y mate, dat het onmogelijk tot maatstaf kan dienen. In de Commissie heeft men steeds sceptisch tegenover de verhooging gestaan en eerst na verschillende vergaderingen heeft men besloten een gemiddelde verhooging van 50 cent per week voor te stellen. Hij wenscht beslist niet verder te gaan en zou liever andere wegen bewandelen en dan wil hij vooral wijzen op, en nog onderstreepen, de laatste zinsnede van het prae-advies der Commissie: „Bij de regeering nogmaals ernstig beproeven den duur van de annuïteiten van 50 op 60 jaar te brengen en met de gemiddelde huren, door de Commissie voor gesteld, genoegen te nemen Men moet het uiterste bij de Regeering beproeven om de verhooging zoo laag mogelijk te doen zijn. Als een voorbeeld van de laatste dagen mag wel worden aangehaald dat aan de gemeente Hoensbroek zelfs f60.000 werd kwijt gescholden Hij zou daarom gaarne zien dat men eerst alles beproeve, zooals de Commissie aangeeft, en de resultaten daarvan eerst nog eens afwachten. In het uiterste geval stelt men dan bij de behandeling van de begrooting voor 1926 de zaak opnieuw aan de orde Dit is zijn voorstel. De heer van der Geld is het in hoofdzaak met den heer Smolders eens z.i. heeft mer. de uiterste grens van de huur al bereikt, want hij vreest voor de industrie en als de loonen daarvan nog lager zullen worden, wie kan dan nog een dergelijke huur be talen. Met verwondering heeft hij zich ook afgevraagd wat B. en W heeft ge noopt het voorstel van de Commissie niet over te nemen Gaarne zou hij daarop eenig antwoord ontvangen, want daaraan zal het afhangen of hij voor of tegen het voorstel zal stemmen. Eibers, Wanneer moeten die ver hoogde huren ingaan. Voorzitter Ons voorstel is met 1 Mei a.s. Eibers. Kan dat niet enkele maan ded later gedaan worden. Het is nu zoo vlug. Ze zitten wel vast aan die huizen, maar ik zou ze toch gelegen heid geven om naar een andere wo ning om fe zien. Ze absoluut geen gelegenheid geven is toch nogal erg. Voor de gemeente kan dat niet zoo'n groote strop zijn Ik zou de verhooging pas over drie maanden laten ingaan Oomens. Kan het niet dat eens naar den Minister wordt gegaan om er eerst eens over te praten, 's Is toch zoo erg om de huren nu te gaan verhoogen Voorzitter. Daar zijn al zooveel stappen voor gedaan - en ook de Ned. Vereeniging van Gemeenten heeft al meermalen aangedrongen maar alles zonder resultaat. Wij zijn echter wel bereid nogmaals stappen te doen, maar ik vrees. Zelf ben ik er ook al voor naar den Haag geweest. Eibers. Als intusschen nog eens serieuse stappen kunnen worden ge daan, zou ik de afwerking van dit punt tot een volgende vergadering aan houden. Voorzitter. Zooals ik al gezegd heb, zijn er al zooveel stappen gedaan, maar ze komen allemaal falikant uit. We zullen het nogmaals doen, maar er is 100 pCt. kans dat het niets uit haalt Elfrers. Als wij nog eens probeeren, dan is gedaan wat maar gedaan kan worden. Als nog eens serieus alles onder de aandacht van den Minister wordt gebracht, dan valt nog eens af te wachten wat gedaan zal worden en daarom stel ik voor de zaak tot een volgende vergadering aan te houden. De Voorzitter is van gevoelen dat de heer Eibers te ver gaat, want alles is zeer serieus en goed overwogen. Hij wil gaarne nog eens naar den Minister gaan, maar om de zaak daarvoor uit te stellen, daartoe is geen aanleiding. De heer Klijberg kan zich wel vereenigen met het verzoek van den heer Eibers om nogmaals bij den Minister aan te dringen, maar om de behandeling uit te stellen, daar voelt hij niets voor, aangezien dit het tekort op de exploitatie nog grooter maakt. Tot 1 Mei uitstellen, dat kan de kwade koop niet maken. Hij wijst er op dat door de Commissie en ook door Burg. en Weth. de zaak vaa alle kanten onder het oog is gezien en dat niet anders kan worden gehandeld. Men heeft bij de ingekomen stukken ook de lijst van huurders in kunnen zien en hij meent dat, als men deze lijst eens goed heeft bekeken, niet meer ge sproken zal worden dat de grens is overschreden. Bij aanneming van het voorstel van Burg. en Weth. zou zijn te rekenen op een huuropbrengst, per jaar f 1000 hooger dan bij de door de Commissie gedachte regeling zal worden verkregen. De Commissie is ook niet te vinden om de eindhuren van de tegenwoordige huurders te heffen. Alleen maar bij verandering van bewoners, omdat die dan van te voren weten welke huur ze te betalen hebben. Door den Voorzitter is er al op gewezen dat al meermalen pogingen zijn aangewend bij den Minister, doch telkens zonder succes. Waar nog wel eens op kan worden aangedrongen is dat de loopende leening van 50 op 60 jaar wordt gebracht en dat zou dan al direct een groot verschil maken. Die huizen houden het ook goed 60 jaar uit. Door den heer Smolders is nu aan gedrongen of riog eenig voordeel kan worden behaald en hij heeft van Hoens broek een sprekend voorbeeld aange haald. Door de geldleeningen te con- verteeren zou men ook nog een voor deel kunnen behalen. Door den heer Smolders nu wordt voorgesteld te wachten tot 1926 met het voorstel van Burg. en Weth. en dat lijkt hem wel acceptabel. Er be staan wel gegronde redenen om dat aan te houden. De heer de Graaff is het met den heer Smolders eens. Ook hij zou de eindverhooging willen uitstellen om te zien of er intusschen iets aan kan worden gedaan. Desnoods zou men bij de volgende begrooting daarover ver der kunnen spreken. De Voorzitter zegt dat door den heer v. d. Geld de vraag gesteld is wat Burg. en Weth. hebben genoopt om van het voorstel van de Commissie af te wijken. Daarvoor zijn twee rede nen. Op de eerste plaats is er nog een groot te kort aan woningen in de ge meente en die in de toekomst nog gebouwd worden, moeten dat zonder Rijkssteun worden gedaan. De huur zal de exploitatie moeten dekken. In voormalig Baardwijk is daarmede de proef al genomen Voor f 3.60 per week kan daar een woning gegeven worden. Uit de teekening die de leden hebben kunnen zien. zal men hebben opgemerkt dat het comfort aanzienlijk minder is Dat mag daar als niet lig gende in het centra, ook wel, want die zullen nooit zoo gezocht worden als die andere. Hij is daarom van meening dat men daarom goed zal doen de huur te bepalen naar comfort en ligging en zou men dat niet doen, dan zou men in de toekomst aan de meer achteraf gelegen woningen spoedig een groote strop krijgen. De andere reden is de kwestie van belasting. Het Rijk heeft van het gemeentebestuur gevergd dat de huizen wel met fl.— zouden worden ver hoogd, maar Burg. en Weth stellen voor niet zoo ver te gaan. Dat de huren omhoog gaan is niets geen wonder. Spr. heeft toen hij hier kwam in een dam een woning gezien die toen f 1.20 per week huur op moest brengen en nu brengt dat huisje al f2 50 per week op, alhoewel men er alle comfort mist. De Voorzitter zet vervolgens uiteen dat huuropbrengst naar gezinsinkomen zeer billijk is want of van het inkomen van loon mag als huur worden geheven. Door den heer Smolders, is wel het voorbeeld van Hoensbroek aangehaald, maar de Minister heeft daar moeten ingrijpen omdat die gemeente bijna failliet was. Er waren veel woningen voor de mijnwerkers gebouwd en die staan er nu heel slecht voor. Spr. voelt er alles voor om naar het gezinsinkomen te rekenen, want z.i. kan iemand met een inkomen van f 22.— moeilijker f 3.40 betalen dan iemand met f38.— inkomen f3.50. Daarom is hij voor het voorstel van Burg en Weth De heer Smolders wijst op de gezinnen met kleine kinderen. De Voorzitter geeft toe dat er die een enkele bij kan betrokken zijn, maar over het geheel genomen is het voorstel van Burg en Weth. billijker, want het is niet zoo ingrijpend als het voorstel van de Commissie, die 50 cent verhooging van huur wil voor iedere woning. Smolders U zegt nu dat het veel billijker is dan het voorstel der Com missie, doch als het aangenomen wordt staat toch vast dat zeker 90 pCt. der huurders inplaats van ge middeld 50 cent per week, gemiddeld 75 cent per week meer huishuur zal moeten betalen Er zijn zelfs verhoogingen bij van f 1.25 per week en dat brengt schok ken in de huisgezinnen te weeg die veel te zwaar zijn en daarom blijf ik tegen het voorstel van Burg. en Weth. De Voorzitter is het daar niet mee eens Hij blijft bij zijn gevoelen dat een gezin waarin, doordat de kinderen ook al wat verdienen, meer kan beta len dan een waar maar een man alles moet verdienen. Als een vader b.v, een inkomen heeft van f 23 en een kind van f 5 dan kan van f 28 beter '/7 voor huur worden genomen, het maximum, dan van iemand die veel kleine kinderen heeft. Om het halfjaar zou het gezins inkomen moeten wor den vastgesteld omdat het kan voor komen dat de kinderen er thuis uit trekken. De heer Smolders zegt dat deze toelichting veel aan de zaak doet ver anderen en eene tegemoetkoming mag genoemd worden en toch voelt hij meer voor het voorstel van de Com missie omdat dat geen schokken te weegbrengt en volgens het voorstel van Burg. en Weth wel. Na nog eenige discussie wordt het voorstel van den heer Smolders met algemeene stemmen aangenomen op voorwaarden dat Burg. en Weth. in een volgende vergadering met eene nieuwe regeling kunnen komen betref fende het gezinsleven of te wel de eindhuren. 6. Verzoek van de Commissie voor het Gas- en Electriciteitsbedrijf om een nieuwe buisleiding te doen aan leggen in een gedeelte van voormalig Besoijen. De Commissie zegt dat het haar gebleken is dat bij het toegenomen gasverbruik door bakkers de buislei ding vanaf de Groote Kerk tot aan de Besoijensche Steeg niet van voldoende capaciteit is Daarom wordt voorge steld 615 M. buisleiding van 80 m M. te vervangen door buizen van 150 m M, De kosten van het geheele werk worden geraamd op f 3700 Deze uit gaaf is niet in de begrooting opgeno men. en wordt voorgesteld deze te dekken door een geldleening. De heer Smolders wil er op wijzen, dat dit een gevolg is van de leverantie van goedkoop gas. Hij is er niet tegen, maar bij het voorstel om de gas op 5 ct te brengen, is daarover met geen woord gerept. De Voorzitter geeft toe dat daarin niet is voorzien. De buizen kunnen echter gebruikt worden in een straat waar men van mag verwachten, dat die groote toevoer van gas niet noodig zal zijn. Smolders. In de Stationstraat zijn ook buizen weggehaald, maar die heeft men nooit ergens anders zien leggen. Gragtmans. Dat waren ook heel oude buizen en deze waren pas nieuw. Bij de rondvraag wijst de heer El bers op het treurig ongeluk dat dezer dagen bij de school der Zusters heeft plaats gehad Er mag daar gereden worden met een maximum snelheid van 25 K M. maar feit is dat er zoo goed als nooit minder wordt gereden dan met een snelheid van 40 K.M. In de s„traat, die smal is daar loopt een tram. Wavi's, honderden fiet sers rijden op en aan en talrijke karren en door al deze drukte heen wordt door de Ford vrachtwagens en andere auto's maar met een groote snelheid gereden. Hij zou daarom gaarne zien, dat de maximum snelheid van 25 K M. op 20 wordt teruggebracht en dat daaraan dan streng de hand wordt gehouden. Hoe is de toestand tegen woordig Iemand zit twee dagen op een Ford en chauffeur is hij. maar welk een kwaliteit chauffeur. Ze hebben natuurlijk nergens verstand van en rijden dan maar raak. Als er een ongeluk wordt veroorzaakt, dan zou hij zeggen dat de raad daarover verantwoordelijk moet worden gesteld aangezien men een dergelijke toestand niet mag be stendigen. De heer Klijberg is het wel eens met den heer Eibers dat het daar gevaarlijk is. Om echter de maximum snelheid te gaan verminderen zou hij niet doen, want daarin ziet hij niet zooveel heil. Liever zou hij borden willen hangen met de waarschuwing denkt aan de schoolkinderen. Voorde Broedersschool kan dan een dergelijk bord worden geplaatst en voor de Zustersschool. Voor de chauffeurs zal dat een aansporing zijn om zacht te rijden. De heer Eibers zou liever tusschen dat gedeelte de maximum snelheid bepalen op 15 K.M. De Voorzitter zegt dat aan de Haven de maximum-snelheid op 10 K M. is gesteld. De politie let voortdurend op de overtredingen, vandaar dat al eens gevraagd is of de politie niets anders heeft te doen. Oomens Natuurlijk. De heer Eibers merkt op dat daar het gevaar niet zoo groot is als bij de Zustersschool. De heer Klijberg blijft bij zijn meening dat door borden te plaatsen men meer zal bereiken. In Bommel of daar ergens is dat ook en iedereen houdt er rekening mee Is men voorbij, dan staat op een borddank u wel. Voorzitter. Het ongeluk is niet te wijten aan onvoorzichtig rijden, want volgens getuigen is hier juist zeer voorzichtig gereden. Eibers. Dat kan wel. Maar hoe dikwijls ziet men ze niet voorbij jakkeren Men houdt z'n hard vast als men het ziet. Het kalf is verdronken, laat men nu de put maar dempen. Den heer Smolders doet het genoegen dat er een stem is opgegaan om een eind gemaakt te zien aan het onge hoord rijden dat met auto's dikwijls wordt gedaan. Bij de politie-verorde- ning heeft hij al aangedrongen om het auto-verkeer op den Parallelweg te regelen, wat hij deed met het oog op de veiligheid. Door den heer Eibers werd daar aanvankelijk iets voor ge voeld, later echter is hij daar weer op teruggekomen. Hij voor zich is de overtuiging toe gedaan dat het een groot gevaar is. Zelf ziet hij meermalen hoe weinig of het scheelt of zoo nu en dari wordt iemand aangereden. Men staat gewoon ongerust op zijn werk omdat men tel kens kan denken of de kinderen geen auto—ongeluk kan overkomen zijn. De heer Groenen zegt dat 25 K.M nog maar een heel klein vaartje is, In Drunen mag 30 K M. worden gereden en daar wordt dan ook streng de hand aan gehouden. 15 K.M. is onmogelijk te rijden. Borden plaatsen acht hij het beste. In Grave staan er ook en ieder weldenkend chauffeur houdt er reke ning mee. Voorts moeten de kinderen ook attent gemaakt worden dat'^ ze niet op straat mogen loopen. Eibers Men kan ze toch niet in de zak steken. Klijberg. Het beste is dat de kinderen een klein eindje worden weggebracht. Gragtmans. De Zusters doen het nu al Eibers. En de Broeders doen het niet meer. Klijberg. Dat is jammer genoeg. De Voorzitter zou de politie verordening niet gaan wijzigen. Waar deze pas is vastgesteld zou hij het niet met de waardigheid van den Raad overeen kunnen brengen als men die nu weer eens ging wijzigen De heer Van Driel merkt op dat er meer gevaarlijke punten zijn. In de St. Antoniusparochie heeft men een Bewaarschool en in de Besoijensche Steeg ook. Smolders. De tram hoeveel K.M mag die rijden. De Voorzitter zegt dat men daarover niets heeft te vertellen. Nog kort ge leden, toen hij ergens over heeft ge schreven, is hij tot die conclusie gekomen. Wordt besloten dat Burg. en Weth. zullen nagaan waar Waarschuwings borden zullen worden geplaatst. De heer Van Driel wijst nog op den slechten weg van deSt Chrispijnstraat Groentenkarren kunnen er niet komen omdat ze er niet kunnen rijden. De Voorzitter zegt dat dit in hoofd zaak door het bouwen is gekomen Thans zal de weg in orde worden gemaakt Tijdens het bouwen zou men daar niets mee zijn opgeschoten. Daarna gaat de Raad over in geheim Comité. ^PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 31 Maart 1925 Aanvullende voorloopige lijst van deelnemers der Internationale Tentoon stelling voor de Schoen en Leder industrie, Waalwijk 1925. Fa. Andriessen, Utrecht. Vermeer De Leeuw, Waalwijk. J. van den Brüle Co., Oisterwijk. Fa. S. Monnickendam, Tilburg. N.V. Oliehandel v/h. Van Vollenhoven Smulders, Tilburg. Tob. Groen, Amsterdam. N.V. De Linnengaren Maatschappij, Amsterdam. N V. Union, Amsterdam. N.V. Rotterdamsche Huiden- en Looi stoffen Maatschappij, Rotterdam. N.V. Tilburgsche Stoomschoenfabriek v/h. L. de Beer, Tilburg. Zooais bekend wordt Donderdag in de Tentoonsteilingsweek alhier een groot intern concours-hyppique ge houden Donderdagmorgen zal tevens een groote Provinciale keuring en M. C. keuring van merriën worden gehouden en daarna een concours van M. C. paarden; o.m behoort daartoe een afslandsrit van 15 K.M. Het tentoonstellings-comité heeft voor een en ander, buiten de gewone rijks en provinciale bijdragen, een bedrag van f 500 aan extra-prijzen uitgeloofd. Des namiddags zullen alle bekroonde paarden op het concours-hyppique- terrein worden voorgebracht. Het bestuur der Tentoonstelling heeft in een der lokalen van het bureau, ten gerieve der exposanten een model van een normaal stand opgeslagen, geheel zooals die op de a.s. tentoon stelling zullen worden geplaatst. Deze stand, ontworpen door den sierkunstenaar den heer André Vlaan deren, is zeer smaakvol en practisch uitgevoerd. De tronthoogte is 3.10 M, terwijl de zijwanden 2 40 M. hoog zijn, de binnenruimte 4x4 M2. De beschil dering in- en uitwendig is bijzonder smaakvol, eveneens de naamplaat boven den ingang, welke laatste zeer ruim gehouden is en daardoor als het ware een uitnoodiging vormt ook voor den gewonen tentoonstellingbezoeker-niet- kooper, terwijl voor zaken-doen vol doende ruimte en gelegenheid aan wezig is. Voorts is uitstekende gelegen heid voor etalage aan achter- en zijwan den aangebracht en alles is keurig be kleed met paarse stof, afhangende tot den grond. In 't kort, de geheele stand is smaakvol, artistiek en toch eenvoudig verzorgd en maakt een uitnemende indruk, zoodat een serie dezer stands aaneengebouwd een fijn cachet aan de expositie zal geven en de artikelen uitmuntend tot haar recht zal doen komen. leder exposant is dan ook door deze uniforme regeling uitstekend en billijk gesteld zoodat wij het een uit nemend idee achten van 't comité ^om hiertoe 't initiatief te nemen. Wij twijfelen er niet:-4 aan of de exposanten zullen vooraf een kijkje gaan nemen en hun opdracht3 ten spoedigste verstrekken aan de firma André Vlaanderen Co. te Amsterdam Vrijdag 17 April a.s. des voor- middags ten lO'/a uur zal te Waalwijk eene keuring plaats hebben van spring- stieren vanwege de Provinciale Com missie voor de ondersteuning van Rijkswege van de rundvee-fokkerij in Noordbrabant. Nadere inlichtingen zijn ter secretarie alhier verkrijgbaar. Voor een dichtbezette zaal trad Felix Timmermans Maandagavond in Hotel Verwiel op en met groote belang stelling heeft het publiek wederom genoten van dezen 3en avond van Vlaamsche Kunst, die deze bijzondere Vlaming op zoo eigen wijze weet te bieden. Na de uitvoerige beschouwin gen over Pieter Breugel en over „Als de ster bleef stille staan", behoeven wij dit verslag niet uit te breiden. In ons nummer van 28 Februari hebben wij een uitvoerig resumé gegeven van dit laatste tooneelwerk van den grooten Vlaamschen schrijver, terwijl de heer J V. in ons laatste nummer ter in leiding ook een en ander vertelde van „de triestige en vroolijke wedervarens van Pieter Breugel". Een vorig maal deed Felix Timmer mans ons genieten van z'n mooie werk „De Pastoor uit den bloeienden Wijn gaard", thans was de avond gewijd aan Pieter Breugel, dien hij gezocht heeft eerst in 't Breugel bij Breda dat niet bestond, toen in 't Breugel nabij Son, waar Breugel geboren blijkt. Hij heeftonsmet hem gevoerd uit dat dorpje naar Antwerpen, naar een nest in 't Brabantsche, waar Breugel lijden en strijden moest, hij heeft ons een kijk gegeven op z'n zieleleven, maar ook op zijne prenten en schilderijen, waar van hij zegt„zijn werken zijn spiegels; ik heb maar langs de kleurige dreef zijner werken te gaan en dan weet ik wie hij is.,' Hij heeft hem voor ons uitgebeeld met groote bekoring, in sappige taal, met werkelijk innerlijk bewustzijn, gekruid met echt Vlaam schen humor, op dezelfde wijze eenige passages gevende uit dit werk dat weldra gaat verschijnen. Na de pauze heeft hij ons eenige aangename oogenblikken bezorgd door de echt Vlaamsche humor te demon streeren in typische uitingen van den Pastoor van Arkel e.a., terwijl daarna in vervolg op z'n vorig bezoek, Tim mermans ons vertelde hoe hij in het Drie Koningen Triptiek stof heeft ge vonden tot z'n Mirakelspel boven genoemd Hij heeft ons den draad van dit tooneelwerk duidelijk voor oogen getooverd, hij heeft ons doen begrijpen dat van dit spel, ondanks 't Vlaamsche lachen en spotten, geschreven kan worden dat het geeft een wondere bekoring, een biddende ontroering, dat het ontroert door de teerheid van het innerlijk bedoelen. Waarlijk het was een genotvolle avond om hetgeen maar ook om de wijze waarop het werd gegeven. Ons gemoed werd terecht verrijkt en ver diept door de schoonheid die werd geboden, al moge al eens hier of daar wat komen wat ons Noord Nederlanders, aan andere zeden en gewoonten ge wend, een oogenblik wat vreemd aan doet. Wij zijn den heer Timmermans bij herhaling dankbaar en dien dank strekt zich uit tot den heer Jos. Verwiel. die ons dezen kunst-avond bezorgde. Bij de Maandagmorgen ten 11 uur ten raadhuize alhier gehouden aan- besteding van 12 arbeiderswoningen aan het Vooreinde te Waalwijk, werd ingeschreven als volgt W. van Heesch, Waalwijk f 37,487 J. den Teulirig. f 32,430 G. de Bont, Nieuwkuijk f 31,956 C. Michaël. Vrijti.-Capelle f 31,499 J. Kooien. Waalwijk f 28.680 A. Bonis f 27,150 P. J. Pennings, St. Michiels-Geslel f27,100 Gunning in beraad. Uitslag der door het Architecten bureau van Ree& Bossaerls te Waalwijk gehouden aanbesteding van het ver bouwen van het winkelhuis voor rekening van den heer H. van Laar- hoven te Waalwijk M H. van Rooij. Vught f 6160 Gebrs. Maas, Waalwijk f 5997 A. van Huiten, f 5994 W. v. d. Hammen, f 5758 M in 'tVeld, Sprang f 5748 Gunning in beraad. Toen Maandagnamiddag de huis houdster van notaris J. diens hond wilde binnenhalen, werd zij plotseling door het dier aangevallen en zeer

Echo van het Zuiden | 1925 | | pagina 6