IE ECU lil KT Ml °«B No. 26. Zaterdag 28 Maart 1925 TWEEDE BLAD. GEMEENTERAAD. VLIJMEN. Openbare vergadering van den Raad dezer gemeente op Vrijdag 20 Maart des avonds ten half acht uur. Voorzitter Edelachtb. heer G. R v. d. Ven. Klokslag acht uur opent de Voor zitter de vergadering; aanwezig alle leden. De notulen der vorige vergadering, welks voorlezing een uur in beslag nam, werden na voorlezing onveranderd goedgekeurd en vastgesteld. Aan de orde 1. Aangehouden schrijven van Ged. Staten inzake vereeniging der gemeenten Hedikhuijzen, Nieuwkuijk en Vlijmen. De Voorzitter verzoekt de leden bij de discussies vooral zakelijk te blijven. Van Ged. Staten was een schrijven ingekomen waarin ze zeggen uit de begrootingen van 1924 een berekening te hebben gemaakt. De totaal-kosten voor Vlijmen zijn f 16096 50, voor Hedikhuijzen f8006.50 en voor Nieuw kuijk f7444, totaal dus f31.547. Bij vereeniging zullen deze kosten komen op f 18.203, zoodat een bezuiniging wordt verkregen van f13.344 Ged. Staten merken verder nog op Wijl in elk der betrokken gemeenten de belasting heffing verschillend is ge regeld en de plaatselijke inkomsten belasting progressief geheven wordt, kan de bezuiniging moeilijk procents- gewijze worden omschreven Voor 1924 is geraamd aan opbrengst van plaat selijke inkomstenbelasting voor Vlijmen f36 750, voor Hedikhuijzen f9000 en voor Nieuwkuijk f 7000, totaal f 52.750. Na de vereeniging zou met een op brengst van f 39.400 of pl m. 3/4 van het tegenwoordig geheven bedrag kunnen worden volstaan. Per hoofd der bevolking zou ongeveer f2.— per jaar worden bezuinigd. Weliswaar is hierbij niet gerekend op uitkeering van wachtgelden, doch in aanmerking dient te worden genomen dat de ontvanger der gemeente Vlijmen den pensioensgerechtigden leeftijd reeds heeft overschreden, de burgemeester van Nieuwkuijk den pensioensgerech tigden leeftijd bereikt en de gemeente ontvanger van Nieuwkuijk in 1926. Verder zullen verschillende ambtsbe kleders in de vereenigde gemeenten wederom een ambt kunnen verkrijgen. Alles saamgenomen bestaat er dus voldoende reden om ook de bezuiniging te laten gelden voor de vereeniging der drie gemeenten. De begrooting van Nieuwkuik en Hedikhuizen kunnen ter Prov. Griffie kwalijk worden gemist. Aan den Voor zitter of Secretaris zal daarvan echter gaarne inzage worden gegeven op de derde afd. die daartoe voor deze spe ciale gelegenheid door den Commis saris der Koningin zijn gemachtigd. Door Burg. en Weth. is nog overge legd een staat van schulden derdiverse gemeenten op 1 Januari 1926. ambtenaren, enz. Het totaalcijfer zal aanmerkelijk verhoogd moeten worden omdat door Ged. Staten verschillende zaken over het hoofd zijn gezien. Zoo is, zegt spr., door Ged. Staten vergeten te vermelden dat de Voor zitter f 500 kindertoeslag krijgt. Voorzitter. Ik moet U hier even opmerken dat in 1926, waarvoor deze cijfers zijn, de kindertoeslag komt te vervallen, omdat dan de jongens op een zekeren leeftijd zijn gekomen. Dit jaar is het de laatste maal dat deze toeslag moet worden gegeven. De heer Van Wagenberg meent dat dit aan de vergelijking van de cijfers tenslotte niet afdoet. Van Heesbeen. Op de begrooting staat het vermeld en hier niet. Dat gaat niet op en daarom meen ik er op te moeten wijzen. De Voorzitter merkt op dat de laatste kolom de cijfers aangeven voor 1926. Van Buul. Er kan een burgemeester worden benoemd die veel meer kin deren heeft. Voorzitter. Zou men de discussies nu wel zoover gaan rekken. Wagenberg Vergelijkenderwijs moet dat bedrag er af, dat is zoo duidelijk als 2 m. 2 4 is. De Voorzitier geeft toe dat ver gelijkenderwijs men de f 500 kinder toeslag ook van de begrooting 1924 niet op de begrooting behoeft te brengen. De heer Van Heesbeen merkt verder op dat de gemeente-ontvanger pensioen krijgt. Het verschil tusschen het salaris en het pensioen bedraagt f412, die door de vereenigde gemeenten betaald moeten worden. De Voorzitter zal straks nadere cijfers geven en wil thans al vast opmerken dat men de cijfers van Ged. Staten niet kan aanvechten. Bij de beheerkosten kan men moeilijk de wachtgelden voegen wijl dat geen beheerkosten zijn. Van Heesbeen. Het behoort toch bij het bestuur. Voorzitter. Neen, de wachtgelden zijn maar van tijdelijken aard, want die kunnen elk oogenblik verdwijnen. Van Heesbeen. Tien jaar lang moet het verschil van salaris en pensioen toch worden bijbetaald. Dat bedrag moet van die f 18 203 af. De heer Van Wagenberg meent dat de bezuinigingen de eerste jaren niet zoo groot zullen zijn als wordt aan gegeven. De heer Van Heesbeen becijfert daarna dat de post salarissen een ver hooging zal geven van f 10.941 boven het bedrag van f 18 203 dus wordt dat f29.144. Dan rijst de vraag nog of er niet meer ambtenaren op de Secretarie noodig zullen zijn. Naar spr.'s meening is zulks niet noodig en naar het blijkt zijn Ged. Staten *óok die meening toe gedaan. althans bij de berekening brengen ze daarvoor niets meer op de begrooting. Spr. is echter wel bang dat verhooging van salarissen zal moeten volgen. Telt men dat alles er bij, dan komt men aan de uitgaven van de drie gemeenten. Ook de kosten van vuur en verlichting zullen hooger worden. Vervolgens krijgt men nog meubileering van een raadhuis en misschien nog wel de kosten van een onpartijdig mogelijk zal bespreken en beantwoorden. Up de eerste plaats wil Bedrag der schuld op 1 Januari Rente Jaarlijksche aflossing z S 400- 2223,- 5100, 1000000,— 1800,- 4800,- 12000 4250,- 9000,— 20000,- 4'/< 5 5'/a 6 6 6 6 6 5 en 5 3/4 S'U 100- 171, 340, 3333,33 ingang 1925. 1800.- 5 V 300 - 500,- 250,- 2 500,- 1000 - 1000,— ingang 1926 Oorzaak der schuld. Ontginning G. E. B. Distributie Ontginning GEB. Ontginning ingang 1926 Tot. f 177573,— 9294,- f 5250,— 3 250 Subsidie Kath. Kerk. 3 3375,— 4 125, Bouw onderwijzerswoning 1500,— 4'/a 300. O. L. School. 2 17000,— 6 1/33 G. E. B, Z 7500 - 5'/. 250,- O. L. Onderwijs. 34625,- z f 1800,- 47» 600 - 12000,- 4l/2 4000 3500,— 5 250 18000,— 6 600,- 6000,- 6 200.- 2890 5 700,- ingang 1927 1927 Verbouw Raadhuis G. E. B. Dak en verwen gemeentehuis Herstellen balhoofd Hedikhuizen. G. E. B. G. E B. Verplegingskosten, Typhuslijders. Werkverschaffing, Werkeloozen. 44100. De heer Van Heesbeen zegt, nu hij enkele gegevens heeft ontvangen, een betere kijk op den toestand heeft ge kregen. Hij heeft zich de moeite getroost de cijfers eens na te gaan en kan zich nu met verschillende dier cijfers niet vereenigen, vooral niet met die van b.v. bureaubehoeften, salaris nieuw raadhuis, wegen, politie enz. De mogelijkheid bestaat ook dat we een nieuwen secretaris en een burge meester krijgen, dan komt er weer meer kosten voor wachtgeld Spr. kan daarom zijn stem niet aan vereeniging van gemeenten geven althans voorloopig niet, misschien dat men hem nog van het tegendeel kan overtuigen, doch zooals hij er thans tegenaan ziet voelt hij er niets voor. De heer Van Wagenberg vraagt of aan de ambtenaren die thans in de termen vallen van pensioen te trekken, toch nog 10 jaar het ontbrekende van het salaris moet worden bijbetaald, waarop de Voorzitter bevestigend antwoordt. De heer Van Wagenberg kan deze regeling niet billijk vinden vooral om dat deze menschen toch binnen korten tijd ontslag zouden nemen De Voorzitter merkt op dat deze bepaling in de wet is opgenomen om dat het kan voorkomen dat iemand met zijn 65 jarigen leeftijd nog de volle zorg voor een huishouden heeft en daarom in functie blijft ten einde geen finantieel nadeel te lijden. Spr. geeft toe dat er gevallen zich kunnen voordoen dat het niet noodig is. De heer Van Helvoirt blijft het een zeer onbillijke regeling noemen. De Voorzitter wil nogmaals op den voorgrond stellen dat hij alles zoo hij den heer Van Heesbeen er op wijzen dat de cijfers van Ged. Staten betrouwbaar zijn Hij wil dit opmerken omdat de heer Van Heesbeen het heeft doen voorkomen alsof er van de ge geven cijfers niet veel deugt en van bezuiniging niets zal overblijven. Men kan alles gaan opschroeven. Zoo heeft de heer Van Heesbeen het zelfs over de mogelijkheid gehad dat een van de drie burgemeesters en secretarissen wel niet zou worden benoemd Dat is al te ver gezocht, want dat is nog nooit voorgekomen Hij kan ook de verzekering geven dat er geen nieuwe ambtenaren komen. Die post wordt beslist niet hooger dan door Ged. Staten is aangegeven. Ook zal de post vuur en licht niet hooger worden, zoomin als zoovele andere posten als archief, abonnemen ten enz Spr. zou zelfs zeggen dat verschillende posten nog lager mogen worden geraamd dan door Ged. Staten is gedaan. De raming van Ged Staten is zeer goed. Nu kan het we eens zijn dat bij de eene post f 200 bij moet en bij een andere af kan maar dat is geen motief om daarover lang te discussieeren. Van Heesbeen. Ik denk toch dat men in de practijk heel andere cijfers te zien zal krijgen. De Voorzitter zegt dat de wachtgel den een post vormen die ieder jaar minder wordt, nooit hooger kan worden en ten slotte geheel verdwijnt. Nogmaals wijst hij op welke zaken men bij vereeniging kan bezuinigen. Zoo zal door opheffing van de openbare school hier een besparing worden verkregen van f 1000 voor de gemeente en voor het Rijk f3500. Op de nacht wachten in de gecombineerde gemeen ten kan f 485 worden bezuinigd, voor onderhoud rijwiel bode f40, woning f25, jaarwedde veldwachter f1400, woning f25, kleeding f75. Op de jaar wedden personeel openbare werken is f600 te bezuinigen Secretaris van advies werkloosheidsbesluit f 50, schat ting dranklokaliteiten f 30, mindere pensioensbijdrage ambtenaren f 700. De twee Raadhuizen schat hij dat op zullen brengen f 10.000 Dat bedrag belegd tegen 6 °/o brengt op f 600. Voor kinderen die de bijzondere scholen bezoeken betaalt de gemeente eene uitkeering op grond van de kosten van het openbaar onderwijs in de gemeente. Dat wordt een bedrag dat zwaar op de begrooting drukt. Spr. zegt als zoon van een oud-hoofd der bijzondere school veel voor dat onderwijs te gevoelen, doch hij acht zich ook ver plicht om, als er te bezuinigen valt, dit moet worden gedaan. Het Kerkbe stuur van Vlijmen krijgt f 10 per kind, dal van Haarsteeg f 13 en dat van Nieuwkuijk f5 50 Na de vereeniging krijgt men de Openbare Scholen. Be rekend naar de kosten van de O. L. scholen in Hedikhuijzen en Nieuwkuijk zou dan het bedrag, dat per kind zal worden verleend f7 worden, wat op zichzelf een besparing zou geven van f 3 620. Als Spr. alles goed gaat bekijken, dan is er op de door Ged. Staten gemaakte begrooting nog f 7775 te besparen, zoodat dus in het geheel een bezuiniging is te bereiken van f 21000. Daar gaat dan weliswaar het wachtgeld nog af, maar daarbij dient men rekening te houden met het feit dat dit telkenjare minder wordt. De heer Van Wagenberg zegt dat dan in Vlijmen een besparing van f 3, per kind wordt verkregen. Hij durft toch veronderstellen, dat niets ten on nutte zal worden uitgegeven. Verder gaande zegt spr. dat Ged. Staten in hun eerste schrijven wat onduidelijk zijn geweest. In het schrij ven van Febr. meent spr., dat daarin de wachtgelden verdisconteerd waren in het bezuinigingsbedrag. Thans zijn de voordeelen niet zoo groot als wat men uit het vorig schrijven mocht verwachten. De heer Van Sprang meent uit de woorden van den Voorzitter de gevolg trekking te mogen maken, dat de 10 a 15-tal jaren zal er een aanmer- bezuiniging voor het meerendeel ge- kelijk bedrag zijn te bezuinigen. haald zal worden uit het onderwijs. Hij is de meening toegedaan, dat veel bereikt kan worden, ook al worden de gemeenten niet vereenigd. Door onder linge bespreking zou wel wat zijn te bereiken, althans indien de afstand niet te ver is. Is dit zoo, dan moet men vergoeding van reiskosten geven. Hier was dat nogal gemakkelijk te regelen, maar met Hedikhuijzen wordt dat anders, daar zou men een geregelden autobusdienst kunnen laten loopen. De Voorzitter merkt op, dat hij ab soluut niet over de opheffing van de openbare school in Hedikhuijzen heeft gesproken. Hij heeft er alleen opge- wezen dat de school in Vlijmen, waar slechts een^kind of tien op school gaat, zal worden opgeheven. Vervolgens wijst hij er op, dat vroeger al eens is ge vraagd om eene gemeenschappelijke regeling te treffen doch dat er toen niemand voor was te vinden. De cijfers die hij betreffende deze aangelegenheid heeft gegeven, zijn niet aan te vechten. De heer Van Sprang weet dat ver leden jaar in] Nieuwkuijk de school gerestaureerd moest worden in verband met het aantal leerlingen. Hij vraagt zich af of de school wel groot genoeg is om de kinderen^van Vlijmen nog te kunnen bevatten. De Voorzitter kan wat dat betreft de heeren wel geruststellen De ver bouwing is van groote beteekenis geweest. De heer Prinsen weet dat door om standigheden zeer goed. De school voldoet daar aan de gestelde eischen en doordat er^vier leerkrachten aan die school zijn verbonden komt het onder wijs beter tot zijn recht dan wanneer men een eenmansschool heeft Waar aan deze opheffing een bezuiniging is verbonden van f l000 voor de gemeente en f 3500 voor het Rijk, wat de gemeentenaren tenslotte hebben mede te betalen, daar kan hij zich niet anders dan verheugen als men tot dit resultaat zou kunnen komen. Hij schat, zooals hij de zaken beziet, dat de eerste jaren een be zuiniging zal worden verkregen van f 15.000 en later van f21.000 en daarom zal hij gaarne zijn stem geven voor vereeniging van gemeenten. De heer v. d. Griendt heeft zich de laatste dagen niet verdiept in de cijfers, want cijfers blijven maar cijfers en het zal veel liggen aan het nieuwe gemeentebestuur of dat zuinig of niet zuinig aangelegd is. Spr. heeft meer geinformeerd hoe de bevolking denkt over de vereeniging en dan moet hij zeggen dat de bevolking er hier heel weinig voor voelt, en in en Nieuwkuijk, waar de voor enkele ongemakken staan, men er nog minder Haarsteeg menschen komen te voor voelt Spr. vraagt voorts of de Protestanten geen bijzondere school kunnen stich ten, waarop de Voorzitter ontkennend antwoordt. Het aantal daarvoor is te gering. De heer v. d. Griendt had gaarne gezien dat ook de menschen uit Nieuwkuijk en Haarsteeg waren ge hoord. De heer van Wagenberg meent dat het niet op onzen weg ligt om bezwaren naar voren te brengen van Nieuwkuijk en Haarsteeg. Nieuwkuijk zal dat recht nog wel krijgen en Haarsteeg ook, ofschoon men daar niet veel waarde aan een uitspraak behoeft te hechten. Spr. heeft tegen de vereeniging gepleit om daardoor des te beter de voordeelen te kunnen hooren Hij voor zich is de meening toegedaan dat door vereeniging van gemeenten, althans als het nieuwe bestuur aan geen grootheidswaanzin gaat lijden, een voordeel zal brengen De belas tingen, die veel te hoog zijn. moeten omlaag worden gebracht en dat zal dan gebeuren als men dan een con servatief bestuur krijgt. De belastingen moeten weer tot een redelijk peil teruggebracht worden, want niets staat de welvaart meer in den weg dan het heffen van een hooge be lasting. Ook de geografische ligging pleit voor vereeniging en te ontkennen valt het niet dat op den duur bezui niging belangrijke voordeelen met zich moet brengen en daarom zal hij gaarne zijn stem voor vereeniging geven. De Voorzitter geeft toe dat de belasting omlaag moet. Nog kort geleden informeerde een flink persoon, die zich hier wilde komen vestigen naar de belastingen. Het zou voor de gemeente bepaald weer een aanwinst zijn geweest maar de belasting, de hooge belasting, waar voor men de inwoners toch nog niets kan bieden, hééft de menschen weer houden hier te komen. De heer Boom wil beginnen met er op te wijzen dat hij alle vertrouwen stelt in de cijfers door Ged. Staten verstrekt Ged Staten zijn ver verheven om onjuiste cijfers te geven. Hij meent dat men het aan het nageslacht verplicht is om te vereenigen, want over een De heer Van Udenhout heeft in Nieuwkuijk veel menschen gesproken en allen zijn eenparig tegen vereeniging ook in Haarsteeg. 90 °/0 is er zeker tegen. Van Helvoirt. Ieder moet maar in z'n eigen huishouden blijven. Het lid Daelmans zegt vroeger tegen vereeniging te zijn geweest. Nu hij echter de^ cijfers,van Ged. Staten onder de oogen heeft .gezien entgehoord wat de Voorzitter nog daaraan wist toe te voegen, nu verklaart hij zich gaarne voor vereeniging. De heer Van Sprang verklaart zich tegen vereeniging, denkende aan het spreekwoord„Eigenhaard is goud waard". Ook de heer Van Halder verklaart zich er tegen. De heer Van Buul dankt voor het uitgebreide materiaal dat is verstrekt. Hij laat zich echter door cijfers niet zoo gemakkelijk bekoren en verklaart zich tegen vereeniging omdat 80 <i 90 0 a van de bevolking daar tegen is. Als Ged Staten toch daartoe overgaan, dan noemt hij dat annexatie en daar blijft hij tegen, ook al zou het eenig voordeel opleveren. De Voorzitter zegt dat, nu iedereen zich heeft uitgesproken, hij wel in omvraag kan brengen of men voor of tegen vereeniging is. Voor vereeniging stemden de heeren Boom, van Wagenberg, Prinsen en Daelmans. Tegen de heeren Van Sprang, v. Halder, v. d. Griendt, v. Buul, v. Hel voirt, v. Heesbeen en v.^Udenhout. 2. Voorstel van Burg. en Weth. tot converteering der kasgeldleening groot f 34 000 waarvan thans betaald wordt 1 pCt. boven, het disconto van de Ned. Bank tot^een maximum van 6 pCt. Er is een aanbieding gedaan om te betalen 4'/i pCt. -f- '/4 pCt. provisie of 43/4 pCt. De geldschieter wenscht het geld echter niet bij gedeelten terug te ontvangen. Daarom zou men de be dragen voor de afiossingfcmoeten be leggen tot den dag;van de algeheele aflossing dat zal^zijn half April.1926. Het aanbod is te mooi om het te laten loopen, waarom de Raad het dan ook aanneemt na eene korte bespreking. Het lid ^.Prinsen wijst op den on- houdbaren toestand in de Priemsteeg. Wordt^.verbeteringi toegezegd,evenals aan het lid Boom voor den grintweg in 't Veld. De Voorzitter deelt het lid v. Sprang mede, dat de dividend-en tantièmbelas- ting wettelijk geregeld .wordt. Het lid Boom 'brengt nog de Wiel- kamp ter sprake, waaromtrent men besloot deze te verpachten en verbe tering te overwegen inihet najaar. Niets meer aan de.orde zijnde dankt de voorzitter voor de zakelijke bespre kingen en hij sluit vervolgens de ver gadering met den Christelijken groet. LU UJ N D X Q LU X ALMKERK. Openbare vergadering van den Haad dezer Ge meente op Dinsdag 24 Maart n.m. 2 uur. Voorzitter den E. A. Heer J. W. Egberts, Burge meester; Secr. de Heer C. J. v. d. Wiel, afwezig de Heeren Koekkoek en Donker. De Voorzitter opent de vergadering met Gebed i zogt hierna dat de Heer Koekkoek die wegens treurige familie omstandigheden (wat betreft het overlijden van zijn zoon) hier niet aanwezig is, spreker meent ook de tolk van deze vergadering te zijn als hij de deelneming uitspreekt met het zwaar verlies van den Heer Koekkoek. Spreker zegt ook dat de Heer Verschoor overtuigd kan zijn van deelneming bij het verlies van zijn dier bare gade, en hoopt dat de „Heere" hun tot troost zal zijn. Hierna leest de secretaris de notulen der vorige vergadering, welke onveranderd worden goedge keurd. Aan de orde zijn thans ingekomen stukken. Een schrijven van H. H. Ged. Staten dezer prov. waarin wordt medegedeeld dat de begrooting dienstjaar 1925 is goedgekurd. De Voorzitter zegt dat de kas van den Gem.- ontvanger is nagezien en in orde is bevonden. De Voorzitter deelt thans mede dat de Akte van overdracht van de Herv. School is opgezonden en liet Bestuur is geaccepteerd. Een schrijven van den Heer S. Dekker alhier be treffende erfpacht voor het terrein waarop zijn woning is gebouwd. B. en W. stellen voor geen erfpacht te verlee- nen, omdat het eene belemmering opleverd en een sta in den weg is. De lieer van Leeuwen gelooft dat die woning in den weg staat. Spreker zegt die is in tijd van nood gezet. Do Heer Snoek is van mcening dat de heining wel in den weg staat. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt besloten. ingevolge artikel 101 der lagere Onderwijswet wordt aan de scholen te Nieuwendijk verleend een bedrag van 2000 en aan de school te Waardhui zen een bedrag van 500. Een schrijven van het Comité tegen Alcoholische Dranken, waarin den Raad wordt verzocht mee te werken tot vermindering der drank vergunningen tot het verkoop van sterken drank. De Voorzitter zegt dat deze Gemeente als maxi mum recht heeft op 14 vergunningen, doch er rijn er 4. Spreker stelde^ reeds in de vergadering van B. en W. voor als maximum te bepalen op 4, doch dit voorstel vond niet veel steun. De Heer de Jong spreekt zich uit tegen beper king, en zegt het gaat hier best, de menschen ma ken er niet veel gebruik van. Spreker wijst op Amerika, 't welk is drooggelegd, daar wordt nu veel meer gedronken, zelfs in Waardhuizen en Uitwijk is zelfs geen enkele vergunning De Voorzitter vraagt Is dat zoo erg. De Heer de Jong zegt het gaat toch goedschiks veel beter als dat men er wet van maakt. De Voorzitter zegt het publiek is ons nu voorge gaan, en nu moeten wij als Bestuurders toch er aan mee helpen. De Heer van Leeuwen is van meening, als het tegengegaan wordt dat men geheime lokaliteiten zal krijgen. De Voorzitter zegt, dan is er overtreding, w»

Echo van het Zuiden | 1925 | | pagina 5