437e Staatsloterij. dag, na afloop van het voetballen, ge raakte de fam de V. uit G'Berg in ruzie met de gebr. L. van uit R'Veer Er werden eenige malsche klappen uit gedeeld, waardoor het spoedig optreden der politie werd erger voorkomen. De K C. Symphonie „Cecilia" zal deelnemen aan het concours te Ooster hout, op a.s. Hemelvaartdag Als directeur v. d. Handelsavond cursus (vacature de Heer L. Rutger) is benoemd de Heer G Offermans. Maandagmiddag hebben de leer lingen der R.K. Jongensschool alhier, de alhier voor 3 dagen zijnde Natuur- Historische tentoonstelling „Natuur" be zocht. Voor de leerlingen is dit eene leerzame en amusante middag geweest. RAAMSDONK. Gedurende 1924 waren bij het correspondentschap der arbeidersbemiddeling, alhier ingeschre ven, 116 grondwerkers, 3 sigarenma kers, 3 metaalbewerkers, en 3 metse laars. Op de bestuursvergadering van de Kynologenclub, j 1. Zondag, werd besloten met de voorbereidende werk zaamheden voor de tentoonstelling a. s. Zomer een begin te maken. Dit jaar komen in aanmerking voor het gemeentewerk. Op het Veer, de ambach slieden C. van Ommeren, schilder. A. Molewijk. Timmerman. G. J. Spuijbroek, metselaar. G van Onzenoort, smid. A. Broeders, koper slager, en voor de Dorp. J. C. van Steenhoven, schilder. D. P. van Suijle- kom, timmerman. W. van de Put, metselaar. G. Kwaaitaal, smid, en Gos Simonis, koperslager. DUSSEN. De film „Adoro Te" welke hier 4 maal is vertoond, werd Zaterdag niet zoo druk bezocht dan werd verwacht doch Zondag was de zaal-beide malen gevuld. Velen echter die Zaterdag reeds waren geweest, gingen ook Zondag weer om van dezen zoo mooien film te profiteeren. Ook in onze gemeente begint de Radio veld te winnen en zijn reeds een viertal toestellen geplaatst, welke alle zijn geieverd door de „Altena Radio" Fabriek te Dussen. ALMKERK. A.s. Zaterdag hoopt het Mannenkoor Q. G. te Nieuwendijk (Gem. Almkerkj haar eerste wintercon- cert te geven. DUSSEN. De H Familie afdeeling H. Mariapolder mag zich in een waren bloei verheugen en zal eerstdaags een prachtig feest vieren, alsdan zal aan niet minder dan ruim 90 jubilarissen nl. 25—40 en 50 jaar lidmaatschap, eene medaille worden uitgereikt. Zoo een feest zal zeer zeker wel een zeld zaamheid zijn. De medailles zullen worden uitgereikt door den ZeerEerw. Heer Pastoor van Hank/bij wie ook de leiding van het feest zal berusten, en wie deze zoo beminde herder kent zal er dan ook niet aan twijfelen of het is in goede handen, wat reeds bij verschillende feestelijkheden is gebleken. Niet alleen de jubilaressen zien met genoegen dit zoo grootsche feest tegemoet doch alle parochianen. De datum van dit feest zal nader worden vastgesteld- Naar wij berichtten zou in de Parochiekerk te H Mariapolder een nieuw orgel worden geplaatst, doch hiernaar geinformeerd hebbende bij den ZeerEerw. Heer Pastoor verklaarde deze dat hiervan voorloopig is afgezien. Dezer dagen had in het café van den heer L. Pennings te Hank de teeravond plaats van de biljardclub „Nooit Volleerd." Dezen avond werd buitengewoon gezellig doorgebracht met medewerkidg van den zoo beken den karakter humorist W. Kuisch uit Herpt. Allen waren over dezen persoon ten zeerste voldaan en hoopten hem nog dikwijs in hun midden te zien. Den geheelen avond heerschte er een prettige gezellige stemming en na afloop keerden allen voldaan huiswaarts. Naar wij vernemen zal in onze gemeente eene lighal verrijzen van het Wit—Gele Kruis. De groote Canadaboomen staande aan beide zijden van den weg in den z.g. „achterhoek" zijn dezer dagen verkocht voor flinke prijzen. Wel jammer dat deze nu gerooid worden daar ze in den zomer zoo'n mooi natuurschoon vormden. Of hier voor in de plaats weer nieuwe aangeplant worden weten we nog niet, doch zoo ja dan zullen we hopen dat het niet moge gaan zooals enkele jaren terug in de daar naast gelegen straat, daar deze na een paar dagen alle ge schonden waren zooals ontveld of de toppen er uit, waarvoor de jeugd des tijds zorg had gedragen. Naar wij vernemen zal op 11 Februari a.s. de wijding plaats hebben van den onlangs tot bisschop benoem den Dr Kerkhofs, welke voor deze wijding nog eenige dagen vacantie in onze gemeente heett doorgebracht in het klooster der Eerw. Zusters te H. Mariapolder alwaar zijne Zuster Overste is. GEMEENTERAAD. LOONOPZAND Openbare vergadering van den Raad dezer gemeente op Zaterdag 24 Januari des namiddags ten 3 uur. Besouw. Klokslag 3 uur opent de Voorzitter de vergadering; afwezig de heéren Van Beurden en De Bresser. De notulen der vorige vergadering worden ongewijzigd goedgekeurd en vastgesteld. Aan de orde 1. Ingekomen stukken. a. Schrijven van den R K. Drank- bestrijdersbond en Kruisverbond. waar in verzocht wordt om weer subsidie te verleenen. Adressanten wijzen er op dat bij gebrek aan een geschikt lokaal de actie tegen het drankmisbruik wel wat is verslapt, doch nu men weer. de beschikking gaat krijgen over een flink lokaal, deze met alle kracht zal worden hervat en vraagt daarom aan de Drankbestrijdersvereenigingen alsnog eenige subsidie te willen verleenen. - De heer Snaphaan vraagt waarom dat deze post niet op de begrooting is gebracht. Voorzitter. In 1923 is al besloten geen subsidie meer te verleenen en nu is deze post vanzelf niet op de begrooting van 1925 gebracht. Niemand die daar ook eenige aanmerking op heeft gemaakt. Snaphaan. Vroeger hebben ze toch altijd subsidie gehad en als de ver- eenigingen weer actie gaan voeren, is het geen weggegooid geld Wordt besloten voor de vier ver- eenigingen een bedrag van f50 op de begrooting te brengen. b. Een schrijven van de commissie tot wering van schoolverzuim te Kaats heuvel. o m. mededeelende dat tot voorzitter en secretaris zijn herkozen de heeren Bisselink en Van Duren. Wordt voor kennisgeving aangenomen. c. Een schrijven van Ged. Staten, verzoekende voor Loonopzand een nieuwe commissie tot wering van schoolverzuim samen te stellen, waar bij rekening is gehouden met de be- paling dat voor elke categorie een afzonderlijke vertegenwoordiger in de commissie zitting heeft. Voorzitter. Vroeger had de heer Van den Heuvel zitting voor het open baar en voor het bijzonder onderwijs. Nu evenwel heeft hij geen kinderen meer op de openbare school, zoodat een nieuw lid aan de commissie moet worden toegevoegd. In Loonopzand is er nogal keus genoeg. Burg. en Weth. stellen voor een keuze te doen uit de heeren Michielsen, van den Wil denberg. Jan van Rooij, jac. van Loos- drecht en H. van Veldhoven. Gekozen werd de heer Michielsen. d. Een schrijven van de Nationale Commissie tegen het alcoholisme, waarin verzocht wordt het aantal ge legenheden voor opénbaren drankver koop te willen verminderen. Voorzitter. Er mogen in deze ge-; meente 38 vergunningen zijn en er zijn er maar 32, dus 6 zouden er nog bij gegeven kunnen worden. Het adres wordt hierna voor ken nisgeving aangenomen. 2. Adres van den heer Jos. Donders te Tilburg, om vergoeding van terug gestorte architectkosten betreffende den bouw der R.K. Meisjesschool te Loon- op Zand. In zijn adres deelt de heer Donders mede, dat door hem het ontvangen honorarium, groot f 1292 10 voor het ontwerp bestek, begrooting enz. eener zesklassige school te Loonopzand is terug gegeven, daar dit bedrag door Burg. en Weth. is teruggevorderd. Begin der maand Juli 1922 kreeg adressant van het schoolbestuur op dracht tot het ontwerpen van bestek, bogrooting enz eener zesklassige school. Voor de finale afwerking ver voegde hij zich nog eerst ten gemeente huize en werd ook daar tegen deze afwerking geen bezwaar gemaakt. Toen evenwel alles voor de aanbesteding gereed was, werd hem bericht dat er slechts een vierklassige school mocht worden gebouwd. Voor het ontwerp zesklassige school werd berekend f 1292.10. voor dat eener vierklassige school f 1476.65. Adressant vraagt den Raad of het te billijken is dat dit eerste bedrag niet wordt uitbetaald, temeer nog daar in het bedrag vele voorschotten zijn be grepen zooals o m. het reizen naar verschillende scholen, fabrieken van schoolmeubelen, het plaatsen van advertentiën enz. enz. N Adressant vraagt of dit alles zoo maar te billijken is. De Voorzitter zegt dat Burg. en Weth. het schoolbestuur geforceerd hebben om dit bedrag terug te krijgen. Voor het tweede plan heeft hij een bedrag ontvangen van f 1476,61. Burg. en Weth. hebben gezegd dat het schoolbestuur de zaak in handen van den betrokken Minister kon stellen en die uitspraak laten doen wie gelijk heeft. Het Dag. Bestuur is heel coulant geweest, doch het school bestuur heeft er geen gebruik van gemaakt. Snaphaan. Is hier op het Raadhuis geen bevel gegeven om met het werk voort te gaan. Van Lier. Dat kan niet. Voorzitter. De heer Donders is wel eens hier geweest, maar betreffende die zaak is nooit iets gezegd. Ter elfder uren hebben wij ingezien dat een 6 klassige school daar niet noodig was en men er heel goed met een 4-klassige kan volstaan. Zou de bevol- nog altijd twee klassen worden bijge bouwd. Ook de schoolopziener is de meening toegedaan dat de kosten van het eerste ontwerp wel degelijk bij het tweede plan behoorden Wat nu betreft het maken van onkosten, die zijn maar voor een plan geweest. Met algemeene stemmen wordt de houding van Burg. en Weth. goed gekeurd en wordt het schrijven voor kennisgeving aangenomen 3. Voorstel betreffende benoeming van tijdelijk personeel aan de gas fabriek voor herstel-werkzaamheden en anderen arbeid, indien daaraan be hoefte bestaat. (Wordt vervolgd.) 5e Klasse. Trekking van 27 Januari. Getrokken prijzen. Prijs van f 1000 No. 5070 5551 13859 400 955 8323 17522 20793 21 25 200 7265 7514 14924 „100 3498 6057 6966 12696 21332 21520 22398 5e Klasee. Trekking van 26 januari Getrokken prijzen. Prijs van f 1000 No. 2940 4432 4607 7459 10768 16697 18609 Prijs van f 400 No. 3109 4230 12153 14918 20740 22181 Prijs van f 200 No. 9680 12190 13611 14051 16510 20175 Prijs van f 100 No. 2421 14193 20154 2 89 22761 INGEZONDEN STUKKEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Waalwijk, 26 Januari 1925 Mijnheer. Gelieve dit ter plaatsing op te nemen in uw veel gelezen blad. Bij voorbaat dank. Zoo dikwijls ik 's avonds lantaarn 43 passeer, schijnt men vergeten dezen te doen branden. Weet men dit niet, ik meen van wel. waarom wordt daar dan niet voor gezorgd. S. Mijnheer de Redacteur. Evenals overal elders heeft men ook hier last van de lepziekte en ook hier vallen vele slachtoffers, speciaal langs j den Parallelweg. Hoe jammer ook, de boomen moeten eruit en de mooie laan j van vroeger (toch al geheel door het onoordeelkundig snoeien ge schonden) zal verdwijnen. Begrijpelijk dat er andere boomen worden geplant Als men nu ziet, welke onoogeijke boompjes er worden gezet en hoe dat geschiedt, dan is 't werkelijk om mee te lachen en men vraagt zich af, wat zal dat een mooi gezicht opleveren tegen de a.s. tentoonstelling Ik hoop dat 't bestuur van den Binnenpolder eens bij de gemeente in de leer zal gaan en eens naar de Stationsstraat gaat zien en ik geloof dat men in de toekomst voor beter materiaal en betere beplanting zal zorg dragen en ook deze droevige stekjes zal laten ver vangen. Dat hoop ik in 't algemeen belang en velen zeker met mij. Met dank voor de plaatsruimte. Wandelaar. KERKNIEUWS. Een belangwekkende statistiek over den vooruitgang van het Katho licisme in de „Missielanden" van Europa en elders tijdens de laatste honderd jaar, toont het volgende aan In Zweden en Noorwegen klom het aantal Katholieken van 10 tot 5417 in Denemarken van 100 tot 8780; "in Nederland en Luxemburg van 350.000 tot 1 900 000. In Indo-China zijn er, spijt vervol ging en moord 1.200.000 Katholieken in Japan en Corea, waar het katho licisme slechts sedert een dertigtal jaren de vrijheid geniet, zijn er 170.600 geloovigen, tegen 10.000 in 1820. In Canada groeide het aantal bis schoppen van 6 tot 38 en 6 Vicarii Apostolici, het aantal geloovigen van van 500.000 tot 3 millioen. In de Vereenigde Staten waren er ten jare 1822 negen bisdommen-met ieder een twaalftal priesters en met ongeveer 400.000 geloovigen in 't ge heel Thans zijn er 16 Aartsbisschoppen, 93 Bisschoppen, 21.630 priesters en 17.855.000 katholieken. In Australië had in het jaar 1830 één priester de zielzorg over Iersche weggevoerden daar stond geen kapel. Australië en Nieuw-Zeeland teilen heden 1.200.000 geloovigen, 9 Aarts bisschoppen, 6 Bisschoppen, 2200 kerken en 1500 priesters. In de Oceanische eilanden werden 22 Vicarissen en 6 Apostolische Pre fecturen opgericht welke thans 600 missionarissen en 270.000 katholieken tellen. SPORT. W.S.C.—GUDOK. Zooals <le Sportkroniek dezer week aan geeft komt Zondag 1 Februari Gudok, de bovenste van liet ranglijst je, bfl W.S.C. op bezoek. Op deze belangrijke ontmoeting komen we Zaterdag terug. Naar de „Daijy Tel.„ verneemt hebben de bolschewiki aan de boeren een nieuwe enorme concessie gedaan. Het boschgebied. dat niet alleen tot nationaal eigendom was verklaard maar dat ook apart door de regeering geëx ploiteerd zou worden is nu aan de boeren in particulier eigendom afge staan. Volgens de inlichtingen van het blad zijn in Oekrane 2 500 000, in het dis trict Smolensk 500.000 en in de pro vincie Minsk 800 000 acres bosschen in „vrij gebruik" afgestaan. De sovjetregeering zal theoretisch natuurlijk het „nationaal eigendoms recht over deze gebieden handhaven, zooals ook gebeurde toen ploegland aan de boeren werd afgestaan, doch iemand, die iets omtrent Rusland weet, zal zich niet laten bedriegen. In beide gevallen begrijpt de boer, dat het land zijn particulier eigendom wordt. Terwijl met deze omkooperij op groo te schaal de massa tijdelijk kan rustig gehouden worden, beteekent anderzijds deze concessie een verlaten der bol- schewistische beginselen. Het „propreté c'est Ie vol"-princiep is door de praktijken der laatste drie jaren zoodanig afgebrokkeld, dat er langzamerhand alleen „proprieté" over blijft, hetgeen ons niet als een slechte oplossing voorkomt. Volgens een mededeeling van Dzerzynski. den voorzitter van de Gepeoe, zijn in de maand December op het gebied van de sovjet unie 83 politieke moorden gepleegd, waarvan 68 op communisten, die op het platte land werkzaam zijn. In 39 gevallen gelukte het de justitie de schuldigen te vinden. BINNENLAND. Het Centraal Bureau voor de Statistiek deelt het volgende mede betreffende de indexcijfers der handels- prijzen. Het algemeen indexcijfer en dat voor voedingsmiddelen over December daalden in vergelijking mat de maand November met resp. 1 en 2 punten Van de 48 artikelen waarover het maandelijks onderzoek loopt daalden er 21 (met 123 punten); daarentegen stegen er 12 (met 68 punten). Met 10 of meer punten stegen slechts de artikels: kalfsvleesch en runderhui den (elk 10 punten); Met 10 of meer punten daalden groene erwten (13 punten), alcohol (11 punten) eieren (31 punten en katoen en terpentijn (elk met 10 punten). In vergelijking met het jaar 1923 steeg het algemeen indexcijfer van 151 tot 156. dat van voedingsmiddelen e. d. van 143 tot 156 GEMENGD NIEUWS. Het auto drama te Nijmegen. Afschuwelijk. Onder dit opschrift van Chr. in de Prov. Geld. en Nijm. Crt. van Woensdagavond de volgende beschou wingen. Toen mij dezen middag de droeve rouwstoet van het echtpaar O. en hun dochtertje Fredy op een van de we gen, welke naar „Rustoord" voeren voorbijreed, heb ik eerbiedig het hoofd ontbloot. Dat gebaar kwam niet uitsluitend voort uit een diep respect voor het mysterie des doods dat onder alle omstandigheden aangrijpend blijft doch het was tevens een stil protest tegen de vreeselijke beschuldigingen, tegen den man, wiens stoffelijk over- sehot bedolven onder bloemen, die daarop door vriendenhanden waren neergelegd in den eersten rouw- wagen grafwaarts werd vervoerd. Dat de praatjesmakende gemeente uit halve geruchten conclusiën trekt, die zij evenmin kan bewijzen als volhou den, is helaas een meermalen voorko mende zaak. Doch dat men die als een een positeve waarheid durft afdrukken zooals een tweetal Amst^rdamsche bla den dit hebben gedaan, aldus een doode, die zich niet meer verdedigen kan, aan de algemeene verachting prijsgevend, is naar mijn bescheiden meening iets, dat niet door den beu gel kan Nabestaanden en vrienden, die diep verslagen om de groeve stonden en den ongelukkigen man van nabij heb ben gekend in zijn huiselijk leven, hebben geen oogenbllk hun vertrouwen in hem verloren en houden zijn nage dachtenis hoog. Daarvan getuigde ook het gevoelvol en godsdienstig woord, dat door den predikant aan het graf werd gesproken en grooten indruk op de aanwezigen maakte. Nu de grafkuil, die de drie slachtoffers opnam, voor goed gesloten is, stake men ook dat ijselijke spel van praatjes, veronderstellingen en beschuldigingen, al ware het alleen nu maar om voor het ongelukkige achtjarige meisje, dat zoo droevig alleen achter blijft, de herinnering aan haar ouderlijk huis onbesmet te laten voortbestaan. Gisteravond is te Deventer aan gehouden zekere v. D. uit Putten, Deze wordt verdacht in den avond van Woensdag j. I. aldaar een nacht waker en een veldwachter, die hem bij een benzineloods aantroffen en verdacht onden, te hebben neergesla gen. De nachtwaker was betrekkelijk wachter E pas Donderdagavond. Uit Deventer meldt.men dat een ingezetene van die.gemeente, die ten tijde van den moord op den makelaar Busch te Amsterdam op de hoogte was van het millieu, waarin Busch en Van M. verkeerden, aangaande hun handels relaties aan de justitie inlichtingen heeft kunnen verschaffen, welke mis schien nog eenig nader licht op de zaak zullen werpen. Het schijnt dat de commisaris van politie te Deventer ten aanzien van deze zaak te Deventer een onderzoek heelt ingesteld Vrijdagavond is Kerstholt uit Groningen bij het station Nieuw-Buinen onder een locomotief geraakt. Een arm en een been werden hem afgereden. De man is naar het ziekenhuis te Groningen vervoerd. Het drama te St. Annaland. Het onderzoek heeft uitgewezen dat H. den aanslag op vrouw en dochter in een vlaag van waanzin moet hebben gepleegd. De Crt. geeft de volgende bijzonder heden: De 59-jarige Heiboer, wonende in een zijstraatje van de Nieuwstraat te St. Annaland, kwam Vrijdagmorgen omstreeks elf uur plotseling de achter kamer van zijn huis binnen, gewapend met een houten hamer. Zijn vrouw was in genoemd vertrek bezig met het gereed maken van het middagmaal. Zonder een woord te zeggen sloeg hij haar met het genoemde voorwerp op het hoofd, tengevolge waarvan de vrouw ineenzakte, na nog luidkeels om hulp te hebben geroepen. De 24-jarige dochter, die zich met haar broertje in het voorvertrek bevond, kwam op het hulpgeroep toegeloopen. Toen zij ech ter de deur van het vóórvertrek open de, zag zij plotseling haar vader voor zich staan, die, wederom zonder een woord te zeggen, ook haar op 't hoofd sloeg. Het meisje werd gelukkig niet zoo ernstig gewond als haar moeder, zoo dat zij zich naar huiten kon begeven om de buren te waarschuwen. De man is daarop teruggegaan naar de keuken en heeft daar vreeselijk huisgehouden, o.a. heeft hij de kleer kast geopend en de Zondagsche klee- ren van de kinderen uit de kast ge haald en deze met petroleum begoten. Daarna heeft hij het steenen fornuis geheel in elkaar geslagen. De vonken vielen toen op de kleeren van de vrouw tengevolge waarvan deze begonnen te smeulen. De buren trachtten naar binnen te komen, doch deinsden terug, daar de man hen toeriep: „Die binnenkomt, sla ik dood". Toen alles stil was geworden is een zekere Hooidwonk, naar binnen gegaan. Hij opende de deur van het achtervertrek en zag den man, hevig bloedend liggen. Hierdoor geschrok ken, ijlde de ma nnaar buiten, waarop de politie spoedig ter plaatse was. Dr. Quakkelaar constateerde den dood van den man. De vrouw van den vermoorde kwam even tot bewustzijn. Op de vraag of zij zich iets kon herinneren van hetgeen er gebeurd was, antwoordde zij, niets te kunnen zeggen. Daarna is zij weder in zwijm gevallen. Hoewel de hoofd wonde van zeer ernstigen aard is, hoopt men de vrouw in het leven te houden. Tijdens een onderzoek heeft de doch ter verklaard dat er beslist geen woord was gevallen. Er kan dus geen sprake zijn van oneenigheid of twist; dit ver schrikkelijk tooneel moet zijn toe te schrijven aan waanzin. AGENDA'S. WAALWIJK. Woensdag 28 Jan 8'/auur Athletiek- oefeningen voor de Quick-leden in de Openbare School. Donderdag 29 Jan. Alg. Vergadering Kynologen-Vereeniging Hotel Gerris 8'/a uur. Donderdagavond 7 uur Cursus-les „Eerste Hulp bij Ongelukken in het Gymnastieklokaal. Donderdag 29 Jan. Repetitie W. G. V4 8 uur. Donderdag 29 Jan. Repetitie Gem. Koor „Oefening en Vermaak". 8!/2 uur. Vrijdag 30 Jan. Lezing door dr. Moller over „Guido Gezelle" ten 7'/a uur 'n Hotel Verwiel. Maandag 2 Febr. 8 uur Concert Euphonia R.K. Werkliedenvereeniging. KAATSHEUVEL. Donderdag 29 Jan. 7 uur Café J. Smit, oprichting Eiervereeniging. VLIJMEN. Uitvoering „Oefening en Vermaak" bij L. Prinsen, 25 Jan. en 1 Febr,, 's avond 6'/2 uur. CORRESPONDENTIE. Berichten uit Kaatsheuvel eerst heden om 12 uur ontvangen, zoodat. ze tot onzen spijt niet konden geplaatst worden. Ingezonden Mededeelingen. Zijn tiw handen en lippen pijnlijk, schraal of gesprongen door de koude gebruik dan de heerlijk verzach tende en snel genezende Purol. In doozen van 30, 60 en 90 ets. Bij apothekers en drogisten.

Echo van het Zuiden | 1925 | | pagina 6