3 Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. I JODP ÏÏOUI. F E (K L ET O N .NOORD-BRABAND" Voor Uw succes WYBERT NUMMER 10 ZATERDAG 31 JANUARI 1925 48e JAARGANG. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38, Telegr.-AdresECHO. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. EERSTE BLAD. GEMEENTERAAD. GEERTRUIDENBERG. (Vervolg.) 4. Ingekomen stukken. De Voorzitter doet mededeeling dat het hoofdstembureau zitting heeft ge houden. Door het bedanken van den heer Lucas was de heer A. C. Maas kant aan de beurt om lid van den raad te worden, doch ook hij heeft bericht gezonden dat hij daarvoor bedankt. Een schrijven van de vereenigde drankbestrijdersvereenigingen om het aantal vergunningen beneden het maximum te brengen, wordt voor kennisgeving aangenomen. Schrijven van de gemeente Sprang- Capelle, houdende het verzoek aan een aan Ged. Staten gericht schrijven, om de salarissen van burgemeesters, secretarissen en ontvangers met 10 pCt. te verlagen, adhaesie te betuigen. Voorzitter. Bij de behandeling van de begrooting is over de salarissen gesproken en toen heeft men nog te kennen gegeven dal deze eerder te laag, dan te hoog genoemd mochten worden. Burg. en Weth. stellen daarom voor afwijzend op dit adres te be schikken en hun mede te deelen dat ze zich maar met eigen zaken moeten bemoeien De leden van den raad van Sprang Capelle kunnen niet oordeelen of de salarissen hier of te Breda, 's Bosch, Tilburg, Eindhoven, enz. te hoog of te laag zijn De heeren zijn buiten hun boekje gegaan. Jansen. Bij de behandeling van de begrooting heb ik nog gezegd dat ik niet aan het salaris van de ambtenaren wil tornen. Ik wil dit wel doen bij de wethouders. Ik beschouw het baantje van wethouder als een eere-baantje en daarom stel ik voor het salaris daar van heelemaal af te schaffen. Voorzitter. Dat is thans niet aan de orde. Wil u dat bij de rondvraag bespreken. In Sprang-Capelle zijn de salarissen door de vereeniging ineens zeer veel omhoog gegaan en daar schijnt men een beetje van te zijn geschrokken Ze gaan nu alles over een kam scheren en dat is verkeerd. Jansen. Ik kwam onlangs door Vrijh - Capelle gereden en ik dacht voor me te zien een Gouvernementsgebouw Zoo iets kan men in den Bosch wel hebben. Schrijven van de commissie van het plaatselijk schooltoezicht dat ze hun ontslagaanvraag terug nemen. Vervolgens deelt de Voorzitter mede een .minder aangename verrassing te hebben ontvangen van de Staatsspoor wegen. De directie heeft nl. bericht dat met 1 Januari de boomen staande op den weg bij Mr. Allard, gekapt moeten worden. I Het Departement van Financiën heeft dien- weg verkocht aan de S S. Wij hebben echter van dit Departe ment vergunning voor het pootrecht gehad en nog geen enkel bericht ontvangen dat ze den weg aan de S S. hebben overgedaan en zoolang dit niet het geval is heeft de gemeente met de S.S. niets te maken. Het gemeentebestuur heeft wel een brief geschreven maar mocht ook daar nog geen antwoord op ontvangen. Van de S.S. is nog bericht ontvan gen dat voor f 60 de boomen kunnen blijven, staan. Dit bedrag, zegt de Voorzitter, is wel niet te hoog, maar de manier van handelen stemt niet aan genaam. Jansen.' De S.S. kan echter doen wat ze wil, Doen wij het niet gauw dan gaat ze in proces. Wat dat kost nemen ze zoo net niet want komen ze op de exploitatie te kort, dan moet i de Staat en de Staat zijn wij, belas tingbetalers. dan maar betalen Jansen. Er is al eens meer gespro ken over dat opbreken van de straten voor den aanleg van de waterleiding, maar de loswal blijft zoo lang opge broken liggen, i Voorzitter. Dat komt omdat het altijd hoog water is geweest. Jansen. Dat antwoord had ik ver wacht. Maar de deskundige had moe- i ten zeggen dat men hier met dit werk niet had moeten beginnen omdat men in dit jaargetij daar steeds met hoog water heeft te kampen. Voorzitter. U zelf hebt aangedron gen om het werk zoo spoedig moge lijk in orde te laten maken. 24) Jansen. Dat was voor het winter werd. Maar ik zal daar niet verder over uitweiden. Bij den Steiger staan van die ijzeren palen welke op sommige plaatsen 7 cM. daar buiten staan, kleine schepen loopen gevaar daaronder te komen en daar is groot gevaar aan verbonden In Dordrecht zijn er zelfs twee per- sonen verdronken. Ik hoop dat daar zoo spoedig mogelijk verbetering in gebracht zal worden. De Voorzitter zegt daarover nog nooit eenige klacht te hebben gehoord. Jansen. Het is nu heel iets anders geworden. Vroeger, toen geen haven- geld werd gegeven, trof de gemeente geen verantwoording maar nu dit wel het geval is. acht ik me verplicht daarop te wijzen, vooral omdat men er met een kleine reparatie af is. De opzichter had dat zelf moeten zien want het is voor ons leden niet prettig dat we op al dergelijke zaken moeten wijzen, Voorzitter. Ik herhaal het nog eens. Na twee jaar tijds heb ik er nooit eenige klacht over vernomen. Jansen. Ik heb het dikwijls genoeg gehoord maar nu we havengeld htffen wijs ik er op omdat ik van de verant woording af wil zijn. Voorzitter. U doet het voorkomen l^^WAALWUK f 6rrry DOOR ERVARING STERK. of het een nalatigheid is. Wordt de zaak niet wat meer aangedikt als wel noodig is. jansen. Neen, personen kunnen mij niets schelen, maar ik wijs op de feiten. Kijk eens in het Bammenstraatje. Als je daar 's avonds durtt te loopen, bij donker weer breek je de nek. Voorzitter Waar gewerkt wordt kun nen fouten gemaakt worden. Dat kan ook een deskundige van het G.E.B. doen, misschien nog wel meer. Jansen. U wordt persoonlijk Ik wijs er maar op dat die zaken veranderd moeten worden. In 10 minuten tijd kan het gebeuren. Nu weet ik wel dat er van die bazen zijn die je het kwalijk nemen als je op iets wijst, maar ik zal me'n mond voor niemand dicht houden. Verder wijst spr. er ook nog op dat Speetjes bij het proefdraaien van motors verplicht is 10 M. van den wal le blijven. Ook daar moet op worden gelet. Vervolgens stelt de heer Jansen voor de salarissen van de wethouders af te schaffen. De heer Tak zegt nog nooit gemerkt te hebben dat het een eerebaantje is De heer Segeren meent dat f3 per week niet te veel is. Na nog eenige discussie blijkt dat geen der leden het voorstel van den heer Jansen ondersteunt, zoodat het niet in omvraag kan worden gebracht Hierna gaat de raad over in geheim Comité. kabinet-Theunis zal aftreden en de Ka mer ontbonden zal worden. (V.D.) Op het stationsemplace ment nabij Boedapest werd op het sa lonrijtuig van den rijksgouverneur, Horthy geschoten, zonder hem evenwel te treffen. De daders hieven onbekend. BUITENLAND. Uit een stemming die gisteren in de Belgische Kamer is gehouden en waarhij de katholieken met de socia listen samen een flinke meerderheid tegen de liberalen behaalden, valt op te maken dat de liberaal-katholieke coalitie spoedig uiteen zal vallen, het BINNENLAND. De zilveren bruiloft vein de Koningin en den Prins. De Koningin en de Prins hopen hun zilveren bruiloft op Zondag 7 Febru ari 1925 in familiekring te viereu. H. M. en Z. K. H. stellen zich voor, dit feest tot een huiselijk feest te beperken. Daar liet regeeringsjubileum der Ko ningin nog kort geleden door het ge heele Nederlandsche volk op zoo feeste lijke en sympathieke wijze is gevierd, wordt vertrouwd, dat de wensch van het Koninklijk echtpaar voor dit huise lijk feest zal worden geëerbiedigd. Op last van den minister van Oorlog hebben Donderdagmiddag op het strand tusschen Sclieveningen en Katwijk schietproeven plaats gehad met 10.5 c.M. houwitsers, welke ver vaardigd zijn door de Hollandsche In dustrie- en Handelmaatschappij te Rot terdam. Deze houwitsers zijn de eerste hier te lande geheel vervaardigde vuur monden. Zij zijn van zeer lichte con- 1 structie, schieten tot op 10.000 M. af- i stand met projectielen van 16 K.G. De indiening van een wetsontwerp tot invoering van een weeldebelasting is spoedig te verwachten. De opbrengst, die moet dienen tot verlaging van Rijksinkomsten- en Verdedigingsbe lasting II, wordt op 25 millioen ge raamd. Het Radiostation te Maluban. Malaban (N. O. I.) neemt proeven om een doorloopende verbinding met Warschau en Nauen te verkrijgen, die vervolgens per lijntelegraaf de radio grammen naar Holland seinen, ten einde het toenemende verkeer te kun nen verwerken. Zes millioen extra tinwinsten worden gereserveerd voor aflossing van de leeningen en zes millioen voor uitvoering van groove werken: irriga tie, waterkracht en spooraanleg in N. O. I., waarvan reeds twee principieel zijn goedgekeurd. Waalwpsclie en Laigslraatsrkr Courant Dit blad verschijnt WOENSDAG EN ZATERDAG. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.26. Franco per post door het geheele rijk 1.40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden en*, franco te zenden aan den Uitgever. Prijs der AdverteotlOn 20 cent per regel; minimum 1.50 Reclame* 40 cent per regel. By oon tract flink rabat. Advertentl&n moeten Woensdag en Vrijdag dos morgens oin nitariyk 0 aar ln ons beult *ljn. van „DE EOEO VAN HET ZEIDEN EERSTE DEEL. En een tiental stappen in de gang verder, klopte hy op de deur van mevr. Cazéres. Deze had haar ontbjjt geëindigd en zich reeds aan haar borduurwerk gezet, terwijl de diepste onrust op haar vermagerd en bleek gelaat uitgedrukt lag. Welke nieuwe eerloosheid mocht die on verwachte terugkomst, van Andréa Cazéres haar voorbehouden? Maar ach, wat deerde het haar nog, had zy niet den eenigen band zien verbreken die haar nog aan het leven hechtte? Had zij niet het eenig geluk verloren dat zij ter wereld nog bezat? De deur harer kamer werd op dat oogen- blik geopend en de bediende zeide haar, ter wijl hij haar den brief overreikte: Een brief voor u, mevrouw. Een brief voor haar? Dat moest een ver gissing zyn. Wie kon aan eene verlatene zooals zy was, schrijven? Was zy niet ge heel en voor altyd van het overige der we reld afgescheiden? zy nam hem nochtans aan en deed met bevende hand den brief open, terwyi haar hart angstig klopte. „Mevrouw, zegde het korte briefje, zeer goed en duideiyk geschreven, wilt gy my de eer toestaan van een oogenblik onderhoud? Ik ben brenger van een goed nieuws. Er is kwestie van uwe dochter. Alexis MONTERAY". Een doffe kreet, een aanstonds onder drukte uitroep van angst ontsnapte aan de barones, die bleek werd als een Iqk en als een doode achterover op haren stoel viel. De brief was uit hare handen gevallen en de bediende legde hem op een tafeltje, dat in het midden der kamer stond. Waar is de persoon, die u dezen brief gegeven heeft? vroeg de barones, wier tanden klapperden. Wel, 'tis de heer die hier dezen nacht aangekomen is, na mynheer den baron. Hy is hier dichtby, in zqne kamer. Dat hy kome. Dat hy spoedig kome. En met moeite ademhalend, met hare bei de handen de kloppingen van haar hart po gende te bedaren, richtte mevr. Cazéres zich naar de deur, den onbekende tegemoet, die met een enkel woord aan haar gefolterd hart een straal van hemelsche hoop bracht Mynheer, riep de bediende in den gang, die dame verlangt dat gy spoedig komt. Alexis Monteray wachtte hier slechts op. Zich ternauwernood kunnende recht hou den, stamelde de ongelukkige vrouw met eene van ontroering gebroken stem Bedrieg my niet, mynheer, bedrieg my niet. Het zou al te wreed zyn een wanhopige diepbedroefde moeder, zooals ik, een valsche hoop te geven. Het rechtschapen gelaat van Alexis, de uitdrukking van vreugde, die hem op het gelaat lag, de glans zyner vriendeiyke oogen, alles zette mevrouw Cazéres aan in hem vertrouwen te hebben. Neen, mevrouw, neen, antwoordde de jongeling. Neen, mevrouw, hoop. En verza mel al uwe sterkte om het gewicht te kun nen dragen van het geluk dat ik u breng.... Deze woorden uitsprekend had hy zorg vuldig de deur gesloten, voor den neus van den bediende, die, door een natuuriyke nieuwsgierigheid aangedreven, naar hunne samenspraak luisterde. Een oogenblik stilte volgde, waarna de baronnes, nog willende twijfelen, eenigszins verlegen vroeg: Is het wel met my, met de baronnes Cazéres, mynheer, dat gij gelooft te spre ken? Met u zelf, mevrouw. En ik zal u be- wyzen dat alle vergissing onmogeiyk is. Me vrouw uwe dochter is verleden jaar ge trouwd met graaf Wladimir Paloutine. Ja, ja, dat is zoo. Maar myne dochter MAATSCHAPPIJ VAN VERZEKERING OP HET LEVEN myne ongelukkige Renée is omgekomeu by de schipbreuk van de Ebbenhouten Brick, de jacht van den graaf. Mevrouw, wedervoer Alexis zyne woorden wikkend, daar hy vreesde, de arme moeder al te zeer te ontroeren, mevrouw, er gebeuren soms wonderiyke zaken, die. in dien zy geen mirakelen zyn, toch te wyten zyn aan de tusschenkomst der Voorzienig heid, die*zoo menigmaal aan de ongelukki- gen haar medeiyden betuigt en hare mach tige hulp verleent. O, mynheer, mynheer, riep de baron nes, smeekend hare gevouwen handen tot hem opstekend, zeg my alles, alles. Ik zal sterk zyn, geloof my. O, was dat mogeiyk. Groote God, bescherm my, heb medeiyden met my. Ik heb zooveel geleden, zooveel ge weend, myn God. Mevrouw, zeide Alexis, toegevende aan het smeeken der angstige moeder, houd u sterk, maar geloof my, uwe dochter leeft! Groote God, mompelde de baronnes. En niet wetende wat zy deed, wierp zy zich snikkend op de borst van dien onbeken den vriend, door de Voorzienigheid haar ge zonden. Ween, zeide Alexis, haar ondersteu nend, ween. Het zyn zoete tranen, ditmaal. Ween. Daarna zal ik u alles zeggen, alles. En gy zult vernemen hoe uwe dochter aan den vreeseiyken dood ontsnapt is. .Maar, vooral, zeg geen woord aan uw man. Geen enkel woord, indien gy uwe dochter wilt terug zien. De baronnes, by na bezwykend onder den schok dier onverwachte en overgroote vreugde, stond nog recht terwyi Monteray deze woorden sprak, maar haar hoofd rust te op de borst van den jongeling. Maar opeens deinsde deze verontwaardigd achteruit, terw 1 mevr. Cazéres opschrikte en over gansch haar lichaam begon te be ven. Een luide schaterlach trof huune ooren, terwyi een spottende stem zeide: Zeer goed, zeer goed. Dat is nu wat nieuws. Maar welk een gedachte om den sleutel op de deur te laten. 'tWas baron Cazéres in persoon. Hy was haa3tig teruggekeerd, den trap iiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiKiiiiiiiiiiiiiiii Is een welluidende stem van groot be lang. Gebruikt daar om vóór het zingen en spreken de ver- frisschende TABLETTEN Groote doozen 65 Ct opgeklommen, en, in eens de deur openge daan hebbend, op den dorpel biyven staan. Mot een enketen oogslag had hy het too- neel omvat; en om zich den tyd te geven na te denken, en te begrypen wat er gebeurde, veinsde de booswicht zich beleedigd te ge voelen. Hy wist nochtans wel dat zyn komedie spel onhoudbaar was. De moeder van Renée was eene volstrekt eeriyke vrouw, in den waren zin des woords en hoe verdorven de ellendeling ook was, hy was meer dan iemand overtuigd dat zy zich niets te verwyten had. Maar Andréa Cazéres vond het noodig gramschap te veinzen, terwyi hy zich af vroeg Wat komt die kerel hier doen? Maar terwyi hy dus nadacht, vielen zyne oogen op den brief door Alexis geschreven en die nog altyd op de tafel lag. Gebruik makend van de verbazing van Monteray, was Cazéres al pratend de tafel genaderd en zonder dat men het bemerkte, had hy het papier gegrepen en ln zyn zak geborgen. Alexis Monteray herstelde zich spoedig van die verrassing. Hy wist goed met wat voor een schurk hy te doen had en was niet geneigd zich door hem te laten wegjagen. Voortdurend met dreigende blikken zyne vrouw en Monteray aankykend, vroeg de baron Wel, mynheer, Ik wacht. Ik denk dat gy my wel zult willen zeggen hoe het komt dat gy u hier in deze kamer bevindt? Met een enkel woord zou Alexis hebben kunnen antwoorden. Maar voor alle9 wan trouwde hy den baron. Alexis haalde de schouders op en keek zyn tegenstander met minachtenden blik aan. Mynheer, zeide hy met koele stem en op vasten toon, ik behoef aan u geene uit legging te geven. Dat is kort en goed. Ja, sprak Andréa, maar dat is niet vol doende en ik eisch Gy hebt niets, volstrekt niets te eischen. En ik ken u hoegenaamd geen recht toe op mevrouw. De baron wond zich op. Dat zal ik u toonen. Ik heb de wet voor my, riep hy woedend. De wet. Gy spreekt van de wet, myn heer, gy. Boven de wet is nog de wet van den geest zelf: boven de gerechtigheid, de rechtvaardigheid. Maar gy zult u wel wach ten een beroep te doen op het gerecht, want ik ben overtuigd dat gy er geenszins op staat, dat het zich met uwe zaken zou komen bemoeien. Wat beteekent die onbeschoftheid? Zy beteekent dat ik my gisteravond hg toeval in den speelkring in den Capu- clenenboulevard bevond, en Goed, goed, onderbrak Cazéres haastig, terwyi hy met een zydelingschen blik de baronnes aankeek; gy zyt dus getuige ge weest van dat misverstand. Want wat is het anders dan een misverstand, geloof my vry. Ik zal het bewyzen. wees er zeker van. Inderwaarheid, hy had dat antwoord van Alexis niet verwacht en het kwam hem ui terst ongepast. Mevr. Cazéres, had op de woorden van haren bezoeker niet eens gelet. De arme moeder dacht alleen aan hare dochter; al het overige was haar onverschillig. Alexi9 vervolgde: Ik wil u wel zeggen, mynheer, dat ik belangryk nieuws te melden had aan mevr. Cazéres, betreffende zaken die haar alleen aangaan. Deze tyding die haar aan een on langs gebeurd sclirikkeiyk ongeluk herin- heeft hnar hevig ontsteld, en Baron Cazére9 strekte de hand uit: Deze uitleg is voldoende, zeide hy met een groote waardigheidik vraag u geen andere. Gy begrijpt myne verrassing en gy kunt het my niet ten kwade duiden dat Ik het zonderling gevonden heb u hier by myne vrouw te vindenvooral, mynheer, daar gy voor my een onbekende zyt. Ik ben Alexis Monteray, sprak de jon geling eenvoudig. Cazéres richtte het hoofd op en scheen zyn geheugen te raadplegen. Monteray, Monteray, herhaalde hy meermalen, dien ken ik niet. Maar, dat is een Fransche naam. En nochtans, naar uw tongval te oordeelen, beste heer, zou ik ge zworen hebben dat gy een Rus waart. Ik ben nochtans een kenner in dat vak. Ik heb gansch Europa doorreisd (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1925 | | pagina 1