Concertgebouw pen Bosch. DE EEUWIGE STILTE. DeurwaarderGerris Eenig Huisraad Gratis proetles. Er biedt zich aan: El Kiesvereenigino FLESKEMS, Voor de Dames! IEMAND, verkoop en Op Dinsdagavond ervolgens werd gepauzeerd om onderling over de belangrijke mede- deeling van gedachten te wisselen. Na de pauze verklaarde de verga dering zonder openlijke discussie en onder applaus accoord te gaan met het voorstel. Baron van Wijnbergen dankte namens het Bondsbestuur allen, die aan de oplossing der kwestie hebben mede gewerkt. Vooral ook de pers. Bijzonder dank werd gebracht aan Prof. Aengenent (Langdurig applaus.) Natuurlijk gaat er één juichkreet door heel de katholieke pers over den gunstigen afloop der jongste bespre kingen tusschen het Bondsbestuur en St Michaël en den terugslag daarvan ter Bondsvergadering. In de middagvergadering van Zaterdag van den Algem. R. K. Bond van Rijkskieskring organisaties in Ne derland werd na amendeering punt 1 van het program van actie aldus ge formuleerd 1. Handhaving en doorvoering van de Christelijke beginselen in de huwelijks wetgeving. In overeenstemming met de moties- Den Helder werd punt 2 aldus aange nomen 2. Handhaving, zoo mogelijk door voering van de gelijkstelling van openbaar en bijzonder onderwijs; zoo spoedig mogelijk invoering van het zevende leerjaar, mede in verband met de Arbeidswet. Op voorstel van Haarlem werd met 47 tegen 19 stemmen ingelascht een ali nea .Geleidelijke afschalfing van in directe belastingen op eerste levens behoeften." Ten aanzien van een amendement- Haarlem, dat vraagt invoering van een bezoldigingsbesluit, dat .wederom een menschwaardig bestaan toekent aan het overheidspersoneel, zegt een der aanwezige Kamerleden, dat hij niet wenscht beschuldigd te wor den van te hebben medegewerkt aan het verschaffen van een onmensch- waardig bestaan. Bij aanneming van deze motie dus, zou spr, zich niet meer als Kamerlid beschikbaar stellen. (Ap plaus.) Overgenomen werd een motie Lei den .Herziening van het Bezoldigings besluit voor zoover daarin onbillijkhe den of onjuistheden voorkomen Desgelijks geschiedde met de volgen de amendementen, resp. van Ufrecht en Rotterdam .Vermindering van successiebelasting bij vererving in de rechte lijn en in de eerste graden van bloedverwant- 1 schap". „Invoering van verteringsbelasting op middelen van gemak en weelde". Het overige door het Bondsbestuur voorgestelde programpunt 3 werd aangenomen Bij de behandeling van dit program punt werd nog aangenomen de volgende motie Amsterdam „De Alg. Bond van oordeel, dat indien de tegenwoordige kosten van levensonderhoud niet dalen, een ver betering van den toestand van 's lands financiën, welke o. a. zal kunnen blijken uit de totaalopbrengst der Rijksmiddelen over het dienstjaar 1924, mede behoort ten goede te komen aan de salarissen der Rijksambtenaren en onderwijzers voor het dienstjaar 1925. gaat over tot de orde van den dag". Bij het programmapunt, handelende over de vermindering van bewapening, enz., werd overgenomen het amende ment-Helder: „Zoo mogelijk samen- voeging van de departementen van oorlog en van marine". Na korte toelichting van mgr. Nolens werd punt 6 als volgt geamendeerd: „Bevordering van zoodanige ontwik keling van de arbeiderswetgeving, dat steeds meer de regelingen betreffende arbeidsverhoudingen in bedrijf en onderneming getroffen kunnen worden door de organisaties van werkgevers en werknemers, al of niet door spe ciaal daartoe gekozen colleges, behou dens goedkeuring en toezicht door de overheid binnen de grenzen door de wet gesteld. Wettelijke regeling van de collec tieve arbeidsovereenkomst, inclusief de mogelijkheid tot verbindend ver klaring. De uitvoering van de sociale verze keringen worde, voorzoover mogelijk opgedragen aan de samenwerkende organisaties van werkgevers en arbei ders". Op voorstel van Amsterdam is deze alinea aldus uitgebreid: „Met dien verstande, dat de staat aansprakelijk is voor de uitbetaling van de schadeloosstelling, en dat beroep open staat op een buiten partijen van overheidswege aangewezen rechter.. Hieraan is op voorstel van Den Bosch nog toegevoegd „Doorvoering van de Arbeidswet 1919, naar mate de economische toe stand dit mogelijk maakt". Ten aanzien van de inlassching van een koloniale paragraaf, voelde spr. voor opneming van deze clausule: „Afschaffing, althans wijziging van art. 123 van het Ned.-Ind. regeerings reglement". De heer mr. Kooien verzette zich op technische gronden, welke hij aan voert uit art. 124, tegen afschaffing van art. 123. De heer mr. Van Schaik gaf in overweging, te spreken van de weg neming van de belemmering van de godsdienstvrijheid, neergelegd in art. Deze week Woensdag 4 en Donderdag 5 Februari a.s. 8 uur vertooning van het bui tengewoon indrukwekkende en wereld beroemde filmwerk Een bijzonder interessante film van een ware gebeurtenis. Opgenomen onder een temperatuur van soms 70 graden vorst. Volgens de duizenden enthousiaste Nederlanders die de film reeds aan schouwdende mooiste en belang wekkendste film die ooit werd ver toond Geen film werd ooit zoo algemeen gunstig ontvangen door de pers en publiek als „DE EEUWIGE STILTE". Prijzen i 1.25, f 1,00, f 0.75, 10.50 (plus belasting.) Uitstekende muzikale begeleiding door Elite Heerenkapel onder leiding vanTS. Spiero. 34172 van wordt elk jaar een post van 250.000 uitgetrokken. 127 van het regeeringsreglement Indië. De heer mr. v. Rijckevorsel gaf in overweging, te spreken van „principiee- le wijziging, enz." Mgr. Nolens nam het amendement over. Ten opzichte van de afschaffing van de staatsloterij deelde mgr. Nolens me de, dat hij den indruk had. dat velen onder de Katholieke Kamerleden geens- de zins met beide armen het betrokken wetsontwerp zullen omhelzen om aan de aanvaarding mede te helpen. (Tee- kenen van instemming,) Hierna werd het programma z. h. s. met algemeene stemmen aangenomen evenals zulks in 1918 en 1922 is geschied Onder daverend en langdurig applaus werd mgr. Nolens gehuldigd. Zondere nadere beraadslaging werd nog de volgende motie-Amsterdam aangenomen. „De Alg Bond, enz., verzoekt het hoofdbestuur een onderzoek in te stel len naar de bereidheid van Katholieke partijen of groepen in andere landen teneinde de internationale samenwer- j king der Katholieken te bevorderen ter verwezenlijking van het program eener Katholieke internationale Staa- kunde, als neergelegd in het schrijven - van Paus BenedictuS XV van 1 Aug. vo°r fde vereeniging toevoegende. au t i Het verdere van den avond werd doorge- voerende mogendheden en in. Pauselijke documenten. Ril Hp rond vraat* Stelde orof Veraart avoml ,iatlden medegewerkt, waarna deze Bij de rondvraag sieiae proi. veiaari feestvergaderlng WGrd gesi0ten met het zin- voor, ook de Eerste Kamerleden net gen vlln ps jq en Dnnkgebed door den program te laten onderteekenen. heer c. Klootwijk. De voorzitter zou in deze richting werkzaam zijn. Tot besluit noemde mgr. Nolens het een verblijdend verschijnsel, .dat na den heftig gestreden strijd, een zoo prachtige eenheid naar voren is getreden als de beide afgeloopen da gen. Ten slotte spoorde spr. allen aan nu ook het program onder het Katho lieke volk te brengen en er toe mede te werken, dat een zoo sterk mogelijke Katholieke fractie terugkeere, opdat daaruit ook tevens een rechtsch kabi net kunne voortkomen. (Applaus.) Bij den penningmeester van het Mgr. Biermans-Comité, den heer L. v. Agt, te Eindhoven, is ter huldiging van dezen bekenden Noord-Brabantschen Missie-bisschop bij gelegenheid van zijn 12Va-jarig bisschopsjubilé tot nu toe een bedrag aan giften ingekomen van 3477.79. In 1923 werden door de posterij en 341 millioen portbetalende brieven en briefkaarten overgebracht, d.i. 47.1 per hoofd der bevolking. Gaf het be drijf in 1920 nog een nadeelig saldo van 20 millien, in 1923 was het batig slot ruim Vh millioen gulden. Onge rekend de doorgezonden telegrammen werden in 1923 7.2 millioen telegram men verzonden. Het nadeelig saldo was 5Va milloen, het voordeelig saldo der Rijkstelefonie 3.1 millioen gulden. De Ned. ingenieur, die benoemd is tot voorzitter der gemengde irriga tie-commissie in Soedan, is de hoofd ingenieur van den Rijkswaterstaat ir. J. J. Canter Cremers te Rotterdam se dert 1924 Nederlandsch Rijnvaartcom missaris. Hem werd in 1916 door het Kon. Instituut van Ingenieurs de Con rad's Premie verleend. Naar wij vernemen is thans bin nenkort de indiening te verwachten bij de Tweede Kamer van 't wetsontwerp betreffende den zomertijd. Zijn wij wel ingelicht, dan zou het in de bedoe ling der Regeering liggen om den zo mertijd af te schaffen. Jaap Eden de beroemde Holland- sche schaatsenrijder en wielrenner is op 51 jarigen leeftijd te Haarlem over leden. Het weekblad „De Olympiade" bevat in zijn nummer van deze week het volgende bericht: „Naar wij vernemen zal spoedig bij de Staten-Generaal worden ingediend een wetsontwerp, waarbij de regeering een bedrag van maximaal één millioen gulden aanvraagt voor subsidie aan de Olympische spelen te Amsterdam in 1928. De toekenning van de subsidie zal over een termijn van 4 jaren worden verdeeld: van 1925 tot en met 1928 t t Heden overleed tot t onze diepe droefheid, na slechts drie dagen ziek te zijn geweest, ons innig geliefd oudste zoontje en broertje AN TO ON. in den ouderdom van bijna 6 jaar. Namens de ontroosibare familie 34171 Th. Löwenthal VERKIEZING. Op 17 Februari 1925 te WAALWIJK, zal Maandag 9 Febr. a.s. 's nam 2 uur ten zijnen huize a. d. Grootestraat a contant w.o. glazen keukenkast, hoekkast en andere kasten, tafels, stoelen, draaimangel. oude pianino, gas lamp, 2 pits gascomfoor, beste naaimachine, cuisinière, Dames- en Heerenrijwiel, handstofzuiger, partij ledige flesschen, Enz.. Enz. Te zien één u u r voor den verkoop. 34179 SN EL-KNIPCURSUS. Prima coupe. Het leeren knippen van Dames-, Kinderen Boven- en Onderklee- ding alsMantels, Mantelcos- tuums. Japonnen. Rokken Blouses is naar het R. K. Ziekenhuis te Breda Onderjurken, Hemden, Pantalons overgebracht. en alles wat er in het vak be- Door het Herv. Kerkbestuur van i grepen is. 34138 Made werd bij inschrijving aanbesteed het onderhoud der Herv. pastorie. Voor het metselwerk, timmerwerk, verf en behangwerk, werden als laag- j jn de zaal van p VAN DAELEN tc 7 uur ste inschrijvers, resp. A. Knoop voor 103.Th. Pieterman 53.en Joh. Smits 395.Het werk is gegund. De Kynologen-club alhier houdt op 7 Febr. een propaganda-avond in 't Liefdegesticht. De tentoonstelling zal niet plaats hebben op 30 Aug., doch op 16 Augustus a.s. Ondanks den open winter zijn hier toch reeds 88 werkloozen; "ver moedelijk een gevolg van het feit, dat aannemers hun werkkrachten zoeken ter plaatse van het aangenomen werk. De bevolking van Made c.s. Re- droeg 31 December 1.1. 5130. ADVERTENTIëN. „De Lindeboom", door een ge diplomeerd Coupeuse Mej. A. Vander donck. Heden overleed onze ge liefde Dochter, Zuster, Be huwdzuster en Tante Helena MuIJres, in den ouderdom van 23 jaar. Jozef Muijres. Maria Muijres- Hompesch Mathilde Berkelmans- Muijres Frans Berkelmans en Kind. Maria Muijres. Jozef Muijres. Anna Muijres. Waalwijk (Besoijen) 4 Febr. 1925. 34180 VOOR DE LEIDING EENER SNIJDERIJ die op dat gebied veel practische ervaring heeft opgedaan. Brieven onder no. dezer adv. Bureau v. d. Blad. 34148 WAALWIJK. op Donderdag 5 Februari 1925, 's-avonds 8 uur in de zaal van den R,K. Gildenbond. SPREKER: 34166 De HoogEdelgestr. Heer Lid vier Tweede Kamer. Ontdekkingstocht naar de Zuidpool van Kapitein Scott. Het wetsontwerp is onderteekend en zal dus verdedigd worden door minis ter De Visser. Het spreekt echter van zelf, dat de geheele regeering, in de eerste plaats de minister van financiën, zich ermede heeft vereenigd. Wij hebben reden om aan te nemen, dat bij de Prov. Staten van Noord- Holland en bij den gemeenteraad van Amsterdam eveneens subsidie-voor stellen zullen worden ingediend". SPRANG-CAPELLE. (Voormalig Sprang). Zaterdag 31 Januari kwam de „Hulpkas" verbonden aan de Afd. Sprang van het Ned. Werkl. Verbond „Patrimonium" in Jaarver gadering bijeen. Te ruim 7 uur opent de Voorzitter, de lieer .T. Vos, de vergadering op gebruikelijke wijze en heet de aanwezigen welkom. Uit het Jaarverslag van den Secretaris bleek dat er dit jaar g»>en reden was tot klagen. Hij gewaagde van de zegeningen Gods, dit jaar als vereen, genoten. Eén lid werd der vereen, dit jaar door den dood ont nomen. I Uit het Jaarverslag van den Penuingm. bleek dat dit jaar aan zieken, een bedrag van ruim 362.werd uitgekeerd. Een voorstel van het Bestuur, om de uit- keeringen resp. met 2.1.50 en 1. naar verhouding der klassen te verhoogen, werd met algemeene stemmen aangenomen. Door bedanken van den Voorzitter, werd voor deze functie gekozen de lieer C. Kloot wijk. Verder werd tot bestuurslid gekozen, wegens periodieke verplichte aftreding, de beer J. C. de Roon. Do vergadering werd door den Voorzitter op gebruikelijke wijze gesloten. J.I. Dinsdagavond kwam de Geref. Meisjesvereen. „Bid en Werk" alhier, in de zaal van den Chr. Volksbond, met nitgenoo- digde afgevaardigden van Kerkeraad, zuster verenigingen, enz., bijeen, om haar eerste Jaarvergadering feestelijk te vieren. De Presidente, Mej. E. Voorthulzen, open de bijeenkomst op gebruikelijke wijze, waarna zij een welkomstrede liield. In schoon gekozen woorden riep zij de aanwezigen een hartelijk welkom toe. De geachte spreekster gewaagde van rijken ze gen, welke de vereen, van God heeft ont vangen. Ziende op het werk. in het afgeloo- pen jaar verricht, mag dit de vereen, tot blijdschap stemmen, doch met nieuwen moed het nieuwe vereen, jaar ingetredenonder biddend opzien tot God, zal de vereen, nog meer vruchten op haar arbeid kunnen oogst ten. De Secretaresse bracht hierna haar jaar verslag uit, waarin zij de oprichting der vereeniging en het doel memoreerde. Ook de Penningmeesteresse bracht een finantieel verslag uit. Namens den Kerkraad der Geref. Kerk al hier, voerde ouderling H. Both het woord. Hij feliciteerde de jarige vereeniging en wees hen op den sclioonen naam die de ver eeniging mag dragen, de leden aansporende steeds biddend te werken en werkend te bidden. Ook de afgevaardigden der verschillende vereenigingen brachten namens hunne ver. de groeten over, daaraan de beste wensclien 1917 aan de hoofden der toen oorlog bracht met voordragen, zang en muziek. andere Aan het einde bracht de Presidente dank laan allen die tot. het welslagen van den avond hadden medegewerkt, waarna deze Aan het Hulppostkantoor alhier, werd in de maand Januari 1925 voor de Rykspost- spaarbank Ingelegd ƒ4756.38. Terugbetaald 3838.45. J.L Maandagavond werden onder groote belangstelling de eindwedstryden gespeeld vaji bet Biljart-Concours, uitgeschreven door de Biljart-vereen. „Nooit Gedacht", geves tigd by den beer J. Klis alhier. De uitslag was als volgt: SERIESPEL. 2e Af deeling. Ie pry9 „Ons Genoegen", gevestigd by den heer Kemperman te Waalwyk, met 96 pnt. 2e prys „Het Groene Pommeransje", ge vestigd by den beer van Iersel te Waspik, met 86 put. 3e prys „Het Kalme Spel", gevestigd by den beer Fr .Hoffman te Capelle, met 81 p. 3e Afdeeling. Ie prys „Biljartclub Gilze-Reyen" te Gil- ze-Reyen, met 44 punten. AMERIKAANSCH SPEL. Ie prys de beer J. de Moor te Waspik, met 95 punten. BARAKSPEL. Ie prys J. van Elshout, Kaatsheuvel, met 167 punten. 2e prys F. Hoffman, voor bet laagste aan tal punten (71 punten). De overige pryzen, waaronder ook de le Afdeeling Seriespel, zyn niet toegekend, wegens te weinig deelname in die afd. Pry.suitreiking a.s. Maandag 9 Februari. CAPELLE. Op de te Dongen gehouden pluimveetentoonstelling, behaalde de heer J. Riiiter, Ryksambtenaar alhier, met een oude ben, zwart Minorca, den len prys en 1 eere- prys voor mooiste oude hén zwart Minorca en 1 eereprys voor den mooisten zwaren Mi- norcahaan of hen, oud of jong, alsmede een le en een eereprys voor bet mooiste trio Wit Wyandottes, terwyi de lieer A. G. Both alhier, met een Wit Wyandotte haan, jong, niet minder dan 3 prijzen, n.l. 2 eere-pryzen en een eerste prys behaalde. By gelegenheid van zyn benoeming tot burgemeester der gemeente Woudrichem, bracht, het muziekgezelschap „Kunst na Ar beid" den heer Jac. van der Lely vorige week een serenade. De president van 't gezelschap wenschte hem namens de vereeniging geluk met zjfn benoeming, waarna de heer Jac. v. d. Lely in uitgekozen woorden bedankte voor de gebrachte hulde. Een en ander bracht heel wat volk op de been. Vorige week Woensdagavond voor le den en geintroduceerden en Donderdagavond d,.a.v. voor niet-leden, gaf het muziekgezel schap „Kunst na Arbeid" in de zaal van den heer H. Mes alhier, onder leiding van zyn directeur, de heer A. Christ, een uitvoering. Beide avonden, vooral den tweeden, was de zaal flink bezet, terwyl de muzieknummers op vlotte wyze ten gehoore werden gebracht. De uitvoering dez^r nummers getuigde van goede studie, onder bekwame en degeiyke leiding. Ter afwisseling werden eenige ko mische voordrachten gegeven, die op uitste kende wyze werden vertolkt en meermalen den lachlust der aanwezigen opwekten. Het geheel vormde een paar gezellige avon den, waarvoor een woord van dank liet mu ziekgezelschap niet mag worden onthouden. Gedurende de maan-d Januari werd in de Rykspostspaarbank op het Hulppostkan toor alhier ingelegd ƒ4533,27 en terugbetaald 5371,33. Het aantal inladen bedroeg 66, dat der terugbetalingen 33. ICr werden 46 tele grammen behandeld, waarvan 34 ontvangen en 12 verzonden, terwyl 2.39 telefoongesprek ken werden gevoerd. Op de eerste In deze gemeente gehou den eierenvelling waren ongeveer 2200 eieren aangevoerdwel een bewys dat deze velling alle reden van bestaan heeft en In een lang gevoelde behoefte voorziet De heer J. Snoek, candldaat tot den H. Dienst te Nieuwlande (Dr.) heeft het be roep naar de Geref. Kerk alhier aangeno men. RAAMSDONKSVEER. De collecte voor het studiefonds van den* Ger. Bond bracht in de Herv. Kerk 135.13 op. Tot bestuursleden van de Zen- dingsvereeniging werden gekozen de heeren L. P. Dubbelman, J. Lankhuij- zen SzM G. Oosterling, Joh. Tichelaar en C. Sneep. Zondagmiddag zal in de Veersche Herv. Kerk gelegenheid zijn tot bedie ning van den H. Doop. Tot afgevaardigden van den C. N. W. Rond naar de jaarvergadering van het Prov. Comité werden aangewezen de heeren H. Netten en P. Pruijssers Fz. Voor de Duitsch-Oostenr. onder wijzers ontving de heer Sneep gedu rende de maand Januari 15.49. Gedurende de maand Januari werd aan het Postkantoor Raams- donksveer c.s. ingelegd 22304.54 en terugbetaald 18416.89. Door de Rolbrug voeren in Jan. in totaal 1501 op- en afvarende vaar tuigen met een gezamenlijken inhoud van 144963 ton. Aan den hr. Anth. Pols, 50 jaren in dienst bij de familie A. Lankhuijzen wjerd verleend de bronzen eeremedail le verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Door het Classicaal bestuur werd, naar wij vernemen vernietigd de uit spraak van het stembureau waarbij de heer A. J. van Suylekom gekozen was verklaard tot lid van het Kiescollege der Ned. Herv. Kerk. GEERTRUIDENBERG. Tot voorzit ter van de R. K. Kiesvereeniging werd gekozen de heer G. Zijlmans. De lijst die vorige week circuleer de bij de Protestantsche ingezetenen, ten bate van het Diaconessenhuis te Breda heeft opgebracht 107.75. Maandag 2 Febr. hield ds. Vink i uit Drimmelen des avonds om half 8 een lezing in hotel Centraal. Als onder- J werp had de spreker „de kleine Johan- nes", door Fred, van Eeden. MADE. Zondagmiddag omstreeks 4 uur ontstond bij Jac. Boere, landbou- wer in het naburige den Hout een fel- 1 le uitslaande brand. Wijl schuur en behuizing met riet bedekt zijn, lag 't dan ook spoedig in asch. Al het graan, hooi en stroo is mede verbrand. Ook kwam een paard in de vlammen om. Naar verluidt is een en anders slechts voor 1800 verzekerd bij den Boeren bond. Op de op 31 Jan. en 1 Febr. jl. gehouden Nat. pluimvee-tentoonstel ling behaalde onze dorpsgenoot de heer A. G. J. Rombouts met zijn inzen ding zwarte minorca hennen den eer sten en eere-prijs. Vrijdag hield de Afd. Westhoek van den R. K. Onderwijzersbond een vrij goed bezochte vergadering. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek het tamelijk opgewekt leven der afd., terwijl de rekening van den penningm. een batig slot aanwees. Tot voorzitter e,n penningmeester werden resp. gekozen de heeren Gerrit sen en van Osta. Vrijdag trof den werkman A. Sins van Made op het bruggewerk te Lange- weg een vrij ernstig ongeluk, doordat een zware ijzeren plaat op zijn voet te recht kwam waardoor dit lichaams deel bij den enkel werd gebroken. Hij van een lid der Kamer van Koop handel en Fabrieken voor de Langstraat zal de verkiezing plaats hebben ter vervulling van één plaats in de afdeeling kleinbedrijf (vaca ture J. Bergmans, Drunen). Op dien dag kunnen van 9 uur v.m. tot 4 uur n.m. bij den Secre taris der Kamer (Waalwijk, raad huis, Kamer No. 3) candidaten worden opgegeven door indie ning van eene verklaring, onder teekend door ten minste 15 kie zers. De verklaringen moeten verge zeld gaan van eene schriftelijke mededeeling van den candidaat, dat deze bereid is eene candida- tuur te aanvaarden. De hiervoor bestemde formu lieren zijn vanaf 3 Februari 1925 kosteloos voor de kiezers ver krijgbaar ter Secretarie van de Gemeenten behoorende tot het gebied der Kamer, alsmede ter Secretarie der Kamer. Waalwijk 2 Febr. 1925. De Voorzitter van het Hoofdstembureau B. TIMMERMANS. I

Echo van het Zuiden | 1925 | | pagina 3