goedkeuring van den Raad. Voorzitter. Dat is goed en dan kan er tevens nog bijgevoegd worden dat de kooper dan aan dezelfde verplich tingen heeft te voldoen. Mr. Allard. Vroeger huldigde men het idee dat het bouwplan de gemeente ter inzage moest worden gegeven. Deze liet dan een bouwkundige, iemand die op dat gebied zeer veel heeft gezien en gepresteerd, oordeelen of het vol deed. Ik zou dat nog toepassen want anders zal de een dat soort van bouwwerk laten maken en een ander weer dat, zoodat men een mengelmoes door een krijgt en daar moet voor worden gewaakt Er moet eenheid in den stijl van de gebouwen daar komen, anders wordt het verbazend leelijk. Men zal nu wel door een deskundige een plan laten maken en het zal wel goed zijn, maar wordt daar niet een beetje opgelet, dan krijgt men zeer veel contrasten en dat zou jammer zijn omdat heter daarjuist bij den ingang van de gemeente wel een beetje oog lijk mag uitzien. Vroeger moest daarom het gevelplan altijd aan de goedkeuring van een bevoegd persoon worden onderworpen Jansen. Zal het anders nooit goed komen. Moet van Veen dat zeker weer doen, iemand die nooit anders hier dan lorrerommel heeft gemaakt. Segeren. Wij moeten het toejuichen dat particulieren gaan bouwen, want dat is zoowel voor de gemeente als voor het Rijk goed, maar dan moei men de menschen het bouwen niet gaan bemoeilijken Jansen. Laten we maar zien dat we zoo spoedig mogelijk grond verkoopen, want dat is een zware last voor de gemeente. Voorzitter. Er moet zeker zorg ge dragen worden dat de entree van de gemeente er een beetje smakelijk uitziet en daarom moeten wij maken dat er geen huizen neergezet worden die er niet behoorcn Wat zou het kosten als men iemand telkens het advies moet gaan vragen. Jansen Laat die vreemde snoes hanen nou maar hier wegblijven. Voorzitter. Een dergelijk persoon hebben wij hier in de gemeente niet. lansen. Ik geloof dat het voldoende is als het aan het oordeel van Burg. en Weth moet worden onderworpen. Ze willen tegenwoordig zoo secuur zijn en vroeger werd nergens naar gekeken. Mr. Allard. Het is niet te doen om het de menschen lastig te maken of ze op kosten te jagen, maar het is alleen maar om verzekerd te zijn dat men daar één geheel krijgt. Voorzitter. Wat zou dat telkens kosten zoo'n advies. Als we nu voor f700 grond verkoopen en er moet dan telkens een paar honderd gulden af voor een advies, dan schiet men er niet veel mee op. Segeren. Als van Veen het moet doen, dan mag je wel f5000 geven. lansen. Ja, en dan komt de rommel nog 3 M. te laag te staan ook. Mr. Allard Ik laat het verder aan Burg. en Weth. over. Ik heb alleen mijn gevoelen maar eens gezegd. Tak. Een waakzaam oog wordt er ai gehouden. Jansen. Ik wil niet graag een pluim op iemands hoed zetten maar wet houder Tak is toch zeker bekwaam genoeg als hij een teekening ter inzage krijgt of het daar in de om geving past of niet. Doet men dat, dan heeft men geen extra kosten te betalen. Daartoe wordt besloten. Voorzitter. Dan hebben we den prijs nog te bepalen. Vroeger is daar de prijs nog bepaald op f7 per M2. In tusschen zijn echter de tijden aanmerke lijk veranderd en daar mag m.i. wel terdege rekening mee worden gehouden lk zou het bouwen, dat op het oogen- blik zoo wat geheel stil staat in de gemeente een beetje willen aanmoedi gen en een goedkoope prijs bepalen. Die prijs geldt dan niet voor een vol gend jaar of men moet zich daar niet op beroepen, want de prijs is alleen voor heden en moet later ook maar naar omstandigheden worden geregeld. Burg. en Weth. stellen voor den prijs te bepalen voor heden op f4 per M2. Van Boekei heeft f3 betaald maar de grond is hier ook#wel wat meer waard. Segeren. Is het Lucas bekend dat hij dat zal moeten geven. Mij is het goed. Met algemeene stemmen wordt aldus besloten. Schrijven van C. Jansen, houdende het verzoek om aan hem te willen verkoopen een perceel grond gelegen links als men van het Station komt. Adressant zou gaarne 215 M2 koopen om daar een café restaurant te bouwen. lansen. Is dat die Jansen die ook scheepsbevrachter is. Voorzitter. Ja, dat is diezelfde man. Jansen. Ik dacht dat die naar Duitschiand ging. De heer Sassen zegt de meening te zijn toegedaan dat die plaats daar niet geschikt is voor het bouwen van een café-restaurant, want die grond is bestemd om er heerenhuizen op te plaatsen. Beter zou hij het vinden indien de heer Jansen den grond rechts gelegen wilde koopen. Voorzitter. In de vergadering van Burg. en Weth. is hetzelfde bezwaar geopperd. We zullen aannemen dat de heer Jansen daar een eerste klas inrichting laat bouwen met zomers een strijkje op het terras, maar wie zal ons zeg gen wie de opvolger wordt van den heer Jansen. Men moet bedenken dat het de eenigste hoek is die geschikt is om er behoorlijke heerenhuizen te bouwen Ook is het een bezwaar om dat het soms andere menschen zal weerhouden daar een heerenhuis te bouwen want in den regel woont men, als men het voor het zeggen heeft, niet gaarne naast een café en daarom zou ik ook gaarne zien dat de heer Jansen kon beslissen om den grond rechts te koopen. De heer Jansen zegt het liefst links te bouwen. Echter is hg niet ongene gen rechts van den weg te bouwen maar het liefst bouwt hij links. Hij zal betalen wat gevraagd wordt en dan meent hij evenveel recht te heb ben op dat links gelegen perceeltje als een ander. Wil men hier de ver zekering geven dat daar dan geen café wordt geplaatst, dan wil hij genoegen nemen met het voorstel en het rechts gelegen perceel koopen. De Voorzitter heeft bezwaar eene dergelijke bepaling in de koopacte op te nemen, want de mogelijkheid kan bestaan dat de heer Jansen na enkele jaren zegt ik doek* m'n café op en maak er een winkel van. Intusschen zou zijn gebleken dat daar vlak bij het Station behoefte bestaat aan een dergelijke inrichting en omdat dan een dergelijke bepaling in de koopacte is opgenomen, zou men nooit meer de gelegenheid kunnen geven om er een café te bouwen. Ja*sen. Dan kan er ingelascht wor den dat, zoodra het café is opgeheven de bepaling komt te vervallen. Voorzitter. Ik zon dat niet in de koopacte opnemen, want men weet nooit waar men voor komt te staan. Jansen. Dan zal ik daar maar een gewoon huis bouwen dat ik ge makkelijk kan veranderen in een café. Jansen is ook wakker. Ik heb even veel recht als een ander, ik ben ook een belastingbetalende. De Voorzitter zegt dat de heer Jan sen toe zal moeten geven dat door het bouwen van een café links de grond daar in waarde zal verminderen en dat moet de Raad voorkomen. Bo vendien ziet hij niet in waarom hij rechts niet even goed kan bouwen. De zaak kan daar nooit te minder om worden. Jansen. Als ge wat lastige klanten krijgt, kan je ze beter links dan rechts uitgooien. Ik zou het treurig vinden als ik daar niet mag bouwen en een ander er later wel een dergelijke zaak zou kunnen vestigen. Voorzitter. Waar moet het heen als morgen weer een kruidenier komt en zegt ik wil daar bouwen op voorwaar den dat in de omgeving geen andere zaak mag komen. Dat gaat eenvoudig niet en men zou niet weten, als men daar mee begon, waar men zou blijven. Best mogelijk dat over 25 jaar zou blijken dat daar een melksalon zeer op z'n plaats zou zijn en dan zou dat niet kunnen omdat men eenmaal een bepaling heeft gemaakt. Jansen. Ik mag, omdat ik wordt verjaagd, toch wel wat vragen. Laat dat verbod dan voor 10 jaren gelden. Voorzitter. Met Lucas hebben wij ook geen bepalingen opgenomen Jansen. Dat is iets anders. Ik mag daar niet bouwen en voor een ander blijft de mogelijkheid wel bestaan om er een dergelijke zaak te vestigen. Dat is onbillijk en ik protesteer er dan ook tegen. Segeren. Het spijt me voor den heer Jansen, maar ik ben het met den Voorzitter eens. Liever zou ik hem daar de grond een paar kwartjes goedkooper willen geven. Jansen Wat schiet ik met een paar kwartjes op Segeren. O, betaal dan maar vijf gulden. Ik zou zeggen dat men voor een zaak altijd wel wat meer geld mag vragen dan voor een gewoon huis. Voorzitter. Ik zou het ook jammer vinden als we niet tot een oplossing konden komen. Zou f3.50 per MJ geen prijs zijn die zeer te accep teeren is. Segeren. Dat is zeker niet te hoog. Het is het neusje van de zalm daar. Jansen Ik geloof niet dat er veel zalm gevangen zal worden. Tak. Bepaal dan den prijs voor den linkschen hoek op b.v. f7.— per Ma. Jansen Dat is onbillijk tegenover anderen, dat keur ik af. De heer Tak merkt op dat men op vele plaatsen een bepaling heeft ge maakt dat b v. in enkele deelen van de gemeente, die bestemd zijn voor villa-bouw, geen winkels of café's raag bouwen Als men hier nu gaat zeggen dat daar maar een café mag worden gebouwd, dan meent hij dat men het boekje niet te buiten gaat. De Voorzitter merkt op dat deze vergelijking niet opgaat. De raad van heden kan zeggen dat er maar een café mag geplaatst worden, een andere raad zou een andere meening zijn toegedaan en die zou weer zeggen er mogen meer café's daar geplaatst worden. De heer Tak blijft bij zijn meening dat de gemeente er geen slechte daad mee zou doen als voor 10 jaar de bepaling werd gemaakt dat daar geen café mag worden gebouwd. De Voorzitter meent dat men zich zoo op een gevaarlijk terrein gaat begeven. De heer Sassen merkt op dat er zooveel zaken zijn die men niet kan coupeeren. Zoo b.v. hangt de een of ander voor zijn raam een zakdoek en een bokking en hij winkelt. Dat is niet in het belang van een goeden winkelstand, maar er is toch niets aan te doen, het is niet te voorkomen. Voorzitter. Al dergelijke bepalingen blijken veelal niets anders te zijn dan lapmiddelen, omdat dikwijls het resul taat nihil is, wijl door een of andere handigheid men toch buiten de be paling om het doel kan bereiken. Jansen. Ik zou nooit op het idee zijn gekomen iets dergelijks te vragen als ik niet van links naar rechts werd verjaagd. Voorzitter. Als U links zou kunnen bouwen, dan had U toch ook de risico dat U concurrentie kan krijgen. Jansen. Ik ben graag behandeld als een staatsburger. Voorzitter Dat is ook het geval. Een ander zou ook zoo behandeld worden, absoluut niet anders. Als ik een voorbeeld aanhaal, dan meet men mij niet verwijten dat ik persoonlijk ben, maar ik wil het doen om aan te toonen hoe moeilijk het is om zich door bepalingen vast te leggen. Stel nu voor dat iemand hier een café exploiteert, maar omdat hij de zaak niet goed nagaat en omdat er steeds herrie is, de zaak niet zou rendeeren. Zou het dan niet zijn toe te juichen als een ander er een zaak begint en er iets flinks van maakt, zoodat het in een behoefte voorziet. Jansen. Er is bijna geen plaats waar bij het station geen flinke zaak is. Voorzitter. Daarom juist gaf ik dit als een voorbeeld. Jansen Ik laat het verder aan den Raad over. Mij dunkt dat ik al een heele brouwerij met mijn praten heb verdiend. De heer Jansen verlaat hierop de vergadering. Voorzitter. Dan hebben we voor dit terrein den prijs vast te stellen. Ik stel voor die te bepalen op f 3.50 per M2. Mr. Allard. Ik meen dat het daar een schitterende gelegenheid is voor een dergelijke zaak en men de prijs daarom gerust op f 5.kan bepalen, vooral ook als men het vergelijkt met wat Van Boekei heeft moeten betalen. Het is daar steeds een zeer drukke passage met de gaande en komende menschen van het station. Men heeft daar groote kans van slagen. Tak. Er heerscht nu weinig onder nemingslust en dat moet een beetje worden aangewakkerd en daarom moeten we den grond een beetje goed koop overgeven. Segeren. Mij komt het, wel een beetje laag voor. Het is daar toch beslist het neusje van de zalm en nu ben ik er sterk voor om particu lieren te laten bouwen, maar men mag toch niet al te ver gaan. Tegenwerken wil ik de zaak niet, dat zou me spijten als men dat zou denken, maar ik kom voor mijn meening uit, het is m.i. te weinig voor een zaak. Een zaak moet altijd wat meer betalen, kan dat ook. Tak. Vooral tegenwoordig is er veel risico verbonden aan het oprichten van een zaak. Men is zoo direct maar niet verzekerd van het welslagen daarvan 't Lijkt dikwijls heel aardig, maar de risico is beslist zeer groot Sassen. Ik deel volkomen de mee ning van den heer Tak. Waarom zou men voor iemand die een zaak gaat bouwen zoo veel meer vragen als aan iemand die een gewoon huis laat neerzetten Een handig koopman zal dan aanvragen voor een gesloten huis en er later een winkel van maken De Voorzitter vraagt of een der leden een middenweg wenscht te bewandelen Er zijn nu een paar getallen genoemd Hij zou de prijs niet al te hoog willen stellen om zoodoende het bouwen wat aan te wakkeren. De heer Sassen zegt dat de stand waar Van Boekei heeft gebouwd niet zooveel slechter is dan die waar de heer Jansen wil bouwen. De heer Tak zou liever zien dat er wat leven in de bouwwereld kwam Hij meent dat de gemeente, om dat wat aan te moedigen, zich wel een klein offertje mag getroosten. De heer Sassen is bang dat, als men de grond voor geen behoorlijken prijs gaat geven, men er dan over 10 jaar nog mee zal zitten kijken. De heer Allard merkt op dat men de prijs niet ondoordacht laag moet gaan stellen, want zeker is dat men het volgend terrein ook al lager zal moeten geven. De heer Sassen zegt dat deze geheele bespreking achterwege had kunnen blijven als men een bord had geplaatst waarop de prijzen van de terreinen waren aangegeven, iets wat men op tal van plaatsen ziet. Voorzitter. Dit heeft een nadeel want dan had niet kunnen gebeuren wat nu wordt gedaan, nl. om het bouwen een beetje te bevorderen de prijs wat lager te stellen. Nu kan telkens met verschillende omstandig heden rekening worden gehouden. Na nog eenige discussie brengt de Voorzitter in omvraag of de grond voor f 4.of voor f 3.50 zal worden verkocht. Met drie tegen twee stemmen wordt besloten den grond voor f 3.50 te verkoopen. Voor f 3 50 stemden de heeren Sassen, Tak en Smolders. Voor f4 de heeren Segeren en Mr. Allard. Aan de heer Jansen zal nu 250 M' worden verkocht met de conditie.dat binnen een jaar met bouwen moet worden begonnen. Een verzoek van de vereeniging Middernachtzending om een subsidie te willen verleenen, wordt voor kennis geving aangenomen. Een verzoek van de gemeente Heemstede om adhaesie inzake annex atie te betuigen wordt voor kennis geving aangenomen. De heer Segeren sprak zich uit om wel adhaesie te verleenen omdat het mogelijk voor de Regeering een pols slag zou zijn. Schrijven van Ged. Staten betref fende de Zuigelingensterfte. Daaruit blijkt dat dit voor Geer- truidenberg 12.66 bedraagt. De Voorzitter merkt op dat dit cijfer voor Noord-Brabant het laagste is. Het neemt echter niet weg dat het nog hoog is en daarom moet alles worden gedaan om verbetering daarin te krijgen. Vroeger werden aan jong gehuwden boekjes gegeven waarin vele en nuttige wenken werden ge geven. Spr. heeft aan de Gezondheids commissie al eens gevraagd om meer dere van die boekjes, doch heeft tot op heden nog geen antwoord ont vangen. Hij meent dat de gemeente, als deze boekjes op een kwartje per stuk komen, er wel een partijtje mag aanschaffen. De heer Sassen vraagt of het niet op den weg ligt om maatregelen te nemen dat hier een Wit Gele Kruis wordt opgericht. Zooals hij er tegen aanziet is de kindersterfte mede het gevolg van het weinige voedsel dat de moeder heeft vooral wanneer zij al 5 of 6 kinderen heeft. Naar zijn meening moet men het euvel meer gaan zoeken in de veelal lagen loonstandaard. Opmerke lijk mag het worden genoemd dat veelal het eerste en tweede, ook het derde kind nog blijft leven, maar dan komt de moeilijkheid. De Voorzitter meent dat het meer in de verzorging van het kind gezocht moet worden. Sassen. Hoe komt het dan dat de kinderen van de woonwagenbewoners in den regel wel blijven leven. De verzorging daarvan is toch zeker niet beter, maar dat komt omdat die kin deren gaan bedelen en dan nogal eens goed voedsel opdoen en hier zijn er zeer velen die een klein stukje spek of een gla§ melk nooit zien, omdat dit voor hun een luxe is die ze zich niet kunnen permitteeren Van Ged. Staten is het wel heel naief om te zeggen dat het aan de verzorging is toe te schrijven en aan het drank misbruik. maar ik zeg dat het voor het grootste deel is te wijten dat die kinderen gewoonweg geen behoorlijk voedsel krijgen, een gevolg van de dikwijls zeer lage loonen. De Voorzitter deelt mede, dat van de Vleeschkeurings commissie een rekening is ingekomen maar zeer kort. De heer Jansen vraagt of men die zoo maar heeft te accepteeren. De Voorzitter zegt dat men kan vragen om een toelichting. De heer Segeren zegt dat de keu ringsdienst van Raamsdonk de goed koopste is en een bedrijf is dat zich zelf kan redden, wat van veel andere bedrijven misschien niet kan worden gezegd De cijfers kloppen en de ge meente heeft het nooit een cent gekost. De Voorzitter zegt dat het voor on ingewijden niet mogelijk is uit de ver- strekte rekening wijs te worden. Zoo staat er b.v. een post op salaris f 3250. Voor wie is dat. Is dat voor een per soon of voor meerdere. Segeren. Dat is voor een persoon. In andere kringen heeft men een direc teur die f 2500 salaris heeft. Dan heeft men nog een hulpkeurmeester die f 1500 salaris heeft en dan nog een boekhouder die ook al wat moet hebben. Hier wordt alles door een persoon verricht en de eerste klacht moet nog worden gehoord. Voorzitter. Wij maken ook geen aan merkingen. wij zeggen alleen maar dat uit de rekening niet veel is te zien. De heer Tak vindt de rekening, waar het hier over een bedrag.van f 9000 gaat, wel wat vaag. Hij wil absoluut geen wantrouwen uitspreken, maar zou het toch aangenaam vinden indien een volgend jaar de rekening meer specifiek wordt gegeven. De Voorzitter treft op de rekening een post aan van f 100 voor huur van een lokaal. Hij vraagt waar dit lokaal is. De heer Segeren meent dat dit in de slachtplaats is. Zoo direct kan hij het echter niet zeggen Jansen. Wij mogen toch wel weten waar die f 100 voor zijn De slacht plaats is toch een geheel Of moet die f 100 nog eens extra worden gegeven. Sassen Kan het kantoor bij den Directeur aan huis zijn. Segeren. Ik weet het niet. Als dat zoo is, dan is daar niets op tegen. Het is een kleinigheid om dit te vragen. Jansen. Ik stel voor de rekening zoo niet te accepteeren. Voorzitter Men kan een nadere toe lichting vragen. Tak. Geertruidenberg draagt het meeste bij, dus mag men wel een klein beetje op de hoogte van het bedrijf worden gesteld. Segeren. Men zou zeker alleen de lusten willen hebben. Als wij eens niet aangesloten waren, wat dan Jansen Ik geloof dat we het met de gelden die de slagers hier moeten be talen, al ver zouden brengen. Voorzitter. Als de heer Segeren vol doende inlichtingen kan geven, dan behoeft om geen nadere toelichting te worden gevraagd, maar de heer Sege ren zegt dat hij zelf enkele zaken niet eens weet. Segeren. In een vorige vergadering is gezegd, dat Geertruidenberg geen vertegenwoordiger had wat door den Voorzitter is beaamd. Ik heb me toen persoonlijk niet willen verdedigen, omdat het te persoonlijk was Als iemand tijdelijk ziek is, dan is hij van zijn functie niet ontheven, lk breng hulde aan de kring Raamsdonk en aan Burg en Weth. van die gemeente. De heer Jansen zegt er opgewezen te hebben, dat er om het jaar een afgevaardigde moest worden benoemd. Dat was nooit gedaan, alleen toen men hier daarover heeft geschreven heeft dat plaats gehad. Van andere gemeen ten heeft men daar nog niets van gezien. Als ik zoo iets. zegt Spr., een stelletje noem, een onderonsje, dan is dat niet te veel gezegd. De heer Segeren protesteert tegen deze uitdrukking en hij vindt het treurig dat de Voorzitter zoo iets stilwijgend Iaat voorbijgaan. Hij wijst er dan verder op, dat lid van den keuringsdienst eens een vergadering heeft gehouden met een stelletje smoordronken slagers om de keurloonen verlaagd te krijgen. Gelukkig dat de Regeering heeft inge zien dat toezicht op het slachten moest worden gehouden want ook hier wer den binnenberen geslacht en katten. Ja, lacht daar maar mee, mijnheer de Voorzitter, maar 't is zoo en verder moet u mij niet gaan zitten uitlachen. Het is treurig. Toen u pas burgemeester was heb ik u op de hoogte gesteld en later ging u zeggen, ja het is zoo, er is hier geen lid. Dat is treurig zoo'n houding aan te nemen, dat kan ik niet begrijpen. Voorzitter. Ik denk dat er wel meer is dat u niet kan begrijpen Ik heb de raadsbesluiten uit te voeren en van den heer Segeren verwacht ik daarover geen opmerkingen De heer Jansen protesteert tegen de beleediging aan de slagers. Hij stelt voor nadere inlichtingen te vragen. Daartoe wordt besloten. Een verzoek van den Handclscursus om over een lokaal van de openbare school meer te mogen beschikken, wordt met algemeene stemmen aan genomen. Schrijven van het Concours comité, houdende dankbetuiging voor het ver leende garantiefonds, waarvan echter geen gebruik behoeft te worden ge maakt. Schrijven van de vereeniging van Post- en Telegraafpersoneel, houdende het verzoek om adhaesie te willen betuigen aan een door haar aan de Regeering gericht schrijven om verdere inkrimping van den post- en telegraaf dienst te voorkomen. Burg. en Weth. stellen voor geen adhaesie te betuigen omdat er tusschen dezen Bond en den Minister een con flict bestaat Wel is aan den Minister geschreven bij verdere inkrimping er rekening mede te willen houden dat in Geertruidenberg veel industrie en handel is. Van het Bestuur der Godshuizen is bericht ingekomen dat het op het ver zoek van den Raad, om de pensioens bijdrage voor den dokter voor hare rekening te nemen, ingaat. De Voorzitter moet tot zijn spijt mededeelen dat de belastingopbrengst, geraamd op f 18000, f 3800 minder

Echo van het Zuiden | 1925 | | pagina 6