ÏM is IheS merk WYBËRT Van Hemert Die snelblusch apparaten zijn die nu geplaatst. Voorzitter. Dat is nu niet aan de orde. Heeft men plan om toe te treden, ja of neen. Dobbelsteen. Ik zou het nog eens afkijken. Van den Brand. Ik zou het tot de volgende vergadering aanhouden, dan kunnen wij er nog eens over praki- seeren. Een adres van de Ned. vereeniging van landverhuizing, alsmede van de ver. Moederschapszorg en Nederl. Landelijke Welvaart, om subsidie, wordt voor kennisgeving aangenomen. De nota van aanmerkingen op de rekening blijken uitsluitend van admi nistratieven aard te zijn. Door Ged. Staten is de vraag gesteld of er een raadsbesluit is van het ver huren van het schoolhuis aan den heer Boelaars. Geantwoord zal worden dat nooit daartoe is besloten, doch dat de heer Boelaars als oud-hoofd der school daarin is blijven wonen en zoodra hij er uit vertrekt, het huis, omdat het zoo slecht is, zal worden afgebroken. De grond zal dan bij de speelplaats van de school worden ge voegd. Van het Kerkbestuur is een schrijven ingekomen dat ze met f 12,— per leerling tevreden zullen zijn mits 80 pCt. direct als voorschot wordt ge geven. Het Kerkbestuur merkt op dat het recht heeft op f27.— per leerling, doch aangezien, als zij van haar recht gebruik maakt, de gemeente een finan- tieele strop zou hebben, wenscht ze daarvan geen gebruik te maken. Wordt besloten 80 pCt. als voor schot te geven. Nota van aanmerking op de be grooting. De Voorzitter merkt op dat een afschrift van de aanmerkingen aan de leden is toegezonden en het derhalve niet noodig is dat de begrooting nog eens punt voor punt wordt behandeld. Dobbelsteen. Ik zou toch alles maar een voor een behandelen. Voorzitter. Ge kan op de aanmer kingen ingaan of niet ingaan. Dobbelsteen. Ja, maar er valt hier en daar nog wel wat te praten. Ged. Staten schrijven o.a.Onder verwijzing naar ons besluit d.d 7 Mei 1924 G. nr 459 ten aanzien der be grooting 1924, noodigen wij U uit, op dezen post de jaarwedde van den gemeentebode te ramen op f 650, aangezien de in ons genoemd besluit opgenomen motieven nog steeds on verzwakt gelden. Tevens is om de zelfde reden op de begrooting te brengen een post ad f40 voor rijwiel toelage aan dien bode. Dobbelsteen. Ged. Staten oordeelen dat een bode hier noodig is, maar wij zijn er van overtuigd dat zulks niet het geval is en nu kunnen wij daar beter over oordeelen dan Ged. Staten. Wij zijn heel wat beter met de toe standen hier op de hoogte dan Ged. Staten en daarom zou ik het genomen besluit handhaven. De motieven daar voor zullen wij wel opgeven. Wordt besloten het genomen besluit te handhaven. Verder schrijven Ged. Staten Voorts zijn wij met Burg. en Weth. van oordeel, dat er Secretarie Uwer gemeente een zelfstandig werkende ambtenaar niet gemist kan worden en dat al ware dit niet zoo het niet aangaat een ambtenaar in vasten dienst zonder meer te ontslaan. Wij noodigen U uit, aan nevenver- melden post toe te voegen het door bedoelden ambtenaar tot dusverre ge noten salaris Dobbelsteen. Ook hier kan ik me met Ged. Staten niet vereenigen en als men het schrijven van Ged. Staten goed leest, dan zijn ze zelf van de noodzakelijkheid om een ambtenaar te behouden, niet zoo erg overtuigd, wat blijkt uit hun schrijven. Immers ze schrijven toch zelf: al ware dat niet het geval, dat is dat er een ambtenaar noodig is, enz. Het laatste schijnt bij Ged. Staten toch wel het zwaarste te wegen. Wij achten ons echter niet verantwoord tegenover de belasting betalers indien wij dezen post op de begrooting behouden en durven daarom het geld daarvoor niet te voteeren. In Heerewaarden heeft men een zelfde geval, maar daar waren de beide wet houders, die toch wel iets van de werkzaamheden afweten, er ook voor. Die waren overtuigd dat een ambtenaar kon worden gemist. Van Hemert. Wij ontslaan niet, wij voteeren het bedrag niet omdat we dat niet kunnen doen. De ambtenaar kan blijven als hij wil. Voorzitter. Dat gaat niet. De Secretaris, daartoe het woord verkrijgend, wijst er op dat men deze gemeente niet kan vergelijken met die van Oudheusden, Nieuwkuijk of Heere-. waarden. Hier zijn de posten van secretaris en ontvanger van ouds ver- eenigd, wat op zichzelf voor de ge meente een voordeel is, omdat daar door lOpCt wordt ingehouden. Van die f 300, die de gemeente hier dus voordeel heeft, kan, als er nog wat wordt bijgedaan, een ambtenaar worden aangesteld. Die uitgaven had men, waren de betrekkingen van ontvanger en secretaris niet in een hand, ook te doen. Vervolgens geven die gemeenten veel geld uit voor de verpachtingen aan den Notaris, iets wat men hier ook niet heeft, omdat de gemeente het zelf doet. Dat alles brengt werk mee en op zekere tijden zelfs veel werk ook, zoodat een hulp dan niet gemist kan worden, al behoeft dat dan direct geen volslagen onderlegd ambtenaar te zijn. Ook in de maanden December en Januari is het zeer druk en kan niet zonder een ambtenaar worden volstaan Vervolgens komt het voor dat de se cretaris eens weg moet, 't zij naar de Griffie in den Bosch of wat ook en dan kan een hulp in ieder geval demenschen die op de Secretarie komen, helpen. Van Hemert De Secretaris zelf heeft me gezegd dat in een halve dag het werk is te doen. Voorzitter. U moet nu met geen leu gens komen aandragen want dat zal hij nooit zoo gezegd hebben. Van Hemert. Daar kom je altijd mee voor den dag. Voorzitter. Gij maakt iemand altijd leugenachtig. Van Hemert. Ik zeg wat de secre taris mij persoonlijk buiten heeft ge zegd. Voorzitter. Wat hij buiten heeft ge zegd, daar heb ik niets mee te maken, dat moet je ook buiten de raad maar afwerken Ik verzoek je iemand niet meer verdacht te maken. Dobbelsteen Het is Voorzitter. Ik ben aan het woord en dan moet U zwijgen. Van Hemert maakt altijd iemand verdacht, dan mij en dan weer de Secretaris. Heeft de Secretaris iets buiten den raad gezegd, dan kan men bij mij komen. Van Hemert. Het is naar aanleiding daarvan dat ik hier in den Raad daar over spreek. Voorzitter. Naar aanleiding daarvan. Jij maakt alleman verdacht en dat laat ik niet langer toe. Dobbelsteen. En Voorzitter. U kunt het woord krijgen, maar daar niet meer over. Dobbelsteen. U weet niet wat ik zeggen wil. In Nieuwkuijk is het anders. Daar is de Secretaris er geen ontvanger bij en werkt hij er dus meer voor Secretaris. Wil hier de Secretaris alles doen. dan moet hij maar een beetje langer werken Voorzitter. Daar wordt dan ook 10 pCf. van het salaris voor afgetrokken wat de gemeente weer ten goede komt. De secretaris toont aan dat ze in die gemeenten meer uitgeven dan hier. Hij is dan ook hier gekomen omdat de beide functies in een hand zijn vereenigd Men kan, zegt spr., wel zeggen, dat ik dan maar mijn ontslag moet nemen, maar daar wacht ik toch wat mee. Men moet maar wachten totdat ik ga. Dobbelsteen. Daar gaat het niet over, u moet dan maar wat langer werken. Wat is het van 2—4 werken. Voorzitter. Hij doet meer werk zaamheden dan waarvoor hij staat. Dobbelsteen. Wij handhaven ons voorstel, dan is 't afgeloopen. Met 4 tegen 2 stemmen wordt het voorstel van den heer Dobbelsteen aangenomen. Voorzitter. Ged. Staten achten een post voor bind- en drukwerk van f 200 niet voldoende en stellen voor die te behouden op f 300 zooals het altijd is geweest. Dobbelsteen. Wij handhaven ons voorstel, f 200 is genoeg. Voorzitter. Op de begrooting moet nog een post gebracht worden voor de verkiezing, die is vergeten er op te brengen. Dat is een vorige keer f 100 geweest. Maar de heeren zouden mis schien uit bezuiniging de ververschin- gen willen laten vervallen. Winkel. En dan maar een boterham meebrengen. Van Hemert. Dat moet dan een ieder voor z'n eigen weten. Dobbelsteen. Het is nergens voor noodig dat die ververschingen gebracht worden. Van Vrede. Dat zeg jij. maar als je ruim een half uur van huis af bent, kan je zoo maar niet even daarheen gaan om iets te gebruiken. Winkel. Als wij een boterham moe ten meebrengen, dan wil ik het hier wel direct zeggen, dat ik voor het baantje bedank. Dobbelsteen. Is daar nu zooveel tegen dat ieder voor z'n eigen zorgt Winkel. Neen, ik begrijp het goed Voorzitter. Men kan ook presentie- geld geven b.v. ieder f 2 50. Van Hemert. Dat zal het beste zijn. Voorzitter. Als je eten laat komen, dan weet je niet waarmede ge af bent. Van Hemert. Ik zou maar f 100 houden evenals vroeger. Aldus wordt besloten. Betreffende den post salaris veldwach ters schrijven Ged. Staten Betreffende de bezoldiging der veld wachters deelen wij mede, dat wij nog steeds staan op het standpunt, neergelegd in het Provinciaal bijblad no. 59 vanl9l9 en noodigen U mits dien uit, dezen post dienovereenkoms tig te verhoogen. Dobbelsteen. Ik weet niet wat het Provinciaal bijblad behelst. Voorzitter. Door den raad is besloten om het salaris van de veldwachters met 10 pet. te verlagen en daar komen Ged. Staten tegen op. De Secretaris zegt dat de regeling in het Provinciaal bijblad precies is als hier, met dien verstande dat hier kindertoeslag wordt gegeven bij het eerste kind en daarin bij het derde kind. Dobbelsteen. Wij zullen ons geno men besluit maar handhaven. Aldus wordt besloten. De heer Dobbelsteen wijst er ver volgens nog op dat op 11 November besloten is bezuiniging aan te brengen in de verlichting. Nu is daar direct geen gevolg aan gegeven zooals de bedoeling is geweest. Alle nacht lantaarns hebben nu zoo wat gebrand met het gevolg dat er een ongelijke verlichting heeft plaats gehad waardoor veel menschen ontevreden zijn ge worden, vooral Vlijmen, dat voor de verlichting betaalt. Die ontevredenheid had men kunnen voorkomen indien men op de noodige plaatsen de licht punten had aangebracht. Spr. zegt een staatje te hebben gemaakt waar de lantaarns het best kunnen worden ge plaatst Voorzitter. Er is expres gewacht op de vergadering van het GEB. De Secretaris merkt op dat voor 8 dagen geleden al een lijstje aan den werkman van het G E B. is afgegeven waar de lantaarns moeten staan die moeten branden. Dobbelsteen. Hoe is de situatie dan Voorzitter. Dat is aan Burg. en Weth. opgedragen. Dobbelsteen. Dat is niet waar. Voorzitter. Zeker wel, met het leggen van het net al. Dobbelsteen. Nu is er een nieuwe regeling gekomen. Door den Secretaris wordt vervol gens voorgelezen waar nu de lantaarns komen te staan die 's avonds zullen branden. Daaruit blijkt dat plaatsing geschiedt als door den heer Dobbelsteen be doeld. Alleen bij Achten komt er geen. Die komt nu wat verder omdat de afstand daar anders wat te ver wordt. Zoo ook komt er geen lamp voor de kerk maar voor het Raadhuis De heer Dobbelsteen verklaart zich daarmede goed te kunnen vereenigen. De heer van Engelen vraagt of het wel een bezuiniging zal zijn. De heer Dobbelsteen is daarvan wel overtuigd. Hoofdzaak is dat de maximale zal worden gedrukt. Van Engelen. Als de tuin verkocht wordt, hoe zal men dan de huur regelen van het schoolhuis. Voorzitter Dat is iets waar later pas over valt te praten. Voorzitter. Zooals de heeren weten heeft de verkoop van boomen niet plaats gehad omdat wij ze hebben opgehouden wegens te geringe op brengst. Maar bovendien mogen wij de opbrengst daarvan niet besteden voor gewone uitgaven omdat het iets verkoopen is. Van Vrede Gras verpachten is toch maar gras verkoopen, en daar zou je de opbrengst wel aan gewone uitgaven voor mogen besteden. Van Engelen. Ik zou er maar mee wachten totdat eens een handelaar komt die er een fatsoenlijke prijs voor wil geven. Van Vrede. Dat zou ik ook doen, ik zou ze te koop houden. Van Engelen. Ja, maar dan kan men er moeilijk een post voor op de begrooting brengen. Van Vrede. Ik zou Burg. en Weth. machtigen om ze onderhands te ver koopen. Voorzitter. Dat mag niet, het is geen particuliere zaak. Van Engelen. Laat de werkelijke liefhebbers inschrijven. Is het dan behoorlijk, dan kan men ze gunnen. Wordt besloten de post opbrengst boomen van de begrooting te brengen Schrijven van Burg. en Weth van Vlijmen betreffende de raming van eene uitkeering aan die gemeente voor de toelating van kinderen uit Hedik- huijzen op hare openbare lagere school, met verzoek Ged. Staten uitvoerig en volledig in te lichten o.a omtrent de bij de bespreking over deze raming geuitte bewering als zouden er in 1925 geen kinderen als bovenbedoeld meer zijn. Dobbelsteen. Men kan antwoorden dat er geen leerlingen meer zijn, dus dat vanzelf die post niet meer behoeft te worden gehandhaafd. Voorzitter. Het besluit is er toch nog en zoolang er dit is moet men het handhaven Het gemeentebestuur van Vlijmen wijst daar zelf op. Maar wat is de bedoeling van de vier leden Dobbelsteen. Vraagt u dat aan den Raad in het algemeen als je blieft. Voorzitter. Ik vraag het aan de vier leden omdat alles moet gebeuren zoo als die het wenschen. Dobbelsteen. Schrijft dan maar dat die vier heeren wenschen. dat het zoo blijft als eerst is besloten. 3. Voorstel van Burg. en Weth. met betrekking lot de kermis. Voorzitter. Vlijmen heeft daarover ook met Nieu wkuijk gesproken om de kermis voortaan weer op Zon dag te doen beginnen en dan te hou den Zondag, Maandag, Dinsdag en Woensdag. De gemeente Nieuwkuijk zou Vlijmen er nog over spreken om 14 dagen later te beginnen wanneer de werkzaamheden wat minder zijn. Dobbelsteen. En de nakermis. Voorzitter. Die wil men laten ver vallen en ook wil men bepalen dat daags na de kermis de café's gesloten moeten zijn omdat ör anders nog per sonen worden gevonden die er een dag bij aanknoopen en dat moet wor den voorkomen. Donderdags moeten de menschen weer algemeen aan het werk zijn. Dobbelsteen. Ik zou de kermis hou den op Zondag, Maandag en Dinsdag en dan weer Zondags nakermis. Het gevoelen van de neringdoenden is dat zulks beter is. Voorzitter. Wij moeten in alles gelijk blijven met Vlijmen en Nieuwkuijk. Van den Brand. Dat ben ik met u eens. Voorzitter. Ik zal het bespreken. Van «den Brand. 14 dagen later stel len is ook beter. Van Engelen. Dat weet ik niet. Dan is het al weer veel vroeger donker en kermishouden moet maar overdag worden gedaan. Dobbelsteen. Men zal 14 dagen later wilten laten beginnen met het oog op de mandenindustrie. Voorzitter. Ik zal in dien geest spreken. Voorzitter. Op de begrooting heeft altijd een post van f 10 gestaan voor de Wed. Busch als toeslag op het pensioen. Met de nieuwe begrooting is dat vergeten daarop te brengen. Dobbelsteen. Ik zou die f 10 maar blijven geven. Verder wordt nog besloten een post op de begrooting te brengen van f 20 om daaruit de hondenbelasting der veldwachters te betalen. De post onderhoud archief wordt met f 25 verhoogd. Aan Burg. en Weth. wordt machti ging verleend tot het houden van ver pachtingen en verkoopingen onder voorbehoud dat in de voorafgaande vergadering zal gesproken worden over de wijze van de te houden verkooping of verpachting. Voorzitter. De belasting op boomen is er en nu wordt algemeen gezegd dat er veel menschen zullen zijn die deze belasting niet willen betalen. Acht de raad het nu gewenscht daarvoor een deurwaarder aan te stellen. Van Hemert. Die nu nog rooien, moeten die ook nog belasting betalen. Voorzitter. Neen. Als het kohier eenmaal opgemaakt is, dan moet wor den betaald. Van den Brand. Het zal noodig zijn want anders zal de een betalen en een ander niet en dat is ook niet zooals het behoort. Van Hemert. Zou het geen aanleiding tot rechtskwesties kunnen geven. Velen beweren dat ze op hun eigen grond staan. De Voorzitter merkt op dat dit alles gemakkelijk is te constateeren. Wel gelooft hij dat zal blijken dat vele boomen en zelfs heggen op grond van de gemeente staan. De heer Van Vrede acht het ge wenscht met het oog op het op breedte houden van de wegen. Wordt besloten een deurwaarder te benoemen op een salaris van f 30. Vervolgens deelt de Voorzitter nog mede dat de inspecteur van de be lasting de verordening betreffende het samenwonen van broeders en zusters, verkeerd heeft opgenomen, waarom hij voorstelt deze verordening een beetje te wijzigen, te verduidelijken, waartoe wordt besloten. Van Hemert. Ik heb al eerder ge vraagd om den weg daar wat te ver beteren door de gaten wat op te hoogen. Door er wat zand onder te brengen is het al in orde te maken, Dat heeft men nu gezien, want waar zulks een vorig jaar is gedaan, is alles goed in orde. Voorzitter. Er kan nu niets aan worden gedaan omdat het te nat is. Zoodra het droog is, zullen wij daar verbetering laten aanbrengen. Wij zitten nog wel met zand te kijken, want dat hebt ge in Hedikhuizen niet, maar dat zal wel in orde komen. Van den Brand. Het is beter dat ge daarmee wacht totdat het weer wat beter is, want als het zoo nat is, kan men er niets doen. Van Vrede. Hoe zit het nu met die aparaten, zijn die nu nog niet geplaatst. Voorzitter. Neen, ik heb geschreven, maar we krijgen maar geen antwoord. Ik zal eens zien te achterhalen het adres van den vertegenwoordiger. Dobbelsteen. Ik stel voor om de plaatselijke politie-verorder.ing te wij zigen nl. om de café's inplaats van om 10 uur om 11 uur te sluiten.. Voorzitter. 10 uur is, zeker 's winters laat genoeg Dobbelsteen. Dat moet men aan de beoordeeling van de kastelein overiaten. Ik geef die menschen groot gelijk als ze nog wat kunnen verdienen, dat ze hun zaak open houden. Voorzitter. Daar kom je nu zeker mee voor den dag omdat je gisteren avond een proces-verbaal hebt gekregen voor het te laat in 't café zitten. Dobbelsteen. Dat doet hier niets ter zake. Winkel. Ik ben er tegen. Met 4 tegen 2 stemmen wordt be sloten de wijzigingen in de verorde ning aan te brengen. Dobbelsteen. Is er van Heusden geen schrijven ingekomen om aan een adres over het behoud van het Kanton gerecht adhaesie te willen betuigen. Voorz. Dat was aan Burg. en Weth. gericht en nu is er al lang zorg voor gedragen. Aan den Burgemeester van Dussen had u, achterom rtatuurlijk een brief geschreven. Die schrijft mij nu, dat wel aan Burg en Weth. uittreksels van raadsbesluiten kosteloos worden ge zonden maar geen leden van den raad. Dobbelsteen. Voor de woning van den Voorzitter hangt nog steeds de lantaarn alhoewel de Kroon ons in 't gelijk heeft gesteld, 't Schijnt dat de Voorzitter zich nergens iets van aan trekt en daarom stel ik voor onder staande adres aan den Minister van Binnenlandsche zaken te zenden, dan zullen wij eens zien of er aan dat optreden geen einde gemaakt zal worden. A an Zijne Excellente den Minister van Binnenlandsche Zaken DEN HAAG. Excellentie Geeft met verschuldigden eerbied te kennen, de Raad der gemeente Hedik huizen A, dat bij besluit van onzen Raad van 10 April jl. zijn voorzitter verplicht werd een electrischen nachtlantaarn voor zijne woning op te doen ruimen dai 11 April zijn voorzitter tegen dit besluit in beroep ging bij de Kroon, doch dat dit beroep niet ontvankelijk werd verklaard, als zijnde niet in het algemeen belang dat desondanks zijn voorzitter zich niet stoort aan de uitspraak van de Kroon en weigert bewusten lantaarn buiten werking te stellen, terwijl arL 70 der gemeentewet hem toch dezen plicht oplegt; dat ook aan andere Raadsbesluiten door zijn voorzitter slechts lijdelijk uitvoering wordt gegeven dat 29 Aug. jl. Ged. Staten van Noord-Brabant van bovenstaande in kennis werden gesteld, doch dat dit tot heden nog zonder resultaat is gebleven dat het strijdig is met alle wetten dat zijn voorzitter zijn eed schendende, zich daardoor ook nog boven de Kroon stelt dat hierdoor een gevaarlijk precedent wordt geschapen en gevoeglijk een gedeelte der Gemeentewet kan worden opgedoekt, wanneer zulks onberispt wordt gelaten Redenen waarom onze Raad Uwe Excellentie beleefd doch dringend verzoekt aan deze zaak een einde te maken of andere ingrijpende maat regelen te willen nemen. 't Welk doende, DE RAAD DER GEMEENTE HEDIKHUIZEN. Haarsteeg, 19 Jan. '25. Winkel. Wat zullen we er van zeggen. Ge schiet er toch niets mee op. Tegen die 4 menschen doe je niets. Dpbbelsteen. En de Burgemeester zal al de stroom die sindsdien door gemeente betaald is, moeten betalen. Wij zullen hem leeren zich bij de raadsbesluiten neer te leggen. Voorzitter. Dat adres is natuurlijk aangenomen met 4 tegen 3 stemmen. Daarna wordt de vergadering gesloten. /an de sinds 78 jaren als het beste middel tegen hoest en ver koudheid beproefde In origineele doozen 65 en 45 Cts. HERPT. Dinsdag 13 Januari 1.1. vergaderde in café „De Ploeg" de afdeeling Herpt—Hedikhuizen—Oud heusden— Heusden van den N. C. B. onder voorzitterschap van Adr. Ver hoeven, zulks bij ontstentenis van den voorzitter. De secretaris Adr. van Bokhoven bracht verslag uit omtrent de afdeeling, waaruit bleek dat er 5 bestuursver gaderingen waren gehouden en 2 af- ut TABLETS-SEN

Echo van het Zuiden | 1925 | | pagina 2