daar aan de grijze wormen (emelten) te goed. En ook de spreeuw doet zijn best. Laten wij dit onthouden en niet zoo gauw klaar staan met geweer of schop, om de zoo nuttige dieren te verdelgen. De tijd van bespuiting met Carbo- lineum is er weer. Dit middel kan worden aangewend tegenbladluizen (op appel en pruim); schild- en dop- luizen (op appel, druif en perzik) spint (op kruisbessen); spruitvreter (op roode- en zwarte bessen); roode worm (op frambozen)wantsen (op appel en roode bes); en nog meer andere kwalen. Wij noemden hier bloedluis niet, omdat C. daartegen geen afdoend middel is. Echter heeft het wel „eenige" uitwerking daartegen. In sommige streken wordt de Carb. mis bruikt, d wz goed geacht tegen alles. Tegen schurft en wormstekigheid baat dit middel niet, ofschoon velen dit nog meenen. Men vergete derhalve naast de C. nietde Bordeauxsche pap en de Californische papTijdige be spuiting met C. moet worden aanbe volen perzikboomen b.v. kunnen tot in Februari bespoten worden, maar bij een zeer vroegtijdige ontwikkeling der knoppen zou beschadiging het gevolg kunnen zijn. De ervaring leerde, dat een bespuiting met een 5 procents op lossing bij perziken goed wordt ver dragen en ook afdóende is tegen dopluis (het zwart), tegen biadluis en spint. Men gebruike goede, oplosbare C. Nu de zaaitijd aanbreekt wijzen we er op, dat velen te dik zaaien „waar geen zaad valt komt geen plantje", oor- deelen zij. Maar hierin hebben zij onge lijk. Een plant vraagt plaats, voedsel, lucht en licht om zich te ontwikkelen Dik zaaien is zaad wegwerpen en be- teekent minder oogsten. Soms zelfs, door een te dichten stand, een ver welken van het gewas, b.v bij groente. Hoeveel zaad ge noodig hebt? De ondervinding kan u dit precies leeren, maar zie hier een regel, waarvan ge kunt uitgaanper 1 M2 (vierkante Meter) gebruikt gevoor vroege wor telen 20 gram," spinazie thans gezaaid, 5 H.Gr, later (het 2e en derde zaaisel) 4 H Gr. bieten 50 Gr., roode, witte en savoye kool 2. prei 15 Gr., uien 15 Gr., rapen 2 Gr., schorseneeren 15 Gr., winterwortelen 10 Gr. Men ziet de hoeveelheden loopen sterk uit elkaar. Geen wonder, want de fijnheid der zaden is zeer verschillend. Van poslelijn b.v. gaan plm. 3000 zaden op een Gr., van spinazie maar 100, van sla 1300, van peterselie 7 a 800. van sluitkool 250, van doperwten maar 4 of 5- Men koope zijn zaden vooral bij een betrouwbaar adres, want het welslagen van het zaaisel hangt na tuurlijk at van de kiemkracht van het zaad. Op enkele centen zie men dus niet l Hier en daar ziet men reeds enkelen aan het tuinen op hoogen drogen grond kan dat ook wel bij gunstig weer. Maar die een lagen, vochtigen en kouden tuin heeft, volge dit voorbeeld niet; het zou hem niets dan teleurstelling geven. Zonder warmte gedijt geen plantje en naite grond is uiteraard ook koud. Op sommige gronden zakt het regenwater spoedig weg, zoodat men ze al gauw bewer- ken kan andere houden na een los sen winter, als we thans gehad heb ben, het vocht lang vast, en dan is het raadzaam niet te haastig te zijn. Het is nu een geschikte tijd om de gazons en grasterreinen rondom de woning te herstellen en schoon te makenze zien er soms zoo treurig uit. Kale plekken hier, grasbossen daar, overal molshopen, zoodat er weinig moois aanJs. Nivelleeren (ge lijkmaken) is daar dringend noodig; daarna kan men bemesten en vervol gens (in Maart) graszaad inzaaien. INGEZONDEN STUKKEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Mijnheer de Redacteur. Met opname zan 't volgende zult U zeer zeker de Brabantsche Industrie verplichten. Bij voorbaat dank X. Arbeidsinspectie-Plagerij. Er is in de Provinciale Pers al meer malen gewezen op het zonderling pla gend optreden van de Arbeidsinspectie te Breda. En nog dezer dagen, meldde een bericht uit Tilburg, eene beslissing- dierzelfde inspectie, inzake de niet- verleening van een overwerkvergun- riing aan eene der groote Brabantsche Katoen-exportfabrieken, welke beslis sing toch heusch kwalijk door den beugel schijnt te kunnen. Wij erkennen onmiddellijk en vol mondig, dat de Arbeidswet er is, om nageleefd te worden, en wij zullen de '.aatsten zijn, die er toe zouden willen aansporen, dat de ambtenaren, belast met het toezicht, een loopje met de voorschriften gingen nemen. Iets anders is, of, nu de tijdsom standigheden den Minister hebben ge noodzaakt, om aan het Parlement machtiging te vragen tot het verleenen van „overwerkvergunningen", deze be voegdheid niet eene royale en loyale toepassing mag vinden, indien op rede lijke gronden kan worden aangetoond, dat „concurrentie noodzaak' dwingt, en vooral, dat geen vermeerdering van werkloosheid te vreezen is. Gelijk dit blijkbaar het geval is bij de NV. H. van Puijenbroek's Textiel- maatschappij, waarvan in het boven bedoelde bericht wordt gesproken. Heeft onze industrie al niet met genoeg moeilijkheden te kampen om bo vendien nog voortdurend bloot te staan, aan de bedrijts onzekerheid, waarin zij geplaatst wordt, tengevolge van de willekeurige ooraeelvellingen,eencr veel al niet-deskundige ambtenarenbent Om dit eens met een eenvoudig voorbeeld duidelijk te maken. Stel. een textielfabrikant krijgt order uit het buitenland, voor de levering van 100.000 M. stof. Hij berekent zijn prijs, naar een werktijd van 50 uur, en is op die manier in staat, nog juist met andere buitenlandsche fabrieken te concureeren; slechts'n paar procent winst zit er aan, maar de hoe-grootheid van de leverantie, maakt haar des niettemin begeerenswaard. Welnu, midden in den aanmaak der order, wordt plots de „overwerkver gunning" ingetrokken.... en weg is de verdienste Een ander geval Een fabrikant, in het bezit van een „overwerkvergun- ning", maakt stalen aan, op den grond slag dier vergunning. Wanneer de prijsberekening reeds in het bezit is der clientèle, wordt plots de „overwerkvergunning" inge trokken Gevolg: wijziging der eerste prijs zetting mindere „concurrenz-fahigkeit", afzegging van binnengekomen orders... Enfin, de lezer trekke zelf al de nog volgende conclusies Wanneer de Bredasche Arbeidsin spectie, het een en ander eens wilde bedenken, vóór ze haar onevenwichtige beslissingen telkens gaf, zou de in dustrie in den meest algemeenen zin, in een niet zoo onzekeren toestand blijven verkeer en, als thans het geval is Waarmede alweer héél Brabant's welvaart in aanzienlijk voordeeliger positie kwam te verkeeren 1 Na dit woord van deemoedig ver weer, nog een zeer kras staaltje van het plagend ja sarrend optreden der Bredasche Arbeidsinspectie Aan een voornaam Tilburgsch Schoenfabrikant, werd onlangs, tegen het advies in, van den Bredaschen In specteur van den Arbeid, door den Minister een overwerkvergunning toe gestaan. En ziehier nu het verhaal, dat we in de „Maasbode" van Dinsdagavond vonden, over hetgeen in die fabriek onlangs is geschied, en dat ons bij navraag is gebleken, volkomen stroo kend te zijn met de feiten. „Op 3 Februari, werden plotseling de fabrieken der N.V. J. van Arendonk's Schoen- en Lederfabrieken te Tilburg, door de politiewacht bezet. Immers, blijkbaar op uitdrukkelijke lastgeving van het districtshoofd te Breda, ver schenen aldaar 4 controleurs der arbeids inspectie om naam, datum van geboorte en aard der werkzaamheden, van ieder aanwezig persoon op te nemen, terwijl terzelfder tijd de toe gangen tot de fabrieken door twee rechercheurs werden bezet." „Men zou bij deze uitgebreide po litiemaatregel gaan denken aan moord of doodslag, terwijl deze uitsluitend genomen werden ter controleering van het aantal werknemers, in verband met eene in den loop van het jaar 1924, door den Minister van Arbeid aan deze N.V. toegestane „overwerk vergunning", waarbij als voorwaarde was gesteld, dat het personeel tot 1 Maart 1925 niet zou worden vermin derd." „Ofschoon nagenoeg elke maand controle op het personeel was uitge oefend, door inzage te nemen der loon lijsten, achtte het 'districtshoofd tegen over deze N.V. eene dergelijke con trole blijkbaar niet voldoende, en prefereerde de veel omslachtiger me thode, om elk persoon afzonderlijk te ondervragen. Niet alleen moet zulks door de V.V. als een bewijs van wan trouwen worden opgenomen, (als zou den n.l. de loonlijsten onjuist worden ingevuld, doch door de controle der ambtenaren die van 9'/2 uur v-m- tot 5'/a uur n.m, duurde, werd een stag natie in de verschillende bedrijven veroorzaakt, die de N.V. op een flink bedrag, wegens productieverlies komt te slaan." „Tenslotte bleek toch, evenals bij elke vorige controle, dat het vereischte aantal personen, (circa 400) nog steeds in dienst gehouden werd, zoodat het districtshoofd te Breda, dus geheel ongemotiveerd, eene firma overlast en financieel nadeel berokkende." Het zou inderdaad, zooals het be richt besluit interessant zijn, om te weten of Minisler Aaiberse, die de „overwerkvergunning" toestond, in afwijking van het advies der Breda sche Inspectie zich met een dergelijk „Russisch" optreden kan vereenigen. Maar als men dit alles nu leest, tot welke overtuiging komt men dan Ook de buitenstaander! Dat het der Brabantsche industrie, onmogelijk'gemaakt wordt om in deze, nog maar altijd voortdurende econo mische moeilijkheden hoeveel jaren reeds te komen, tot bedrijfstoe- standen, die haar ongeschonden voort bestaan verzekeren. Wie onzer Brabantsche Kamerleden is bereid zijne beschermende hand over onze industrie, de kernbron onzer welvaart, uit te strekken De werkman Jul. de Bok te Made had op het werk te Wezep van den heer Th, Blijlevens het ongeluk een stuk van zijn hand te hakken. Na aldaar door den dokter te zijn ver bonden, heeft hij zich onder behande ling gesteld van Dr. H. Kleijn te Made. DRUNEN. Het Zondagavond door de harmonie „De Volharding" gegeven concert is uitstekend geslaagd. De muzieknummers werden keurig ge speeld, waaronder wij vooral noemen „Cortage de Ballet", le uitvoering. Je verschillende comische voordrach- en, duetten en terzet waren onver beterlijk. De nog jeugdige pianist mag een woord van lof niet onthouden worden. Het kluchtspel „Zwarte Piet" was een aaneenschakeling van lachen. Wij zien weer verlangend uit naar een concert van „De Volharding". WASPIK. Op de scheepsbouwwerven der N.V. v/h. P. en A. Ruijtenberg vielen een tweetal ongelukken voor. De werkman V., die, nadat hij een tijdje uit de Ongevallenwet had ge trokken, pas één dag weer aan het werk was. brak een arm. Een ander werkman W., die pas voor een paar weken was aangesteld, bezeerde zich ernstig aan de knieschijf. Voor beiden moest geneeskundige hulp worden in geroepen. WASP1K. Andermaal gaf „Entre-Nous gisteravond een uitvoering en voerde, evenals Zondagavond het tooneelspel „de Hellas" op, thans voor de stem gerechtigde leden Onder het talrijk publiek bevonden zich veel bezoekers uit naburige plaatsen. „Entre-Nous", dat zijn beste beentje voorzette, mocht zich in een buitengewonen bijval ver heugen, terwijl Waspiks-Mannenkwartet een uitbundig succès inoogstte. Bij het aantrekken van een touw, gespannen over een kar, beladen met ettelijke zakken kaf, viel de landbou wersknecht H.B., doordat het touw brak en bekwam een ernstige been breuk. Geneeskundige hulp werd on middellijk ingeroepen. HERPT. Maandag deed de politie met de commiezen, 4 maréchaussées en 2 rijkscommiezen een inval in de woningen van M. de H. en de Wed. F. de H. Naar wij vernemen was het doel van den inval een onderzoek in te stellen naar een geheime jenever stokerij die, naar zij zeker meenden, in een dezer perceelen zou moeten ge vestigd zijn. Na ieder hoekske en holleke grondig doorzocht te hebben vertrokken ze weer zonder eenig spoor ontdekt te hebben. MADE. Bij het opruimen van een schelf haver ter dorsching bij den landbouwer J. v. H. alhier werden niet minder dan 334 muizen gevangen, ongerekend die door de katten gevangen werden. Voor rekening van den heer J. A. van Beek te Made. is aan C. Verwater opgedragen een havenbeschoeiïngvak f 1100 a f 1200 't vak te maken te Drimmelen. Tegenover zulk een be- schoeiïngsvak zal de werkgever J. A. v. Beek een groote machineloods doen bouwen. We vernemen dat op Zondag 5 April e. k. des voorm. 10 uur in de Herv. Kerk Ds. Th Mudde door zijn ambtsbroeder Dr. Kan uit Assen zal bevestigd worden De heer Adr. van den Elshout Mr. Smid alhier gaat een groote uit breiding aan zijn woonhuis geven om daarnaast een winkel te bouwen voor den verkoop van ijzerwaren. Het werk is v opgedragen aan Th. Pieterman, timmerwerk; J. Dubbelman, metselwerk en Joh. Smits, schilderwerk. Voor rekening van den schipper J. van den H. uit 's Gravendeel zal door den heer J. van Beek /drzn. alhier in zijn schip liggend op de scheepswerf van Gebr. Geleijns, Roode Vaart, een Kromhout motor van 40 P.K. geplaatst worden. Op Donderdag 26 Februari des avonds 7 uur zal in het café van J. Avontuur te Made een ledenvergade ring van de Kynologenclub voor Made en Omstreken worden gehouden. Agenda 1. Opening en voorlezing notulen. 2. Ingekomen Stukken. 3. Voordracht twee nieuwe leden. 4. Betaling contributie en reservekas. 5. Uiteenzetting en bespreking der Tentoonstelling. 6. Rondvraag en Sluiting. We vernemen dat de harmonie St. Cecilia voornemens is^ aan het concours te Zevenbergen deel te nemen. RECHTSZAKEN. Vrijgesproken. H. v. H. te Vlijmen was beklaagd ter zake van vernieling. Hij zou een glasruit hebben ingeslagen. Beklaagde ontkende en vermits geen wettig en overtuigend bewijs kon worden bijgebracht, werd beklaagde vrijgesproken. Ernstige mishandeling. M. v. B. te Vlijmen stond terecht terzake van mishandeling op W. van Bokhoven. Beklaagde had Van Bok hoven met een mes een jaap in 't ge zicht gegeven De mishandelde stelt een civiele vordering in tot betaling door beklaagde van f 147 50 als schadevergoeding. De eisch van het O. M. luidde f 50 boete subs. 20 dagen hechtenis en toewijzing der civiele vordering. Dat kost beklaagde dus totaal f 197.50. Geen peulschilletje En Van Bokhoven houdt z'n lid- teeken levenslang. Ooi'zaakeerst de drank en dan het mes. De uitspraak werd bepaald op 6 April a.s. Mishandeling. Frans S. te Loonopzand had aldaar P. v. Es mishandeld. Bekl. bekende en was voornemens aan den mishandelde f 8 schade vergoeding te betalen. Van het woord behoort dc daad te komen, die dan, bij een ruiterlijke bekentenis, wel eens invloed op de strafmate kan hebben. De verdere behandeling der zaak werd dan ook uitgesteld tot 2 Maart a.s. GEMENGD NIEUWST" Gisterenmiddag omstreeks half een heeft in Den Haag in de Goudenregen straat een droevig ongeval met doo- delijken afloop plaats gehad. Een 6 jarig jongeije Antonie S., wo nende in de Goudenregenstraat was voor de deur van de ouderlijke woning aan het spelen en was daarbij van het troittoir afgeloopen. Plotseling kwam er een auto aan en voordat men goed wist, wat er gebeurde, had de wagen den kleine gegrepen en overreden. Het ventje werd de woning van zijn ouders binnengedragen, maar de spoedig toegesnelde hulp kon niet meer baten. Het kind was reeds over leden. De auto werd bestuurd door den 25-jarigen student G., wonende Dre- moonstraat die vergezeld van twee vrienden uit de Anemoonstraat kwam, en de Goudenregenstraat inreed in de richting Laan van Meerdervoort, Achter in de auto zaten, onder een dekzeil 2 hpnden, die bij den hoek er uit wilden springen. De chauffeur liet met de eene hanc het stuurrad los en sloeg op het zeil om de honden tot bedaren te brengen. Door deze beweging maakte de auto een scherpe wending in de richting van het trottoir. Daar speelde het jongetje dat het slachtoffer van dit ongeluk is gewor den met eenige vriendjes. Volgens het zeggen van sommige getuigen stonc het ventje op het trottoir, volgens anderen stond hij er vlak tegen aan. Hij keek naar boven waar zijn vader en moeder voor het raam stonden en vroeg hun of zij hem zijn knikkers wilden geven, want hij wilde met zijn vriendje knikkeren. Terwijl het ventje zoo naar boven keek, maakte de auto 'n scherpe bocht naar het troittoir en greep met het rechterspatbord den jongen. Deze were voor de auto geworpen en kreeg de beide wielen over zich heen De dood trad onmiddellijk in. Het lijkje is naar het ziekenhuis gebracht, waar vandaa sectie verricht zal worden, om de doodsoorzaak vast te stellen. De auto is door de politie in beslag genomen. De heer Doorman te Weltevreden blijkt te zijn vermoord op instigatie van zijn eigen kinderen, die aan de drie moordenaars elk een rijksdaalder uitbetaalden. Te Guaymassonora (Mexico) heeft in een vlaag van waanzin een man zes personen in een ziekenhuis, waar zij werkzaam waren, neergestoken. Toen de1 razernij voorbij was, kon hij zich van het voorgevallene niets meer herinneren - Maandagmiddag omstreeks half een heeft de 24 jarige A. D. fabrieks arbeider uit de Lange Baanstraat te Rotterdam zijn vrouw die den laatsten tijd in een perceel aan de Kleine Leeu wenlaan met een ander samenleeft, met een mes eenige steken in den rug toegebracht. De man heeft zich zelf bij 1de politie aangemeld en is in be waring gesteld. De vrouw werd in het ziekenhuis aan den Coolsingel ter verpleging opgenomen. Bij Landeck in Tirol heeft een ernstig lawine-ongeluk plaats gehad. Vier personen, een echtpaar en nog een dame en 'n heer, hadden een ski tocht voor acht dagen ondernomen. In het hooge gebergte werden de toeris ten door een geweldige lawine over vallen. slechts een heer wist zich te redden. De drie anderen zijn gestikt. De lijken der beide vrouwen zijn reeds geborgen. Een telegram uit Larasj aan het Journaal meent te weten, dat de Spaan- sche stoomer „San Nicolas" met een bemanning van 15 koppen met man en muis is vergaan in het gezicht van Larasj Volgens een ander bericht zouden de kapitein en een der stokers zijn gered. De politie te Reims heeft verschil lende leden van een inbrekersbende gearresteerd, die geruimen tijd Parijs en de groute provinciesleden onveilig maakten. Zij legden zich vooral toe op in juwelierswinkels. Tot nu toe heeft men kunnen vaststellen, dat de jende 17 moorden heeft gepleegd. De bende bestaat uit ongeveer 30 leden, voor het grootste gedeelte uit Polen afkomstig. Vrijdagavond vond te Ij muiden een feestverga lering van de Chr. Hist, (iesvereeniging plaats, waarbij speciaal de heer P, Cupido Swegens zijn onafgebroken werkzaamheid als pen ningmeester sedert de oprichting werd herdacht. Tijdens de vergadering werd de aehuldigde plotseling onwel, waarop hij het lokaal verliet. Hij kon evenwel niet verder komen dan de vestibule, alwaar hij den geest gaf. De vergadering werd onmiddellijk beëindigd. - Te Zandvoort dronk een juffrouw bij vergissing uit een flesch ammoniak. Zij moest naar het gasthuis te Haar lem worden overgebracht. Zooals^ bekend is. werd eenige tijd geleden "uit den geldtrommel, die de kas inhield van het bijpostkantoor St. Antoniebreedstraat een bedrag van ruim f 11000.- gestolen. Dienzelfden nacht verdween een 23-jarige postbe ambte die niets meer van zich liet hooren. Na een paar dagen kwam hij te Antwerpen boven water en de politie aldaar stelde hem in verband met een telegrafisch verzoek om aanhouding in verzekerde bewaring. Het bleek dat hij nog maar 'n paar gulden van het geld over had. Er is nu naar de „Tel" meldt een nader onderzoek ingesteld door inspecteur Joosten en de recher cheurs van Dijk en Kerkhoven. Dit had op ruime schaal plaats en het resultaat was, dat zij ontdekten, dat een jonge man niet het geheele bedrag had opgemaakt. Een som van f#7500 beruste bij twee van zijn vrienden, die op dat oogenblik bezig waren goeden sier van het geld te maken. En wanneer inspecteur Joosten en zijn' handlangers niet zoo spoedig hadden ingegrepen, was er van het geld ver moedelijk niet veel terechtgekomen. Nu kon een belangrijk deel gered worden. De hoofddader heelt ongeveer 3000 gulden in België zoek gebracht, welk bedrag als verloren kan worden beschouwd. Twee dagen geleden werd het twee tal gearresteerd en Zondag had een huiszoeking plaats waarbij f 7500 voor den dag kwam. Ook deze medeplich tigen zijn naar het bureau St. Pieters- hal overgebracht. Men schrijft uit Barneveld Gisteravond heeft een jongmensch van hier, die in beschonken toestand per autobus van Amersfoort huiswaarts wilde keeren, zijn medepassagiers, zonder de minste aanleiding, met een mes bedreigd. Nadat hem dit wapen met geweld was ontnomen, wilde hij de reizigers met een scherp stuk glas te lijf, zoodat de passagiers zich ge noodzaakt zagen, het gevaarlijk jonge- mensch uit de bus te zetten. Later heeft een chauffeur van een passeerende vrachtauto, die den woestaard aan een kant van den weg zag liggen, na eerst zijn handen en voeten stevig te hebben gebonden, hem naar huis vervoerd. SPORT. WAALWIJK. Quick—T. S. C. 3-0. In een spannende wedstrijd is het Quick 1.1. Zondag gelukt om met 3—0 van T. S. C. te winnen, een uitslag welke niemand verwacht zou hebben, vooral niet onder de rust toen de stand nog 0-0 was en T. S. C. een spel vertoond had waartegen de Quick- verdediging heeft moeten zwoegen om de voortdujende aanvallen onschadelijk .te maken. Het mag dan ook-.el gezegd worden dat het aan de Quick verde diging te danken is dat T. S. C. niet heeft kunnen doelpunten. Onder leiding van den heer IJpelaar trapt Quick af, direct gaat het naar het T. S. C. doel RECHTBANK.

Echo van het Zuiden | 1925 | | pagina 2