IIE ECHO MUM "adverteeren DOET VERKOOPEN. No. 23 Woensdag 18 Maart 1925 TWEEDE BLAD. der ge- is het |e ver iest en almest te ber- •1de en of in Ïkan ffing stel- peente eigen o>f een {ze af- Iragen. t daar- n, kan Lfslui- [te der ty.loeld, onder ajoffing kelijk putten drek, offen, ier of egging Poli- e vol laden boden, aak te of de voor- ar van uig in s heb- annen, inge- t van tenzij Jurge- en of schik- n aan entee- utten, vamel- In, dat 'ter en keling verza- daar- stelde fkom- ïus of doen de in iet of m lij- ateren Idiend wate- inneer s ont- De Schoenindustrie en de Weeldebelasting. Wij lezen in de Tilb. Post In ons vorig nummer hebben wede meening weergegeven van der» voorzit- 'ter van den R. K. Schoenfabrikanten- bond, den heer Jos. Klijberg te Waalwijk, ten aanzien van de Weel debelasting. Die meening was niet gunstig. Ze komt hierop neer „De te Waalwijk gefabriceerde schoe nen zijn 10 a 15 pCt. duurder dan bijvoorbeeld de te Dongen gemaakte „En als er nu vanwege de weelde belasting opnieuw 10 pCt. bijkomt, komen wij hier weer in een ongunstiger positie te staan, dan de fabrieken welke de gewone merken afleveren. .Een goede heerenschoen va bijvoor beeld 112 - fabrieksprijs moet de win keiier voor f 16 17 verkoopen en het gevolg van de 10 pCt. belasling zal zijn, dat men goedkoopere schoenen gaat nemen, hetgeen mede niet bevorderlijk is .voor den consument, die in't gebruik veel minder aan de duurdere heeft.. „En vooral voor Heerenschoenen ligt de grens van een aan alle te stel len eischen beantwoordend paar boven de 15 gulden In de vergadering van de Tilburg sche Kamer van Koophandel heeft nu de heer Jos. ee Pont, voorzitter van den Tilburgschen Schoenfabrikanten bond een geheel ander geluid doen hooren. De heer de Pont was van oordeel, dat de Nederlandsche Schoenindustrie eer voor- dan nadeelen van deze wet zal ondervinden. Het percentage schoei sel dat onder de belasting zal vallen is zeer gering, zeker wat betreft het Nederlandsch fabrikaat. In 't algemeen hoogstens 5 pCt. van de totale produc tie voor Waalwijk misschien 10 pCt. Uitzonderingen voor bedrijfschoeisel en schoeisel voor gebrekige voeten zullen noodzakelijk zijn, betoogde de heer de Pont, die anderzijds toegaf, dat de z. g. „maatwerkers" wel bezwa ren zouden kunnen doen gelden. De heer De Pont hield er zich overigens van overtuigd, dat straks de de R. K. Bond van Schoenfabrikanten zijn meening zou deelen. Een niet gering voordeel voor de industrie in het algemeen, zag deze schoen-industrieel ook nog in het feit, dat buitenlandsch fabrikaat op deze wijze kan worden belast. Van eenig principieel bezwaar lijkt ons dus, zoo min als bij de textielfa brikanten, ook bij de schoenfabrikanten sprake te zijn. Laten intusschen die enkelen, die detailbezwaren hebben, trachten ze weggenomen te krijgen. Men volge ten deze het voorbeeld, dat de Nijverheidsraad bij de Tarief- wet heeft gegeven. Wij zullen met den heer De Pont de uitspraken van den Bond en van nog meerdere deskundigen gaarne af wachten. Zeker is het, dat de heer De Pont zich toch deerlijk moet ver gissen als hij zegt dat voor Waalwijk „misschien 10°/0" van het schoeisel onder deze wet zal vallen. Wij meenen dit ernstig te moeten betwijfelen en denken dat deze wet voor de ontwik keling der schoenindustrie in 't alge meen en voor onze plaats in 't bijzonder weer een ernstig beletsel zijn zal. gevoel van natuurlijke kuischheid straffe loos door een weekbladonderneming, die van haar vunsheid de provisie ontvangt, wordt besmeurd. En het blad besluit, dat de kunst matige exploitatie van natuurdriften rechtstreeks leidt tot de gevaarlijkste criminaliteit; dat we geen woorden noodig hebben, maar daden die de zijdelingsche misdaad vernietigen welke gelegen is in de pornografie. We hebben het Utr. Dgbl. erkente lijk te zijn voor het eerlijke en onbe wimpelde woord, dat, helaas, in die kringen te weinig opklinkt. Zeker, ook het Hbld. heeft in den laatsten tijd meer dan eens gewaar: schuwd voor de vunzigheden, die in de boekentasschen en jaszakken van leerlingen van Middelbare school wer den gevonden, en op bestrijding van dit euvel door ouders en opvoe ders aangedrongen. Maar niet de schoolgaande jeugd alleen, zij het 't eerst, moet worden beschermd en bovendien, hoe kan bescherming mogelijk zijn, indien niet hardhandig en onverbiddelijk wordt opgetreden tegen het geïllustreerde vuil, dat overal ligt uitgestald en overal voor het grijpen is Wordt de wet niet te omzichtig, met meer dan fluweelen handschoenen toegepast, of in het geheel niet toege past En als ze ontoereikend is, laat men ze verscherpen, zóó verscherpen, dat de moreele deugnieten en misdadigers aan den ijzeren greep niet kannen ont snappen. Roep toch niet om vrijheid, waar het belang van het opkomend geslacht, het levensbelang van de samenleving op het spel staat. Voor de misdaad van de zedelijke vuilverspreiding mag geen vrijheid bestaan, wil niet de maatschappij in een modderpoel verzinken en tot een modderpoel worden. Van nationaal belang gesproken, hier geldt het een nationaal belang van de eerste orde, waaromtrent alle Christenen en verder alle fatsoenlijke menschen het eens zijn. Uit de Pers. Wij lezen in 't Huisgezin Een van de .neutrale" geïllustreerde weekbladen heeft een carnavalsnummer uitgegeven. Het liberale Utrechtsch Dagblad drukt zijn oordeel over den inhoud in dezen vorm uit, dat het weekblac „weer de deuren van het bordeel opent". Het stalt zijn half naakte vrouwen figuren uit en geeft daarbij een tekst, die niet onderdoet voor dien van de aller-gemeenste pornografische geschrif ten, die door de politie worden in beslag genomen. Intusschen hebben wij er niets van vernomen, dat de politie op dit vervolgt het Utr. Dagblad sarcastisch hoogst fatsoenlijk en met rijkdom van advertenties prijkende tijdschrift heeft beslag gelegd, dat voor zijn vunsheid minder ongeveinsd uitkomt, dan porno- grafische geschriften, waarop men het, terecht, heeft gemunt. Het liberale blad zegt verder dat het erotische leven naar den afgrond voert, indien alle geestelijke elementen er bij worden uitgeschakeld, en vraagt, hoe lang wij het nog zullen moeten dulden, dat de frischheid van onze jeugd, het GEMEENTERAAD. DUSSEN. Openbare vergadering van den Raad der gemeente Dussen op Zaterdag 14 Maart 1925 des namiddags te 3 uur. Voorzitter EdelAchtb Heer J, Snijders Burgemeester De Voorzitter opent de vergadering waarna de notulen der vorige verga dering worden voorgelezen en onver anderd goedgekeurd. ingekomen stukken. Een schrijven van den warenkeuringsdienst met ver slag Ingekomen een schrijven van B. en W. houdende procesverbaal kasop- neming gemeenteontvanger, verder een schrijven van de Pnem. Ingekomen een schrijven van de commissie tot wering van schoolver zuim met als voorzitter de Heer Jos. van Steen houdende de mededeeling. dat het aantal opgeroepen personen voor schoolverzuim hunner kinderen bedroeg 32, er bij vermeldend het aan tal van elke school apart, dat er van deze 32 opgeroepenen echter maar 11 zijn opgekomen en 21 achterwege bleven, volgens het ingestelde onder zoek twee met reden Verder een schrijven van den bond van post-, Telegraaf- en Telefoonper soneel omtrent den postcheque en giro dienst, wat voor kennisgeving wordt aangenomen. Ingekomen van het gemeentebestuur van Hooge en Lage Zwaluwe een groot request. gericht aan Ged. Staten omtrent de indijking van den Biesbosch. Eurg. en Weth. achten het van weinig belang voor onze gemeente maar er kunnen misschien nog wel Dussensche menschen werk vinden. G. v. d. Koppel. Neen, het is voor de werkeloozen van Dordrecht. In het verzoekschrift komt o. a. voor het verzoek om mede te helpen dat bij de indijking, de dijken lager blijven dan de dijken in de polders. Dit brengt het grootere gevaar bij eene eventueele overstrooming en dan ook zullen vele arbeiders werkgelegenheid missen. Schrijven van het gemeentebestuur van Heemstede cmtrent annexeeren van gemeenten wat voor kennisgeving wordt aangenomen. Verder mededeeling van den Minister omtrent eene subsidie van f 4500.—. Voorzitter. Vorige week ben ik na herhaalde oproeping op eene vergade ring geweest in Tilburg betreffende den vrijwilligen landstorm en werd daar gevraagd om medewerking van alle gemeenten om steun. Voor deze gemeente bedroeg het f 10.en heb ik toezegging gegeven, daar ik dacht dat de Raad hiertegen geen bezwaar zou hebben. De vrijwillige landstorm heeft ten doel bij een eventueele revo lutie op te treden ook buiten de ge meente. Almkerk heeft 20 en Dongen 60 gulden gegeven, doch daar zijn meer leden. In Dussen zijn er 14 en is er dus voor die twee eerstgenoemde ge meenten meer noodig voor reiskosten, want hiervoor is het in hoofdzaak. Wordt goedgevonden met algemeene stemmen. Voorzitter. Dan is er een aanvraag ingekomen van J, Akkermans om een stukje land te koopen tegenover de Kerk, eveneens een aanvraag van A. v. d- Pluijm om een strook land te koopen van 2 meter breed en nog van J. van Velthoven een strook doch van 6 meter breed. Deze wilde meer koopen, doch ik heb hem gezegd den Raad te vragen voor die 6 meters, maar meer niet. De Voorzitter stelt voor dit te verkoopen k f 1.10 per M2. J. van Balkom. Dus dan schiet er niets meer over dan 17'/2 meter. Voorzitter- Ja, maar daarom heb ik dien persoon ook gezegd voorloopig niets te kunnen verkoopen dan die 6 meter, dus dat is nog niet verkocht hij kan het nu voorloopig nog huren W. Middelkoop. Veronderstel dan eens dat er iemand komt die direct wil bouwen. Voorzitter. Dan kan hij het nogeerst koopen, indien hij binnen 2 jaar bouwt. G. v. d. Koppel. Dus die kan dan die 9 meter ook koopen. Voorzitter. Neen, alleen die 17'/, Meter. J. van Dijk. Door de verdeeling in stukken blijft het dan toch geschikt voor bouwgrond Voorzitter. Ja zeker. Het besproken stuk is 16 M breed. Van Dijk. Dus met die conditie houden de overschietende stukken de zelfde bou vwaarde. Voorzitter. We zitten op 't oogen- blik op den bodem van onze kas, daar verschillende gelden nog niet zijn in gekomen en daarom stellen B. en W voor, om tot uiterlijk 1 Augustus 1925 eene leening aan te gaan groot f 6000 tegen een rente van 4 pCtde terug betaling zal geschieden uiterlijk 1 Augustus a s. W. Middelkoop. Tegen 4 pCt, Voorzitter, ja, 't is een gelegenheid en kunnen we het vroeger terugbeta |en, dan doen wij het. Hier is nog een brief welke hoort bij de ingekomen stukken n 1 een schrijven van den heer F. C. J. H. Kohier waarin deze zijn ontslag als onderwijzer te Hardinxveld bekend maakt. Ik heb met de Weth. er al eens over gesproken te komen tot oprichting van een landarbeidersstichting, daar de ge meente toch al zoo'n strop heeft met het GEB. en we durven nu niet aan een bouwvereeniging te beginnen ter voor koming van nog meerdere stroppen. Daar we hier een streek van hoofdzake lijk landarbeiders hebben, kon men door tusschenkomst van de landarbeiderswet tot bouw komen, welke hiervoor ook subsidie geeft. Dit is zoo, ze be talen direct '/s van den kostprijs de andere 4/5 krijgen zij dan van de gemeente welke som zij dan in 30 gedeelten kunnen terugbetalen en het gaat dan in ergendom over. G. v. d. Koppel. Neen, hij moet toch het volle bedrag betalen. Voorzitter licht dit verder toe. Voorzitter. Wij hadden gedacht het langs dezen weg te vinden, maar de menschen die ik heb gesproken dach ten dat het beter was zonder stichting. Nu wilde ik voorstellen f 100 te ver- leenen om te komen tot oprichting van deze stichting Het geld geeft het Rijk. doch de gemeente blijft borg. Van Drunen. Het Rijk geeft geld en de gemeente blijft borg, doch als ze dan niet betalen zit de gemeente er mee. Voorzitter. Dan kan de hypotheek opgezegd worden Van Drunen. De gemeente is borg en heeft dan toch het recht niet de hypotheek op te zeggen. Middelkoop. De gemeente is hypo theekhouder, de wet legt haar dit op. Berm. Maar als zoo'n man dan op zijn hoekje land ook al eens een hypotheek heeft dan wordt de gemeente al 2e hypotheekhouder. Voorzitter. Maar dat mag niet, het moet vrij zijn. Van Drunen. Dus onverschillig wie er komt en hij heeft '/s gedeelte van een zeker bedrag, dan kan hij dat krijgen Voorzitter Daarvoor moet er eene commissie zijn, doch ze kunnen ook eerder aflossen. Het leven van den arbeider is te verdeelen in 4 perioden nl. de le periode zoolang zij onge huwd zijn, kunnen zij toch wat van hun verdiensten overleggen, de 2e periode pas getrouwd en dan een groot gezin, de 3e periode als de kinderen wat gaan verdienen, en de 4e periode als ze weer zonder kinderen raken en dan is het juist de bedoeling dat* ze nadien dan toch een eigen hofje hebben en meestal zonder een ander kunnen leven. Dan zou ik in deze commissie benoemd willen zien de heeren A. v. d. Pluijm, onderwijzer te Hank, G. v. d. Koppel, jos van Steen, F. Herman. M. v. d. Pluijm, W. D. Middelkoop en J. J. H Snijders. Van Drunen. Tot een bedrag van hoeveel mag gegeven worden. Voorzitter. Ten hoogste f4000. Van Drunen. Doch zeker geen boederijen en stalling. Voorzitter. Neen, een boer moet zelf maar zorgen 't Is voor landarbeiders. Van Dijk. 't Is een ingewikkelde dat door de j r Voorz. Ja. maar indertijd met „de Dusse" hebben ze 90 °/0 gegeven en wij 10 °/0. Middelkoop. En de polders hebben toen wat gegeven. Voorzitter. Ik vind het noodig dat zaak en ik stel wel alle vertrouwen de kronkels worden weggenomen en in de benoemde commissie, doch als vind het lofwaardig de verbreeding men tegenwoordig een huis zonder schuur of stalling bouwt dan is f 4000 toch te veel voor een arbeider. Voorzitter Ja, dat is het ook en ik zou het nooit goedkeuren. Van Drunen Zooals Berm daar juist al heeft opgemerkt, kan 't toch voor komen B.v. er zijn wel eens menschen die al eens een bedrag geleend hebben, wat toch geen hypotheek is, en die dan soms meer verplichtingen hebben aan dien persoon dan aan Rijk of gemeente. De Voorzitter licht dit nader toe. Van Dijk. 't Is de groote zaak zoo goedkoop mogelijk, des te gemakke lijker kunnen ze dat aflossen. Berm. Aflossen doen ze gemakkelijk genoeg. Middelkoop. Anders kan men toch met 3 maanden hypotheek opzeggen. Berm. Dus de grond waar ze op bouwen moet vrij zijn. Voorzitter. Mij dunkt het kan nooit een strop worden. Van Dijk. Is er op 't ooger.blik ook zooals de provincie nu doet. Berm. Hoe is dat toen op de baan gegaan met den weg. Voorzitter. Dat heeft de provincie toen heelemaal gedaan, maar dit is iets dat loopt in de duizenden, maarwan- neer we ons nu nog eens laten hooren zullen ze toch wel eens denken, er moet daar in Dussen toch Iets gebeuren met dien weg. Van Dijk Er zal nog moeten ont eigend worden ook, denk ik Vootz Ja, maar vroeger zijn|we er ook al eens mede bezig geweest, vroeger met dat huis van Weterings, we zouden wel eens wat meer gedaan kunnen krijgen, maar als ze tegenover de provincie staan vragen ze zooveel geld dat men er niet mede te voorschijn durft te komen. M. van der Pluijm. Ik heb daar straks gezegd de zaak omtrent dien grond in het reine te brengen, doch er is niets meer in het reine te brengen, maar als ik er eens met de pachters over sprak. Voorz. Dat is goed v. d. Pluijm, dan drang naar woningen in onze gemeente? j moet U maar eens zien welken weg VcTorzitter. Ja, er zijn al 3 aanvragen ingekomen en 't is soms verschrikkelijk zooals de menschen moeten leven. Van Dijk. Dus het moeten land arbeiders zijn? Voorzitter. Feitelijk wel. G. v. d Koppel. Je hebt menschen die vandaag landarbeider zijn en mor gen weer wat anders Van Dijk. 't Is voor mij een gerust stelling dat de commissie hierover zelf mede oordeelt. Voorzitter. Ze moeten ook een vijfde van het bedrag storten Van Dijk. Maar de commissie heeft dus alles mee in handen. Voorzitter ja zeker. Van Drunen. U zult wel met overleg deze commissie hebben vastgesteld, doch een ding staat mij niet erg aan en om het te zeggen waar bedoelde persoon zelf bij zit, doe ik niet graag, maar er zijn zooals ik hoorde 2 per sonen bij uit één gezin. Voorzitter. Ja zeker, maar dit heb ik gedaan met het oog op een secre taris, die moeten we er een hebben, want van elke vergadering moeten notulen gemaakt worden en de vader is genomen daar dit een persoon is, die werkelijk veel invloed op de men schen heeft en bekend is met alle arbeiders Van Drunen. Ik kan er niets aan doen, maar ik vind het toch niets gedaan 2 uit één gezin. Hierna schorst de Voorzitter voor loopig de openbare vergadering Na heropening wordt besloten f 100 te verleenen voor deze stichting. Herman. Ben ik goed ingelicht dan vallen onder landarbeiders ook boeren zoons, b.v. een zoon van een armen boer en dus geen kapitaal-bezitter kan ook in aanmerking komen. Voorzitter. Kijk eens. mijnheer Her man, wij kunnen hier het woord land arbeider niet precies afbakenen, b.v. een zoon van een boer die dan hier en dan daar werkt, is toch ook land arbeider. Al heeft de vader een kapi taaltje, dan heeft de zoon dit altijd nog niet, maar dit is iets wat we in deze vergadering niet kunnen beoordeelen Het is het recht van den landarbeider, maar het is niet verboden een anderen arbeider te helpen. Herman. We moeten uitkijken wie het krijgt. Voorz. Ja zeker, dat moet men ook. Berm. Ze moeten maar niet verder springen dan hun stok lang is. Bij de vaststelling van het kohier hondenbe lasting blijkt dat er 241 verschillende aanslagen zijn met een totaal bedrag van f1116.— en ik geloof wel dat ze tamelijk goed zijn uitgezocht de honden. Voorz. De weg Heusden Werkendam verkeert heelemaal niet in een toestand als de eisch des tijds verlangt en nu stellen B en W. voor een verzoekschrift in te dienen den weg aan de z.g. „Krekeldraai" recht te maken, 't is toch onbegrijpelijk dat daar met het steeds meer ze op willen, dan laat ik ze later wel eens bij me komen en kunnen we verder zien. Van Dijk. Wie is er feitelijk belast met het onderhouden van den lijkwa gen, kleeden enz. enz. Voorzitter. Kamp en de wegwerker. Van Dijk. Mij is ter oore gekomen dat deze zoo slecht worden onder houden, men moest de wagen op tijd eens schoonmaken, smeeren en de kleeden wat luchten. G. v d. Koppel. Ik denk dat Kamp beter den wagen kan smeeren dan de wegwerker. Van Dijk. Het luchten is al een voornaam iets Voorz. Kamp doet dit wel eens wat ik zelf gezien heb en smeeren ook. Niets meer aan de orde zijnde sluit de Voorzitter de vergadering. BINNENLAND. De Haagsche rechtbank, heden uitspraak doende in de procedure tusschen Slavenburg en Co.'s. Bank te Schiedam en Scheurleer en Zoonen's Bank te Delft, zegde de door Slaven burg ingestelde verordering toe Bij Kon. besl. is aan de St. Raboudstichting toegestaan bij de faculteit der letteren en wijsbegeerte aan de Leidsehe'Universiteit een bijzon deren leerstoel te vestigen. De Tweede Kamer heeft aan de Commissie van Rapporteurs verlof gegeven het Voorloopig Verslag over het laatste afdeelingsonderzoek van het ontwerp M. O. en voorbereidend H. O tot 15 Mei uit te stellen, dus is dit voorloopig van de baan. Het ligt in de bedoeling der Regeering den datum der Tweede Kamerverkiezingen te bepalen op Woensdag 1 |uli a. s. De Nederlandsche Spoorwegen zullen van 10 tot en met 15 April en van 29 Mei tot en met 3 Juni vacan- tiekaarten uitgeven. .De Tweede Kamer heeft het wetsontwerp tot stichting en inrichting van een ambtswoning van den minis ter van buitenlandsche zaken (kosten f 500,000) met algemeene stemmen verworpen. De Tweede Kamer heeft een conclusie aangenomen van de com missie voor de staatuitgaven terzake van de bekende melkbussenleverantie, waarin o m. gezegd wordt, dat er handelingen hebben plaats gehad, die in hooge mate afkeuring verdienen. Naar men verneemt, heeft wet sontwerp tot afschaffing van den zomertijd in de afdeelingen der Eerste Kamer een zeer ongunstig onthaal ge vonden. De opbrengst van de Rijksmid delen over de maand Februari blijft f 1.500 000 beneden de raming. Minder brachten op de dividend- en tantié- mebelasting, de vermogensbelasting, toenemende snelverkeer accijns op gedistilleerd en de invoer- werd medegedeeld dat de 2 scherpe bochten voor verschillende ingezetenen reeds ongevallen hebben veroorzaakt Voorz Ik heb er al een tijd geleden ook met den Hoofdingenieur van den Waterstaat over gesproken, welke mij toen had beloofd eens bij me op de secretarie te komen, doch ik heb dien persoon nooit meer gezien. Berm» Het lid de heer Gulden heeft er in de Prov. Staten toch al eens over gesproken v. Dijk Die bochten wegnemen wordt niet meer ongelukken gebeuren Een rechten, der Wethouders heeft er ook al eens £>e Minister van Justitie deelt in z'n neus gestooten doch gelukkig liep zjjn antwoord op vragen van het Twee- het nogal af. de Kamerlid Deckers o. a mede, dat Hierna leest de Voorzitter het te hij vervolging wenscht van uitgevers verzenden request voor waarin ook van pornografische geschriften, wan- a ~aA«r.aA00\a rut Mo erhomo neer er vo|d0ende kans is dat van een strafactie resultaat is te verwachten. De Tweede Kamer heeft na afwijzing van het voorstel in zake de ambtswoning voor den minister van Wil I iu WWII III^V »f V. w. -...w.. liUUUIg UUI 17_ li I SS I O I >v a r\rt tin I 1 Art n a *1 I a a i Ir n a I a va* ntnl JUIIJCV V»U» UUUI «».w» »vi lllbuwiugilllg, de V. Q.

Echo van het Zuiden | 1925 | | pagina 5