DE ECHO VAN HET ZUIDEN \14 -^2DERDE BLAD. 1^25 HET S T. .JORIS G I L D TE WAALWIJK. 1548—1S78. II. Het ontstaan der Gilden verliest zicli in den nacht der eeuwen. In het alge meen kan men veilig beweren, dat het gihlewezen in zijn eenvoudigsten vorm reeds in kiem aanwezig was bij onze oudste voorouders. Diep in den nacht der Germaansche oudheid ligt de oor sprong der gilden verborgen. Toen onze voorouders nog heidenen waren en De plek waar onze tcicg op stond Waar eens ons graf op staat nog een ruig begroeide wildernis was, waar beren en rendieren, evers en elan den dartel omsprongen door 't moe rassige woud; toen nog in 't heilig bosch de offers rookten van Wodan en Doner en de schoone F rijd en de geheimzinnige II er de, toen hadden die heidensche voorouders reeds hun ne Gilden. Maar dat waren geen am bachtsgilden, die vooral in de middel eeuwen zoo hoog in aanzien zouden komen:.die Germanen kenden nog geen ambachten. Dat waren godsdienstige gilden, getuigende van den vromen godsdienstzin, die van de vroegste tij den af den Germaansehen stammen eigen was. al zien wij, hoogverlichte twintigste-eeuwers dan ook misschien uit de hoogte op hen neer, omdat ze maar blinde heidenen waren. Het gilde gekildewas een verbond van vrije man nen tot onderlinge hulp en trouw, tot gezamenlijke offeranden en gemeen schappelijke 'offermaaltijden, en de le den van 't gilde waren gildcgenooten Want oorspronkelijk lag in het woord gild, of gelijk men in Vlaanderen, Bra bant en Gelderland later zeiguld, de dubbele beteekenis van verbond en of fer opgesloten. Ziedaar het gilde in zijne oudste gestalte of zijn oudsten vorm Maar al zeer spoedig had liet ook nog een ander karakter aangenomen, wat bij den krijgshaftigen geest onzer Germaansche voorvaderen wel niet an ders kon. Strijden was de edelste roe ping van den vrijen man, moed was bij hem vroomheid, deugd en dapperheid één. Het openbaar leven dier nog half wilde stammen vertoonde zich het krachtigst onder de beide vormen van godsdienstigheid en krijgvoeren. Eert de goden en weest dapper! dit was de Germaansche zedenwet; en zoo wa ren mildheid in het offeren en woede in liet strijden de verlieveuste deugden van den vromen Germaan. Daarom paarde'zich aan de religicuse beteeke nis van 't gilde ook al vroeg eene mili taire, en zien we reeds bij onze heiden sche voorouders het gildewezen onder den dubbelen vorm van offergilden en schutsgilden. De genooten verbonden zich bij plechtigen eed tot trouw in nood en doodzij zwoeren elkander met de wapenen bij te staan en te ver dedigen als broeders. Zoo werden de gildebroeders ook schut tebroedcps en wapenbroeders, en zoo werd het offer- gild tevens een schutsgild. En al in ouden tijd wisten die schutsgilden zich gevreesd te maken: Karei de Groote gaf er reeds in 779 een Gapitularium besluit) tegen uit. Eindelijk verving het Licht uit het Oosten den schemerglans van het Noor den het Christendom werd ingevoerd. Uit den eeuwenlangen strijd ontwik kelden zich de zoogenaamde en vaak hooggeroemde Christelijke Middeleeu wen. Maar hoe lang en hoe fel die strijd ook moge geweest zijn en wat al oude krachten daarin mogen zijn on dergegaan, en onder welke nieuwe vormen en nieuwe namen 't maat schappelijk en godsdienstig leven zich ook moge vertoonen, toch zien we over al de grondtrekken van 't Germaanscli. volksbestaan gehandhaafd, en 't Chris tendom zelf heeft hier een Germaansch karakter aangenomen. ln dat veel kleurig en woelig leven der Middel eeuwen spelen de Gilden een voorname rol. Zij oefenen zelfs een grooten in vloed op de Regeering, en de dekens der gilden worden dikwijls meê tot de magistraat gerekend. En 't kan ons niet verwonderen, dat de Gilden bij de Christelijke vormen, die ze nu aange nomen hadden, hun oorspronkelijk godsdienstig karakter niet verloochen den, want we weten, dat in de Middel eeuwen en nog lang daarna kerkelijk en burgerlijk leven op 't innigst saam- geweven waren. In zijne studie over het Ainsterdamsclie kuipersgild zegt •J. A. Alberdingk Thijm op blz. 94 o.m. het volgende: „Men kan in hun algemeen karakter het diep ge worteld godsdienstig beginsel, zoo min als den zelfbewusten burgermoed en den zin voor plechtighóden en kunst vormen miskennen". Elk gilde koos zich nu zijn beschermheilige of patroon, •onderhield zijn altaar in kerk of kapel, hield zijne optochten en omgan gen en vierde met uitgelatenheid zijn jaarlijkschen maaltijd. Gelijk tamelijk algemeen bekend is, kwamen de ambachts- en schutsgilden in de Middeleeuwen tot grooten bloei, vooral in Vlaanderen. Ook is het be kend, dat, toen de kunstvaardigheid der oudste handwerkers (schoenmakers, leerlooiers, timmerlieden, metselaars, kwam en de beschaving toenam, tege lijk met het streven naar vrijwording, vooral in het tijdperk der kruistochten. de lieden van hetzelfde bedrijf zich begonnen te vereenigen tot bevordering en bescherming hunner nijverheid en tevens uit zucht naar zelfstandigheid. Dat was het begin der ambachtsgil den. De schuttersgilden waren, althans in ons vaderland, van eenigszins laterb dagteekening. Oorspronkelijk waren die schuttersgilden slechts vereenigin- gen tot beschutting van de rechten en vrijheden der poorterijen. Zij uxiYcn juist zoo oud als de vrije steden zelve. Want zoodra eene poortc haren vrij brief verworven had, bezat zij daarme de tevens het recht die vrijheid te be schutten. De kloekste en vroomste mannen der nieuwe poortc,rije ver- eenigden zich Om de wapens te dragen tot beschutting barer vrijheid en vei ligheid. Daarom noemden zij zich schuttenschuttebroeders of schutters. Men bedenke hierbij wel, dat het woord schut niets te maken heeft met schie ten: het beteekent hoedebewaring beschermingen zoo beteekende schut ter oorspronkelijk: bewaarder, ver weerder, verdediger. Daarom heette oudtijds een schutterij eenvoudig een schut en sprak men van dat oude scut dat jonge scut, dat hantboge scut (1471). Het spreekt haast van zelf, dat het pas opgerichte schuttersgild zijn beschermheilige koos: St. Joris of St. Sebastiaan, St. Mich iel of St. Anto- nius, en tevens zijn overheden: dekens, hop- of hoofdlieden. Boven zagen wij reeds dat de schutters- en ambachtsgil den al spoedig, vooral in de Zuidelijke Nederlanden, in hoog aanzien kwamen en veel invloed op de regeering uitoefen den. Het was en bleef verscheidene epuwen lang steeds een gewichtige ge beurtenis, wanneer een schuttersgild feest vierde, hetzij bij het papegaai- of koning schieten, hetzij bij het prijsschie ten en dan met ontplooide banieren en slaande trom door de stad trok, voorop de trommelslager, daarachter de vaandrig of vaandeldrager, die de banier of het blazoen van het gild droeg, dan de gildekoning met zijn zegeteekenen omhangen, vervolgens de dekens en overlieden in deftige man tels gehuld, de gildeknecht met zijn zilveren plaat op de borst en zijn doornenroê met zilver beslagen in de hand, en eindelijk de vele gildebroe ders in hunne bonte tenue! Maar laat ons niet al te ver afdwa- j len: wij zouden Waalwijk geheel uit j h t. oog verliezen. Het opschrift van het oudste docu ment omtrent het St. Jorisgild, n.l. de bovenaangehaalde charte van 1548, luidt aldus: Dit is die cliartc van die oude schuts inder vryheyt van Wael- wijck van des glorieusc ridder Sint Joris, die ons verleent is van Lam- breclit Millinck, heere tot Waelwijck, Eethen, Meeuiven, etc. Bij oppervlak kige beschouwing zou dit opschrift het vermoeden wekken, dat het St. Joris gild pas in 1548 zou gesticht zijn. Niets is echter minder waar dan dit vermoe den. Toen Lambrecht M i 1- 1 i n c k in 1548 eene nieuwe kaart of keur aan het evengenoemde gild ver leende, noemde hij het die oude schuts een bewijs dat toen reeds de schuts van Waalwijk op tamelijk hoogen ou derdom kon bogen. Ik vermoed, dat de stichting van St. Joris uit het begin of de eerste helft der 14-de eeuw dagtee- kent, al vrij spoedig nadat Waalwijk zekere stedelijke privilegiën verkreeg. In herinnering zij hier gebracht, dat hertog Jan II van Brabant, onder wiens gebied Waalwijk toen ressorteer de, op Dinsdag na Sint-Lucie-dag of IJ December 1303 aan zijne goede lie den van Waalwijk al zulke vrijheid verleende, welke den burgers van Leu ven en 's Hertogenbosch reeds te voren verleend was. De Latijnsche tekst van dat privilegie, berustende te Brussel en te 's Hertogenbosch (Rijksarchief), luidt gedeeltelijk als volgt: volcntes juodipsi nostri homines de Wacl- ivijck wniversi presentes et futuri tali lïbertate vel franchisia infra nostrum o p p i d u m 2) de Waelwijck quali nostri homines sive oppidani Lova- nienses et de Busclwducis infra oppida de Lovanio ct de Buscho usque nunc freti sunt et fruentur in futurum, gaudeant perpetuis temporibus inte- graliter et favantur...hetwelk over gezet in het Nederlandscli aldus luidt: willende dat deze onze lieden van Waalwijk allen, nu en voor de toe komst, zullen genieten van zulk eene vrijheid of franchisia binnen onze stad van Waalioijk, als onze lieden of bur gers van Leuven en 's Hertogen bosch binnen de steden Leuven en 's Herto genbosch tot rm toe hebben genoten en genieten zullen. Nu vermoed ik, en niet ten onrechte hoop ik, lettende op het geen hiervoor werd in het midden ge bracht, n.l. dat de schutsgilden juist zoo oud waren als de vrije steden zel ve dat kort na hertog Jans privile gie de voornaamste inwoners van Waalwijk plannen beraamden, om tot de oprichting van een schuttersgilde en wel bepaaldelijk een voet- of kruis- booggilde te geraken. In ieder geval kan men veilig aannemen, dat het St. Jorisgild reeds bestond in 1345. Het koos zich tot patroonden gloricusen, christelijken (ridder en martelaar St. Joris (Georgius), die den draak over won, den beschermheilige der voet- of kruisboogschutters. Oorspro nkelij k werd dus door de gildebroeders van St. Joris bij het vogel- en doelschietcn de later zullen zien, begon het schieten met vuurroeren of snaphanen te Waal wijk pas in de 17-de eeuw meer veld te winnen. Waalwijk. J. van der Hammen Nicz. Zie hieromtrent, het mooie boek je van J. Ter Gou w„De Gilden". Waalwijk wordt hier wel stad genoemd en het verkreeg ook stads recht-, maar het is evenzeer waar, dat het nimmer is ommuurd geworden en op dit punt dus een groot verschil maakte met andere steden. Gelijk men weet is het begrip stad met de invoe ring van de gemeentewet van 1851 in zooverre verdwenen, dat alle rechter lijke gevolgen aan het stad-zijn ver bonden toen ophielden te gelden en alleen de historische beteekenis over bleef. Het is te dezen opzichte alweer jammer, dat het oud-archief van Waal wijk, hetwelk hieromtrent vele belang rijke gegevens zou verschaft hebben, in 1824 geheel vernield is! PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 13 Februari 1925 De import van lederen schoen werk blijft zich in dalende lijn bewegen. Althans gaf December wederom lagere cijfers te zien dan November Kwamen er in Nov 94729 paren ad f342 000 hiervan over onze grenzen, de Dec. statistiek geeft een aantal van 84.610 paren ad f 263.000 op. Aan stoffen schoenwerk kwamen er in Dec. 105.856 paren aan ad f 139 000 tegen 149.504 paren ad f 176 000 in Nov. Hiervoor bedraagt de verminde ring dus nog meer. Vooral Duitschland droeg tot dit feit't zijne bij door slechts de kleinste helft te zenden van wat in Nov werd ontvangen. Voor rubber schoeisel was er weinig variatie in den invoer te constateeren Terwijl in Dec. 117.360 paren ad f 113 000 hierheen werden gezonden, arriveerden er in November J11 083 paren ad f 121 000. Frankrijk leverde nu 75.443 paren tegen 47 547 paren in November; daarentegendaaldede invoer van Engeland hiervan in Dec. tot 15 239, terwijl de vorige maand daar vandaan nog 38 069 paren werden verzonden. De uitvoer van lederen schoen werk bedroeg in Dec. 23 039 paren ad f 110 000 tegen in Nov. 26 102 paren ad f 167 000 en steekt dus bij de voor gaande maand af niet zoozeer wat paren dan wel waarde betreft. De uitvoer naar Duitschland was niettemin ca. 1500 paren grooter in Dec dan in Novmaar was naar bijna alle andere landen kleiner. Voor stoffen schoeisel was de uitvoer zeer gering Die bedroeg maar 1.101 paren tegen 3 875 paren in November (en 15 068 paren in Dec. 1923!) Zoo was ook de uitvoer van rubber schoenwerk van geen beteekenis. Er werden slechts 676 paren weggezonden tegen 1064 paar in November. Oecember is dus geen gunstige maand geweest zoomin voor den importeur als voor den exporteur, alhoewel an derzijds uit het oogpunt van onze handelsbalans moet gezegd worden, dat de afname van den invoer toch een te memoreeren feit is en de binnenland- sche schoenfabricage ten goede komt Er kwamen immers rond 10 000 paren lederen en rond 44 000 paren stoffen schoenen minder binnen in Dec. dan j in November. Jammer is dat hiertegenover ook een van het zoolleer in korten tijd met 15—20 pCt. is gestegen. De prijzen van het overleer zijn nog meer in de hoogte gegaan, doordat een groot deel van het hier te lande geprodu ceerde wordt uitgevoerd. Zoo zijn de prijzen voor kalfsvellen met 20—35 pCt. gestegen. Nog erger is het met het schapenleer. dat zelfs een stijging vertoont van 80—100 pCt. Daarbij komt, dat onder de fabri kanten een scherpe concurrentie-zucht is gekomen, geaccentueerd door een slecht zomer- en een nog slechter winterseizoen, terwijl het schoenen- verbruik door het publiek in de laatste maanden ver beneden het normale is gebleven. De schoenprijzen zijn sinds Maart 1923 eer gedaald dan gestegen. Op grond van al deze overwegingen sprak de vergaderipg unaniem als haar oordeel uit, dat een spoedige verhooging der schoenprijzen nood zakelijk is. De vergadering wenschte onder de aandacht der schoenwinke liers gebracht te zien, dat het zoo niet langer kan blijven en verzocht aan het bestuur om het publiek erop te wijzen, dat verhooging van de schoenprijzen onvermijdelijk is. scnooi oe( letter d van het Koninklijk Besluit van Juli 1912 (Eindexamen Hoogere Handelsschool), de Hoogere Handels school te Waalwijk van de vereeniging „Ons Middelbaar Onderwijs in Noord- Brabant". De Tooneelclub van den R. K. Vrouwenbond zal blijkens achterstaande advertentie Dinsdag en Woensdag eene uitvoering geven, die wat moeite en opofferingen van leidster en mede werksters, wat ensceneering enz be treft, alle vorige overtreft. Bedriegen de voorteekenen niet. dan belooft de opvoering een schitterend resultaat te worden. Het prachtige mystische minne spel in 5 bedrijven „Geertrui van Oosten" van kapelaan van Delft zal voor het voetlicht worden gebracht. Woensdag voor de leden en Donderdag ook voor dames niet-leden Het stuk zelf boeit in hooge mate en is onder leiding van mtjuffrouw Elza Rubbens ijverig en met ambitie ingestudeerd, zoodat in elk opzicht iets zeer bijzon ders. zeer artistieks verwacht mag worden, waar deze club beschikt over uitnemende krachten. Een kunst- en genotvolle avond is dus hier den leden weer bereid en zonder twijfel 7« TJ a U,1VC',U,JUC,,JK 1 zal de tegenwoordigheid van zeer velen Zonder dat aan de aanwezigen een 0eluioRn6„an 0rnnt° waarriP„in„. bindend besluit kon worden opgelegd, kwamen de fabrikanten overeen, zoo spoedig mogelijk hun prijzen te her zien en met ingang van 21 Februari I over de geheele linie de prijzen te verhoogen met ongeveer 10 pCt Een en ander zal in de vakpers1 getuigen van groote waardeering. Een zeer bijzondere uitvoering hoopt de Gemengde Zangvereeniging „Vooruitgang zij ons Doel" a s. Woens dag in Musis Sacrum te geven. Het zal een feest-uitvoering zijn ter herden king van het 50 jarig bestaan dezer worden gepubliceerd en aan 't publiek I vereeni8!ng e" lJ;vensA van ",d* bekend gemaakt. I zame feit dat de heer Antoon Treffers Wij willen er de aandacht op vestigen dat aangiften voor de ver schillende cursusssen der Muziekschool kunnen geschieden bij de heeren Ant. van Schijndel Jr., Norbert Gragtmans en Jos. de Folter. De R K. Kiesvereeniging zal Vrijdag 20 Februari, des avonds ten 8 uur in de groote zaal van den Gilden bond eene algemeene vergadering houden. In behandeling komen o. m. Can- didaatstelling leden van de Tweede Kamer. Kiezen van een bestuurslid ter ver vulling in de vacature afd. St. Cle- mensparochie. Jaarverslag Secretaris en Penning meester. Het aanbrengen van een centrale verwarming in de nieuw te bouwen kerk van St. Jan Baptist is opgedra gen aan de firma Huygens en Geveke te Amersfoort. Wij herinneren eraan dat Dinsdag 17 Febr. as. de verkiezing plaats heeft van een lid voor de Kamer van Koop handel ter vervulling van eene vacature in de afdeeling Kleinbedrijf ontstaan door het ontslag nemen van den heer j. Bergmans te Drunen. Zondagavond geeft de R K. Gymnastiekvereen „Kunst en Kracht" alhier hare tweede winteruitvoering in het Patronaatsgebouw der St. Clemens- parochie. Door de afdeeling tooneel zal alsdan het drama in 5 bedrijven „Vader en Zoon" worden opgevoerd, een zeer schoon tooneelspel, dat niet zal nalaten een diepen indruk op de aanwezigen te maken. Verder nog een oer-komische klucht in één bedrijf „Een half uur bij den Kapper", waarbij de lachsalvo's niet van de lucht zullen zijn. Door de turners zullen voorts nog enkele gymnastische oefeningen wor- wat kleinere uitvoer staat, nml. van 3 000 paar leeren en 2 700 paren stoffen j den uitgevoerd, zoodat voor de noodige schoenen, alhoewel die toch lang niet afwisseling is zorggedragen en ons op zooveel gewicht in de schaal leggen e,k gebied een genoeglijke avond te als de verminderde invoer. wachten staat. Aan belangstelling zal Gaan we nu na wat er in het geheele jaar 1924 is ingevoerd en dan zien we eerst voor leeren schoeisel, dat de invoer in 1924 bedroeg 1 136 501 paren j ad f4 061000 tegen 2 241.991 paren ad f8 033 000 in 1923. De gemiddelde prijs per paar was dus in 1924 f 3 57 en in 1923 f3 58. Dat maakt absoluut geen verschil uit. De invoer van stoffen schoeisel be droeg in 1924 1 819 739 paren ad f2 201 000 tegen 2.0076.122 paren ad f 2 334 000 in 1923. De gemiddelde prijs hiervan was in '24 f 1.21, in 1923 f 1.12 per jaar. („Vakbl. v. d. Schoenm.") Het bestuur van den Ned R. K. Bond van Schoenfabrikanten had zoo wel de georganiseerde als de niet- georganiseerde schoenfabrikanten uit- genoodigd ten einde na onderling overleg te komen tot een verhooging van den schoenenprijs. Door bijzondere omstandigheden kon deze vergadering, die, gelijk gemeld, aanvankelijk was samengeroepen op Maandag 1.1eerst Donderdagnamiddag te Tilburg worden gehouden in de zaal van den heer Devenyns. Een groot getal schoenfabrikanten uit het geheele land leden en niet-leden van den bond, hadden aan dezen oproep gehoor gegeven en met de fabrieken uit Leeuwarden, Meppel, Amsterdam, Hilversum enz was geheel de Brabantsche schoenindustrie ver tegenwoordigd. De heer Jos. Klijberg uit Waalwijk zat de vergadering voor. Bij de besprekingen, die werden gevoerd, kwam op de eerste plaats naar voren, dat de stijging van alle grondstoffen voor de schoenindustrie noodzakelijk leiden moet tot herziening van de schoenprijzen. het voorzeker weer niet ontbreken dat is zoo de gewoonte als „Kunst en Kracht" een uitvoering geeft. In de gisteravond gehouden bijeenkomst van het tentoonstellings comité en bestuur der Kynologen- vereeniging „Waalwijk Omstreken", werd een eere-comité gevormd en besloten aan vereenigingen en belang stellenden steun te vragen in den vorm van bijdragen, medailles, kunst voorwerpen enz. Binnen een paar dagen zullen de desbelreffenden eene circulaire tot dit doel ontvangen Wij vertrouwen dat velen deze eerste groote internationale Hondententoon stelling zullen steunen, opdat ook op dit gebied Waalwijk zijn naam zal kunnen hoog houden. Van de zijde der vereeniging zal alles gedaan worden om deze eerste expositie zoo schitterend mogelijk te doen slagen. Het comité dat met het bestuur deze tentoonstelling zal organiseeren is thans als volgt samengesteld W Eibers, voorzitterJ. W. Broek, le secretaris-penningmeesterTh Bak kers, 2e secretaris-penningmeester Arnoud Verwiel, Jos. Pulles, Louis Leijtens, leden. Het bestuur der Kynologen-Vereeni- ging bestaat uit de heeren W. Eibers, voorzitterJan Tielen, vice-voorzitterJud. Timmermans Phzn., secretaris; P. J. Letschert. penningmeester; A. Spierings, Gerard Verwiel, Jacq. Eijckens, leden. Met genoegen vernemen wij voorts dat de Edelachtb heer burgemeester der gemeente Waalwijk het Eere- Voorzitterschap van bovengenoemde Tentoonstelling bereids heeft aanvaard. De Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft o.m. gedurende al die jaren onafgebroken president is geweest van dit gezel schap. De huldiging van den sympa thieken voorzitter vormt natuurlijk een der hoofdpunten van het programma, dat met alle zorg is samengesteld en zeer aan aantrekkelijkheid wint door de welwillende medewerking van het Waalwijksche Symphonie-gezelschap. Zeer zeker zullen talrijken opkomen om deze zeldzame jubilea mede te vieren, niet 't minst de zuster-vereeni- gingen, die zeker gaarne aan deze huldiging willen deelnemen. Met den a s. Vastenavond zal Waalwijk wederom niet verstoken blijven van zang en muziek. Integen- dèel zal er weer veel te genieten zijn, want op -veelvuldig verzoek heeft de Operette vereeniging „Tavenu" beslo ten alsdan nog 2 maal op te voeren de in November j 1. zoo schitterend geslaagde OperaComique „Franche- rnont de Marskramer". Wij raden iedereen aan toch vooral deze laatste opvoeringen niet te verzuimen, welke nog schitterender zullen zijn dan de vorige, aangezien ditmaal de belich ting. decors enz speciaal verzorgd zijn. De voorverkoop van kaarten begint a.s. Zondag 15 Febr. in het sigaren magazijn Wed v d. Broek-v Ree. A.s. Dinsdag ten half negen voorm. wordt in de machinale Schoen- makerij-afdeeling der Rijksvakschool alhier begonnen met de lessen over: Bovenleder calculatie Deze lessen worden eenmaal per week gegeven en zullen ongeveer twee maanden duren. Naar wij vernemen zijn nog een paar plaatsen voor dezen speciaal- cursus disponibel, waarvoor belang hebbenden zich ten allen tijde om nadere inlichtingen kunnen wenden tot den direcieur der Rijksschool boven genoemd. JA Reeds méérmalen is door ons gewezen op het groote belang gelegen in onze Muziekschool. Het doet ons genoegen te vernemen dat de krachtige actie van bestuur en leeraren dezer school ook in andere kringen groote belangstelling en steun ondervindt. Door hoofden van verschillende onder wijs inrichtingen hier ter plaatse is aan de ouders de volgende circulaire gericht Aan de Ouders! Het is van algemeene bekendheid, dat de gemeente Waalwijk aan den spits staat van het muzikale leven in den omtrek. Er bestaat een harmonie, een strijkorkest, een gemengd koor, een mannenkoor, een operettevereeni- ging, een muziekschool, enz. Niemand zul durven ontkennen dat van alle kunsten en wetenschappen, de muziek een zenr voorname plaats inneemt en het is vooral in de jeugdige jaren dat de muziek zoo'n prettige ontspanning geeft aan het kind om op lateren leeftijd als het de school zal verlaten hebben, op een passende en meest aangename wijze zich te kunnen bezig houden. Ziet de huisgezinnen waar de muziek beoefend wordt! Het bevordert het huiselijk samenzijn. Men houdt de kinderen van de straat, men zoekt zijn ontspanning niet buiten den huiselijken kring en luistert familiefeesten met eigen krachten opWaar wij hier te Waalwijk een muziekschool bezitten, biedt deze een welkome gelegenheid ook voor de jeugd om daarvan te kunnen profiteered Het bestuur der Muziekschool, daar toe van verschillende zijden aangezocht, is zoo welwillend om ook voor kinde ren vanaf den leeftijd van 9 jaar een cursus te openen in voorbereidend muziekonderwijs, om daarna, voor hen die daarvoor aanleg en lust gevoelen, over te gaan tot het aanleeren van een strijk- of blaasinstrument, piano of harmonium, ofwel zich aan te sluiten bij de bestaande zang (koor) klas. ^vwuoiuav i

Echo van het Zuiden | 1925 | | pagina 9