NTAHN5TCLL1NG Ij vereeniging elf bestuursvergaderingen en een twintigtal conferenties en com missievergaderingen. Een vijftigtal schrijvens gingen naar officieele lichamen uit, terwijl tevens een zestal circulaires het licht zagen. l'it het finantieel verslag van den penningmeester bleek dat de gewone dienst met een batig saldo van 250 sloot. Van deze 250 werden 221 overgestort in 't kiosk-fonds, dat daar mede momenteel ƒ1100 rijk is. I)e Voorzitter dankte zoowel den sec retaris als den penningmeester voor 't uitgebracht verslag. Rij de verkiezing van drie bestuurs leden wegens periodieke aftreding, ver kregen de heeren W. L. M. de Both, J. v. Kemenade en .1. Tuerlings resp. 38 3736 stemmen, zoodat deze allen herkozen zijn. De heer X. de Rooij zong hierna niet begeleiding op de piano van den heer P. y. Roxstel, het „Ave Maria" van Cuypers. Begrijpelijk kreeg de heer de Rooij voor zijn prachtige vertolking met zijn sonoor geluid, een dankbaar applaus. Ook het nummer op 't einde der vergadering gegeven „Ik ken een lied", kreeg veel bijval en de gelegenheid tot debat maakten de heeren .T. Leenaerts en J. Kleijn ge bruik. De Voorzitter bracht dank aan den spreker en deelde mede dat K.B. reeds in deze richting werkzaam was. Tevens gaf de voorzitter bekendheid aan 't plan van het bestuur om binnen enkele dagen een collecte te houden, om de beide harmonieën Euphonia en Apollo bij hun respectievelijk 50- en 40-jarig jubileum, met een huldeblijk te vereeren. - Zondag 1!) April geeft het Kon. Muziekgezelschap -Euphonia een groot concert, waarbij de heeren N. v. Rooij en \V. Kolsteren als bariton-zangers, en de heer C. Kolsteren als clarinet- solist, en dT* heer Ant. Zwaans als Piston-solist, zullen optreden. Van de harmonie krijgen we de primeur 'van „Jerusalem" van G. Verdi. RECHTSZAKEN. Diefstal. J. V. 36 jaar arbeider le Veen thans gedistineerd. Beklaagd ter zake, dat hij in den nacht van 6 op 7 Maart 1925 te Wijk Draaier zijn ingezet voor f 2350.—. Bij oaderhandsche aanbesteding is door den heer A- Kerremans gegund aan A. J. du Pont alhier, het timmer werk aan het huis te bouwen aan den Stationsweg- -Zondag 19 April heeft onze har monie Apollo* haar eerste concert op het Marktplein. DUSSEN. Dezer dagen reed een autobus tegen een kar.ïDoor 't krachtig remmen van den chauffeur werd erger voorkomen en liep dit ongeval betrek kelijk goed af. Het verplichte coccour?nummer is thans door de fanfare Wilhelmiua* in stadie genomen, nl. «Flears de Nice*. Met de Paaschdagen is het R.K. Zangkoor alhier vermeerderd met 11 nieuwe zangers. ALMKERK. De Collecte, gehouden j.l. Zondag in de Herv. Kerk, ten bate van de Zending bracht; op ruim f38- A.s. Zondagmiddag hoopt Ds. De Wit, Herv. Predikant te Uitwijk (gem. Almkerk) afscheid te nemen van zijne gemeente. J.l. Dinsdagmiddag en ook des avonds gaf de heer Geukede, Onder wijzer a/d School te Vlaardingen in de zaal van den heer Dekker alhier, eene lichtbeelden-voorstelling, ten bate voor 't Zeemanshuis aldaar. Des middags waren vele kinderen opge komen om van deze voorstelling te genieten, terwijl des avonds de grooteren ook wel blijken gaven van belangstelling. Heel mooi werd een en ander weergegeven. Op zeer duidelijke en waardige wijze werden de voorstellingen door den heer Geudeke toegelicht. De meisjes vereeniging „Arbeid Adelt" maakte zich zeer verdienstelijk door in de pauze een kopje thee te schenken. NIEUWS UIT HEUSDEN. Heusden, 16 April 1925 De vergadering der R.K. Kies- vereeniging, ter voorbereiding van de stemming op 26 April, wordt niet gehouden a.s. Zondag, doch Dinsdag 21 April, half acht n m. in het Patro naatsgebouw. Bij de keuring voor de Nat. Militie, lichting 1926, waaraan zich 18 jongelui onderworpen, werden er 7 afgekeurd en 2 voorwaardelijk. NIEUWS UIT KAATSHEUVEL. De Raad onzer Gemeente is opgeroe- lol hijwoning eener vergadering, te houden ten Gemeentehuize alhier, op Zaterdag 18 April a.s. des namiddags ten 3 ure, ter behandeling van: 1. Ingekomen stukken. a. Schrijven Commissaris der Konin gin mededeeling herbenoeming Burge meester. b. proces-verbaal van kasopneming. c. Verslag Commissie tot wering van schoolverzuim te Kaatsheuvel. 2. Aanbieding verslag toestand der gemeente over 1924 en aanbieding ver slag Woningwet. 3. Verzoek om eervol ontslag van den Heer A. F. van Gurp, als onderwij zer aan de Openbare school te Loon op Zand. 4. Schrijven van den heer M. .1. Snoeren, lid van den Gemeenteraad te I.oon op Zand in zake het in het leven roepen van een steunregeling voor werkloozen. 5. Adres van het Bestuur der bij zondere school voor Nederl. Hervorm den te Loonschendijk in zake het be schikbaar stellen van een schoolkast. 6. Voorstel in zake versterking van het electriciteitsnet te Kaatsheuvel door het leggen van een ondergrondschen kabel naast de bovengrondsche leiding en uitbreiding van het net naar de gas fabriek. 7. Nota van aanmerkingen in zake de gemeentebegrooting voor het dienst jaar 1925. 8. Vaststelling vergoedingen hij eventueele branden voor de brandweer en het verrichten van weekdiensten uit te keeren. 9. Reclame belastingen. 't Weer kan er niet vreemd aan geweest zijn, dat de jaarvergadering der vereeniging „Kaatsheuvels Belang" niet drukker bezocht was. Slechts een veertigtal menschen waren tegenwoor dig. Jammer, want de wegblijvers heb ben eeu vergadering gemist, die beslist bij alle aanwezigen heeft voldaan. I>e Voorzitter sprak een openingsrede, waarin bij de werkzaamheden van 'taf- geloopen jaar de revue deed passeeren en wekte op tot blij venden moreelen en finantieeleii steun der leden. De Secretaris las de notulen en bracht hierna een jaarverslag uit, dat een prachtig beeld gaf van alles wat K. B. in 't belang der plaats en voor de bur gerij gedaan liad. Uit dit jaarverslag bleek dat 't ledental gestegen was tot 140 eti nog voortdurend groeit, terwijl de vereeniging tevens 27 betalende Do nateurs telt. In 'teerste jaar hield de bracht ontroering in de zaal teweeg. De lieer Jos. Seller, Hoofd der M.U. L.O.-School te Haaksbergen, hield ver volgens een lezing over „De verdere ontwikkeling der schoolvrije jeugd". Zeer in terressant én leerzaam be handelde inleider wat voor 't onder wijs gedaan wordt en wat gedaan moest worden, tijdens 't kind de lagere school bezoekt en na dien tijd. Hij wees nadrukkelijk op de samenwerking noodig tussohen school en huis, die, wanneer ze aanwezig is, veel goeds kan stichten, doch veel onheil veroorzaakt waar ze ontbreekt. Hij wraakte de be handeling der leerstof in Aardrijks kunde. Geschiedenis en Rekenen, zoo als die op onze lagere school, helaas, veel behandeld wordt en wilde daar naast zetten een practixche, zich bij 't leven aanpassende verwerking der leer stof. zooals de Duitselie, Oostenrijk- sche, de Belgische en de Amerikaau- sclie school dat doet. Voor de school - vrije jeugd bepleitte spreker de voort zetting van 't onderwijs in een richting, zich aanpassend aan bet millieu. Be drijfsleer. Handelsonderwijs, teeken- onderwijs en vakonderwijs voor jon gens; naaionderrielit en de kook- en huishoudschool voor meisjes, zijn on derwerpen die de aandacht zoowel der ouders, ;tls der geestelijke en wereld lijke autoriteiten moeten gaande hou den. K.B. kan in die richting veel voor de Kaatsheuvelsche jeugd doen. Van met het oogmerk van wederrechtelijke toeëigening heeft weggenomen een aantal eenden eigendom van C. Bouman. Een 13 tal witte eenden, allen aan de koppen gewond, werden goedkoop door beklaagde van de hand gedaan. Vanwege het O.M. zijn 6 getuigen gedagvaard. Verdediger Mr. v. d. Pol te 's-Bosch. Heling. J. v. B. 47 jaar koopman te Veen. Beklaagd ter zake, dat hij op 7 Maart 1925 te Veen van Jacob Vos een aan tal eenden heeft gekocht, terwijl aan zijn schuld te wijten is geweest, dat hij door diefstal verkregen eenden kocht doordat hij zich er niet van vergewist heeft op welke wijze genoemde Vos deze eenden had verkregen, hebbende hij moeten vermoeden dat deze eenden door misdrijf waren verkregen. Vanwege het O.M. zijn 4 getuigen gedagvaard. Eisch 4 maanden gev straf. Mr. E. v. Zinnicq-Bergmann uit Den Bosch pleitte vrijspraak. Mishandeling. Het gerechtshof uitspraak doende in hooger beroep veroordeelde C. V. te Waspik wegens mishandeling bij een kermisgelegenheid te Raamsdonksveer gepleegd tot 4 maanden gevangenis straf met toewijzing der civiele vorde ring tot betaling van schadevergoeding aan den getroffene. De rechtbank had 6 maanden toe gewezen. Een onvoorzichtige scheepskapitein. A. V. scheepbootkapitein te Dordrecht stond terecht ter zake, dat hij op 25 Nov. 1924 onder de gemeente De Werken en Sleeuwijk op de rivier de Merwede als gezagvoerder varende op de sleepboot „Cresendo" toen hij een ongeveer in het midden der rivier va rende motorsleepboot „Rival" tegen kwam en voorbij voer welke motorboot 2 schepen op sleep had van welke 2 schepen een schip zwaar geladen was en diep in het water lag hoogst roekeloos en onvoorzichtig, met snelle vaart die sleep is voorbij gevaren op een afstand van circa 50 meter niet tegenstaande hij zag en hoorde, dat van genoemde motorsleepboot en schepen seinen gegeven werden tot waarschuwing, door die snelle vaart een groote deining in het water ver oorzakende zoodat de golven over het schip „Arnolda" heensloegentengevolge waarvan dit schip gezonken is en le vensgevaar voor de opvarenden is ont- staan. Er werden 6 getuigen gehoord. De schipper der „Arnolda" is door het ongeluk geheel geruïneerd. De bemanning werd met moeite gered. De ongelukkige schipper is nu al reeds 6 maanden met vrouw en 6 kinderen broodeloos en toch deed be klaagde nog niet het minste om den man eenige schadevergoeding te geven. Bij veroordeeling door.de rechtbank zou beklaagde een civiele vordering tot schadevergoeding behoorlijk moeten voldoen. Het O.M eischfe 1 maand gev.-straf. Uitspraak 30 April a.s. Ontaarde Vader. M. C. 47 jaar schilder te Eindhoven, stond te recht beklaagd ter zake, dat hij tusschen Sept. 1924 en Jan. 1925 te Eindhoven opzettelijk zijn minder jarigen zoon H. C. Coppens tot wiens onderhoud en verzorging hij als vader- voogd verplicht was in een hulpeloozen toestand heeft gebracht en gelaten. De vader leidde een zedeloos leven. De verwaarloosde zoon is kreupel tengevolge van verlamming. Met wat lompen aan moest den jongen den nacht onder een afdak doorbrengen en kreeg geen eten. Door de politie op zijnen plicht ge wezen gaf de ontaarde vader een harte loos en onbeschaamd antwoord. Medelijdende toeschouwers gaven den jongen nu en dan een boterham. Beklaagde is inmiddels uit de ouder lijke macht ontzet. Het O.M. laakte streng de ongehoor de handelwijze van den slechten vader die zijn kind den toegang tot de woning weigerde en aan den honger prijs gat. Een hond behandelde zijn jongen beter. De eisch luidde 4 maanden gevan genisstraf. Uitspraak 30 April a.s. Wederrechtelijk vrijheidsberooving. Op 2 April j.l. stond voor de recht bank alhier terecht H. F. B.. kasteel bewoner te Hilvarenbeek, beklaagd ter zake dat 3 Jan. 1925 te Hilvarenbeek opzettelijk den kommies C. L. Coone, die zich bevond op het erf van kasteel Groenendaal van beklaagde teneinde een aanslagbiljet uit te reiken, op dat erf wederrechtelijk van zijn vrijheid heeft beroofd en beroofd gehouden, door met vermeld doel de poort van het kasteel, zijnde de eenige uitweg, gesloten te houden. Heden heeft de rechtbank uitspraak gedaan en B. veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf. Het O.M. had 1 maand geëischt. GEMENGD NIEUWS. In het weeshuis van de Zusters van St. Jozef te Ontario heeft een hevige brand gewoed. Er waren juist 150 kinderen op de speelplaats aan het spelen. De Zusters trachtten met levensgevaar de kinderen te redden, doch slaagden er slechts in 20 kinderen in veiligheid te brengen. Vanmorgen omstreeks 12 uur begaf een incasseerder van een der groote maatschappijen te Rotterdam zich van de kantoren der Holland— Amerika—Lijn, aan^de Wilhelminakade naar het Postkantoor aan de Coolsingel met een bedrag van f 12000- aan bankpapier bij zich. Tot zijn groote ontsteltenis bleek bij aankomst aan het postkantoor, dat bedrag op onverklaarbare wijze uit zijn portefeuille verdwenen was. Te Middelharnis is vanmorgen een 17-jarige stoker bij de Rotterdam- sche Tramwegmaatschappij door een tram overreden. Hij is spoedig daarna gestorven. Nabij Holten kwam Zaterdag B vroeger te Enschede woonachtig, thans agent van politie te Delft, op zijn motorfiets met zijn verloofde, de 24- jarige G S. uit Delft, op de duozitting, in botsing met een boerenwagen, met het gevolg, dat de juffrouw van den moter werd geslingerd, en B. met zijn moter tegen een boom reed. B. is er betrekkelijk goed afgekomen, zijn verloofde evenwel werd met een sche delfractuur opgenomen en per zieken auto naar het ziekenhuis te Enschede vervoerd, waar ze gisternacht is over leden. De vrouw van den arbeider Damhuis te Paaslo bevond zich gister naar-de „Zw. Crt." meldt per fiets op weg naar de Steenwijker markt. Achter op de fiets was een kind van haar zuster gezeten. Nabij Tuk kwam zij bij het uitwijken voor een passeerende auto en een wagen te vallen. Met een ernstige gapende wonde aan een der slapen van het hoofd en mogelijke andere inwendige kneuzingen werd zij in bewusteloozen toestand, terwijl zij gedurig bloed opgaf, opgenomen en bij den nabijwonende M. van Dijk binnengedragen. De ontboden genees heer, de heer J. Brouwer, was spoe dig ter plaatse en constateerde o.m. hersenschudding. Later op den dag is de vrouw nog in denzelfden ernstige toestand verkeerende per auto naar haar woning vervoerd. Het kind had geen letsel bekomen. Reeds lang leefden de families A van O. en H. K. in den Sydelsteeg te Meppel in voortdurende onmin. Gedurende de Paaschdagen kwam het tot een uitbarsting en geraakten de beide zwagers handgemeen. K. schoot hierbij drie malen met een revolver op van O. Het eerste schot trof deze in de borst, doch de kogel stuitte at op het borstbeen, het tweede trof hem in de kaak, terwijl bij het derde schot, de vrouw Van O., die tusschenbeide wilde komen aan den arm werd ver wond. Volgens eenige ooggetuigen zou K. uit zelfverdediging hebben geschoten, terwijl anderen beweerden, dat hij van zijn revolver gebruik heeft gemaakt, voordat hij werd aangevallen. De revolver, die in de gracht bij het Prinsenplein werd geworpen, is door de politie daaruit opgevischt. Naar de Rheinisch Westfahlische Zeitung meldt is de door het hof van gezworenen te Hannover wegens moord in 24 gevallen ter dood veroordeelde moordenaar Haarmann, vanochtend terechtgesteld! Het Leeuwardensche O M. eischte tegen J. v. C. tePeperga, beschuldigd zijn moeder met een hamer op het hoofd te hebben geslagen en haar daarna in een put te bebben geworpen, twintig jaar gevangenisstraf. Te Nieuw Vennep is een knaap van 11 jaar tengevolge van een kuil uit een auto geslingerd, waardoor hij een zware hersenschudding heeft beko men.

Echo van het Zuiden | 1925 | | pagina 7