IflflIDO. VischverksDD Ansichtkaarten firma P. Ndarthu Enorm Succes C. Klerks 437e Staatsloterij. Dagelijksche Ruto-Besteldienst Notaris Canters RIJWIELEN, zal zijn. Er werd goed gemusiceerd. Naast een paar zware ouvertures„La Mon- tagnarde" van Schweinsberg en „La Muette de Portici" van Auber, mochten we genieten van een prachtigen clari- nette-solo „Andante et Polonaise" van Watersons door den heer A Zwaans Ook de andere nummers waren zeer goed. De humorist Koos Mol uit Breda, wist op keurige wijze, zonder de minste aanstoot of dubbelzinnigheid, het komische deel van 't programma te verzorgen. Op het solistenconcours te Ooster beek behaalde de heeren Jac. de Brouwer met piston; Jan Schalken met Saxephoon Alto, een derde, en de heer Mar. v. Best met Stella hoorn een eerste prijs in de eerste afdeeling. In hotel Snoeren werd Dinsdag 1.1. aanbesteed de uitbreiding der meubelen- en tapijten-afdeeling van Magazijn „De Zon" fa. A. Fredericks De verandering is opgedragen aan den heer E, Molenschot, den laagsten inschrijver. Het barakconcours, dat gehouden wordt in het café v. d. heer J. v. Dun is thans in vollen gang. Verschillende liefhebbers hebben al een kansje naar de prachtige prijzen, welke daaraan verbonden zijn gewaagd. De stand was op heden: A. v, Elshout 157 punten. C. Pomper 156 J. v. d. Heijden 140 W. de Kort 131 Verslag Raadsvergadering vol gend nummer. door onze Koningin voor ons land en daarbuiten op gebied van de juri dische staatwetenschap is gedaan. Bij het regeeringsjubeleum is dat op veelzijdige wijze belicht en vastge- legd. De Leidsche onderscheiding vat het samen in concreten vorm. Het350jarig bestaan der Leidsche Universiteit moge de historiche aanleiding zijn geweest, ver daarbovenuit staat toch ook de werkelijkheid dezer wel verdiende erkenning, met welke van harte mag worden ingestemd, en waarmede niet alleen de regeerende vorstin als persoon, maar heel ons land is geëerd. D. v. N. RECHTSZAKEN. De moordaanslag bij Valkenswaard. Mevrouw D. vrijgesproken. Het Amsterdamsch Gerechtshof wees heden arrest in de zaak tegen Mevr. C. P. D.—de W. beschuldigd van me deplichtigheid aan den moordaanslag bij Valkenswaard, welke zaak door den Hoogen Raad naar het Amsterdamsche Hof was verwezen. De advocaat generaal mr. dr. van Geuns vroeg vernietiging van het vrij sprekend vonnis der rechtbank te 's-Hertogenbosch en veroordeeling tot 3 jaar gevangenisstraf met aftrek van 1 jaar preventieve hechtenis. Het hof was echter van meening, dat niet bewezen was, dat, wat bekt. ook vroeger gewild of bedoeld mocht heb. ben zij op 3 Januari, toen zij den revolver door het dienstmeisje bij K. liet brengen, geweten heeft, dat deze voornemens was, daarmede haar man van het leven te berooven en bevestigde daarom het vrijsprekend vonnis der rechtbank te 's-Hertogenbosch. Het Hof gelastte tevens haar onmid dellijke invrijheidstelling. SPORT. VOETBALSPORT. WAALWIJK. „Quick". Wegens afkeuring van het „Quick"-terrein gingen de thuiswed strijden van „Quick" niet door. „Quick" 3 speelde te Kaatsheuvel een comp.-wedstrijd tegen Kaatsheuvel 3. Wederom was het „Quick" dat de overwinning behaalde, thans met 4—1 zoodat zij wel stevig aan de spits harer afdeeling staan. Minder aangename herinneringen heeft „Quick" op het Kaatsheuvel-terrein in Berkdijk moeten ondervinden zoowel van publiek als spelers en het was dan ook wel wen schelijk dat Kaatsheuvel 3 een beetje in het oog werd gehouden. W.S.C.—R.W.B. Het programma voor a.s. Zondag van den N. V. B. geeft voor onze plaats aan de ontmoe ting tusschen de plaatselijke vereeni- gingen W. S. C. en R. W. B op het terrein van eerstgenoemde vereeniglng. KAATSHEUVEL Gudok—Kaatsheuvel 3—0. (Verslag volgend nummer.) GEERTRU1DENBERG. Wegens de slechte terreinen zijn de voetbalwedstrijden van Zondag 1.1. alle afgelascht. AGENDA'S. WAALWIJK. Donderdag 8 Jan. Repetitie W. G. V. 8 uur, Donderdag 8 Jan. Repetitie Gem. Koor „Oefening en Vermaak". 8'/2 uur. Donderdagavond 8 uur Cursus les „Eerste Hulp bij Ongelukken in het Gymnastieklokaal. Vrijdag 9 Jan. Lezing door dr. Moller ten 7'/2 uur in Hotel Verwiel. Vrijdag 8 uur. Blue Band-film Musis Sacrum. Dinsdag 13 Jan. Repetitie Waalwijks Gem. Koor voor de dames ten kwart over acht uur, voor de heeren ten kwart over negen uur. GEMENGD NIEUWS. BINNENLAND. De Kouingin Eere-Doctor. De Senaat der Rijksuniversiteit te Leiden heeft aan H. M de Koningin het eere-doctoraat in de rechtgeleerd heid verleend. leder rechtgeaard Nederlander, die onbevoordeeld staat tegenover de wijze, waarop Koningin Wilhelmina haar taak opvat en vervult, voor binnen- en buitenland, zal zich over deze onder- scheiding verheugen. Eere-doctoraten plegen nooit pro forma te worden gegeven. Zij zijn geen ornament-van-ijdele uiterlijkheid en hebben altijd een dieperen grond. Zij omvatten een erkende werkelijkheid en getuigden van nog hooger waardeering voor wat in de realiteit van een of andere tak van kennis, wetenschap of practijk is verricht. En zoo zal ieder gaarne beamen, dat een doctoraat honoris causa volkomen past bij wat INGEZONDEN STUKKEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Maandagmiddag geraakte te Mid delburg de 24 jarige mosselvisscher A. Wijneuit Philippine, bij'tmeren van zijn schip met zijn rechtervoet zoodanig in een tros, dat hem dit lichaamsdee bijna geheel werd afgekneld. De ver wonde werd in het gasthuis opgeno men. Op den weg Nijmegen-Beek is de 30 jarige arbeider K. door een vrachtauto gegrepen, toen hij uit de tram wilde stappen. Hij werd tusschen de auto en de tram doodgedrukt. De 24-jarige landbouwersknech A. Staats te Vrieslo is sedert Donder dagnacht verdwenen. Men vermoedt, dat hij verdronken is, Te Groningen is gisteren het dak van de openbare lagere school aan den Westerbinnensingel gedeeltelijk ingewaaid. Het 14-jarig zoontje van de schip- persfamilie P. Duinkerken te Veeoord, dat even te voren met zijn ouders nog thee had gedronken, werdeenigeoogen- blikken later dood vóór in het schip gevonden. Te Musselkanaal is zekeren D. bij een twist door zekeren K. bijna de geheele linkerhand afgesneden. De Berlijnsche rechtbank heeft een chauffeur, die in beschonken toe stand een jong meisje had doodgereden, tot 3 jaar en 9 maanden gevangenis straf veroordeeld. Het O.M. had 5 jaar geëischt. Een tweede chauffeur, die met een paar vrienden een snoepreisje had ge maakt en bij terugkeer naar Berlijn den zoon van een proffessor van de Berlijnsche universiteit overreed, zoo dat deze op slag werd gedood, werd echter vrijgesproken, omdat de jon geling zich vóór den automobiel had geplaatst ten einde den chauffeur al dus te bewegen hem mede te nemen. Angersten, die kort geleden te Haiger zijn acht huisgenooten ver moordde en na zijn woning in brand te hebben gestoken zelfmoord trachtte te plegen, is thans zoover hersteld, dat hij weldra uit de kliniek van de universi teit te Giesen, waar hij verpleegd werd, naar de gevangenis van Limburg zal kunnen worden overgebracht. Hij is reeds herhaaldelijk aan een verhoor on derworpen, doch hij antwoordt nauwe lijks op de hem gestelde vragen, zoodat nog in het geheel niet is opgehelderd, om welke redenen hij de vreeselijke misdaad pleegde. 4e Klasse. Trekking van 5 Januari, Getrokken prijzen. Prijs van f 1500 No. 20355 1000 18901 400 7445 8014 200 2537 16275 100 2360 2895 9154 9791 14848 17879 18667 18674 4e Klasse. Tweede Lijst. Trekking van 6 Januari, f 25000 No. 9020 f 1000 No. 3344. 18920 f 400 No. 11772, 21821 f 200 No. 5788. 15189, 22237 f 100 No. 5242, 5799 BURGERLIJKE STAND. capelle; GeboprtenAlberta dv J Molegraaf en M A Smits Jan zv D Rijken en J C v Peer Marinus Jacobus zv C d Cloe en D W Ramstijn Cornelis Mari zv C Vos en D v Suijlekom Josyna Adriana dv C J d Roon en A A Kluijtenaar Teur.is zv A Bosch en P v d Broek OverlijdenA Sterk 77 j W Bogers 85 j wed van J Ophorst M v d Schans 57 j echtg van C v Beek Cv Balkom 84 j M Schiedon 68 j wed van J Verduin P v d Kolk 1 j. HuwelijkenJ Nieuwenhuizen 22 j en E J Vos 20 j J Kuijsten 35 j en A v Beek 26 j W Chabot 23 j en C E v Dommelen 23 j AH Wunderink 26 j en C D Vos 23 j. ADVERTENTIëN. KAATSHEUVEL-WAALWIJK- 's-BOSCH. A. J. van Es, Waalwijk. (voorheen WAVEEM). BILLIJKE TARIEVEN. Beveelt zich beleefd aan voor het vervoeren van STUKGOED en het uitvoeren van bestellingen. WAALWIJK Grootestraat 125. Telefoon 116 en 161. te Drunen, 33991 zal op Donderdag 8 Januari 1925 voorm HALF TIEN PRECIES ten verzoeke van de Erven en ten huize van wijlen Mej. de Wed. LEONARDUS VAN HERPT-van de Wiel te Drunen contant VERKOOPEN bestaande uit: Een eikenhouten kabinet, een mahoniehouten Chiffonière, een linnenkast, een oude eikenkast, een ronde mahoniehouten tafel, stoelen en tafels, vier kachels, een petroleumkachel, zes spiegels, een eikenhouten parapliestandaard een regulateur, een barometer, drie hanglampen, staande lampen, een koffieservies, potten en pan nen, glas- en aardewerk, een waschmachine, waschtobbe, een gieter, emmers, tuinbouwgereed- schap, brandhout, en hetgeen verder ten verkoop zal worden aangeboden. Alles één uur vóór de ver- kooping te bezichtigen. Donderdagmorgen van 9-11 uur Vischverkoop in de Manege achter het Raadhuis. Aanvoer van: 33002 Schelvisch, Kabeljauw en Schol. Tarbot, Tong. De prijzen zullen in het aan plakbord bekend gemaakt worden. VERSCHENEN der nieuwe kerk van St. Jan Baptist Winkeliers, Hoteliers enz. die zich met den verkoop daarvan willen belasten, kunnen zich vervoegen ten onzen kantore. 33187 Verkoopsprijs 5 cent, waarop 20°/0 korting. Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen. Optioiën, 31822 25 Vuchterstraat 25, 's-HERTOGENBOSCH. Telefoon Intercommunaal 178. Breuk- en Buikbanden, Rechthoudbrs, Platvoetzolbn ete Spreekdag alle Dinsdagen. heb ik met den verkoop mijner omdat ik een prima fiets lever aan billijken prijs en daarbij zeer coulant ben in garantie opvattingen. Ik lever U alle eerste klas fabrikaten, w.o. GAZELLE, BURGERS, SIMPLEX, BATO, SERVA EN ANDERE, terwijl ik reeds voor 65.een beslist degelijk Rijwiel kan leven ren met één jaar schriftelijke garantie. Grooten voorraad in alle ONDERDEELEN, tevens meest gesorteerde adres in allerlei LUXEARTIKELEN, alle soorten Lantaarns, Zaklam pen, Batterijen, Handwarmers en verder al het denkbare dat met den rijwielhandel in verband staat. 33152 Annex Reparatie-Inrichting Grootestraat 4, DRUNEN. te hebben moeten bestrflden. De belangen der katholieke zaak brachten my er toe, op dit alles de aandacht te vestigen, mede ter bestryding der liberale per9, die nog zoo ver waand is te raeenen dat een ontwikkeld mensch er niet buiten kan. Laten wy onze eigen Roomsche pers krachtdadig steunen en onze Roomsche principen niet vergiftigen door het lezen van bladen* als „De Telegraaf", „De Cou rant", e.d. U, mynheer de Redacteur, vriendelgk dankend voor Uwe opname. ADR. J. H. M. VAN DELFT. Waalwflk, 3 Januari' 25. AAN DE REDACTIE VAN „DE ECHO VAN HET ZUIDEN Propaganda voor „De Telegraaf" en nog wat De laatste weken is in onze gemeente een krachtige propaganda gevoerd voor de libe rale pers, als „De Telegraaf", „De Courant", die sind9 korten tyd met „HQt Nieuws van den dag" onder dezelfde redactie zyn ge bracht. Gesteund door het liberale groot-ka pitaal is deze pers in staat, in het Rcomsclie Zuiden hare propaganda zoo krachtig en doeltreffend mogeiyk te voeren. De reclame borden op de tramwagens der Holl. Buurt spoorwegen en der Zuidertramweg My. vorm den een uitstekend reclame-materiaal, het verspreiden van vele gratis-nummers dag in dag uit, waren eveneens een doeltreffende propaganda. Het valt niet te verwonderen dat de Eerw. Geestelyklieid in deze propaganda een groot gevaar zag voor ons goed katho lieke volk, te meer als men weet hoe scherp deze liberale pers veroordeeld is in de bro chure van Pater Stoks, als gevaariyk voor geloof en goede zeden. In Tilburg had men succes, door van de tramwegmaatschappy, de Hollandsche Buurtspoorwegen, gedaan te krygen, dat zy deze reclameborden deed verwyderen. In onze gemeente voerde het Kerkklokje een flinke actie tegen „De Courant" en gaf zyn lezers een ernstige waarschuwing hun heilige Roomsche principen niet te laten vergiftigen door liberale kranteulectuur. De H. Familie, met haar voiyverigen directeur verspreidde in grooteu getale een waarschu wing tegen het lezen van „De Courant". De Redactie van de „Echo van het Zuiden" her innerde aan en steunde de bestryding in het Kerkklokje. Zoo was dus tegen deze propa ganda met kracht opgetreden. Het nummer van 24 Dec. '24 van „De Echo van het Zuiden", bracht voor my en ande ren werkelyk een Kerst-surprise. Op de ach terpagina van het 3e blad (No. 102, Woens dag 24 Dec. '24), prykte immers een reuzen advertentie voor „De Telegraaf". Hieruit bleek, dat „De Telegraaf" voor hare ver spreiding in deze 9treek, zich de hulp van een Roomsch uitgever verzekerd had. En geen geringe hulp! In het tweede blad van Zaterdag 3 Januari j.l. schryft de Redactie dat haar blad in WaalwtJk pl.m. 7500 men- schen onder de oogen komt en wyst dan op de beteekenis van de reclame in haar blad. Het valt niet te ontkennen, geachte Re dactie, dat U door opname dezer adverten tie (herhaald in het eerste blad van 1 Ja nuari) deze liberale pers steunde. Deze steun is nog meer een verrassing daar U ook de uitgever zyt van „het Kerkklokje", waarin deze pers krachtig bestreden werd en wordt. Als gy er een eer in stelde, dat Mevrouw Brouns van Besouw op een der laatste ver gaderingen van den R.K. Vrouwenbond uw blad aanbeval, dan behoort gy toch de ka tholieke zaak in dit voornaam punt niet tegen te werken. Als „het Kerkklokje" by U uitgegeven wordt, dan vloekt toch de propaganda voor „de Telegraaf" in Uw blad „de Echo" tegen de krachtige bestryding dezer liberale pers in dit ander by U uitgegeven blad. Ik weet wel, dat my opgemerkt zal wor den U weet het redactioneele gedeelte van een blad niet van het comnmrcioneele ge deelte te scheiden. Myne opvatting is, dat een katholieke re dactie nauwkeurig behoort te waken, dat zy ook in de advertentie-rubriek hare katho lieke principen voor oogen houdt. Gebeurt dit niet, dan wordt haar optreden als uit geefster van zuiver katholieke bladen als het Kerkklokje" een onmogeiykheid voor wie in dezen de consequenties wil en durft te aanvaarden. Het spyt my. geachte Redactie, U in deze Wy zullen beginnen met een vraag te stellen: „Waaraan ontleent de heer Adr. J. H. M. van Delft het gezag of liever de arro gantie, om zich openiyk aan te dienen als de verdediger der katholieke zaak, als de censor over ons blad. als verdaehtmaker van onze beginselen en die van het blad, waarvan wy de redactie voeren."? Waariyk, wy slaan de capacit iten van inzender zeer hoog aan, maar beschouwen hem toch op dit terrein als een buitengewone leek. Het ware voor onze lezers beter geweest, dat de geachte inzender, de behandeling dezer aan gelegenheid, zoo noodig, aan meer bevoegde en daardoor veiliger handen had overge laten. Nu dit niet is geschied en de heer A.J. H. M. van Delft ons zijn geestesproduct ter opname heeft gezonden, willen wy ons toch op een royaler standpunt stellen dan hy vermoedde, n.l. z'n stuk niet weigeren, al valt liy onze redactie daarin aan en al ver wijt liy ons, die toch ook eenige verantwoor ding hebben, nietwaar, mynheer v. D„ heel leeiyke dingen. Hoewel wij eerst plan hadden om den heer v. D. te antwoorden, dat wy hem als niet- bevoegd, niet zouden mededeelen welke mo tieven ons tot opneming hadden geleid, maar deze mededeeling wel wilde verstrekken aan degenen, die wy tot oordeelen competent achten, willen wy voor dit speciale geval hiervan afwyken en eens in 't publiek zeg gen, waarom deze advertentie werd opge nomen. Het spreekt vanzelf overigens, dat wy hebben te weten, hoe wy ons blad wenschen te redigeeren en dat wy vanzelf de conse quenties afwachten moeten en ook gaarne willen van 'tgeen wy doen. Daarvoor bestaat ons blad al straks 50 jaar, dus de leer school is niet van vandaag of gisteren. Dat de samenstelling van ons blad nog al voldoet en dat wy nog niet zoo bar slecht zyn, als de heer v. D. ons afschildert, dat redactie en medewerkers integendeel, waar mogeiyk, de goede zaak steunen op zoo tal van gebied, daarvoor dient ons juist als be vy's 't geen dhr. v. D. tegen ous uitspeelt, n.l. dat meer dan 1500 gezinnen van de 1700 in Waalwyk, ons blad lezen, (van buiten nog niet gesprokendus den inhoud nog zoo heel verkeerd niet vinden. Het abonnemen tental is in de jaren, geachte heer v. D„ dat wy de redactie voerenvertiendubbeld Stel zelfs een oogenblik dat de inzender gelyk had ten deze, dan zou zulk één feit toch niet het goede wat by voortduring wordt bereikt kunnen wegvagen. Maar wy zullen hem geen oogenblik in den waan laten, dat liy o.i. gelyk heeft, in tegendeel. Wy zullen niet ingaan op dat dooreen- gehaspel van redactie "Van Echo met druk ker van 't Kerkklokje, wat hier voorzit is al te duidelyk. (U haalt er natuurlyk ook al onze drukkery by, nietwaar!) Noch iets zeggen over de eer, die Mevrouw Brouns ons heeft aangedaan; dat raakt in dit verband kant noch wal; we zullen ons tot de hoofd zaak bepalen. Zooals inzender zelf zegt hebben wy den stryd tegen de Telegraaf gesteundbewys dat onze redactie dit blad om tal van reden, niet het blad acht voor onze gezinnen. En toch neemt de administratie eene adverten tie op. Juist, U kent 't verschil niet tusschen deze twee zaken. Het eene gaat van de sa menstellers van 't redactioneele Igedeelte uit en bevat dus een aanbeveling of waar schuwing, terwyl het andere een bloote me dedeeling is van belanghebbenden zelf, dus een totale eigen-reclame. Onze administratie heefl zich ten deze afgevraagd„mag de bestryding van het blad zóóver gaan dat zelfs eene advertentie moet worden gewei gerd, eene aankondiging dat bedoeld blad even vroeg hier is dan in Amsterdam en toch alle wereldnieuws bevat". Zij heeft gemeend, na ryp beraad, deze vraag ont kennend te moeten beantwoorden. Onze en ook bevoegder meening is, dat dit criterium juist is gesteld, vooral in een blad als het onze. voor een streek als de onze. Mogen de uitgevers zoover gaan, het aan een an der dan een katholiek of christeiyk blad onraogelyk te maken eenige mededeeling te doen in een nieuwsblad hier in 't.Zuiden; wy meenen van niet en dan zouden ook an- |'dere bladen elders ons met dezelfde maat moeten uitmeten. Wy achten, met respect voor ieders meening, dat dit te ver gaat. Trekt men de consequenties zoo ver als de inzender dat doet, dan zal liy nog wel meer naar de pen moeten grypen of zich die ergernis in de toekomst besparen door ons blad niet te lezen. Wil hy een ander voor beeld Het loopt tegen de verkiezingeneene bur- gerlyke party, die de onze niet is wenscht hare candidaten aan te bevelen, wenscht ken nis te geven van 'n lezing en neemt natuurlyk voor deze streek haar toevlucht tot ons blad onze redactie zal die candidaten niet aan bevelen, maar de administratie neemt die advertentie wel op. Absoluut verkeerd, zegt natuurlyk inzender, want 't zyn niet de on zen En zoo zouden we meer voorbeelden, kunnen noemen. Dat zyn liier geen commer- cieele, maar billykheidsoverwegingen, die principieel worden uitgemaakt. Wy hebben hier duidelyk gezegd op welk standpunt we ons stellen, en gelooven dat wy met dit standpunt, elk geval op zichzelf be schouwend, te biy'ven handhaven, de goede zaak in de toekomst zooveel mogeiyk kunnen biyven dienen, ondanks ernstige verdachtmakingen als bovenstaand, ondanks de critiek, die zich tegenwoordig, de een hier, de ander daar, meent te mogen veroor loven Ons principe voor oogen, r< ïkening houdend met toestanden en omstandi. glieden van plaats en streek, zullen wy voortg. aan de goede zaak zooveel doenlyk te diet len, in den trant zooals wy dat reeds jaren >n met werkeiyk succes en waardeering vel erzyds deden. En hiermede op deze plaats uit. RE) D. FABRIEK TAN KUNSTLEDEMATEN,

Echo van het Zuiden | 1925 | | pagina 6