KLOOSTERBALSEM SNIJWONDEN AKKER'S m is. Daaruit blijkt dat het met de ver schillende zaken nog niet naar wensch gaat en men op diverse uitgaafposten zal moeten bezuinigen, vooral omdat de vooruitzichten voor 1925 ook alles behalve rooskleurig zijn. Tenslotte kan hij nog mededeelen dat in overleg met den heer Sassen in een blad dat tijdens de Leipziger Messe te Leipzig verschijnt, adverten ties zijn geplaatst, waarin wordt ge wezen op de mooie industrie terreinen in deze gemeente aanwezig. Hij hoopt dat deze advertenties aan de verwach tingen zullen voldoen Daarna gaat de Raad over in ge heim comité. Kunst en Letteren enz. Het a.s. Pinksterfestival der Harmonie van Grave. Grave gaat weer festivallen! Het oude vestingstadje aan den Brabant- schen oever der groene rivier organi seert weer een muziekfeest tegen einde van Bloei- en aanvang Zomermaand. Wat is de titel tot dat feest? De Harmonie van Grave is 80 jaren oud geworden, en de burgers verkla ren met klem: dat moet gevierd wor den Tachtig jaren geleden^zijn de zonen uit het volk in al zijn geledingen op aansporing van mannen als W. Keijen- berg, dr. J. A. W. Boerkamp, dr. van Dieren, Hansen, Leurs, Corthauts, Kramps en anderen overgegaan tot de oprichting van een muziekgezelschap, en de 11e Januari werd aangenomen als oprichtingsdag. Wel mogen onze Harmonisten met voldoening en tevre denheid terugzien op den afgelegden levensweg, hoe fel ook de strijd om het bestaan aan den lijve vaak is gevoeld. Maar de eer aan het vaandel bleef men trouw, en zob kon in den aanvang der 70-er jaren, toen donkere wolken sa menpakten, onder den naam van „Har monie Concordia" het gezelschap blij ven voortbestaan onder nieuwe, krach tige leiding. Dal er veel ambitie bleef, dat men met veel ijver zich wijdde aan de muziek moge blijken uit het feit, dat lal van festivals en muziekfeesten be zocht werden in den loop der jaren, en de Harmonie van menig concours met gouden en zilveren medailles huis waarts keerde. Maar vooral bleek dat bij de viering van het 40-jarig bestaan met een festival; meer nog bij gelegen heid van het gouden gedenkfeest in i 895, toen 16 zustergezelschappen deel namen aan het festival en de oude naam van het gezelschap weder in eere hersteld werd. Maar bovenal toen het diamantenfeest in 1920 werd gevierd met een muziekfeest, dat 20 muziek- en zanggezelschappen herwaarts voerde om de jubilaresse te huldigen. Sinds is de Harmonie 5 jaren ouder geworden en ziet de sympathie van inwoners en oud-Gravenaren zich uitspreken in een onomwonden aansporing der burgerij hel 16de Lustrum te vieren met een flink festival. Een zeer actieve Com missie zegde haren steun toe aan het Harmoniebestuureen eere-Comité vormde zich uit de notabelen onzer stad en heel de bevolking biedt de hel pende hand om de ontworpen plannen tot een schitterende uitvoering te gelei den. Groote kermisvermakelijkheden zullen als een magneet de feestgangers van heinde en verre herwaarts trekken; een bijzonder keurig concert is in uit zicht gesteld, te geven door een dei- eerste Koninklijke Muziekgezelschap pen in den lande; schitterende bals- ehampêtre, masqués et parés worden gehouden. Spontaan zullen de Grave- naars gereed staan om het den gas ten zoo prettig mogelijk te maken in de uren van verblijf binnen het oude, rau- ziekminnende stadje. Zal het dan niet een uitgemaakte zaak zijn, dat de Pinksterdagen ware feestdagen zullen zijn; dagen van echte Graafsche gezelligheid, vol blijheid, vriendschap en jolijt, als een machtige hulde aan de 80-jarige, die met gulle kameraadschap de inuziekvrienden, zangers en musici, ontvangen zal, van verre en van nabij RECHTSZAKEN. Uitspraken Bossche Hof. Het gerechtshot uitspraak doende in hooger beroep veroordeelde J. P. K. te Waalwijk, schoenmakersknecht, dief stal door minderjarige, 6 weken gevan genisstraf. Uitspraken Bossche rechtbank. P. v. T., zaakwaarnemer, Woudri- chem, oplichting, vrijgesproken. P. v. T., zaakwaarnemer, Woudri- chem, verduistering, uitspraak onbe paald uitgesteld. H. J. B., rijwielhandelaar, Kaatsheu- \el, oneerlijke concurrentie 25 boete subs. 10 dagen hechtenis. J. L. Kaatsheuvel, overtreding jacht wet, vonnis kantongerecht Waalwijk bevestigd. Een treurig avontuur. P. A. M. 18 jaar stoker te Heusden, thans gedetineerd kwam in aanraking met den 16-jarigen A. v. d. S. die een belangrijk bedrag aan geld gestolen had en trok met hem naar Antwerpen. Voor de rechtbank had hij z;icb te verantwoorden ter zake dat hij op 25 Dec. 1924 opzettelijk bankpapier ter waarde van 60 door diefstal verkre gen door A. v. d. S. uit winstbejag heeft vervoerd, bewaard en verborgen. Beklaagde weifelde en draaide. De president merkte hem op: „Je bent een eerste deugniet om zulke fei ten te durven ondernemen." Beklaagde viel door de mand en be kende, ondanks hij nog trachtte door leugens het feit te verzachten. Beklaag de staat zeer ongunstig bekend. Dief en heler waren er vandoor ge gaan en het had de politie heel wat moeite gekost om de klanten op reis te achterhalen. Toen beklaagde en medeplichtige vervoerd werden om te worden voor geleid voor de politie stond de wacht meester der marechaussee op de tree plank van den wagen en hoorde de jongens tot elkaar zeggen: „niets zeg gen, hoor! We weten van niets." Een portefeuille met geld was door een hunner onder den mat van den wa gen geduwd. Getuige A. v. d. Staak, 16 jaar, die het bedrag ontvreemd had, verklaarde, dat de ander hem het plan aan de hand deed om samen naar Antwerpen te gaan, doch hij bedoelde M., zeide geen geld te hebben. Getuige was bij zijn oom thuis en wist daar een spaarpot staan. Hij zou het geld stelen om er met Kerstmis sa men van naar Antwerpen te gaan. De president wees er op, dat het dub bel schande was op een Zondag den diefstal te plegen. Het bedrag, totaal 300,was eigendom van de groot ouders van den dief. Na den diefstal, waartoe beklaagde de kans afwachtte, is hij naar familie in Dussen gegaan en ondernam daarna met M. de reis naar Antwerpen. On derweg gaf hij aan M. 60, In Antwerpen bracht M. den dief er toe een brief te schrijven naar de be stolen grootouders met vermelding dat de beide ooms in Heusden de dieven waren. Ook deed M. den jongen een beken tenis schrijven, dat het geld van hem was. „Dacht je nu", aldus de president, „dat je door zulke trucs ons nog wat wijs kunt maken? 't Is verschrikkelijk om zoo'n jongen tot al die ondeugd te brengen Beklaagde had geen werk. En was voornemens om in Antwerpen werk te zoeken. (Dief en diefjesmaat zijn geen boe- ventypen. Ze zagen er ordelijk, zinde lijk en goed gekleed uit, als jongens van fatsoenlijke menschen.) Getuige Van der Staak, steenkolen handelaar te Heusden, verklaarde dat uit zijn huis een bedrag van 350, werd ontvreemd! Onmiddellijk ver moedde hij uit de vertelsels welke hij bij geruchten had vernomen, dat zijn neef de dief was. Voorts bleek dat de jongens een auto hadden besproken om zich naar Ant werpen te laten brengen. Alle afspraken werden gemaakt tij dens eene muziekuitvoering. Ze kwamen met den autoverhuurder G. W. Daudijns te Heusden overeen dat deze de jongens voor 35,naar Antwerpen zou brengen. De autoverhuurder stond wegens he ling in deze zaak terecht. Hij wist dat het gestolen geld was, waarvan de overtocht en de zeer rijke fooi werd voldaan. Beklaagde D. bekende. De president wees erop, dat in een rapport van het „Zedelijk genootschap tot verbetering van gevangenen" een beroep op de rechtbank gedaan wordt om wille der echtgenoote van beklaag de. In verband hiermede zegt de pre sident, dat beklaagde, te oordeelen naai de wijze, waarop het complot zich te Antwerpen gedragen heeft, niet zoo veel om zijne vrouw geeft. „Ik geef wel om haar, ik heb er spijt genoeg van", antwoordde beklaagde. M. had gezegd: „Je mag (voor den overtocht naar Antwerpen) gerust 50 of 60 gulden hebben. Een bedrag van 60,werd hem, beklaagde, in totaal uitbetaald. Beklaagde D. werd nu onder eede ge hoord als getuige in de strafzaak tegen beklaagde M. In een herbergje onder Loon op Zand waar ze op weg naar Antwerpen waren afgestapt, hadden de jongens gezegd, dat het tarief van 35,maar weinig was. Hij ontving de overige 25,als geschenk of fooi. Getuige Cornelia Donker, huisvrouw Daudijns werd er door den president op gewezen, dat ze er aan moest denken geen meineed te doen en er niet om te draaien als voor den Kantonrechter van Heusden. Getuige verklaarde niets van den diefstal te weten al begreep ze, dat de zaak niet zuiver was. Aan de dienst bode had ze gezegd, dat haar man met een vrachtje naar Tilburg was, terwijl ze beter wist. Ze weifelde el? stond ver legen en werd door den president weg gestuurd. Getuige Jozef Fremco had zich ook bij het complot gevoegd, zijn vrouw Dadelijk Akker's Kloosterbal sem er op; stelpt de bloeding, zuivert, verzacht en geneest. Koopt dus een pot in voorraad. -< it mocht het niet weten, dal hij mee naar Antwerpen reisde. „Nette mannen ben je, hoor!" aldus de president, ,,'t Is goed dat de wacht meester der marechaussee je nu kent! Hij kan dus een oog op je houden, dat verdienen zulke kerels!" De president vroeg hem: „Heb je ge zien, toen jullie in Tilburg van dat ge stolen geld zat te eten, dat Maas aan Daudijns 60,gaf?" Getuige .antwoordde bevestigend. De president gaf getuigen Fremco de reprimande mee dat ook hij, Fremco, zich aan de heling had schuldig ge maakt, door van gestolen geld te reizen, te dineeren en in Antwerpen uitgaven te doen in het ongeoorloofde. „En ga nu maar heen", aldus de pre sident verontwaardigd. Getuige P. Rademaker, ambtenaar der reclasseering, gaf een overzicht over de wijze waarop beklaagde M. aan lager wal was geraakt en meen de dat door reclasseering nog beter schap voor den jongen te verwachten was, die goede voornemens scheen te hebben. De president wees er op, dat het oor deel van getuige slechts diens persoon lijke meening was. Immers beklaagde M. is ook pas voor de rechtbank ver schenen als schuldige in de strafzaak voor het houden eener geheime bran derij te Heusden, waarbij hij niet heeft willen bekennen. Dit wijst er dus niet op, dat er zooveel goeds van beklaagde zou te wachten zijn. Het O. M. wees er. in zijn uitvoerig requisitoir op, dat beklaagde M. de aanvoerder was in het complot. Spr. wees het oordeel van getuige Radema ker af en stelde zich op het standpunt dat de vier maanden voorarrest vol strekt geen voldoende straf was. De eisch luidde tegen M. 6 maanden gevangenisstraf met aftrek van voor arrest. De verdediger mr. J. van Besouw, Den Bosch pleitte op juridische gron den vrijspraak, subsidiair sloot pleiter zich* aan bij wat door den ambtenaar der reclasseering was naar voren ge bracht. Getuige van der Staak, opnieuw ge hoord, verklaarde, dat Maas hem om 60,had gevraagd. Hoe Maas verder aan hel zilvergeld kwam wist hij niet. De uitspraak werd bepaald op 2 April. Opnieuw werd beklaagde D. auto verhuurder voorgeleid en Van dei- Staak gehoord als getuige, die verklaar de dat hem reeds in de autogarage, vóór de afreis, gevraagd werd om betaling, niet van 35 doch van 60, Onderweg tusschen Heusden en Al- tena heeft v. d. Staak de 60,gege ven. Het O. M. hield zich aan de bekente nis van beklaagde dat hij 25 boven het bedongen bedrag heeft ten geschen ke aangenomen, dus heeft hij zich aan heling schuldig gemaakt. Uit Heusden kwamen van de reclas seering gunstige inlichtingen over be klaagde, die zich goed gedraagt. Mitsdien luidde de eisch voorwaar delijke veroordeeling. Als verdediger trad op mr. E. van Zinnicq Bermann, Den Bosch. Uitspraak 2 April a.s. Verduistering. De behandeling werd voortgezet in de strafzaak tegen P. v. T. 30 jaar, ma kelaar te Woudrichem, beklaagd ter zake dat hij in 1923 te Woudrichem opzettelijk zich heeft toegeëigend een bedrag van 12, eigendom der ver zekeringsmaatschappij voor welke be klaagde werkte. Er werden 4 getuigen gehoord. De zaken van Van T. waren niet van prima- kwaliteit. De maatschappij in kwestie wenscht dan ook geen zaken meer met hem te doen, al slaat zij de zaak waarover het gaat niet zwaar aan. Eisch: vrijspraak. Uitspraak: 2 April a.s. SPRANG CAPELLE: (Voormalig Sprang.) J.l. Woensdagavond trad in de Geref. Kerk alhier, in openbare ver gadering voor de Geref. Jongelings- Vereen. „Timotheus", als spreker op de WelEerw. lieer I)s. H. Both van Arnhem. De oud-Voorzit ter der Vereen., de heer A. C. v. d. Esch, opende de bijeen komst, die jammer genoeg slecht be zocht was, met het laten zingen Ps. 119 5, het lezen van 1 Sainuël 3 vers 210 en Gebed, waarna hij een kort openingswoord sprak, waarin hij zeide dat het hem een eer was, deze verga dering, die nog resteerde van het 25- jarig bestaan, te mogen leiden. Hij herinnerde er aan dat de Eerw. spre ker een vijf-tal jaren de functie van Secretaris der Vereen, waarnam en dat het voor de Vereen, een eer is, thans een oud-lid der Vereen, voor haar te zien optreden, waarna hij het woord geeft aan I)s. Both, die een schoone rede hield, getiteld„Geroepenen des Heeren." De Eerw. spreker begint met te zeg gen, dat liet hem een groot genoegen is eindelijk aan zijn reeds lang gekoes- terden wensch gevolg te kunnen geven, om voor „Timotheus" op te treden. Wanneer men jong is ziet men niet ge noeg in van welk nut de J. V. is, doch later beziet men het in een ander licht, dan ziet men, dat deze groote waarde en nut heeft. Spr. heeft aan de J. V. veel te danken en denkt met genoegen aah de Zondagavonden terug.' Spr. wil thans spreken over de roe ping Gods, die in onzen tijd komt ook tot de jonge menschen, al hebben allen geen oor voor die roeping. De leden der J.V. moeten worden dragers van het Woord des Heeren. Het werk van de J. is het Woord Gods te lèeren ken nen; profeteeren in den ruimsten zin. Mozes' gebed„Och, dat alle profeten waren", is in de nieuwe bedeeling ver vuld. zegt spr. en Gij wordt gedurig opgewekt om het Woord Gods te be luisteren. Wij bemerken veel in onze jonge menschen, dftt ons klagen doet, aldus spr.; er zijn er al te velen bij wie de geest dezer eeuw de zinnen schijnt te verblinden. De J.V. werpt niet. die vrucht af, die zij af kan werpen, doch als wij denken aan de vele jeugdorga nisaties, in 't bijzonder aan den Bond van J.V. op G.G., dan grijpen wij weer moed. Spr. zet vervolgens in den breede uiteen, naar aanleiding van 1 Samuël 3 2—10: 1. Het. feit dat Samuël de stem des Heeren nog niet onderscheidt; 2. Hoe wij in onzen tijd de stem des Heeren moeten onderscheiden 3. Wat het ons te zeggen heeft, dat niet de oude Eli, maar wel de jonge Samuël, de geroepene des Heeren is. In het laatste tijdperk der Richte- ren scheen het alsof de Heere met Zijn Geest, geweken was van zijn volk Is raël; deze nacht,.waarin God.tot Sa- muël komt, typeert den droeven toe stand van dien tijd. In dien nacht, tegen den morgenstond, is de wending gekomen. De stem, die den jongen Sa muel wakker maakte, heeft de nevelen der geesteloosheid over Israël ge scheurd. Dat kind, door God geroepen, zal worden, de laatste der Richteren en de eerste van de lange rij profeten. Samuël is een bewijs, dat God den gang Zijns werks nooit afbreekt. Onze J.V. moeten in onzen tijd daarvoor het be wijs zijn. Wij gelooven niet dat allen- Samuëls zijn, dan zou het er geheel an ders uitzien. I)e oprichting van den Bond van J.V. op G.G. is een van de vele verschijnselen van opwaking in een tijd van geesteloosheid. Uit Sa muels roeping is nu altijd nog een breede schare van jonge menschen, die een belofte zijn voor de toekomst van Gods kerk, indien zij ten volle wordengeroepenen des Heeren. Als de ouden wegsterven, dan weet God, die Zijn Verbond houdt, jongen te roe- pen en dat heben wij te gelooven. Leden van „Timotheus", beschaam de verwachting niet, die van U wordt gekoesterd. Wordt geen Eli's, van wie de Geest wijkt, maar wees onder bid dend opzien tot God, op Uw wijze Sa- muëls, die van God geroepen zijn, om tot in den dag der grijsheid gewenschte vrucht te dragen. Spr. gaat dan uiteenzetten de manier- van Samuëls roeping. Samuël onder scheidt eerst de stem niet. omdat hij den Heere nog niet kende, in de ma nier van openbaring. Niemand mag er op rekenen zoo geroepen te worden als Samuël, doch Gods Woord moet voor l ten volle Gods Woord worden. Onze tijd heeft mannen noodig, al dus Ds. B.. die met Gods Woord waar lijk omgaan. Als het goed is, maken onze jonge menschen door, het nog niet onderscheiden tot het wel onder scheiden van de stem des Heeren. Er zijn echter ook jongelingen, die een droomleven lijden, ondanks de J.V. en die verloren gaan voor de Kerk des Heeren. Uw ereen. wil Li wakker ,waken voor het Woord Gods; dat kan niet van ons zelf komen, doch er moet van onzen kant ingespannen arbeid zijn, opdat Gij wakker moogt worden voor het Woord Gods in zijn geweldige be- teekenis. Moge liet werk op de J.V. ook hier doen, dat Gods gemeente in U ziet: Geroepenen des Heeren. Als wij Gods stem verstaan, dan zullen wij ook onze roeping verstaan en volbrengen. Dan zullen wij, op welke bescheiden plaats God ons plaatst, ook dragers van het Woord Gods zijn. De heer van der Esch zegt den Eerw. spreker hartelijk dank, voor zijne schit terende en leerzame rede, waarna de bijeenkomst door Ds. Both met Dank gebed wordt gesloten. SPORT. W. S. C.Gudok. Zooals wij j.l. Woensdag reeds ver meldden, kon er zoo goed als zeker op gerekend worden, dat de uitgestelde wedstrijd W. S. C.Gudok van vorige week, voor morgen 22 Maart zou inge- lascht worden. Thans kunnen wij hier door mededeelen, dat bovenstaande wedstrijd inmiddels officieel door den N. V. B. voor morgen op het program ma geplaatst is. Dit is reeds voor de derde maal in dit seizoen, dat deze ontmoeting op het program staat; laat ons thans hopen, dal het weer een beetje gewillig is en hebben we gelukkig de laatste dagen hierover niet te klagen. Zooals het thans hiermede staat zal er in ieder geval gespeeld kunnen worden. Wij behoeven over dezen wedstrijd, welke van zoo'n kolossaal belang is voor onze plaats zelve, niet veel meer uit te wijden en gaven wij j.l. Zaterdag reeds hierover eene uitvoerige be schouwing. Ook deze week is in deze omgeving geen andere wedstrijd van beteekenis aangegeven, wat zeer zeker de belang stelling aan de wedstrijd W. S. C.Gu dok zal ten goede komen. W. S. C. zal morgen geheel voltallig en in dezelfde samenstelling opkomen, waarmede tegen B. V. V. en D. E. V. O. gespeeld is. Om twaalf uur wordt gespeeld de wedstrijd W. S. C. 2—Quick 2, welke door zijn plaatselijk karakter wel de noodige aandacht zal trekken. R. W. B. R. W. B. 1 speelt 22 Maart haar laat ste uitwedstrijd tegen D. E. V. O. op het terrein te 's Bosch. R. W. B. heeft sinds 15 Februari dus in 5 weken niet meer gespeeld, zoodat het vooruitzicht niet gunstig is, toch zal deze wedstrijd een goede oefening zijn voor de twee nog zeer belangrijk wachtende wed strijden, terwijl tevens een andere op stelling en eenige nieuwe krachten ge probeerd worden. Vertrek per Wavi om 12 uur. R. W. B. II ontvangt thans Sprang op het R. W. B. terrein, hoewel 1.1. Zondag inet een onvolledig elftal nog een ge lijk spel behaald werd zal er thans har der gewerkt moeten worden aangezien thans inet vier invallers gespeeld moei worden. Aanvang 2 uur terrein R. W. B. GEERTRUI DENBERG. Zondag a.s. speelt Geertruiden- berg I tegen Boeimeer I Breda, op het terrein achter de R. K. Kerk. Vitesse zal Zondag a.s. met tal van supporters naar Ginneken gaan spelen, Vitesse vertrekt om 10 uur en zal spe len om 11 uur. Na de wedstrijd zullen allen naar den wedstrijd N. A. C.-H. B. S. gaan. Zooals we vernemen zal 2e Paasch- dag Quick I Waalwijk een vriendschap pelijke wedstrijd tegen Vitesse komen spelen. Kaatsheuvel 2Dongen 3. Zondag speelt het 2de elftal van K. S. W. Kaatsheuvel haar laatste compe titiewedstrijd voor de le klasse B. V. B. tegen Dongen 3. Kaatsheuvel 2 speelde tot heden in de thuiswedstrijden steeds een sterke partij en we gelooven niet dat Dongen de winstpunljes Zondag voor 't halen zal hebben. We vertrou wen dat deze laatste ontmoeting op 't Berkdijk terrein, nu er overigens geen voetbal gegeven wordt, Zondag a.s. veel belangstelling moge trekken. Onovertroffen bij brandwon- den, huiduitslag, schraalheid- springende handen, kloven, wintervoeten, als wrijfmiddel bij rheumatiek, jicht en spit. Overal verkrijgbaar in cartons: 20 gr. 0.50; 50 gr. /I.— 100 gr. .75 Eiicht nieuwe verpakking in canon*. Mi;

Echo van het Zuiden | 1925 | | pagina 7