UITTREKSELS III A.S. ZATERDAG £0 Zondag: DB pyp tabak lucht kan komen; doch die bij alles van Bokhoven Adr. van Bokhoven, aan dc praktijk staan, denken er anders Adr. Buijs Th. Buijs. Piet de Wilt. over, die weten dat er zich dikwijls Andr de Wilt, Hendr. de Wilt en Adr. groote moeilijkheden voordoen en dat! van Sprang uit Herpt, Jac. Luijben en het niet gemakkelijk valt alles goed te besturen, er doen zich dikwijls veel moeilijkheden voor. moeilijkheden op technisch en economisch gebied en het valt altijd niet even gemakkelijk om deze te bestrijden. Het is van groot belang voor de landbouwers om altijd datgene te doen, wat er gedaan moet worden om die gevaren te ont zeilen. De moeilijkheden op technisch ge bied zijn in den regel van directen aard, en openbaren zich vooral door ziekten aan gewassen, vee, bij de bewerking van den grond enz. I Op economisch gebied zijn ze in den regel om de sterke concurrentie te overwinnen, dergelijke zooais wij gehad hebben vele jaren geleden, de crisis van 1880—90. Toen zag het er treurig uit met den landbouw, er werd weinig verdiend, wat voor een groot gedeelte lag aan de buitenlandsche concurrentie, die met grooten invoer van graan de markten dedeli overstroomen en zoovele andere factoren, in die tijden stegen er luide klachten tot de regeering met het verzoek om den landbouw te steunen; aan dat verzoek werd voldaan door de instelling van eene commissie, de zoogenaamde Staatscommissie van 1886 die veel belangrijks gedaan heeft voor den landbouw. Deze had een onder zoek ingesteld naar den landbouw en had de regeering adviezen gegeven wat er gedaan moest worden om hierin te hulp te komen. Vele van deze adviezen werden op gevolgd. Toen ging de regeering er toe over om subsidie te geven voor de veefokkerij, paardenfokkerij, leen banken, de raad werd gegeven de coöperatieve samenwerking-te bevor deren. Toen zijn tot stand gekomen de boterfabriekèn en werden vereeni- gingen van aankoop opgericht, doch het belangrijkste waarop aangedrongen was, was de steun voor ontwikkeling, waardoor men leerde het bedrijf beter te besturen, waardoor men geleerd w rd waar de bakens geplaatst moeten worden als het getij verliep. Gelegenheid voor ontwikkeling was er toen reeds wel Wageningen bestond reeds, doch dit was niet voldoende, er moest landbouwonderwijs gegeven wordfcn op de dorpen, bij de boeren zelf moest de ontwikkeling gebracht worden door landbouwcursussen die nu vele honderdtallen gegeven worden en de laatste jaren veel zijn toege nomen. Toen spr. voor 25 jaren in N -Brabant kwam waren er misschien 10 of 15. Toen werd er in Breda een cursus gegeven niet alleen voor leer lingen uit Breda, doch ook uit Prinsen- hage, Ginneken, Teteringen [a zelfs uit Chaamvan heinde en verre kwam men naar deze cursussen, de leerlingen moesten er als 't ware met de haren bij gesleept worden. Waren er toen een 15-tal cursussen men kon spreken dat Brabant over dekt was met een net van cursussen, doch dat net had groote mazen, nu worden er cursussen gegeven op land bouwgebied, tuinbouw, enz. enz. De belangstelling voor de cursussen wordt al grooter en grooter. Dit is een gelukkig verschijnsel want bij de uitoefening van het bedrijf ont breekt het nog veel aan theoretische kennis; er zijn nu vele cursussen zooals hier, er zijn vele leerkrachten die deze cursussen geven, die zich geen moeite ontzien om de ontwikke- ling te krijgen, ik meen dat de heer Ceelen goed en uitstekend is geslaagd om onderwijs te geven, hij heeft U alles bijgebracht wat voor het bedrijf noodig is bij het sluiten van den cursus past dus wel een woord van dank voor zijn landbouwbemoeienissen. Wanneer U nu een mooi plaatje wordt uitgereikt is dit verkeerd zoo gij niet zorgt dat het geleerde voor U wordt de grondslag voor verdere ontwikkeling het fundament waarop gij verder moet bouwen. Er is een leger van menscheti dat zich bezig houdt met onderzoekingen op landbouwgebied en dit is van groot belanggij kunt hun volgen door het lezen van weekbladen en tijdschriften en wanneet gij deze getrouw leest en het gelezene toepast kunt gij op de hoogte biijven en door zoo te handelen dient gij uw eigen en het algemeen belang op die wijze zal de cursus U nut geven en zult gij in de toekomst dankbaar terugzien op mijnheer Ceelen die dezen cursus gegeven heeft en ook voor de verschillenden die voor dezen cursus gewerkt hebben. Gij zult de Regeering en het Prov. bestuur dank baar zijn dat zij dezen cursus gesteund hebben. Nog een woord van dank aan mhr. Ceelen, mijnheer Pastoor voor het schenken van een lokaal met vuur en licht en aan belangstellenden die be wijzen gegeven hebben met dezen cursus mede te leven. Hierna werden de diploma's uitge reikt aan alle leerlingen en wel Thomas van Dongen, R'donk 13.390 Leijten, id. 12,497 Smits, Dinteloord 10.967 Van Alphen, R'donk 10.966 van Steen, Made Verduijn, R'donk Spuijbroek, id. Molewijk, id. Leon de Wilt van Luttelherpt,. Corn, van Evetdingen en Gijsb. Timmermans uit Heusden terwijl aan van Santhuijzen uit Heusden die een gedeelte van den cursus heeft mede gemaakt een getuig, schrift als zoodanig zal worden uit gereikt. Vervolgens sprak de Burgemeester een kort woord, die zeide dat het van hem wel ondankbaar zou zijn wanneer hij niets zou hebben gezegd. De heer Huizinga heeft het in zijn inleiding zeer duidelijk gemaakt hoe deze cursus I is tot stand gekomen, door hem is Beer WRdonkP'k gezegd hoe deze cursussen zijn ont- Lodewikus, id. staan.de bereidwilligheid der regeering Van Dongen, id. is door hem aangetoond, de levendige 1 overtuiging bijgebracht dat het land bouw onderwijs tot de belangrijkste zaken behoort, de bemoeiingen der regeering zijn duidelijk gemaakt, ook hoe het nu mogelijk is gemaakt de wetenschap te brengen bij diegenen die er nut van kunnen hebben. Het is zeer nuttig dat hier de cursus ls mogelijk gemaakt en het is te danken aan mijnheer Ceelen, dezen onver- moeiden werker, die door zijn land- bouwacte te behalen, dezen cursus heeft kunnen geven. Hij zou dat wel niet hebben kunnen doen indien er geen belangstelling was geweest om dezen cursus te volgen en er niet een lichaam was geweest dat dezen cursus zou hebben willen steunen, zooals de landbouwvereeniging alhier. Het is gelukkig dat deze cursus veel belangstelling heeft gewektiets vreemds, iets nieuws waar men vroeger vreesachtig voor was is nu gegeven en wij zullen hopen, dat de eenmaal gezette stap op wetenschappelijk gebied een spoorslag zal zijn voor anderen om dien spoorslag te volgen. Hij wil zich aansluiten bij Mhr Huizinga dat mijnheer Ceelen zijn best heeft gedaan om de leerlingen de weten schap bij te brengen, Het is spr hoogst aangenaam dat dit is mogen gelukken vooral wat noodig is tot deze eersten stap op wetenschappelijk landbouwterrein Hij hoopt dat zij met het gegevene zullen zullen vooit- gaan door het bij voortduring lezen van vakbladen, hij hoopt dat zij de theoretische wetenschap in practijk zullen omzetten, dat alle voordeelen hieraan zullen beantwoorden, opdat men in Herpt hier practisch en geldelijk voordeel voor hunne moeite zal hebben, dan zal deze cursus een voor beeld zijn voor een volgenden cursus welke hij hoopt dat met een grooter aantal leerlingen zal kunnen gegeven wordende goede naam van dezen cursus zal dan hiervoor borg zijn. (Wordt vervolgd). De brandspuiten brachten op f 10 de twee en f 14.de twee. RAAMSDONK. 27 dezer had in café Huis ten Halve de publieke aan besteding plaats van den bouw eener boerderij voor rekening van den heer W. Knaap alhier. De uitslag is als volgt Massa Timmer- Metsel werk werk 10.700 10.474 10.266 6.147 6 017 6.016 5 516 5.474 5.530 5.750 6.200 4736 5265 4950 De gunning is aangehouden, volgens bestek. Voor de kermis, die gehouden wordt van 26 Juli - 2 Augustus, loopt het al druk met aanvragen om staan plaatsen. zoo o.a. voor stoom- en zweef- caroussel, schommels, schiettent, ver schillende kramen, enz. Aan H. A. Zijlmans is door Burgemeester en Wethouders vergun ning verleend om zijn pakhuis tot woning te verbouwen. LOONOPZAND. De heer J. D. E. vap den Heuvel, reserve-kapitein en indus trieel alhier, treedt als alphabetisch candidaat voor de Tweede Kamer op. De St. Ambrosiusgilde heeft be sloten op 14 en 21 Juni a s. een groot nationaal schuttersconcours te geven, ter viering van haar 140 jarig bestaan. Bij inschrijving zijn aannemers geworden voor het bouwen van een schuur voor den heer Jos. Donkers alhier voor de som van f 2995 de heeren van Hest en Musters alhier. MEEUWEN. Door het Hoofdstem bureau is in de door overlijden van den heer A. Stravers Wz ontstane vacature tot lid van den Gemeentraad benoemd verklaard de heer A VosCzn. Oldenzaal, Ir. A. Plate, Rotterdam, Th. van Weideren Baron Rengers, Oenkerk, Mr C. D. Salomonson, Amsterdam. Albert Spanjaard, 's Gravenhage, Mr, Q J. Terpstra, Rotteidam, Mr P. Ekker, secretaris—penningmeester en Jac. Rinse, secretaris Het Comiié is gevestigd te 'sGra venhage, Korte Voorhout 12 B. Dr, Molleren mevrouw Brouns— Van Besouw zullen zich van het politiek advies laten schrappen. Zij zijn met de hun aangegeven plaatsen niet tevreden. De „Prov. Ct." verneemt dat het geheim rapport der Bossche Hanzebank 1 op 8 April a s zal gepubliceerd worden. Naar de .Tel." verneemt, zal het Nederland Belgische accoord in jake het Schelde iegiem Vrijdag a.s. in den Haag worden onderteekend. De Bel gische Minister van Buiienlandsche Zaken, de heer Paul Hymans, zal met het oog hierop Vrijdagmiddag te 's Gravenhage aankomen. De onder- teekening zal 's middags geschieden. Des avonds zal minister Van Kar nebeek een diner geven ter eere van zijn collega. De Engelsche en Fransche regee ringen, die met het verloop der onder handelingen op de hoogie waren gehouden, hebben hun adhaesie met de overeenkomst betuigd. Gelijk men weet moesten beide regeeringen haar goedkeuring geven aan de wijziging van het tractaat van 1839, omdat Frankrijk en Engeland voor een deel partij waren. Ingevolge den mislukten „Vrede van Utrecht" worden deze week in Den Bosch en a.s. Zaterdag te Eind hoven vergaderingen gehouden der club „St. Michael" ter bespreking van het Politiek Advies en zijn gevolgen voor de Kieskringen in het Zuiden. Een krachtige actie der Michaelisten kan worden verwacht. Soerakarta op ruim 2 door te branden om zoo het achterschip te bergen. Het voorschip zal dan door middel van dynamiet worden opgeruimd. oe 26 - 50 ets per ons NIEUWS UIT HEUSDEN. Ia den nacht van Zaterdag op Zoodag heef: men tuiscbeo het kasteel Strijrhagen en de hoeve Rouenhof onder dc gemeente Nteuweohageo, midden op den opeDbatec weg't lijk gevonden van den gehuwden mijnwerker Loes— berg, wonende aan de Voorstraat aldaar. Door de ma> échaussée van Nieuwec- hagen werd onmiddellijk een uitgebreid onderzoek ingesteld, waarbij bleek dat de verslagene door niet minder dan drie schoten la zijn hoofd was gt- trtflfjo, hetgeen het vermoeden wet tigde dat hier een moo»d bedreven wa». Het onderzoek leidde verder tot de aanhouding van zekeren H., uit Schaea- berg, die, na een scherp verhoor te hebben ondergaan, door de mand viel en zijn afschuwelijke daad bekende. Het parket utt Maastricht was Zon dag ter pUa'se ten einde de sectie op het lijk Ie verrichten. De dader is ter beschikking van de justitie gesteld. ADVERTENTIëN. Heusden, 31 Maart 1925. SPRANG-CAPELLE. (Voorm.Sprang) j.l. Woensdagavond kwamen Bestuur en Leden van de Chr. Gem. Zangvereen. „Excelsior" alhier, in feestvergadering bijeen, ter herdenking van het 40 jarig bestaan der vereen. De President, de heer P. D. Netten, memoreerde in een toespraak.de oprichting der vereen, enz. De avond werd .doorgebracht met voordragen, zang en muziek, waarbij de versterking van den inwendigen mensch niet werd vergeten. Te circa 12 uur ging men in opgewekte stem ming huiswaarts. Aan het Hulppostkantoor alhier werd in de maand Maart 1925 voor de Rijkspostspaarbank Ingelegd f 8212 36 Terugbetaald f 2j91.21 WASPIK. Aan het verslag der coö peratieve zuivelfabriek „Nooit Gedacht ontleenen wij over het jaar 924 het volgende Er werden verwerkt 3843138 K G. melk met een gemiddeld vetge halte van 3 15 °/o Geproduceerd werden 103865 K.G. boter. De grootverkoop van boter bracht op f 89015.23, de kleinverkoop f 144593 46. de volle melk bracht op f 99901.35'/2. de ondermelk f50239 37'/2 de karnemelk flOl^.SO1^ de spoeling f 1851 28. Het uitdrup apparaat alleen aan boter waarde f 813 91. Volgens het onkostenboek was het onkostencijfer. met inbegrip van coöperatieven aanvoer f 0 93'/2 per 100 L. melk. tegenover f 108 het vorige jaar. Volgens de balans werd er op de bezittingen afgeschreven f 11630 69,- terwijl bij de boerenleen bank een aflossing van f 15000 plaats vond. De schuld bij deze bank bedroeg op 31 Dec 1924 f 24952 33. Per 100 L. melk werd gemiddeld uitbetaald f 9.30 was alle ondermelk verkocht, zou de gemiddelde prijs f 10.— per 100 L. melk zijn geweest. Het totaal aantal kiezers voor de 2e Kamer (mannen en vrouwen) be draagt in deze gemeente ,1665. GEERTRU1DENBERG. Dinsdagmid dag werden voor de gemeente alhier, publiek verkocht, de oude brandspui ten, gaspijpen, lantaarns en meters. Tevens de doode iepen, staande aan de Stationsweg. De prijs der laatste varieerde van f 30 tot f 43.— De jongelui C. van E-erdlogep, G Timmermans eo M, van Slntruilet, itc den winterlacdbouwcursus volgde® e Hevpt, hadden het genoegen hel oegcerde diploma te verwerven, Io de vergadering der R.K Debatingclub op Woensdagavond 1 April zal de heer A. Rlteco behandelet ie beginselen der electrlclteit in ver band met de telegraaf en telefoon. De gewone tentoonstelling dei Teckecschool zal ditmaal gehouder worden a.s. Zaterdagmiddag 4 Aprl' an 2 toi 5 uur, terwijl in den voor avond de prijsuitdeellng zal plaat» hebben. Openbare raadsvergadering deze» iemeeDte op Woensdag 1 Apiil de» tvoeds 7'/a uur- Agenda 1. No'uleu. 2. Mcdedeeling van ingekomer 'ukken, 3. B ief van de Directie der Holl. Buurtspoorwegen, om ve'booglng de- q de vorige vergadering toegekende uhsld'e. u. Repetitie en Vermaak", AGENDA'S. WAALWIJK. Woensdag 1 April. 8'/2 Liedertafel „Oefening gemengd koor. Woensdag 1 April. 8'/au- Athletiek oefeningen voor de Quick leden in de Openbare School. Donderdag 2 April. 7 u. Cursus-les „Eerste Hulp bij Ongelukken", in het Gymnastieklokaal. Donderdag 2 April. 8 uur. Repetitie W. G V. Donderdag 2 April. 9 u. Repetitie Liedertafel „Oefening en Vermaak", mannenkoor met symphonie. Zaterdag 4 April. Partij-repetitie Liedertafel „Oefening verplicht koor, voor mannenkoor. Zondag 5 April. 12'/2 uur. Repetitie Liedertafel „Oefening en Vermaak", mannenkoor. „Musis Sacrum". Zondag 5 April. 12 uur. Repetitie Liedertafel „Tot Bloei der Toonkunst" De opvoeringen van „Jeremias" zijn bepaald op de volgende datums: Maandag 2en Paaschdag en Donderdag in de Paaschweek' voor de leden, en Zondag, Beloken Paschen, en Woens dag daaropvolgende voor 't publiek aldus op de datums 13, 16—19 en 22 April e k. GEMENGD NIEUWS. Te Sliedrecht is bericht ontvan gen dat bij baggerwerk, dat de firma B. Kalis uitvoert in Noord—Frankkrijk een granaat uit een uit te diepen kanaal werd opgehaald. Deze onplofte met het gevolg dat de 33—jarige machinist Feyen en de 34—jarige baas Kraayenveld werden gedood. De „Tel" meldt, dat thans vol doende vaststaat, dat de daders, die in den nacht van 3 op 4 Augustus 1923 den spoorwegwachter J. Jong te Giesen—Nieuwkerk hebben ver moord, bekend zijn. Het is een drietal spoorwegarbeiders, die dien tijd op den spoorweg aldaar hebben gewerkt, voor een firma uit Nijmegen. Het echtpaar K., te Sliedrecht dat onlangs is aangehouden, blijkt niet medeplichtig te zijn. Wel is waar wisten zij van den moord af, doch daar zij met den dood werden bedreigd als zij iets er van vertelden, durfden zij er niets van te zeggen. De ijzeren hamer waarmede het misdrijf is gepleegd, behoort aan K. en is door een van hen des avonds uit 't schuurtje gehaald Het gold hier een roofmoord. De buit is is echter niet groot geweest, plm. f7 Na den moord is het drietal in het huis van K. bijeengekomen, en hebben zij vroolijk een glaasje bier gedronken Tot half drie in den bewusten nacht zijn" ze bij elkaar gebleven. K. en diens vrouw, zullen op vrije voeten worden gesteld Men meldt nog uit Hoek van Holland Door den Rijkswaterstaat is aan de firma v. d.'Tak opgedragen de en Vermaak", alle partijen, Tevredenheidsverklaring Voor de nauwgezette schade regeling van onze dieren brengen wij de Verz-Mij. „De Oude Zwolsche van 1895", Alge meene Paarden- en Vee verzekering, te 's-Graven- hage. Directeur W. Wilmink, onzen welgemeenden dank. P. v. D. Aa. Steensel. H. A. v. Hilst, Waalwijk. Gvd. Boogaard, Boxiel. Maart 1925. 34486 lnsp. de Heer H. v* Ock, Hurkstraat 11, Eindhoven. uit de ALGEMEENE P0LT1E-VER0RDHNING van WAALWIJK betreffende Markten, Ker mis, Tapperijen en Open bare vermakelijkheden zijn verkrijgbaar bij 34368 Waalwljksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Op gewoon papier f 0 25. Op carton I 0 50 Vervolg op ALEXANDER DUMAS' meest beroemde meesterwerk: BINNENLAND. Door een aantal in het bedrijfs leven vooraanstaande personen is opgericht het Algemeen Comité van Verzet tegen Protectie Uit dit Comité is aangewezen een Commissie van dagelijksch bestuur, bestaande uit de i heeren Jhr. Mr, H. Smissaert, 's Gra- venhage, voorzitter, H. P. Gelderman, (ZIc advertentie a.s. Zaterdag.) 34483 Flora-Bioscope. DE GRAAI VIN

Echo van het Zuiden | 1925 | | pagina 3