HEERENBAAI gelezen. Me dunkt dat ge nu toch niets meer behoeft te vragen. 2. Bespreking verpachting weiland. Voorzitter. De verpachting van lande rijen is opgedragen aan Burg. en Weth. maar in de voorafgaande ver gadering, was afgesproken dat zou nagegaan worden hoe men de ver pachting wil houden.' Van Hemert. Het is altijd bij opbod geweest. Van den Brand. Dat zou ik weer zoo doen, maar de termijn van beta ling zou ik wat later stellen want voor veel menschen is dat lastig als ze in September al moeten betalen. Bij den Notaris is dat pas 1 Februari. Voorzitter. Dan moet ook de loo- pende rekening bij de bank gewijzigd worden. Met Nieuwjaar hebben wij veel geld noodig, dat kost dus weer meer aan rente. Van Engelen Voor jaren terug was dat zoo geregeld, maar dan moest altijd een kasgeldleening worden aangegaan. Ged. Staten hebben er toen op gewe zen dat om die onkosten te vermijden, de betalingstermijn wat eerder moest worden vastgesteld. Van den Brand. Als ge denkt dat het beter is, dan ga ik er mee accoord. Van Engelen. Het zou ook wel een beetje zonderling zijn als de menschen alleen met Lichtmis geld zouden heb ben om te kunnen betalen. Voorzitter. Ze komen nu allemaal gaarne betalen. Wordt besloten den termijn van be taling zoo te behouden. Van Engelen. Bij den poldei is het altijd bij mijnen en dat heeft z'n voor en tegen. Hoe men het doet laat mij koud, maar meermalen heeft men toch al ondervonden dat. als men zoo wat geriefd is bij de Polder, men hier het keizersbod krijgt. Van Hemert. Vroeger was in het overland ook niet anders dan met te mijnen, maar nu is men algemeen overgegaan om het bij opbod te ver- koopen en ze bevinden er zich wel bij. Voorzitter. De polder bevindt er zich met mijnen ook goed bij. Men krijgt dat groote prijsverschil zoo niet. Van Vrede. Ik zou me aan de oude traditie houden, 't Is nu al zoo lang gedaan. Aldus wordt besloten. Voorzitter. In een vorige vergade ring is besloten om een deurwaarder aan te stellen Ik kan er echter niet aankomen. Ze willen in deze gemeente geen ambtenaar zijn. Hoe men de belasting nu moet binnen krijgen weet ik niet Van Hemert. Wie is er dan gevraagd. Voorzitter. Die uit Heusden. Dobbelsteen. In Waalwijk heeft men toch ook een deurwaarder. Voorzitter. De commiezen zijn daar voor gevraagd. Dobbelsteen In Vlijmen is toch ook een commies. Voorzitter. Die komt niet hier en zal het niei willen doen ook. Van Engelen. Voor f30 of f 35 heeft men zoo maar geen deurwaarder. Dobbelsteen. Als men nu een hooger bedrag moet gaan geven dan het zal opbrengen, schiet men er niets mee op. Van Hemert. Hebben Burg. en Weth. geen voorstel? Voorzitter. Burg. en Weth. komen met geen voorstel, want daar hebben ze niets aan. Wat jullie besluiten, moet toch worden gedaan Dobbelsteen. Neen, als Burg. en Weth. met een goed voorstel komen, dan zullen wij dat ook wel aannemen. Van Hemert. Door ons wordt alles niet afgekeurd. Voorzitter Wat jullie ter tafel bren gen, dat moet er komen. Dobbelsteen. Als het goed is en anders niet. Voorzitter. Neen, wat jullie zeggen of doen is allemaal goed, dat kennen we. Als Dobbelsteen de politie-ver- ordening gewijzigd wil zien om een uur langer in de kroeg te kunnen zitten, dan wordt dit aangenomen. Hoe zit het, willen de heeren nu een voorstel doen om de verordening tot heffing van belasting op boomen maar in te trekken, dan kunnen we dit in omvraag brengen. Van Hemert. Kan men geen civiele actie instellen Voorzitter. Dat gaat niet. De honden belasting, moet die ook ingetrokken worden? Dobbelsteen. Dat zou ik niet doen. 3. Verkooping van grond, afkomstig van de wegen. De Voorzilter zegt dat er een hoop grond, afkomstig van de wegen, kan worden verkocht. Hij vraagt wat de raad wil doen met dezen grond. Van den Brand, lk zou dien ver- koopen zooals het altijd is gedaan. Voorzitter. Dan kan die tegelijk met de omgewaaide boomen worden ver kocht Van Engelen. Zouden we die niet aan den pastoor verkoopen. Die kan dien grond goed gebruiken voor de verhooging van het kerkhof Dobbelsteen. Ik zou het publiek verkoopen. ledereen moet evenveel rechten hebben. Van den Brand. Als de menschen dan willen zwijgen, dan heeft hij het toch nog goedkoop. Wordt besloten publiek te verkoopen. Van Hemert. Dat vischwater zou ik toch verpachten. Voorzitter. Dat was vroeger zoo maar in naam. Er is niets te visschen, of het zou moeten zijn in de gewone sloten en daar zit geen visch in en bovendien zou het gras plat geloopen worden. De Wiel behoort niet aan de gemeente. Van Hemert. Die er met mij over sprak garandeerde toch f25. De Voorzitter merkt nogmaals op dat de gemeente geen vischwater heeft. Wat daar voor water is behoort aan den gecombineerden buitenpolder. Van Hemert. Ik zal het nog eens nader onderzoeken. Mijn zegsman zei dat het nog wordt bevischt. Voorzitter. Komt mij maar eens roepen, dan zal ik wel mee gaan kijken dan zal je alles zien. Van Hemert. Ik weet het nu niet ik moet het nog eens vragen. Van Vrede. Dan zullen we het aan houden als ge het niet goed weet Voorzitter. Goed. Van Hemert. Bij den handwijzer is de weg wat uitgereden Als daar eens een wegwerker kwam en de boel in orde maakte, dan was het met een kleinigheid in orde te maken De wegen zien er nu goed uit Er was toch af gesproken dat er altijd iemand aan de wegen zou werken. Voorzitter. Die moeten nu den straatwerker helpen. Van Hemert. Voor dien tijd was er ook niemand Ik kom dagelijks daar langs gereden, maar ik zie 'm nooit. Voorzitter. Dan kijk je niet goed, want er is al wel 10 maal grint ge bracht, dus met die praatjes moet je nu niet voor den dag komen. Als er geen grint meer is, valt er ook niets te brengen. Van Vrede. Bij ons zie je nooit iemand op den weg. Van Hemert: lk heb eens geinfor meerd. Bij ons zijn er lui die die brandbluschapparaten willen plaatsen. Voorzitter. De kwestie is maar dat wij die lui, waarvan de minimax apparaten zijn gekocht, niet hier kunnen krijgen. Herhaaldelijk is al naar de fabriek te Amsterdam en den vertegen woordiger te 's Bosch geschreven maar we krijgen maar geen antwoord. Van Vrede. Die jongens die soldaat zijn geweest kunnen zoo'n apparaat wel hanteeren. In dienst is in iedere stal zoo'n .apparaat. Voorzitter. De leden van de brand spuit, die van Luttelherpt ook. zijn allemaal hier geweest en die kennen het ook niet, daarom zou ik graag hebben dat eens iemand kwam. Van den Brand Toen ging het goed. Voorzitter. Ja, en toen wij het nog eens geprobeerd hebben ging het niet. Van Vrede Kan je ze dan niet af keuren. Van den Brand. Ze zijn al betaald. Van Vrede. Laat dan in de couranten zetten dat die lui publieke oplichters zijn. Van Hemert. Zoo zijn het goederen in doode hand Dobbelsteen. Die schattingscom missie, hoe zit die in elkaar. Voorzitter. Welke. Dobbelsteen. Die voor de directe belastingen Voorzitter. Daarvan zijn leden, de Burgemeester, Luyben, van den Brand, Couwenberg en P. Vugts. Van den Brand. Ik ben er bij, maar ik weet zelf niet hoe de zaak eigenlijk in elkaar zit. Voorzitter. Ge kemt toch telkens op de vergadering en dan dien je het toch wel te weten. Dobbelsteen Wat behoort tot de taak van die commissie. Wie regelt de aanslagen. Voorzitter. De inspecteur komt hier op het Raadhuis en dan wordt alles besproken. Van den Brand. Dat is wel zoo, maar ik weet toch niet hoe hoog u is aangestaan. Voorzitter.Aanslagen boven de f 2000 worden daar niet besproken. Van Vrede. Van die beneden de f 2000 weet hij het ook niet. Voorzitter. Daar kan ik niets aan doen. Hij zit er toch altijd zelf bij. Daarna wordt de vergadering ge sloten. 26 50 cent per ons. mij geen voorstel er van gemaakt. Voorzitter. Dan zal ik den raad afvragen of het zoo is. Alle leden, op den heer Broks na, herinneren ziclr dat het zoo is be sproken. Voorzitter. Dan zullen we de notulen in dien geest wijzigen. Dan heb ik een zaak van zeer vertryuwelijken aard mede .te deelen. In het belang van de gemeente kan de mededeeling niet in het openbaar geschieden en daarom schors ik de vergadering. Na ongeveer anderhalf uur wordt de vergadering heropend. WASPIK Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Donderdag 5 Maart des avonds ten 6 uur. Voorzitter Edelachtb.lieer P. Dekkers Ongeveer 6 uur opent de Voorzitter de vergaderingaanwezig alle leden. De notulen der vorige vergadering worden voorgelezen. Verschure. In de notulen staat dat ik heb voorgesteld om 3'/a pCt. pensioenstoeslag op de ambtenaren te verhalen. Dat is niet zoo. Ik heb gezegd dat ik met het oog op de hooge belasting daartoe gerust een voorstel zou. durven doen. maar heb dat niet gedaan omdat door den heer Rijken werd voorgesteld deze zaak nog eens.aan te houden, dus is door i AAN DE ORDE 1 Ingekomen stukken. a. Installatie van den heer A. J. Broks als lid van het Algemeen Burgerlijk Armbestuur. Door den heer Broks worden in handen van den Voorzitter de voor geschreven eeden afgelegd. De Voorzitter feliciteert den heer Broks met diens benoeming en spreekt den wensch uit dat hij deze functie nog jange jaren zal mogen blijven waarnemen. b. Schrijven van het gemeente bestuur van Heemstede, houdende het verzoek om adhaesie te willen be tuigen aan een door haar aan de Regeering gericht schrijven om op andere manier dan annexatie bloei en welvaart terug te brengen. Voorzitter. Ik stel voor het schrijven voor kennisgeving aan te nemen. Van der Rijken, ik zou wel adhaesie willen beluigen uit motief dat wij ook blij zijn geweest dat van annexatie niets is gekomen en nu moeten wij die menschen ook helpen. Wordt besloten adhaesie tc betuigen. c. Schrijven van Burg. en Weth van de gemeente Raamsdonk tot goed keuring wijziging verordening keur- loonen. De prijzen zullen zijn Voor een koe f 5, voor een eenjarige koe f3, voor een rund f5, voor een kalf f 3, voor een nuchterkalf f 2, voor een varken f 2 50 voor een schaap f 2 en voor een geit f 2. Verschure Zouden Burg en Weth. zoo goed willen zijn om gedaan zien te krijgen dat de noodslachtingen bij de boeren aan huis gedaan kunnen worden. Volgens een artikel van het Burgerlijk Wetboek hebben Burg en Weth deze bevoegdheid en het is beslist een groot algemeen belang als ze daartoe overgaan. In een eerder gehouden Raadsvergadering is al gezegd dat de kosten enorm hoog zijn en al is er toen nogal debat over geweest, ik blijf er bij dat deze kosten zeer hoog zijn. En als dat kan worden ondervangen, dan moet dat worden gedaan. Voorzitter. Het kan ter plaatse ge beuren, maar dan moet er een gebouw zijn dat aan de eischen voldoet. In Raamsdonksveer is zoo'n gebouw. Ik zal echter eens onderzoeken wat gedaan kan worden Verschure. Ik geloof dat de Voor zitter abuis heeft als hij zegt dat daar voor een gebouw in de gemeente moet zijn dat aan de gestelde eischen voldoet. Kan een noodslachting ter plaatse gebeuren, dan wordt daarmede een groot voordcel behaald. Voorzitter, lk zal het eens onder zoeken en in een volgende vergadering rapporteeren. De heer A. Kamp zegt dat hij secretaris is van de Veeverzekering. In het afgeloopen jaar hebben z ij twee noodslachtingen gehad en volgens de rekeningen heeft een slachting f 44. en de andere f30 gekost. Een nood- slachting heeft thuis bij een boer mogen plaats hebben en daar waren de kosten maar f 20 Hij mag het wel zien dat men voor het slachten een mooi gebouw maakt, maar het moet niet zooveel geld kosten. Verschure. In Capelle wordi het ook gedaan en wat daar kan zal ook hier wel kunnen, zou ik denken, Vloeimans. Waar zit 'm dat in G. Kamp Dat zit 'm in den veearts. Toen was het daar misschien te druk. Verschure. Het heeft al eens plaats gehad en waarom zou het dan in andere gevallen niet even goed kunnen. Van der Rijken. Is die verlaging uit den boezem der commissie zelf voort gekomen De Voorzitter geeft daarna een over zicht van het aantal geslacht vee, waaruit blijkt dat ongeveer 60Ü koeien en' 1300 varkens zijn geslacht, waarom ot vermindering van het keurloon kon worden overgegaan. Van een rund was het keurloon eerst f 7.— en van een varken f3.50. De Voorzitter kan vervolgens nog mededeelen dat na een jaar alles vrij is, zoowel gebouwen als werktuigen, zoodat dan weer gevoegelijk tot verla ging van de keurloonen kan worden overgegaan. Met op een na algemeene stemmen, die van den heer Verschure, wordt het voorstel aangenomen. 3. Verzoek van het R K. Kerkbestuur en de Chr. Schoolvereenlging om 80 °/0 voorschot op het bedrag van f 7.— per leerling. Als alle rekeningen zijn nagegaan, kan worden gezien of dit bedrag ver laagd dan wel verhoogd moet worden. Conform het voorstel van Burg. en Weth wordt besloten, 4. Schrijven van Ged Staten betref fende verkoop van het schoolhuis en tuin aan het R K. Kerkbestuur. Ged. Staten berichten dat hun een adres van den Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente heeft bereikt alsmede een van vier raadsleden, waarin wordt aangedrongen om de goedkeuring aan het genomen raadsbesluit te willen onthouden Adressanten wijzen er op, dat het huis is geschat door drie schatters n 1. de heeren Oomens uit Oosterhout. Snijders uit Raamsdonks veer en Kamp alhier en dat deze het gebouw en tuin geschat hebben op j een bedrag van f 6050 en om het nu voor f 1050 minder te gaan verkoopen, dat is, zeggen Ged. Staten, strijdig met een goede finantieele gemeente-politiek en derhalve niet in het belang van de gemeente. Ged. Staten kunnen dan ook hunne goedkeuring aan het raadsbesluit niet verleenen. Voorzitter. Ik stel voor op dit besluit niet bij de Kroon in beroep te gaan en het raadsbesluit van 13 Oct. in te trekken. Het op een na algemeene stemmen de heer Ruijtenberg bleef buiten stemming werd dit voorstel aan genomen. 6. Schrijven van Ged. Staten hou dende aanmerking op de begrooting. De Voorzilter deelt mede. dat Ged. Staten niet mee kunnen gaan met ons voorstel om het bedrag van f 4500, binnengekomen door verkoop van het huis aan het Chr. Schoolbestuur, te gebruiken om daarmede de leening af te lossen die is aangegaan voor aan- koop van een motorbrandspuit Ged. Staten achten zulks in strijd met een goed finantieel beleid De heer Van der Rijken wil wel bij de Kroon in beroep gaan, maar dan moet alles goed omschreven worden, wijl anders Ged Staten toch in het gelijk gesteld zullen worden. Dat geld is geen geld van Waspik, maar van de ingezetenen en dat moeten ze goed begrijpen. Maar ik zou liever met dit bedrag een leening willen aflossen die is aangegaan voor aankoop van huizen Voorzitter. Dan kan men niet in beroep gaan. Men kan alleen in beroep gaan van het besluit, zooals het daar is, maar met geen gewijzigd besluit, want het raadsbesluit moet overgelegd worden. Beter is het dat men het raadsbesluit intrekt, een nieuw besluit neemt en het dan ter goedkeuring aan Ged. Staten aanbiedt Van der Rijken. Is dat wat betreft de rente hetzelfde. Voorzitter. Ja. Wordt besloten om het eerst geno men raadsbesluit in te trekken en daarna een besluit te nemen om de f 4500 te gebruiken voor het aflossen van een geldleening aangegaan voor aankoop van huizen. Schrijven van de R.K. Werklieden vereeniging houdende het verzoek dat door Burg. en Weth alles in het werk zal worden gesteld om industrie hier in de gemeente te krijgen. Alles moeten Burg. en Weth. doen om hier bronnen van welvaart te krijgen. Adres santen merken op dat zij gehoord hebben dat in Geertruidenberg zich een kunstzijdefabriek heeft willen vestigen, doch dat de onderhande lingen zijn afgebroken dooreen kwestie over het koopen van grond, en geven Burg. en Weth. in overweging om pogingen aan te wenden om deze industrie hier te krijgen. Men zou ze desnoods tegemoet kunnen komen door grond aan te bieden zonder daarmede een precedent te scheppen. In Waspik kan alleen welvaart komen door vestiging van industrie, want de boeren kunnen geen uitbrei ding meer aan hun bedrijf geven om dat er geen voldoende bouwland meer is De Voorzitter zegt dat Burg. en Weth. steeds daaraan hun aandacht schenken Hij is het met adressanten eens dat alle pogingen in 't werk moeten worden gesteld om wat industrie hier te krijgen en men kan er vast op rekenen dat alle faciliteiten zullen worden verleend Van der Rijken. Zijn adressanten bekend met de personen die in Geer truidenberg aangeklopt hebben om terreinen Voorzitter. Mij is daarvan niets bekend. Van der Rijken. Ik weet van een raadslid uil Geertruidenberg dat bij de gemeente om geen grond is ge vraagd door een kunstzijdefabriek. Misschien weet collega Smits meer van de zaak. Smits. Op de vergadering heeft een lid onzer vereeniging het gezegd, verder is er mij ook niets van bekend. Van der Rijken. Misschien kan hij het wei laten onderzoeken opdat een aanknoopingspunt kan gekregen wor den. De heer Smits zegt toe nader te zullen informeeren. Schrijven van den heer J. de Glas, houdende de mededeeling dat hij tot zijn leedwezen om gezondheidsredenen ontslag moet nemen als secretaris penningmeester van het Burgerlijk Armbestuur. Adressant durft vertrouwen dat de raad zijn verzoek zal billijken en stelt de bescheiden beschikbaar. Pe Voorzitter zegt dat door den heer J. de Glas het ambt meer dan 20 jaar onafgebroken is vervuld op eene wijze die boven allen lof is verheven. De prestaties zijn werkelijk niet gering, want het ambt is niet gemakkelijk te vervullen. Door den heer de Glas werd steeds alles op correcte en onpartijdige wijze afge handeld en zijn rechtvaardigheid was algemeen bekend. Voor dat alles brengt spr. hem gaarne vanaf deze plaats namens den raad. namens geheel Waspik dank en hoopt dat het den heer de Glas gegeven moge zijn nog lange jaren van een welverdiende rust te genieten. Benoeming van een lid voor het Burgerlijk Armbestuur. Op de voordracht zijn geplaatst de heeren W. C. Klasen en J Smits- Smits. De heer Klasen wordt met 8 stemmen benoemd, terwijl drie stemmen in blanco waren uitgebracht. Bij de rondvraag wijst de heer Van der Rijken er op dat hij nog geen antwoord heeft ontvangen op zijn in de vorige vergadering gestelde vragen. Er zijn. zegt spr. wel oude leden in den Raad, maar de meesten zullen niet weten hoe de vork aan den steel zit. De Voorzitter wil daaraan gaarne voldoen. Voor 18 jaar geleden genoot de Burgemeester hier een salaris van f500 Later werd dat op f 900 gebracht en daarna op f 1100. In 1919 werd het eindelijk gebracht op f 2750, zijnde het maximum. Voorts heeft spr uit iedere provincie twee plaatsen van ongeveer een gelijk zielental genomen en daar de salarissen van gevraagd, welke allemaal door hem worden voorgelezen. Daaruit blijkt dat de salarissen in alle provincies, behalve Limburg, voor Burgemeesters, Secretarissen, Ont vangers en Ambtenaren beduidend hooger zijn dan in deze provincie. De heer Van der Rijken wil niet gaan beknibbelen maar wil maar op merken dat de commissie van onder zoek voor de begrooting niets anders is dan een wassen neus. Een paar uur wordt zoo'n begroo ting eens ingekeken en klaar is de zaak. Spr. zegt al eens eerder te hebben opgemerkt dat dit een wassen neus is en tijd weggooien voor niets. De heele raad moet de begrooting grondig onderzoeken en daar maar wat tijd aan opofferen. Hij wil op het beleid van Burg. en Weth. niets af dingen, maar toch acht hij het ge- wenscht dat meer contact komt tusschen dat college en Burg. en Weth., opdat zoo tot verlaging kan worden gekomen van belasting, een zaak voor deze gemeente van zeer groot gewicht, want nu zakt men hoe langer hoe dieper. In Februari werd nog gezegd dat er een overschot was van f 11,900 en toch moest de be lasting weer omhoog. Voorzitter. Dan hebt u de zaak niet goed begrepen. Dat was eene mindere uitgaaf. Van der Rijken. U beweerde toch dat men nu zou opschieten en als we wat verder waren dat dan de toestand hoe langer hoe beter zou worden en inplaats daarvan is het erger geworden. Dat ligt niet aan u, mijnheer de Voorzitter, dat beweer ik niet, maar dat ligt aan de voorschriften die ons door den Haag worden opgelegd. Ik zou een nieuwe verhooging van be lasting willen voorkomen en daartoe moeten wij allen medewerken. De raadsleden door hun presentiegeld te laten vervallen en Burgemeester en Secretaris door zelf wat pensioen te betalen. Dat zou mijn doel zijn. Voorzitter. Vindt u een belasting, heffing van 2 pCt. zoo hoog. Kijk eens in andere gemeenten. Van der Rijken Al zit een ander tot z'n hals in het water, daar hebben wij niets mee te maken, wij hebben voor Waspik te zorgen. De Voorzitter zegt dat de gemeente wel wat verlicht kan worden, indien het Armbestuur de post van verpleging krankzinnigen en de werkeloozen over wil nemen. Voor het Armbestuur, dat er goed bij zit, zou dat geen bezwaar zijn en voor de gemeente was het een heele verlichting. Indien geest zullen Burg. en Weth. werkzaam zijn. De heer v. d Rijken merkt op dat door den Voorzilter eens gezegd is dat het boerenbedrijf betrekkelijk goed gaat. Hij is een andere meening toe gedaan, want al mag het waar zijn dat de oogst goed is geweest, de hooge pachtprijzen die hier betaald moeten worden, zijn oorzaak dat de verdiensten uiterst gering blijven, zoodat geen flinke belasting is te halen. De Voorzitter zegt beweert te hebben dat de belastingopbrengst voor 1924/25 nogal zal meevallen omdat het jaar beter is geweest dan het voorafgaande In 1924 is de bietenopbrengst goed geweest, het hooi was goed en de aardappelen hebben een goeden prijs opgebracht naar algemeen gezegd is en daarom had spr. een goed ver trouwen in de toekomst, vooral ook omdat het bovendien met den veestapel niets te wenschen overlaat G. Kamp. Ik geloof niet dat de Voorzitter de cijfers van de ontvangsten: en uitgaven van een boer naast elkaar heeft zien staan, anders zou hij wel anders praten. Voorzitter. Ik heb gehoord dat alles goed is gegaan en dan kan ik niet begrijpen dat de verdiensten nog slecht zijn. Van der Rijken. Spreekt iemand maar eens aan om centen als je die te goed hebt, dan hoor je niet anders dan: Ik kan nog niet want ik moet eerst voor ECHTE FRIESCHE

Echo van het Zuiden | 1925 | | pagina 2