w DB tabak Verhoeven. Oed. Staten. Michael. Ze hebben nu totaal geen huizen meer en zal de gemeente voor taan met de dakloozen zitten te kijken. De heer v. d. Willigenburg weet niet of de Raad dit college wel kan ver plichten. Hij acht het gewenscht Ged. Staten in te lichten. Verheijden. Zoo is het althans geen idealen toestand. Die menschen leven ook liever op hun eigen. Die missen ook niet gaarne hunne zelfstandigheid net zoo min als de gemeente dat doet. Verhoeven. Ged. Staten kunnen den verkoop tegengaan. De heer Michael merkt op dat aan de gemeentegebouwen weinig zorg wordt besteed. Bij den laatst plaats gehad hebbenden storm is van het schoolhuis een gedeelte lood wegge waaid en pannen van,het dak verwij derd zoodat het bij regenachtig weer inregende. Van een der schoollokalen is de kap van de jalousies in een tuin terecht gekomen. Vroeger was het ge bruikelijk dat deze 's winters werden opgeruimd om dan tegen den zomer daaraan weer te worden bevestigd. De speelplaats in de Heistraat is ontzettend slecht en is soms een mod derpoel zoodat de kinderen met natte schoenen of vuile klompen de school inkomen. De Voorzitter zegt dat het lood van de school gestolen is en het daarom een beetje heeft opgehouden vooral eer dat is gemaakt. Dekkers is intus- schen al lang opdracht gegeven. Ook is order gegeven de pannen op te leggen, want Dekkers kan de zaak niet eerder afwerken vooraleer de pannen gelegd zijn. De .speelplaats heeft de aandacht al van Burg. en Weth. ge trokken. Het hoofd der school was van oordeel, dat de grint op den over- weg gestort moest worden, maar Burg. en Weth. oordeelen dat het beter is om de grint op de speelplaats te brengen. Verleden jaar is dat ook ge daan. Michael. Zaterdag waren de pannen nog niet op het dak. Rijken De wegen, vooral in Vrij hoeve, worden niet behoorlijk bijge houden. De Voorzitter zegt dat men daar gisteren juist mee aan de gang is gegaan. Er wordt nu keislag opge bracht Rijken. Daar werkt een man van 80 jaar aan. Geeft die man toch pensioen en laat er een paar jonge kerels op werken. Voorzitter. Hij kan geen pensioen krijgen. Verheijden Daar zit iets anders achter. De heer Oerlemans zegt dat de wegen daar op de slechtste gedeelten alleen door walsen beter gemaakt kunnen worden. Met gewoon te onderhouden bereikt men op de Hoogevaart niets meer, want de bij gewerkte sporen zijn in een dag weer weg. Voorzitter. Het is nu ook lang zeer slecht weer geweest. Oerlemans. Door drukker verkeer met zware vrachtwagens en auto's worden er hoogere eischen aan den weg gesteld en daar heeft men zich aan aan tie passen. Michael. Als ge om de drie jaar moet walsen, dan is dat niet te betalen. Oerlemans. Bij de boterfabnek is men aan het graven geweest en nu kan men duidelijk zien dat de weg heelemaal versleten is In 1920 is het daar gewalst en toen was het er buitengewoon in orde Verheijden. In Sprang en bij ons zijn de wegen toch zoo slecht niet. Dat ligt gewoon aan het onderhoud. Oerlemans. Het verkeer is daar toch veel drukker en dat gaat alles schelen. Voorzitter. Hier is de weg wel een beetje vervallen en ik heb nu tegen den wegwerker gezegd dat hij van den grint af moet blijven, dan laten wij den wegwerker van Sprang de zaak in orde maken. Na nog eenige discussie, zegt de heer Verheijden dat.alles in het werk gesteld moet worden om den weg aan de Provincie over te dragen. Met het steeds toenemende automobielenver- keer kan de Provincie dergelijke ver keerswegen niet langer meer aan een gemeente in onderhoud overlaten. De Voorzitter wil in die richting nog wel eens werkzaam zijn. Verheijden. M. de V. Met genoegen hebben wij kennis genomen, dat een verdienstelijk ambtenaar, de oud- secretaris van Capelle, de heer v. d. Lely, tot burgemeester van Woudri chem werd benoemd, waarmede men deze gemeente kan feliciteeren doch meer nog den benoemde zelf. als geheel hersteld zijnde, zoodat hi weer bij de gemeente-administratie kan terugkeeren, nu als hoofd eener gemeente. Het ga ZEdelachtb. en familie verder wel. Noode ziet men deze familie in Capelsche kringen vertrekken. Te betreuren zou het zijn, hoorende de hardnekkige geruchten die er loopen, dat er een conflict zoude bestaan tusschen het gouvernement in Den Bosch of bij 't departement van Binnenlandsche Zaken en oud- burgemeester Valter van Capelle. Indien dit waarheid zoude zijn, dan is het nog betreurenswaardiger dat deze wachtgelden ten koste van deze geheele gemeente moeten blijven rond loopen, want naar mij van zeer bevoegde zijde wordt medegedeeld, zoude ZEdelachtb wel degelijk alle moeite doen om weer benoemd te worden en zoude alsdan met gerust heid gevraagd kunnen worden naar den ambtseed der Hoege Heeren, waar men zoo dikwijls pleegt mede e schermen. Jammer is het o.a. dat deze gemeente den heer v. d. Lely het salarisverschil usschen zijn oud en nieuw ambt nog ca. 8 jaren heeft bij te betalen. Bij vereeniging van enkele kleine ge meenten, welke geen bestaansrecht zouden hebben, van 300 en 400 zielen en waarbij gemeenteraden en commissies volgens art. 131 der gemeentewet zich vóór vereeniging uitspraken, is het niet meer dan billijk, dat men tijdelijk, doch liefst zoo kort mogelijk, de lasten zoude dragen, om daarna misschien, van de lusten te profiteered maar voor gemeenten die in een tegenovergesteld geval verkeeren en zich met hand en tand ver zetten. behooren de kosten door Rijk of Provincie gedragen te worden, daar van eene werkelijke bezuiniging slechts bij Provinciale Griffie kan gespro ken worden. Dit alles behoort wel degelijk bij de hooge besturen met aandrang bepleit te worden onder de zinspreuk „Frappez, frappez toujours". Daarna sluit de Voorzitter de ver gadering en gaat de raad over in eheim comité. N1EUWKUIJK. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Zaterdag den 21 Maart 1925 des namiddags 6 uur. Voorzitter. Edelachtb heer Van de Broek. Secretaris de heer v. d. Leede. Ongeveer kwart over 6 opent de Voorzitter de vergadering met den Chr. groet en verzoekt den Secretaris voor lezing te doen der notulen vorige vergadering Deze worden ongewijzigd goedge keurd en vastgesteld. Ingekomen stukken. Schrijven van Ged. Staten houdende de goedkeuring het presentiegeld der raadsleden vast te sfellen op f 1.50 )er vergadering voor elk lid. Wordt voor kennisgeving aangeno men. Ingekomen schrijven van de ge meente Vlijmen houdende het verzoek, de kermis alhier gelijk te doen stellen met die van Vlijmen. Voorzitter. Door B. en W. is dit overwogen en stellen naar aanleiding hiervan voor, de kermis op denzelfden tijd te doen houden. Besluit alsvoor. Ingekomen verzoek der Commissie Vrijwillige Landstorm voor het houden van een klein feestje uit de gemeente- cas eene bijdrage van f 10 hiervoor te verleenen. Voorzitter. Indertijd ben ik hiervoor ter vergadering uitgenoodigd. Het doel dezer vergadering was een sa menkomst der commissies om aan den Vrijwillige Landstorm een feestje te geven door b.v. een prijsverschieting te houden en ook hierdoor dan te toonen dat deze nog bestaat en wenscht te blijven bestaan. Er werd toen voorgesteld die ge meentes, tot en met 20 landstormers een bijdrage van f 10 te vragen. Kan de raad zich hiermede vereenigen Weth. A. Mostermans. Hoeveel zijn er hier? Voorzitter. Ik meen van 13 of 14 in elk geval onder de 20. Wordt voor kennisgeving aangeno- men. Voorzitter merkt nog op dat voor bovenbedoelde vereeniging ook nog een maandblad wordt uitgegeven en hiervan 2 of 3 abonnementen te nemen om onder de landstormers uit te geven. De raad zal tegen deze kosten van on geveer f 3 in 't jaar wel geen bezwaar hebben Van Mierlo. Dat kan de kwaaie koop 26-50 ets per ons niet maken. Wordt voor kennisgeving aangeno men. Ingekomen schrijven van de Com missie tot wering schoolverzuim hou dende het verzoek, het nog achter stallige bedrag aan genoemde Com missie te voldoen. j Voorzitter wil hieraan toelichten dat 1 over 1924 niets werd uitgekeerd, komt hier vandaan De Commissie werd in 1922 be- 1 noemd. Toen de begrooting werd I opgemaakt was hiervoor nog geen post uitgetrokken want de Commissie j bestond toen nog niet. B. en W. heb ben dan ook gemeend niet te moeten betalen. Van Halder wou grtag nadere in lichtingen hieromtrent. De Voorzitter zegt in '24 hiervoor een post op de begrooting is gebracht van f 40. Van Halder voor de Commissie dus; dan moet die post ook aan de Com missie worden uitgekeerd. Burg. en Weth. kunnen en mogen dat toch niet anders doen zonder den raad. Voorzitter meende goed te doen van de uitgetrokken post van f 40.—, hiervan f 30.— aan de secretaresse toe te kennen daar het haar voor de te verrichte werkzaamheden hieraan toe kwam. De heer Van Halder. In elk geval heeft bedoelde commissie dit geld verwacht en krijgt niets. Voorzitter Om reden de secretaresse aanhoudend met de klacht kwam dat ze altijd alleen ter vergadering was en er nooit iemand kwam. oordeelden Burg. en Weth. en zeer terecht, dat het haar toekwam. De heer Van Halder. Als de raad besluit dat aan de commissie uit te keertn kunnen Burg. en W. dit toch aan geen personen gaan doen. Weth. H. Mostermans. Wij meenden door het aanbrengen dezer wijziging goed te doen, omdat bedoelde com missie toch nooit ter vergadering kwam. Voorzitter brengt verders nog ter bespreking de ter visie liggende stuk ken ingezonden door Jonkheer A. de la Court betreffende het recht van het heerlijk jachtrecht van de door de ge meente reeds verpachte jacht. Voorzitter herhaalt het nogmaals dat Jonkheer de la Court zijn stukken niet zou indienen wanneer hij niet zeker was in zijn recht te staan. Weth. A. Mostermans vraagt of hij hiervan dan geen bewijzen kan over leggen. De heer van Mierlo Is van meening dat wegens het fallissement destijds toen alles is verkocht ook dat heerlijk jachtrecht weg was Voorzitter zet deze kwestie nader uiteen waarna men besluit hierover te zullen reclameeren. Vaststelling voorschot 80 pet ex art. 101 der Lager onderwijswet 1920. Voor kennisgeving aangenomen. Wijziging begrooting dienst 1924. Voor kennisgeving aangenomen. Rondvraag. Weth. H Mostermans vraagt hoe of het staat met de annexatie onzer ge meente. Voorzitter zoo ge weet Is ons niets bekend. Ik geloof de raad verstandig zal doen, af te wachten. Komen er aangaande dit punt stuk ken In, dan kunnen we ze behandelen. Weth. H. Mostermans vraagt nog hoe of het met het planten van de boomen staat. Voorzitter zegt volgens afspraak men pruimeboomen zou planten. Uit een onderhoud dat hij deze week heeft gehad met den opzichter van weg eii werken is gebleken, dat men op 't nippertje af kan planten. Men zal er dan ook wel vermoedelijk pruimeboomen doen planten. De heer van Mierlo zegt hem iemand gesproken heeft over de slechte afwa tering in de hoef en om daar buizen te leggen. Voorzitter zegt hetgeen van Mierlo bedoelt, reeds is gebeurd, doch eene verbetering nog te maken is bij het land in huur bij van Hooft door buizen onder den nieuwen weg te leggen en men hierdoor een goede afwatering krijgt naar de brug. De heer van Mierlo vindt dat er vooral voor een goede afwatering moet gezorgd worden. Voorzitter zegt toe het a s Maandag in de vergadering van Burg. en Weth. te zullen bespreken. De heer Van Halder vraagt of bij die boomen die nog niet verkocht zijn, tegen die iepziekte niets te doen is De heer van Mierlo. Al gaan ze dood, brengen ze toch nog net zoo veel op. Niets meer aan orde sluit de Voor zitter de vergadering met den Chr. groet. HEUSDEN. Raadsvergadering van Woensdag 18 Maart ten 7uur, Met den Voorzitter waren alle leden aanwezig. Begonnen werd met de beëediging van het nieuw gekozen raadslid den heer P. Schmiehusen, waarna hij door den Voorzitter onder een hartelijke speech werd geïnstalleerd, voor welke speech door den toegesprokene werd dankgezegd. De notulen werden voorgelezen en goedgekeurd. Verzoekschrift van Chr. Merks tot onderhandschen aankoop van ge meentegrond met den zich daarop be vindende opstand, de z.g. Stadswerf. De Voorzitter memoreerde dat vroe ger een aanbod werd gedaan van f 711, dat later werd verhoogd tot f 950. Na verzetten belanghebbenden kwam een en ander publiek, waarbij geboden werd f 1200, zoodat een bod van f 1500, zooals thans, aannemelijk is, te meer waar de huurprijs jaarlijks slechts f 122 bedraagt, men van voortdurende verhuring niet zeker is en de gewone onderhoudskosten aan zienlijk zijn. Na een vraag van De Haan, beant woord door den Voorzitter werd met algemeene stemmen tot verkoop be sloten Verzoekschrift van de beide alhier j aanwezige muziekgezelschappen „Fan fare der H. Familie" en „Heusden's Harmonie", om subsidie over 1925 ad f 100 voor ieder. Hoewel de Voorz. zeer sympathiek tegenover beide vereenigingen staat meende hij, dat de behoefte aan sub sidie niet zoo groot kon zijn, daar beide resp door een verlotingen een biljajtconcours een aardige bate in haar kas hadden gekregen. Ook had men moeten komen vóór de begroo ting van 1925 was vastgesteld. De Mol was het hiermee niet eens. evenmin als Schmiehusen en 't gevolg was, dat een voorstel om beiden f50 te geven voor dit jaar, met algemeene stemmen werd goedgevonden Verzoekschrift van de Directie der 1 Directie der Hollandsche Buurtspoor- j wegen om subsidie van minstens f 1000, om het tekort helpen dekken 1 over 1923. Dit bedroeg op het tram traject HeusdenDrunen f 12048. 1 De Voorzitter bepleitte het voort bestaan der tram en gaf een overzicht over de laatste jaren. Eerst werd toe gestaan f 2000. toen f 1650, later f 1000, over 1922 f 800 en nu stelde hij voor te geven f 600, omdat het steeds in de bedoeling heeft gelegen, j geleidelijk tot afschaffing van gemeente- I subsidie te komen. Evenals vroeger was De Mol tegen subsidie-verleening doch De Haan, de tram als onmisbaar beschouwend, dacht dat f 600 zelfs te 'weinig was; terwijl Schmiehusen j in de eventueele verdwijning van de tram gevaar duchtte voor ontslag van ambtenaren en beambten, j In omvraag gebracht, werd het voor- i stel van B. en W. met algemeene stemmen aangenomen. Ingekomen waren een tweetal be zwaarschriften, nl. van C. Verhoeven en F. Klijn, inzake rioolbelasting. De raad onthief beiden van belastingbe taling conform 't voorstel B. en W. Suppletoir kohier rioolbelasting over 1925. Dit werd met algemeene stem men vastgesteld Benoeming van een lid van het Bestuur der Godshuizen in de plaats van wijlen den heer H van Wijk. De regenten hadden op de aanbeveling geplaatst: J. Zonneveld en W. Hilwlg. De laatste had verzocht niet in aan merking te komen, waarna de eerste met algemeene slemmen werd gekozen. Verzoekschrift van H. Bouman om opheffing der onbewoonbare verklaring van zijn pand Wijk N, no. 99 (Nieuw- straat) Na toelichting van den Voorzitter en advies van de gezondheidscommissie I werd het verzoek inhewilligd. Wijziging Gemeente-begrooting. dienst 1924 Een negental posten, 1 variëerend van f 0 30 tot f 41.775 I werden op voorstel van B. en W. met j algemeene stemmen op de begrooting gebracht alsmede een voorloopige post ad f 100 voor uitkeeringen voor i U L. O-onderwijs ten bate van leer lingen der gemeente, elders school. gaande. Van de gelegenheid, om alsnog iets in 't belang der gemeenfe in 't midden te brengen, werd door niemand ge bruik gemaakt, waarna de vergadering, die ongewoon druk door belangstel lenden was bijgewoond, door den Voorzitter werd gesloten. stuur voor de betoonde belangstelling en sympathie en hief een driewerf hoe ra aan voor de Koningin. In den middag had een vergadering plaats in het Gebouw van K. en W. Alvorens het gebruikelijke welkomst woord tot de vergadering te richten en de beraadslagingen in te leiden, stelde de voorzitter voor het volgende tele gram aan Hare Majesteit te zenden: De afgevaardigden van de Oranje verenigingen in Nederland, in verga dering te Utrecht bijeen veroorloven zich Uwe Majesteit hun hulde te betui gen en de verzekering te geven van hun onwankelbare trouw en liefde. Zij roe pen Uwe Majesteit bij uw terugkomst in het vaderland een hartelijk welkom toe." Met een krachtig applaus werd hier toe besloten, waarne de voorzitter een inleidende rede hield. .Spreker zegt, dat de zekerheid bestaat dat de Koninklijke Familie zeer sym pathiek tegenover hel huldeblijk der Oranjeverenigingen staat, doch voeg de hieraan toe, dat het de uitdrukkelij ke wensch van Hare Majesteit is, dat het aan te bieden huldeblijk niet met groote geldelijke offers gepaard mag gaan. De vereeniging „Koninginnedag" heeft bereids een plan aan H. M. voor gelegd, waarmede Zij Hare volle in stemming heeft betuigd. Deze vereeni ging stelt dan ook voor, aan H. M. aan te bieden een groot schilderij, voorstel lend de Koningin, den Prins en de Prin ses, en geschilderd door een der Neder- landsche schilders. De lyst zal geheel gebeeldhouwd worden en onder meer de wapens bevatten van het Koninklijk Echtpaar, het Rijk en de Provinciën. De Koningin en de Prins zijn Za terdagmiddag met den Parijschen snel trein van 4.15 uur van hun verblijf in Zwitserland in Den Haag teruggekeerd. Het Koninklijk Echtpaar werd op het perron verwelkomd door prinses Juliana. Zij werden bij het wegrijden door een talrijke menigte hartelijk toe gejuicht. dr. L. G prof. dr. venhage. A. J- Lo< H. E. va: J. M. J. F G. W. Kj IX Ki J. B. var S. C. C. 1 mr. G. C dam. mr. G. M en XI BINNENLAND. Op initiatief van de vereeniging „Koninginnedag" te Utrecht kwamen afgevaardigden van Oranje-vereenigin- gen uit alle deelen des lands te Utrecht hijeen om te beraadslagen over het aan bieden van een huldeblijk aan H. M. de Koningin en Z. K. H. den Prins bij ge legenheid van hun zilveren huwelijks feest. Het gemeentebestuur ontving de af gevaardigden officieel in de groote trouwzaal. Met-een kort woord betuigde de bur- gemeestef de warme instemming van de gemeentebesturen, met het doel, waartoe zoovele afgevaardigden naar Utrecht zijn gekomen. De voorzitter van de vereeniging „Koninginnedag", de heer C. Fred. Klokke, dankte daarna het gemeentebe- Koningin Wiihelmina en Prins Hen drik, uit Zwitserland gekomen, zijn Za terdagmorgen te Brussel aangekomen. De Koning en de Koningin van Bel gië en Prins Leopold bevonden zich voor hun begroeting aan het station Du Nord. Zij hebben zich geruimen tijd met het Konink echtpaar onderhouden. De Koningin ontving ook den Neder- landschen gezant te Brussel en me vrouw Van Vredenburch. Daarna vertrokken Koningin Wii helmina en Prins Hendrik met een ex tra trein naar Nederland. HET POLITIEK ADVIES 1925 gegeven door het Adviseerend College der R. K. Staatspartij. Het Adviseerend College heeft in zijn vergadering, gehouden op Vrijdag 20 en Zaterdag 21 Maart j.l., volgens art. 12 lid 15 van het Algemeen Kies reglement het navolgende „Politiek Advies' vastgesteld I Kieskring 's-Hertogenbosch. 1. Jhr. mr. A. F.^O. van Sasse van Ysselt, 's-Hertogenbosch. 2. A. N. Fleskens, Geldrop. 3. Dr. L. Deckers, 's-Gravenhage. 4. J. J. Wintermans, Eindhoven. 5. dr. H. W. E. Moller, Tilburg. 6. mr. F. G. C. J. M. Teulings, 's-Her togenbosch. 7. M. Krijgsman, 's-Hertogenbosch. 8. W. A. Brouns-v. Besouw, 's-Herto genbosch. 9. mr. G. M. J. Kolfschoten, 's-Herto genbosch. 10. mr. H. J. M. Loeff, Drunen. II Kieskring Tilburg. 1. mr. A. B. G. M. van Rijckevorsel, 's-Hertogenbosch. 2. J. van Rijzewijk, Tilburg. 3. ir. L. J. M. Feber, Tilburg. 4. R. B. A. N. de Quay, Ulvenhout (gem. Ginneken). 5. H. F. J. Weyers, Tilburg. 6. C. A. Valkenburg, Roosendaal. 7. ir. A. J. L. Juten, Bergen op Zoom. 8. J. J. M.Rubert, Hoogerheide (gem. Woensdrecht). Ill, IV en XIII Kieskringen Arnhem, Nijmegen, Utrecht. 1. mr. A. J. M. J. baron van Wijnber gen, Utrecht. 2. mr. J. R. H. van Schaik, 's-Graven hage. 3. J. G. Suring, Maarssen. .4. L. F. J. M. baron van Voorst tot Voorst, Twello. 5. G. Bulten, Voorhout. 6. J. H. A. L. von Frijtag Drabbe, Am sterdam. 7. J. M. H. van der Grinten, Velp (Geld.) 8. dr. J. F. J. ten Berge, Utrecht. 9. J. W. H. M. Meyer, Arnhem. 10. P. H. J. Steenhoff, Baarn. mr. J. B. Ch. L. vi Chr. M. mr. A. J A.'J. Lo H. E. E\ XII K ir. L. A. J. W. Vi V en XV A. C. A. dr. H. V V en XV A. H. J. mr. P. hage. Ant. J. H. Ruyt XVIII Mgr. dr jhr. mr. brouck, ir. M. C hage. H. G. N J. J. C. P. J. Ri mr. M. P. L. H. J. M. J. J. M. H Ingevolge gemeen litiek adi ke pers o Hierbij v 7 van hi ide acht litiek ad' eventue ichten ge e voor t i, dit ter ur te bre nsch ge\ lid ter oj loodanig kacht bi ins Teul |trlijk op iet Adv: het geg (gdurige ir beste de verga llege in tnmen 0 iels en J urdigden per, afg [dgekeui irganisei i aanvaa van 1 als zoot Namens 'ier thai heeren igge en het ad1 fkt het erakker en O] V, VI, VII en VIII Kieskringen Rotterdam, 's-Gravenhage, Leiden en Dordrecht 1. mr. dr. D. A. P. N. Kooien, Utrecht. 2. C. J. Kuiper, Utrecht. 3. J. M. J. A. Meyer, Rotterdam. 4. prof. dr. J. A. Veraart, 's-Graven hage. kezei Handsel gen Hel A uitzie vnjl ook op de 1 g uitslu folgens iëlisten Zeer de groe

Echo van het Zuiden | 1925 | | pagina 2