Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. I Bel martelaarschap eeoer j»np vrouw. FEULLETON .NOORD-BRABAND' NUMMER 25 WOENSDAG 25 MAART 1925 48e JAARGANG. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 88. Telegr.-AdresECHO. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD. GEMEENTERAAD. SPRANG-CAPELLE. (Vervolg.) 4. Vaststelling instructie gemeente secretaris. Wordt aldus vastgesteld. 5. Vaststelling instructie gemeente ontvanger. Michael. In de verordening staat dat de ontvanger zitting moet houden op een dag en plaats door Burg. en Weth. aan te wijzen. Zou het niet wenschelijk zijn dat daarin wordt opgenomen dat de ontvanger b.v. om de 3 maanden in Capelle zitting moet houden voor het Innen van schoolgeld. De heer v. d. Willigenburg geeft in overweging om te laten staan wat in de instructie staat omdat dan steeds naar omstandigheden kan worden ge handeld. Oerlemans. Ik voel daar ook meer voor. De heer Michael geeft de heeren gelijk, waarna de instructie met alge meene stemmen wordt vastgesteld. 6. Vaststelling verordening tot ver deeling der gemeente in stemdistricten. Voorzitter. Burg. en Weth. stellen voor het aantal stembureaux van 5 op 4 terug te brengen, wat kan door in Sprang en Vrijh.-Capeile een kleine wij ziging te brengen. Een gedeelte zal dan stemmen in Sprang, wat ten Oosten van de woning van Koos Nieuwenhuijzen is gelegen en wat te Westen daarvan is gelegen zal in Vrijh.-Capeile stem men. 7. Benoeming van leden der stem bureaux. Voor stembureau No. 1, dat te Vrijh-Capelle, worden benoemd de heeren, als voorzitter de Burgemeester en als leden Moonen en Rijken, en als plaatsvervangers G. J. Heijmans en W. Kuijpers. Voor stembureau No. 2, te Sprang, de heeren G J. v. d Willigenburg. voorzitter, M Zwart en G L Vos, leden, en plaatsvervangers B Ver hoeven en A. B. v. d. Hoeven. Voor stembureau No. 3, dat in de Heijstraat, de heeren J. v. d. Hoeven, Voorzitter, J. Oerlemans en H. Kerst, leden, en plaatsvervangende leden J. v. Pelt Jzn. en A. v. d. Hoeven. Voor stembureau 4, dat te Capelle, det heeren R. Middelkoop, voorzitter, A. Verheijden en J. Michael, leden, en plaatsvervangende leden A. L. Sneep en P. Treffers Tot leden van het Hoofdstem- bureau worden benoemd, tot voor zitter de burgemeester en tot leden de heeren G. J. v. d. Willigenburg, v. d. Hoeven, R. Middelkoop en Vloonen Tot plaatsvervangende leden de heeren^Zwart, Kerst, A. Verheijden en Michael. 8. Vaststelling verordening tot aan wijzing van stemlokalen. Voor Vrijh.-Capeile wordt aange wezen de openbare school. Voor Sprang een der lokalen van de oude openbare school. Voor de Heistraat een van de okalen van de openbare school aldaar. Voor Capelle het gymnastieklokaal van de openbare school aldaar. Michael. Hoe komt men zoo aan tiet gymnastieklokaal. Voorzitter. Omdat dit voor de oude menschen veel gemakkelijker is, dan behoeven ze niet die trappen op te oopen Michael. Men zal er toch nogal wat kosten hebben te maken. [Voorzitter. Dat moet overal worden gedaan De hekkentjes die we hebben worden^echter gebruikt en behoeven zoo maar met een haakje aan den grond worden vastgemaakt. Michael. Als het met die bedoeling daar wordt gehouden, dan kan ik er mij wel mee vereenigen. 9. Onderhandsche verhuring van woonhuizen. De Voorzitter deelt mede dat het gewezen schoolhuis te Sprang jaarlijks wordt verhuurd evenals een onder het Raadhuis gelegen kamer. Burg. en Weth. stellen voor het schoolhuis weer te verhuren voor f 300 per jaar en de kamer onder het Raadhuis voor f 78. Aldus wordt besloten. De heer Verheijden vraagt waarom in de bepaling staat opgenomen dat het huis met drie maanden opzeg baar is. De heer Van den Willigenburg zegt dat daar geen bedoeling achterzit maar 39) alleen maar is gedaan als een voor zorgsmaatregel omdat de mogelijkheid kan bestaan, dat ze eens verkocht kun nen worden en ais een dergelijke be paling dan in het huur-contract^niet zou voorkomen, dan zou dat van in vloed zijn op den prijs. .10. Vaststelling voorwaarden ver pachting landerijen. De Voorzitter zegt dat in Sprang verschillende perceeltjes grond ver pacht moeten worden. Een vorige keer, maar toen was het juist in het duurst van den tijd, hebben deze opgebracht f 25. 11, 21,^24, 27, 28,:36, 37 en f 50. Het zijn allemaal kleine stukjes of gedeelten van wegen, Gebruik is dat alles voor den tijd van 4 jaar wordt verhuurd en ze door Burg en Weth. worden verpacht wijl als men het door den Notaris laat verpachten kan voorkomen dat de kosten]hooger zijn dan de opbrengst. Conform het voorstel van Burg. en Weth. wordt besloten. 11. Wijzigingelectriciteits-tarieven voor groot-industrie. De Voorzitter deelt mede, dat door het ingenieurs-bureau Croon «5c.Co. te Rotterdam-Tapporf is uitgebracht Burg en Weth, stellen voor volgens het rapport en'volgens^het advies van DOOP. ERVARING STERK- de Commissie, de stroom voor licht- verbruik niet in prijs te verlagen, wel die van kracht maar te verbieden dat in spertijd stroom wordt afgenomen Voor klein verbruikers zal de prijs op 35 ct. per K.W.U. gebracht worden en grootverbruikers kunnen een abon nement bekomen. Een der groote firma's wil onder deze condities echter nog niet aan sluiten. Het voorstel wordt met algemeene stemmen aangenomen. 12. Wijziging gemeente-begrooting 1924. De Voorzitter zegt dat in verband met een schrijven van den Minister van Arbeid door de Bouwvereeniging een bedrag van f 2500 61 moet wor den betaald voor rente van een annui- teitsleening De bouwvereeniging moet dat weer aan de gemeente terugbe talen. Oerlemans. De vereeniging zal de huur ook wel rentegevend hebben belegd. De heer Van Willigenburg merkt op, dat dit inderdaad zoo is en dat het verschil ook niet zoo groot is als het oppervlakkig lijkt. 13. Vaststelling voorschot Art. 103 wet Lager Onderwijs 1920 voor 1925 voor de Bijzondere Lagere School te Sprang. Wordt vastgesteld op een bedrag van f 1725.13. 14. Aangaan geldleening voor steun- uitgaven over 1923 en 1924. De Voorzitter zegt dat in 1923 en 1924 een bedrag is uitgegeven voor de steunuitgaven in totaal een bedrag uitmakende van f 3750. Hij stelt voor om voor dit bedrag een leening aan te gaan tegen 5'/2 °/0 rente a pari af te lossen in 5 jaar. Aldus wordt besloten. 15. Mededeelingen. Voorzitter. Zooals de heeren bekend is, worden de boomen bij het station verkocht. De bedoeling is geweest om weer opnieuw tot aanplanting over te gaan, maar bij nader inzien stellen Burg. en Weth. voor aan de Zuidzijde van den weg bij het station Capelle- Nieuwevaart geen boomen te planten omdat daar al beplanting aanwezig is van den tuin der villa. Bij het station Kaatsheuvel Capelle zullen aan weerszijde van den weg boomen worden geplant. Verheijden. Ik zou zooveel mogelijk alle wegen beplanten, lk zie graag boomen, laat staan nog dat het op den duur eenig voordeel geeft. Voorzitter. Eerst was nog een oogen blik er aan gedacht om geen andere boomen meer te planten Michaël. Ik zou zeker tot aanplan ting over gaan. Verheijden. De kwestie is wat voor soort boomen zal worden genomen. Voorzitter, lk zou Burg. en Weth. machtigen daarover met P. Treffers te onderhandelen. Verheijden. Ge moet rechte stammen nemen, bijv. Amerikaansche eiken. Rijken. Ge kunt nu niet meer tot planting over gaan. Michaël. Als men Amerikaansche eiken neemt en men is wat vlug. dan gaat dat nog wel. Aldus wordt besloten. De Voorzitter deelt mede, dat door eenige personen gevraagd was naar den grond die van de wegen is afge komen. Omdat er meer liehebbers zijn is tot verkoop daarvan overgegaan. De opbrengst is f 14.— Verheijden. lk heb gezien dat ze in de haven aan het baggeren zijn. Wordt die grond niet verkocht. Vroeger bracht dat altijd geld op. Nu wordt alles op een perceeltje grond van Sneep gegooid. De Voorzitter zegt in geheime ver gadering hierover nadere mededeeling te zullen doen. De heer Verheijden vraagt of het Groot-Ai mbestuur van Capelle door kan blijven gaan met alle huizen te verkoopen. Hij zou willen zien. dat door dit college vooral nu het bouwen weer wat goedkooper is geworden, zelfs een blok huizen van 4 of 5 wo ningen wordt gebouwd, opdat de menschen weten, waarin ze kunnen wonen. Nu wordt alles maar verkocht om de gelden daarvan op het groot boek te zetten, dat is heel aardig, maar men schiet er zoo weinig mee op'jen die menschen zijn daar niet mee ge holpen. De Voorzitter zegt dat, na den brand die op de Zandschel heeft plaats gehad, daarover al eens is geschreven doch dat men nooit eenig antwoord heeft ontvangen. Verheijden. Dan moet men nog eens schrijven en zeggen, dat andere maat regelen zullen worden genomen. I De Echo van net Zuiden, Waalwpsdie en Laiigstraatstke Courant Dit blad verschijnt WOENSDAG EN ZATERDAG. Abonnementsprijs per 8 maanden f 1.25. BTanco per post door het geheele rijk 1.40. Brieven, Ingezonden «tukken, gelden en*, franco te «enden aan den Uitgever. Prfla der AdvertentlQn 20 cent per regelminimam 1.00 Reclame* 40 cent per regel. Bfl contract flink rabat Advertentlftn moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 nur In on* bealt ■Q EL van „DB BOBO VAN HET ZUIDEN". EERSTE DEEL. MAATSCHAPPIJ VAN VERZEKERING OP HET LEVEH Dat is goed. Den dag waarop gö mtj die papieren overhandigen zult, zal ik u in ruil een schuitbekentenis van vijftig-duizend roebels geven, betaalbaar op den dag waar op Lk eigenaar van Ny-Slott worden zal. En Wladimir besloot al lachende: Gij ziet, dat, wanneer gij bij deze som uw jaarwedden voegen zult, met de inkom sten die gij van prins Demetrius neemt, Mea in het bezit van een groot fortuin zal zijn. Ga nu en wees behendig, alles hangt nu van u af. De koop was gesloten. Waartoe zouden zij dienen, die papieren door den nihilist verborgen en aan de opzoe kingen der politie ontsnapt. Men vermoedt het gemakkelijk. Een paar dagen daarna bemerkte Alexis Livachoff op een morgen dat hij een brie ven tasch verloren had, gemerkt met zijne wapens, en die hij altijd op zak droeg. Die brieventascli, nogal groot, was een feestgeschenk van prins Demetrius aan zijn zoon. Alle opzoekingen die men deed om de kost bare brieventasch terug te vinden, waren vruchteloos; zij was en bleef verloren. Alexis vroeg zich af of ze hem ontvallen was op de jacht; of zoo niet, een ontrouwe kneoht ze hem ontstolen had. Weldra, nochtans, vergat hij het verlies van de brieventasch. daar prins Demetrius om het verdriet" van zijn zoon uit te wis- schen, besloot hem een andere te laten ma ken, die in alles op de eerste geleek. Ongeveer midden in de lente vertrokken Alexis en Wladimir in dezelfde troika, om een wolvenjacht te ondernemen. Talrijke benden waren gedurende den win ter gezien tusschen lievel, Chercko eu Ny- Slott en de twee neven hadden besloten, zoodra de wegen bruikbaar geworden waren, een echte slachting onder die zoo gevreesde wilde dieren aan te richten. En de jacht was waarlijk voorspoedig ge weest. Een twintigtal wolven, door Alexis en Wladimir gedood, waren op een wagen gela den en werden triomfantelijk naar het kas teel vervoerd, terwijl de opjagers, om de troika loopend waarin de twee jongelingen zich bevonden, op hunne jachthoorns blie zen of oorverdoovende juichkreten 6laakteu. Op het oogenblik dat het gespan onder het somber gewelf van Ny-Slott aangereden kwam, liet Alexis zich een uitroep van ver wondering ontsnappen Wel, riep hij, waarom zijn daar al die gezadelde paarden? Wat is... Maar hij had den tijd niet om zijn zin snede te eindigenop de plaats trof een on verwacht schouwspel zijn verschrikte blik ken. Bleek als een doode, vertoonde prins De metrius zich op het balkon, van alle kanten omringd door mannen met lage mutsen, en die onbeweeglijk aan zijne zijde stonden. Verder op den achtergrond, tegen de ge bouwen van het kasteel, wachtte oen pele- ton ruiterij, den helm op het hoofd met ge trokken sabel, in slagorde geschaard. Zij kwamen dus zijn vader aanhouden. Want, ja hij had hen herkend, die mannen met hunne lage mutsen..., het waren politie officieren. Alexis sprong vooruit. Vader, wat gebeurt er? Waarom? 't Is niet om mij, mijn arm kind, zucht te Prins Demetrius, neen. 't is ongelukkig niet om mij. Alexis Livachoff, sprak de officier vooruitkomend, gij ztyt schuldig bevonden aan eene samenzwering, gesmeed tegen het leven van den czaar, onzen vader Alexis Livachoff, in naam van den keizer neem ik u gevangen. Wat, ik, riep Alexis, terwijl het hem toescheen dat bij zinneloos werd, ik, een sa- raenzweerder, een verrader, ik. Geen enkele der politicdienaars dacht er aan zich van den persoon van Alexis mees ter te maken. Op bevel van een officier had men de zware poorten van Ny-Slott gesloten, terwijl het peieton ruiterij zich i' beweging had gezet en in een ommezien alle uitgangen versperde. Bewijzen? vroeg de jonge man. bewij zen? Wie durft m:j beschuldigen? Mijn arme neef, sprak Wladimir. zich de handen wringend, ik ben radeloos. Alexis zocht zijn tegenwoordigheid van g'est terug en deed smartelijke pogingen om zich te beheerschen. Ganscli het dienstpersoneel van Ny-Slott was verschrikt en bevond zich in bange ver wachting. Hun jonge meester was door iedereen be mind. Deze inval der politie had al die goe de lieden den schrik op het lijf gejaagd. De pol itie-overste, een man van ongeveer vijftig jaar, met grijzen knevel en bakke baarden, gaf een teeken met de hand. Gij wilt bewijzen, Alexis Livachoff sprak hij met ruwe stem welnu ik zal u bewijzen geven. En gevolgd door de officieren die onder zijne bevelen stonden, en prins Demetrius, die zich met moeite kon bedwingen, trok hij den jongen man mede naar een der lage za len van het kasteel. Herkent gij dit voorwerp, vroeg hij aan Alexis, en tezelfdertijd toonde hij hem de brieventasch die sinds eenige dagen was verloren geraakt. Ja. antwoordde Alexis, zonder aarze len. die brieventasch behoort mij toe, eenige dagen geleden heb ik ze verloren, hoe kwam ze in uw bezit? Zoo, zoo, gij hebt ze verloren weder voer de officier, met een misprijzenden glim lach op de lippen, gij hebt ze verloren. Hoe komt het dat wij ze gevonden hebben op de tafel van uw kamer? Daarbij, de brie ventasch en hare inhoud zijn de eenigste bewijzen niet. In uwe kamer hebben wij ook nog papieren, lijsten, nota's gevonden, die ons doorslaande bewijzen leveren van een sa menzwering tegen den keizer. O, de papie ren waren goed verborgen in uw matras, onder uw bed. niettemin zijn onze mannen er in gelukt ze te ontdekken. Alexis, bleek en ontsteld, wierp verwarde blikken rond zich. Droomde hij? Vader, riep hij, wanhopig de handen van prins Demetrius grijpend, vader, ik zweer dn1 ik onschuldig ben. Dat is wonder, zeide kolonel Strahoff, overste der politieke politie van Kevel, die nauwelijks eenige oogenblikken geleden Alexis zoo ruw had aangesproken, dat is wonder, zoo zijn ze allen. Die vadermoor ders, die samenzweerders zijn arme slacht offers van een helsehe kuiperij, zoo gauw als zij geknipt zijn. Zich dan rechtstreeks tot den jongen man wendend Ik beklaag uw vader, ik beklaag hem diep. Alexis Livachoff. Gedurende geheel zijn leven was hij een trouwe onderdaan had gij h°m die one"r, die wanhoop moeten die gij hem die oneer, die wanhoop moeten sparen. Vader, riep Alexis voor de tweede maal. vader, ik heb u gezworen, dat ik onschuldig l»en. Gij weet of ik in staat ben een valsclien eed te doen, zulke heiligschennis te bedrij ven. x Gedurende gansch (lit tooneol was Wladi mir in een hoek der zaal blijven staan. Kolonel, sprak hij nu met weemoedige stem. gij zult mij toelaten mijn neef vaar wel te zeggen, het is mijn broeder kolonel. .Sedert jaren hebben wij elkander nooit ver laten. En het stilzwijgen van den kolonel als een toestemming beschouwende, ging hij nanr zijn neef. Alexis, sprak hij. terwijl hij lieni zacht jes naar een hoek der zaal medetrok. nooit zal ik mij kunnen troosten over die ramp. Maar ik hen uw broeder. Neem den laatsten den eenigsten dienst aan, die ik u bewijzen kan. Heb medelijden met de grijzen haren van uw vader, uwe oneer zou hem dooden. Ziehier. Terzelfder tijd stopte Alexis een revolver in zijn handen. Hoe haastig de beweging ook was en hoe stil de woorden ook uitgesproken waren, niets was ontsnapt aan de loerende oogen en aan de gespannen ooren der politiedie naars. Zij waren op het punt van toe te springen, doch een gebaar van kolonel Strakoff hield h -n staande. Deze oplossing scheen hem beter dan al de anderen. Indien Alexis Livachoff zich zelfmoordde door zich een kogel in het hart of in het hoofd te schieten, dan was aan de gerech tigheid van den czaar voldaan en de onge lukkige prins Demetrius zou de schande niet behoeven te ondergaan van een proces dat zijn naam en zijn schild zou onteeren. Op dit oogenblik schoot een lichtstraal door Alexis geest; hij zag geheel de zaak thans duidelijk in. Nu had hij l>egrepen. volkomen goed be grepen. De schuldige is hy die uit de misdaad voordeel trekt. Ja. ju. Wladimir was het, die dat lafhartig komplot. gesmeed had, ja. hy was het, zon der den minsten twyf°l. Alexis greep den revolver. Zou hy zich zelfmoorden? O, neen. Iiy kreeg zyne koelbloedigheid weer. De liefde tot het leven, de hoop, om den lafaard, den verrader te wreken, al die gevoelpns bestormden zyn ziel en deden hem herleven. Een vervoering van zinnelooze stoutmoe digheid maakte zich van hem meester. IIy was gevangen genomen. Iiy was over wonnen. Nooit zou hy er toe kunnen geraken kolo nel Strakoff van zyn onschuld te overtui gen. Hij kon goed roepen: ..Ziedaar den laf aard, den ellendeling, die alles heeft in het werk gestold om mgn fortuin en goederen te ontnemen". Niemand zou h°m gelooven. Hy was nochtans uit de zaal gegaan eu I snel als de wind ging hy naar zyne kamer. Dan de deur open latend, lostte hy twee revolverschoten in de lucht. Daarna stormde hy als een bezetene de trappen af van een der torens van Ny-Slott en liep het park in. (Wordt vervolgd.»

Echo van het Zuiden | 1925 | | pagina 1