BE ECHO V»N HET ZUIDEN is iftat merk Mo» 13. Woensdag 11 Februari 1925 PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 10 Februari 1925 ABONNEMENTSCONCERTEN IN HET SEIZOEN 1925—1926? Helaas is hetgeen hierboven geschre ven staat, nog niet meer dan een groote vraagMaar waarom dan, hooren we sommigen met verwondering zeggen? En zij hebben gelijk, dat zij hierover r er toonder d zijn. Verwonderd, omdat deze voorname ''concerten, waarover men nooit anders dan met warm ent housiasme hoort spreken, schijnbaar toch slechts met de grootste moeite ge geven kunnen worden. Is het niet ver wondei lijk in een plaats als Waalwijk, waar zoovelen wonen, die van muziek houden, die zelf op muzikaal gebied ook wat presteeren en dikwijls zelfs t véél presteeren, men het niet bolwerk- ken kan met een viertal avonden in een j hééle winter, waaraan toch de eerste beroemdheden in de vocale en instru- i men tale ku ns t hun luister komen bij - zetten? Wil men ons nu eigenlijk wijs maken, dat op een bevolking van bijna tienduizend zielen (een kunstminnende bevolking, dat blijkt toch wel uit al- I les!) geen paar honderd menschen zou den te vinden zijn, die 1.50, zegge één gulden vijftig cent er voor over heb ben, om daArvoor een hoog artistiek kunstgenot in den vorm van een heer lijke concertavond te smaken, voor zoovelen een ware behoefde in de nog steeds drukkende tijden? Er zijn meerdere redenen, waarom we dit heerlijk kunstgenot moeten handhaven! Uit het feit dat we hier dergelijke concerten kregen (we bedoe len hier trouwens niet alleen de abon- nements-concerten, doch ook andere die op een dergelijk peil staan) is meer 1 af te leidenis het niet als 't ware een nieuw symptoom van evolutie, een zucht naar hoogere cultuur, een zich uitende drang naar iets hoogers, iets beters, dan wat het gewone dagelijk- sche, vaak zoo prozaïsche leven den mensch geeft Niemand zal ons kunnen tegenspre ken, dat deze soort van concerten voor Waalwijk een belangrijke vooruitgang op kunstgebied beteekenen. En vooral hierom is deze oproep niet gericht uit sluitend tot de meer muzikaal-ontwik- kelden, maar óók vooral tot allen, die voor den zooeven bedoelden vooruit gang voelen: tot hen, die werkelijk in hun hart Waalweker zijn!!! Ook, al mogen ze dan de muziek (zooals we dat zoo dikwijls hooren zeg gen) „niet voldoende kunnen appreci- ëeren". Er zijn er zoovelen, waarvan we met zekerheid weten, dat ze werke lijk Waalwijk willen helpen omhoog- brengen en gaarne hun bijdragen wil len geven als het gaat om het in 't le ven roepen of het in stand houden van iet.s, dat een voorname vooruitgang in stoffelijken of in geestelijken zin voor onze plaats beteekent. Welnu, laten juist diegenen ons werk nu eens steu nen. Laten zij eens beseffen, dat het voor veel menschen een groote teleur stelling zijn zou, indien in het komende seizoen er niet toe kon worden overge gaan, wederom deze prachtvolle kunst avonden te doen plaats hebben. Bij ieder concert hoorden we steeds weer diezelfde verzuchting slaken: „als het 't volgend jaar toch maar weer gaat!" Natuurlijk zullen in de eerste plaats de abonné's van dit jaar wederom voor het volgend seizoen moeten teekenen. Maar liet aantal abonnementen, dat dit seizoen genomen werd, is lang niet voldoende geweest: de rekening van de afgeloopen serie heeft gesloten met een belangrijk nadeelig saldo. Daarom nog eens: wij moeten meer steun hebben, ook uit wijder kringl Echte Waalwij,kers, steunt dit mooie doelIn welke andere plaatsen van de grootte van Waalwijk wordt zooveel gepresteerd op muzikaal gebied? Wel nu. we moeten dan ook vasthoudendat mat we eenmaal hebben: „Excelsior!" zij de leuze. Het comité, bestaande uit onderge- leekenden, zal gaarne wederom zijn beste krachten voor het aanstaande seizoen geven. Het heeft zich daartoe opnieuw in verbinding gesteld met het welbekende Concertbureau van Dr. de Koos, omdat van dit bureau met zeker heid kan gezegd worden, dat het uit sluitend artiesten van den allcrecrsten rang engageeitf; de beide achter ons liggende seizoenen hebben dit ten vol le bevestigd Voor het komende seizoen zijn reeds klinkende namen genoemd, als b.v. van MYRA HESS, de wereldberoemde pia niste, een muzikaal phenomeen mogen we wel zeggen; van URLUS den grooten tenor, waaraan we niets be hoeven toe te voegen. Een en ander is echter afhankelijk van het aantal abonnementen, dat er genomen zal worden. Tn elk geval zal getracht wor den, het hoogste, het beste te krijgen. In een volgend blad hopen wij meer dere gegevens te verstrekken en dan tevens de definitieve oproep te plaat- en het is n.m. beslist noodzakelijk eds thans de regeling te treffen, met ;i oog op het vroegtijdig kunnen en- ,ageeren der artiestenmen moet dus bu reeds teekenen voor het komende seizoen, dit is op andere plaatsen ook fzoo! aal wij kers, nogmaals: steunt uns doel en stelt ons niet teleur Het Comité voor Abonnements concerten. A. H. van Schijndel, Voorz. t van der Hoeven, Seer. W. Timmermans, Penningm. H. van Tussenbroek. -T. Wiesinan. N. Gragtmaus. KAMER VAN KOOPHANDEL VOOR DE LANGSTRAAT. (Slot). I'ot voorzitter voor de afdeeling Grootbedrijf werd herkozen A. I. J. Smits te Dongen en voor de Afdeeling Kleinbedrijf J. B. de Lange te Kaats, heuvel, terwijl als algemeen Voorzitter werd herkozen B. J. H. C. Timmer mans te Waalwijk. Naar aanleiding van de rede van den Voorzitter der Kamer van Koophandel in ons vorig nummer afgedrukt ont spon zich eene levendige gedachten- wisseling omtrent den toestand van de industrie en het zakenleven in het al gemeen in het gebied der Kamer. De Kamer deelde de opvatting van den Voorzitter omtrent eene verbetering in jen economischen toestand. Sedert qc stabilisatie der Duitsche valuta heeft de crisis plaats gemaakt voor een bete ren toestand. Men achtte dezen echter nog verre van gezond. Het groote aan tal faillissementen in het land en de nog steeds zee'- slecht gaande betalin gen drukken menig bedrijf. De export wordt bemoeilijkt door onze hooge productiekosten en beschermende maatregelen in het buitenland. De opmerking werd gemaakt, dat den laatsten tijd in politieke vergade ringen program-eischen worden ge steld, die vaak indruischen tegen de belangen van handel en industrie en in den regei voortspruiten uit onbekend heid met de behoeften der praktijk. Deze politieke strevingen zullen niet nalaten invloed uit te oefenen od de in zichten der afgevaardigden naar onze volksvertegenwoordiging en waar toch reeds vaak wettelijke voorschriften Worden uitgevaardigd, waarvan het tot stand komen wordt beheerscht door politieke overwegingen, werd het wen- jchelijk geacht hierop de aandacht te vestigen. De Kamer wenscht zich niet te begeven op het terrein der politiek, doch zij achtte de Kamers van Koop handel als vertegenwoordigsters van handel en industrie, geroepen te wa ken voor beide takken van volksbe staan. De Kamer was dan ook alge meen van gevoelen: le. dat een zoo soepel mogelijke toepassing van de Arbeidswet, in ver band met den nog steeds onzekere» toestand, absoluut noodzakelijk is; 2e. dat behoort te worden gestreefd naar vermindering van den zwaren last der Rijks- en Gemeentebelastingen, omdat vooral deze druk eene ernstige belemmering is voor de verdere ont plooiing van het bedrijfs- en zaken leven. voor de noodzakelijke verru>- inine van afzetgebied der producten er 'aarmede in verbandstaande vermeer- lering van werkgelegenheid. Bij de ingekomen stukken sprak de Kamer zich uit tegen toepassing der Arbeidswet op de arbeiders in de transportbedrijven. Besloten werd aan te dringen op af schaffing der pasvisa voor Duitsch- land. De Kamer vereenigde zich met de conclusie van het adres der Maastricht- sche Kamer, waarbij wordt opgekomen tegen de tarieven-politiek van de Ne- derlandsche Spoorwegen met betrek king tot steenkolenvervoer waardoor het kolenvervoer te water wordt tegen gewerkt. Met belangstelling werd kennis ge nomen van het schrijven der Delftsche Kamer, waarbij deze hare inzichten omtrent beperking van den Arbeidstijd in de tegenwoordige omstandigheden uiteenzet. De Kamer vereenigde zich geheel met deze inzichten en werd be sloten daarmede instemming te betui gen. Besloten werd aan te dringen op handhaving van de bestaande particu liere en fabrieks-ziekenkassen bij cie uitvoering der wettelijke ziektenvei- zekering. De Voorzitter deed mededeeling van net resultaat, verkregen met de actie cot verbetering van den weg Tilburg Waalwijk. Een proef zal worden ge maakt met eene bedekking der bestaan de keibestrating met een laag asphalt- beton over een lengte van ongeveer 600 Meter. Ten aanzien van de actie tegen de tarievenpolitiek van de P.N.E.M. deelde hij mede, dat zich uit de Brabantsche Kamers een commissie heeft gevormd, die thans in overleg getreden is met een deskundige én verdere stappen worden voorbereid. Bij de rondvraag werd nog gewezen op de wenschelijkheid het traject der z.g. „markttreinen" op Woensdag op de lijn 's-Hertogenbosch-Zwaluwe ver der uit te breiden. Besloten werd daar toe pogingen aan te wenden. Ook werd de aandacht gevestigd op de praktijken, die den laatsten tijd overhand toenemen, dat zakenlieden waarvoor een faillissement dr.ei hunne roerende goederen op doen stellen van bloedverwante** en deze goederen onttrekken aan den boe del. Besloten werd aan te dringen op verlenging van den termijn, na verloop van welke dergelijke transacties van kracht worden. De vergadering werd daarna geslo ten. Dank zij de activiteit van de gemeentelijke commissie voor de licha melijke opvoeding is de gymnastiek zaal weder verrijkt met een nieuw werktuig nl. eene turnladder, die een uitgebreid oefeningsveld bieden zal zoowel aan de leerlingen der cursussen als aan de vereenigingen der rijpere jeugd en de volwassenen Wij maken van deze gelegenheid gebruik een eere-saluut te brengen aan opgemelde commissie q q. aan het gemeente bestuur van Waalwijk, dat haar in staat stelde de belangen van de licha melijke vorming zoo krachtig voor te staan. Elders in dit blad vindt men een bericht omtrent het afspringen der van de sinds 78 jaren als het beste middel /r\ tegen hoest en ver- A Vï- koudheid beproefde onderhandelingen over 't collectief contract in de kleeding industrie. De patroors-organisaties willen 't oude contract verlengen, de werknemers organisaties wenschen 10 pCt. ver hooging en nog eenige andere wijzi gingen. Ingevolge besluit der werkgevers- organisaties zal nu een landelijke uitsluiting volgen Als gevolg hiervan is ook voor het personeel der firma C Ch de Greeff Verwiel tegen a.s. Zaterdag de uitslui ting afgekondigd Zaterdagavond werd de heer Th Sch.. bakker alhier, toen hij met z'n broodkar door de Stationstraat reed, plotseling door een auto aangereden, zoodat hij kwam te vallen. Met een passeerende auto werd hij naar huis gebracht, waar hij ernstig klaagde over inwendige pijnen. Deze blijven nog steeds aanhouden, zoodat hij z'n werkzaamheden niet kan vervullen. Door de politie werd de zaak aan stonds onderzocht. De autobestuurder heeft de onkosten, uit dit ongeval voortvloeiende, op zich genomen. Wij vernemen dat de curatoren de lijsten der door hen voorloopig erkende en betwiste schuldvorderingen in het faillissement der Credietvereeni- ging „de Hanzebank" te 's Hertogen bosch thans ter griffie der arrondisse- ments-rechibank hebben gedeponeerd De verificatievergadering zal plaats hebben op Zaterdag 14 Februari Aanvullende voorloopige lijst van deelnemers aan de Internationale Tentoonstelling voor de Schoen- en Lederindustrie Waalwijk 1925: Reijensche Chroomlederfabriek G. A. Theeuwes Zonen. Reijen. N V. Handelsmaatschappij v/h. C. F. P. van den Assum, Arnhem N.V. Leder- en Fourniturenhandel v/h. S. Prins Azn Amsterdam. N.V Nederlandsche Maatschappij voor Lederhandel, Amsterdam. „Jeremias". Doordat den laatsten tijd zeer gun stige omstandigheden de zware onder neming „Jeremias" alhier op te voeren, dienen, zal, wanneer alles goed blijft meeloopen, met Paschen 'n vertooning gegeven kunnen worden zooals we er in Waalwijk tot nu toe op tooneel gebied nog geen zagen. De verzorging zal in elk opzicht meer dan gewoon zijn. Naar alle waarschijnlijkheid immers zullen de volgende specialisten hunne medewerking gevende architect J Valk, Den Bosch, voor tooneelbouw, de heer Willem Wiegmans, Utrecht, voor 't ontwerpen der costuums, en de heer Joh. Ninnubst, Utrecht, heeft plan de reien te componeeren. Als we nu nog weten, dat „Jeremias" tot het beste behoort wat Kap. van Delft ooit maakte en de eerste tooneel- spelers der Waalwijksche club met de grootste ambitie de hoofdrollen instu- deeren, met alle toewijding door de anderen terzijde gestaan, dan mogen we gerust onze verwachtingen hoog gespannen houden. In 't geheel zullen 'n kleine vijftig personen meewerken. De inhoud en schoonheid van het geheel zal van te voren in ons blad verduidelijkt worden. Zaterdagmiddag, ter gelegenheid van ha r jaarfeest, maakte de harmonie eene muzikale rondgang door de gemeente. De avond werd verder in gezellig samenzijn, onder muziek, zang en voordracht doorgebracht bij den heer Antoon van der Pluijm, waar tevens voor een uitstekenden feest maaltijd werd zorg gedragen. Zaterdagmorgen had de timmer man Dekkers, werkzaam op de timmer fabriek der firma Wed. G P. v. H. alhier het ongeluk met z'n linkerhand lusschen de fraismachine te geraken, met het ongelukkig gevolg dat twee vingers verbrijzeld werden en moesten worden geamputeerd. Dr. L. achtte overbrenging naar 't Groot Ziekenhuis in Den Bosch noodzakelijk. A.s. Maandag zal in Musis Sacrum een Zang- en Tooneelavond gegeven worden door Mevr. Cato Meijs van Weert, sopraan, den heer Jan Molen schot Jr., bariton, en den heer en Mevrouw Henri en Dina 't Sas, tooneel. Het programma dat zij zullen geven, bevat zoowel voor zang als tooneel uitnemende nummers en't groot aantal van de meest gunstige recensies in de bladen, is voor ons een waarborg dat ons een zeer mooie avond wacht Wij kunnen niet beter doen dan er hier eenige aan te halen „Het Huisgezin" schrijftDeze avond is werkelijk schitterend geslaagd. De heer 't Sas gaf door zijn optreden en voordracht de overtuiging hoe kunst en humor goed hand aan hand kunnen gaan. Hoezeer het publiek viel in deze voordrachten bewees wel het wel gemeend applaus, toen de heer Van Veldhoven bij zijn dankwoord ver klaarde in den heer 't Sas een ware kunstenaar te zien. „De Courant"Allen toonden zich zeer voldaan over dezen kunstavond, we hadden dan ook een prachtige gelegenheid om de talenten van den heer 't Sas op de meest verschillende wijze te bezien. We hopen dat ons meer zulke avonden gegeven worden. „De Stad Oss"Over het spel van den heer en mevrouw 't Sas behoeven wij niets te zeggen, het was keurig, zooals men overal van hen getuigt waar zij optreden. „Culenborgsche Courant": Wat was hij prachtig in zijn diverse typen, in moeilijke uitbeeldingen der diverse karakters. Dat was kunst, kunst die het publiek kon proeven bij iedere houding, bij iedere verschijning, bij elk woord A.s. Donderdag wordt in het gebouw der R. K. Werkliedenvereeni- ging de rij der cursus-avonden voort gezet met een lezing van den weleerw. adviseur, kapelaan Bijnen, over de „Priesterwijding". Aan de hand van een groot aantal lichtbeelden, zal de eerw spreker een overzicht geven van de aangrijpende plechtigheden der H. Priesterwijding en daardoor het publiek een beter inzicht bijbrengen van de beteekenis dezer verheven plechtigheid. Daarbij zal hij enkele toepasselijke gedichten van Guido Gezelle, Willem Smulders voordragen. Genoeg om te begrijpen dat ons een bijzondere en leerzame avond wacht, waarvoor ieders belang stelling meer dan gevestigd is. Maandagavond hield het Alge meen Groene Kruis in het café van den heer D v d Zaken zijne alge- meene jaarvergadering die slechts zeer matig was bezocht. Bij ongesteldheid van den voorzitter, den heer H. Both, opende de vice- voorzitter, ie heer Schaap, de ver gadering, riep allen een hartelijk wel kom toe en drukte er zijn spijt over uit dat zoo weinig leden van hun belangstelling getuigden. Het bestuur zal echter op den inge slagen weg voortgaan en met kracht werkzaam ijn voor den groei en bloei van de vereeniging Nadat de notulen der vorige ver gadering werden voorgelezen, welke onveranderd werden goedgekeurd en vastgesteld, werd het jaarverslag van den secretaris uitgebracht. Daaruit bleek dat er in het afge loopen jaar hard- is gewerkt. Nog nooit zijn er zooveel bezoeken afge legd, nl. in totaal 8020 en nog nooit is er zoo'n druk gebruik gemaakt van het magazijn. Met genoegen kan door den secre taris worden gewezen op het feit dat de waardeering voor de vereeniging steeds grooter wordt, wat zich uit in vrijwillige bijdragen en geschenken. Met lof en trots herinnert hij er aan hoe nog kort geleden een gift is binnengekomen van f 1000 voor het fonds tot stichting van een wijkgebouw. Een bestuurslid, de heer Schoep, is de vereeniging door den dood ontvallen. De heer Schoep was een trouw lid en zijn adviezen getuigden steeds van een goeden kijk op zaken, waarom deze dan ook gaarne werden opgevolgd. De gehouden verloting, hoewel in het begin niet zoo vlot loopend heeft voor de vereeniging toch nog een bedrag opgeleverd van f 2280, waar voor hij allen, die aan het welslagen hebben medegewerkt, gaarne namens alle leden hartelijk dank brengt. De Voorzitter brengt allereerst een woord van dank aan den secretaris voor diens keurig jaarverslag en ver volgens ook aan den milden, onbe kenden gever. Voor het bestuur is dit eene aansporing om met nog meer ijver werkzaam te zijn. Uit het jaarverslag van den penning meester bleek dat de inkomsten had den bedragen f 2959 67, de uitgaven f3126 97, zoodat het boekjaar 1924 sluit met een nadeelig saldo van f 167 30. Voorts werd ook nog opgemerkt dat de baten voortvloeiende uit de overal geplaatste busjes, strekken voor de linnenkas!. Bij monde van den heer Wildeman werd namens de commissie, belast met het nazien der rekening, mede deeling gedaan, dat de boeken met de bescheiden zijn vergeleken en in orde bevonden. Naar aanleiding van het verslag van den penningmeester, merkt de heer Van Gent op, dat de rekening steeds met een nadeelig slot sluit. Door het houden van een bazar, verloting enz. is er een fonds gesticht dat, dank zij de milde bijdragen, thans reeds f 5580 bedraagt, van welks rente het tekort kan worden gedekt, doch in de toe komst mag zulks niet langer zoo blijven, want het geld voor het fonds moet bestemd blijven voor de stichting van 'een wijkgebouw. wat er zoo spoedig mogelijk moet komen en daarom hoopt hij dat maatregelen genomen kunnen worden, dat een tekort voortaan achterwege blijft Spr. hoopt dat eenieder daartoe zal medewerken, opdat de ontvangsten ruimer worden. Voor het bestuur zal dit dan een spoorslag zijn om zoo mogelijk met nog meer ijver voor de belangen van de leden werkzaam te zijn. De Voorzitter sluit zich gaarne bij de woorden van den heer van Gent aan. Tot leden van de commissie tot het nazien der rekening en verantwoording 1925 worden herbenoemd de heeren Wildeman; j. v. d. Hammen en Van Driel. Tot voorzitter werd herkozen de heer H. Boih en ter vervulling in de vacature wegens het overlijden van den heer W. Schoep, werd benoemd de Eerw. heer Ds. Louwe Kooijmans. Bij de rondvraag geeft de heer Hartog in overweging eens onder het oog te zien of velen, vooral uit den gegoeden stand, niet iets voor de verrichte diensten in rekening kan worden gebracht. Door in deze richting werkzaam te zijn kan z.i de kwestie van het steeds te kort hebben, worden opgelost. De voorzitter zegt dat de vereeniging er is om alle menschen, zonder onder scheid, te helpen doch hij zal deze opmerking bij het bestuur ter sprake brengen. Daarna werd de vergadering gesloten. Wij mochten 1.1. Maandag ge tuigen zijn van eene buitengewone uitvoering der Waalwijksche üymnas tiek Vereeniging. Buitengewoon om de zeer groote belangstelling van autori teiten en publiek, van turnmakkers uit Tilburg, Kaatsheuvel en Drunen, bui tengewoon ook om de prestaties die dezen avond werden voorgebracht Wij gelooven niet dat een betere uitvoering ooit werd gegeven. Alles ging even correct, alles was even af, goed verzorgd in elk opzicht, maar' ook werd op verschillend terrein veel goeds en bijzond rs gegeven Wij zouden elk nummer afzonderlijk kunnen roemen, zoowel de figuur- marsch voor 12 turners, het paard- turnen, de vrije oefeningen het bar en rekturnen, maar niet 't minst de stok-oefeningen op het „oude Wilhel mus". Alle nummers werden ui ste kend afgewerkt en mag hierbij zeer zeker als eene bijzondere attractie ge noemd worden de medewerking van den heer Hans Dickel uit Essen, wer kelijk een turner, een acrobaat van den eersten rang Dit mag niet minder gezegd worden van zijn broeder Heinrich Dickel, die op z'n rijwiel ongeloofllijke staaltjes van behendige en sterke acrobatiek liet zien en ook 't comische daarbij niet vergat. Met recht sprak het programma van een vereerende, wij zouden zeggen van een buitengewoon interesssante me dewerking van deze turn- en rijwiel- acrobaten. Zooals we zeiden is deze uitvoering in elk opzicht bijzonder geslaagd, waarvoor een woord van hartelijke hulde aan de turners en den onver- moeiden leider, den heer A. Prinsen, dubbel op z'n plaats is De heer 'A. G. Laarakker, oud presi dent der „W. G. V." sprak een dank woord voor de belangstelling, en ook voor den steun allerzijds ondervonden, hij beval de vereeniging gaarne in aller steun, zoowel moreel als finantieel voor de toekomst aan, waarbij wij ons zeer gaarne aansluiten. Men schrijft ons nog De uitvoering der „W. G. V." van Maandag 9 Februari in het gebouw van den R K. Gildenbond is in alle opzichten geslaagd. De zaal was geheel gevuld met een aandachtig publiek om de verrichtin gen onzer W G. V gade te slaan. Ook de heeren Henrich en Hans Dickel, de eerste als rijwiel-acrobaat, de laatste als all-round turner hebben door hun verrichtingen den avond schitterend opgeluisterd. Door een ongeval aan een der heeren Van den Akker overkomen was het orkest in vertraging geraakt. Toch kon de uitvoering nog precies om 8 uur aanvangen. Na de voorstelling der turners achter hun mooi, doch helaas versleten vaan del werd de figuurmarsch, hoewel die veel oplettendheid van de turners ver- eischt, vlug en correct afgewerkt. Dan kwamen de luchtige voltige oefeningen aan het paard en de gedurfde tremplin- sprongen over het gelukkig niet-dartele beest Beide nummers oogstten veel bijval. Het kunstrijden door den heer Hein rich Dickel zal voor velen eene open baring zijn geweest en werd dan ook luide toegejuicht. De vrije oefeningen in standen wer den eveneens zeer goed verwerkt, 't Was alleen jammer dat er zoo wei nig turners aan deelnamen. Een turner mag toch geen muurbloem-aspiraties vertoonen Het turnen aan de brug met zijn hooge zwaaien, kippen, rullen, spreiden en handstanden kreeg een welverdiend applaus. Doch geheel opgetogen raak ten de toeschouwers door de staaf oefeningen op „het oude Wilhelmus". Het enthousiaste publiek kon de reprise niet afwachten en een daverend hand geklap loonde de turners voor de las tige instudeering. Het nu volgende nummer, waarin de heer Heinrich Dickel als clown uitkwam bracht de lachspieren danig In bewe ging. Een zware evenwichtstoer besloot dit nummer. Toch zou het rekturnen de spanning nog verhoogende krachttoeren daar aan verricht en de stoute afsprongen van den heer Hans Dickel werden luide toegejuicht. Met drie mooie groepen werd de uitvoering besloten. Nog een afmarsch van alle deelne mers achter hun vaandel (zie boven) en de turners konden met tevredenheid op dezen avond terugzien, als eene belofte voor de demonstratie, die dezen zomer zal gegeven worden bij de opening van de Internationale Ten toonstelling 1925 voor de Schoen- en Lederindustrie alhier en waartoe een groot aantal clubs tot deelname zullen worden uitgenoodigd. De ex-voorzitter de heer Laarakker nam tusschen de nummers de gelegen heid te baat de aanwezigen toe te spreken, zooals hierboven reeds werd vermeld. In onze gemeente heeft zich ten huize van de familie van Spaandonk in de St. Antoniusstraat een geval van diphteritus voorgedaan. De vreeselijke storm heeft even als elders, ook hier nogal huisgehou den, al zijn er direct geen ernstige ongelukken te betreuren. Het bepaalt zich tot materieele schade, door pannen af-, schuttingen, schoorsteenen omge waaid. boomen ontworteld, ruiten in gedrukt e.m.d. Naar wij vernemen zal de ZEerw. heer Buijs, pastoor der parochie van O. L. Vrouw binnenkort, in gezel schap van nog twee eerw geestelijken uit den Haag, eene reis ondernemen naar het H. Land die ongeveer twee maanden zal duren. ZEerw. zal daarbij ook Italië, Turkije, Griekenland, Egypte enz. bezoeken om ten slotte te arri- veeren in Jeruzalem en de verdere H. Plaatsen. Wij wenschen hem gaarne eene voorspoedige en aangename reis en behouden terugkomst. Zooals eene annonce in ons blad heeft aangekondigd, ligt gedurende 4 weken voor een ieder op de Secretarie ter inzage het uitbreidingsplan van de gemeente.' Als een nieuwe uitbreiding is op het bestaande plan, waarvan wij des. tijds een breedvoerigs beschrijving hebben gegeven, aangebracht een weg loopende van de Verlengde Putstraat naar de St. Chrispijnstraat tegenover het St. Antoniusplein en vervolgens een weg die verbinding zal geven tusschen Stationsiraat en Mr. van Coothstraat, waarvoor onlangs eenige huizen in de Stationstraat zijn aan- gekocht. Mengelberg-Concert, Den Bosch. Daar het in de bedoeling ligt het uitgestelde Orkestconcert van het be- roemde Amsterdamsche Concertgebouw Orkest onder persoonlijke leiding van Willem Mengelberg op 12 Mei des avonds 8 15 uur te doen plaats vinden, zijn aan alle inteekenaren kaartformu- lieren verzonden om hunne bereid verklaringen ook voor het uitgestelde concert gestand te doen Voor de goede afwikkeling der voorbereidselen is het gewenscht, dat de onderteekende kaart- formulieren spoedig aan de Firma Mosmans (of in de buitenplaatsen aan de sub. comité's) te doen terug zenden. Wie zich nog niet heeft opgegeven, kan dit alsnog doen voor 20 Februari a.s. Ter griffie van de Rechtbank te 's Bosch is gedeponeerd de lijst van crediteuren in het faillissement der Hanzebank. Daaraan ontleenen wij het volgende Dongen f 94 376 55 's Hertogenbosch 2.051195 55 Kaatsheuvel 173 760 07 Raamsdonksveer 674 302 38 Tilburg 2 278 708 33'/2 Waalwijk 486 302.04 Het aantal erkende schuldvorderingen der Hanzebank te 's Hertoge bosch bedraagt 25.866 met een totaal bedrag van f 23 481 650 Het aantal betwiste schuldvorderingen beloopt 430 ten bedrage van f 971,661. Onder bovenstaande kantoren res sorteerden o. m. a. de volgende cor respondentschappen Dongen. 's-HertogenboschEcht, Helvolrt, Hoensbroek, Kerkdriel, Schijndel, Sus- teren. Kaatsheuvel. Raamsdonksveer, Lage Zwaluwe Made, Zevenb Hoek. Tilburg Alphen (N.B.) Baarle Nassau Gilze, Hilvarenbeek, Loonopzand, Ois- terwijk, Rijen, Udenhout. WaalwijkDrunen, Waspik. Zijn we op 't gebied van muziek in onze plaats nogal verwend, niet zoozeer is dat op gebied van tooneel, speciaal voordracht. Maar al ware dit wel het geval, dan nog zou iedereen genoten hebben van een zeer hoog- staanden avond als Albert Vogel ons gisteravond in Musis bood 't Was goed bezet, hoewel we voor een avond als dezenjnogjveel meer menschen hadden verwacht, niet 't minst uit de kringen van onderwijs, van liefhebbers der literatuur, van onze vrouwelijke als mannelijke tooneelisten enz. Hier viel te genieten, hier viel te leeren. Vogel, die Waalwijk steeds in zijn reisprogramma's opnam, begon met Poësie, „Ecce Homo" van Vondel, „Scheepspraat" van Huygens, „De Bruid" van Prins, en speciaal noemen we „Ik houd van proza" van Lodewijk van Deyssel, wat juist om z'n proza en ora de wijze waarop het werd voorgedragen ons 't 'allermeest be koorde. Dan de overbekende, maar steeds zoo mooie en pakkende „Toespraak tot de hoofden van Lebak" van Multa- tuli, gevolgd door „Hannibal en Scipia", met de schitterende uitbeeldingen dezer beide veldheeren en tot slot voor de pauze „Het Wonderkind" van Thomas Mann, een bijzondere talentvolle, karak teristieke uitbeelding van hoofdpersoon en publiek. Na de pauze het laatste succesnummer van Albert Vogel, Büch- ners' Danton, waarin hij ons meevoert naar de Fransche revolutie en ons doet verwijlen in de nationale vergadering met Robespierre en bij de rechtszitting waardoor Danton wordt veroordeeld. De toespraak van een Robespierre, de verdediging van een Danton, de ver woede uitingen der opgezweepte, razende menigte, ze worden ons op meesterlijke wijze weergegeven, als zagen we dat alles voor ons, als be leefden wij mede deze overbekende gebeurtenissen. Elk nummer had zijne bijzondere talentvolle vertolking, zoodat het was een avond van bijzonder kunstgenot, een avond die alleen Neerlands groot ste voordrachtkunstenaar kan geven. Door de zorgen van het bestuur van „Waalwijks Belang" was een huldi- gings-comité geformeerd, bestaande uit de heeren E. W. Klijberg, Norbert van Loon A H. van Schijndel Jr., Frans Smolders en H. Wiesman, welk comité bij monde van Wethouder Klijberg, den heer Vogel, ter gelegenheid van zijn 25 jarig kunstjubileum de felicita ties en hulde aanbood van Waalwijks Burgerij. Wethouder Klijberg t woord nemende; zeide na aarzeling de ver eerende taak om een man, een kunste- li.;; in ini:iilii ui.iiiiMii.il mui .n n.. ..Iinillill 'uSêO i TABLETTEN in origineele doozen a 65 en 45 Cts. :nininmininiiiiiiniiniiniiiMMiuiiiiiiniiiwnniiiniminini"iiuiniiiiiiininn!iiiiiiiiii

Echo van het Zuiden | 1925 | | pagina 5