Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. FEULLETON „NOO&D-BRABAND" NUMMER 28 WOENSDAG 8 APRIL 1925 48e JAARGANG. M UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-AdresECHO. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD. GEMEENTERAAD. RAAMSDONK. Openbare vergadering van den Raad dezer gemeente op Zaterdag 4 April des avonds ten 6 uur. Voorzitter Edelachtb. heer Moons Klokslag 6 uur opent de voorzitter de vergaderingafwezig is de heer P. van Dongen. De notulen der vorige vergadering worden onveranderd goedgekeurd en vastgesteld. Aan de orde 1. Ingekomen stukken. Een schrijven van de gemeente Heemstede om adhaesie te betuigen aan een adres waarbij de Regeering verzocht wordt maatregelen te treffen om langs beteren weg dan annexatie het land tot voorspoed te brengen, wordt voor kennisgeving aangenomen. Het verslag van het correspondent schap der Arbeidsbemiddeling, de Commissies van toezicht op het Lager Onderwijs van het Dorp en het Veer, worden voor de leden ter visie neder- gelegd. 2. Aanbieding verslag van den toe stand der Gemeente over 1924 en van hetgeen tot verbetering der volkshuis vesting is verricht over hetzelfde jaar. Voorzitter. Ook deze verslagen zul len ter visie worden nedergelegd en dan hoop ik dat de heeren deze inder daad eens zullen komen inzien Van Dongen—Torman. Ik heb daarin gelezen dat de v/egen in goeden toe stand verkeeren. Dat is toch een beetje al te mal Voorzitter. Ja, daar staat verder dat ze door het graven voor de waterlei ding danig hebben geleden. 3. Ontwerp verordening tot wijzi ging der verordening ter voorkoming en blusschen van brand. Voorzitter. Burg. en Weth stellen voor in de politie-verordening eenige bepalingen op te nemen dat het ook op openbare terreinen, opslagplaatsen enz. waar licht ontvlambare artikelen worden verwerkt, gelost of geladen, verboden is te rooken. 42) Heeft men op dergelijke plaatsen kunstlicht noodig. dan moet daarvoor vergunning aan Burg. en Weth. wor den gevraagd. Broeders. Dat. bij het lossen en laden ook niet mag worden gerookt, lijkt mij nogal bezwaarlijk, want veel man nen zijn er die 's morgens eerst liever een pijp tabak rooken dan b.v. een boterham eten. Ik zou daarom zeggen dat men zijn pijp moet voorzien van een dop Is dit niet het geval, dat men dan strafbaar is. Zijn de grondstoffen van heel licht ontplofbaren aard, dan moet het rooken geheel worden ver boden, maar bij het lossen van hout en riet zou ik laten rooken indien ze hun pijp van een dop hebben voor zien. Zijlmans. Bij het lossen van hooi, stroo en riet moet men het rooken heelemaal verbieden, want er is niets zoo vlug in brand dan juist dat goedje. Dat hebben we kort geleden weer gezien. Broeders. Hoe zal het worden nage leefd. Er staat ook in de verordening dat jongens beneden de 14 jaar niet mogen rooken en men moet het maar eens aanzien. Verordeningen in het leven roepen die maar een wassen neus blijken te zijn, daar schiet men toch ook niets mee op. Van Rijen. Ik zou het rooken ook bij het lossen en laden van riet streng verbieden, want het gevaar is niet alleen het rooken, maar het aansteken van de pijp op zichzelf is reeds heel gevaarlijk. Voorzitter. Men moet het kwaad met wortel en al uitroeien en dan moet men geen gelegenheid geven om een pijp tabak aan te steken, want 't zit 'm direct niet in het rooken maar juist in het aansteken van de pijp, zooals de heer Van Rijen terecht opmerkt. Om brand te voorkomen moet men alles verbieden. De gevolgen zijn te groot en zeker ook voor de menschen die daar altijd werkzaam zijn en daarom mogen ze zich wel een kleine opoffering getroosten. Broeders. Dat is ook wel zoo. maar ik denk dat men er zoo weinig aan zal doen Voorzitter. Als er maar eens een paar processen-verbaals zijn gemaakt, ook tegen hen die het opzicht hebben, dan geloof ik wel dat men het zal laten. Netten. Wie is de schuldige? Voorzitter. Die rookt. Rookt de patroon, dan krijgt die proces-verbaal. Netten. Dat bedoel ik direct niet. Mijn bedoeling is als de patroon er niet is en de knechts rooken, wie krijgt dan een proces-verbaal Voorzitter. De knechts natuurlijk en de patroon ook als hij geen bordjes heeft geplaatst dat het verboden is te rooken. Netten. Ik zou den patroon altijd maar wat strafbaar stellen, zooveel te eerder zal het met het rooken gedaan zijn. Voorzitter. Ik geloof dat, als door den patroon het voorbeeld wordt ge geven, het door den werkman niet zoo zwaar zal worden opgenomen als ze tijdens die werkzaamheden geen pijp tabak mogen rooken Met algemeene stemmen wordt hierna het voorstel van Burg. en Weth aan genomen 4. Ontwerp-besluit tot verhuring van een gedeelte der voormalige O.L. School aan het Heereplein, aan het Bestuur der Vereeniging tot stichting en instand houding van een vergaderlokaal voor Protestantsche belangen voor de ge meente Raamsdonk te Raamsdonksveer. Voorzitter. Enkele lokalen zijn al (ngrr^WAALWU DOOP. ERVARING STERK-, vrij en de rest komt nog vrij. Burg. en Weth. stellen voor de lokalen voor den tijd van 6 jaar te verhuren en wel bij gebruikmaking van één lokaal f 100. bij gebruikmaking van twee lokalen f 150 en bij gebruik making van drie lokalen f200. Van Woerden. Mag de vereeniging zoo'n lokaal dan weer verhuren voor bruiloften enz. Voorzitter. Ik zou zeggen van niet, want dat is onder-verhuren. Van Dongen-Torman. Dat ligt ook niet in de bedoeling van het bestuur der vereeniging. Het voorstel van Burg. en Weth. wordt daarna met algemeene stemmen aangenomen. 5. Ontwerp-besluit tot wijziging der gemeentebegrooting, dienst 1924. Conform het voorstel van Burg. en Weth. wordt besloten. 6. Ontwerp-verordening en artikel 114 bis der Gemeentewet, betreffende het Gemeentelijk Electriciteitsbedrijf. Voorzitter. Tengevolge van de nieuwe voorschriften voor de begrooting moet de begrooting van dit bedrijf daarmede in overeenstemming worden gebracht. Zijlmans. Hoe zit het met die centen die de directeur van de buitengemeenten ontvangt? Voorzitter. Daar krijgt de gemeente 50 pCt. van. Zijlmans. Daar heb ik nooit iets van in de rekening gezien. Hij heeft hier een groot geld en daarom mag de gemeente het wel hebben. Voorzitter. Dat hij zoo nu en dan eens in een andere plaats de boel nagaat en in orde brengt, dat is ook voor ons bedrijf van belang, want hoe meer hij op de hoogte komt van alle mogelijke finesses die er in het vak bestaan, hoe beter het is, want ontegen zeggelijk komt dat ons bedrijf ten goede.' Hij heeft een dag in de week ter be schikking en mij dunkt dat daar niets tegen is, vooral ook nog omdat de gemeente 50 pCt. van al wat hij er zoo weet bij te verdienen, profiteert Zijn salaris is niet zoo heel hoog. 7. Alsvoor van het Vleeschkeurings- bedrijf. Wordt aldus besloten. 8. Ontwerpbesluit met plan tot vaststelling rooilijn in deze gemeente. De Voorzitter laat onder de leden verschillende teekeningen circuleeren en merkt op dat over het algemeen genomen de rooilijn op 8 M. van de middellijn van den weg is genomen, behalve bij zijstegen. In het geheel genomen is zooveel mogelijk gedaan dat de menseden er zoo min mogelijk last van ondefvinden. Van Dongen—Torman Meermalen ziet men dat de huizen schuins langs den weg worden geplaatst. Kan dat niet voorkomen worden want dat is alles behalve fraai. Voorzitter. Dat is een zeer moeilijke kwestie. Er wordt wel een teekening aangeboden, maar Burg. en Weth. zijn op dat gebied niet deskundig- en om dat alles naar Heemschut te zenden wordt te duur. Van Dongen—Torman Zoovermoet men niet gaan, dat is ook mijn bedoe ling niet. De gevel moet toch voldoen aan eenige eischen. Ik dacht dat daar al toezicht op was. Voorzitter. Dat is ook inderdaad zoo maar wij zijn niet deskundig. Wij moeten ook rekening.houden met de plaats en toestanden en vooral de beurs die men voor het bouwen ter beschik king heeft Van Dongen—Torman. In de Ko ningstraat heb ik het gezien dat het met een kleine wijziging, die geen geld behoefde te kosten, heel wat fraaier kon gemaakt worden, 't Lijkt nu wel ^een schuur met een paar ramen er in. Voorzitter. Ik geef toe dat er huizen neergezet zijn die niet zoo erg mooi zijn. Van Dongen—Torman. En dat die huizen zoo schuin worden gezet, is daar niets aan te doen. Voorzitter. Neen, daar is niets aan te doen. dat kunnen wij niet voorko men want er wordt rekening met de rooilijn gehouden. Dat ze zoo wel eens bouwen zit 'm in het land omdat dit hoekig is. In een stad -kunnen ze dat weer direct gebruiken voor een ander huis, maar hier is er weinig aan te doen. Op den Stadsweg worden de men schen verplicht een tuintje voor het huis aan te leggen. Zonder verdere op- of aanmerkin- gen wordt hierna de rooilijn vastgesteld zooals door Burg. en Weth. is ont worpen. Bij de rondvraag informeert de heer Zijlmans hoe het is gegaan met de De Echo van het Zuiden, Waalwykstlie en Langslraatscüe Courant, Dit blad verschijnt WOENSDAG EN ZATERDAG. Abonnementsprijs per 8 maanden 1.25. Francoijper post door het geheele rijk 1.40. Brieven, Ingezonden stokken, gelden en*, franco te «enden aan den Uitgever. van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN' EERSTE DEEL. Vruchteloos pogen. Hare verzwakte krach ten hadden haren opgeliitsten moed ver raden en nogmaals viel zij loodzwaar terug op haar bed. Dokter Grisol was verschrikt achteruit gedeinsd en de burgemeester stormde reeds de trappen af. Alleen de baron had zich niet verroerd; op zfln gelaat, aan hetwelk hij alle uitdruk kingen kon geven, stond diep medelijden te lezen. Grisol naderde Cazéres en zeide hem op stillen toon Beproeven haar rede te doen verstaan, is volstrekt nutteloos. By het liooren uwer stem windt zij zich op, een enkel woord van u maakt haar-woedend. Ik weet het zeer goed en gij kunt u een gedachte vormen van het ongeluk dat mij treft. Schep moed, antwoordde de dokter. Op dit oogenblik ontsnapten diepe zuchten aan de bleeke lippen van mevrouw Cazéres. De hevigheid van het zielelyden verdub belde de lichamelyke smart en de zuchten, de jammerklachten veranderden weldra in snijdend gillen en huilen van pijn. Gazeau was weer binnen gekomen, maar met veel voorzichtigheid. Hy verwachtte elk oogenblik de „zinne- looze" voor hem te zien oprijzen, evenals een spook, om hem te wurgen. Dat kan zoo niet blyven duren, mom pelde hy tusschen de tanden. Dat is onuit staanbaar voor een overste der gemeente. Prfls der Advertentien 20 cent per regel; minimam 1.50 Reclame* 40 cent per regel. BtJ contract flink rabat Advertentlön moeten Woen»dag en Vrijdag dos morgen* om mitorljjk 9 mor in on* beult ■tJn. Een zinnelooze in mijn liuis, 't is om zelf zot te worden. Hij stapte van de kamer in den gang en van den gang in de kamer. Neen, die toestand kan niet langer du ren. Ik ga het kortaf aan den baron ver klaren. Hy zal er my lat' r dankbaar voor zijn. .Ta, zeker, dankbaar zal hy er voor zijn. Dankbaar voor zijn. Gazeau geloofde waar lijk niet d,at hy zoo goed de waarheid zei. Intussclien, ging liy voort, zal ik dok ter Grisol hier houden. Een inensch weet nooit wat er kan voorvallen, 't Is beter zyn voorzorgen te nemen. Met drie zullen wy niet te veel zyn. Maar my dunkt dat Grisol er ook wat schrik van heeft. Daarna hield men beraadslaging in de salon. Met veel omzichtigheid, na veel omwegen liet de burgemeester Cazéres verstaan dat die toestand, kost wat kost, moest ophouden. De baron vroeg niet beter dan dat de openbare macht hem zou helpen. Nu was zijn doel bereikt. Aan den burgemeester en den dokter, die probeerden hem te dwingen om onmiddelyk een beslissing te nemen, gaf hij tot ant woord Doe wat ge wilt, ik zal in alles gehoor zamen, ik heb den moed niet meer om zelf te handelen. De burgemeester had Grisol aangezet om by den baron aan te dringen. -Gij handelt in uw eigen belang, zeide hy, gij kunt niets dan er by winnen en zon der u kan ik niets. De baron vond duizend ongegronde rede nen om nog te wachten vooraleer de baron nes naar een zinneloozengesticht over te brengen. Liet de toestand van de zieke toe dat men haar zou verplaatsen? Was het geen onmen- schelyke wreedheid haar in dien toestand te laten reizen? Dokter Grisol, door Gazeau opgestookt, wist op alles een gepast antwoord te geven. Hij zou haar een sterke dosis verdoovingS- poeder toedienen, op die wyze zou haar ze nuwgestel gansch gevoelloos zyn en zij zou zonder gevaar een reis kunnen ondei-nemen. Met wie zal zy een reis ondernemen? want gy zult mij toch niet alleen laten, vroeg de baron jammerend. MAATSCHAPPIJ VAN VERZEKERING OP HET LEVEN De burgemeester en Grisol weken een stap achteruit. O, als zy maar goed verzorgd is, ging Cazéres voort, geld is niets voor mij, ik ben ryk genoeg. Voor haai. wil alle opoffe ringen doen. Wat u aangaat dokier, gij moogt op mijne diepe erkentelijkheid, zoo wel als op een goed loon rekenen. Uwe dien sten, beste burgemeester, kan een mensch niet met goud of zilver vergelden. Maar ik bezit veel invloed, ik heb vrienden die veel ■te zeggen hebben. Al mijn' krachten zal ik inspannen om u de erken telykheid te bewij zen die ik u verschuldigd ben. Wie zou iets hebben kunnen weigeren aan dien duivelschen man, die u op zulke wijze wist te vleien? Eens besloten de barones in een gesticht te plaatsen moest er nog vastgesteld worden welk gesticht men zou kiezen. Na menige omwegen en met de uiterste voorzichtigheid gaf de baron te verstaan •dat liy een gesticht kende, een gesticht van de eerste klas, in den omtrek van Mantes- la-Iolie, waar, volgens hem, men de arme zinnelooze zou aannemen. Daar zou zij zoo goed zyn als thuis, zelfs beter verzorgd, zij zou daar een paviljoen voor haar alleen hebben met hare eigen dienstboden. Dat zal schrikkelijk duur kosten, zeide* Gazeau met een betrokken gezicht. De baron gaf een teeken waardoor hij liet verstaan, dat voor hem het geld niet de minste waarde had. Wel, indien het gansch myn fortuin kostte, sprak hy, wat geeft mij dat, als zy maar goed is. De burgemeester en Grisol waren het eens om te verklaren, dat de baron wondersclioo- ne en edele gevoelens bezat. Nu ,zoo gezegd, zoo gedaan. De burgemeester maakte dadelyk de noo- dige papleren gereed, want de formaliteiten waren zeer eenvoudig. Een getuigschrift van den burgemeester en een van den g neesheer en de zaak was geklonken. Vier en twintig uren tyds waren niet noo dig om de maatregelen, door Gazeau en Grisol genomen, ten uitvoer te brengen. De barones werd in een oude, versleten koets overgebracht naar St. Pol, daar stond een rytuig ter harer beschikking. De barones, onder den indruk van de poe der. bevond zich in een staat van buitenge wone moedeloosheid die haar allen weer stand onmogelijk maakte. Ternauwernood was zij b' wust van haren Iy denstoestand, zij liet zich begaan geiyk een doode. By de woorden hadden de gelaatstrekken van de ongelukkige zich samengetrokken, hare oogen stuurden een stil gebed ten he mel. Zy geloofde niet aan xlat uitvindsel. Maar wat kon het haar schelen, waar heen men haar zou brengen? Alle weerstand was in haar vernietigd, weerloos leverde zij zich over aan hare heu len. Op het kasteel van Kermor, by Alexis Livachoff. waakte men. Alexis was ten prooi aan onbeschrflfelyke angsten. Hy wilde Renée ter hulp snellen, maar Raoul de Boisdéant sprak hem de taal van het gezond verstand en legde hem voor oogen, dat het zijne plicht was, eerst en vooral voor mevrouw Cazéres te zorgen, vermits die ongelukkige niemand anders op de wereld had dan Alexis. Geheel bedroefd gaf Alexis toe aan de wyze raadgevingen van zijn vriend. Raoul de Boisdéant bleef niet werkeloos. In den geestestoestand waarin Alexis zich bevond, kon hy zich onmogelijk bezighouden met de fabriek. De ingenieur bestuurde thans feiteljjk ge heel de nijverheid. Daags voor liet vertrek van mevrouw Ca zéres kwam Barbara, die op inlichtingen j was uitgeweest, geheel ontsteld terug. Zy hebben een rijtuig besteld Dij Duot, den rytuigverhuurder van Saint-Pol, er valt niet aan te twyfelen dat zij het arme schep- sel gaan wegvoeren. Wij moeten weten, waarheen zij haar gaan brengen, zeide Boisdéant, dat is het voornaamste. Vandaar zullen wy Cazéres op de hielen zitten. Als zy de reis maar ondernemen ge durende den nacht, zei Alexis, want my ken nen zy. Baron Cozéres had wérkeiyk den nacht verkozen om de moeder van Renée weg te voeren. Dank zy de duisternissen zouden zy op schudding en nieuwsgierigheid vermyden. Barbara kende den kerel die met het rytuig zou ï-yden. Veel te vroeg stond het rytuig reeds te wachten voor de woning van den burge meester. Pedivic had het middel gevonden om den koetsier aan de praat te krygen en zoo had hy vernomen dat zy naar Saint-Pol reden. Spoedig had men een rytuig gehuurd, waarin Alexis en Rnoul dadeiyk vertrok ken. De twee vrienden kwamen weldra te Saint-Pol aan, gingen het station in en wa ren juist in een le-klas rytuig gezeten, toen de zware koets kwam aangerold. Daaruit stapte mevrouw Cazéres, onder steund of liever gedragen door mannen van het gesticht. Gazeau, Grisol en Cazéres na men plaats in den geserveerden wagon. De portiers sloegen toe, een scherp gefluit weer klonk en de enprestrein stoomde in de rich ting van Parijs. Onderweg bekwam Boisdéant de noodige inlichtingen van den treinoverste. Die vrouw, zeide de bediende, is een zin nelooze, zy moet naar Mantes, dat denk ik ten minste, omdat de heeren een kaartje ge nomen hebben voor dat station. Te Mantes zouden zy gemakkeiyk de plaats kennen waar Mevrouw Cazéres zou opge sloten worden, want wanneer de trein overste het woord zinnelooze had uitgespro ken, was een lichtstraal voor de oogen der twee vrienden opgegaan en hadden Zij liet helsche plan vair den baron geraden. Wanneer mevrouw Cazéres opgesloten was, zonden Wladimir en zyn medeplichtige niets nïeer te vreezen hebben, het gevaar wuar- voor zy het meest schrikten was uit den weg geruimd. Een moeder kan bewyzen geven van bui- I tengewone krachtsinspanning, wanneer het er om te doen is haar kind te verdedigen; Moederliefde is een afgrond dien men niet peilen kan, een onuitputbare bron. I Wat Alexis aangaat, hij kon niet stil bly- ven zitten, zoo was hy 'gejaagd, ten prooi aan grievende ongerustheden. (Wordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1925 | | pagina 1