Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. J Fijne lakschoentjes FEllLLETOh .NOO&D-BRABAND" NUMMER ZATERDAG 21 MAART 1925 48e JAARGANG. woensdag en Saterdag. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-AdresECHO. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. EERSTE BLAD. De Posltarleven. In de laatst gehouden vergadering van den Nijverheidsraad is geconfe reerd over de posttarieven te verlagen. Terecht is nog eens gewezen op het grootebelang.dat deindustrieinbreeden kring heeft bij minder drukkende porto- kosten., Wanneer we zien in welke mate het postzegeltarief in den loop der jaren is geklommen, en vaak verdub beld, dan mag ook hier wel van een belasting op het zakenleven en op dat van particulieren worden gesproken. Zoo zoetjesaan is bij stukken en beetjes alles duurder geworden en men wordt hoe langer hoe meer sceptisch gestemd, als eens wordt overzien wat in de laatste jaren zoo al min of meer naar het heet „noodgedwongen", is geschied om het zakenleven te bemoei lijken. Dat zal straks met de weelde belasting, wanneer men doorgaat alles weelde te noemen, ómdat het belast kan worden, nog erger worden, Met de pogingen om de postzegel tarieven te verlagen, heeft men bij den minster tot nu toe niet veel succes gehad. Tal van vereenigingen hebben reeds meegeholpen om een kentering te bereiken, maar deze drang schijnt nog niet groot genoeg te zijn geweest. Het laat zichaanzien, dat de pogingen om eindelijk gunstig resultaat te berei ken, krachtig zullen worden voortgezet. Vereenigingen op gebied van handel en industrie zullen zich niet onbetuigd mogen laten en dit streven van vér- strekkenden aard nog meer moeten steunen dan zij tot nu toe deden. En ook dient dan nog eens krachtig te worden gewezen op het feit, dat vermindering van postzegeltarief geenszins minder baten behoeft te beteekenen. Het is er mee als met te hooge tramtarieven. De te hooge prijs bracht minder vervoer en dus minder ontvangsten met zich. Billijker prijs was aanstonds oorzaak, dat het ver voer zich herstelde. Inandere verhouding zal het evenzoo wezen met het post- tarief, en bovendien wordt dan in het belang van handel en industrie gewerkt, wat toch weieens mag in onzen tijd van belasting epidemie. Misschien zal met starre vasthoudendheid in dit geval eens kunnen worden gebroken ten bate van de algemeene welvaart D. v. N. LAND- EN TUINBOUW. Wat iedere maand te doen geeft. (2e helft Maart.) Nadruk verboden, Zaai nu zomerroge. Beter dan de oude landrassen is Von Lochow's Petküser Zomerroggemen zaait ze vroeg, hoeveelheid zaaizaad 120 tot 130 K.G. per H.A. Verwissel om de twee of 3 jaar van zaaizaad nog beter koop ieder jaar wat origineele of enter Petküser, dan kunt ge steeds uw eigen enter of twenter zaairogge op uw akkers uitzaaien. Soms geeft de enter Petküser nog beter oogst dan het origineele zaad, dat veel duurder is. Ook Maart gerst de naam zegt het al kunt ge in deze maand uitzaaien. Hiertoe is uitnemend geschikt Mansholt's gerst II. Groote schade wordt aan den gerstoogst vaak toegebracht door de strepenziekte. Behandeling met koper vitriool is hiervoor aan te bevelen, het z.g „vitriolen"voor 1 H L. zaad lost men 2 Hectogram (2 ons) kopervitriool op in plm. 2'/2 L. heet water, laat dit afkoelen en vermengt de oplossing door herhaald omscheppen met het zaaizaad. Voor 100 K.G. wordt genomen 2'/a ons (half pond) in drie L. water. Bij het zaaien van haver moet meer nog dan tot dusver geschiedt, gelet worden op twee voorschriften: le vroegtijdig zaaien2e op rijen zaaien De vroeg gezaaide haver blijft ver schoond van de vreterij der larven van de fritvlieg, die zeer schadelijk is en zijn eitjes legt einde April of begin Mei aan het pas ontkiemde gewas. In achterlijke streken zaait men eerst na half April, soms zelfs nog in Mei. j Als het voorjaar gunstig is, wordt 1 daartegen in andere streken reeds gezaaid in de 2e helft van Febr Omtrent j het midden dezer maand wordt in de zeekleistreken gezaaid, of wel wat vroeger of later, naar gelang de winter zich gedraagt. Meer is men bedacht op 38) de teelt van groenvoedergewassen zeer terecht: boven stalvoedering toch gaat verre de voedering met gras. klaver enz. Een uitnemend meng sel is dat van,haver en wikken; ook Westerwoldsch raygras met klaver. Dik zaaienper H.A. 75—100 K.G. haver en 75—100 K.G. gewone voe- derwikken. (Viciagativa.) Hoe meer wikken des te voedzamer het mengsel. Het eerste zaaisel kan reeds begin Maart (bij gunstig weer) gezaaid worden en vervolgens na 2 of 3 weken, waarmee men kan voortgaan tot hall Juni. Voor een goede ontkie ming is het op rijen zaaien aan te be velen. /n den tuin Er komt nieuw leven in uw aarbeienbed. Haal den ruigen mest, waarmee ge de planten hebt gedekt, er af, en spit de aarde tusschen de planten om. Was het bed vroeger niet voldoende bemest, dan dient nunog vóór het spitten, wat mest uitgestrooid te worden koemest of tfunstmestt Neem nu ook het blad van de bollen, perken; wintert het nog. d.w.z. laat de vorst zich nog gelden, dan moet ge toch het hoofddek wat verminderen. Ge zult dan waarnemen, dat de bollen al in 't blad gegroeid zijn. Bij te lange aanraking met het blad, wor- LW UK/TSgST DOOD. ERVARING STERK. den de bladeren der bollen zwart en houden gaatjes daarvan over; soms gaan zelfs de bloemknoppen verloren In de vorige maand hebt ge wellicht Patuntias Lobelia's enz gezaaid en daarna verspeend; vele er van kunnen dan nu worden opgepot. Zoo doet men ook met de stekken, welke in 't begin dezer maand zijn gestoken. Als de stekken wortels hebben gekre gen mogen ze niet langer staan; ze kunnen dan wegvallen of smeulen. Breng nu, als uw tuin niet te vochtig is, de zaden der verschillende kool soorten in den grond, uw wortelen, erwten, peulen, schorseneeren, tuin- boonen, sla en spinazie, wanneer dit tenminste nog niet geschied is. Tus schen de schorseneeren kan men sla zaaien, welke er echter op tijd uitge haald moeten worden. Ook peterselie en selderij, als men van deze kruiden een paar planten wil hebben. Schorse neeren kan men wel een jaar over laten staan, ze worden dan langer en dikker en behouden hun goeden smaak. Raapstelen kan men bijvoorbeeld evenals de spinazie zaaien tusschen de rijen doppers-en peulen mits men deze rijen niet te dicht bij elkaar neemt Radijs zaait men tusschen de wortelen en spaart daarmee grond uit; evenwel dient men de eerste op tijd uit te plukken. Denk in dezen tijd nog om de nachtvorstenl Dek uw perzikboomen met rijzen en takken. Let ook op uw pruimen en morelboomen, die tegen de schutting staan. Ook verschillende groentesoorten, als bloemkool, slae.a. moeten, door er rijsjes of andere lichte bedekking op te leggen, tegen de vorst worden beschut. Maak uw gazon of grasveld nu in ordel Zijn ze in't na jaar bemest, ga er dan nu met een sleep van takken over, de mest wordt daardoor fijn gemaakt: hark daarna het stroo en den ruigen mest er af en ga dan met een zwaren steenen rol het veld eens berollen. De oneffenheden worden door deze bewerking geslecht de laagten gevuld, de bodem wordt goed vast. GEMENGD NIEUWS. Gistermorgen is de melkrijder G J. Smit toen hij met zijn melkwagen den onbewaakten overweg te Ittersum passeerde door den sneltrein uit De venter aangereden. De toevallig in den trein aanwezige dr. Oosterbaan uit Zwolle verleende eerste hulp. Voorts werd dr. Spanjaard te Zwolle naar de plaats des onheils getelefoneerd. De zwaar gewonde S. werd per auto naar zijn woning vervoerd waar hij bij aankomst bleek te zijn overleden. Zijn 3 jarig dochtertje, Fennlgje, dat bij hem was, leefde nog toen het uit de sloot werd gehaald doch overleed toch De man was 37 jaar en laat een vrouw en drie zoontjes achter. Reuter seint ons uit Vermont (West Virginia); Men gelooft dat 33 personen zijn omgekomen bij een ontploffing, welke gisteravond in een kolenmijn alhier plaats had en die de huizen drie mij len ver deed trillen. De heele mijn staat in brand, waar door het reddingswerk bemoeilijkt wordt. Er werden echter in allerijl pogingen ondernomen om de arbeiders, die zich in de mijn bevinden, te bergen. De oorzaak der ontplolfing is het ontbranden van gas. Men vreest, dat alle personen, die zich in de mijn bevonden, gedood zijn. Een nader telegram meldt, dat er tengevolge van de ontploffing 45 man ingesloten zijn. Volgens een verklaring der autori teiten zou er een bom in de mijn geworpen zijn. blijven zacht.lenig en mooi glanzend door behandeling met uitte Erdal crème. niiliijksrkf «ii Liaxslriitsrkr Courant Dit blad verschijnt Abonnementsprijs per 8 maanden 1.26. Eranco per post door het geheele rijk 1.40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden enz. franco te «enden aan den Uitgever. van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN' EERSTE DEEL. Prinses Daya had hom lange jaren over leefd zy was eerst gestorven tien jaren voor het tijdstip waarop dit verhaal begint. Kort na deze gebeurtenissen was prins Demetrius op zijn beurt getrouwd. Hij had eene Woronzoff tot vrouw geno men, een braaf en minzaam schepsel, de moeder van Alexis, die eenige jaren na de geboorte van dezen overleed. Marina, de voedster van Wladimir leefde nog. Wij hebben haar gezien, niet rimpelig gelaat en gebogen rug, midden in het boscli wonend in een hut, waar de ongelukkige Renée tevergeefs een schuilplaats gezocht had. De beide jongens waren dus te zamen groot gebracht, als twee broeders, maar twee vijandige broeders. Wladimir was nijdig, uitermate jaloersch op zijn neef. Jaloersch om zijn schoonheid, om zijn sierlijkheid, om zyn lichamelijke en zedelijke hoedanigheden. Later, toen de twee kinderen mannen ge worden waren, zorgde Wladimir er voor, dien haat onder den uitwendigen schijn van groote vriendschap te verbergen. Met zijn goed en edelmoedig karakter had Alexis gemakkelijk de duizenden boosaardig heden, de tallooze en wreede verraderijen, waarmede zijn neef zyn genegenheid beant woord had, vergeten en vergeven. En gaarne en al te lichtzinnig geloofde hij aan de vriendschapsbewijzen waarmede hij hem nu voortdurend overlaadde. Graaf Wladimir was rijk. Prinses Daya was met een groot fortuin op Ny-Slott aan gekomen. Maar Alexis zou, van zijn vader en vooral van zijn moeder, erfgenaam van een der aartsrflke Woronzoff's, na den dood zijner I ouders, eindeloos rijker nog zijn dan zijn j neef. En wanneer deze gedachte in den geest kwam van graaf Wladimir Paloutine, dan barstte hem het koude zweet uit van razer nij, terwijl zijn hart met geweld, van haat i] en nyd klopte. Wie zal my van hem verlossen? her haalde liy steeds in zyn lange slapelooze nachten, wanneer zijn laffe en eerlooze haat ji hem geen rust liet vinden. Langen tijd had hij gezocht. Meormalen was hij op het punt geweest een misdaad te plegen en zijn neef te ver giftigen. Marina, de oude Bohemersvrouw, had een Dyzondere kennis om vergiften samen te stel- l,»n, die, na een langzamen en wreeden dood- sfrijd zelfs de sterksten deden bezwijken. Maar hij durfde niet. Een vermoeden, een vei'denking... en het zou met hem gedaan zyn. Die haat werd weldra zoo machtig, dat het «ien van zijn neef hem on verdra gel ijk werd. Hij was naar St. Petersburg vertrokken, waar (hij een kwistig leven begon te leiden, en vandaar naar Parijs, waar liy zeer lang verbleef en vele millioenen verteerde. Alexis, verliet Ny-Slott slechts weinig. Ternauwernood begaf hy zich nu en dan e<>ns na.tir St. Petersburg. Op Ny-Slott, aan het hoofd van het per soneel, stond Rurick, de rentmeester van prins Demetrius. Iedereen beefde op Ny-Slott voor Rurick die voor de ondergeschikten en voor allen wastrmede hij te doen had, zeer hardvochtig was. Rurick had slechts eene liefde in het hart, die gansch vereenigd was op Méa, zyn dochter, een twaalfjarig schoon meisje en frisch als een roos. Vol hoogmoed en fier heid keek de vader haar aan. Wladimia' op Ny-Slott teruggekeerd, had op zekeren dag tot den rentmeester gezegd Zij zal zeer schoon worden, die kleine, gy zult haar rijk moeten maken, opdat zij Prfla der Adrertentiftn 20 cent per regel; minimmm LBO Reclames 40 cent per regel, contract flink rabat Advertentiön moeten Woensdag en VrQdag des morgen* om ai terlij k 9 aar in ons beait *Qn. MAATSCHAPPIJ VAK VERZEKERING OP HET LEVEN eens met een voornaam heer kan troir&en. Rurick had gebloosd van genoegen en een zucht van verlangen was aan zijn breede borst ontsnapt. Ongetwijfeld bestal hij zijn meester en hij had de aanwakkering niet noodig om zoo veel mogelyk het vertrouwen van prins De metrius te verschalken. Maar liy moest dat doen met zekere voorzorgen, ten einde zich niet te laten verrassen. Ijjp al zijn spaar penningen, want het was aldus dat liy zyn rooverijen noemde, waren er nog ver van af om eens van Méa een groote dame te maken. En, nochtans,hij wilde haar eens zeer rijk zien en deze gedachte deed hem menigcn nacht slapeloos doorbrengen. Wladimir was het die by den ellendeling de rol van bekorenden duivel speelde. Een ander maal den rentmeester ongemerkt na derend, fluisterde hij hem in het oor Gij wilt dus niet dat Méa eens zeer rijk worde. Rurick richtte zich op en bleef staan, Eene akelige vlam fonkelde in zyne oogen en den graaf strak aankijkend, antwoordde hy: Ik zou alles doen om Méa een grooten bruidschat te kunnen geven. Alles, hoort gij het, Excellentie? Dat „alles", uitgesproken op een vasten toon, terwijl hij zyn scherpe tanden toonde, dat woord „alles" had een onbeperkte be- teekenis. 't Is goed, sprak Wladimir, ik zie dat ik op u rekenen kan. Welnu, wanneer ieder een te bed is, kom dan in myne kamer. Geheel achteraan in het kasteel van Ny- Slott bewoonde graaf Paloutine een afge zonderd appartement dat eertijds door de prinses Daya betrokken was. Rond ihiddernacht, toen alles op Ny-Slott rustte, toen de dienstboden sindst lang te bed lagen kwam Rurick stil naar de kamer van Wladimir. Op een tafel stond een flescli brandewijn. Rurick bemerkte eerst en vooral dat er op een zilveren schenkbord twee glazen ge reed gezet waren. Zou zijne Excellentie graaf Wladimir Pa loutine den rentmeester de eer aandoen met hem te klinken? Inderdaad, in een Bolieemschen beker met de wapens der Paloutine's versierd, schonk de graaf voor Rurick een vollen be ker brandewijn. Zet u, zeide by hem, een eikenbouten, gebeeldhouden stoel aanwijzend., en drink op de gezondheid van Méa, zoo gy wilt. Daarna voegde hy erby. Wij hebben te praten. Ik ben gansch ten dienste van zyne Excellentie, wedervoer de rentmeester ne derig. Rurick, begon de graaf na eene poos, j gy hebt my gezegd dat gij tot alles bereid zyt om er toe te komen dat uwe dochter eens ryk zy en mQt een voornaam beer kan trouwen. Alles wat gy my zult l>evelen, ja, Ex cellentie. En, gelooft gy, by voorbeeld, dat ik een grooten bruidschat aan uwe dochter zou geven, indien ik de meester van Ny-Slott werd Misschien wel, Excellentie, vooral in dien ik u een grooten dienst bewezen had. Rurick geloofde te begrijpen waar graaf Paloutine naar toe wilde. Hy bedroog zicli, nochtans; voor het oo- genblik wilde graajf Wladimir zoover niet gaan als hy bet wel vermoedde. De rentmeester veronderstelde doodeen voudig dat Wladimir, om de onbetwiste meester van. Ny-Slott te worden, verlangde zich van zyn oom en van zyn meester (e ontdoen. En, indien de graaf den pry« be talen wilde, was hy gansch bereid om hem bij dat misdadig werk te helpen. 'tls dat niet, wat gy gelooft dat ik wil, antwoordde de graafer moet dus met be hendigheid gewerkt wordeiü Rurick zou er zooveel komplimenten niet om maken. Tydens een wolven- of berenjacht, zei hy tot den graaf, kan een kogel gemakke- ïyk afdwalen en wanneer prins Alexis uit den weg geruimd is, zoudt gij geheel natuur- lyk de erfgenaam van bet fortuin der Li- vachoff's worden. De graaf schudde het hoofd. Dit middel scheen hem slecht toe. Er was iets beters; Wladimir had een eerloosheid l»edacht, die nog afschuweiyker was dan de lafste der misdaden. Eenige dagen geleden, zeide hy zeer kalm, heeft men te Stolbom Osip aangehouden. Stolbom, dat was een armoedig gehucht, deeluitmakend van het domein van Ny-Slott. Ja, bemerkte Rurick, hy was aange sloten by de nihilistenhy zal naar Siberië gebannen, of te Revel opgehangen worden. De politiemannen waren woedend, zy waren zeker dat er in de woning van Osip veel bezwaariyker papieren moesten zyn, dan die zy er gevonden hebben. De rentmeester fronste zyn dikke wenk brauwen en zeide Ik ken de plaats waar Osip zyn pa pieren verborgen heeft, maar ik heb het aan de politiemannen niet willen zeggen. "Waartoe kon my dat dienen? Osip zal voorzeker naar Siberië gaan, maar ik zou er niets mee gewonnen hebben, met hem te doen ophangen. Een helsehe vreugde helderde het gelaat van Wladimir op. Op uw gezondheid, Rurick, zeide hy, terwyi hy nogeens de twee bekers vol schonk, en op den bruidschat van Méa dronk. Ik geloof dat wy naderengy zult weldra nog alleen de hand uit te steken heb ben om er u meester van te maken. Moge het waar zyn, zuchtte Rurick, terwyl zyn oogen vlamden. Hét toeval diende Wladimir op zonderlinge wyze. Het spaarde hem veel tijdverlies, veel gevaarlyke voetstappen. Rurick vertelde dan, hoe hy des nachts terugkeerend van een beestenmarkt in den omtrek van Oherko, voorby Stolbom geko men was, en dat hy daar, l>y het maanlicht, Osip op het dak zyner woning bemerkte. Toen de nihilist aangehouden was, had Rurick zich die zonderlinge verschyning herinnerd, liy had dan terecht l»y zichzel- ven gezegd dat Osip daar de bezwarende papieren moest verborgen hebben, die men tevergeefs by hem gezocht had. Ik moet die papieren hebben, sprak Wladimir. Gy ziet, dat hetgeen gy te doen hebt geen moeiiyk werk is. Ik belast my m»»t het overige. Neen, dat zal niet moeiiyk zyn. Excel lentie, antwoordde de rentmeester. De vrouw van Osip gaat juist hare woning verlaten. Ik zal er eenige herstellingen laten Uitvoe ren en ik zelf zal des nachts de bergplaats van Osip gaan opzoeken. (Wordt vervolgd,^

Echo van het Zuiden | 1925 | | pagina 1