6É ECHO VAN HET ZUIDEN l No. 28 Woensdag 8April 1925 TWEEDE BLAD. PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 7 April 1925 De Ontvanger der dir. bel. enz alhier meldt ons het volgende. In de laatste helft dezer maand zullen aan belanghebbenden in de gemeente Waalwijk de beschrijvings biljetten Weggeld 1925/26 (waarvan overigens blanco exemplaren ten kan tore verkrijgbaar zijn) worden bezorgd De rijkaarten kunnen ten kantore worden gekocht op 21 April en vol gende werkdagen, uitgezonderd op 30 April en steeds uitsluitend van 9-12 uur. Voor de ingezetenen van Drunen en Nieuwkuik zal voor dit doel zitdag gehouden worden op het Raadhuis, en wel te Nieuwkuik op 10 April van 9'/2—l uur> en te Drunen op 17 en 18 April van 9'/2 - 1. Ook deze inge zetenen gelieven er aan te denken, dat op 30 April te Waalwijk geene kaarten verkrijgbaar zijn. Van vorige jaren zal men zich herinneren, dat de afgifte van rij kaarten overstelpende drukte met zich brengt, zoodat ieder zich zal moeten wapenen met eenig geduld. In het belang van eene vlugge afwerking wordt ieder, die daarvoor in de termen valt, dus aangeraden, thuis de biljetten nauwkeurig in te vullen en te teekenen, daar dit slechts onnoodig oponthoud mede brengt, wanneer dat nog op het kantoor moet geschieden. In de meeste gevallen zullen rijwiel- kaarten worden gevraagd men vuile dan inheeren- of da/nesrijwiel, be nevens merk en nummer, zooals dat op het rijwiel voorkomt (dus niet op de kaart van het vorig jaar). Het betalen van belasting op de dagen waarop te Waalwijk rijkaarten worden verstrekt, kan natuurlijk niet worden geweigerd evenwel zal men zichzelf en de vele omstanders verplichten wanneer men daarvoor andere dagen kiest, dan de acht ge noemde dagen in April en de eerste dagen van Mei, die dan in hoofdzaak voor de rijkaarten kunnen worden gebruikt. Ieder toone nu zijne mede werking, zoodat men zoowel vóór als achter het loket met een opgewekt gemoed de geweldige drukte kan trotseeren. Bij de gehouden onderhand-che aanbesteding door het Architecten bureau van Ree Bossaerts te Waal wijk, voor het restaureeren van 3 arbeiderswoningen voor rekening van den heer J P. van der Heijden te Waalwijk is als volgt ingeschreven Z. Treffers Zn., Waalwijk f3840 J. Trompen, f3475 M. in 't Veld, Sprang f 3360 A Kramer, Genderen f3194 W. van Heesch, Waalwijk f3162 Het werk is aan den Iaagsten in schrijver gegund. Zondag hield de Bossche Dioc. Werkliedenbond in het Bondsgebouw te 's Bosch zijn voorjaars Centrale Raadsvergadering, welke door 130 af gevaardigden. vertegenwoordigende 89 afdeelingen werd bijgewoond. 10 Afdeelingen waren niet vertegen woordigd. De Voorzitter de heer van Rijen leidde den nieuwen Bondsadviseur, Kapelaan de Kroon met eenige harte lijke woorden in als nieuwe Geeste lijke Raadsman van den Bond, de vreugde van het Bestuur vertolkend, dat juist de WelEerw. Heer de Kroon, die 18 jaar lang reeds als Kapelaan en huisgenoot van pastoor Mutsaers en in diens school als't ware gevormd, ook zijn opvolger was geworden. In den loop der vergadering kwam ook Mgr. Mutsaers nog van zijn be langstelling getuigen. De Voorzitter wenschte hem geluk dat zijne gezond heid weer zoover hersteld was, dat hij zijne gewone pastoorsbezigheden kan verrichten en hield een van groote waardeering getuigende afscheidsrede van den scheidenden Bondsadviseur en voorwerker van de Roomsche Arbeidersbeweging. Namens den Bond werd Mgr. Mutsaers ook een souvenir als stoffe lijk blijk van erkentelijkheid aange boden. Zichtbaar onder den indruk nam Mgr. Mutsaers afscheid van zijn vrienden, hen nog eenige hartelijk gemeende goede wenken ten beste gevend, Het eerste gedeelte van de vergade ring had een strikt huishoudelijk karakter in verband met aan een der Ambtenaren gegeven ontslag en de uitspraak van het Scheidsgerecht in deze. Na de pauze werd de rekening en verantwoording over 1924 behandeld e;i goedgekeurd. De ontvangsten wezen aan een eindcijfer van f37 307 62 en ie uitgaven van f37.173.88. er was dus een batig saldo van f 133 74 De begrooting voor 1925 werd behoudens een noodige wijziging vast gesteld, zooals ze door het besiuur -Was aangeboden. Besloten werd met 106 tegen 20 stemmen met ingang van 1 Juli de '■iondscontributie zoodanig te wijzigen, :at daarin de kosten van het Bonds- lad zijn begrepen en alzoo gebracht an 10 op 18 cent per maand. De aftredende bestuursleden de eren v. Rijen. Foppele en Herboldt rden herkozen, terwijl eerstgenoemde n mandaat als Bondsvoorzitter zag rnieuwd. Een uit het Bondsbestuur benoemde mmissie had een rapport samen- eld inzake een op te richten Brand- I assurantie, welk rapport na eenige dag van 't concours hippique zullen bespreking werd aanvaard. Tegen een volgende vergadering zullen nader uitgewerkte voorstellen worden gedaan Het laatste punt der agenda, een inleiding over: „Hoe dient de propa ganda thans te worden gevoerd", kon wegens het vergevorderde uur 't was reeds 5 uur geworden niet meer worden behandeld. Volgens mededeeling van het Centraal Bureau voor de Statistiek bestonden in 1923 hier te lande 327 ondernemingen, met een minimum jaarproductie van 1000 paar schoen werk. De verkoopwaarde van hare ee- zamenl. productie bedroeg f 24 471 000 De verkoopwaarde van de 4.607 000 paar schoenen was f23.930 000 Hier toe werden verbruikt o.a 8 791000 vierk. voet en 183 000 KG. overleder, 3.106 000 K.G. zooileder en 2 841 000 vierk. voet voeringleder. De totale sterkte van het personeel bedroeg plm. 15 September 1923 7415 personen op 31 December van dit jaar was in deze onderneming een machinevermogen van 5347 P K, op gesteld. Voor vergelijking met vorige jaren raadplege men onderstaande tabel >00 23 >od> >do> «2 o 2 o-, 9 o g-S x Uitvoerige gegevens (o m indeeling naar de voornaamste centra der schoenindustrie) zijn opgenomen in de Maart aflevering van het Maandschrift van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Maandag kwam de heer W met zijn auto uit de Stationstraat gereden om de Grootestraat in te draaien, juist toen de tram in aantocht was. Menschen die het ongeluk zagen aankomen waarschuwden door hand opsteken den heer W. nog. doch hij scheen de waarschuwingen niet te hebben gezien. Het gevolg was dat hij met volle vaart tegen de locomotief aanreed en werd meegesleurd tot dat de tram stilstond. De wagen werd vrij ernstig be. schadigd, doch persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Het rapport van den Nijverheids- raad aan den Minister van Financien inzake Weeldebelasiing zegt o m. be treffende schoenen, 't volgende: Belasting op stoffen, enz. Bij het al of niet belasten van kleeding, schoeisel, enz dient naar 's Raads meening met de volgende overweging rekening te worden ge houden. lo. Dure kleeding, schoeisel, enz. worden niet alleen gekocht uit weelde, doch dikwijls uit overweging, dat de aanschaffing van de beste kwaliteiten op den duur blijkt het goedkoopste te zijn. Ir. sommige gevallen is voor de uitoefening van het beroep dure klee ding en schoeisel noodzakelijk Om een paar voorbeelden te noemen, zij erop gewezen, dat zeelieden jassen gebruiken van duffel, hetwelk volgens opgave van deskundigen f 15 af '20.— per M2 kost. Voorts zal de prijs van uniform- kleeding over net algemeen de gestelde grens overschrijden. Baggerlaarzen en militaire rijlaarzen, die toch zeker duurder zijn dan f 15 per paar, kbnnen evenmin gezegd worden voor luxe-doeleinden te worden gebezigd. 2o Zullen deze artikelen nog veel meer dan thans reeds het geval is in het buitenland worden gekocht. Door deze kleeding aan te trekken bij het passeeren van de Nederlandsche grens zullen de koopers de belasting kunnen ontgaan, waardoor de Nederland sche kledingindustrie ten bate der buitenlandsche concurrentie zal worden benadeeld. Op grond dezer overwegingen komt het den Raad voor, dat de onder dezen post vallende artikelen bepèrkt dienen te worden tot die, welke onder het begrip van volstrekte weeldeartikelen kunnen wqrden gebracht, zooals kant, bont, pelswerk, veeren en andere dee- len van vogels, onderkleeding geheel van zijde of kunstzijde, vervaardigd. schoeisel van gohdleer of andere der gelijke grondstoffen gemaakt, enz. De monumentale ingang der Tentoonstelling met de smaakvolle- afsluiting langs den straatweg is uit den grond verrezen en aan de hallen enz. wordt met koortsachtigen ijver gewerkt. Met den aanvang der bouw- werken zou men zeggen dat de be langstelling voor dit grootsch onder nemen dagelijks en in elk opzicht toeneemt. Duizenden hebben dit eerste werk. dit sierlijke en grootsche begin reeds komen bezichtigen en de laatste dagen was het aantal inschrijvingen zeer groot Op elk terrein wordt druk gearbeid. De electrische feestverlich ting van gebouwen en terreinen be looft schitterend te worden. Op den groote paardenkeuringen worden ge houden, waarvoor rijk, provincie en comité belangrijke prijzen uitloven, onderhandelingen worden gevoerd over het houden van een internationalen voetbalwedstrijd, concoursen van mu ziekgezelschappen, enz., enz. Het huisvestingscomité neemt om vangrijke maatregelen dat ieder een hem passend logis zal worden ver schaft en zal hiervoor een speciaal georganiseerden dienst instellen, zoo dat iedereen verzekerd kan zijn van goed nachtverblijf. Wij wenschen bij bovenstaand nog even een enkel woord te zeggen tot de Waalwijkers, nl. dat zij wel mogen overwegen dat zij een groot gemeente en tentoonstellingsbelang dienen, door kamers tijdens de tentoonstelling be schikbaar te stellen Wij vertrouwen I dat eenieder hierbij z'n plicht zal begrijpen en z'n kamers voor het comité beschikbaar stelle aan een billijken, - maar zeker niet overdreven prijs Op dit'laatste willen wij ook even de speciale aandacht vestigen. Aanvullende voorloopige lijst van deelnemers der Internationale Tentoonstelling voor de Schoen en Lederindustrie Waalwijk 1925. Teneria Moderna Franco Espanola, Barcelona Jacob Wolfers, Paris. S. Kahn, Tanneries d' Assche, Bruxelles. Het Stempelhuis T. Poppers, Am sterdam N.V Looiextract Industrie, Dongen Fa. Bezemer Zo.. Helmond. Etablissements Hutschinson. Haarlem. John. Kosters. Amsterdam. Handelmaatschappij v/h A. S. Cattela Rz., Amsterdam. N V. C. C Benders. Amsterdam. H. van der Fuhr, Tilburg. De heer Cor Pulles, electro- technisch ingenieur alhier en ver bonden aan de Western Electric Company te Antwerpen, is benoemd tot ingenieur voor de afd telefoon, die genoemde maatschappij exploiteert in Berm en Zurich. (Zw). De collecte 1.1 Zondag alhier gehouden voor behoeftige Nederlan ders in de Centrale Rijken heeft opgebracht in Waalwijk fll6 83'/2 in v m Baardwijk f 52 75 de opbrengst v.m. Besoijen deelen wij a.s Zaterdag mede, daar hier de collecte eerst Dinsdag is gehouden. Wegens de verbouwing van „Musis Sacrum", kan de gewone Paaschmatii ée der Liedertafel niet plaats hebben. Zoodra de zaal klaar is, zal „Oefening en Vermaak" het publiek hiervoor schadeloos stellen. Het „Kerkklokje" geeft tegen de a s Paaschdagen wederom een Kruis woord-raadsel. waaraan een tiental prachtige prijzen zijn verbonden Aan het concours te Tilburg, uitgeschreven door de Vereenigde Zangers, neemt het Mannenkoor van „Oefening en Vermaak" deel en wel in de 2e afdeeling. Dat er voor dit concours veel lief hebberij is, bewijst wel de groote deelname vooral in de 2e afdeeling Niet minder dan tien vereenigingen zullen hierin elkander te bekampen hebben. Als verplicht koor heeft W. F. Kools geschreven „Deus. in nomine Tuo", naar (Psalm 53) Reeds meerdere mooie koren van dezen componist, zoowel voor gemengd als mannenkoor heeft „Oefening en Vermaak" steeds op haar programma's. Ook dit ver plicht koor is een vlot geschreven, zeer melodieus werk. Wij zouden haast zeggen, iets te zwaar voor de 2e afdeeling „Oefening en Vermaak" met haar 65 zangers, kan, als de voorteekenen ons niet bedriegen, het wel hebben. Er wordt ijverig gerepeteerd en reeds nu is het te hooren dat het een prachtwerk belooft te worden. Wij komen hier nog wel eens op terug. Aan het postkantoor Waalwijk en de daaronder ressorteerende hulp kantoren werd gedurende de maand Maart 1925. ingelegd f 16282 23, terug betaald f 21168 43. Het laatste, door dat kantoor uitge geven boekje draagt het nummer 1167. Ter voorziening in de vacatuie Penningmeester van de St Vincentius- vereeniging, ontstaan door het over lijden van den heer Jord v. Calker, is benoemd den heer F Rath. Maandagmorgen ten 11 uur had op het Raadhuis de aanbesteding plaats voor het buitenverfwerk van a 50 Arbeiderswoningen, b. Winkel huizen. Orie en v. d. Sanden en c. huis Ivo van Haren. Ingeschreven werd als volgt: W. v. d Heijden, Waalwijk a f 2057, b f 215 en c f 255 Fa. Wed v. d. Waals Zn.. Capelle a f 1690. b f 239 en c f 198 99. Holtzer, Waalwijk, a f 1574, b f 175, c f185. J de Lange, Kaatsheuvel, a f 1295, b f195 en c f185. J. Klaasse Rijken, Sprang, a f 1095, b f 183 en c t 133 Fa. v. Tiggelen Verheijden, Heus- den, massa f 1625. Het werk is aan de laagste in schrijvers opgedragen. Dezer dagen zullen alle inge schrevenen in het Handelsregister een vragenlijst ter beantwoording hebben ontvangen van de Commissie uit de Noord-Brabantsche Kamers van Koop handel tot onderzoek der Electriciteits- tarieven in NoordBrabant. Deze commissie, zooals blijkt uit den naam is saamgesteld door de ge zamenlijke KvK. als vertegen woordigers van handel en industrie om de tarieven van de P N. E M. te onderzoeken en om daarin zoo eenigs zins doenlijk verbetering, laten we liever zeggen, verlaging te brengen. Men is naar wij vernemen reeds op den goeden weg. maar om de zaak geheel tot een gunstig einde te brengen, zal de commissie natuurlijk moeten beschikken over de meest mogelijke en de meest juiste gegevens. Daarom is eenieder, in zijn eigen belang, verplicht deze gegevens zoo spoedig en zoo volledig mogelijk te verstrekken. Men wachte daarmee niet. hoe eerder hoe beter, zooveel te spoediger bestaat de mogelijkheid dat wij verlost worden van deze al te drukkende tarieven. Men wil ons met alle macht helpen, laat ons daartoe medewerken door de vragenlijst direct in te vullen en te verzenden, dat is alles wat van ons wordt gevraagd. KAMER VAN KOOPHANDEL. IV. BESPREKING VAN HET RAPPORT NOLTING (reorganisatie van den Post- Telegraaf- en Telefoondienst). Toelichting. Het rapport werd in handen gesteld van de Commissie I voor de verkeersaangelegenheden, die daaromtrent verslag heeft uitgebracht. Het verslag is vergezeld van een ont- werp-adres. De Commissie-Nolting heeft de vol gende grondstellingen aanvaard: le. Bij de bestaande dringende nood zakelijkheid tot inkrimping van de staatsuitgaven is ook hij het staatsbe drijf van de Posterijen, Telegrafie en Telefonie bezuiniging eisch. De goede functioneering van de diensten moet echter onvoorwaardelijk worden ge waarborgd. 2. Bezuiniging door vereenvoudiging in de exploitatie en in de personeels organisatie verdient de voorkeur boven salarisvermindering. 3e. Aanstelling en bevordering van personeel moeten plaats vinden in overeenstemming met de behoeften van den dienst. 4e. Rechten en aanspraken van het personeel, onder andere omstandig heden verkregen zullen niet tot de uiterste konsekwenties worden gehand haafd. Bij aanvaarding der voorstellen wordt een bezuiniging verkregen van onge veer 3.000.000,op een bedrag van 90.000.000,—. Het ligt in de bedoeling der bezuini ging deze dienstbaar te maken aan ta riefsverlaging. De bezuiniging wordl in hoofdzaak verkregen door omzetting van postkantoren in bijkantoren en van hulpkantoren in poststations. Zooals U ook uit het verslag der verkeerscom- missie kan blijken wordt voorgesteld in het district onzer Kamer de navolgende postkantoren om te zetten in bijkanto ren: Kaatsheuvel bijkantoor van het kan toor Waalwijk, Waspik bijkantoor van het kantoor Waalwijk, Geertruidenberg bijkantoor van het kantoor Raamsdonksveer, 1 Made bijkantoor van het kantoor Raamsdonksveer, I Dongen bijkantoor van het kantoor I Tilburg. Voor telegraaf blijven Kaatsheuvel en Waspik ressorteeren onder Rotter dam, Geertruidenberg onder 's-Herto- genbosch, Made en Dongen onder Bre da. Voorgesteld wordt de navolgende hulpkantoren om te zetten in stations: 's Gravenmoer en 's Grevelduin-Ca- pelle, en te doen ressorteeren onder kantoor Waalwijk, i De wijziging van de postkantoren tot bijkantoren zal tot gevolg hebben, dat deze in plaats van door een Directeur worden beheerd door een niet zelfstan digen kantoorchef met behoud overi gens in het algemeen van dezelfde openstellingsuren. De wijziging van hulpkantoren in stations heeft, wat de openstellingsuren betreft, tot gevolg, dat deze zullen beperkt worden van 1 tot 3 uur per dag. De meening van de verkeerscommissie, dat deze openstel lingsuren ook zouden gelden voor den telegraafdienst, is niet juist. Het aantal openstellingsuren zal naar de mededee- i'ng in een vertrouwelijk schrijven van den Directeur-Generaal als regel groo- ter zijn, dan van de hulpkantoren, om dat zij geregeld worden naar die van het kantoor, waarop het station voor telegraaf en telefoon is aangewezen. De lionoreering van den stationhoude.' is inlusschen ook zoo geregeld, dal deze behang heeft bij het verleenen van me- j dewerking om de gelegenheid tot tele- grafeeren en telefoneercn zoo ruim mo gelijk te stellen. I Het verslag der Commissie, inlus schen geheel in zijn waadde latende metnen wij toch deze opmerking le moeten maken. Ook door onze Kamer is herhaalde malen aangedrongen op verlaging der posttarieven; daarnaast wordt het noodzakelijk geacht, dat de diensten, als deze, zich zelf bedruipen, 'dat dus uit de belastingpenningen als regel geen tekorten op die diensten moeten worden gedekt. Thans worden maatregelen voorge steld, die eene beteekenende bezuini ging zullen medebrengen en dienstbaar gemaakt zullen worden aan tariefsver laging. De verzekering wordt gegeven, dat de goede functioneering van den dienst onvoorwaardelijk wordt ge handhaafd. Men kan van meening zijn, dal dit laatste bij speciaal aan te" dui den wijziging, niet het geval zal zijn. Het lijkt ons echter dan toch wensche- lijk, dat tot staving van die meening bepaalde feiten worden genoemd. Zoo zijn wij b.v. van meening, dat voor een plaats als 's Gravenmoer een omzetting van hulpkantoor in station met het oog op de beteekenis der plaats, moeilijk is goed te praten, 's Gravenmoer heeft on geveer 1500 inwoners en eene beper king van de openstelling van het post station tot hoogstens drie uur per dag komt ons zeker te weinig voor. Intusschen hebben wij de betrokken gemeentebesturen in kennis gesteld met de voorgestelde wijzigingsplannen en verzocht ons in kennis te stellen, met bepaalde feiten, die bij een even tueel bezwaar maken tegen de voorge dragen reorganisatieplannen zouden kunnen worden aangevoerd. De Voorzitter deelt mede, dat naar aanleiding van het schrijven van het Bureau de navolgende berichten zijn ingekomen: 1. van het Gemeentebestuur van Geertruidenberg. Het gemeentebestuur is bevreesd, dat de bediening van het kantoor, welke nu reeds naar zijn mee ning in elk opzicht te wenschen over laat, nog slechter zal worden. Met het oog op de beteekenende industrie der plaats en de mogelijkheid van uitbrei ding daarvan in de toekomst, zullen de belangen der ingezetenen bij de uitvoe ring der plannen van de Commissie Nolting worden geschaad. 2. Het Gemeentebestuur van Sprang- Capelle verzoekt alles in het werk te stellen de omzetting van het hulpkan toor in een station te voorkomen. 3. Hel Gemeentebestuur van Don gen is van meening, dat, zoover is na te gaan, door de omzetting van 't postkan toor in hulpkantoor de belangen der ingezetenen niet zullen worden ge schaad. 4. Het Gemeentebestuur van 's Gra venmoer verzoekt er op aan te drin gen, dat het hulpkantoor aldaar niet wordt omgezet in een station. Er wordt in het schrijven op gewezen, dat de Ge meente 's Gravenmoer geïsoleerd ligt op vrij grooten afstand van de kanto ren Waspik en Dongen. Door de vele tuinderbedrijven, de groote schippers- bevolking, de verschillende ter plaatse gevestigde handelsondernemingen, kan een hulppostkantoor niet worden ge mist; zelfs wordt eene verbetering van den huidigen dienst hoogst noodzake lijk geacht. In het uitvoerig schrijven komt liet Gemeentebestuur tot de con clusie, dat het ook niet redelijk is, dal de beoogde bezuiniging geheel wordt afgewenteld op het platteland en dat het groote belang, dat ook plattelands gemeenten hebben bij een goed gere- gelden postdienst, niet naar waarde wordt geschat. Over deze aangelegenheid zijn er schriftelijk bezwaren kenbaar gemaakt door den Heer A. Verheyden Jzn. te 's Grevelduin-Capelle tegen de omzet ting van het hulppostkantoor in een station, aldaar; van den Heer W. Kie len Ezn. te 's Gravenmoer, van het Be stuur der Tuin- en Landbouwvereeni- ging, aldaar, een mondeling van den Heer J. van Daelen, eveneens te 's Gra venmoer, tegen gelijke omzetting van hel hulppostkantoor als te Capelle. De Voorzitter deelt mede, dat dooi de Commissie voor Verkeersbelangen omtrent deze aangelegenheid een le zenswaardig verslag is uitgebracht waarvan een exemplaar, tegelijk met een daarbij gevoegd ontwerp-adres, aan de leden is toegezonden. Hij zegt ter aanvulling van het advies van het Bu reau, dat, wanneer men van de eene zijde bezuiniging op den dienst wen- schelijk acht om daardoor Ie komen tot verlaging van tarieven, waarop ook door onze Kamer meermalen is aange drongen, ook aan de andere zijde een offer moet gebracht worden, natuurlijk onder voorbehoud, dat daarmede niet de belangen van handel en industrie worden geschaad. Reeds in Mei 1924 heeft de Kamer zich tot den Minister van Waterstaat gewend in verband met de toen reeds loopende geruchten over wijzigingen in den postdienst. In dat adres werd er de aandacht op gevestigd dat het platteland niet de dupe mag worden van de betreffende bezuini gingsmaatregelen, omdat handel en in dustrie op het platteland toch reeds zooyeel minder de beschikking hebben over de hulpmiddelen voor de econo mische ontwikkeling, als het geval is in de steden en groote bevolkingscentra. De bestudeering van het rapport Nol ting heeft voor hem geleid tot de con clusie, dat de wijziging van postkanto ren in hulpkantoren in het algemeen kan worden aanvaard en dat althans redelijkerwijs tegen die omzetting nu nog geen bedenkingen kunnen worden gemaakt. De praktijk zal moeten uit wijzen of de voorstelling, dat deze om zetting meer eene interne aangelegen heid betreft en het publiek daarvan niets zal merken, juist is. Spreker zou ten deze een afwachtende houding ge- wenscht achten. Met eene omzetting van de hulpkantoren te 's Gravenmoer en te Capelle zou spreker zich echter niet kunnen vereenigen. Het handels verkeer acht hij in beide plaatsen van te groote beteekenis, dan dat met een zoo primitieve regeling als voor de poststations wordt aangegeven, kan worden volstaan. De Heer van der Reyt deelt mede, dat het Gemeentebestuur van Made en Drimmelen ten opzichte van de omzet ting van het postkantoor aldaar in een hulpkantoor eene afwachtende houding wenscht aan te nemen. De Heer de Haan merkt op, dat het advies van het Bureau nog al bedui dend afwijkt van de conclusie der ver keerscommissie. Hij is van gevoelen, dat de noodzakelijke bezuiniging niet wordt verkregen op de wijze als dooi de Commissie Nolting wordt voorge steld. Een inkrimping van den dienst acht hij zeer verkeerd en zal naar zfln meening alleen een zoo ruim mogelijke openstelling der kantoren, dus terug keer tot den vooroorlogschen toestand op zich zelf reeds een ruimer gebruik van den dienst tot gevolg hebben. Deze ruimere openstelling zal door verlen ging van den diensttijd van het perso neel moeten worden verkregen, terwijl daarnaast de personeelsbezoldiging zal behooren te worden teruggebracht tot het peil in de particuliere bedrijven. Hij toont aan, hoe de inkrimping van het aantal diensturen van het onderge schikt personeel vaak tot gevolg heeft eene onevenredige uitbreiding daarvan, omdat voor de enkele uren, dat de maximum diensttijd wordt overschre den, een andere kracht moet worden aangesteld. Hij onderstreept nog eens, wat de Commissie in het rapport om trent de tarieven der diensten heeft me degedeeld. Door een verlaging dier ta rieven moet mede het ruimer gebruik worden in de hand gewerkt. Deze spre ker kan zich in het algemeen dan ook niet vereenigen met inkrimping van de diensten. De Voorzitter is van gevoelen, dat er eenige tegenstrijdigheid is in het rap port, waar gezegd wordt, dat het ge- wenscht is, dat de diensttijd wordt ver lengd en daarnaast afvloeiing van per soneel niet behoort plaats te hebben. Door uitbreiding van diensturen zal met minder personeel kunnen worden volstaan, wat afvloeiing tot gevolg dient te hebben, wil er sprake zijn van bezuiniging. Hij zou dan ook liever zien, dat de afvloeiing als eene regeling van internen aard in een te verzenden adres onbesproken blijft. De Heer de Haan kan zich hiermede vereenigen. Bij de verdere discussie blijkt, dat geen der leden zich kan vereenigen met de omzetting der hulpkantoren te 's Gravenmoer en Capelle in stations en komt de vergadering tol de conclusie, dat een meer rendabele exploitatie van den dienst moet worden gezocht door middel van dicnsttijdvcrlcnging, waar noodig door verlaging van looncn op basis van het .loonpeil in het particu lier bedrijf en verlaging van het tarief, op de laatste plaats door inkrimping van den dienst op het platteland. Het ontwerp-adres, aangeboden dooi de Verkeerscommissie, wordt geren- voyeerd aan het Bureau tot het aan brengen van wijzigingen in verband met de gevoerde gedachtenwisseling, om het adres na goedkeuring door de Verkeerscommissie te verzenden. De Heer van Dongen bespreekt de wenschelijkheid van het openstellen van het kantoor te Raamsdonksveer voor den telegraafdienst tusschen 4 en G uur des namiddags. Hij acht het een groot ongerief, dat juist tegen het slui tingsuur de groote handelskantoren geen gelegenheid tot het verzenden van telegrammen wordt gegeven. Een gele genheid tot het telefonisch aanbieden van telegrammen acht hij voldoende. De Voorzitter zegt toe te zullen on derzoeken, of aan den wensch van den Heer van Dongen kan worden voldaan. V.. VASTSTELLING DER REKENING OVER 1924. Toelichting. De rekening sluit met een nadeelig saldo van 5,79, of schoon het dienstjaar begint met een batig slot van 763,95. Dit is een gevolg o.a. van het besluit om het jaarverslag 1923 aan alle ingeschrevenen in hel Handelsregister te doen toekomen, wat met inbegrip van hoogerc portokosten een overschrijding van den betrokken post met 454,tot gevolg heeft ge had. Voor de inrichting van een dos sierstelsel is een hoogerc uitgaaf voor drukwerk noodzakelijk gebleken. On der post 11 wordt ook verantwoord de uitga- tn van cyclostyl-materialen, om dat liet cyclostyhverk vaak drukwerk vervangt. Onder den post onvoorziene uitgaven is verantwoord de aankoop van een brandkast, waartoe in de ver gadering van 24 Juli 1921 is brsK.iCii. Het effectenbezit bedraagt, gerekend naar (te nominale waarde 21.5(10, Het rapport van het accountantsonder zoek is nog niet ontvangen. Zoodra dit is ingekomen zal dit ter kennis van Uwe vergadering worden gebracht. De Voorzitter geeft een overzicht van de koerswaarden van het effectenbezit en eene nadere toelichting op enkele posten. De rekening wordt daarna vast gesteld in ontvangst op 10.689,40, in uitgaaf op 10.695,19; nadeelig saldo 5,79. VI. MEDEDEELINGEN IN ZAKE DE P. N. E. M.-TARIEVEN. De Voorzitter geeft een kort over zicht van de werkzaamheden der Com missie uit de Noordbrabantsche Ka niers in zake de P. N. E. M.-tarieven. Hij deelt mede, dat een vergadering heeft plaats gehad met den Raad van Toezicht en dat tot het verzamelen van de noodige gegevens aan de ingeschre venen in het Handelsregister vraaglijs- ten zullen worden toegezonden. Wan neer de gevraagde gegevens binnen zijn kan het voornaamste werk der com missie eerst aanvangen. VII. RONDVRAAG. De Voorzitter deelt mede, dat onder de ingekomen stukken nog voorkomt een verzoek van A. Verheyden Jzn. te 's Grevelduin-Capelle, waarbij wordt verzocht pogingen aan te wenden, dat de Besoyensche Steeg in de spoorweg dienstregelingen als stopplaats wordt opgenomen voor den eersten trein in de richting 's Hertogenbosch en een avondtrein in de richting Zwaluwe, om daardoor een aansluiting te krijgen met tram of bus naar en van Tilburg. Deze aansluiting wordt door den verzoeker vooral van marktdagen van belang ge acht. De Voorzitter merkt op, dat bij vreest, dat de spoorwegen niet bereid zullen zijn zich naar de tram- of busdiensten te regelen. In het verzoek wordt aange haald, dat er slechts een tijdruimte is van 5 minuten tusschen de aankomst van den trein aan het station Waalwijk en vertrek van de tram aan de Be soyensche Steeg. Hij verwacht daarom meer succes van een verzoek aan de tramdirectie om de dienstregeling zoo danig te wyzigtn, dat bedoelde tyd- ruimte wordt vedengd en gelegenheid tot aansluiting wrdt gegeven. De vergadering is van oordeel, dat aan het verzoek bdioort te worden ge volg gegeven, doca in den geest als door den Voorzittel is aangegeven. De Heer Verheytn vestigt de aan dacht op de wenselijkheid van eene rvi on cm CM ON rvj - CO cm cj i/>°q o on co o cvi ei 00 CM OO S® o rn cm CM LO T}- NO ■sr «3 c O <V O exo -- o E c v. <u v, -O c O ra qj 00 00 TT CM Tf- CM m in Tf CM jP O -O 2 ai <u c <u O •C w G u 7^ o c O w ag.2 52 c rs u. O 1 'Z aj Q. cd o u 'O "o o v un OJ .<u O :=_o o..* <v o c L- O N O. 4) 0J TJ co

Echo van het Zuiden | 1925 | | pagina 5