BEZOEKT ZONDAG „SCARAMOUCH E". Troost s Aroma X om 6 uur en half negen verbetert de Koffie. WITTE BIOSCOOP - WAALWIJK. Verslag van de vergadering der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Langstraat te Waalwijk, ge houden op Donderdag 19 Maart 1925, des namiddags om 3 uur ten Raadhuize te Waalwijk Tegenwoordig zijn de leden van de afdeeling Grootbedrijfde heeren B. Timmermans, A. I. J. Smits, A. de Haan, H. Verheijen, P. A. van Dongen, F. J. van der Reijt. Afdeeling Kleinbedrijf: de heeren P. Elemans, H. van lersel, H. Rom- bouts, A. van Beek, B. Roza, M. Beerens, P. C Schellekens, B. J. Hoevenaars-Kriellaars. Voorzitter de heer B. J. H. C. Timmermans. Secretaris de heer M. A. J. van Liempt. De Voorzitter opent de vergadering. Hij deelt mede, dat kennisgevingen van verhindering zijn ingekomen van de leden J. Verschuren en J. B. de Lange. De notulen der vorige vergadering worden onveranderd vastgesteld Aan de orde 1. Installatie van het nieuw gekozen lid der afdeeling Kleinbedrijf de heer B. Roza te Wijk. Toelichting. Aan de toelating tot lid gaat vooraf het onderzoek der geloofsbrieven. Tot dat doel wordt door de Kamer benoemd een Com missie van vijf personen uit haar midden. In die Commissie hebben uit elke afdeeling der Kamer twee leden zitting; het vijfde lid, tevens voorzitter der Commissie, is een der ouder-voorzitters van de Kamer. De Commissie beslist met meerderheid van stemmen. De Voorzitter stelt voor tot leden der Commissie te benoemen de heeren J. P. Elemans, H. van lersel, H. Ver heijen en A. de Haan en tot voor zitter de heer A. 1. J Smits. Met algemeene stemmen wordt de Commissie aldus samengesteld. De Voorzitter schorst voor een oogenblik de vergadering. Na heropening rapporteert de Com missie, dat zij de geloofsbrieven heeft onderzocht, deze in orde heeft be vonden en tot toelating van den heer Roza adviseert. Met algemeene stemmen wordt tot toelating besloten. De heer Roza komt ter vergadering De Voorzitter heet hem met eenige woorden welkom. Hij zegt, dat het de vergadering en hem een groot genoegen doet, dat de oude relatiën weer zijn hernieuwd, omdat steeds aangename herinneringen zijn gebleven aan de eerste zittingsperiode Hij spreekt het vertrouwen uit, dat hij op dezelfde wijze als voorheen de belangstelling district der Kamer van nog.grooter belang zijn dan deze. De Voorzitter geeft een uiteenzetting van de werkwijze van het Instituut en de bronnen van inkomsten, waarover kan worden beschikt, waaruit blijkt, dat het ledental en het aantal onder contrölestellingen toeneemt, zoodat het te voorzien is, dat de instelling 2ich binnenkort bedruipen zal. De Voorzitter brengt in stemming het voorstel van den Heer van de Reijdt om voor één jaar een bijdrage te ver- leenen van f 100 welk voorstel met 11 tegen drie stemmen wordt aange nomen. Voor stemden de Heeren Ele mans, van lersel, Rombouts, van Beek, Roza, Beerens, Smits, van de Reijt, Schellekens, Hoevenaars en Timmer mans, tegen de Heeren de Haan, Ver heijen en van Dongen. 2. Schrijven van den Heer R. Berger in zake het houden eener lezing over het luchtvaartverkeer en het daarbij betrokken belang voor handel en industrie. Advies van het Bureau. De Heer R. Berger is werkzaam geweest bij de Koninklijke Luchtvaart Maatschappij en is als Officiervlieger te Soesterberg volkomen op de hoogte van den mili tairen vliegdienst. Het lijkt ons wel, dat een dergelijke lezing van voldoende nut is om daarvoor een klein bedrag beschikbaar tc stellen. De Heer Berger vraagt een honorarium- van f 35.—, waarbij komen de kosten van zaalhuur, projectielantaarn voor de lichtbeelden en publicatie, in totaal naar schatting p.m. f 80. De lezing zou dan gratis toegankelijk kunnen worden gesteld voor ingeschrevenen in het Handels register en genoodigden. van den heer Pessers-Verbunt uit Tilburg. De kleine kwam voor de auto terecht en hoe ook de chauffeur remde en z'n wagen spoedig tot staan had, de kleine geraakte er onder en werd aan het hoofdje ernstig gewond. Hevig bloedend en kermend van pijn werd het door den chauffeur opgenomen en naar het Gasthuis gebracht, alwaar spoedig door de doktoren Sweens en Langemeijer geneeskundige hulp werd verleend enook de Eerw. heeren geestelijken weldra ter plaatse waren. De kleine had een kaakbeen-fractuur gekregen en terwijl ook 't neusbeen gebroken was, terwijl verder geen inwen dige kneuzingen werden geconstateerd. Na voorloopig verbonden te zijn werd het kindje per auto naar Tilburg over gebracht, om daar onder specialistische hulp te worden gesteld. Den chauffeur, die zeer onder den indruk was van het gebeurde, treft in deze geen schuld. Van den toestand der kleine valt op 't oogenblik nog niet veel te zeggen. Operatief heeft men tot nog toe niet kunnen ingrijpen, waar anders voor complicaties wordt gevreesd. Dit zal nog enkele dagen vorderen. Öp Vrijdag 17 April zal alhier een premiekeuring van Springstieren worden gehouden. Woensdag 1 April zal de sluiting van den cursus 1924/25 van de Gemeente Teekenschool op de gebruikelijke wijze plaats hebben. Naar wij uit goede bron vernemen is de P.N.E.M. met verschillende ge meentebesturen van Noordbrabant in onderhandeling om het net over te nemen en dan voor eigen rekening de de mooiste ooit vervaardigde Historische liim spelende tijdens de Fransche Revolutie (Naar den bekenden roman van RAFAEL SABATINI) in de 34451 De vergadering vereenigt zich met het voorstel van het Bureau, dat belast wordt met de verdere regeling der voordracht, die tegen betaling toegan kelijk wordt gesteld voor niet inge schrevenen. 3. Schrijven van de Vereeniging - „Nederlandsch Fabrikaat" in zake ver- zal toonen in hetgeen aan de Kamer oelijking van artikelen van Nederlandsch ter behartiging is toevertrouwd. De heer Roza dankt den Voorzitter voor diens woorden, hij geeft de ver zekering, dat hij gaarne zijn krachten zal geven om de belangen der Kamer te dienen. 2. Ingekomen stukken 1. Verzóek van den Algemeenen Nederlandschen Molenaarsbond, waar bij andermaal wordt aangedrongen op het verleenen van een subsidie aan het Station voor Maalderij en Bakkerij te Wageningen. Advies van het Bureau. In het adres, dat door den Bond ook aan de leden der Kamer is toegezonden, wordt aan gegeven, dat door inkrimping van de Regeeringssubsidie het Instituut in moeilijkheden is gekomen. De Bond acht het waarschijnlijk, dat slechts voor enkele jaren subsidie zal noodig zijn, omdat het ledental en de onder controle stellingen vooruitgaande is. Door de Afdeeling Waalwijk van den Nederlandschen R.K. Bakkers Patroons bond wordt het verzoek ernstig ge steund. Door den Heer Elemans werd reeds in de vorige vergadering een woord gesproken ten gunste van het verzoek. Waar van de zijde der directie be langhebbenden zooveel belangstelling voor deze instelling getoond wordt, die inderdaad een middenstandsbelang dient, meenen wij, dat het verleenen van een tijdelijk subsidie worde over wogen. Het subsidie zou met het oog op onze middelen uiteraard slechts gering kunnen zijn. De Heer Elemans zegt over deze subsidieaanvraag nog in kringen van belanghebbenden te hebben gesproken en hij daardoor nog versterkt is in zijn meening, in de vorige vergadering reeds geuit, dat met het steunen van het Station voor de Maalderij en Bak kerij inderdaad een middenstandsbe lang wordt gediend. Óp de vraag van den Heer van Dongen, welk bedrag het Bureau heeft gedacht als subsidie, zegt de Voorzitter, dat naar zijn meening het verleenen eener bijdrage slechts het karakter zal kunnen dragen van een blijk van be langstelling en geeft hij in verband daarmede in overweging de bijdrage te bepalen op f 50. fabrikaat met die uit het buitenland. Advies van het Bureau. De vereeni ging deelt mede, dat zij meent bevor derlijk te kunnen zijn aan het doel waarvoor zij is opgericht door kennis te nemen van opmerkingen, dat een Nederlandsch artikel door afwerking, uiterlijk aanzien of andere oorzaken niet de vergelijking met andere gelijk soortige buitenlandsche artikelen kan doorstaan. Door deze opmerkingen op onpartijdige wijze onder de aandacht te brengen van de betrokken Neder- landsche Fabrikanten is meermalen gunstig resultaat bereikt. Van fabrikantenzijde wordt er op aangedrongen, de werkzaamheid in deze richting meer uit te breiden. De Vereeniging is daartoe bereid en doet een beroep op de medewerking der Kamers. Wanneer den leden klachten, als .hier bedoeld, bekend worden, wordt mededeeling daarvan aan het Bureau verzocht. Wordt aangenomen voor kennis geving. 4. Bericht van den Minister van Finantiën in zake het tarief voor inzage of inlichtingen ten hypotheek- kantore. Advies van het Bureau. De Minister deelt naar aanleiding van ons verzoek om verlaging van tarieven mede, dat hij daartoe geen termen kan vinden. De tarieven werden verhoogd om een sluitenden dienst te verkrijgen. Hij acht het overdreven, dat de tegen woordige rechten een hinderpaal vor men voor de ontwikkeling van den handel. Aan te nemen voor kennis geving. Conform het advies wordt besloten. (Wordt vervolgd). Dt uitbreiding van de stoom- schoenfabriek van den heer J. C. Spapens, uitgevoerd door de firma Wed. A. Aarts Zn.alhier, is thans, wat betreft den bouw, geheel voltooid. Door deze uitbreiding heeft men de beschikking gekregen over 2000 M2 oppervlakte. Alhoewel deze oppervlakte reeds geweldig groot is, zal de heer Spapens spoedig weer tot verdere uitbreiding over moeten gaan. In verband met verschillende zaken De Heer van de Reijt deelt hel ge- d worden waar deze voe en van den Heer Elemans dat bij *ieuwe8uitbrefdin| za, plaats hebben. de instandhouding van het station een 6 F groot middenstandsbelang is betrokken; hij stelt voor de bijdrage te bepalen op f 100. De Heer Verheijen acht een subsidie van f 100.— niet gemotiveerd, omdat de beschikbare middelen zoo gering zijn en het niet onmogelijk is, dat in den loop van het jaar steun wordt Woensdagmiddag had voor de school der Eerw. Zusters een ernstig ongeluk plaats. De school ging uit en dan gaan de kleinen in vliegenden haast en onbezorgd de straat op. Het 7-jarig dochtertje van den heer T. deed alzoo en liep op de middenstraat een bal na. Juist komt daar, gelukkig afnemers van stroom te voorzien. Over 't algemeen schijnt de P.N.E.M. veel te weinig voor de verschillende leidingen te willen geven waardoor in diverse gemeenten de onderhandelin gen zijn verbroken. Bovendien voelen veel gemeentebe sturen niets voor het voorstel, omdat men dan met alles aan handen en voeten aan de P.N.E.M. gebonden zou zijn. Onder No. 171 is aangesloten a?.n de Rijkst «ïlrfonn J. Kool, G^ofaroD- 57'vcdel Westetndö 23 Waa'wijk. In- en uitvoer van Schoenwerk in januari 1925. Wij lezen in 't Vakblad voor de Schoenmakerij Wanneer we hieronder de cijfers geven van den in- en uitvoer van schoenwerk in de maand Januari '25 en we gaan deze vergelijken met die over Januari '24, dan moet men wel in 't oog houden dat we hier te doen hebben met twee ongelijksoortige groot heden. In Januari '24 toch leefden we onder vigueur der toegepaste schoen- wet, terwijl we in Januari '25 onder de sluimerende Schoenenwet verkeer denm.a.w. in Jan. '24 was er schoe neninvoerbeperking en in Jan. '25 niet. Uit den aard der 2aak zal de invoer in Jan. '25 dus hoog schijnen tegenover Jan. '24. Een beter punt van vergelij king is dan ook de gemiddelde maan- deüjksche invoer over de tweöde helft van 1924, het laatste halfjaar, waarin de Schoenenwet buiten werking was. De gemiddelde maandinvoer over de 2e helft '24 dan bedroeg voor lederen schoenwerk 110 057 p. a f396 400 stoffen schoenw. 188 757 p. a f 216 500 tezamen 298 814 p. a f 612 900 Dit als basis nemende, blijkt de in voer van Jan. '25, zijnde voor lederen schoenwerk 102.491 p. af 338 000 stoffen schoenw. 101 666 p. a f 147 000 tezamen 204.157 p. a f 485.000 beneden het gemiddelde van het laatste halfjaar te zijn, al is hij grooter dan in December j 1. En hoe is het met den uitvoer Deze heeft in januari '25 voor beide categorieën van schoenen bedragen lederen schoenwerk 22.848 p. af 147 000 stoffen schoenw. 2 830 p. a f 5 005 tezamen 25.678 p. h f 152 000 Tegenover Januari '24 is dit voor lederen schoenwerk een groote voor uitgang, voor stoffen schoenwerk eenige achteruitgang Immers in Jan. '24 waren de invoercijfers van lederen schoenwerk 14 006 p. af 93 000 stoffen schoenw. 4 928 paf 10.000 tezamen 18 934 p a f 103 000 Nemen we echter den gemiddelden maandinvoer van 1924 tot punt van vergelijking, zijnde voor 28 400 p. af 158.400 8 940 p. af 14 800 tezamen 37 340 p a f 173.200 dan komen we tot de wetenschap, dat de uitvoer reeds betere dagen ge kend heeft. We willen echter voor de eerste maand van het jaar niet pessi mistisch kijken en er ons over ver heugen, dat er in elk geval sinds Jan. 1924 niet onbeduidende vorderingen zijn gemaakt, al moeten we er dadelijk bij erkennen, dat zulks uitsluitend te danken is aan de markstabilisatie, die Duitschland tot onze afnemer heeft gemaakt, terwijl de uitvoer naar andere afnemers Gr.-Britannië, Denemarken, Zwitserland, België en vooral ook Ned.-Indië geen toename aanwijst Verblijdend is 't echter, ditmaal ook eens nieuwe landen op 't lijstje te zien Frankrijk. Oostenrijk, wat 't wegvallen van andere vergoedt. De C. v. P; te Coleraborg ver zoekt bekend te^wordee gemaakt met oaam co adre3 van een tot heden on bekend gebleven motorwlelrijder (letter en nummer van het motorrijwiel on- bekend), dle',J op 11 Maart 1925 des namiddags 1.30 urcu, op den Rijksstraat weg tc Culemborg nabij den watei- 'oren in de richting Geldecmalsum een jongentje wonende aldaar heeft aangereden. Sign. oog. 40 jaar droeg korte jas en pet- Achter op het motor rijwiel waren eentge zakken gebonden. Overneming In de Nieuwsbladen Is gewnsch*. Zooals onze lezers in de adver tentiekolommen van dit blad kunnen zien, deelt de bekende N. V. Handel- mij. „De Veluwe" detailhandel in boter en margarine, hoofdkantoor te 's-Gra- ver.hage, Scheepmakerstraat 6—8. ook dit jaar weder GRATIS Paascheieren aan hare clientèle uit. Dat dit bedrijf groeit en bioeit kan men ervaren als men de enorme hoeveelheden eieren ziet die dit jaar worden uitgedeeld. WASPIK. Aan goed fokvee wordt hier veel zorg besteed. Van de 13 op de laatst te Waalwijk gehouden stie renkeuring aangevoerde stieren uit deze gemeente werden er 7 goedge keurd. Een aanzienlijk getal. Bij het uitzoeken van een ijzeren plaat viel de smid G. v. d. W. op de scheepsbouwwerven der heeren v/h. P en A. Ruijtenberg achterover en kreeg het kolossale gewicht van ver scheidene platen op zijn beenen. waarbij hij zich ernstig bezeerde. Per auto werd hij thuis gebracht. ALMKERK. Den heer J. C. Kloos- terman. Hoofd der Chr. School te Waardhuizen (Gem. Almkerk) komt voor op een dubbeltal voor Bestuurs lid van de Bond van Gerf. Jeugd organisatie. Op de Maandag gehouden voor- jaarsstierenkeuring alhier werden 87 stuks aangevoerd, waarvan er 37 wer den goedgekeurd. Na een korte ongesteldheid over leed alhier ónze dorpsgenoot de WelEdeie HeerP. C. Koekkoek, direc teur van het fanfarecorps „Nooit Gedacht„ en van de Zangvereeniging „Ons Genoegen" te Nieuweidijk. NIEUWS UIT KAATSHEUVEL. Kaatsheuvel, 28 Maart 1925, De mliltie-keuHng voor de Itchticg 1926 voor ocse gemeente zal plaats hebben op 25 en 27 Aprll a.s. in de o.l. school te Waalwijk. Door B. en W. ts aangesteld als ambachtsman voor voorkomende repa ration aan Gum. gebouwen de heer J. Kolstereu alhier. Naar wij uit goede bron vernemen bestaat het plan in den Bcrkd$k we derom een voetbalclub op te richten. Naar men ons mededeelt zou reeds Zondag a.s. een vergadering gehouden worden om hierin een beslissing alt te lokken- Ia 1924 werden in Kaatsheuvel alleen meer woningen door particulie ren bijgebonwd dan in eenig vooraf gaand jaar. Ook in 1925 blijfc dit aan houden. Rueds verschillende huizen zijn onderhanden, terwijl wij van vele bouwplannen en ontwerpen boogden. NIEUWS UIT HEUSDEN. Heusden, 28 Maart 1925. De timmerman F. had gisteren het ongeluk op de scheepswerf door de schaafmachine het grootste deel van zijn plok te verliezen den vorigec dag werd van een zijner zoons by het werk eeD stuk van een zijner vingers afgeklemd. Het bestuur der Commissie tot Wering van Schoolverzuim is'samen gesteld als volgt: Voorz, J. H. Ver hoeven, Vice-Voorz. W. Htlwig, Secr. G. G. Carpay, Loco-secr. A. Loenhouts. Op de voorjaarskeuring van spring stieren j.l. Maandag 23 Maart alhier gehouden, werden van de 60 aange boden exemplaren 23 goedgekeurd, toebehoorende aan de volgende eige naren Vugts te Vlijmen, Van Engelen te Vlijmen, P. van Drunen te Wijk, Wed. Bleenberg te Wijt, W. Hendriks te Wijk, W. G. J. Bianderhorst te Eetnen, G J. W. Branderhorst to Eetheu, A. P. Boll te Doeveren, A. v. d. Kolk te Eetheo (2 stuks) L. van der Beek jzn te Gendcren, G. van dr. Beek L.Gzn. te Genderen, C. M. Donken te Dron- gelen, Jac. Buis te Herpt. L. van de Gdendt te Harpt, Kinderen B. van Gcffen te Hedikhuizen, J. de Kort te Hedlkhuizen, J. C. van Winkel te He dikhuizen, Van Steerhouen te Oud- hcusdep, Kiein te Oudheusdencn v. d S'aak te Oadheusden. INGEZONDEN STUKKEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Mijnheer de Redacteur. Beleefd verzoek ik U om opname van onderstaand artikel in Uw veel gelezen blad. Bij voorbaat mijn dank. Door mijne Duitsche collega's op merkzaam gemaakt, dat in het no. van Woensdag 25 Maart eene vergissing heeft plaats gehad betreffende den geschonken beker voor de aanstaande Honden-tentoonstelling door Duitsche studenten, verzoeken dezen mij om de volgende verbetering. De zilveren beker is geschonken door de Rijkvakschoolvereeniging „Fidelitas" waarvan deze leden zijn. Ónze vereeniging bestaat momenteel uit leden van de volgende landen Holland 2, Zwitserland 7, Duitsch land 6, Letfland 1, Noorwegen 1, Hon- garije 1. Turkije 1, Frankrijk 1, België 1 totaal 9 landen met 21 leden. Nogmaals mijn dank voor de ver- leende plaatsruimte. Hoogachtend voor de Intern. Buitenlandersver. „Fidelitas" van de Rijksvakschool voor Schoenmakers en Leerlooiers te Waalwijk. De president HERMANN HENKE. Mijnheer de Redacteur! Met belangstelling heb ik de aan gelegenheid gevolgd inzake de Gemeen telijke WoningbouwCommissie, speciaal het verzoek der firma van Schijndel om 'een lijst der toegewezen woningen. De vraag op zichzelf is m.i. heel gewoon, en ik begrijp daarom niet waarom dat m.i. billijke verzoek niet is toegestaan. Het gevolg van deze weigering, nl. het adres der firma van Schijndel aan den raad heb ik eveneens gelezen, en dit nu acht ik niet bijzonder gelukkig. Waarom zich niet beperkt tot de vraag Waarom dat spreken van decharge tegenover 't publiek, waar de com missie toch alleen verantwoording heeft te doen tegenover den raad. Dé zaak stond m i. tot zoover zeer zuiver, zuiver-zakelijk. Maar dan volgen de praatjes, Klijberg 36 woningen, Timtur 28 enz. enz. Dan de Ingezonden Stukken, eerst in uw blad, gisteravond in „Het Huis gezin". Daarin spreekt men van twee directeuren van twee voornaamste fabrieken, die de meerderheid vormen (in een commissie van 4 zeker die hooge oomes hebben de oppermacht Men zegt zelfs dat die hooge oomes 80°/0 der woningen hebben. Van Schijndel heeft geen enkele woning voor zijn knechts, krijgt er nooit een enz. Hij heeft inzage verzocht, krijgt 't niet, dat geeft te denken Zou hier wel eerlijk spel gespeeld worden. Zijn die twee heeren wel op hun plaats? Belangenpolitiek wordt hier gevoerd, en niet gemeentebelang! En zoo gaat het verder, niets dan stemming-makend geklets en gepraat! Waarom tracht de schrijver niet achter de waarheid te komen, alvorens dergelijken onzin uit te kramen Hij had beter gedaan zich wat moeite te geven om de zaak eens na te gaan, ook zonder een lijst; waar toch de gemeente woningen zich nog maar tot een 150-tal beperken, is dit niet zulk een reuzen-toer. Ik heb dit wel gedaan'en zie hier onder mijn conclusie. De heeren stemming-makers, verdachtmakers, in gezonden stukken.fabrikanten zijn dan meteen uit den droom. Hier dan een paar juiste cijfers Hollandia 13 woningen, Timtur 9 arbeiderswoningen en 5 middenstands- woningen, Van Schijndel 5 arbeiders woningen, terwijl er nog 4 zijn gegeven aan personen, die in een huis der firma woonden, dus die daardoor voor eigen personeel zijn vrij-gemaakt, alzoo 9 gemeente-woningen, A. J. de Kort 10 woningen enz. enz. Men ziet dus dat door de commissie die heeren, zoover mij lijkt, niet zijn bevoorrecht en nu is hier natuurlijk nog niet bekeken op welke noodzake lijke motieven de woningen zijn toe gewezen. Verlangen de heeren soms nog meerdere inlichtingen. Het ging toch zeker maar over die twee schoenfa brikanten 1 Wat blijft er van alles over Dankend geachte redacteur X. Y. Z. RECHTSZAKEN. De moord in de Engelenburgstraat te den Haag, De beklaagde vrijgesproken. Het Gerechtsho te 's Gravenhage he- /pnrnnr 4n» KnUortlryinrr i o t c\ tr n r 1 r i m i m; I oi

Echo van het Zuiden | 1925 | | pagina 10