Hoe kom je er dan Van Halder. mee uit? Weth. A. Mostermans. Dat kunnen we gemakkelijk. We hebben dit jaar toch al een winst van f 180. Het lid Van Halder vraagt we k be drag men krijgt'aan het verbruik van 55 cent. Voorzitter. Totaal f6711. Weth. A Mostermans. Als ge de straatverlichting wat meer laat branden doen. en aan den prijs van 55 cent, krijgt ge misschien ook weer meer aansluitingen, zoodat het dan toch wel hetzelfde zal blijven. De Voorzitter zegt het aan Vlijmen gevraagd te hebben. Ook daar io het niet meegevallen en zijn er geen meer- verbruikers en aansluitingen gekomen. De Voorzitter zegt ook een onder houd gehad te hebben met den direc- teur der P.N.E.M. aangaande de af lossing transformatorstation. Naar aanleiding vao dit verzoek is een schriftelijke mededeeling hierom trent ingekomen, waaruit blijkt dat ze genegen zijn eene afbetaling te willen accepteeren van f 2500. Indien we hiertoe nu overgaan, hebben we een voordeel van f 165. Weth. A. Mostermans. Hoeveel is het aan huur dat we nu moeten be talen en is er ook nog slijtage aan zoo'n huisje Voorzitter. Tegenwoordige huur is f 791 88. 4 Weth. A. Mostermans. 't Is toch veel te veel. Voorzitter. Zullen we het dan maar eens als proef probeeren aan 55 cent? Als ze nog meer petroleum gaan stoken, gaan we er toch zeker niet beter op worden. Het lid Van Halder is van meening dat de menschen terugschrikken van maandelijks net volle bedrag ineens te betalen. Dikwijls is dit veel te veel bij de menschen. Het lid Van Mierlo zou een voorstel willen maken van b.v. elke week te betalen. De meeste menschen kunnen beter in den zomer als in den winter betalen. Na nog eenige discusie hierover besluit men ten laatste het op 55 cent per K.W.U. te brengen, zulks met terug werkende kracht tot 1 Januari 1925. Rondvraag. Tot het aangaan der geldleening wordt machtiging hiervoor verleend aan 5'/a °/o- 4 u Het lid Van Son vraagt hoe of het nu verder met die fietspad naar de Hoeve moet gaan. Voorzitter. Van Son, ge weet dat er is besloten den weg tot het huis van Van Bokhoven lager te maken. Daar dit is geschied en ook verder het noodige gruis is aangebracht, weet ik niet meer wat er nog aan gebeuren moet. Het lid Van Son zou ter verharding nog wat gruis bij laten doen ter ver betering hier en daar en een grip er naast maken. De Voorzitter zegt dat de menschen die het land er naast hebben, dat zelf wel zullen doen. Wat verder de weg betreft is de grond goed hard en mooi voor een fietspad. Indien Van Son daar nog wat gruis bij wil hebben, kan hij zulks doen, waarvoor hem dan ook machtiging wordt verleend nog een kar of drie hiervoor bij te laten komen. Verder deelt de Voorzitter mede een schrijven te hebben ontvangen van lonkheer de La Court, houdende de mededeeling dat genoemde Jonkheer heeft vernomen dat van de landerijen der gemeente Nieuwkuijk de jacht verpacht is, waarvan hem toch nog altijd volgens zijne meening het heerlijk jachtrecht toekomt. Volgens Voorzitter's meening bestaat er geen twijfel of Jonkheer de La Cour1 zal wel voldoende bewijzen hiervan hebben, daar hij niet gelooft dat er anders een dergelijk schrijven zou zijn ingekomen. Het lid Van Mierlo weet zeker dat, toen de zaak verkocht is, er geen jachtrecht was De Voorzitter zegt dat Van Mierlo zich vergist en toont aan dat zulks wel het geval is. Het lid Van Halder vindt het 't beste in dit geval het zoo noodig de Boeren bond te laten uitmaken, daar die zooiets het beste kan doen en er het meeste belang bij heeft. Na een breedvoerige discussie hier over, besluit men deze zaak tot zoo lang de ter visie ligging duurt af te zien, waarna men nog kan zien.» Voorzitter. Is er iemand die nog iets heeft te vragen Het lid Van Son zegt dat het hem ten zeerste spijt, niet voor zichzelf doch voor de vereeniging, dat die verjaardag van het 50-jarig lidmaatschap der brandweer nu niet is zooals aanvanke lijk was gemeend. De Voorzitter zegt dat het toch zoo is. Vanwege de aanvrage om een medaille ter dezer gelegenheid, waar voor opzending werd gevraagd der officieele stukken, is zulks uitgekomen Het lid Van Son vraagt hoe of het nu hier is gesteld met het verzetten der kermis. De Voorzitter zegt dat het zoo ver nog niet is. In Vlijmen en Haarsteeg zijn hierover al wel eens aanvragen ingekomen om de kermis voortaan te houden den len Zondag van September en geen nakermis. Het lid Van Halder zou, met het oog op de Bossche kermis en de vroege avonden die dan al beginnen te komen, waardoor het dansen dan ook vroeg is afgeloopen, niet hiervoor zijn. Weth. A. Mostermans vindt de Bossche kermis hiervoor geen bezwaar en wat betreft de drukte, vooral met het oog op de boonencampagne hier, is September veel beter. Weth. H. Mostermans beaamt zulks. Voorzitter In elk geval zullen we afwachten wat of Vlijmen en Haarsteeg Hierna wordt de vergadering met den christelijken groet gesloten. QEERTRUIDENBERG. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Vrijdag 23 Januari des namiddags ten twee uur. Voorzitter Edelachtb. heer de Bianchi. Ongeveer kwart over twee uur opent de Voorzitter de vergaderingaanwezig alle leden, terwijl er een vacature is ontstaan door het bedanken van den heer Timmermans. Alvorens met de werkzaamheden van de agenda te beginnen, wenscht de Voorzitter de leden de beste wen- schen aan te bieden voor 1925 en noopt dat het in alle omstandigheden unstig moge zijn. Het afgeloopen jaar biedt weinig stof tot het houden van beschouwin- Bij de behandeling van de be- »rooting heeft men nog tot aller spijt cunnen zien dat de finantieele toestand alle zorg baart. Gelukkig is de werkloosheid wat minder geweest en spr. durft hopen dat ook in de toekomst het aantal werkloozen steeds minder wordt, wat kan als iedereen daartoe meewerkt. De bevolking is achteruit gegaan. Geboren zijn er 85, overleden 37. Uit de gemeente vertrokken 288, ge vestigd '217. Huwelijken zijn er 20 voltrokken. Op 1 Januari 1924 bedroeg het aantal zielen 2670 en 1 Januari 1925 2647. zoodat het met 23 is terug- geloopen. Moge het jaar 1925 voor alle inge zetenen van Geertruidenberg een in alle opzichten voorspoedig jaar zijn en moge, onder Gods zegen, de werk zaamheden van den raad steeds vrucht dragend zijn. Jansen. Mijnheer de Voorzitter, den Raad wensch ik U en een zeer voorspoedig namens Uw gezin jaar toe. De notulen der vorige vergadering worden na voorlezing en nadat door den Voorzitter een kleine opmerking was gemaakt, goedgekeurd en vast gesteld. AAN DE ORDE 1. Voorstel, volgens vorige vergade ring, om aan P. C Goossens over 1924 een toelage toe te kennen ad f 50. De Voorzitter licht het voorstel, door den heer Sassen in een voiige vergadering gedaan toe en zegt dat de toeslag wordt gegeven niet omdat men over zijn gepresteerde diensten tevreden is, want dat is men over alle ambtenaren, maar omdat zijn salaris, f625. veel te laag is geweest. Segeren. Is men in het college van Burg. en Weth algemeen van gevoelen dat men op het voorstel van den heer Sassen moet ingaan, of is er verschil van meening. Voorzitter. Neen. men is het er algemeen mee eens. Jansen. Ik ben een van de leden in de laatste gehouden vergadering ge weest, die voor aanhouding van het voorstel was. Op de eerste plaats was ik daarvoor omdat naar mijne meening, Burg. en Weth. de gelegenheid niet mag worden ontnomen om de zaken goed te overwegen. In die vergadering was ik er in principe voor om de f 50 te verleenen, maar intusschen heb ik mij eens bedacht. De bode heeft, dat is waar. in het afgeloopen jaar wel geen heel groot salaris gehad, maar als men eens ziet wat de raad in het afgeloopen jaar heeft gedaan voor hem, dan geloof ik dat de bode over den raad niet zal klagen maar zelfs dankbaar zal zijn, omdat we zoo goed met zijn belangen rekening houden. Gezien nu de zware finan tieele last waaronder de gemeente gedrukt gaat en gezien dat den bode het tweede jaar, dat hij in dienst van de gemeente is, een behoorlijk salaris wordt gegeven en hij nog jong is, kan ik niet op het voorstel ingaan, temeer omdat Werelds, die misschien al 20 jaar nachtwacht is, in verhou ding nog niet zooveel loon heeft. Is deze sorns niet zoo actief, of doet hij zijn dienst niet goed? Ik weet het niet, ik vraag dat alles maar. Het zou soms de meening van Burg. en Weth. kunnen zijn. Ik voor mij zou iemand die niet actief is, niet dulden. Men moet, als ze hun plicht niet doen, hen daarop wijzen; doen ze hun plicht wel, dan moet men ze ook niet achteruitzetten. Voorzitter. Het loon van Werelds regelt zich niet naar het aantal dienst jaren maar naar het aantal diensturen en als men het zoo bekijkt, dan heeft hij absoluut niet minder dan Goossens. Werelds is ook nog in dienst van den Waterstaat en in die twee betrek kingen zal hij wel wat meer salaris hebben dan Goossens. Jansen. Dat is zoo. Werelds is in dienst bij den Waterstaat maar, zoo goed als bij het overig personeel, zullen ze ook aan zijn salaris wel aan het tornen zijn geweest. Voorzitter. Aan zijn salaris is al getornd, maar dan heeft hij toch nog heel wat meer dan de bode. Jansen. De bode kan er nog bij baantjes op na houden. Voorzitter. En Werelds dan, die heeft er zooveel dat je beter aan hem kunt vragen wat hij niet is dan wat hij wel is. Werelds is niet te kort gedaan. Trouwens het gaat bij ons niet over personen, het gaat er maar over dat het salaris met het oog op de werkzaamheden van den bode nachtwacht, erg laag werd geacht Jansen. Is het noodig dat Goossens een geheelen dag in dienst is. Voorzitter. Hij moet een geheele dag gereed staan. Bovendien is hij er nog Havenmeester ook bij geworden. In ieder geval is Werelds, zeker wat salaris betreft, er beter aan toe dan Goossens. Jansen. Het is niet dat ik het den man niet gun, ik gun hem niets dan goeds, maar men moet de zaken hier recht behandelen. Een particulier zal ook wel eer.s een jaar hebben dat hij weinig heeft verdiend en dan krijgt hij van niemand een toelage. Zat het er zoo goed aan als het er nu be roerd aan zit, dan zou ik zeggen vooruit maar, maar nu mogen wij wel degelijk elke uitgave die wordt gedaan, onder het oog zien. Wij mogen wel eens bedenken hoe het met de belas tingbetalers staat. Velen kijken, omdat die menschen een overhemd aan hebben, wat ze moeten, hoog tegen die menschen op en denken dat het daar aanzit, doch men moest het eens goed weten hoe zwaar dat die men schen er tegenwoordig voorzitten, hoe dat ze moeten sjouwen om de wissels betaald te krijgen. En waar hier de belasting voor het grootste deel door die menschen moet opgebracht worden, daar kan ik geen vrijheid vinden om op het voorstel van Burg. en Weth. in te gaan. Segeren. 't Spijt me voor Goossens, maar ik kan toch ook niet met het voorstel van Burg. en Weth. meegaan. Goossens kan, dunkt me, tevreden zijn want hoevelen zouden er niet gaarne in zijn schoenen staan. Sassen. Ik heb de discussies, ge houden door de heeren Jansen, Sege ren en U. mijnheer de Voorzitter, met belangstelling gevolgd. In de vorige vergadering ben ik met het voorstel gekomen om den bode-nachtwacht, die f 12 per week heeft genoten, een salaris zoo laag dat het nergens op lijkt, een gratificatie te verleenen van f50. Ik beaam ook wat door den heer Jansen is gezegd, dat we zuinig moeten zijn want dat de midden standers er slecht aan toe zijn. Het gaat slecht in de winkels, da is waar, dat weet iedereen, kan ieder een weten die zijn oogen open zet, maar ik zou zoo zeggen, mijnheer de Voorzitter, dat zulks het onmiddellijk gevolg is dat de loonen hier in deze gemeente, op een enkele uitzondering na, veel te laag zijn om van te kunnen leven, behoorlijk leven. Nog kort geleden heeft de voor zitter van de Kamer van Koophandel te Amsterdam het zoo juist gezegd dat overal, waar de loonen laag zijn, de winkeliers tot ondergang zijn ge doemd. Daarom zou ik er voor zijn om mede te helpen de loonen op een behoorlijk peil te brengen. Na nog eenige discussie wordt het voorstel van Burg. en Weth met 4 tegen 2 stemmen aangenomen. Voor stemden de heeren Sassen, Mr. Allard, Tak en Smolders; tegen de heeren Segeren en Jansen. 2. Voorstel om Burg. en Weth. te machtigen tot het houden van ver pachtingen en van aanbestedingen van gewone werken in 1925. De Voorzitter merkt op dat er nog vele andere zaken zijn die verkocht kunnen worden o.a. oud ijzer van de gasfabriek enz. Van de kazerne krijgt de gemeente 266^Meter planken en aangezien ze voor gemeentewerken momenteel niet zijn te gebruiken, stelt hij voor ze te verkoopen wijl, als ze een jaar of drie opgeborgen moeten worden er voor de gemeente niet veel meer overblijft. Vervolgens stelt de Voorzitter ook nog voor wat riet en hakhout te ver- koopen. Jansen. Daar kan ik me allemaal wel mee vereenigen, maar met dat gras daar achter, is daar al rekening mee gehouden. Voorzitter. Daar is nog geen op lossing voor gevonden. Ik heb daar voor nog weinig tijd gehad, want die andere kwestie, die straks aan de orde komt, heeft al mijn tijd in beslag genomen. Jansen. Dat begrijp ik. Als u er dan later nog maar eens aan denkt. Voorzitter. Dan wilde ik ook het vischwater gaan verpachten. Thans wordt het vischwater verpacht voor f 1per week, dan mag men met alles visschen, uitgenomen met de zegen. Ook kan men vergunning krijgen voor het visschen met de peur waarvoor men dan f 1.— in de 14 dagen moet betalen. In de oude vest mocht altijd voor niets worden gehengeld, nu echter heeft de gemeente over dat water het erfpacht gekregen en nu mag, volgens de bestaande bepalingen, daar niet meer in gehengeld worden. De politie heeft dan ook al verscheidene men schen gewaarschuwd. Nu zijn er maar twee mogelijkheden en dat is om de oude vest ook te verpachten of om daar hengelaars voor niets te laten visschen. Men kan het ook verpachten aan beroeps- visschers cn dat deze vergunning geven aan menschen die met een houtje in hun hand willen gaan zitten. Die zouden dan tegen b.v. f 1per jaar, dat is nog geen 2 cent per week, hun sport kunnen blijven beoefenen. De heer Jansen vraagt wat vroiger de gemiddelde opbrengst is geweest, waarop de Voorzitter antwoordt dat lij dat niet precies kan opgeven. Het hoogst is f 60 geweest. De heer Jansen weet zeker dat er iemand is die de oude vest wil pachten en daarvoor nogal wat over heeft. De her Tak zou daar niet toe over willen gaan omdat er nogal menschen worden gevonden die daar een stukje brood in verdienen. De Voorzitter vreest dat de opbrengst niet groot zal zijn en om nu voor een klein bedrag de menschen het plezier gaan te ontnemen, zou hij niet doen. De heer Jansen merkt op dat het verpacht kan worden op conditie, dat de pachter vergunning moet geven om te hengelen. Hij zou koopman willen spelen en bedingen dat het bedrag dat daarvan binnenkomt aan de gemeente moet worden afgedragen. Men moet er uithalen wat er uit te halen is. Met de haven is het zoo ook ge gaan. Er werd geen havengeld gehe ven en de gemeente kan toch maar voor het onderhoud zorgen. Ik geloof niet dat de raad spijt zal hebben dat men havengeld is gaan heffen. Na nog eenige discussie wordt het voorstel van Burg. en Weth aangeno men. 3. Voorstel van Burg. en Weth. tot overname van de 12 woningen van de N.V. Bossche Bouw en Handéls- Maatschappij tegen de getaxeerde waarde. De Voorzitter zegt deze vergadering in hoofdzaak te hebben belegd ter af wikkeling van deze voorde gemeente hoogst onverkwikkelijke zaak. In een vorige vergadering heeft hij in geslo ten vergadering reeds een en ander hiervan medegedeeld doch thans kan hij in openbare vergadering nadere gegevens verstrekken. Toen de N.V. in liquidatie ging was in kas het bedrag van f 1828, zoodat aan de verplichtingen om rente te be talen niet kon worden voldaan, wat voor de gemeente onaangename ge volgen heeft, wijl de firma gebouwd heeft met Rijksvoorschot waarvoor de gemeente bij het Rijk borg is geble ven en wel voor een bedrag van f 95.900. Dit bedrag is, door eenige onkosten daaraan verbonden, geklom men tot f 95 924.50. De huizen zijn getaxeerd op een bedrag van f 55.000. Wat staat de gemeente nu te doen Men kan de huizen publiek laten ver koopen, maar dan brengen ze, dat staat vast, veel minder op dan de ge taxeerde waarde, alleen daardoor al dat er te veel ineens onder den hamer komt, wat de markt drukt. Bovendien is er nog dit bezwaar aan verbonden, dat de huizen met 2 of 3 onder een kap staan. In alle opzichten is 't daarom beter dat tot onderhandschen koop wordt overgegaan, omdat men dan vele kos ten bespaard en direct tot het innen van huur kan overgaan en er dus niet meer geld verloren gaat. Men verkeert hier in de ongelukkige positie dat de huishuren laag zijn. De opbrengst is dan ook van dien aard, dat niet eens met deze opbrengst de rente en aflossing kan worden betaald. In Eindhoven, Vucht en 's Bosch, waar men met dezelfde stroppen zit te kijken, is dit nog niet het geval doch men vreest dat het spoedig 't geval zal zijn De Voorzitter merkt op dat men de groote strop over 14 jaar zal gaan voelen, wanneer het bedrag moet worden afgelost. Eerst dan zal de begrooting door dit verlies voor goed worden gedrukt. Burg en Weth. stellen voor de huizen voor de getaxeerde waarde onderhands te koopen en voor het resteerende bedrag schuldeischer te blijven. Of men daar wat mee zal opschieten kan eerst later blijken en zal afhangen of er nog wat in kas is dat we kunnen zien wie en hoe er is gesproken met deze individuen, met die oplichters, want m.i. ligt de schuld ook wel een beetje aan die onder handelaars. Een groote fout is het dat in ons land nog N.V. mogen en kunnen bestaan. Treuriger nog dat dergelijke ondingen worden gesteund. Ieder individu met een laag, gemeen karakter kan een N V. stichten en dan zijn praktijken maar gaan uitvoeren. De gemeente is op 't oogenblik nu de dupe, maar wie zal ons zeggen hoevele gemeentenaren al geen schade hebben geleden, opgelicht zijn door N.V, Kiezers van Nederland, houdt in 1925 rekening daarmee en eischt van Uw afgevaardigden dat ze aanstonds en met. alle kracht en macht zullen aandringen dat maatregelen zullen worden genomen die de N.V. onmo gelijk maken Iedereen moet propaganda maken daarvoor opdat die gure dingen de wereld uitgaan, want duizenden wordt er dagelijks een strop door bezorgd. Er moet hier ook nagezien worden wie de besprekingen met die indivi duen heeft gevoerd en wie de advi seurs zijn geweest, want voor die stommiteit moeten de menschen ter verantwoording worden geroepen. Kwam men hier maar met zoo'n leeren tasch onder den arm, dan kon men het geld maar los maken. In onze buurtgemeente hadden die drie men schen, excuseer me dat ik nog men schen zeg, die drie kerels, reeds de steenen aangevoerd om door te bou wen maar het college van Burg. en Weth. moest van die mooie voorwaar den niets hebben en wenschte daar- niet verder met hen in contract te sen om treden Ik geloof nooit dat hier in den Raad genoeg aandacht aan die zaak is geschonken. Voorzitter. Ik kan niet direct ant woorden op de door U gestelde vragen want ik weet niet of de besprekingen door Burg. en Weth. of door den Raad zijn gevoerd Maar buitendien, het kan op de te nemen beslissing van geen invloed zijn. Jansen. Ik zou een en ander toch gaarne weten en daarom zou ik voor willen stellen om deze kwestie in een volgende vergadering te behandelen. Voorzitter. Dat moet ik ernstig ont raden, want iedere week dat we wach ten kost het de gemeente meer dan honderd gulden. Jansen. Dat wordt wat anders, dan maar heden afhandelen, want de ge meente nog grooter strop te bezorgen, daar pas ik voor. Tak. Ik merk wel dat de heer Jan- nog meer wil zeggen en ik denk dat ook andere leden er nog wel iets over zullen willen zeggen. Om die lui echter niet in de kaart te spelen, zou ik willen voorstellen even in geheime vergadering over te gaan. Jansen. Ik heb daar niets tegen mits maar in korten tijd de notulen van de gehouden besprekingen in de openbare vergadering worden voorgelezen. Wij hebben recht te weten wie met dat stelletje heeft onderhandeld en hoe die zaken toen behandeld zijn. Hierna schorst de Voorzitter de open bare vergadering en gaat de raad over in een vergadering met gesloten deuren. Na heropening wordt met alge- meene stemmen besloten de twaalf woningen onderhands te koopen voor f56.400 en voor het resteerende bedrag schuldeischer te blijven. Jansen. En er zal in een volgende vergadering voorlezing van de notulen van die gehouden besprekingen plaats hebben. Voorzitter. Ik zal alles nazien en zien of er aanteekeningen zijn ge houden. (Wordt vervolgd.) BUITENLAND. De tusschentijdsche nota van antwoord der geallieerden aan Duitsch- land ter zake van de ontruiming der z.g. Keulsche zone, zegt, dat het niet ingaan van die ontruiming de schuld is van Duitschland, welk land zijn verplichtingen niet is nagekomen. De Egyptische premier heefteen protest aan Engeland gezonden terzake van vorming eener Soedaneesche ver dedigingsmacht. In de Fransche kamer is gisteren ut .- door één der leden de kwestie: Frank- gekomen. Dit echter is van later zorg. gn heJ Vaticaan ter sprake gebracht. De zaak is thanszal de gemeente Uat>ri/Xl»c „prUarinopn dienaangaande de huizen koopen of niet. Segeren. Wat hebben de andere gemeenten gedaan. Voorzitter. Die hebben ook zoo gedaanalleen Vught heeft 10 pCt boven de getaxeerde waarde gegeven waarom «eet ik niet. Misschien heb ben daar de panden meer waarde dan hier. Burg. en Weth. stellen in elk geval voor daartoe niet over te gaan Jansen Kan inzage worden gegeven van de besprekingen die toen zijn gevoerd toen die 3 heeren met een leeren tasch onder hun arm hier zijn geweest om over dat zaakje te komen praten en zoo gemakkelijk het geld los hebben weten te krijgen. Van die gehouden besprekingen zullen toch wel notulen zijn geweest en daar zal toch wel instaan wie de adviseur, de deskundige in deze zaak is geweest. U is nog jong hier en kan het dus niet weten, maar ik zou toch gaarne zien dat we de notulen krijgen, In openbare vergadering, op- Herriot's verklaringen dienaangaande stelden de mogelijkheid van een modus vivendi in het vooruitzicht, met de kans van het zoo noodig, zenden van een speciale persoonlijkheid naar Rome. In Marokko schijnt het wat beter te gaan voor de Spanjaarden. In Lissabon wordt met groote feesten den 400sten geboortedag van Vasco di Gama gevierd. Nederland is er vertegenwoordigd doorH.M.'sTromp. BINNENLAND. Naar de Tel. verneemt, heeft mr. A. T. M, Poort, Nijmegen, namens een aantal crediteuren van de Maas- en Waalsche Bank, bij de rechtbank te Arnhem, het verzoek ingediend, de aan deze bauk verleende surséance van be taling in te trekken en haar in staat van faillissement te verklaren. Op 23 Januari j. 1 is te Londen voor ons Philips Lamp Ltd. met een kapitaal van 50.000 in aandeelen van 1 op- 4

Echo van het Zuiden | 1925 | | pagina 2