II ECHO nu HEI No. 25. Woensdag 25 Maart 1925 TWEEDE BLAD. PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 24 Maart 1925 De gemeenteraad van Waalwijk is opgeroepen tot het bijwonen der openbare vergadering te houden op Vrijdag 27 Maart 1925, des namiddags 63/4 uur ten raadhuize. Aan de orde 1. Ingekomen stukken. 2. Voorstel om den grond, waarop het H. Hartmonument op het St. An toniusplein is geplaatst in erfpacht af te staan aan het R K. Kerkbestuur in de St. Antoniusparochie. 3. Voorstel tot aanwijzing der gron den, welke in de naaste toekomst voor den aanleg van straten bestemd zijn en vaststelling van een ontwerp besluit tot het leggen van bouwverbod op die gronden. 4 Voorstel tot het aangaan van een kasgeldleening. 5. Voorstel tot verhooging van de huren der gemeentewoningen. 6. Voorstel tot het verlcenen van een crediet voor uitbreiding van het huizen- net van het Gasbedrijf. 7. Reclames belastingen. Door Burg. en Weth. wordt den Raad voorgesteld, om 38 M2 van het St. Antoniusplein in erfpacht te geven aan het Kerkbestuur van de parochie, van den H. Antonius, om steeds ver zekerd te zijn. ook in (le toekomst van deze plaats. Alvorens echter tot het uitgeven in erfpacht kan worden besloten, moet het publieke pleingedeelte eerst aan den publieken dienst worden onttrok- t rok ken. Wordt daartoe besloten, dan moet dit besluit worden gepubliceerd en gelegenheid worden gegeven daar tegen bezwaren in te brengen. Burg. en Weth. wijzen den Raad in een preadvies er op, dat op eenvou diger wijze, dan tot vaststelling van een plan van uitbreiding over te gaan, kan worden voorkomen dat wordt ge bouwd op grond, waar in de naaste toekomst een straat behoort te worden aangelegd of een bestaande moet wor den verbreed. Dit is mogelijk door het vaststellen van een eenvoudig straten plan en het leggen van bouwverbod op de terreinen, die daarmede voor straat- aanleg zijn bestemd. Het stratenplan is ongewijzigd ge bleven en .derhalve nog zooals kort ge leden door ons vermeld. Door de Bouwcommissie en dooi B. en W. zijn omtrent punt 5 de volgende prae-adviezen uitgebracht; De verhooging der huren van de gemeente woningen, welke ons bedrijf in exploitatie heeft, is herhaalde maler; een onderwerp van bespreking geweest in de vergaderingen onzer Comissie De verhooging is noodzakelijk, eerstens om de hooge exploitatie tekorten te verminderen, en tweedens omdat de Minister van Arbeid, Handel en Nijver heid eischt, dat de betaling van- een zekere gemiddelde minimum-huur zal worden gevorderd. Wordt aan dezen eisch niet voldaan, dan wordt het nadeelig verschil tusschen de gevorder de minimum huur en de werkelijke huur ten laste der gemeete gebracht. De door den Minister bepaalde gemiddelde minimum huur bedraagt voor de blokken I, IV, V en VI resp f 4,31, f 3,84. f 4 26, en f 5 88. Zijn aanvankelijk standpunt, om de gemid delde minimum huren te berekenen naar de verhoogde bouwkosten, heeft hij laten varen Het gemiddelde van de vier blokken zöu een weekhuur geven van minimum f4 56. De vraag is echter of met een gemiddelde van de vier blokken genoegen zal worden genomen, daar het finantieel belang van het Rijk zich daartegen verzet Voor ons zou een dergelijke tegemoet koming van veel belang zijn, omdat dan ten aanzien van het bepalen der hiiren zou kunnen worden losgelaten de tot heden als basis daarvoor aan gehouden kostprijs, en zouden de huren dan kunnen worden bepaald op basis van de inrichting der woning, het comfort en de ligging. Daardoor zullen zij ook meer aanpassen aan de huren van particuliere woningen terwijl, al zij het niet terstond, de woningen geleidelijk zullen worden bezet in de juiste verhouding van huurprijs tot be talingsvermogen van den huurder Is de Minister echter niet te vinden roor een huurgemiddelde voor de 4 )lokken te samen, dan heeft de door )ns bedoelde huurrecbficatie tot nadee- ig gevolg, dat de rijksbijdrage wordl /erminderd in verhouding tot het gunstiger exploitatie-resultaat dat ver kregen wordt door huurverhooging voor een zeker blok boven het door den Minister voor dat blok bepaalde minimum, terwijl voor de blokken, waarvoor de gevordetde minimum huur 'iet wordt bereikt, het nadeelig ver- chil voor rekening der gemeente komt Wij hebben aangenomen dat de "nister voor een gemiddelde van de I itr blokken te samen zal zijn te inden, en daar om een verhooging ntworpen op basis van comfort er. igging. Een gemiddelde echter van 4,56 achten wij bij de huidige looner; i cjnze gemeente niet bereikbaar. 'Uit den hierbijgaanden staat zal U ilijken, dat thans een gemiddelde |inur wordt betaald van f 3,55, terwiji loor ons een gemiddelde (eind) huur jvordt voorgesteld van f 4,31, een ver- fiooging dus van gemiddeld f 0,75 terwijl de Minister in het gunstige geval :en gemiddelde verlangt van f 4,56 of ngeveer f 1,— hooger dan de tegen oordige gemiddelde huren. Hierboven gaven wij reeds te ken nen dat een gemiddelde verhooging van f 1per week naar ons oordeel niet is te bereiken wij ineenen zelfs dat moet worden ontraden, van de tegenwoordige bewoners de door ons voorgestelde gemiddelde verhooging van f 0,75 te vorderen. Door het be palen der nieuwe huren naar een andere maatstaf dan de bouwkosten, zal het herhaaldelijk voorkomen dat thans duurder gestelde woningen bezet zijn door gezinnen, wier inkomen niet in verhouding is tot de te vorderen nieuwe huur. Wij zouden daarom liever zien datjbij wijze van overgangsmaatregel voor de tegenwoordige bewoners de huur gemid deld f 0 25 per week lager werd gesteld dan de door ons voorgedragen eind- huur, zoodat voor hen de gemiddelde verhooging f 0 50 zal bedragen. Bij wisseling van huurder zai dan onmid dellijk de eindhuur zijn te bedingen. Door een verhooging met gemid deld f 0,50 per week, wordt een meer opbrengst verkregen van f 3 868,80; bij vordering der eindhuren zal de meeropbrengst ongeveer f 5.600 be dragen. Het verschil tusschen de door ons voorgestelde eindhiiur en het door den Minister bepaalde gemiddelde der vier blokken, zou misschien op andere wijze zijn te dekken De door het Rijk ver leende voorschotten moeten in 50 jaren worden afgelost De ervaring leert dat woningen, als door ons bedrijf gebouwd, een Iangeren levensduur hebben en dat die veilig op 60 jaren kan worden gesteld. Zou de Minister bereid worden gevonden, de aflossing over 60 jaren te verdeelen, dan zou de exoloitaiie der vier blokken gemiddeld f 0,25 per week voordteliger worden en met de gemiddelde verhooging der eindhuren ad f 0.75 het door den Minister aange geven verschil van f 1 zijn bereikt Wij hebben de eer U voor te stel len, bij den Minister stappen te doen om een gunstige beslissing te ver krijgen ten aanzien van hei bepalen van een huurgemiddelde en het ver lengen van den aflossingstermijn, en den Raad te zijner tijd in kennis te stellen met de voorgedragen huren. F>ij het toekennen van bijdragen in de exploitatietekorten van woningen, die met rijksvoorschotten zijn gebouwd, is o.m. het beding gemaakt dat (le hu ren moeten onderworpen aan de goed keuring van den Minister van Arbeid. Die huren zijn door dezen Minister, blijkens hierbij overgelegd schrijven, voor de groepen I. IV. V en VI bepaald op minimum 4.48, 3,84, 4.20 en 5.88 per week. De huur van (le wo ningen, behoorende tot groep l. zul len nader nog teruggebracht" kunnen worden op ƒ4.31 per week. De gemid delde huur per woning van de 4 blok ken le samen, zal dus bedragen ƒ4.56 per week. Door de Commissie voor het Wo ningbedrijf is naar aanleiding van het Ministerieel schrijven, op ons verzoek een herziening der huren ter hand ge nomen. Een afschrift van haar advies ter zake gaat hierbij. Daaruit zal 1 blijken dat (le Commissie er naar heeft gestreefd, de huren der, gemeente-wo ningen in een beteie verhouding te brengen tot de algemeen geldende hu ren, waarbij zij heeft losgelaten liet systeem van liet bepalen der huren naar de bouwkosten, waardoor groote ongelijkheden werden geschapen. Het bepalen der huren op basis van confort en ligging der woningen heeft onze volle instemming. Ook m»t de door de Commissie voorgestelde eindhuren en de verhouding der huurprijzen onder ling kunnen wij ons in het algemeen wel vereenigen. De Commissie ontraadt echter, de door haar gedachte eindhuren te vor deren van de tegenwoordige bewoner? en zij geeft het motief daarvoor ook in haar advies aan. Kan in het algemeen het aangevoerde motief juist zijn, zoo wil liet. ons toch voorkomen dat in de gevallen, dat de draagkracht van de huurders wel in een juiste verhouding is tot de eindhuren, liet motief vervalt. In liet midden van 1924 is door ons een onderzoek ingesteld naar de geziusin- komsten van' de bewoners der hier be doelde woningen. Als gezin inkomen werd aangehouden, de verdiensten van het gezinshoofd, vermeerderd met. de helft der verdiensten van (le overige gezinsleden. Het resultaat van dat on derzoek heeft ons aangetoond, dat liet gezinsinkomen van het meerendeel der bewoners wel in goede verhouding is tot de eindhuren. Door de Commissie wordt bij wijze van overgangsmaatregel voorgesteld, van de tegenwoordige bewoners de eindhuur niet te vorderen, doch voor deze de huur te bepalen op 0.15 tot 0.30 lager dan de eindhuur, en alleen bij liet openvallen van een woning, de eindhuur te laten gelden. Op deze wij ze zou dan eerst op den duur de eind huur voor alle woningen worden be reikt. Wij zouden echter een stap verder willen gaan en de eindhuur al terstond willen bepalen voor de bewoners wier gezinsinkomen, berekend als hierboven aangegeven, gelijk is aan of meer be draagt dan het zevenvoudige van de eindhuur. Hierbij hebben wij aangeno men dat in het algemeen 1/7 van liet inkomen voor huur kan worden afge zonderd. De Commissie heeft een staat overgelégd waarop de huren vermeld staan die thans gelden, de huren die de Commissie voor de tegenwoordige bewoners zou willen bepaald zien en de eindhuren. Wij hebben daaraan toe gevoegd een overzicht van de gevallen, waarin aan de hand van de gegevens betreffende liet gezinsinkomen <le eind huur zou kunnen worden gevorderd. Bij aanneming van ons voorstel zou zijn te rekenen op een huuropbrengst per jaar, 1000.hooger dan bij de door de Commissie gedachte regeling zal worden verkregen. Het spreekt van zelf dat bij aan vaarding van ons voorstel niet zal worden afgegaan op de gegevens van 1924, maar dat opnieuw een onder zoek naar de gezinsinkomsten zal wor den ingesteld.'Dat onderzoek zou dan voor de woningen, waarvoor de eind huur niet wordt gevorderd, jaarlijks- zijn te herhalen. Wij verwachten dat bij deze regeling de totaal meer-op- brengst per jaar ƒ4.880.20 zal bedra gen. Met het door de Commissie aan het slot van haar advies voorgestelde kun nen wij ons vereenigen, en zijn wij be reid, in die richting stappen te doen. Wij hebben de eer U te adviseeren, (le regeling der huurverhooging als hiervoor door ons is aangegeven goed te keuren en de verhooging te doen in gaan 1 Mei a.s. Door de Kon. Sloomschoenen fabriek A. H. van Schijndel Waalwijk, is het volgende adres gezonden aan den Minister van financiën. Geeft met verschuldigde» eerbied te kennen Koninklijke Stoomschoenenfabriek A H. van Schijndel, gevestigd te Waalwijk, dat zij heeft kennis genomen van Uw Wetsontwerp „Weeldebelasting" waaruit zij, tot hare groote verbazing doch tevens tot hare groote teleurstel ling 'o.m gezien heeft dat het in Uwe bedoeling ligt schoenen boven de f 15.te belasten met 0 °/0 dat zij echter van meening is, dat de Nederlandsche Industrie en Handel welke toch reeds zoo buitengewoon zwaar belast zijn, door dezen nieuwen druk, die uit den aard der zaak voor een groot stuk op hen zal terugslaan, ten zeerste belemmerd zullen worden in hunne bestaansmogelijkheid,-waarom zij de vrijheid neernt Uwe Excellentie te adviseeren alsnog te overwegen genoemd ontwerp niet in te dienen, dat echter, wanneer Uwe Excellentie hieraan onverhoopt geen gevolg zou kunnen geven, .zij Uwe Excellentie beleefd in overweging durft te geven, het percentage op 5 °/0 te brengen, dat zij verder Uwe Excellentie be leefd moet opmerken dat h. i. Uwe adviseurs in deze, door de grens tus schen gewoon eti luxe schoeisel te stellen op f 15.— haar geheel onjuist hebben bepaald, daar immers niet de prijzendoch de grondstojfen waarvan de schoenen gemaakt zijn, aangeven of zij tot de categorie luxe-schoeisel behooren, dat zij, ter verduidelijking, hierna enktle schoensoortcn noemt, die elk spoor van luxe missen en toch volgens Uw ontwerp, onder de weelde wet zouden vallen, alléén omdat ze alle, sommige zelfs vèr boven de f 15 verkocht zullen moeten worden a) solide goodyear-schoenen van goede kwaliteit en fatsoenlijk model. b) maatschoenen. c) abnormaal schoeisel (toch zeker geen luxe-ar:ikel). d) hooge visschers-polder- en grond werkerslaarzen dat, wil de weelde-belasting toege past worden, zuiver in den geest van Uwe Excellentie, dus zoo, dat alleen luxe-schoeisel onder deze wet zal vallen, h.i. uitsluitend belast zullen mogen worden, schoenen geheel van lakleder, brocaat zijde, en echt krokodil-, slangen- en hage disleder. onverschillig of ze zijn voor Dames-, Heeren en Kinderen en zonder rekening te houden met den prijs waartegen ze verkocht worden, dat in dit geval ook geene bevoor rechting plaats vindt van den eenen fabrikant boven den anderen, of van de eene plaats (waar in 't algemeen goedkoop schoeisel gemaakt wordt) boven de andere (waar de betere arti kelen gefabriceerd worden. Redenen, waarom zij Uwe Excellen tie met gepasten eerbied verzoekt, bij de behandeling van meergenoemd ontwerp, met hare bezwaren rekening te willen houden. Donderdagavond ten 7'/2 uur zal in de groote zaal van den R.K. Gildenbond een groote propaganda vergadering worden gehouden voorde Derde Orde van St Franciscus. Als spreker zal optreden de bekende pater Serapiiinus met het onderwerp: „Het leven van den H. Franciscus. Een en ander zal met lichtbeelden worden opgeluisterd. In de gisteravond in hotel Gerris gehouden algemeene vergadering der Kynologen-Vereeniging werd den leden mededeeling gedaan van den stand van zaken betreffende de a.s. tentoon stelling. De belangstelling, die aller- zijds is getoond door 't schenken van medailles als anderszins, is haast een waarborg voor 't succes. Wij mogen als iets bijzonders wel vermelden, dat o a door de Duitsche Studenten der Vakschool een prachtige zilveren beker is geschonken voor de afdeeling Duitsche Herders, waarvoor ook door de V. D. H, talrijke speciale prijzen beschikbaar zijn gesteld, waaronder massief gouden medailles. Het vraag-programma, de reclame biljetten zijn nu de wereld in en wij twijfelen er niet aan of de inschrij vingen zullen evenredig zijn aan de wijze waarop alles tot nog toe is ge loopen. Er zullen maatregelen genomen dat In tuin en omgeving vier uitste kende ringen gevormd worden, de uitbreiding der zaal Musis Sacrum zal alsdan haar beslag hebben ge kregen, alle verdere regelingen zijn gemaakt, zoodat een welslagen als 't ware verzekerd is, waarvoor wij de me dewerking van alle hondenliefhebbers inroepen. De prijzen zijn schitterend, de keurmeesters prima. De heer J. Bern. Timmermans Wznoud voorzitter der Kamer van Koophandel en Fabrieken, herdacht 1.1. Zondag zijn 85en geboortedag. Dinsdagmorgen overleed alhier, in den ouderdom van bijna 80 jaren, de heer Jord P H van Calker. De heer van Calker was bijna 40 jaren (\anaf November 1886) lid van het Kerkbestuur der parochie van St. Joannes den Dooper. Ter gelegenheid van zijn 25 jarig jubileum als kerk meester werd hij door Z. H. Paus Pius I£ begiftigd met het gouden eerekruis" Pro Eclesia et Pontifice. Dezelfde lange jaren was de over- ledere lid van het R K. Kerkelijk Gasthuisbestuur, in welke beide func ties hij de vele administratieve werk zaamheden met uiterste nauwgezetheid en toewijding op zich nam. De heer van Calker was 48 jaren lid en 30 jaren penningmeester van de St. Vincentius-Vereeniging en pen ningmeester van het R.K Burgerlijk Gasthuisbestuur. In al deze betrekkingen heeft de overledene groote verdiensten gehad voor kerk en maatschappij. Ook in de burgerlijke gemeenschap was de beer Jordanus van Calker een geziene persoonlijkheid, zoodat met hem een verdienstelijk en« geacht ingezetene ten grave daalt. Den heer C. Pasmans te 's Bosch, leeraar aan de Gemeentelijke Teeken- school alhier en ontwerper der reclame-plaat voor de Tentoonstelling, is weer de eer te beurt gevallen in aanmerking te komen voor de konink lijke subsidie voor jeugdige schilders. Dit is reeds de tweede maal Zondagmiddag reed de heer A v. H., doordat een defect aan het stuur van zijn auto was ontstaan, tegen een boom met het gevolg dat de wagen beschadigd werd De inzittenden bekwamen geen letsel - Het bouwen van een landhuisje voor de Eerw. Broeders is opgedragen aan den heer H. Maas, die met een bedrag van f 5275 op een na de laagste inschrijver was. Gisteren herdacht de heer Gerard Goutiè.e den dag. dat hij zich voor 25 jaren in onze plaats vestigde. Als men zijn tegenwoordige zaak „Maison Goutière" vergelijkt met de destijds door hem van den heer Boonaerts overgenomen eenvoudige broodbakkei ij aan 't Hoekeinde, dan voelt men direct hoe dit bedrijf is vooruitgegaan en dat hier alle reden aanwezig is om dit feit eenigszins feestelijk te her denken. Vooral de laatste jaren heeft de heer Goutière aan zijne luxe bakkerij een uitbreiding cn een cachet gegeven, die haar stempelen, tot we mogen gerust zeggen, de eerste zaak yan de Langstraat. Hij heeft dit bereikt, (daarin trouw bijgestaan door zijne echtgenoote) door onverrnoeiden arbeid gepaard aan toe passing der nieuwste uitvindingen, eerste klas personeel op de hoogte van den tijd en prima materiaal. Voeg daarbij dat aan 't uiterlijk der zaak alle zorg is besteed en ook goede reclame niet werd vergeten, dan be grijpt men dat Waalwijk en omgeving naar deze fijne zaak getrokken moeten worden. De feestdag werd begonnen met een H. Mis en in den loop van den morgen werden tal van bloemen aangebodenvan de receptie werd druk gebruik gemaakt door zaken relaties, buurt, vrienden enz. maar ook in den vorm van brieven, tele grammen, kaartjes was de belang stelling zeer groot. Zeer zeker zal dit tot dankbaarheid en voldoening stem men. Ook wij bieden onze beste wenschen op dit jubileum. Maison Goutière groeie en bloeie ook voor de toekomst. No. 13. Aanvullende voorloopige lijst van deelnemers der Internationale Tentoonstelling voor de Schoen- en Lederindustrie Waalwijk,1925. Schoenfabriek „Martino", Kaatsheuvel. Gebr. Giesen van Oostveen, Am sterdam Fabriek van Koperwerken Van Gelder van Ginkel Den Haag. Gcbr de Hooge, Rotterdam. Holland-Amerika Schoenen Mij. „The Upper Ten Shoevvorks", Dongen. J. C. M. van Duyl Zoon, Rotterdam Clever Lederwerke v.h. A. Haas, Cleve. Eschweger Lederwerke Schmidt Co. Frankfurt a M. Fr. Fianz Prasse, Lederfabrik, Weida. Fa. Stem Mayer, Frankfurt a./M. Barbour Welting Company, Brockton Maandagavond Lad in Hotel' Ger- ris eene bespreking plaats tusschen de besturen der Afd. Waalwijk van bet Xed. Roode Kruis en der Vereeniging Eerste Hulp bij Ongelukken, welke tot resultaat had dat er een nauwe sa menwerking tusschen beide vereeni- gingen is tol staud gekomen, behoudens goedkeuring door de algemeene verga dering. Ëenerzijds zal de Vereeniging Eerste Hulp bij Ongelukken, welke overigens hare zelfstandigheid kan behouden, door de Afd. van liet Roode Kruis fi nantieel worden gesteund en door de zer medewerking in de toekomst, ver moedelijk ook op subsidie van rijks wege kunnen rekenen; anderzijds zal de Afd. van het Roode Kruis uit de le den van „Eerste Hulp", die de cursus sen hebben gevolgd, een goede kern vin den voor de samenstelling eener krach- t ige, goed onderlegde transportkolonne. Er werden verder nog verschillende aangelegenheden besproken, als bet plaatsen van verbandkist, het ver strekken van verbandmateriaal, insig nes, enz. Ook werd de vraag gesteld of ook dames den cursus van de Vereeni ging Eerste Hulp bij ongelukken kun nen volgen, waartegen geen enkel be zwaar bestond en kunnen dus ook da mes zich voor een volgenden aanvangs- cursus opgeven. Terecht mag worden verwacht, dat door de samenwerking tusschen beide genoemde vereenigingen, in de toe komst veel goeds zal zijn te bereiken. De biljartclub „Ons Genoegen", gevestigd bij den heer Alb. Kemperman alhier, ontvangt hedenavond ten 8 uur de biljartclub „Entre Nous" uit Kaats heuvel om revanche te nemen tegen „Ons Genoegen". Bij de Maandag gehouden Voor jaarskeuring van Springstieren voor het district Waalwijk werden 42 beesten ter keuring aangeboden. Daarvan werden goedgekeurd 21 sluks nl. die van L. Smits, Waspik 15 mnd. L. Smits, 16 L. Smits, 18 A. C. Groeneveld, 12 J. B Langewerf, 12 1. 8. Langewerf. 13 W. Zijlmans, 14 A. v Huiten, Druner» 20 Wed. Pijnenburg, 12 A. v. Delft, 14 W. de Wit, 22 A. Michael, Spr.-Capelle 16 A v. d. Hoeven, 16 Wed. M Rijken, 13 G I. Heijmans, 16 A. j Verhoeven, 17 j. Pruisers, 18 A. v. Huiten, Waalwijk 14 L F. v. d. Broek, 15 J. A. Pullens, 16 S. Vos, 22 Afgekeurd werden 21 stieren nl. die van 3. j Smits, Waspik W. 3. Verschuren, J Verschure, Kemmeren, J A. Kamp, G. v. d. Pas, J v. Beek, Spr.-Capelle A de Bruijn, W. J. v Campen, W J v. d. Schans, Wed P. v. d. Schans A. Voor de Poorte A. J. Verhoeven, M. v Pelt, N. Voor de Poorte, J. Pruijssers, M. Nieuwenhuijzen, P. Huijsmans, C. v. Tuijl, Waalwijk, W. Kuijsten, J. A. Pullens, Hedenavond 8 uur zaal van den heer P andermaal een groote 15 mnd zal in de van Daelen vergadering worden gehouden van huurders van gemeente-woningen. Besproken zal worden op welke wijze kan worden voorkomen dat de toegezegde verhooging van huren in toepassing wordt gebracht. Wij ontvingen het Jaarverslag der Geldersche Credietvereeniging daaruit blijkt dat de salarispost een vermindering geeft van 8 pCt., de onkostenrekening 6 pCt. De netto winst bedraagt f654 234 58.. Voor gesteld wordt 5 pCt. uit te keeren op de preferente- en 3*/a pCt. op de gewone aandeelen en op de nieuwe rekening te brengen f 163 859.58 De directie zegt over den algemeenen toestand o.m Hoewel tal van bedrijven nog een moeilijken tijd meemaken en al tevreden zijn als de zaken zonder verliezen gaande gehouden kunnen worden, valt toch in het algemeen voor het verslag jaar eene opleving in handel en in dustrie te cons.tatëeren. Vooral die genen onder onze cliënten, die in de achter ons liggende jaren zich hebben weten te onihouden van het geven van eene abnormale uitbreiding aan hun bedrijf en die nu dientengevolge door- lage onkostenrekeningen in het voordeel zijn gekomen tegenover hunne concurrenten, die een minder voor zichtig beleid hebben gevoerd, zullen van de opleving hebben geprofiteerd Bij onze Instelling was de gunstige wending merkbaar in grootere omzetten op de rekeningen onzer cliënten met daataan gepaard gaande verhooging onzer inkomsten op verschillende onderdeelen onzer provisierekening. Echter heeft de stabilisatie van de Mark en het belangrijk verminderen van de koersschommelingen der andere buitenlandsche muntwaarden uiteraard invloed gehad op het resultaat van den handel in vreemd geld en wissels In de samenstelling van onze vesti gingen kwam wijziging door de ophelfing van het kantoor Geertrui denberg en de sluiting van een aanta onbeteekende correspondentschappen De laatstgenoemde maatregel betrof de vestigingen te Gilze, Havelte Kaatsheuvel, Klazienaveen, Lobith Loon op Zand, Made, Oirschot, Rui nerwold, Swalmen, de Wijk, Wijk bi, Duurstede. Wij lezen in de „Schuhwelt" dat de oprichtingsplannen der Schoen vakschool te Pirmasens goede vorde ringen maken. De Beiersche regeerfng heeft aan het stadsbestuur konkrete voorstellen gedaan. De Landdag za deze aangelegenheid zoo spoedig mogelijk behandelen, zoodat de school voor deze schoenenstad verzekerd is De opening is bepaald op 1 Apri 1926. «Een gebouw wordt opgericht dat ongeveer 300 000 Mark zal kosten terwijl "de machinale afdeeling tegen dien tijd gereed moet zijn. De schoo wordt eene Rijks-Vakschool en zal op voorstel der regeering den naam dragen van: „Hoogere Rijksschool voor de Schoenindustrie". SPRANG-CAPELLE. (Voormalig Sprang.) Donderdagavond 7 uur hoopt In de Ned. Herv. Kerk alhier op te treden de Weleerw. heer D9. Koolhaas van Oud-Beijetlaod. C APELLE. De bij de Geref. Kerken alhier beroepen predikant Ds. Snoek te Nleuwerlande, zal Zoodag, 5 April e.k., de» avond» zijn Intreeprcdlkatle houden na des morgens bevestigd te zijn door Prof. T. Hoekstra uit Kampen. De in deze gemeente lang» de hulzen gehouden collecte ten bate yan de slachtoffer» van den brand heeft, naar men 009 mededeelt ongeveer f 300.opgebracht. WASPIK. Op Zondag 29 Maart a.s. zullen hier 41 kinderen hunne plechtige H. Communie doen. Iodten de nachtvorsten geen schade doen, belooft het weer een goed fruitjaar te worden. De boomen vertoonen tal van bloemknoppen, die bij gunstig weer vroeg !n bloei zullen staan. Aan de N V. de scheepsbouw- wervco v/h. P. en A. Ruij enberg ia toestemming verleend tot het houden van dea 9,/a-llrlgen werkdag. Daok den fiver van den Weleerw, heer kapelaaa hebben zich voor de H. Familie, die den laatsteo tijd zeer verslapt was, tal van nieuwe leden aangemeld. RAAMSDONK. Iu aansluiting op ons plaatselijk bericht van j.l. Zaterdag aangaande dea brand op het Sindocl aan de Rtetmattenfabrlek >G«e»truldcn- berg« v/h. M. C. Zijlmans, verzoekt een onzer abonné's ons het volgende te melden. Hoewel de Brandweer zeer ver dienstelijk werk heeft verricht, is een h"»-haling van den grooten brand van 1906 voorkomen,, door het krachtdadig optreden van de werkmsnschen en hunne vrouwen van het Sandoel, wat niet anders daa het respect cn de dankbaarheid van de patroons kan wegdragen. Hier is gewerkt zooals nog zelden gewerkt Is. Wij spraken een der patroons, die alle lof uitsprak over het gepresteerde werk. GEERTRUIDENBERG. Openbare vergadering van den Raad dezer ge meente op Vrijdag 27 Maart a.s., de» namiddags twee uur, in het gemeente huis alhier. Te behandelaQ zaken: 1. Btfëed'glng en installatie van den heer A. J. C. de Kroon, als lid van den Raad. 2. Vaststelling der vergoeding voor de Bijz. Scholen over 1922. 3. Wijziging begrooting dienst 1924. 4. Ingekomen stukken. 5. Benoem! <g van een Wethouder tengevolge van ontslagname van den heer P. M. F. Smolders. Aan den directeur van het post kantoor alhier, de heer Wolthuis is eervol ontslag verleend, Deze week zijn In de etalage der fa. Wed. Ztjlmans-Meijers schilder stukjes en rquarellnu van onzen stad genoot, den hear P. Tielens, geëxpo seerd. Dit werk verdient ongetwijfeld de aaada-ht. Dinsdagmiddag Is aanbesteed, ten huizo der aanbesteedde', het bouwen van een vleugel aan het Sr. Ag nes- gesticht alhier, welke vooral dienst zal doen als ziekenhuis. De inschrijvingen waren als volgt: Bakker: Breda f 24,500 G*ibrs. du Pont, G'Bcrg 24 300 Knoop, Made 24,290 v. d. Pluijm, Dujsen 23,900 Roover», Made 23 038 Wetering», R'Veer 22,560 Ch. v. d. Ploeg, G'Berg 22.162 De beslissUg aan wie het weik ge gund Is, wordt pas over cenige dagen bekend gemaakt. MADE. Toen mej. A. v. d. V. uit Mjde, per rfiwicl uit Breda le* hoogte van de draaibrug op den Terhcijdeci- scben weg genaderd was, kwamen haar enkele fietsers achterop, waarvan een haar moedwillig tegen den grond reed. Ztj bezeerde zich zoodaolg, dat ze niet kon opstaan en bij den biugwachter Vink binnengedragen moest worden. Dadelijk werd dr. Houpst uit Made opgebeld, die spoedig mot zijn auto ter plaatse was ea haar voorlooplg behandelde, waarna zij per auto huis waarts werd gebracht. Do politie ia van deze saoode laffe daad in kennis gesteld. Op de Maandag alhier gehouden veemarkt waren aangevoerd 56 aiuks hoornvee en 88 biggen. De prijzen waren als volgt: Vetvee f 1.10 a f 1.15 per K.G. K-ilfkoeieo f 425 a f 500 Kalfvaa-zen f 375 a f450. Muntlgen f 225 k f 250. Hokkelingea f 125 a f 175. Kalveren f 60 a f 75. Nuchtere kalveren f 19 a f 22. Biggen iets duurder, van f 16 tot f 20. Overloopers f 28 a f 35 per stuk. Handel goed. Bij de op 18 Maart te Nfimegea gehouden aanbesteding van werken langs de spoorlijnen, door den Ingenieur der spoorwegen, werd bij Inschrijving het onderhoud over het traject Hooge- Zwaluwe'«Hettogenbosch gegund aan den heer Th. Blfiieven» Azo., aannemer te Mad«*, zijode bestek VII en X b, voor f 5750. HOOGE- EN LAGE-ZWALUWE. Io de Zatardagmiddag gehouden ver gadering van den gemeenteraad 1» be sloten, niet te treden in het aanbod van de Provinciale Noo?db-abaniscbe Elcctriciteits-Maatschappij te 'a Her- ogeDbosch tot verkoop van het ge meentelijk clectrlciteitsbcdiijf. NIEUWKUIJK. Op het la Vlijmen gehouden exitnen ter veikrfiglng van diploma voor maatknlppen van alle voorkomende patronen, behaalde onze dorpsgenoote mej. A. van de Water met goed gevolg bovenvermeld diploma. We wenschen haar van harte proficiat met dit behaald succes. 15 14 14 19 20 13 16 14 15 17 15 13 14 12 12 13 18 14 12 12

Echo van het Zuiden | 1925 | | pagina 5