DE ECHO VAN HtT ZUIDEN m m m up m m m c w H H s 1 P s§ B m m In den hoenderhof. m, iJÉ m 1, tnifc -m No. 31 Zaterdag 18 April 1925. TWEEDE BLAD. NIET JUIST. Wij hebben gekregen een „Politiek Advies", de samensteling daarvan heeft veel instemming en veel critiek onder vonden. Begrijpelijk en ook volkomen geoor loofd Wij hebben van de samenstelling van het Politiek Advies in den Kies- kring den Bosch gezegd, dat het ons vooral wat de eerste plaatsen betreft (Jhr. Sasse van Ysselt, Fleskens en Dr. Deckers) zeer goed leek en onze vol komen sympathie en steun had. De vierde plaats hadden wij om tal van redenen gaarne ingenomen gezien door den heer v. d. Putt, industrieel, (die er nu heelemaal niet op voorkomt en een vorig maal eerste plaatsver vanger was), of Dr. Moller. Nu deze laatste zich teruggetrokken heeft ver valt dit vanzelf en was de heer v. d. Put een goede vierde of vijfde plaats, maar aanvulling of wijziging van het advies is niet toegelaten, dus ook deze mogelijkheid is hiermee van de baan. Dat Mr. H. Loeff op 't advies voor komt, al is het dan nog op een beschei den plaats, die intusschen veel beter is geworden, verheugt ons zeer. Wij willen met een en ander niet voorbijzien, de zware taak van 't advi- seerend college, dat natuurlijk veel had te wikken en te wegen en al diens argumenten zijn natuurlijk van hieruit moeilijk te beoordeelen. Wij hebben 't bovenstaande terloops nog eens even willen zeggen en zullen niet verder napleitenwaarop we echter hier speciaal de aandacht willen ves tigen is 't volgende Er wordt hier en daar gezegd, ge schreven en gepropageerd, dat het actie voeren voor een candidaat die niet voorkomt op het Politiek Advies, maar alleen op de alfabetische lijst, onregelmatig is, onorganisatorisch, zelfs spreekt men van voorkeursstem men. Dat is absoluut onjuist, men moet niet verwarren de stemming in de kieskring op het politiek advies kun nen staan en in een anderen kieskring als vrije candidaat onder de alfabe tisch gerangschikten kunnen optreden. Als tegenwicht tegen dien voorsprong der alfabetische candidaten is de be paling gemaakt, dat de geadviseerde candidaten hunne stemmen onderling volledig op elkaar overdragen in de volgorde van het politiek advies. LAND- EN TUINBOUW. Op het veld is nu ruimschoots arbeid, de boer is nu meest buitenshuis Hij bereidt zijn akkers voor aardappel en suikerbiet, voor wortels, koolraap en mangelwortelzaad. De wintergewas sen worden geschoffeld; waar de stand van het gewas achterlijk of hol is wordt een kleinere of grootere gift chili ge strooid; het grasland wordt geëgd. April is de grasmaand: neerslag bij mildere temperatuur moet ons voor de Mei maand het gras in de weide bezorgen. Voor aardappelenteelt is sedert de kunstmest in gebruik kwart, bijna alle cultuurgrond te gebruiken. Na rogge is op de zandgronden het aardappel' gewas zelfs het meest aan te bevelen. En de aardappelcultuur is daarom om meer dan een reden van belang, alleen reeds met het oog op de daar gedre ven varkenshouderij. Op de kleigronden teelt men echter de fijnste eetaardap- pelen, terwijl de ontgonnen dalgronden in de veenkoloniën het meest geschikt zijn voor den verbouw van fabrieks aardappelen, 't Was in 1747, dat een apotheker te Berlijn, Marggraf, suiker wist af te scheiden uit mangelwortelen ruim een halve eeuw later, in 1799 bood zijn leerling Achard, aan Frederik Willem 111 koning van Pruissen, een klomp suiker van 5 Kilo's aan, uit bieten bereidin 1809 teelde men in Frankrijk reeds suikerbieten in 1858 werd in ons land in Zevenbergen de eerste beetwortelsuikerfabriek gesticht n 1. te Zevenbergen (N. Br.), thans werken er 22 fabrieken. Bij bietenteelt mag vooral de vruchtwisseling niet uit het oog worden verloren: 't is ge- wenscht niet vaker dan eens in de vier jaar op hetzelfde land bieten te verbouwen. Men wijkt hier wel van af teelt soms twee jaar achtereen bieten, of na 1 of 2 jaar opnieuw en soms daags geweest, dan werkt een flinke besproeiing of bespuiting in den avond overheerlijk, en men bestrijdt hiermee tevens de luis en de spin. Men gaat in den hof voort met het zaaien van groenten, sla en spinazie, raapstelen, radijs en doppers, peulen en tuinboo- nen. Ook het kool- en boonenland moeten om. Zaai over 't algemeen niet dik; de plantjes benemen elkaar dan lucht en licht, ruimte en voedsel. De blaadjes worden dan vaak spichtig, slap, en ontijdig geel. Zaai echter ook niet te dun; beter is het. later de jon ge plantjes wat uit te dunnen. Men zaait tegenwoordig veel op rijen in den tuin zoowel als in den landbouw. Dit heeft veel voor. het gewas komt regelmatiger op, men kan soms ge bruik maken van kleine handzaaimachi- van het binnenlandsch posttarief waar bij het posttarief voor brieven van 10 op 7'/a ct zal worden teruggebracht, Men meldt uit Almelo aan het Hdbl. Blijkens ingekomen ambtsbericht, is de heer S. Gorter, die ongeveer vijf weken geleden van hier als landbouw kundige naar Klein-Azie vertrok, daar te lande vermoord. Het comité van actie in Friesland adviseert de arbeiders bij de werkver schaffingen de «taking op te heffen. Den Oost—Indie—vliegers wordt Zaterdagmiddag a s. te Amsterdam eene schitterende ontvangst en huldiging bereid Prins Hendrik en verschillende ministers zullen tegenwoordig zijn. Volgende week Zaterdag heeft de Damprobleem No. 3. Probleem vau E. Laurent. Oplossing vorige week: Wit: 32—27, 44—39, 21—10, 39— 34, 25:1, 1:4(5 en wint. Zwart: 23:41, 20:48, 12:32, 48:30, 15:24. Wft, wb Hg 'WM Wm W- Wit speelt, en wint. De scheepsramp in de Wielingen. In den nacht van Woensdag op Donderdag is het stoomschip „De Jonge CatharinaP door de Engelschc hoot de CI-an-Monpoeaangevaren en gezon ken. Bij deze scheepsramp verdronken 0 leden van de he manning van „De Jonge Cathdrina" Den foto van de plaats des onheüs. Van „De Jonge Catharine" steken alleen nag pijpen en masten hoven het water uit. nes; de bedden zijn gemakkelijker te wieden, de groente is gemakkelijker te oogsten (te snijden). We laten hieron der de hoeveelheid zaad volgen van enkele groenten ongeveer benoodigd per 1000 vierk. Meter raapstelen 2 Kilo, witlof '/s ons- uien !/2 pond, spi nazie bij vroege zaaiing (in Jan.— Febr.) 6 Kilo, latere, in Maart, 3 tot 4 Kilo, voor winterspinazie. te zaaien in Aug. —Sept. 2 Kilo, veldsla 1 ons, asper ges 4 tot 5 ons, radijs idem. wortelen 2 ons, winterwortels l'/a ons, schor- seneeren l'/2 ons, doppers en peulen 6 ons, stamerwten en stampeulen 1 Kilo, tuinboonen 1 tot 2'/4 ons, stam- boonen 1 Kilo, stokslaboonen 3 ons, stoksnijboonen 4 tot 6 ons, augurken 20 gram. huldiging plaats te Rotterdam. Kuikens opfokken. Is de broedperiode voor den pluim veeliefhebber een tijd van voortdurende spanning, de tijd van het opfokken der kuikens is voor hem één aaneen gesloten amusement. Hoe heerlijk is het dat dartele, donzige goedje in het door de zon beschenen rennetje te handvol grove boekweitgrutjes, liefst op een grauw papier of een plankje, zoodat het goed zichtbaar is. Direct strooien in 't kaf of turfstrooisel moet men niet doen, daar de kleintjes nog moeten leeren krabben en scharrelen. Drie of viermaal herhalen wij onze grutvoering op dien eersten dag, doch telkens slechts zooveel, dat alles binnen 10 minuten is opgepikt. Er wordt niet voor de tweede maal gedekt als de diertjes bij den laatsten maaltijd de eer aan de tafel gelaten hebben. Zuiver water blijft de eenigste drank. Nog geen melk, ondermelk of karnemelk. Den derden dag na de geboorte, dus Dinsdag, houden wij ons nog aan de zelfde voermethode. We zijn er dan 's Woensdags zeker van dat 't krachtige reservevoedsel, dat de diertjes bij het verlaten van 't ei met 't dooierrestant hebben binnen gekregen, geheel ver bruikt is. Den vierden dag eyidelijk kunnen we de beestjes gaan voeren met opfokvoer en kuikenzaad, zooals dat door verschillende firma's in ver schillende qualiteiten en vooral in ver schillende prijzen tegenwoordig in den handel wordt gebracht. De gebruiks aanwijzingen daarbij verstrekt, wijzen Een oud Joodsch gebruik. Op den dag voor liet ingaan van het Joodsche Paschen wordt er in de Jodenbuurten brood verbrand. de Nieuwe Amstelstraat te Amsterdamwaar m teilen en emmers het broodverbrand wordt. Een foto van kiesvereeniging en de officieele ver kiezing in Juli, waarbij voorkeursstem men natuurlijk is af te keuren. Wij willen gaarne instemmen met het adviseerend college dat in een circulaire wijst op de groote beteeke- nis en belangrijkheid van het Politiek Advies, maar wij moeten tevens met dit college duidelijk zeggen, dat de acties daarbuiten en daarrondom vol komen reglementair zijn en men er volkomen het recht toe heeft b.v. de actie comités v. d. Putt. v. d. Heu vel, Arendonk enz. Het is daarom niet toelaatbaar, al mag het belang van 't algemeen vol gen van 't Politiek Advies niet onder schat worden, dat men deze acties als ongeoorloofd en in correct voorstelt men doet dus met stemmen op een candidaat van de alfabetische lijst geen ongeoorloofde of tegen-reglementaire daad. Het is niet juist, 't aldus voor te stellen. Op gedane vragen willen we nog mededeelen, dat ieder lid der Kiesver eeniging slechts een stem uitbrengt, slechts een puntje rood of zwart mag maken, dat aller opkomst dus nood zakelijk is. De alfabetische candidaten hebben een voorsprong boven die van 't po litiek advies, dat ze overal gesteld kunnen worden, terwijl zij in aanmer king komen in den kieskring waar hun aanhang het grootst is. De op het politiek advies staande candidaten kunnen slechts stemmen krijgen in kieskringen, waar zij geadviseerd zijn. terwijl zij niet tegelijkertijd in den4eenen gaat het goed maar bietenziekten zijn zeer dikwijls het gevolg en van deze is de z g aaltjesziekte het meest te vreezen. Over de andere gewassen een volgende maal. In den tuin: Zelfs in laag gelegen koude, vochtige tuinen, zal nu de^ar- beid kunnen aanvangen, 't Is in elk geval goed, dat de grond wordt omge legd hij moet opdrogen, de lucht moet er op inwerken, In de beste conditie is die grond, welke reeds in 't najaar is omgespit, waar op de vorst die we trouwens dezen winter niet veel hadden) heeft kunnen inwerken. Ook de bloembedden en perken kunnen nu in orde worden gemaakt. De tijd is nu voorbij om bloemen onder glas te zaaien, Men kan nu op de plaats van bestemming zaaien Floxdrumondi. Vio lieren, Resida, Schabiosa e.a. dus de bloemsoorten, die voor snijbloemen geschikt zijn, Diep omspitten en be mesten met oude paarde- of koemest moet voorafgaan. Niet te dik zaaien, anders later uit dunnen. Over eenige dagen als de maand ten einde loopt of in 't begin van Mei neemt men van sommige bloemen de ramen af van de Pelargoniums, de Fuchsia's en andere z.g. koude planten. Bij nacht blijve men nog eenigszins dekken. Coleus, Alternanthera, Uliot- roop, Achirantus. en andere warme soorten houde men vooreerst nog onder glas. Schijnt de zon in dezen tijd fel denk dan aan beschutting uwer perzik- boomen, die het tegen muur of schut ting wel eens te warm kunnen krijgen Door takken of dergelijke kan men ze beschermen. Is het vrij warm weer 's BUITENLAND. Een Engelschc Zeppelin, die bij Norwich in stormweer van zijn aanleg- mast is geslagen, drijft met zes man aan boord in oostelijke richting, mogelijk naar de Hollandsche kust Het .conflict lusschen Egypte en lialië heeft zich verscherpt door een nieuwe ltaliaansche nota. die het karakter van een ultimatum zou dragen. Geruchten over de bezetting van de betwiste grens-oasis door ltaliaansche troepen. (Engeland Het verzet tegen de candidatuur Hindenburg voor 't presidentschap in Duitschland neemt toe. Marx houdt lezingen in de voornaamste steden en wordt geestdriftig ontvangen. Noch in Frankrijk, noch in België is de Minister crisis opgelost v' „l'a Pippel No. Schooljurkje voor meisjes van 612 jaar-, van lichtbeige of grijze garbar- dine, afgezet met kraagje en opslagen van sterke garbeeringsstof m effen tintals peau de Suède, leerdoek, etc. Benoodigd plus min. I3/* Meter stof van 130 c.M. breed voor den leeftijd van ongeveer 8 jaar. BINNENLAND. Naar de Grondwet uit goede bron weet te melden, moet het de bedoe ling zijn de door de voorgenomen postreorganisatie (het inkrimpen ,van het aantal bestellingen in de groote provinciesteden) te bereiken bezuini ging te doen strekken ten voordeele zien rondscharrelen, beurtelings vech tend en krakeelend om een gevonden versnapering of beschutting zoekend onder de beschermende vleugelen van moeder de kloek. De vrije oogenblikken van den dag worden zoo gaarne besteed voor en bij de kuikentjes. Zelfs de meest onverschillige, die het kippen-houden zelfs een walg is. krijgt plotseling interesse voor het gepluimde gedierte als hij een groepje levenslustige ge zonde kuikens ziet rondtippelen. De zorg en toewijding aan onze kuikens gewijd, is goed besteed, zoo lang deze genegenheid niet ontaardt in vertroeteling. En dit laatste is bij velen maar al te vaak het geval. We zouden over 't opfokken en de voeding van kuikens een wetenschappelijk ar tikel kunnen schrijven, doch we zouden dan over de hoofden heen praten en niets meer bereiken, dan dat de lezers van .In den Hoenderhof" zouden zeg gen nou zijn we nog niets wijzer. En te vaak wordt ons de vraag gesteld „hoe moet ik mijn kuikens opfokken.. We zullen dus praktisch trachten te zijn en een methode aangeven, die niet te ingewikkeld en niet te duur is. Reeds meermalen schreven wijVoer uw kuikens niet te veel. Dit blijft het motto boven het geheele kuikenopfok- artikel. Houd uw diertjes hongerig, zonder ze te laten verhongeren. We gaan eens veronderstellen, dat ge de kloek op Zaterdagavond gezet hebt. Drie weken later, reeds op Zaterdag morgen, zijn er de eerste kuikens, door den dag blijven ze komen en bij goede bebroeding van niet te oude eieren zijn al de diertjes op Zaterdagavond den 21 en dag geboren. Rustig laten we het goedje zitten en ook den ge- heelen Zondag voeren we niets. Uit sluitend een schoteltje met zuiver drinkwater mag de kleintjes worden voorgezet, 's Maansdagsmorgens, nog beter 's Maandagsmiddags mogen we voor 't eerst de tafel dekken. Moeder kloek ontvangt een handvol maïs, waarbij we geen gevaar oploopen dat de kuikens zich direct gaan verslikken. Voor het kleine tuig strooien we een U in de meeste gevallen den weg die te bewandelen is. Herhalen moeten we echter: voer dikwijls kleine hoeveel heden doch nooit zooveel dat er iets van blijft liggen. Afwisselend wat kui kenzaad. boekweitgrutten of wit vogel tjeszaad werkt zeer goed. Voor laatsten maaltijd prefereeren we hard voer. daar de diertjes hierop beter den langen nacht kunnen doorbrengen. Zelf voeren we de eerste drie weken geen opfokvoer van de een of andere firma, doch volgen in dien tijd onze eigen methode, die ons steeds goede resultaten ver schafte. Van af den vierden dag tot de 3 of 4 weken krijgen onze diertjes een opfokvoer, samengesteld uit gelijke maatdeelen havermout entarwezemelen. dat we met één rauw ei (dus niet gekookt) tot een rulle massa aanmaken. Geen melk of water wordt hierbij ge mengd. Een hoeveelheid van 'n kleine tas havermout en tarwezemelen is voldoende om met het ééne ei een massa rul te krijgen. Door wrijving met den rug van den lepel tegen den kant van ons aanmaakbakje. krijgen we het goedje best gemengd. Zoo nu en dan een lepel fijne houtskool en vooral nu en dan een lepeltje levertraan door het voer werkt uitstekend. Heel fijn gesneden gras. brandnetels of mier doen eveneens goede diensten. Een goed kuikenzaad wordt ter afwisseling verstrekt. Des avonds bekomen de diertjes zooveel zaad dat 't kropje goed gevuld is. Wie deze methode volgt, krijgt' kuikens die de eerste vier weken schitterend groeien. We herhalen het de eerste vier weken. Nadien moet deze methode gewijzigd worden met samen stelling van meer meelsoorten, toevoe ging van visch of vleeschmeel. Dan gaan we echter beter aan een of ander opfokvoer in den handel verkrijgbaar. Het opgegeven kwantum is voldoende voor 20 kuikens per dag. Grintzand, grit en houtskool moeten steeds den kleintjes ter beschikking staan. Voor drank is water voldoende. Kan men echter de diertjes karnemelk »f onder- melk verstrekken, zoo kunnen we dit f f AHAA w/y/i y///// WW 'W/A WA W,Y/// 'WA W/A WW,

Echo van het Zuiden | 1925 | | pagina 5