rfcClTilt HET MIIB No. 18. Woensdag 4 Maart 1925. TWEEDE BLAD. GEMEENTERAAD. LOONOPZAND-KAATSHEUVEL Openbare vergadering van don Raad dezer gemeente op Zaterdag 28 Febr. des namiddags ten 3 uur. Voorzitter. Edelachtb. heer Van Besouw. Ongeveer 3 13 uur opent de Voor zitter de vergadering, afwezig de heeren De Bresser en Swagemakers. De notulen der vorige vergadering worden onveranderd goedgekeurd en vastgesteld. Aan de orde 1. Nota van aanmerkingen van Ged. Staten op de gemeente-begrooting voor het dienstjaar 1925 met daarbij be- hoorende adressen door Ged. Staten gezonden om bericht en advies. De Voorzitter deelt mede dat alles meest van administratieven aard is en stelt daarom voor de beantwoording daarvan in handen van Burg. en Weth. te stellen, waartoe wordt besloten. Schrijven van Ged. Staten houdende het verzoek te willen berichten waar om de verlaging van loonen der ge meente-ambtenaren nog gehandhaafd blijft, terwijl gezegd was dat dit slechts gedaan was om de malaise, dus van tijdelijken aard was Voorzitter. Het antwoord is jammer maar al te gemakkelijk te geven want de toestand is helaas niet beter maar men kan haast zeggei nog slechter geworden. Van der Horst. Het is nog nooit zoo beroerd geweest als thans. Voorzitter. Op de begrooting is voor de politie een bedrag gebracht voor kleeding Voor lederen veldwachter is f 75 uitgetrokken. Vroeger was dat heel wat meer. maar om te bezuinigen is dat tot f 75 terug gebracht, in de practijk is gebleken dat f 75 te weinig is ook al is men er heel zuinig op en - daarom stel ik voor dezen post over het geheel met f 200 te verhoogen De veldwachters behooren behoorlijk gekleed over straat te loopen. Van Amelsfoort. Als het noodig is, dan is er niets aan te doen. Wijdemans. Als men alle dagen net jes moet verschijnen dan is f 75 voor een geheel jaar ook maar weinig. Met algemeene stemmen wordt het voorstel van den Voorzitter daarna aangenomen. Ged. Staten verzoeken van antwoorc te willen dienen op onderstaand schrijven. Schrijven van bewoners van Loonop Zand waarin er op wordt gewezen dat er verschil van prijs bestaat bij de Elec triciteitsbedrijven tusschen LoonopZand en Kaatsheuvel. Adressanten wijzen er op, dat in LoonopZand 5 cent per K.W. uur meer moet worden betaald dan in Kaats heuvel. Reeds een vorig jaar in Mei is daar al eens opgewezen en toen is gezegd dat een onderzoek zou worden ingesteld of in LoonopZand tot veria ging kon worden overgegaan. In de vergadering van de gascommissie daarna gehouden, is gezegd dat de minder goede werking was opgeheven ftaar ondanks dat is de prijs niet ver laagd. Gezegd wordt dat zulks een gevolg is van het anti-LoonopZand zijn van eenige leden. Bij de verkiezing van Wethouders is zulks ten duide lijkste gebleken want wat toen is ge beurd is nog nimmer voorgekomen zoolang de gemeente bestaat n.l. dat LoonopZand een Wethouder werd ont nomen. Nu verwekt deze handelwijze weer afkeer en ontevredenheid. Adressanten dringen er op aan dat de prijzen van de electriciteit in Loon- opzand met die in Kaatsheuvel zullen gelijk worden gesteld alsook dat het in November en December te veel betaalde zal worden teruggegeven. De heer Van Beurden merkt op dat door Burg. en Weth., dus niet door de gascommissie, al besloten is om de prijzen in Loonopzand met 5 ct. te verlagen. Dat is al gedaan nadat met den schorsmolen, die de strop veroor zaakte, een regeling is getroffen. Van Lier. Wat wethouder v. Beurden zegt is waar. maar het zal goed zijn als ik de voorgeschiedenis er eens bij aanhaal. Hebt U daar iets tegen? Van Beurden. Ik volstrekt niet, ga je gang hoor. Van Lier. In de vergadering van de gascommissie. gehouden op 19 Me 1924. waarin o.m. het verslag werd aangeboden over de gas- en electrici teitsbedrijven, is door den voorzitter van die commissie gezegd dat er in Kaatsheuvel op het bedrijf een winst werd gemaakt en in Loonopzand ver lies werd geleden, zoodat voor Loon opzand tot geen verlaging van prijs kon worden overgegaan, wijl men dan in Loonopzand nog meer verlies op bet bedrijf zou gaan lijden en dat zulks stagnatie in de gang van zaken zou brengen. Door mij is toen gezegd als laatste middel om de ontevredenheid te voorkomen en omdat ik in de boek houding niet zoo goed thuis ben, dus uit het verslag direct ook niet alles kan overzien, dat ik het wel eens zou nagaan. Door v. Amelsvoort is toen nog de opmerking gemaakt dat het beter zou zijn het verslag eens mee naar huis te nemen, opdat het dan goed en op ieders gemak eens kon worden ingezien. In diezelfde vergade ring is door mij nog gezegd dat ook eens kon worden nagegaan waaraan het lag dat men in Loonopzand na- deelig werkte, of dat kwam doordat soms de takken van de boomen op het net hingen. Het kon zijn, werd 'toen gezegd, dat men in Loonopzand wat meer petroleum gebruikt, waarop ik toen gezegd heb dat het vreemd is als men zuinig is, dat men dan ver lies heeft te boeken en als men royaal is, winst. Het slot is geweest dat den secretaris werd opgedragen naar een en ander een onderzoek in le stellen, de vergadering van 28 November, Van Beurden. Neen, want dan zou gesloten, de prijs van het gas worden ve'hoogd,Van Amelsfoort. Dan komt de on- Van der Horst. Dat kan men doen billijkheid naar voren Dan moet de als het verlies is geleden, zoowel voor j groot-industrie wat meer betalen daar. het gas- als voor het electriciteitsbedrijf Van Beurden Dat gaat ook weer moet men zien, dat de inkomsten de 1 niet want dan krijgt men iets dat op in diezelfde vergadering waarin de begrooting werd aangeboden, werd van het onderzoek mededeeling gedaan en gezegd dat de prijzen over de maanden November en December al met 5 cent konden worden verlaagd. Driemaal is het toen door mij gevraagd of het zou worden gedaan, maar ik kreeg van niemand eenig antwoord en daarom heb ik ook tegen de begrooting gestemd. Ik zou nog andere dingen cunnen zeggen, die echter niet te pas komen. De heer v. d. Horst vraagt welk standpunt hier dient te worden inge nomen of het bedrijven zijn die ieder voor zich moeten zien zichzelf te be druipen of dat het geacht wordt een gemeente te zijn. In dat geval zou.hij zeggen, moeten de prijzen gelijk wor den gesteld en als het niet anders kan moet de prijs hier met 2'/a ct. worden verhoogd en in Loonopzand met 2'/3 ct. worden verlaagd Dan krijgt men ge lijke cijfers. De heer Van Beurden zegt dat in het College van Burg. en Weth. al meermalen op deze kwestie is gewezen. Zooals de zaak thans is, zijn het twee bedrijven die afzonderlijk worden geadministreerd en moet ieder dus afzonderlijk den prijs bepalen en betalen In Loonopzand is het destijds al met 5 ct. per K. W. uur verlaagd toen bleek dat het maximale verbruik omlaag was gegaan. Later bleek weer dat door het vele verbruik in Kaatsheuvel de prijs met 5 cent kon worden verlaagd. Gaat het om een bedrijf, dan wordt naar spr. meening de inwoners van Loonopzand absoluut geen onrecht aangedaan, gaat het om een gemeente kwestie, dan moeten de prijzen gelijk worden gesteld, want dan heeft Loon opzand evenveel rechten dan Kaats heuvel. Thans is het echter zoo. Loonopzand heett een afzonderlijk net gebouwd administreert het bedrijf geheel af zonderlijk en heeft daar nog een verlies op. Verschure. Is dat een zelfstandig bedrijf Voorzitter. Zooals het nu is gere geld, ja.. Verschure. Heeft men hier ook geen verliezen geleden en met die acyteleen gasfabriek heeft men toch zeker geld oegegeven en in dat verlies hee .oonopzand ook moeten bijdragen. 'Van Beurden. Dat is in Loonopzand met de autogeen-gasfabriek hetzelfde. Voorzitter. Het is als de heer Van der Horst heeft gezegd, wij moeten uitmaken op welk standpunt we ons zullen plaatsen. Verschure. Is het niet wat gek in een gemeente er twee bedrijven op na te gaan houden. Den heer van Beurden blijft het 't zelf de welk standpunt men gaat innemen, maar hij wil er toch even opwijzen, dat de inwoners van Loonopzand er au toch van profiteeren indien de gas fabriek een winst maakt van f6000. Dat bedrag is er gekomen doordat de ingezetenen van Kaatsheuvel meer dan den kostprijs voor het product hebben betaald. Als het goed is moet men dan daar den prijs van gaan verlagen. Van Amelsvoort. Ik denk dat, wan neer men in Loonopzand meer KW. uur zou verbruiken, het wel anders zou zijn. Verschure. Zoo als het nu geregeld is, werkt het niet vriendelijk. De heer v. Lier meent dat alles zoo precies niet kan en mag worden uit gezocht Hoe, vraagt hij, zal het dan gaan met den woningbouw. In den Berkdijk heeft men wel f20.000 daar aan toegegeven. De heer v. d. Horst meent dat wel iets voor de redeneering van den heer Van Lier is te zeggen, want nu wordt door den heer Van Beurden wel gezegd indien de gasfabriek eens een winst maakt van f 6000 maar men kan het ook anders zeggen en vragen wat moet worden gedaan, indien de gasfabriek een verlies lijdt van f 6000. Dan moe ten de belastingbetalers van Loon opzand dat toch ook medebetalen. uitgaven dekken. Na nog eenige discussie zegt de Voorzitter dat het wenschelijk was, dat het een bedrijf was, Door de P.N E.M. wordt het als zoodanig beschouwd. Op den duur aan kan men zoo toch niet blijven doorgaan en volgens zijn overtuiging is het een schèeve ver houding. Vroeger heeft hij het een raadslid uit Loonopzand al eens kwalijk geno men dat die toen kwam met een voor- stel dat maatregelen zouden worden genomen, dat men in Loonopzand nimmer voor een eventueel te kort van de gasfabriek zou behoeven te be talen. Zulke uitlatingen werken niet mede tot eene onderlinge goede ver standhouding. Spr. stelt voor deze kwestie op te schorten, totdat de balans gereed is gekomen, wat met April wel het geval zal zijn, dan kan de zaak tot een op lossing komen De Secretaris meent ook dat alles wel zal meevallen. Van geurden. Vanzelf heb ik er meermalen met den Secretaris over gesproken, ook toen hij de uitslag van het onderzoek nog niet gereed had Tij kon toen echter al constateeren dat het bedrijf in Kaatsheuvel er niet slecht voor stond en dat nogmaals de )rijs met 5 cent zou kunnen worden verlaagd. Nu is het wel niet prettig voor Loonopzand dat de prijzen niet gelijk zijn, maar zoolang als ieder z'n bedrijf heeft moet het bedrijf van ieder zich ook bedruipen. Ik wil echter graag op het voorstel van den Voorzitter in gaan De heer v. Lier blijft bij zijne mee ning dat in November en December de prijzen al verlaagd hadden moeten worden. Zelfs heeft de heer van Beurden ïem meermalen gezegd dat hij bij den Secretaris maar moest aandringen dat eenige spoed zou worden gemaakt. Ook op een vergadering heeft hij nog driemaal de leden der Commissie af gevraagd wat zou gebeuren. Aangezien het toen reeds 9 uur in den avond was geworden, is hij heengegaan Voorzitter. Laat men nu heden in beginsel besluiten dat beide bedrijven tot een bedrijf zullen worden vereenifjd en de balans afwachten om te zien wat kan worden gedaan. In een vol gende te houden vergadering kan dan nog gezien worden hoe de zaak verder is te regelen. Van Beurden. Ik kan best begrijpen dat Loonopzand het zoo zeer onprettig vindt, maar als Voorzitter van de Gas commissie kan ik me toch niet anders dan aan de bedrijven houden. De heer De Wijs kan zich goed met het voorstel van den Voorzitter ver eenigen want wordt de prijs voor Loonopzand lager gesteld, dan zal dat voor de bewoners daar allicht reden zijn om meer te verbruiken en voor velen ook een motief zijn om nu aan te sluiten. De heer Snaphaan kan zich wel met het voorstel vereenigen, maar dan moeten toch maatregelen worden ge nomen dat de gasfabriek die winst niet maakt, anders betalen vele inwoners van Kaatsheuvel een dubbele belasting De heer Snoeren meent dat dit de beste weg is om tot oplossing van de kwestie te komen. Wijdemans. Door het invoeren van een administratie behaalt men al een groot voordeel. Van Beurden. De administratie dient dan toch zoo te worden ingericht dat <an worden gezien waar eventueel een verlies wordt geleden. Die controle heeft men nooiig om dit verder te <unnen ondervangen Verschure. Daar is alles voor. De heer Snoeren vraagt waar het 'm inzit dat in LoonopZand verlies is geleden alsook hoe het mogelijk is dat het verbruik in de eene woning zoo veel meer kan zijn dan in een andere alhoewel daar toch evenlang de lampen branden. Spr. zegt dat het soms 2 3 gulden scheelt. De Secretaris zegt op verzoek van de gascommissie daarnaar een onder zoek te hebben ingesteld maar bij de kwitantie^ is het niet te vinden dat er een aanmerkelijk verschil is bij gelijke verbruikers. De oorzaak in het verlies moet, naar zijne meening eerder wor den gezocht in het feit dat het ver bruik van de gewone verbruikers te gering is tegenover het gebruik van de groot industrie. De fabriek van Neerlandia betaalt heel weinig. Het stroomverlies is heel normaal, uiterst gering zelfs want dat verlies is hoogstens 20 'pCt. en de meeste ge meenten hebben een verlies van 25 pCt. te boeken. Van Beurden. De kwestie is maar oneerlijke concurrentie gaat gelijken. Voorzitter. Zullen we dan een bedrijf er van maken De heer v. Lier zegt dat zijn vragen nog niet geheel beantwoord zijn. Hij heeft gevraagd het in November en December te veel betaalde te willen teruggeven. De heer v. Beurden verklaart zich daar tegen wijl dit een uitzoekerij vergt van belang Van Lier. Belofte maakt schuld. De Wijs. Is dat pertinent verklaard. Had dat geen betrekking op de be grooting Van Lier. Neen, heelemaal niet. De heer Snaphaan zegt dat de ver bruikers van Kaatsheuvel daar dan evenveel recht op hebben. Hij zou alles 1 Jan. laten ingaan. De heer v. Lier merkt op dat de heer Snaphaan bij die bespreking niet is tegenwoordig geweest. In een ver gadering is door den heer v. Beurden zelf gezegd dat de prijzen gelijk zou den worden gesteld. Tijdens de haver- verpachting heeft de heer v. Beurden nog tegen spr. gezegd bij den Secre taris op spoed aan te dringen. In November is dat verslag gekomen en dat was gunstig, dus moesten de prijzen vanaf toen met 5 ct. zijn verlaagd. Bij de behandeling van de begrooting merkte spr. echter dat geen gelijkstel ling zou komen en heeft daarom daartegen gestemd. Van Beurden. Later was gezegd dat men daar niet mee moest beginnen omdat dan heelemaal geen winst zou worden gemaakt. Van Lier. Waarom werd er dan een onderzoek ingesteld? Van Beurden. Ik voor mij hoop dat het tot een gunstige oplossing zal komen. Van Lier. Dan had U van het begin af aan een andere houding moeten aannemen. De Voorzitter vraagt of de heer Van Lier niet genegen is zijn voorstel wat betreft de korting over de maanden November en December in te trekken. Hij stelt voor de electriciteitsbedrijven van Kaatsheuvel en Loonopzand vanaf 1 Januari voortaan te beschouwen als één bedrijf met gelijke strooinprijzen. Na nog eenige discussie wordt het voorstel van den Voorzitter met alge meene stemmen aangenomen. Schrijven van Ged. Staten, houdende de mededeeling dat ze van den in specteur van politie een schrijven hebben ontvangen. In dit schrijven wordt door den inspecteur erop gewezen dat het salaris, met inbegrip van de pensioensbijdrage met l7'/a pCt. is gekort, zoodat zijn salaris is teruggeloopen. van f 2440 op f 2000, terwijl hij pensioen moet be talen op een grondslag van f 2600. Vervolgens geniet hij voor het uitreiken van dwangbevelen geen vergoeding meer, terwijl door inkrimping van personeel, zijn werkzaamheden ten zeerste zijn toegenomen. Adressant ziet in deze houding een revanche van enkele raadsleden, omdat naar aanleiding van de steunbeweging tegen hen proces-verbaal is opgemaakt. De heer Snaphaan begrijpt het adres niet half. Er komen zulke geleerde woorden in voor dat hij er onmogelijk bij kan. Van Amelsfoort. Ik krijg den indruk alsof hij zijne verlaging als een soort straf beschouwt en dat is toch zeker nooit de bedoeling geweest. Snaphaan. Hij heeft hel over de steunbeweging waarbij ook indirect raadsleden zouden zijn betrokken. Ik zou het beter vinden dat Van Helsland hier het adres komt toelichten Voorzitter. Ik heb in de vergadering van het Dag. Bestuur direct gezegd dat de toon van het adres niet deugt. Dat hij tracht die verlaging van salaris zooveel mogelijk ongedaan te maken, daar heeft hij gelijk in, maar op een dergelijke manier bereikt men het niet. De heer Van der Horst noemt het adres zeer arrogant. Op deze zaak wil hij een beetje dieper ingaan Voor de behandeling van de begrooting werd hem gezegd dat Van Helsland hier best kon worden gemist. Toen hij als rapporteur van de commissie werd benoemd en deze zaak ook ter sprake kwam, heeft hij direct gezegd dat hi er niets voor voelde om hem aan den dijk te zetten. Wel voelde hij er wat voor om zijn salaris wat te verminderen want zeker is dat hij. doordat he aantal politie-agenten Is verminderd die verantwoordelijkheid niet meer heeft. Dat hij de dwangbevelen gratis moet uitreiken, wist hij toen nog niet De motieven die door Van Helsland in zijn adres worden aangehaald, had den niets daarmede te maken, wan dat men in LoonopZand geen kleine het voorstel tot verlaging is als 't ware baasjes genoeg heeft die zijn aange-van hem uitgegaan, sloten. Het meeste verbruik moet van Den Voorzitter spijt het dat de toon het licht komen en hier heeft men van het adres niet deugt. Anders had meer kleinere bazen aan het net aan- hij gaarne voorgesteld den inspecteur, tengevolge van het ontstaan van de meerdere werkzaamheden, vooral ont staan door de vele dwangbevelen, waarmede hij 's avonds ook nogal werk heeft, een vergoeding toe te kennen. Het adres wordt hierna voor kennis geving aangenomen 2. Voorstel tot wijziging der leges- verordening inzake de heffing van rechten voor jachtakten. Aan Art. 4 der verordening wordt een nieuw lid toegevoegd, bepalende dat voor een groote jachtakten tot alle geoorloofd jachtbedrijf zal worden geheven f 15.—voor groote jacht akten met uitzondering van de valken i jacht f 7.50 en voor lagere akten f 5.- 3. Voorstel tot het aangaan van een geldleening groot f 50.000 De Voorzitter zegt dat de tijdelijke geldleening bij de Bank voor de Nederl. Gemeenten, gesloten voor steun regeling en werkverschaffing in een vaste behoort te worden omgezet. Met het oog op de voordeelige voorwaarden waaronder thans geld is te bekomen, stelt hij voor bij de Nationale Levens- verz. Bank te Rotterdam een geldlee ning aan te gaan groot f50.000 tegen den koers van 99 en rentende 5'/2 's jaars. Met algemeene stemmen wordt daar toe besloten. 4 Voorstel vaststelling instructie voor den te benoemen Gemeente opzichter. De heer Snaphaan vraagt of de nieuwe opzichter ook les mag geven. Hij persoonlijk zou daartegen geen bezwaar maken. De Voorzitter zegt dat daar niets tegen kan zijn. De heer Snaphaan ziet er zelfs een belang in dat de jongens gelegenheid lebben om hier les in bouwkundig teekenen te krijgen. Met algemeene stemmen wordt de instructie vastgelegd 5. Benoeming van een Gemeente opzichter met daarbij behoorend schrij ven van Ged. Staten. Aanbevolen worden H. J v. d. Heuvel, Kaatsheuvel. A. de Chène, Tilburg. A. Tirion, Tilburg. De Voorzitter stelt voor in geheim Comité over te gaan ter bespreking van de candidaten. Na heropening wordt direct tot stemming overgegaan. Bij de eerste stemming verwierven de heeren van den Heuvel 5. de Chène 3 en Tirion 3 stemmen Bij de tweede vrije stem ming werden op den heer van den Heuvel 5, de Chène 2 en Tirion 4 stemmen uitgebracht. Bij de herstem ming tusschen den heer van den Heuvel en Tirion verkreeg de heer van den Heuvel 5 en Tirion 6 stemmen, zoodat de heer Tirion is benoemd. Verzoek van de Café-houders om de kermis te willen verzetten. Adressanten wijzen er op, dat het in het belang van de gemeente zal zijn indien de kermis 10 dagen voor die van Waalwijk wordt gehouden. Dan worden er in de omgeving geen cermis gehouden, zoodat men meer vermakelijkheden zal krijgen en niet ie pruldingen, die men krijgt als het zoowat overal kermis is. De heer Brok is het met het verzoek eens Komen er meer vermakelijkheden, dan brengt dat aardig wat op aan staan geld en bovendien acht hij het voor de neringdoenden veel beter Met algemeene stemmen wordt be sloten op het verzoek in te gaan, zoo- dat de kermis zal worden gehouden van 2—5 Juli. De Voorzitter zegt dat in de vorige vergadering gesproken is over de deel name in het garantiefonds voor de Waalwijksche Tentoonstelling Aan de hier bestaande patroonsbon den heeft hij gevraagd wat deze dien aangaande denken Uit de voorlezing van beide brieven blijkt, dat alle fabrikanten de tentoon stelling van groot belang achten voor de schoenindustrie en daarom advisee- ren ze tot deelname in het garantie fonds, echter niet hooger dan f 2500. De heer v. Beurden merkt op, dat in het schrijven van een der vereeni- gingen wordt gezegd, dat Waalwijk f 5000 heeft gegeven. Dat is niet zoo, Waalwijk heeft f 10 000 gegeven. Verder merkt spreker op, dat men ook zou kunnen doen als door Ged. Staten besloten^ n.l. tot een bedrag van 5°/o garant blijven. Vervolgens wijst hij op het groote nut van eene tentoonstelling voor de schoenindustrie ook voor deze plaats. Bovendien meent spr. hier te mogen verklaren dat alles safe in elkaar gezet is en wordt en dat menschelijkerwijze gesproken men voor een tekort niet bang behoeft te zijn. Nu reeds zijn op een kleinigheid na de uitgaven al gedekt. De heer v. d. Horst acht de Ten toonstelling eveneens van zeer groot belang, niet dat men daar nu eens mooie schoenen zal zien, men blijft uit de stands, maar en trouwens die kan men steeds in de etalages zien. Wat ginds het groote belang is, is dat men de nieuwste machines kan zien werken. Wat is er in 1903 niet te leeren ge-

Echo van het Zuiden | 1925 | | pagina 5