrecht, mannen die op dit gebied in Neder land de meest vooraanstaande plaats innemen. Hetzelfde kunnen we getuigen van den heer G. A. M. Spruijt uit Gouda Weinigen in ons land kennen beter een sierduif. Voor de vliegklasser postduiven had men laten komen de heer Jacs Pau wels uit Turnhout, die nog was ge bleven tot 's anderdaags om belang stellenden inlichtingen te verschaffen voor eventueele paring der dieren. Beoordeeling zangwedstrijd kanarie vogels, de heer J Willemstein uit Dordrecht en G Hoogendorp uit Rot terdam, dus alles bij elkaar een heel keurcorps. In de afdeeling „Leghorns" was veel ingezonden en als men namen leest als J. Teurlings en H. v. Woensel te Kaatsheuvel, kan gerust gesproken worden van zware concurrentie. In Minorca's waren de twee „kwaa- jen" op het appèl n 1. Hoenderpark „Minorca" uit Nieuwkuijk en P. J. Elshout uit Kaatsheuvel. Ze brachten dieren van buitengewone schoonheid in ons geheele land zijn ze niet beter Wijandotten, liefst 70 nummers en als gevolge groote concurrentie. In de klasse jonge Columbia-hennen zaten8 dieren, pracht-exemplaren speciaal ook 't winnaars-trio, terwijl in dezelfde kleur 7 trio,s elkaar den prijs betwist ten, In Rhode Islands 34 nummershier zaten veel prima dieren Na de ten toonstelling der Tilburgsche Vogelclub hebben we geen betere Barnevelders mogen zien dan hier geëxposeerd. Ook in Hollandsche hoenders wer den véél 1ste prijzen toegekend en wij weten bij ondervinding, als deze keur meesters bekronen, dan,... is het ver diend. De eenige inzending Lakenvel ders. zijnde een oude haan, teekende een prima afkomst en kreeg ook lste hoe jammer dat deze dieren niet meer worden gehouden Wij rangschikken ze nog immer onder het mooiste dat men fokken kan. Hollandsche witkulven toonden zich in zwart en blauw. Verder een 7 tal Ancona's twee prima "lichte Succex- hoenders en 5 nummers Australorps. De zeldzaam voorkomende Fave* rolles zagen we hier nog in 4 num mers en... prima. Krielhoenders zagen we in Ned. Sabelpootkrielen, JavaKrielen, Patrijs krielen, alsook Sebright, drie kleuren, Wyandottes, Holl. Witkuif, Plymouth Rocks en Japansche Zwartstaarten. In watervogels waren er slechts 2 paar loopeenden en twee kooien gan zen In kalkoenen nam het hoender park „Altena" uit Wijk den eersten prijs mede met een prachtigen brons kleurigen Mammouth-haan, terwijl een drietal kooien parelhoenders deze afdeeling sloot. Een honderdtal sierduiven vulden, opgeluisterd met de bekende Pleines- afdeeling, dit lokaal en gaven een 40 tal diverse soorten te zien. Dan kregen we postduiven... of daar lief hebbers zitten, klassen van 55, 50 en 30 stuksWat een gevecht voor den lsten prijs, maar voor den winner ook des te eervoller. Zoo'n reusachtige concurrentie komt niet dikwerf voor. De afdeeling kanarievogels was ondergebracht in een volgens onze mtening aardig lokaaltje, waar een intieme gezelligheid heerschte en de liefhebbers maar zaten en stonden te luistereneen groote tegenstelling met de drukke hanen en hennenparade beneden in de groote zaal. De heer J. B Verwiel. bekend naturalist, was zoo welwillend geweest een flinke g'azen kast met opgezette dieren ter bezichtiging te stellen. De fraaie daarin getoonde dieren voldeden uit stekend en spraken meer dan voldoende voor de kennis van hun eigenaar. Verschillende exposanten van pluim veevoeders hadden ook hier een stand, alsmede twee uitgevers van bekende pluimveebladen. Wij willen ons gaarne aansluiten bij de slotbeschouwing van de „Maandagmorgen" met onze groote voldoening neer te schrijven over hetgeen wij van de Waédwijksche Pluimveevereeniging zagen. Het is geen kleinigheid om met een nog zéér jonge vereeniging en beschikkende over een te klein lokaal, deze 800 nummers goed onder te brengen. Een nooit gedaan werk de eerste maal goed te doen. vooral als een aantal nummers verschijnt, groot genoeg voor een flinke stad, is voorwaar geen kleinigheid. Wij hadden zeker daar nog veel méér bezoek verwacht. Waalwijk en directe omgeving is een groot fabriekscentrum de arbei ders beschikken nagenoeg allen over 'n voldoende ruimte achter hun huis. Is het dan wonder dat wij op zulk een plaats een méér dan gewone be langstelling verwachtten, vooral uit de arbeidende klasse Of moet de lust tot het houden van mooie en goede dieren nog worden aange kweekt Wat geeft het voor velen na gedanen arbeid een ontspanning, zich te ver- poozen met het houden en opfokken van fraai pluimvee rondom zijn woning en bij goede verzorging hem nog aanbrengend eenig geldelijk voordeel. Als door het houden van tentoon stellingen de Waalwijksche Pluimvee vereeniging hier den grooten stoot aan kan geven, is haar bestaan alleen al ten volle gemotiveerd. Wij gelooven, door het beschikbaar stellen van buitengewoon fraaie eere prijzen èn door 't gemeentebestuur, èn door den Edelachtb. heer Burge meester, afzonderlijk èn door Waal wijks Belang" te hebben mogen zien, dat in Waalwijk ook menschen wonen, die in deze onze meening ten volle deelen. In een volgend nummer zullen wij nog wel gelegenheid hebben om op verschillende prijzen terug te komen, maar willen dit verslag niet sluiten voor een woord van hulde te hebben gebracht aan de Pluimvee-ver. in dit ge val speciaal het tentoonstellings comité met zijnen voorzitter en secretaris de heeren M. A. van Liempt en J. van der Geld voor de daarstelling dezer expositie en de organisatie daarvan. En al mogen door verschillende om standigheden, die bij latere gelegenheid kunnen worden voorkomen, de firian- cieele resultaten niet geheel zijn zooals dat voor de zorgen, moeite en 't succes gewenscht ware, de tentoonstelling is overigens een bizonder succes ge weest, een expositie Waalwijk waardig, een bewijs dat onze gemeente op elk gebied meegaat en mee vooraangaat. Zij zal niet nalaten hare gunstige resultaten te hebben voor de pluim veehouders en de daaraan van zoo talrijke zijden verbonden goede resul taten. Waar nog een aantal loten onverkocht zijn, zal de uitloting plaats hebben einde Maart a s. Het aantal betalende bezoekers is geweest 1000 personen, het geheele aantal bezoekers plm. 1300 Zaterdagmiddag had de officeele opening der R.K. Kliniek Wit—Gele— Kruis in de mr. van Coothstraat plaats, nadat des morgens ten 8'/2 uur in de parochiekerk van St. Jan Baptist eene H. Mis tot deze intentie was opge dragen en des namiddags ten 2 uur door den ZeerEerw. heer pastoor van Riel de plechtige intronisatie en inze gening had plaats gehad. Tegenwoordig waren buiten Burge meester en Wethouders, de Geeste lijkheid der verschillende parochies, heeren doktoren, het bestuur van 't Wit—Gele—Kruis, het bestuur van Waalwijks Belang, bestuur van 't Groene Kruis, e. m. a. De Voorzitter van 't Wit—Gele— Kruis de heer Cor Witlox, heette de aanwezigen hartelijk welkom en zei uit deze drukke opkomst de con clusie te mogen trekken dat het tot standkomen der kliniek aller belang stelling draagt. Na eerst voorlezing te hebben ge geven van bericht van verhindering van verschillende uitgenoodigden, wil hij op de eerste plaats een woord van dank brengen aan den Z Eerw. heer Adviseur voor diens onmisbaren steun en zijn gewaardeerde adviezen, zoowel op geestelijk als finantieel gebied. Dank brengt hij ook gaarne vanaf deze plaats aan de heeren doktoren voor de prettige samenwerking en stelt er

Echo van het Zuiden | 1925 | | pagina 2