DE ECHO VAN HET ZUIItN HEERENBAAI DB fijne p£Jj> taltak No. 27. Zaterdag 4 April 1975. VIERDE BLAD. Winteravondcursussen Rijksvakschool Waalwijk. De winteravond cursussen Schoen- makerijafdeeling, die in tegenstelling met vorige jaren, gegeven werden van 1 October-1 Maart, dus gedurende 5 maanden, hebben dit jaar de volgende vakken omvat 1. Grondbeginselen van onderwerk, 1 avond per week. Deze cursus voor beginnelingen telde 16 deelnemers. Onderwezen werd uit sluitend handwerk en wel Oppennen inrijgen, inplakken, op- zoolen, houtpennen, binnennaaien, af- lappen, kantenschrooien, hakzetten en schrooien en tenslotte uitpoetsen met de hand. 2. Grondbeginselen van onderzoek voor meer gevorderden, 1 avond per week. Deze cursus, die als vervolg op cursus I kan beschouwd worden, telde 13 deelnemers. Onderwezen werd het handvak, maar daarbij het werken aan enkele machines en wel Zwikken, inplakken en opzolen met de hand, dan houtpinnen, gletten en kantschrooien met de machine, hak- zetten en schrooien met de hand en afwerken met de machine. 3. Grondbeginselen van onderwerk voor meergevorderden, 1 avond per week. Deze cursus loopt gedeeltelijk paral lel met No. 11, maar gaat toch weer iets verder, hij telde 10 deelnemers, Onderwezen werdzwikken, inplakken, opzolen met de hand en dan pennen, doornaaien, gletten, kantenschrooien, hakzetten, schrooien, schuren, prikken en uitpoetsen met de machines. Deze drie cursussen, die zich dus of uitsluitend tot het handvak bepalen, of waarop het handvak onderwezen wordt met het oog op het machinale bedrijf, mochten zich vooral dit jaar in een groote opkomst verheugen. Een van de oorzaken, dat ook de fabrikan ten blijkbaar graag zien, dat de arbei ders deze cursussen volgen, schuilt waarschijnlijk daarin, dat ze door de beoefening van het handvak een bete ren kijk op den schoen krijgen. Meermalen hebben wij van vooraan staande fabrikanten gehoord, dat de afwerking van de schoenen uit deze streek steeds zou beroemd was. omdat de werklieden hier ook het handvak min of meer beheerschen en dat het jammer zou zijn, als bij de opkomende generatie de kennis van het handvak uit zou sterven. Mede te werken om zulks te ver hoeden is ons een aangename taak. Zooals uit het aantal deelnemers aan de drie bovengenoemde cursussen blijkt, is de belangstelling dan ook zeer groot, zoo groot dat wij op alle drie avonden genoodzaakt waren 2 praktijk leeraren met het onderricht te belasten, die daaraan hun handen vol hadden, om ieder te geven wat hem toekwam De opkomst was ongemeen trouw, zoodat wij gerust kunnen zeggen, dat praktisch gesproken, alle steeds aan wezig waren en een groote ijver ont wikkelden. De onderwerkcursussen trokken dus in totaal 39 deelnemers, waarvan de leeftijd varieerde tusschen 14 en 28 jaren. Naast en gelijktijdig met de onder werkcursussen, die wij hierboven bespraken werden voor jongens ook nog cursussen gegeven in modelleeren en uitsnijden van leder", wederom ge durende 5 maanden. Modelleeren d. i. het patroon teekenen en tevens detailleeren werd gegeven 2 avonden per week. Op beide avonden werd ongeveer't zelfde behandeld, maar dan op beide avonden gesplitst voor pasbeginnenden en meergevorderden. Het patronenmaken geschiedt volgens het Copiesysteem. hetgeen voor de moderne schoenfabricage het meest geschikte systeem is. Eerst- werd onderwezen het copie maken naar de leest (de grondslag van het patronenmaken) waarna een begin gemaakt wordt met het patronen maken. Het copiemaken dient zeer nauw gezet te geschieden en vordert een groote aandacht van de leerlingen. De verschillende methoden van copie maken werden den leerlingen onder- wezen, uit welke ze in de praktijk die methode kunnen nemen, die hun onder bepaalde omstandigheden het gemak kelijkst en het meest praktisch lijkt. Hieraan aansluitende wordt een begin gemaakt met het ontwerpen van ver schillende grondpatronen zoowel hee ren, dames als fantasiemodellen. Daarna werd wederom iets verder gegaan en overgegaan tot het detail leeren van de grondpatronen. Dit de tailleeren geschiedt zoo, dat het zich aansluit aan de praktijk, dus rekening houdende met de verschillende toe giften, die noodig zijn om den schoen in elkaar te kunnen stikken. De prak tische lessen werden door de noodige theorie ondersteund. De beide cursussen voor modelleeren werden trouw gevolgd door 18 en 17 j leerlingen, waarvan de leeftijd varieerde tusschen 14 en 28 jaar. Poging tot moord en zelfmoord. DRUNEN. Gisteren morgen werd ons anders zoo rustig dorp in op schudding gebracht door het zich snel verspreidende geruchtJan Brok heeft zijn vrouw den hals afgesneden." De politie, die aanstonds was ge waarschuwd toog onmiddellijk op onderzoek uit en toen bleek, dat Brok zijn vrouw eenige diepe steekwonden met een groot mes had toegebracht. Dood was de vrouw niet. Brok zelf was na het plegen van dezen moordaanslag naar de Zuider wiel geloopen om zich van het leven te berooven Omtrent dit droevig gebeuren ver nemen wij het volgende Sinds geruimen tijd liet de verhou ding tusschen Brok en diens vrouw veel te wenschen over. De aanleiding daarvan moet gezocht worden in het feit dat de vrouw een kind van haar zuster in huis wilde halen, waartegen Brok, die zeer zuinig van aard was, zich verzette. Herhaaldelijk kwam het nu tot groote twist- en scheldpartijen wat de vrouw ai eens aanleiding heeft gegeven om het huis te verlaten. Later is ze op verzoek van de familie weer teruggekeerd. De goede verstand houding echter keerde met haar niet terug want telkens was het ruzie. Ook andere zaken schijnen daartoe aanlei ding gegeven te hebben. Zoo ook Donderdagmorgen. Geheel den morgen hadden ze ruzie gemaakt, zoodat de buren meenden goed te doen de politie er van in kennis te stellen Ongeveer half tien moet Brok, die bovendien lastig was, omdat hij wer keloos was geworden, na eerst de deur op slot te hebben gedraaid, een mes hebben genomen en zijn vrouw een viertal steken toegebracht. Daarop is hij naar de Wiel bij Lambooij geloopen om een einde aan zijn leven te maken. Eenige mannen, Smits en Van Delft, die daar in de omgeving werkzaam waren, zagen Brok angstig naar de Wiel loopen en hem er in springen. Vlug liepen zij er heen en hoorden Brok om hulp roepen. Ze wierpen Brok een leidsel van een paard toe doch dit bleek te kort te zijn. Daarop snelden ze naar een naastbij gelegen woning om lange staken te halen doch toen ze weer ter plaatse kwamen bleek hij reeds in de diepte te zijn verdwenen. Daar ter plaatse, waar een jaar of acht geleden 3 menschen zijn ver dronken, bevinden zich wellen waar door men oogenblikkelijk naar beneden wordt getrokken. Intusschen was de politie ter plaatse gekomen en werd begonnen met het dreggen. Vrij spoedig werd het lijk opgehaald en getracht door toepassing van kunstmatige ademhaling de le vensgeesten wederom op te wekken, echter zonder resultaat. Voor de vrouw was weldra genees) kundige hulp ingeroepen. Deze con stateerde dat haar toestand, alhoewel één wond zeer diep was en het bloed verlies groot, niet levensgevaarlijk was. Gisteren is het lijk van Brok naar het lijkenhuis overgebracht. Het echtpaar had twee kinderen, een van 12 en een van 15 jaar. DRUNEN. Door de harmooie >De Volharding zal op Maandag 13 April een volksconcert gegeven worden in hare concertzaal, voor ledereen toe- gankeli)k. De jaarvergaderlcg van de R.K. Werkliedenvereenlgtog deze week ge houden wa9, jammer genoeg, siech' bezocht. Door secretaris en penning meester werd verslag uitgebracht. De aftredende bestuursleden H. Smhs en M. Me>kx werden herkozen en io de vacature C. B-uutmti», werd gekozen het lid Ant. van der Sanden. Bij de rondvraag kwam de verplich ting tot het nemen van De Volkskrant m bet gedrang. Hieromtrent zal een uitspraak van het hoofdbestuur worden afgewacht. Door de tooeeelverecnigine der Congregatie zal, ten bate van de Missie, op Maandag 2en Paaschdag voor de mannen en Dinsdag daaropvolgende -oor dames, het beroemde treurspel »Don Garcia Moreno4 worden op- ge- oerd. DRUNEN. Naar wij vernemen heeft de heer H. Verhoeven ontslag genomen als bestuurslid van de harmonie „De Volharding". Donderdag 7 Mei zal het 25 jaar zijn geleden dat de heer) Veltman als secretaris dezer gemeente in dienst trad. Waar de heer Veltman zich steeds als een zeer humaan ambtenaar heeft doen kennen, zal die dag zeker voor hem niet onopgemerkt voorbijgaan. NIEUWKUIK. Jaarvergadering var kensverzekering. Dinsdagavond hield de varkensver zekering -St. Antonius" alhier haar jaarlijksche algemeene ledenvergadering in het café van den heer Th. van der Geld. Na voorlezing presentielijst waaruit bleek dat bijna alle leden tegenwoor dig waren, werd door den Voorzitter der vereeniging den heer W A. C. van der Leede de vergadering met den chr. groet geopend. In een korte doch duidelijke rede werd hierna door den Voorzitter een uiteenzetting gegeven van het nut der vereeniging en het goede bestaansrecht hiervan aangetoond. Door den Secretaris den heer J. van den Brand Jzn. werd hierna verslag over 't afgeloopen boekjaar uitgebracht, waaraan wij het volgende ontleenen Batig slot 1924 -25 f 388 Ol1/,. Aan premiegelden werd over 1924 ontvan gen f 460 20'/a- Van 38 nieuwe toe getreden leden f 106.—. Opbrengst gestorven varkens f 92.—Aan buiten gewone ontvangsten f 92 37. Totaal der ontvangsten f 132 53 Uitgaven Aan uitkeering verzekerde varkens f 607 02. De ontvangsten be dragen f 1132 53. Uitgaven f 607 02, zoodat het dienstjaar 1924—25 sluit met een batig slot van f 525 51. Verslag der slachtveeverzekering: Batig slot 1922-23 f2,17 Ontvan gen aan premie verzekerde varkens f 105 50. Diverse f 4,90 Totaal der ontvangsten f 112 57. Uitgaven f22 05 Batig slot van f 90 52. Af 20 °/0 verz f 18.10. Zuiver inkomende van f72.42, zoodat ervan deze beide verzekeringen een totaal batig slot is van f597,93. Het verslag werd zonder op of aanmerkingen goedgekeurd Daar wegens gevordenden leeftijd ge noemden secretaris in 't vervolg niet meer als zoodanig in aanmerking wenscht te komen wordt hem door den Voor zitter voor zijne trouwe diensten steeds in 't belang der vereeniging gedaan, alsmede voor het keurig en accuraat beheer van 't uitgebrachte verslag een warm woord van dank gebracht. Zijne woorden werden met een daverend ap plaus door de vergadering ontvangen. Tot secretaris-penningmeester werd uit de vergadering door het bestuur aangezocht Th. van den Besselaar door wien deze functie dan ook werd aanvaard. Door de wijziging in de statuten aangebracht zal voortaan een secretaris-penningmeester niet meer door de vergadering doch door 't bestuur worden gekozen Ook zal deze functie geen deel uitmaken van 't be stuur en dus alszoodanig ook geen stem meer hebben Wel kan hij door 't geven van advies inzake de vereeni ging het bestuur bijstaan. De vergadering kon zich hiermede vereenigen. De aftredende bestuursleden J. van den Brand en A. Lotff worden met algemeene stemmen herkozen. Het inleggeld voor de maanden April, Mei en Juni wordt vastgesteld op f 4.—. Bij de rondvraag wordt door J. van den Brand als afgetreden secretaris een woord van dank gebracht aan den Voorzitter voor diens diensten geheel belangloos aan de vereeniging gebracht en de vele opofferingen welke hij zich steeds in 't belang daarvan heeft ge troost (Applaus) De Voorzitter dankt en sluit de vergadering met den christelijken groet. Hoewel de staking in het man denbedrijf reeds zes weken duurt, zijn en worden tot heden noch van de zijde der werknemers noch van werk gevers niet de minste stappen tot toenadering gedaan. Algemeen verwacht men dan ook dat het nog geruimen tijd zal duren eer het conflict is opgelost, Zondag had in onze parochiekerk de plechtigheid plaats der eerste H. Communie der kinderen. Des morgens te 7 uur begon de plechtig gezongen H Mis, waaronder de kinderen ter H. Tafel werden geleid. Na den middag om half drie was het eveneens plechtig Lof waaronder de kleinen de plechtige hernieuwing der doopbeloften afl'gden alsook de opdracht aan den H. Joseph en de H. Maagd Maria. In een gloedvolle toespraak, waarin hij naar voren braeht het groote geluk dat hun thans ten deel viel wenschte de ZeerEerw. Heer Pastoor de kinderen alsook hun ouders hiermede geluk. Aan het Hulppostkantoor alhier werd in de maand Maart 1925 voor de Rijkspostspaarbank: Ingelegd f 4784.29. Terugbetaald f 5342 80. HED1KHU1ZEN (Haarsteeg). Op V'tjdag 3 Aptil 19Z5 des namiddags twee uur zou de Raad dezer gemeente eeoe openbare vergadering houden. Oodei werpen ter behandeling wa eo: 1. Ingekomen atukken w.o. besluit van Ged. S'aten tot niet-goedkeuring der gemeentebegrootlng 1925, 2. Voorstel van de eiectrlcitelts- commissie om den stroomp'ijs voor licht ingaande 1 April te bepalen op 60 cent per K.W U. tot een verb'utk Io het café van M'j. de Wed. van 30 K.W.U. en bet meerdere ge- A. v. d. Haart aan de N.euwevaart brulk op 50 cents per K W.U., alsmede 1 alhier werd j 1. Woensdagmddag voor heer J, Boeser te dezer plaatse om het G. E. B. wederom een crediet vaa 1 625 «oe te staan voor de volledige straalvet llch-ing. 3. Ontwerp-beslult tot wifziglng van de gemeente beg ooting 1924. 4. Ootwerp-oesluit tot Intrekking der verordening op de heffing van de boombelasting. 5. Bespreking hooilaodverpachMog. 6. Aanbleaiog gemeenteverslag 1924. Deze vergadering Is echter niet door gegaan wegens het niet aanwezig zijn van het vereischte aantal leden. VLIJMEN. Aan het postkantoor alhier en de daaronder re9sorteerende bulppos'kantoren werd gedurende de maand Maa<t 1925 Ingelegd f 1 5370 40 en terugbetaald f 19163 96. Het laatste door dat kantoor uit gegeven boekje draagt het no. 6934. A per G - V2 pd 75 ct y2 - 65 ct SPRANG-CaPlLLE. V.tn. Sp.atn JI. Dinsdagavond kwam de A,-R Kieavereenlglog in de zaal van den Chr. Volksbond In vergadering bijeen. De vergadering werd door den voor zitter, den heer G. J. v. Willlgenburg, op gebruikelijke wijze geopend, waarbti hij in zijn opentogswoord de aan wezigen welkom heette en teveDS een woord van dank sprak voor den door de leden toegezegden fiaaotleelen steuo voor de plaatselijke stnjdkas. Tot afgevaardigde naar de Depu- a too vergadering werd benoemd de heer G. J. v. Willigenbu'g. Bij monde vaa den voorzitter werd de komende verkiezingscampagne ter sprake gebracht. Getracht zal worden als sprekers te laten optreden de heeren Van der Wal uit 's Bosch en Prof, Visser uit U1 recht. Door den heer C. J. Stoffels werd iogelast>De Geestelijke Vrijheid» Spr. lichtte de volgende punten io den breede toe 1. Hoe ze tot uitlog kwam onder het huidige kabinet, 2. Hoe ze zich opeobaarde Io de vc houding tot andere partijen. 3. Wat wacht ons voor de toe komst. Hierop volgde eene geanrlmeerde bespreking. Door dhr. Dalmeijer werd de ver gadering met Dankzegging gesloten. De ootspanniogszaai van den Chr. Volksbond alhier is, nu het winter seizoen is geëindigd, deze week ge sloten. Door de jeugd werd hiervan io den afgeloopen winter een zeer druk gebruik gemaakt. Het bezoek wordt jaarlijks grooter, waardoor hei bestuur genoodzaakt wordt steeds een en ander uit te b'elden. Den heer K. Spiering» komt zeker een woord van dank toe. Hij was steeds op zijn post en wist een uit stekeode leiding te geven en de orde te handhaven. -- Staatscourant no. 62 bevat eene beschikking van den Minister van Binnénlandsche Zaken en Landbouw tot wijziging vao diens beschikking Inzake de verdoeling io stemdlstrlcten van den Kieskring I voor de verkie zing van de leden van de Tweede Kamer der' Staten Generaal, voor zooveel de gemeenten Spraog-Capelle Someren, Eindhoven en St, Oedenrode betreft. CAPELLE. J.L Woensdagavond bal acht hield de afd. Spr aog-Capelle r.o van Volksonderwijs in de zaai van den heer L. F. van Dongen aihier een openbare vergadering, die door een eroot aantal belangstellenden werd bijgewoond. De zaal was tot io de hoeken gevuld. Nadat de heer Cole' voorzitter, de vergadei'log bad geopend werd het woord gegeven aan den heer H, G'oeoewout utt Saorpoort. Ia een warme en zakelijke rede bebaodelde de geachte inleider op kalme en dutdeluke wijze de <?raagOpeobaa of Sectarisch onderwijs Na afloop der lezing, die ongeveer twee uur io beslag genomen ha>3, werd gelegen heid gegeven om met den spreker van gedachten te wisselen. Van deze ge legenheid werd gebruik gemaakt doo Ds. A. Meijers, Ned. Herv. predlkao 'e dezer plaatse, en den heer H Kerst. Nadat de inleider de beide debaters van repliek gediend had werd de vergadering door den vooi- zltter met een wciprd van daok ge sloten. den aanbesteed het bouwen van een huls met een schuur op een perceel grond in de Molensteeg. Lgeschreven werd als volgt: J. M chael, C=>pelle f8210 C Musters, Waspik f 81 50 H. Willemse, Vnjb.-Capelle f7849 C. Roovers, Waspik f7685 C, Michael, Vrtth.-Capelle - f7665 P. de Grauw, Waspik f7433 H. v. Dongen, Raamsdonksveer f 7180 C. P. Treffers, Capelle f 6845 De raming bedroeg f 7740 Het weik is aan den laagstee Inschrijver gegund. Behalve den propagandawedstrijd tusschen het vertegeowoordigeod Oos telijk en Westelijk twaalftal van den Noo>d.-Brab. Koifbslbond, zal op den 2eo Paaschdag op het veld van de Koifbalcub Juliana alhier nog een wedstrijd gespeeld worden tusschen Juliana en Gorcum uit Gorinchem. J.l. Maandagavond zeven uur werd in een der lokalen van de O. L. School in de Kom alhier een ouder avond gehouden onder leiding van den heer E. Colet, hoofd der ichool. Van 7 tot 8 uur waren de aanwezigen, een 25-tal, in de gelegenheid een openbare les bij te wooeo van de 5e en 6s klasse, terwijl hun tevens ge legenheid geboden werd het werk bunoer kindereu to bezichtigen. Nadat nog eenige medcdeellngen waren ver strekt, o.a. over de schoolreizen, werd deze biieeokomst door den heer E. Colet gesloten. Vermeld dient nog te worden, dat de kinderen* na »fhop der openbare les onthaald werden op krentenbroodjes en chocolademelk. Gedurende de maand Maart werd de Rijkspostspaarbank op her hulp- postkantoor alhier loptlegd f3339 48 en terugbetaald f2446 76. Het aantal inlagen bedroeg 39, dat der terug betalingen 28. Er werden 45 tele grammen behandeld, waarvan 12 ver- zooden en 33 ontvangen, terwijl 179 eiefoocgesprekken werden gevoerd, waaronder 90 inkomende en 107 uitgaande gesprekken. A.s. Zoodag des namiddags half drie uur zal Ds. Wolters uit Sprang voor de Ned. Herv. Gemeente alhier optreden. In de plaats van den heer B. Wijnands, die met pensioen den dienst verlaten beeft, is tot kantonnler bi) den Waterstaat alhier aangesteld de heer Dijkstra uit Vianen. Vanaf heden zal ter secretarie dezer gemeente gelegenheid bestaan tot het aanvragen van visch- en hengelakten. Ds. Louwe Kooijmans uit Waal wijk zal a.s. Zoodag des nam. 2 uur in de Ned. Herv. Kerk a/d. Loon— schendiik optreden. WASPIK Aan den hfer A. de Graauw werd door B en W. dezer gemeente vergunning verleend tot het plaatsen van twee electrische motoren van resp. en 4 P.K. Bij het boomen lossen uit een schip voor den heer A. van lersel, ge raakte de knecht F. V. tusschen een zwaren boom en den wagen bekneld, waarbij hij een paar ribben brak. On voorzichtigheid schijnt de oorzaak van dit ernstig ongeval. De uitslag van den persoonlijken vriendsclnppelijken biljartwedstrijd tus schen de heeren H van lersel, lid van het „Groen Pommeransje" en J. de Moor, lid van „Krijt op tijd" is als volgt H van lersel1000 punten, 124 beur ten H. S 58. Gemiddeld 8 07. J. de Moor614 punten, 124 beurten. H. S 46. Gemiddeld 4 95. Op Zaterdag 4 April zal hier ge legenheid zijn voor kostelooze pokken- inenting. Op den len Paaschdag zal Was- piks Mannenkwartet ln vereeniging met de Dongensche Harmonie in „Musis Sacrum" te Dongen een uitvoering ge ven. Gezongen zullen worden I. Ecce quomodo moritur J. Hëndel. 2 Die stille wasserrose Frans Abt. 3 Het Viooltje F. j. v. d Heijden' 4. 'k Zal wel. Henri v. Nieuwenhoven. Van de scheepswerf Ruijtenberg v.h. Gebrs. van der Rijken alhier, liep met goed gevolg te water de nieuw gebouwde stalen sleepkraan „Marinus" groot 550 ton, bestemd voor den heer M. J. Vermeeren alhier De kiel zal worden' gelegd voor een schip van hetzelfde laadvermogen voor rekening van den heer L van Dongen te Waspik. RAAMSDONKSVEER Uit het verslag van de vereeniging tot instandhouding van het varkensfonds bleek dat het batig slot f 1484 25 bedraagt, het aantal leden beloopt 171 Tot bestuursleden werden herkozen de heeren j P. Ele- mans, Th. Riool en P. Broers. Bij de geheuden verkooping van een boerderij, groot ongeveer 16 H A. bracht deze op f 43 400. Woensdagavond trad in openbare ECHTE FRIESCHE

Echo van het Zuiden | 1925 | | pagina 13