KÜNSTRRDKWERK m WYBEKT speciaal toe op w gezondheid komt. Voorzitter. Ik stel voor ze niet te laten rooien. Misschien kan men ze wel wat laten snoeien. Een termijn noemen b v. van om de vier jaar, zou ik nooit doen, want dat haalt niets uit. Beter kan men zeggenze worden gehakt als het noodig is of noodig geoordeeld wordt. De heer Pijnenburg merkt op dat adressant, voordat hij het land voor 5 jaar pachtte, wist dat er boomen op stonden en daarom is hij er tegen om er nu iets aan te laten doen. De heer Muskens stelt voor de eikenboomen niet te laten kappen, maar wel de knotwilligen te laten hakken. Het voorstel wordt aangenomen met 7 tegen 3 stemmen. Voor stemden de heeren W. v. d. Wiel, Klerkx, Brokx, Van Huiten. Els- hout, Muskens en Van Drunen. Tegen de heeren Van Spijk, Pijnenburg en A. v. d. Wiel. 11. Aangehouden adres van L. Sikkers c.s. d.d. 18 Februari 1924 tot verdaging van de kermis, met voorstel van Burg. en Weth. Adressanten wijzen er op dat het in de week voor Pinksteren voor de schoenindustrie juist zeer druk is met de verzending en waar het met het oog op de arbeidswet toch al moeilijk is, achten het adressanten beter dat de kermis pas begint met Pinksteren. De Voorzitter merkt op dat dit adres een vorig jaar te laat was ingekomen om nog behandeld te kunnen worden en daarom eerst heden in behandeling wordt gebracht, Burg. en Weth. heb ben intusschen hun gedachten hierover eens laten gaan en kunnen niet anders doen dan voorstellen om afwijzend op het adres te beschikken. Gaarne nemen Burg. en Weth. aan dat het voor de schoenfabrikanten wat lastig uitkomt, maar bedacht moet worden dat de kermis de gemeente nu vrij aardig wat opbrengt. De staanplaatsen bren gen nu juist veel op omdat de men- schen hier kunnen komen en wordt de kermis een week later gesteld, dan gaan ze naar grootere steden. Die menschen kijken er niet naar of ze naar Groningen, Maastricht of den Helder góan. Waar het hun het best lijkt, daar gaan ze heen. De heer A. v. d. Wiel kan zich het best met het voorstel van Burg. en Weth. vereenigen want de menschen zijn het hier nu eenmaal zoo gewoon, over het algemeen genomen hebben ze het gaarne zoo, het gaat best, zoo wel voor de menschen als voor de gemeente, waarom vraagt spr., zou men het dan veranderen. Van Spijk Het is een oud gebruik zoo en aan oude gebruiken moet men niet gaan tornen. Hierna wordt het voorstel van Burg. en Weth. zonder hoofdelijke stemming aangenomen. 12. Bespreking verpachten staan plaatsen kermis. Voorzitter. Dc Raad kan Burg. en Weth. zeker wel weer machtiging verleeneh om de verpachting te houden. Het wordt nu tijd om in „De Komeet", een blad van de kermis-vakgenooten, te adverteeren. Broks. Ik zou er toch rekening mee houden om aan de glijbaan geen ver gunning te geven om te tappen, want die heeft een vorig jaar de kasteleins veel schade berokkend. Voorzitter. Ik zal ze laten inschrijven met- en zonder vergunning voor tap pen. Pijnenburg. Ik zou ze heelemaal geer. geen gelegenheid geven om te tappen. Aldus wordt besloten. 13. Missieve van Ged. Staten be treffende groepswaterleiding vanuit 's-Bosch, met voorstel van Burg. en Weth. Voorzitter. Burg. en Weth. erkennen zeer gaarne het groote nut dat een waterleiding voor onze streek onge twijfeld zal hebben. Immers niet alleen de gezondheid van het huishouden, waarmede we doelen zoowel op het te bezigen drink water alsook op het water wat wordt gebruikt voor het opwasschen van keukengerief, melkbussen enz., maar ook de oplossing van het brandweer- Vraagstuk, gelijk we hier steeds met gebrek aan water te kampen hebben, zal er ten zeerste mede zijn gediend. Burg. en Weth. stellen daarom Uwen raad voor mede te deelen aan Ged. Staten dat in principe de gemeenteraad niet afkeerig var. een waterleiding is dat de gemeenteraad zich echter, alvorens een tamelijk juiste exploitatie rekening kan worden overgelegd tot niets kan binden, en dat, waar reeds eenigen tijd geleden van Waalwijk het verzoek tot een groepsaansluiting bij de ge meente Waalwijk werd ontvangen, betreffende welke groepsaansluiting een exploitatie-rekening binnen afzien- baren tijd zal worden overgelegd, er bij een voordeeliger of gelijke exploi tatie-rekening van de gemeente Waal wijk, eventueel aan die gemeente den voorrang zal worden gegeven. De Voorzitter zegt dat niemand van een waterleiding afkeerig mag zijn. Nu zijn er wel die zeggen mijn groot moeder heeft het altijd wel met put water moeten doen en die is er oud bij geworden, maar men moet de zaak goed en ernstig onder de oogen zien. Met vreugde kan men consta- i cijfer aangeeft dat de menschen over het algemeen genomen ouder worden dan vroeger. Nu moet dit zeker voor een groot deel aan den vooruitgang van de geneeskunde worden toege schreven, maar zeer zeker ook aan het meer en meer in acht nemen der hygiene, wat beslist ook weer in nauw verband staat met het water. Ook ter voorkoming van brand gevaar is de waterleiding van groote beteekenis vooral in deze gemeente, waar men zomers steeds met water gebrek heeft te kampen. Waar wij -ons tot niets verbinden kan er geen bezwaar zijn de exploi tatie-rekening af te wachten. -Aldus wordt besloten. Bij de rondvraag wijst de heer van Drunen er op dat in de hei bij J Kleij een heg staat waarvan de takken erg hinderlijk over den weg hangen. Als Kleij eens vriendelijk verzocht werd de heg aan den wegkant wat af te knippen, dan zal hij dat wel doen. Ook bij v. d. Gouw is zulks het geval. De Voorzitter zal het laten onder zoeken en gelooft wel dat aan het verzoek gevolg zal worden gegeven De heer Van Drunen vraagt of het jachtrecht afgekocht kan worden en of die afkoopsom niet irt 30 jaar moet zijn afbetaald. De Voorzitter zegt dat de afkoopsom nog moet worden vastgesteld, maar dat het al vast staat dat deze in dertig anuniteiten geregeld wordt. Aan het Rijk zal dan 7'/2 pCt van de geschatte waarde moeten worden be taald. Stel b.v. dat per bunder f 10 is geschat, dan zal daar jaarlijks 75 cent voor moeten worden betaald. Van Drunen. De gemeente heeft hier veel grond, die zal'dan nogal een aardige som te betalen hebben Zou het niet gewenscht zijn dat een onderzoek wordt ingesteld of men wel recht heeft op het heerlijk jachtrecht. De Voorzitter zegt dat daarover al eens een proces schijnt gevoerd te zijn geweest en dat toen mr. Sassen de advocaat voor de gemeente is geweest. Waar de gemeente toen het proces heeft verloren, zou hij niet gaarne adviseeren om nu nogmaals een proces aan te gaan. Liever zou hij zien dat de Boerenbond of het Polderbestuur of een commissie uit beide deze zaak eens grondig liet onderzoeken door een rechtskundige. Oordeelt zoo iemand na een grondige studie dat het moeilijk aanvechtbaar s, dan zou hij er niet verder op ngaan oordeelt hij echter dat het wel aanvechtbaar is, dan kan een procesworden begonnen. Dat moet dan niet een particulier doen maar alle belanghebbenden/ te samen. Er zijn in deze gemeente 2400 H A. land waarvan van de gemeente 400 H.A waarop heerlijk jachtrecht rust. Ponds pondsgewijze zou in de kosten kunnen worden voorzien. De heer Van Drunen merkt op dat de graven d'Oultremont nu ook weer zeggen het heerlijk jachtrecht op Giers- bergen te hebben, terwijl niemand zich daar iets van kan herinneren. De Voorzitter zegt met den rentmeester over deze kwestie te hebben gesproken. Aanvankelijk was men de meening toegedaan dat het recht daarop is ver aard, maar volgens een uitspraak van den Hoogen Raad is het heerlijk jacht recht niet aan een verjaring onderhevig. Omdat voor Mei de zaak in werking moet zijn, heeft de rentmeester gezegd, daar van het heerlijk jachtrecht gebruik zullen maken. Later kan dat dan nog worden uitgemaakt. Spr. zegt dat hij betreffende deze kwestie bezig is een onderzoek in te stellen, wat niet zoo vlug gaat wijl men tot 1290 terug moet zoeken. De verschillende kadasternummers heeft hij reeds in zijn bezit en van den rentmeester heeft hij de verzekering gekregen dat, zoo mocht blijken dat de graven d'Oultremont het heerlijk jachtrecht daar niet hebben, deze het direct zullen intrekken. De heer Van Drunen zegt het zeker te weten dat ze daar geen recht op het heerlijk jachtrecht hebben. In 1910 is het hun al gezegd dat hun dat niet toekomt daar. De Voorzitter zegt nogmaals dat in studie te hebben. De kwestie is maar, leggen ze er nu geen beslag op, dan zijn ze het zeker kwijt en daarom is het gedaan. Zijn persoonlijke over tuiging is ook dat ze op Giersbergen geen heerlijk jachtrecht hebben. Men moet er echter op Ietten, 't is spr.'s overtuiging nog maar. Wat betreft het andere gedeelte, daarover wil hij alleen zeggenbegint niet gemakkelijk een proces alvorens een rechtskundige alles goed heeft onderzocht, want 20 of 30 jaar geleden heeft de gemeente nog een proces daaromtrent verloren. De Staat der Nederlanden heeft bij den aanleg van het afwateringskanaal ook over dat water het jachtrecht toegekend. Gezien dat alles, moet hij de leden waar schuwen dat de gemeente in proces gaat. Wil men het door een commissie uit den Boerenbond laten doen na ernstig onderzoek, dan is dat iets anders en kan de gemeente het hare ook in de kosten bijdragen. Spr. wijst er verder op dat het heer lijk jachtrecht in 1290 aan Prins Zalm Zalm is gegeven over een deel van de gronden van Drunen, Loonop- zand en Tilburg. Later is dit door geworden. Voor het onderzoek zijn op het raadhuis koffers met oude stukken ter inzage. Men beschikt hier over een uitstekend gedocumenteerd archief en waar tot 1 Mei nog gelegenheid is om op de zaak in te gaan, durft hij in overweging geven dit in ieder geval eerst na rijp beraad te doen. De heer Van Drunen dankt den Voorzitter voor de door hem gegeven toelichtingen. De heer Van Drunen vraagt waarom- Burg. en Weth. er toe over zijn gegaan om jong hout te hakken. De Voorzitter zegt dat bij de be handeling van de begrooting besloten is dat de houtverkoop dit jaar ongeveer f4200 zou moeten opbrengen. Waar nu de eerste verkoop slechts f2400 heeft opgebracht, hebben Burg. en Weth. dat hout ook laten hakken omdat men aan het bedrag van f 4200 wilde komen alsook omdat men door alzoo te han delen een goede regel in het jaarlijksch kappen kreeg. De heer W. v d, Wiel kan de han delwijze van Burg en Weth. niet cor rect vinden want bij de behandeling van de begrooting heeft de Voorzitter zelf gezegd dat het hout te jong was om te worden gekapt en nu gaat men het zonder meer toch nog doen. Bo vendien heeft de raad alleen maar machtiging gegeven voor een koop. De Voorzitter zegt dat precies een der is gehandeld als een vorig jaar, want toen zijn er ook twee koopen geweest en nu heeft het laatste hout nog zooveel opgebracht als het eerste. Hij zal het echter in omvraag brengen of de raad de houding van Burg. en Weth. kunnen goedkeuren. W. v. d. Wiel. Dat is zeker om mij te nekken, maar ga je gang maar. Voorzitter. Absoluut niet. maar we zullen vragen of dit nu zoo slecht is gedaan. W. v. d. Wiel. Het staat bij mij vast dat er vele leden zijn die hier niet voor hun meening durven uitkomen en nooit zeggen waar het op staat. De ondervinding heeft mij bij vele gevallen al geleerd dat ze bang zijn om voor hun meening uit te komen en dat is te bejammeren. Vast staat ook dat men onder burgemeester Loeff gezegd is dat het hout dit jaar ruim f 4000 moest opbrengen. Als de eerste koop dan maar f 2400 opbrengt, is men toch verplicht een tweede koop te houden. Bovendien heeft dit nog voor dan menjvoortaan een geregelden verkoop krijgt, iets waar het volk rekening mee kan houden. Ik geloof dat er wel wat op de houding van Burg. en Weth. zou i zijn aan te merken geweest als ze het maar bi den eersten verkoop, die f 2400heeft op gebracht, zouden hebben gelaten, voora omdat er nog zooveel hout was. Ik kan dan ook niet anders dan de houding van Burg. en Weth. goed keuren. Uit een commercieel oogpunt is het zoo heel goed geregeld. Voorzitter. Ik heb zelden nog zulk'n beleediging naar het hoofd zien slin geren. Ik sta er werkelijk versteld van Van Huiten. Ik heb veel liever dat W. v d. Wiel zoo iets zegt als iemand die z'n volle verstand heeft. Voorzitter. Het doet me genoegen dat er leden zijn die er anders over denken. Maar ik zal in omvraag brengen hoe de raad over de houding •van Burg. en Weth. denkt, Met op een na algemeene stemmen op die van den heer W. v. d.- Wiel na, wordt de houding van Burg. en Weth. goedgekeurd. De Voorzitter dankt voor dit ver trouwen in het college gesteld. Reeds veel onaangename dingen heeft hij van den heer W. v. d. Wiel moeten slikken-, ofschoon hij zijn voorstellen steeds met de meeste voorkomendheid heeft behandeld. Reeds meermalen heeft hij zich dan ook moeten in houden, maar thans is het genoeg, is de maat vol. De heer W. v. d. Wiel ziet den balk in eigen oog niet, maar wel den splinter in het oog van zijn buurman. De heer W. v. d. Wiel zegt dat in de Molensteeg een gemeente-duiker verstopt is, wat oorzaak is dat daar een verstopping van water plaats heeft. Met een kleinigheid is daar verbetering te brengen. De Voorzitter zegt toe daar aanstonds naar te zullen laten kijken. W. v. d. Wiel. Daar straks zei Van Huiten zoo iets van mij. Zou de gemeente niet eens door een paar Zooals men uit bovenstaalnde foto ziet, wordt ook ,EchoM geapprecieerd. (Uit de missie in WesMndië.) in de Missiën de nooit gelijk zal krijgen. Voorzitter. Uwe uitdrukking is wel buitengewoon hartelijk tegenover Uwe medeleden want uw gezegden hoewel het mij misschien moest treffen, treft juist uwe medeleden, want die moeten een gek figuur slaan. Immers ze heb ben een eed afgelegd dat ze in alle opzichten de belangen van de ge meente zullen behartigen en als ze dan terwille van mij hun meening niet zeggen, dan komen ze dien eed niet getrouw na. Daarop komt alles neer. Voorts doet de heer v, d. Wiel het voorkomen of ik hem zoek. Dat is absoluut niet zoo, dat zal eenieder met me eens zijn want of hij voor of tegen is dat is mij allemaal hetzelfde. Ik wil er ook nog even op wijzen dat dat bij de begrooting niet over het aantal koopen is gesproken. W. v. d. Wiel. U hebt toen zelf gezegd dat het hout nog te jong was om te kappen. Eerst hebt u het den raad ontraden het te doen en later wordt het toch gedaan. Is dat niet vreemd. Voorzitter. Ik zal niet met U debat- teeren, want u is toch voor geen reden vatbaar. Het is wel prettig in de eerste te houden vergadering van dit jaar uwe mede leden zoo iets in het gezicht te slingeren. A. v. d. Wiel. Ik houd er steeds mijn eigen meening op na en laat me nooit, door wie ook, beïnvloeden. Ook door den Voorzitter laat ik me niet biologeeren, daar denk ik niet aan. Ik heb m'n eed gedaan en behartig de belangen ïooals ik voor me zelf denk dat het goed is. Wat deze kwestie aangaat, kan ik niet anders dan de houding van Burg. en Weth. goedkeuren, aangezien ze niet anders dan in het algemeen belang hebben gehandeld. Al was er gesproken van maar 1 koop te houden, dan hebben Burg. en Weth. nog juist gehandeld. Pijnenburg. De heer W. v. d. Wiel doet het voorkomen alsof de meeste leden niet eerlijk zijn. Nu dat laat ik maar geheel voor zijn rekening, maar dokters een onderzoek naar mijn geestvermogens laten instellen. Zijn deze van streek, dan kan men mij naar Vught over laten brengen en dan ben jullie van me af. Daarna wordt de vergadering ge sloten. BINNENLAND. De Minister van Marine deelt in zijn Memorie van Antwoord op liet Voorloopig Verslag der Eerste Kamer mede betreffende de plannen der regee ring, inzake de Vlootwet, dat zoolang niet meerdere zekerheid bestaat om trent de aanneming der voorstellen, die in het Protocol van Genève zijn beli chaamd, of omtrent den aard en het lol van eventueel volgende voorstéllen van den Volkenbondsraad, het naar haar meening niet verantwoord is om ten aanzien van de sterkte en samen stelling der vloot voorstellen te doen die een termijn van meerdere jaren omvatten. De Minister van Financiën heeft in studie genomen het vraagstuk der verlaging van den gedistilleerd-accijns. Het is hem echter niet mogelijk eenige mededeeling thans op den uitslag zij - ner overwegingen vooruit te loopen. Naar aanleiding van een desbe treffende vraag antwoordt de Minister van Financiën aan de Eerste Kamer dat hij niet weet of de kapitaal-vlucht uit ons land lot staan is gekomen. Wel kan hij mededeelen, dat in het belas tingjaar 1923-24 582 aangeslagenen In de vermogensbelasting, met een geza menlijk vermogen van 79 milliocn, naar het buitenland zijn vertrokken. Onder voorbehoud van goedkeu ring door de Staten-Generaal de in diening van een spoedeischend wets ontwerp is te verwachten heeft de rijksgebouwendienst aangekocht het huis Plein 1813 no. 2, eigendom van mevrouw de Wed. J. van Stralen- de Fremery. De prijs, die voor dit huis bedongen is bedraagt 130.000. Het is de bedoeling, het grootendeels te sloopen en op de plaats ervan een nieuwe ambtswoning te stichten voor den minister van huitenlandsche zaken dié, zooals men weet, het paleis van Prins Alexander, dat hij thans be woont, dit jaar moet ontruimen. De kosten van de verbouwing zou den naar verluidt ongeveer twee ton bedragen. Volgens telegrafische mededee- Ijng van Hr. Ms. gezant te Rome heeft de Italiaansehe regeering besloten, in verhand met de verbetering in den toe stand van 't mond- en klauwzeer, den invoer van levend vee uit Nederland weer toe te staan. Aangenomen moet voorshands worden, dat voor elke zen ding vooraf vergunning tot invoer moet zijn verkregen, door de Italiaansehe importeurs aan te vragen hij den direc teur de Ia santé publique te Rome. De Zwitsersche regeering heeft zich bereid verklaard, den doorvoer van Nederlandsch vee, bestemd voor Italië toe te staan. Het Verhond van Nederlandsclie fahrikanten-Vercenigingen bericht in zijn orgaan, De Nederlandsche Nijver heid. dat invoering van de nieuwe Ta- riefwet niet vóór 1 April a.s. wordt ver wacht. Met ingang van 1 Maart is be noemd tot directeur van de Staatslote rij te 's-Gravenhage de heer Th. San ders, rijksbetaalmeester te Tiel. Naar verluidt is men in de lei dende kringen der R. K. Volkspartij voornemens te bevorderen de candi- daatstelling van de volgende heeren voor liet lidmaatschap van de Tweede Kamer Mr. P. Arts, te Tilburg; C. Oostveen te Utrecht, hoofdbestuurslid van „St. Raphaël", M. J. G. Kuipers te Rotter dam, W. C. Setteur te Utrecht, alge meen voorzitter der R. K. Volkspartij. Kamerverkiezingen. Geldrop. Tot voorloopige candi- dalen zijn aangewezen: ,1. A. N. Fles- kens; 2. P. P. J. A. van der Putt; 3. jlir. mr. van Sasse van IJsselt; 4. J. Winter- mans; 5. dr. Deckers. Valkenswahrd. Tot voorloopige candidaten voorde Tweede Kamer werden'door de R.K.Kiesveteeniging aangewèzen: 1. Jht*. mr. A. 4aïi Sassc van IJsselt; 2. dr. L. Deckers; 3. P. V. der Putt; 4. A. N. F. Fleskens en 5. C. J. Kuiper. Zevenbergen. 1. Mr. dr. A. van Rijckevorsel te 's Bosch; 2. Ir. L. J. M. Feber, te den Haag; 3. J. van Rijzewijk te Tilburg; 4. R. de Quaij te Breda; 5. Dr. H. Moller te Tilburg. Eindhoven. Tot voorloopige candi daten voor de Tweede Kamer zijn aan gewezen Afd. St. Petrus: 1. Max van Poll; 2. mevr. Brouns; 3. dr. Moller; 4. P. v. d. Putt; 5. dr. Deckers; afd. SU Gregoriils: 1. dr. Dèfckers; 2. Kuiper; 3. Fleskënsj" 4. P. 'van d'ér Putt; 5. mevr. BrÖuns. Afd. H. Hart: 1. dr. Deckers; 2. dr. Moller; 3. P. van der Putt; 4. Winter- mans; 5. Fleskens; Afd. Tongelre Noord: 1. dr. Deckers; 2. Wintermans; 3. Fleskens; 4. van Sas se van IJsselt; 5. van Engeland. - De Tweede Kamer heeft heden middag zonder hoofdelijke stemming aangenomen de motie-de Boer luiden de: De Kamer, van oordeel, dat de dienst van Post, Telegraaf en Telefonie op het platteland, toepassing behoort te vinden naar degelijken eisch, noodigt den Minister uit de voorgenomen op heffing van onderscheiden hulppost kantoren te beperken, en gaat over tot de orde van den dag. In December zijn voor 1.8G6.8SS gulden rijwielplaatjes verkocht, dus voor 622.296 rijwielen; en in Januari voor 2,417.670 gulden, voor 805.890 rij wielen. In totaal zijn dus 1,428.186 fiet sen belast voor 'n bedrag van 4.284.558 gulden. De minister van financiën heeft hij de invoering van deze nieuwe belasting de opbrengst ervan geraamd op 3 mil- lioen gulden. In Augustus 1924 begon de verkoop van de rijwielbelasting- plaatjes voor 1924. Tot 1 October is toen verkocht voor een bedrag van 5,233.008 gulden, zoodat het aantal rij wielen 1,744.336 bedroeg. Men vraagt zich af, hoe 't komt, dat voor 316.150 fietsen minder plaatjes zijn gekocht dan verleden jaar. Een veronderstelling, die het meest voor de hand ligt, is, datvele eigenaren van fietsen wachten met het koopen van ?n plaatje tot het voorjaar. Ingediend is een wetsontwerp op de z.g Weelde-belasting om daar door de successie-, inkomsten- en verdedigingsbelasting te kunnen ver lagen. Plaatsruimte verbiedt ons daarop heden breedvoerig in te gaan. Men leze daarover 't artikel in ons volgend nummer. fi^WIJ LEGGEN ONS<~^ Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tieten. I kunt U tegert de gevaren van verkoudheid het beste beschutten met de desin- J 1/ a/ fecteerend en oplossend werkende TABLETTEN Groote doozen 65 Cts urn tiiiiiiuiniiiiii iiiiiiiinuiini t mi in timiM i ti mui'111nm i iiniiiiiimi iniiiuiiniiniiiiim

Echo van het Zuiden | 1925 | | pagina 2