i Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen ~7EüTrET0H Het Vastenmandement van ïïlgr. j$. F. Diepen ,N00RD-BRABAND" NUMMER 17 WOENSDAG 25 FEBRUARI 1925 48e JAARGANG. UITGAVE; WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-AdresECHO. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD. In alle kerken en kapellen van ons Bisdom werd Zondag het mandement voorgelezen van Mgr. A. F. Diepen, Bisschop van 's Bosch, waarin de Bisschop vooral aanspoort tot ont hechting, zelfbeheersching en waak zaamheid, welke alle drie onontbeerlijk zijn voor eenieder, die slagen wil zijn leven in te richten naar Christus' leer en welbehagen, gedachtig aan de waar schuwing. welke den priesters in het breviergebed dagelijks wordt voorge houden. Mgr. waarschuwt vooral tegen den geest van hebzucht, waaraan een maal |udas de Apostel-verrader ten offer viel, de hebzucht, de oorzaak van oorlog en twisten onder het volk en waaruit moord en doodslag voor komen Denken we dagelijks goed na over ons gebed waarin we God smeeken „Geef ons heden ons dagelijksch brood", maar denk er dan bij aan hetgeen dat daarop volgt: „en ver geef ons onze schulden gelijk ook wij vergeven aan onze schuldenaren-. Hebzucht voert niet alleen tot moord en doodslag, het voert tot volkeren en familietwisten, tot landverraad, heiligschennis en geloofsafval, waarbij nog het huiselijk geluk verwoest wordt Z. H. Benedictus XV z g wees reeds in zijn encycliek, d.d. 1 Nov. 1914, de hebzucht aan als de aanleidende oorzaak tot den wereldoorlog. Daarbij voegt zich thans de rustelooze. sluwe, vaak met goud gesteunde propaganda der communistische en den daarvan slechts in graad afwijkende, socialisti sche denkbeelden, instellingen en prac- tijken, wier grootste steun 's menschen hebzucht is. Verstaat de lessen u door den toestand van het diep rampzalige Rusland gegeven, begrijpt den vreese- lijken ernst onzer tijden, de strijd gaat tusschen Christus en den Satan, tus- schen de standaard des Kruises en de roode vaan. Deze waarheid is vastgelegd in het schrijven van Z.H. Pius XI op 18 Dec. j 1., toen hij zich, beroepend op het door God Hem geschonken vaderschap, zijne waarschuwende stem deed hooren. „Onze hulp zij in den raam des Heeren" en die hulp is te verkrijgen door het dikwijls bijwonen der H. Mis door het bidden van het Rozenhoedje in het huisgezin en door de vereering van Jezus Goddelijk Hartdat zijn de middelenomden verwoestenden invloed van den aartsvijand het socialisme en communisme te breidelen en te fnuiken. Het familie- en zakenleven moet van hebzucht vrij zijn, gelijk Mattheus VI 24 schrijft: „Gij kunt niet God en den Mammon dienen-. Mgr. waar schuwt dan voor onrechtvaardige werk stakingen en uitsluiting, vaak nog schuldiger dan bedrog, woeker, roof of diefstal in het private of zaken leven tegen onrechtmatige prijsopdrij ving of speculatiewoede oj) beurs of elders, tegen woekerloon waarvan niet alleen God gruwt maar dat ook in de oogen der medemenschen verfoeilijk is De socialisten praktijk is in alles en steeds de hebzucht van het volk te prikkelen. Zijn er conflicten in onze organisa- ties, men beslisse die in den geest des geloofs en onbaatzuchtigheid, be waar de wederzijdsche liefde en recht vaardigheid, de tevredenheid en het onderling vertrouwen, vermijdt alle twist en bevorder den vrede van Christus bijzonderlijk door de ver broedering van alle standen te be vorderen Het geloof zij ons schild, het gebed ons zwaard en de macht i in onze vereenigingen. Ten slotte dankt Mgr. van ganscher harte voor den milden steun voor de uitbreiding en verbouwing van het Groot Seminarie waarvan een gedeelte reeds voltooid en betrokken is; de verbouwing vordert nog ongeveer een jaar en vraagt nog groote sommen die niettegenstaande den edelmoedigen steun, nog de financieele krachten van het bisdom te boven gaan en waar voor Mgr. opnieuw op aller hulp een beroep doet. De Bisschop wijst met het oog op de a s. verkiezingen op den plicht ook in de politiek de Christelijke naasten liefde te betrachten, de éénheid en de macht der Katholieke Staatspartij te bevorderen en door het uitbrengen uwer stem de groote weldaad der Christelijke regeering aan vaderland en kerk te verzekeren. Dien goeden uitslag verkrijge voor zijn vaderland de Zalige Peirus Canisius, dien ons Bisdom aan de H. Kerk schenken mocht, wiens heiligverklaring wij wel dra te Rome hopen bij te wonen en na onze terugkomst van onze jubilé- reis met ongemeenen luister in zijne geboortestad Nijmegen te gaan vieren. Aan het eind van zijn Bisschoppelijk schrijven vraagt Mgr. Diepen aller gebed voor die in overheid gesteld zijn opdat allen deelachtig worden aan den gelukkigen vrede van Christus De dispensaties van verleden jaar gelden ook voor dit jaar. BINNENLAND. De Vereeniging van Kamers van van Koophandel in Nederland heeft een commissie ingesteld om het vraag stuk der verlaging van posttarieven te onderzoeken. De Liinburgsche redacteur van de Maasbode schrijft De pessimistische rede van Heerlens burgemeester, Vrijdagavond in den Raad aldaar gehouden, moge iets te donker zijn gekleurd, vast staat, dat er alle reden bestaat tot groote be- 'forrr^WAA LW UK./" DOOD ERVARING STERK. zorgdheid. Voor onze mijnen indi reet dus ook voor al wat er mede is verbonden wordt de toestand met den dag ernstiger. Een zeer vaag teeken illustreert wel den ernst der situatie: in grooten getale beginnen de vreemde arbeidskrachten meest Duitsche vaklieden hun ontslag te nemen. Op het tot stand komen van de groote waterwegen kan niet worden gewacht. Een tiental jaren zijn ermee gemoeid. Zoolang kunnen de mijnen het niet uitzingen, want niets doet voorloopig verandering in gunstlgen zin voorzien Overigens kan ook niet alles worden verwacht van wellicht belangrijk te verlagen transporttarieven, in de Ruhr- kolen zit b.v. voor een paar gulden minder arbeidsloon per ton. Westphalen schept momenteel de malaise hier en elders, want ook in België wordt de toestand zorgwekkend. Daar werden reeds 1,2 millioen ton opgestapeld. Naar we hoorden, worden dan ook nieuwe banen gezocht, waarin onze mijn industrie zich in afwachting van betere condities of voor de verdere toekomst zou kunnen ontwikkelen. Reeds bestaan er procedé's om benzine en diverse oliën uit steenkool te winnen. De exiractie van tal van chemische producten wordt trouwens elders reeds toegepast. Zijn onze inlichtingen juist, (we blijven eenig voorbehoud maken), dan zou getracht worden langs dezen weg een betere toekomst voor onze mijnen te scheppen. De drie bonden, waarmee door den Bond van Kleermakerspatroons nog werd onderhandeld over het nieuwe collectief contract, hebben thans dat contract goedgekeurd, zooals dat was voorgesteld door de patroons.. De uit sluiting voor de leden van de moderne, syndicalistische en neutrale bonden is dus weder opgeheven. Naar het orgaan van den Nederl. Schiidersgezellenbond meldt, hebben de modern georganiseerde schilders gezellen met overweldigende meerder heid van stemmen het patroonsvoorstel het bestaande collectieve contract voor 1925/'26 vrijwel ongewijzigd te conti nueeren, verworpen. Naar wij vernemen heeft de Bond van Kleedermakerspatroons in Neder land aan de Tweede Kamer een adres gezonden, waarin wordt verzocht de wet tot aanvulling van de zegclbe- lasting 1917 te verwerpen. Opheffing van de cavalerie en de rijdende artillerie, die reeds tot het uiterste zijl teruggebracht, kan niet in overweging worden genomen de meening „dat wielrijders het werk vroeger door ruiters verricht veel beter kunnen waarnemen-, kan geenszins worden gpdeeld, Zoowel voor de cavalerie als voor de wielrijders is bij den verkenningsdienst en den veilig heidsdienst een belangrijke taak weg gelegd aldus lezen wij in de Memorie van Antwoord van den Minister van Oorlog op het voorloopig verslag van de Eerste Kamer op het hoofdstuk Oorlog. 30) LAND- EN TUINBOUW. Wat iedere maand te doen geeft. (2e helft Februari.) Nadruk verboden. De klachten over de emeltenplaag worden algemeener en ernstiger. Menige akker rogge moet omgebouwd worden of bijgezaaid met zomerrogge. Ook in tal van weiden laat het kwaad zich weer ernstig aanzien. Gelukkig hebben we in „Parijsch groen" een uitnemend bestrijdingsmiddel In een hoeveelheid van 1 K'lo per Hectare mengt men het met 25 K G. tarwezemelen het geheel maakt men iets vochtig en strooit het dan breedwerpig uit. Zeer voorzichtig 't is maaggif ook voor andere dieren en voor den uitstrooier. Men koope gezamenlijk bij „Phyto" te Wageningen en vrage bij den Plantenziektenkundigen Dienst te Wageningen verdere inlich tingen, om geen fouten te begaan De vorige week strooide ik zelf de ver giftigde zemelen uit in grasland twee dagen later vond ik honderden emelten dood of stervende 't Was verrassend. Men kan nu. als men acht geeft, onze natuurlijke bondgenooten in den strijd tegen het ongedierte aan het werk zien en nog meer leeren waardeerende mollen, de kraai (of roek) voornamelijk. Door het zachte weer zit de mol hóóg in den grond en verorbert daar de emelten nooit zagen wij meer mols- hoopen in het land dan thans. En nooit ook zagen wij de kraaien (lees roeken) zóó talrijk: bij vele honderden strijken ze neer in de weilanden en doen zich Courant en Dit blad verschijnt WOENSDAG EN ZATERDAG. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco per post door het geheele rijk 1.40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden enx. franco te «enden aan den Uitgever. Prijs der Advertentlfin 20 cent per regel; minimum 1.50 Reclames 40 cent per regel. Bi) contract flink rabat. AdvertentiCn moeten Woensdag en Vrijdag de» morgens om uiterlijk 9 uur in ons bedt ■ga. van „DE ECHO VAN HET ZEIDEN". MAATSCHAPPIJ VAN VERZEKERING OP HET LEVEN EERSTE DEEL. Ja, zoo is 't, herhaalde de brigadier, baron Andréa Cazéres. Dus, mynheer Mon- teray, gy moet er toe besluiten die twee da mes terug te geven, want gy* weet zoo goed als ik, mijnheer Monteray, dat de wet moet geëerbiedigd en nageleefd worden. Terwfll Migneton sprak, had Alexis, die rakelings tegen hem stond, den tijd niet ge had de twee mannen te zien die de gendar men vergezelden. Ztjne oogen vielen nu op Cazéres, dien hfl een blik vol verpletterend mispryzen toe zond. Wat den gezel van den baron betrof, graaf Wladimir Paloutine, deze had zich tot dan toe in het duistere deel der zaal gehouden. Iloe hadden Cazéres en Paloutine de schuilplaats van mevr. Cazéres en hare dochter ontdekt? O, op de eenvoudigste wijze. Natuurlijk hadden de twee ellendelingen toen zij te Saint-Panl-de-Léon aangekomen waren, een rijtuig genomen en zich naar Goulven laten brengen. In de afspanning had Cazéres, als een listige vos die hij was, een der meiden aan het spreken gebracht. Hij gaf zich uit voor een openbaar ambte naar, evenals zyn gezel, beiden belast met een onderzoek. En hij wist vele bijzonderheden aan te ha len om het vertrouwen der jonge meid te ver schalken, hij sprak van de laatste ongeluk ken op zee en kwam eindelijk tot de schip breuk van de Ebbenhouten Brick, die tegen de rotsen verbrijzeld werd. Hij vroeg of men het lijk niet gevonden had van de jonge dame, de vrouw van den eigenaar van het vaartuig en die bij de schipbreuk omgekomen was. En de meid, eene dochter van Roscoff, zeer praatziek van aard en die des te meer dienstvaardig was, daar Cazéres haar een vyffrancstuk in de hand gestopt had, liet zich niet wachten om alles te zeggen wat zy vernomen had. Zy wist niet veel, nochtans, alleen dat men vele opzoekingen gedaan had, die zon der uitslag gebleven waren. De burgemeester van Goulven had brie ven van den eigenaar van het vaartuig ont vangen. Hij had tevergeefs alles doen beproeven wat maar mogelijk was; er was geen lijk ontdekt. En de meid voegde er tot besluit bij M.ar zie, mynheer, daar zijn zoo vele drenkelingen die nooit teruggevonden wor den. Er is echter iemand, die er u veel meer van zou kunnen zeggen, indien hij wilde, en die meer weet dan wij allen te zamen. Dat is Monteray. De baron spitste het oor gelijk een speur hond. Monteray, die naam had hem reeds getroffen, hij was er zeker van. Parbleu, die naam was die van den onder teekenaar van den brief dien hij gestolen had op de tafel van de baronnes. Ha, wedervoer hjj op onverschilligen toon, en wat doet hij, die Monteray?.!. Dat is een zeer braaf man, mijnheer, hij is de meester van de fabriek van Ker- mor. En hoe komt het dat hij meer dan de anderen over de schipbreuk der Ebbenhou ten Brick weet te vertellen? Ha, omdat hij zich dien morgen op het strand van Goulven bevond. Hij is bijna door de onstuimige golven verzwolgen, 't Is een wonder dat de man niet omgekomen is. Is hij getrouwd, die heer! Wel neen. Maar men zegt in de streek dat hij misschien niet lang meer jongeman blijven zal. Ha. De baron verloor de meid niet uit het oog. Hij voelde dat hij op het ware spoor kwam, maar wachtte zich wel zijne vreugde te la ten blijken. En is het met een jonge vrouw van de streek, dat hij trouwen gaat? vroeg hij. O neen. Er is in gansch de streek, op twintig uren in het ronde geen jonge vrouw zóó schoon als zij die mevr. Monteray wor den zal. Zij zijn bloedverwanten van hem, naar men zegt, die dames, de moeder en de dochter. Zij zijn zeer vriendelijk en beleefd en ieder is hun hier genegen. Baron Andréa Cazéres keerde zich naar Wladimir Paloutine, die hoegenaamd geen belang gehecht had aan de eindelooze sa-/ menspraak tusschen den baron en de meid. Beste graaf zeide hij op stillen toon, zoodra de meid zich verwijderd had, ik mag ti wel verzekeren dat gij zonder mij, nooit de overwinning zoudt behalen. Welke overwinning? Waarvan spreekt gil? Waarlijk, de graaf begreep hem niet, en Cazéres keek hem bijna met minachting aan, terwijl liy de schouders ophaalde. Beste graaf, hernam hij langzaam, wilt gij voor duizend louis wedden dat gy, voor aleer er een uur verloopen is, reeds in het bezit van de gravin Paloutine zult gesteld zijn? Wlndiinir werd door een hevige siddering geschud. Weet gij waar zij ls? vroeg hij. Ik weet het, ik hen er zeker van. Neemt gij de weddenschap aan? Ik neem ze aan. Maak de wissel gereed. Wladimir begreep dat hij niet weigeren mocht en aanstonds teekende hij een wis selbriefje. Nu? vroeg hij. Kom, antwoordde de andere, wij zul len nu eerst naar den burgemeester gaan. Gij zijt reeds met hem in betrekking geweest per brief en nu zullen wy hem gaan spreken. Gij zult zien dat de zaken op wieltjes loo- pen. Ik heb u altijd gezegd, niemand kan zoo als ik de moeilijkste en Ingewikkeldste za ken in orde brengen. Maar zie, wy moeten de hulp der gendarmen inroepen en al onze voorzorgen nemen opdat de gravin gedwon gen wordt u onmiddeiyk te volgen. De burgemeester van Goulven heette Gazeau. Op een afstand van ongeveer vijf hon derd meter van het dorp, op een schaduw- ryke hoogte, bewoonde hij een klein boeren huis. IIy telde een zeventigtal jaren en was eertyds handelaar geweest. Kondig graaf Wladimir Paloutine en baron Andréa Cazéres aan, zegde deze tot een jongen die de deur kwam openen. De jongen keek de bezoekers gapend aan, deed zich wel driemaal de namen en de titels herhalen en zou er misschien nooit in gelukt zyn er de juiste aankondiging van te doen. Maar Gazeau, die juist in het gezelschap van zyn vrouw en zyn dochter zyn eetmaal geëindigd had. had de stem van den baron gehoord en deed de bezoekers binnenkomen. Gazeau groette herhaalde, malen en bood stoelen aan. Andréa Cazéres toonde zich be leefd en hoffelyk, terwyi graaf Paloutine styf en koel licht het hoofd boog. Onderweg had de baron zyn gezel de les gelezen. Cazéres had reeds geraden met wat voor een man hy te doen had en hy was over tuigd dat hy hem alles zou doen gelooven wat hy maar wilde. Wladimir begon met den burgemeester te bedanken voor de hulpvaardigheid welke hy getoond had na de schipbreuk der Eb benhouten Brick, tydens het treurig onder zoek en de lange en vruchtelooze opsporin gen die gedaan waren om de stoffeiyke over- hiyfselen van de gravin terug te vinden. Gezean boog meermalen het hoofd. Mynheer de burgemeester, begon de graaf nu op stillen toon, terwyi hy wan trouwend naar de deur en de vensters keek, ik wil u vragen of wy hier niet kunrien be luisterd worden? Want de mededeeling die wy n te doen hebben is zoo ernstig, dat zy alleen door u mag gehoord worden. Gazeau keek den baron verbaasd en ont steld aan. Gy zult begrypen dat wy verplicht zyn de grootste voorzichtigheid in acht te ne men, omdat de eer van tweevoorname fa milies op 'tspel staat. De burgemeester begon ongerust te wor den; het woeste gelaat van Wladimir, de trotsche houding en de voorname manieren van den baron, henevens die dramatische geschiedenis waarin hy zou gemengd wor den, dat alles bracht hem zichtbaar in ver legenheid. Ik zie dat wy volkomen op u rekenen mogen, vervolgde Cazéres. Ziehier nu dit somber drama, dat aanleiding geven kan tot de ergste verwikkelingen. Ik ben In tweede huweiyk getroiiwd met mevr. Gabriella de Ligneuiles, die my vol maakt gelukkig gemaakt heeft. Ongelukkig voor my, mocht dit huiseiyk genoegen slechts van korten duur zyn. Na eenlge jaren huweiyksleven. heb Ik moeten zien dat zy in haar verstand ge krenkt was. Hare geestvermogens waren in de war gebracht, zy is door vervolgings waanzin aangegrepen. Die soort van zinneloosheid ls zeer ge meen, merkte Gazeau op. Ja maar, mynheer de burgemeester, daarby bepalen onze ongelukkigen zich niet. Zy verwikkelen zich op de zonderlingste wyze. En ziehier hoe: Andréa richtte zich In zyn volle lengte op, rustte een paar seconden en hernam dan Gy zyt een der eersten die den schrik- keiyken ramp gekend hebben, waardoor myn vriend, myn^zoon, want ik mag graaf Wla dimir dien naam geven, zoo pyniyk getrof fen werd. De schipbreuk der Ebbenhouten Brlck van den graaf, zal altyd versch in myn ge heugen biyven, .verzekerde Gazeau. 'tWas tydens een vreeseiyken storm. Ik dacht dat geheel het dorp Goulven door de zee zou verzwolgen worden. Die- schipbreuk kostte het leven aan myne stiefdochter, de gravin Paloutine. Helaas, ja. Al de opzoekingen om het ïyk der ongelukkige jonge vrouw terug te vinden zyn vergeefsche moeite geweest. Ik geloof het wel. zy konden hoege naamd geen uitslag opleveren. En waarom niet? vroeg de burgemees ter verwonderd. Om de zeer eenvoudige reden, dat wy de vaste overtuiging hebben dat de gravin Renée Paloutine In die ramp niet omgeko men is. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1925 | | pagina 1