DE ECHO VAN BET ZUIDEN M Benauwd Abdijsiroop No. 10. Zaterdag 31 Januari 1925 TWEEDE BLAD. GEMEENTERAAD. LOONOPZAND. (Vervolg.) De Voorzitter zegt dat de gascom- missie het niet heeft aangedurfd tijde lijk personeel aan te stellen, omdat ze de meening is toegedaan dat dit alleen aan den Raad is overgelaten. Als dit de bedoeling van 'den Raad is geweest, dan wordt dit zeer moeilijk, zelfs ondoenlijk, wijl dan voor elke kleinig heid een raadsvergadering kan worden uitgeschreven Zoo zijn er nu twee stokers ziek geworden, waarin direct moet worden voorzien. Hij stelt voor in het genomen besluit wijziging te brengen en aan den directeur de bevoegdheid te geven om naar ge bleken behoefte te zijner beoordeeling losse werklieden aan te stellen Een en ander zou door de commissie, na den directeur gehoord te hebben, in overleg met Burg. en Weth. geregeld moeten worden. De bepaling van het loon kan dan nog aan den raad blijven. Van Amelsfoort. Zoo kan het nooit de bedoeling van den raad zijn geweest. Snoeren. De bedoeling van den Raad is geweest dat alleen de aan stelling van vast personeel door hun moet geschieden, maar niet het losse of tijdelijk personeel. Van Amelsfoort. De commissie moet in dergelijke gevallen eigendunkelijk kunnen optreden en mag ze dat niet, dat ze dan maar opgedoekt wordt. Van der Horst. Is er tijdelijk per soneel te krijgen. Voorzitter. Ja. Snaphaan. In de vergadering van de gascommissie is wel over het salaris gesproken van die menschen, maar er is nog niets geregeld. Met algemeene stemmen wordt be sloten het besluit nader te formuleeren zooals boven is aangegeven. De be paling van het loon voor tijdelijk per soneel wordt aan Burg. en Weth. met de gascommissie overgelaten. Voorzitter. Ook is nog geen regeling getroffen voor het toekennen van een eventueele vergoeding bij het verrichten van overwerk, indien zulks voor de exploitatie der fabriek noodzakelijk is. Wij stellen voor deze aldus te regelen a. indien het overwerk valt in den tijd van 6—10 uur des avonds, zal de vergoeding worden gebaseerd op het weekloon, berekend naar de uren, dat meerderen arbeid is verricht; b. voor den tijd na 10 uur des avonds tot 6 uur des morgens dus nacht arbeid is deze vergoeding te ba seeren op het weekloon plus 25 pCt. toeslag c. voor den Zondag zal berekend worden het weekloon met 50 pCt. ver hooging. Deze regeling is speciaal noodig voor het geval stoornissen in de fabriek mochten optreden, welke directe voor ziening noodzakelijk maken. Van der Horst. 25 pCt. voor nacht arbeid is niet veel. Vrinten. Voor nachtarbeid mag ge rust 50 pCt. toeslag worden gegeven. Van der Horst. Dat komt mij ook voor en daarom zou ik dat gelijk stellen met het verrichten van arbeid op Zondag, Met algemeene stemmen wordt daar toe besloten. 4. Bespreking aanstelling gemeente opzichter. De Voorzitter zegt op verzoek van den Raad bij eenige gemeentebesturen informaties te hebben ingewonnen wat daar voor een opzichter wordt gegeven. In Raamsdonk heeft men een vol ledig gemeente-opzichter in vasten gemeentedienst op een salaris van f 1900—f 2100. In Geertruidenberg heeft men een opzichter die er een vrije practijk bij uit mag oefenen. Hij geniet een salaris van f 750 plus 5 pCt. van de aan nemingssom van buitengewone werk zaamheden. In Dongen heeft men een bouw kundig opzichter op een salaris van f400 en 2'/a pCt. vergoeding van alle nieuwe bouwwerken boven de f500 Hij mag daar ook werkzaamheden voor derden verrichten. In Oisterwijk heeft men een op zichter op een jaarwedde van f 1200. Hij mag naast zijn ambt vrije practijk uitoefenen. Verschure. In Dongen hebben ze toch twee opzichters. Voorzitter. Ja, een bouwkundig op zichter en dan nog een opzichter voor de werklieden. Wijdemans. Een bouwkundige heeft veelal niet veel kennis van wegen en meer dergelijke zaken. Verschure. Van den Heuvel had daar een heel goede kijk op. Van Amelsfoort. Omdat hij er zich hier heeft ingewerkt. Wijdemans. Waarom heeft men hem nu eigenlijk weggedaan Van Amelsfoort. Dat is duidelijk genoeg gezegd. Iedereen vindt een loon van f 58 per week veel te veel. Vooral voor een gemeente waar de finantieele toestand zoo slecht is als hier. Van Lier. Dat is de opzet van den raad nooit geweest. Leest daarvoor de notulen maar eens na, dan zal U hooren dat gezegd is dat men het hier wel zonder opzichter af kan. Dat, mijnheer Van Amelsfoort, is de opzet geweest. Zouden de notulen niet even voorge lezen kunnen worden Van der Horst. In Oisterwijk mag de opzichter voor eigen rekening wer ken. Maar wanneer moet hij nu in dienst zijn van de gemeente. Het is alles zoo vaag. Hebben Burg. en Weth. geen voorstel Voorzitter. Burg. en Weth hebben geen voorstel. In de instructie staat alles omschreven. Van Oisterwijk heb ben wij zoo'n instructie en dat geeft een duidelijk beeld wat hij te doen heeft, j Door den Voorzitter wordt de in- j structie voorgelezen. Van Amelsfoort. Daar is geen bij-1 zondere geleerdheid voor noodig om dat baantje er bij te vervullen. Van der Horst. Het is de kwestie maar wat zal hem worden opgedragen. Onze gemeente bestaat als het ware uit 2 gemeenten en is zeer omvangrijk. Verschure. Het is als Raamsdonk en daarom hebben ze daar iemand die uitsluitend in dienst van de gemeente is. Er is er hier hard een noodig, vooral als men hem het toezicht ook op de genreente-woningen opdraagt. Wordt dat gedaan, dan geloof ik dat dit voor de gemeente heel wat beter zou zijn, want zal, als het toezicht niet goed is, de gemeente zelf er de dupe niet van worden. We weten heel goed hoe het gaat, dan is er hier dit weer en dan daar dat weer kapot en als dat alles zoo maar half wordt na gegaan, dan weet ik wel wat er ten slotte van terecht komt. Van Lier. Ik meen dat dit een vorig jaar ook naar voren is gebracht en dat toen door den heer van Beurden daarop is gezegd dat de Bouwvereeniging zelf een architect had. Echter zou dat alles nog geregeld kunnen worden, maar de kwestie is maar wat de raad wil. Wil men nu een opzichter hebben? Eenige maanden geleden was de meerderheid van gevoelen dat in deze gemeente geen opzichter noodig was, want over het salaris is heelemaal niet gesproken. Lees maar even de notulen voor. Voorzitter. Dat blijft nu allemaal het zelfde. Feit is dat de raad nu over tuigd is dat men wel een opzichter noodig heeft, doch het vorig salaris acht men te hoog. De heer de Wijs blijft bij zijne mee ning in de vorige vergadering geuit, nl. dat men in deze gemeente niet zonder opzichter kan. Een volledige acht hij niet noodig en daarom acht hij het 't meest gewenscht om te doen als men in Oisterwijk doet. Verschure. Dat ben ik niet met U eens. Hier is heel wat meer werk voor een opzichter dan in Oisterwijk. Van Lier. Ik blijf ook op mijn standpunt staan dat wij een volledig opzichter noodig hebben en ik ben daarin nog versterkt nu ik zoo nu en dan de werkzaamheden heb gadege- slaan sinds er geen opzichter meer is. Iemand van het Dag. Bestuur ziet men er ook nooit bij. Wat en hoe het in andere gemeenten is weet ik niet, daar kan ik ook niet over oordeelen, maar hier is er beslist een noodig. Het salaris, al is dat dan ook wat hoog, komt er beslist uit. Van Amelsfoort. Zoo'n bijzondere kennis is er toch niet voor noodig. De Wijs. Het opbreken van het riool gebeurt niet iedere dag. Trou wens, dat kan daar toch niet zoo blijven. Verschure. En zou u niet denken dat het voor de gemeente een groot voordeel zou zijn indien de woningen van de bouwvereeniging .onder een goed toezicht kwamen te staan. Van Amelsfoort. Dat kan de bouw vereeniging wel. Van Lier. Spreek maar niet veel van die bouwvereeniging. Ik denk dat er in den Berkdijk toch nooit een tekort van f20.000 zou zijn geweest als er een opzichter van de gemeente was geweest. Snaphaan. De bouwvereeniging kan zeggen dat ze den opzichter niet noodig hebben. We hebben nu toch zeker al genoeg ondervonden. Verschure. Ik geef je de verzekering dat ze er bij ons blij mee zouden zijn. Van der Horst. Voor mij zit er ook altijd nog een groot bezwaar in om iemand slechts gedeeltelijk te nemen. Die paar honderd gulden die meri meer zal moeten uitgeven om den man een geheelen dag te hebben, zullen er wel voor de gemeente zijn uit te halen. Daarom zou ik er voor zijn om een heele kracht te nemen en een degelijke instructie vast te stellen. Verschure. Dat zou ik ook doen, want er is hier heel veel werk. Van der Horst. Ik zal niet zeggen, het salaris kan wel wat minder maar toch zou ik de voorkeur aan een goede kracht geven en niet op een koopje uitgaan. We hadden een vorig jaar met van den Heuvel net kunnen doen wat dit jaar met den chef-veldwachter is ge daan, althans indien de raad van meening was dat zijn salaris te hoog was. Maar dat is nu voorbij, we hebben nu maar na te gaan wil men een opzichter hebben voor een ge deelte van den dag of voor den ge heelen dag. Snaphaan. Ik zou een opzichter op- roepen met de bepaling dat hij niet een geheelen dag in dienst der ge meente behoeft te zijn en voor eigen rekening werk mag maken. De heer v. d. Horst zegt dat het voor een jaar te probeeren is. Hij voor zich zou liever iemand hebben die een geheelen dag in dienst van de gemeente is want dan kan een opzichter hier en dan weer daar worden geroepen. Ge beurt er nu eens iets in de uren dat hij niet in dienst is, dan kan hij zeg gen. laat de boel maar leggen, morgen kom ik wel eens kijken. Betreft het nu eens iets dringends, wat zal er dan gebeuren Voorzitter. Dat alles kan in een in structie wel worden omschreven. Verschure. Als hij voor eigen reke ning er werk bij mag gaan verrichten, dan weet ik wel dat de gemeente er aan te kort zal komen vooral als hij het eens druk heeft. Wie zal dan zeg gen of nagaan wanneer hij voor de gemeente moet werken of niet. Daar om zou ik hem voor vast benoemen en zeggen dat hij voor niemand werk zaam mag zijn. Snaphaan Zet daar maar een groot vraagteeken achter. Dat hebben we toch gezien. Van der Horst. Als er maar een goede instructie is, waar alles breed voerig in staat beschreven. Snaphaan. Vroeger was dat toch niet al te precies in den haak. Verschure. Daar is hem toen ook op gewezen. Van der Horst. Als hij weet dat dit een reden is om te worden ontslaan, dan zal hij er in 't vervolg wel voor oppassen. Voorzitter. In de instructie van Oisterwijk staat niet omschreven wan neer hij in dienst van de gemeente moet zijn. Dat is wanneer zulks noodig is. Vrinten. Hij moet hier voor de ge meente klaar staan als het noodig is. Van Lier. Het is geen fabriekswerk wat hij moet verrichten. Snaphaan. Ik zou een oproeping doen voor een opzichter die f 140C salaris krijgt en voor eigen rekening buiten zijn uren werk mag verrichten. Van Amelsfoort. Dat is te probeeren. Voor opzichter is zoo'n bijzondere kennis niet noodig. De Wijs. Ze moeten toch een kijk op de wegen hebben. Van Amelsfoort. Daar hebben ze zich gauw genoeg ingewerkt. Daar is geen bijzondere geleerdheid voor noo dig. Is het dan nu te zien dat de wegen zooveel beter zijn dan vroeger? Ik zie er niets van. De Wijs. Ze hebben zich niet te bepalen tot een zandweg. Er zal we eens wat meer te doen zijn. Van Amelsfoort. Dat is iets voor de toekomst. Later kunnen we dan wel weer eens zien. De Wijs. Het hangt toch al in de lucht en is er dan geen opzichter, dan zou je er daar toch alleen een voor moeten aanstellen. Door den vorigen opzichter is voor dien weg een plan In gereedheid gebracht en ik geloo niet dat iedereen dat nu zoo maar direct doet. Van der Horst. Een degelijk op zichter en geheel in dienst van de gemeente zal, naar mijne meening in het belang zijn van den goeden gang der zaken en het voordeeligste voor de gemeente. Men moet den ganschen mensch kunnen vergen. Voorzitter. Een oproeping doen als in Raamsdonk, f 2100 loopende tot f2400 Snaphaan. Ik zou het eerst eens met f 1400 probeeren. Na eenige discussie wordt dit voor stel in omvraag gebracht en met tegen 5 stemmen verworpen. Voor stemden de heeren Brok, Van Amelsfoort, Snaphaan, Vrinten en De Wijs. Tegen de heeren Verschure, Wijde mans, Snoeren, Van Lier, Swagemakers en Van der Horst. Wijdemans. Zou er nu niet een bemiddelingsvoorstel zijn te doen Swagemakers. Als we dan eens met f 2000 beginnen De heer v. d, Horst stelt voor een oproeping te doen voor een opzichter die uitsluitend in dienst van de ge meente zal zijn en in zijn vrije uren geen werkzaamheden voor derden mag verrichten een en ander nader te rege len in de instructie op een begin salaris van f 1800 met 4 2-jaarlijksche verhoogingen van f 100. Snoeren Ik zou die verhoogingen om het jaar geven. Verschure. f 2200 mag hij goed hebben. Van Lier. Zou het niet wenschelijk zijn dat de opzichter met toestemming van Burg. en Weth. werkzaamheden voor parliculieren mag verrichten. Van der Horst. Dat moet men niet doen. Hij moet, tegenover wie ook, geheel onafhankelijk blijven. In de in structie moet opgenomen worden dat bij overtreding daarvan ontslag kan worden verleend. Voorzitter. Ik zou daarvoor ook geen toestemming geven, anders krijgt men weer hetzelfde gezanik van deambachts- bazen als vroeger. Snaphaan Vroeger mocht het ook niet en toch gebeurde het. Het voorstel van den heer van der Horst, aangevuld met het voorstel van den heer Snoeren in omvraag ge- )racht, wordt aangenomen met 6 tegen stemmen. Voor stemden de heeren Verschure. Wijdemans, Snoeren, van Lier, Swage makers en van der Horst. Tegen de heeren van Amelsfoort, Brok, Snaphaan, Vrinten en de Wijs. 4. Vaststelling voorschot ten be hoeve van de bijzondere scholen voor 1925, Dit voorschot wordt vastgesteld op 2069.99 voor de R. K. Meisjesschool te Kaatsheuvel; f815.09 voor de R.K. Meisjesschool te Loonopzand f 598.12 voor de R.K. Meisjesschool te Berk dijk; f612.74 voor de R.K. Jongens school te Berkdijk en f950 73 voor de school met den Bijbel te Loonschendijk Bij de rondvraag merkt de heer van Lier op dat in de notulen der vorige vergadering een zinsnede is vergeten, die in het verslag der pers wel voor komt, nl. dat de heer Snaphaan gezegd heeft: „Omdat de werklieden dreigden het werk neer te leggen, is van Beurden naar de gasfabriek gegaan en is in overleg met den Secretaris en den Directeur en na de voorschriften nagezien te hebben, een nieuwe regeling getroffen. Ook de andere leden waren niet opgeroepen". Hij zou dezen zin alsnog gaarne willen zien opgenomen. De heer Snaphaan merkt op in die vergadering gezegd te hebben„Ook de andere leden waren niet opgeroe pen" omdat het toen geen gas-com- missie-vergadering was en aan de fabriek directe maatregelen zijn ge troffen om het werk niet stil te leggen. Die 10 zijn van de stokers niet afgehouden. Nadien is het voorstel over die loonen in de vergadering der gas commissie gedaan. Van Lier. Als de secretaris maar zoo vriendelijk wil zijn om mijn op merking alsnog in de notulen te willen opnemen. Brok. Is het U niet bekend dat men in Waalwijk de kermis weer heeft verzet en het nu weer kermis zal zijn den tweeden Zondag in Juli. Voorzitter. Daar kunnen we in de volgende vergadering over spreken. De advertentie voor de inschrijving wordt voorloopig nog niet geplaatst. Swagemakers. Hoe staat het met de bouwvereeniging in den Berkdijk. Voorzitter. Daar kan ik momenteel geen antwoord op geven. Van der Horst. Wanneer wordt het schrijven van het bestuur der Waal- wijksche Tentoonstelling behandeld betreffende garantie-verleening. Voorzitter. Van een vereeniging der fabrikanten hebben we antwoord gekregen, van een andere zijn we dit nog wachtend. In een volgende ver gadering kunnen wij dit misschien wel ter sprake brengen. De heer Snoeren zou gaarne zien dat spoedig eenige verbetering wordt aangebracht in de Kraanvensche straat. De menschen moeten, om naar de kerk te gaan, een heelen omweg maken, wijl het daar een ware modderpoel is. De Voorzitter zegt toe daarin ver betering te zullen laten aanbrengen. Van Lier. Het is wenschelijk dat voortaan wat meermalen naar het riool wordt omgezien. Voorzitter. Ik heb om enkele inlich tingen gevraagd maar ze nog niet gekregen. Ik denk dat er een paar zinkputten bijgemaakt zullen moeten worden omdat de boel dan makkelijker zal zijn te reinigen. Ik voor mij ben echter bang dat het riool te klein is om den enormen waterafvoer te ver werken. Van Lier. Dat heb ik ook al gezegd, maar de opzichter zei van niet, dat nu juist het water de meeste persing had. Daarna wordt de vergadering ge sloten DUSSEN. Openbare vergadering van den Raad dezer gemeente op Dinsdag 27 Januari des middags ten 3 uur. Voorzitter Edelaclitb. heer Snijders. Ongeveer kwart over drie uur opent de Voorzitter de vergadering; alle le den zijn aanwezig. Voorzitter. In deze eerste dit jaar te bonden vergadering wil ik niet nalaten om U, mijne heeren, mijn beste wen- sehen aan te bieden. Waren de verwachtingen voov 1924 zeer somber gesneld, wijl steun aan ar beiders moést worden verleend en wijl de vooruitzichten van dien aard wa ren, dat de belasting-opbrengst bene- d< n het geraamde zou blijven, omdat de inkomsten van de boeren heel wat minder waren geworden door de slech te tijdsomstandigheden, later is dat alles nog veel meegevallen. Dit jaar zal de raad het woning vraagstuk ernstig onder het oog heb ben te zien. Reeds lang laat de woning- toesand voor de arbeidersklasse hier veel te wenschen over, maar steeds is met de voorziening daarin gewacht, totdat het bouwen wat goedkooper zou worden. Nu dat het geval is geworden zullen Burg. en Weth. dit jaar met voorstellen komen. Geweldige zorgen baart ook de P.N. E.M., doch laten we hopen dat hierin dit jaar een ver ah dering ten goede komt. Burg. en Weth. hopen steeds op de aangename medewerking van den Raad te kunnen blijven rekenen, opdat alle werkzaamheden onder Gods zegen, in het belang van de gemeente zullen mo gen zijn. De notulen der vorige vergadering worden na voorlezing onveranderd goedgekeurd en vastgesteld. AAN DE ORDE. 1. Ingekomen stukkeu en mededee- lingen. Schrijven van Ged. Staten, houdende het bericht dat de rekening over 1923 is vastgesteld op een bedrag aan ont vangsten van ƒ124.838.12 en aan uit gaven van 110.280.43J, zoodat ze sluit met een goed slot van 14.558.08J. Schrijven van verschillende organisa- sieties vereenigd in de Nationale Com missie strijdende tegen het alcoholis me, houdende het verzoek, voor het ne men van maatregelen, die bedoelen het aantal gelegenheden voor openbaren drankverkoop te verminderen of geen nieuwe vergunningen meer te verlee- nen.. Voorzitter. De statistiek, die er bij is, klopt niet, want daar staat dat er hier 13 vergunningen in de gemeente zijn en dat is niet zoo, er zijn er 14. Wordt besloten het schrijven voor kennisgeving aan te nemen. Benoeming van een hoofd dei- Openbare Lagere School, wijk C. Voorzitter. Voor deze vacante betrek king hebben zich 13 sollicitanten aan gemeld, waarvan een zich heeft terug getrokken. De voordracht door Burg. en Weth. in vereeniging met den Inspecteur van het onderwijs opgemaakt luidt: 1. F. C. Kohier. 2. P. A. de Jong. 3. J. M. Reas. Alvorens tot stemming over te gaan wensch ik even in geheime zitting eeni ge besprekingen te houden. Na heropening der vergadering wordt tot stemming overgegaan. De heer Kohier verkreeg 9 stemmen terwijl 2 stemmen in blanco waren uitgebracht. 4. Toekenning voorschot op de ver goeding bedoeld bij art. 101 der L. O. Wet 1920. De Voorzitter zegt dat volgens bere kening 11.55 per leerling moet wor den uitgekeerd. Een vorig jaar was dat 13.—. Alzoo verkrijgt de R.K. Jongens school te Hank ƒ1293.00, de R.K. Meisjesschool te Hank 1008.80, de school met den Bijbel ƒ951.72 en de R. K. Meisjesschool te Dussen 526.68. Benoeming van een lid .van het Bur gerlijk Armbestuur wegens periodieke aftreding van den heer G. v. d. Kop pel. Met op een na algemeene stemmen wordt de heer van der Koppel herbe noemd. Niets meer aan de orde zijnde en nie mand meer liet woord verlangend, sluit de Voorzitter de vergadering. RAAMSDONK. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Zaterdag 24 Januari 1925 des namiddags 6 uur. Te klokslag 6 uur opent de Voor zitter, de EdelAchtbare Heer Moons, de vergadering waarna hij, daar het de eerste vergadering in 1925 was, de gebruikelijke nieuwjaarsrede hield. Spr. schetste daarbij in het kort den loop der bevolking, de voornaamste genomen besluiten en uitgevoerde werken gedurende het afgeloopen jaar. Hij gaf een alleszins gunstig resumé van den gang van zaken van electri- teitsbedrijf en vleeschkeuringsbedrijf. Zijn oordeel over den algemeenen economischen toestand was gunstiger dan over 1923, wat zich afspiegelde in de uitkeering aan werkloozen die in 1924 f 4000 beneden die van 1923 bleef. Toch beliep deze nog een aan zienlijk bedrag n.l. f 8000.—. Hij sprak de hoop uit dat de verbetering van dien toestand zou blijven doorgaan en na die moeilijke jaren een tijd van bloei voor de gemeente zou aanbreken. Spr. wenschte de leden en hun gezin een voorspoedig 1925 en hoopte dat men onder Gods zegen dit jaar veel in het belang der gemeente zou kunnen tot stand brengen. (Applaus). De notulen der vorige vergadering werden ongewijzigd vastgesteld. Aan de orde 1. Ingekomen stukken. Goedkeuringen door Ged. Staten van verschillende genomen raadsbesluiten en van de gemeente-rekening en be grooting, schrijven van Burg. &Weth. Wanneer Uw luchtwegen verstopt zijn en gij een gevoel van be nauwdheid krijgt, probeer dan eens Akker's Abdijsiroop die door haar slijmoplossende werking Uw luchtwegen zal zuiveren van slijm die zich op Uw borst heeft vast gezet. Gebruikt ook bg bronchitis, asthma, kinkhoest, hardnekkigen hoest, keelpijn de bekende Akker's verzacht Alom verkrijgbaar 1.50 550 gram /2.75 en «000 gram ƒ4.50 zuivert geneest, kokera van 230 para

Echo van het Zuiden | 1925 | | pagina 5