bezwaren op, zoodat noodgedwongen de waardegrens zal moeten worden aanvaard Op de vraag van den heer Smits naar de persoonlijke meening van den Voorzitter omtrent het beginsel der wet zegt deze, dat hij dat beginsel zeer goed kan aanvaarden, doch hij herhaalt, dat zij reeds schuiving der lasten geett, terwijl hij eene verlaging nood zakelijk acht. Nadat van andere zijde is voorge steld. dat behoort te worden vrijge steld schoeisel voor gevoelige voeten, waarbij discusiën worden gevoerd over de wenschelijkheid van vrijstel ling van maatschoenwerk, wordt zonder stemming besloten den Minister te verzoeken de waardegrens van schoe nen te bepalen op f 17.50. vrij te stellen waterlaarzen van veileder en in het algemeen schoenen voor voet afwijkingen deze laatste uitzondering in overleg met deskundigen nader te omschrijven. Door den Secretaris wordt mede gedeeld, dat in de voor-vergadering der afdeeling Kleinbedrijf de wensche- lijkheid is betoogd, dat wordt onder steund wat door middenstandsveree- nigingen reeds is aangevoerd tegen de administratieve lasten, die vooral het winkelbedrijf worden opgelegd, tegen de belasting van eenvoudige consump tie in café's en restaurants van handels reizigers, tegen de belasting van som mige verbruiksartikelen, als ontbijtkoek, chocolade, koekjes en dergelijke en dat besloten is deze vergadering voor te stellen in het te verzenden adres de geopperde bezwaren op te nemen Zonder hoofdelijke stemming wordt daartoe besloten. (Wordt vervolgd.) BINNENLAND. De staat heeft de gemeente Amsterdam gedagvaard om op 27 April e.k. bij procureur te verschijnen voor het Gerechtshof te 's Gravenhage, ten einde te hooren eischen de ver nietiging van het vonnis der arron dissementsrechtbank te 's—Gavenhage van 30 December 1924, waarbij de eisch dier gemeente in zake het nog niet uitgekeerde Restitutiefonds van het Centraal Verrekenkantoor voor Brandstoffen is toegewezen. Deze zaak zal dus thans in hooger beroep behandeld moeten worden. Van den uitslag hangt de beslissing af over de aanspraken van alle andere grootverbruikers, welke hun belangen ter behartiging hebben opgedragen aan het daarvoor indertijd opgerichte comité. De volgende op het politiek advies geplaatste candidaten hebben den wensch te kennnn gegeven, daarvan te worden afgevoerd: 1. Dr. H. W. E. Moller, Tilburg. 2. Mevr. W. A. Brouns-van Besouw, Den Bosch. 3. A. J Loerakker, Schoten. 4 G. W. Kampschöer, Monster. 5. P, L. H. Cremers. Nuth (L.). Ingevolge lid 7 van het Algemeen Kiesreglement wordt dit ter openbare kennis gebracht. De Bondssecretaris, FRANS TEUL1NGS. 's-Hertogenbosch, 2 April 1925. Naar de Tel. verneemt, wordt op het oogenblik de mogelijkheid van een bezoek van het Belgische konings paar aan het Nederlandsche Hof ernstig overwogen. Op het oogenblik is ten aanzien hiervan nog geen officieele beslissing genomen en er is ook nog geen datum vastgesteld doch de aan dacht van den den koning blijft op deze aangelegenheid gevestigd. Koning Albert zou van deze gelegen heid gebruik willen maken om koningin Wilhelmina dank te zeggen voor het geen Nederland tijdens den oorlog heeft gedaan ten behoeve der Belgische vluchtelingen en voor het aandeel van Nederland in de werkzaamheden van het Spaansch—Nederlandsch comité ten bate van de levensmiddelenvoor ziening van België tijdens de Duitsche bezetting Een beslissing omtrent een en ander is niet te wachten voor de verkiezingen in België zullen zijn afgeloopen en het nieuwe kabinet zal zijn geconstitueerd. De Morgen, het orgaan der Michaelisten, meldt van de vergadering te Utrecht De deelnemers aan die vergadering zijn niet door het 'oude bestuur en zelfs niet door een contactcommissie der groepscomités bijeengeroepen. Het was een samenspreking van min of meer op den voorgrond tredende Michaelistische personen en candidaten, Er zijn geen besluiten genomen omdat die niet genomen konden worden. En verre van tegen den vrede van Utrecht in te gaan heeft deze vergadering veeleer bereikt, dat de vredesbepalin- gen althans van St. Michaelzijde niet zouden worden geschonden. Het blad verklaart zich tegen vrije lijsten en wil de actie beperken tot de middelen, welke thans in de R. K. Staatspartij zelve beschikbaar zijn. Bij Kon. besluit is aan jhr. Citters commissaris der Koningin in de pro vincie Gelderland, en aan mr. A. F L. graaf van Rechteren Limburg Almelo commissaris der" Koningin In de pro vincie Overijssel, op hun verzoek onderscheidenlijk met ingang van 16 April en van 1 Mei op de meest eer volle wijze uit hun ambt ontslag ver leend, met dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten door hen aan den lande bewezen. Bij Kon, besluit van 28 Maart is met ingang van 16 April tot commis saris der Koningin in de provincie Gelderland benoemd,mr. S. Baron van Heemstra. De Eerste Kamer heeft het wets ontwerp tot afschatfing van den zomertijd verworpen met 32 tegen 17 stemmen. De zomertijd blijft dus gehandhaafd. Het Haagsch Correspondentie- bureau meldt Zijn wij wel ingelicht, dan zal, nu de Eerste Kamer het wetsontwerp tot afschaffing van den zomertijd in geen geval kunnen geschieden alvorens de zomerdienstregeling der Spoorwegver keer in wanorde gerake. Vermoedelijk zal de invoering dus eerst in de eerste dagen van juni, wellicht 5 Juni, kunnen plaate hebben. 11. Vaststelling pensioensgrondsla gen van Bataille. 12 Rondvraag. 13 Reclames van schoolgeld h. Proces verbaal van kasopneming le kwartaal 1925. HERPT. (Vervolg). Vervolgens sprak de heer Ch. van Herpt. Hij meent, dat nu er enkele gediplo meerde boeren over Herpt worden losgelaten, en de meeste behooren tot den R K. Jongen Boerenstand, als door het Bestuur der afdeelipg toegevoegd bestuurslid ook wel iets in 't midden te mogen brengen vooral een woord tot de cursisten. Gij hebt het boeren bedrijf in al zijn onderdeelen leeren kennen, gij hebi gezien hoe schoon het is en hoeveel verborgenheden er in zitten, door deze cursus is U geleerd hoe gij er dat alles uit kunt halen Er is U geleerd op welke manier gij oordeelkundig met bemesting kunt omgaan, hoe gij kleine proeven kunt nemen en wat er met oordeelkundige grondbewerking verdiend kan zijn, welke voordeelen er te behalen zijn met rationeele voedering, hoe gij met de minst noodige voedingstoffen de hoogst mogelijke productie kunt krijgen wat er aan gelegen is bij eene reine melkbehandeling en winning, van hoe groot nut een rationeele opfok der jonge dieren is, wat er met verbetering genheid enkele woorden te spreken. Op de eerste plaats heette hij in naam van alle leerlingen allen hartelijk en welgemeend welkom. Hunne tegen woordigheid hier getuigt van groote belangstelling, niet alleen voor het landbouwonderwijs in het algemeen, maar vooral voor dat onderwijs in Herpt. Niet alleen een woord van dank was het doel zijner aanspraak bij deze< gelegenheid, op de eerste plaats wilde hij in naam van alle leerlingen den heer Huizinga bedanken voor de moeite die hij zich getroost heeft om hier den cursus te doen slagen Hij immers heeft meermalen Herpt bezocht om den cursus te openen en te zorgen dat het onderwijs zoo goed mogelijk gegeven werd. Ook den burgemeester komt een woord van dank toe. Hij heeft getoond dat de boeren van Herpt hem na aan het hart liggen, nu toont hij weer duidelijk dat hij er prijs op stelt, dat de jonge boeren hier grondig landbouwonderwijsontvangen, om alzoo echte boeren van Herpt te worden. Ook den ZeerEerw. Heer Pastoor een woord van dank. In den korten tijd tijd dat hij hier in Herpt is. heeft hij er steeds naar gestreefd om de jongens ontwikkeling bij te brengen en wanneer hij het er bij de jongens niet genoeg zaam in kon prenten, zorgde hij er voor de ouders aan te sporen, om gelegenheid tot ontwikkeling te geven. Ook het Bestuur van den Boerenbond geschenk ziet, dat toch niet voor een beetje te koop is. dan meent hij toch wel dat dit uit het hart komt en wil hij het gaarne aanvaarden. Hij hoopt dat de samenwerking die gekomen is, niet zal afgebroken worden, maar zal voortduren, dat de eendracht zal be houden blijven om eensgezind de vruchten van den cursus te plukken. Nogmaals dankte hij voor het prachtige geschenk. Hierna gingen de genoodigden naar huis en bleef de heer Ceelen met zijn cursisten nog enkele genoegelijke oogenblikken bij elkaar. Het tweede doelpunt tegen de Duitschers, in den Internationale Voet badwedstrijd HollandDuitschland20 Maart te Amsterdam gehouden, waarbij Jlollaud won niet 2—1. DRUNEN. Vergadering van den Ge meenteraad op Dinsdag den 7 April 1925 des avonds ten zeven uur. Onderwerpen ter behandeling 1 Ingekomen stukken a. Uittreksel uit het Koninklijk Be sluit van 2 April j.l houdende goed keuring van het besluit van H H. Ge deputeerde Staten van Noordbrabant tot wijziging der jaarwedde van den gemeente-ontvanger. b. Verslag met balans, winst- en verliesrekening der Woningbouwver eeniging „Drunens Welzijn" over het jaar 1924. c. Verzoekschrift van het gemeente- bestuur van Heemstede om adhaesie te betuigen aan een adres van inge zetenen van Heemstede waarbij in overweging wordt gegeven de regee ring te verzoeken maatregelen te tref fen om langs beteren weg dan annexatie het land tot voorspoed te brengen. d. Verslag volkshuisvesting over het jaar 1924. - e. Gemeenteverslag over het jaar 1926 f. Goedgekeurde wijziging der ge- meentebegrooting 1924. g. Verslag van de Commissie tot wering van schoolverzuim over 1924 2. Verzoek van J. Velthuyzen alhier om in afwijking van de plaatselijke rooilijn een houten loods te mogen oprichten. 3. Vaststelling kohier van de Hon denbelasting voor 1925. 4. Wijziging gemeentebegrooting 1924. 5. Aangehouden verzoek van het hoofdbestuur der Internationale ten toonstelling voor de schoen- en leder industrie Waalwijk 1925 om in het garantiefonds deel te nemen. 6. Vaststelling heffingspercentage ge meentelijke inkomstenbelasting belas tingjaar 1925/1926. Voorstel Burge meester en Wethouders 3°/0. 7. Voorstel van Burgemeester en door stierhouderijen en fok- en con- trole-vereenigingen te bereiken is en zoovele andere dingen meer, in één woord gij hebt geleerd hoe gij uw bedrijf moet uitoefenen om het zoo winstgevend mogelijk te doen zijn. Nu zou ikU den raad willen geven, oefent in de practijk uit wat U hier theoretisch is geleerd en dan zou ik de ouders der cursisten willen verzoeken, laat uw jongens het geleerde toepassen in de practijk, steunt hen daarin. Laat ze toch leeren wat ze willen en kijk het dan zelf eens goed af en als ge dan gezien hebt, dat ze iets goeds gedaan hebben, laat ze dan ge rust toetobben doch zet bij de eerste tegenslag ook geen paal en perk aan hun jeugdige wilskracht, ge zult zelf ook wel eens ooit iets gedaan hebben dat minder goed is uitgevallen, en gij cursisten begint niet met direct groote sprongen, maar begin van onderaf met kleine dingen zooveel te gemakkelijker zal het U zijn anderen te overtuigen. Ik ben zelf nog betrekkelijk jong en het is misschien wel boud zoo te spreken, doch vele nieuwigheden heb ik mede aangepakt, dikwijls heb ik er een zwaren strijd om moeten strijden, doch nog geen oogenblik heb ik er spijt van dat ik er aan begonnen ben. Neen, menigmaal heeft het mij voordeel gebracht, al is het dan niet altijd zoo direct zichtbaar. En gij die op andere wijze hen in hun zucht naar ontwikkeling kunt steunen, verleent die ook krachtdadig. een woord van dank. Dat heeft gezorgd dat de cursus hier gegeven werd, om in de afdeeling de landbouwwetenschap te doen bloeien om zoo een waardige opvolging te verkrijgen Maar voor namelijk achtte hij het zich ten plicht Mhr. Ceelen een woord van dank te brengen uit aller naam. voor al de moeite en zorgen die hij zich heeft getroost, zonder ook maar iets te sparen om hen maar zoo goed mogelijk te onderrichten De leerlingen zijn er van overtuigd dat hij zijn uiterste best heeft gedaan om in de lesuren en daarbuiten de landbouwwetenschap zoo grondig mogelijk aan te brengen. Als blijk van dank bood hij den heer Ceelen een prachtig koperen boekenrek aan. De ZeerEerw. Heer Pastoor meende na al die woorden nog even den heer Ceelen te moeten feliciteeren met het behaald succes, doordat aan alle leerlingen een diploma kon worden uitgereikt Dit pleit voor de bevattelijke wijze waarop hij onderricht weet te geven. Hij sluit zich aan bij den heer Huizinga, waar deze den raad gaf het geleerde voort te zetten door het lezen van vakbladen, iets wat Z.Eerw. al meerdere malen heeft gezegd. Als er iemand op de bres staat voor ontwik keling, dan is het wel de pastoor, want hoe meer ontwikkeling, hoe flinker boeren Tot slot sprak de heer Ceelen nog een enkel woord tot den heer Huizinga. den burgemeester, den pastoor voor En nu het bestuur van den R K Jongen zijn vrij lokaal, den boerenbond en de Boerenstand tot de gediplomeerden behoort, zou ik hen vooral den raad willen geven, steunt elkander in het onderling tot stand brengen van wat ge hier geleerd hebt, tracht door uw opgedane kennis elkaar te helpen en uw kennis te vermeerderen en desnoods er van aan anderen mede te deelen. En gij, bestuur van den grooten boerenbond, gij die op rijperen leeftijd Wethouders tot het aangaan van een zijt gekomen, gij die weet dat kennis kasgeldleening groot f 10660 8 Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot gedeeltelijke vernieu wing van den keiweg langs de kerk over een lengte van 50 M. 9. Voorstel van Burgemeester en Weth. betreffende het converteeren van de 6 °/0 geldleening van 1918 in een 5 °/0 geldleening. 10. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot aanschaffing van brand weermateriaal. macht is, helpt de jonge gediplomeerden met alle kracht en macht die in u is, opdat zij kunnen werken niet alleen tot hun eigen voordeel, maar tot aller leering, opdat wij kunnen zijn de glorie pnzer afdeeling. Dit moge de toekomst ons geven. Vervolgens nam de cursist Piet de Wilt het woord. Als een der oudste leerlingen rekende hij het zich ten plicht, bij deze gele cursisten. Het is moeilijk het getal leerlingen bij elkaar te brengen. Zij hebben steeds belangstelling getoond Ook dankte hij de boeren voor de practische lessen bij hen genoten en den directeur der boterfabriek Het heeft hem getroffen dat zooveel ouders de sluiting bijwoonden. Hij feliciteerde de leeilingen met het diploma, dat zij vooral door eigen kracht verdiend hebben. Er zijn er die maar 5 maal tijdens den geheelen cursus verzuimd hebben. Hij dankte voor de prettige samenwerking en de vriendschappelijke manier waarop het er toeging. Hij heeft zijn plicht gedaan en had dus geen geschenk te aanvaarden Men leest zoo dikwijls dat op het einde van een cursus een geschenk wordt aan geboden. Het wordt haast als een formaliteit beschouwd, als een soort sleur, maar als hij hier dat kostbare GEMENGD NIEUWS. Omtrent den ramp bij Detmold melden Duitsche bladen nog: Bij het overzetten der troepen be diende men zich van een pontonpont. Vroeger geschiedde het overvaren over groote rivieren door middel van een gesloten pontonbrug, doch thans is deze wijze van overzetten om bepaalde redenen niet meer te gebruiken. Nu waren vier pontons aan elkaar gekoppeld en in een groot vaartuig herschapen. Plotseling braken door nog niet opgehelderde oorzaak de verbindingskettingen en de booten kantelden in de snelstroomende rivier zoodat de bezetting te water geraakte Onder de manschappen schijnt angst te zijn ontstaan, met het gevolg dat zij zich te veel op enkele punten vereenig- den en de booten door overbelasting omsloegen. Hoogstwaarschijnlijk kon een ge deelte der soldaten niet zwemmen, terwijl zij allen voor een marsch waren uitgerust Vandaar dat de ramp een catastrofe werd. De streek, waarin het ongeluk ge beurde, is betrekkelijk dun bevolkt en ligt op enkele kilometers afstand van de Westfaalsche poort. Toch was spoedig hulp ter plaatse, maar men zag sommige soldaten voor zijn oog vercrinken. 9 Een draadloos N T A. telegram uit Londen meldt: Ofschoon gisteren een nieuwe me thode bij het reddingswerk in de ondergeloopen kolenmijn te Scotswood bij New Castie werd toegepast, werden er geen teekenen van leven in de mijn waargenomen. Een geofoon, een instrument, dat tijdens den oorlog door Engelsche in genieurs gebruikt werd om geluiden over lange afstanden te ontdekken, werd door twee ingenieurs mee in de mijn genomen, waar j 1. Maandag ge lijk men weet, 38 mannen en jongens waren ingesloten door het water, dat gestegen was, tot een punt, tien vadem hooger liggend dan de plek waar één der ingesloten mannen beveiliging zou hebben kunnen vinden. Het zorgvuldig zoeken echter der ingenieurs deed geen geluiden erkennen die eenige hoop zouden hebben kunnen geven op het behoud der slachtoffers. Uit het Wilhelminakanaal onder Dongen is het lijk opgehaald van den kantoorbediende J. J. uit Oosterhout, die daar sinds drie weken vermist werd. Dinsdag is bij het probeeren van een buis op de torpedoboot G 8 op de werf te Wilhelmshaven, tengevolge van het eraf vliegen der pakking van een stoomzuiger stoom in de stokers ruimte gestroomd. Twee stokers en twee ketelsmeden werden gedood. Een machinistenleer ling, een stoker en twee werfarbeiders werden zwaar gewond. Uit Chicago wordt gemeld, dat j 1. Zondag in of vlak bij Chicago twaalf menschen zijn omgekomen bij automobielongelukken. Bij een dier ongelukken verloren acht menschen het leven, Dat was toen een trein een auto vermorzelde op den overweg. Gisteravond tusschen 9 en half tien heeft zich in de Hoeksche straat te Tilburg een droevige scene afge speeld Zekere B., oud 32 jaar wiens 3 jeugdige kinderen zijn opgenomen in het instituut voor verwaarloosde kinde ren, is thans woonachtig bij de familie L. aldaar. Reeds eenig^n tijd ontstond intieme verhouding tusschen B. en de vrouw van L Dit werd aanleiding voor een voortdurenden hevigen twist. Zoo ook gister. Na hevige woordenwisselirg trok L. het mes en bracht B. eenige steken toe in het achterhoofd. Hevig bloedend verliet B. het huis om zich te doen verbinden in het nabijgelegen politie bureau. Hij kon echter het bureau niet meer bereiken en stortte onder een heg neer. Eenige oogenblikken daarna gaf hij reeds den geest. De dader is onmiddelijk gearresteerd Dinsdagavond omtrent 9'/2 uur werd op den Hertogsingel te Maas tricht den 45 jarigen J. Frissen door een gemeente autobus waarvan hij in volle vaart wilde afspringen, het hoofd verpletterd. De G G. D. vervoerde den ongelukkige, die bijna direct dood was naar Calvarienberg Den chauffeur K. treft geen schuld. F. was ongehuwd.

Echo van het Zuiden | 1925 | | pagina 7