DE ECHO VIN HET ZUIDEN 1 No. 32 Woensdag 22 April 1925. TWEEDE BLAD. ""provinciaal NIEUWS. Waalwijk, 21 April 1925. Onze gemeente wordt de laatste jaren wel getroffen door 't verlies zijner eerste en groote mannen. Nuweer over viel ons Zaterdag 11. werkelijk als een donderslag uit helderen hemel de tijding dat wederom een onzer beste Waalwij- kers. iemand hier geboren en getogen, gegroeid met plaats en industrie, nl. de heer E. W. Klijberg Pernot onze gemeente zal gaan verlaien. Wij hebben het eerst niet willen en kunnen gelooven, wij hebben er van verbaasd en verwonderd gestaan maar ten slotte de zekerheid wel moeten aanvaarden en toen heeft zich direct aan ons opgedrongen het groote verlies dat onze gemeenschap door dit vertrek lijdt. Want werkelijk als iemand groote verdienste voor plaats en industrie heeft gehad, dan is het zeer zeker de heer Klijberg, in z'n bedrijf en in de verschillende functies die hij in z'n arbeidzaam leven heeft waargenomen. Wij kunnen ons nog zoo levendig voorstellen zijne werkplaats aan den Hoek, in 't woonhuis gevestigd en waarin hij z'n vader was opgevolgd de eerste uitbreiding was noodzakelijk en gaf 't levenslicht aan de machinale fabriek in de Nieuwstraatmet groote ambitie werd voortgewerkt en steeds almeer werd uitbreiding noodzakelijk, voor de tweede zelfs voor de derde maal, zoodat de fabriek en't fabrikaat van den heer Klijberg in ons land en daarbuiten een steeds meer gevestigde naam kreeg. Later werd de fabriek in N. V. „Hollandia" omgezet, met verschillende speciaal afdeelingen.tot een der grootste in den lande en toen trok de heer Klijberg zich meer en meer uit het zakenleven terug dit overlatende aan z'n opvolger z'n zoon den heer Jos. Klijberg Spoedig, zelfs op jeugdigen leeftijd, bekend als buitengewoon vakman, prima spreker, verdienstelijk werker op zoo talrijk gebied werd op hem meer en meer de aandacht gevestigd. Hij werd leider van den door den heer Travaglino opgerichten Bond van Schoenfabrikanten, maakte een studie reis door Duitschland en België ter voorbereiding der Vakschool, hij werd president der roemruchte tentoonstelling van 1903, die onder zijn energieke en bekwame leiding één ongekend succes heeft gehad, en waarvan de verdiensten werden erkend door zijn benoeming tot ridder in de orde van Oranje— Nassau. Hij werd bestuurslid der R.K Werkgevers-vereeniging, lid der Kamer van Koophandel en Fabrieken, lid van den gemeente raad van Waalwijk, later gekozen tot wethouder der gemeente, speciaal van openbare werken. Hij bekleedde voorts nog tal van functies in het openbare en sociale leven o.m. president der Bouwcommissie, Voor zitter van 't schoolbestuur der Hoogere Handelsschool, president der R. K. Kiesvereeniging en lid van het Kerk bestuur der parochie St, Jan. Op de laatste plaats noemen we dan nog als van recenten datum, mede een der voornaamste posten, nl. het lid maatschap der Provinciale Staten van Noord Brabant, voor onze plaats en streek van ongemeen belangwe hebben dit nog zoo pas gezien bij de toekenning der garantie voor onze tentoonstelling. We behoeven niet te zeggen wat en hoe de heer Klijberg in deze heeft gewerkt, wat hij voor de industrie heeft gedaan, hoe hij in alle functies, speciaal die van wethouder de belangen der gemeente heeft behartigd, dat is op zulk een eminente en voorbeeldige wijze geschied en is zoo voor ieder duidelijk en voelbaar geweest, dat hierop nader terug te komen, meer dan overbodig is. Voeg daaraan het feit dat de heer Klijberg. als goed en makkelijk spreker als aangenaam en sympathiek mensch, bij elke gelegenheid werd uitgenoodigd om in feest-commissies zitting te nemen, 'n feestrede uit te spreken, in 't kort in Waalwijk ook op dit gebied de gevierde man was. dan behoeven wij niet te zeggen dat wij dit heengaan voor Waalwijk in elk opzicht een groot en onherstelbaar verlies achten, dat wij hem zeer dankbaar zijn voor alles wat hij voor onze plaats en industrie heeft gedaan en hem daarvoor hier openlijk gaarne den dank van heel Waalwijk brengen. Wij betreuren dit vertrek om zoo tal van redenen, ook van persoonlijken aard, waar de heer Klijberg steeds een warm vriend, steun en medewerker van ons blad geweest, (wij herinneren qog aan de viering van ons 40-jarig jubileum) ten zeerste, maar moeten natuurlijk de grondige motieven die hij gehad zal hebben eerbiedigen. Wij sluiten ons gaarne aan bij den berichtgever van de „Prov. Bossche Courant", die zegt «Gaarne zouden wij dan ook voor de gemeente en nog voor zoovele andere instellingen wenschen dat de sympathieke, werkzame en bekwame leider van vele vereenigingen alsnog op zijn besluit kan terugkomen", maar vreezen dat dit beroep te vergeefs zal zijn, waar de heer Klijberg wel alles overwogen zal hebben, alvorens z'n besluit vaststond. Voor zoo'n recht geaard Waalwijker zal dit niet zonder strijd geschied zijn, dat is onze vaste overtuiging. Staat het besluit onwrikbaar, dan ten slotte aan den heer Klijberg nog maals hulde en dank. metdenwensch dat hij nog vele jaren zal moge ge nieten van een welverdiende rust, met de wetenschap dat Waalwijk hem eert en dankbaar is als een zijner beste en en meest verdienstelijke burgers, die zijne geschiedenis heeft gekend. o De heer Klijberg gaat zich in Sept. vestigen te Sassenheim, wordt in den raad opgevolgd door den heer Surig in de Prov. Staten door den Edelachtb. heer G. R. van der Ven, burgemeester van Vlijmen. Ook zal alsdan natuurlijk eenewet houderskeuze volgen. Wij hebben het Zondag zeer betreurd dat „jeremias" niet drukker was bezocht. Wij hebben ons afge vraagd of ons volk geen ambitie of geen gevoel heeft voor iets werkelijk schoons, voor goed en goed verzorgd tooneel, of men nog alleen oog en oor heeft voor bioscoop, cabaret, voor strijkje enz. Want werkelijk 't was be schamend voor ons en voor de omge ving dat deze zaal niet stampvol zat, inplaats van misschien een honderd en vijftigtal. Toch was het publiek vol doende voorbereid en ingelicht, we hadden reeds onze eigen meening gezegd en die was onverdeeld gunstig, we hebben recensies gegeven uit Bossche bladen, uit 't D. v. N.f uit «De Tijd", alle uitstekend en van tot oordeelen bevoegde personen. Men wist dus dat hier een zeer bijzondere uitvoering gegeven werd van een zeer bijzonder tooneelspel,dat aan hettooneel, aan de costuums, aan de muziek der reien, kortom aan alles een zeer speciale zorg was besteed en dat een spel wordt gegeven zoo subliem, dat 't meermalen niet te onderscheiden valt van beroepswerk. Wij hebben opnieuw genoten van 't spel van een Jeremias, van een Joakim, een Jecoonja, een Sedekia, een Hananja. een Michanja, een Pashur, een Daniël en Ezechiël, wij zijn op nieuw verrukt door de schoonheid der verschillende tooneelen, door de be- tooverende licht effecten, de smaakvolle stijlvolle costurneering, 't geheele spel van dit stuk. dat al moge de stijgende climax en de ontknooping ontbreken, in elk bedrijf een spel, een climax, een zinnebeeldige uiting geeft van onge kende schoonheid. Jammer dat zoo weinigen, te weinigen daarvan hebben genoten. Waalwijk en omgeving hebben a.s. Woensdag tegen- over de artisten en hun bekwamen leider, tegenover allen die zooveel zorgen gaven, tegenover zichzelf nog heel veel goed te maken. Woensdag komt de schrijver, de andere kunstenaars als de heeren Valk, Wiegman, Winnubst, de heeren v. d Broecke van «De Tijd", de letterkun digen Bernard Verhoeven en Antoon van Duinkerken en eenige leden van «Geloof en Wetenschap" uit 's Bosch, die plannen beramen om zoo mogelijk de tooneelclub naar 's Bosch te halen voorts een gezelschap uit Geldrop, een tooneelclub uit Mill en verschil- tende autoriteitenin 't kort 't belooft de élite-avond te worden Misschien ware ook voor de toekomst overleg tusschen de katholieke veree nigingen wel gewenscht, zoodat niet alles op dezelfde data wordt gehouden nu de uitvoering van Jeremias" tegelijk met twee tentoonstellingen met verlo tingen, tombola's enz., alles wat natuur lijk van de bezoekers geld vraagt. A.s. Zondag dan houdt Waalwijk zijne eerste hondententoonstelling, die wat inzendingen betreft, uitstekend is geslaagd, vooral als men daarbij in aanmerking neemt dat dit de eerste tentoonstelling is, iets geheel nieuws dus voor deze streek en de Raad van Beheer een datum aanwees reeds 14 dagen na de Bossche tentoonstelling. Niettemin zijn de inschrijvingen een groot succes voor 't comité, nl. plm. 170 honden zullen a,s. Zondag de benches in Musis Sacrum vullen, zeer zeker een respectabel aantal, dat ver deeld is over een 30 tal rassen met de noodige variëteiten. De verdeeling geven we a.s. Zaterdag. (In Delft werd 1.1. Zondag een ten toonstelling gehouden met 125 inzen dingen.) Uitslag der door het Architecten bureau van Ree en Bossaerts. te Waalwijk gehouden publieke aanbe steding voor de uitbreiding der kan toren der Stoomlederfabriek van Iersel- Witlox Co. te Waalwijk: M. H. van Rooij, Vught f 5391.— J. den Teuling, Waalwijk f 5310.— Fa. Wed. G. v Huiten f 5300.- W. van Heesch f 5229.— C Timmermans. Sprang f 4880.— C. Michaël, Vrijh Capelle f 4809.— Fa. Wed. A. Aarts <5c Zonen Waalwijk f 4796. A. Kramer, Genderen f 4781.— Z. Treffers Zn Waalwijk f 4670.— Het werk is aan den laagste inschrijver gegund. De schitterende dubbelkwar- teften, die in het grootsche Oratorium Ellas voorkomen zullen mede gezongen wor den door de dames Mannaerts- Pessers, Verbant-Janssen, en de heeren Leo Verschuren en H. Lejeune uit Tilburg. 2 o - M - Groote Brand, j C\ 1 Een felle brand, van een omvang als hier in geen jaren is voorgekomen heeft Maandagmiddag onze gemeente in op schudding gebracht. Door tot nog toe onbekende oorzaak brak even voor 12 uur middag brand uit 4n de schuur van den landbouwer Lamb. Brok in de Minister Loeffstraat welke schuur op eenigen afstand van het woonhuis staat. Hoewel men den brand spoedig ontdekte en direct alle pogingen in het werk stelde om hem te blusschen (waarbij de eigenaar nog brandwonden aan de hand opliep) greep het vuur zoo snel om zich heen dat aanstonds de schuur in lichte laaien stond. De felle Noord-Oosten wind wakkerde het vuur sterk aan en joeg de vonken tot op verren afstand door de lucht. En terwijl de vlak naast de brandende schuur gelegen rieten doelen en een houten loods van den heer W.- v. Helvoirt onaangetast bleven, zag men plotseling de vlammen slaan uit de circa 75 Meter verder gelegen met riet gedekte oude boerderij van Mich, Schoenmakers, die direct één vuurzee was Met groote moeite kon het vee nog uit den stal gered worden, doch de geheele inboedel, waaraan nogal antieke waarde werd toegekend, werd met het huis, dat tot den grond afbrand de, een prooi der vlammen. Als bijzon derheid zij hier nog vermeld, dat deze boerderij de laatste van de zeven hoeven was, die Baardwijk gehad heeft en gebouwd zijn op het laatst der 15e en begin der 16e eeuw, met een groot voorhuis, in lood gevatte ruitjes enz. Ook wil de volksmond, dat het huis in vroeger eeuwen tot raadhuis en rechthuis heeft gediend. De eigenaar, dige en ruime inrichting van binnen alsmede het wapen van de gemeente Baardwijk doen trouwens ook veron derstellen dat dit huis vroeger een bijzondere bestemming heeft gehad. De gemeentelijke motorbrandspuit, welke zeer spoedig ter plaatse was, functionneerde tot overmaat van ramp door allerlei oorzaken slecht, terwijl het door den wind aangewakkerde vuur inmiddels weer nieuwe prooi gevonden had. De zwerm van gloeiende vonken had in een minimum van tijd ook de boerderij en schuur van den heer Jac. v. Woensel. benevens de schuur van den landbouwer H. Pullens, alles met riet bedekt en een schuurtje naast het huis van Mej Wed. Schonk in lichte laaien gezet. Men kan zich voorstellen met welk een panischen schrik alle bewoners van de naaste omgeving be vangen werden toen binnen een kwar tier tijd het vuur reeds op een vijftal plaatsen gelijk over een afstand van meer dan 150 Meter woedde. Veie woningen werden ontruimd, andere voor ontruiming in gereedheid gebracht, terwijl men druk emmers water aan droeg om de boel nat te houden. De hitte in de naaste omgeving was on dragelijk; een sterke politiemacht hield de vele honderden nieuwsgierigen (het was juist op middag schafttijd) op een afstand en sloot den straatweg voor het verkeer af. De stoombrandspuit die het water toen uit de wielen kreeg begon beter te werken en met vele stralen werden thans het vuur bewerkt en de belendende perceelen nat ge houden. Wij waren ondertusschen getuigen van een typisch staaltje van dierenin- stinct. Een kalf was aan den vuur gloed weten te ontsnappen en in den verstikkenden rook en de hitte zag het geen anderen uitweg dan zich in een der wielen te storten. Het zonk doch kwam spoedig weer boven en zwom lustig over de geheele lengte de wiel over naar den straatweg opaan, waar het zich behouden op het droge werkte Nog zoo stom niet om zoo'n koud bad te verkiezen boven een brandenden stal Aan blusschen van de reeds bran dende perceelen viel intusschen niet te denken en alles lag dan ook in een minimum van tijd in puin. Wonder boven wonder echter slaagde men erin de tusschen de verschillende brand punten in gelegen perceelen te behou den, al valt er dan ook overal veel waterschade te constateeren.y Aan het feit dat deze perceelen met pannen gedekt waren is alleen hun behoud te danken. Was deze brand in den nacht uitgebroken of de wind meer Oostelijker geweest, dan zou de ramp niet te overzien zijn geweest. Resumeerende is er verbrandEen schuur van Lamb. Brokde geheele oude boerenhoeve van Mich. Schoen makers met den geheelen inboedel op enkele stuks vee naeen schuurtje van Wed. Schonk; een groote landbouw schuur van H. Pullens en de woning met boerderij en afzonderlijk schuurtje van Jac. v. Woensel. Van dezen laatste kon men nogal wat inboedel in veilig heid brengen. Bovendien is er aan alle belendende perceelen waterschade toe gebracht. Aisuraniie dekt overal, zij 'took ge deeltelijk, de schade. Uitslag Verloting St. Elisabeth-vereen. parochie O.L V. Onbevl. Ontvangenis. Prijzen zijn gevallen op de nummers: 1015 1035 1051 1060 1083 1091 1094 1110 1112 1115 1117 1124 1131 1138 1140 1152 1153 1154 1160 1162 1164 1177 1180 1199 1208 1224 1239 1243 1245 1254 1270 1284 1310 1319 1340 1342 1351 1353 1358 1366 1370 1372 1381 1386 1398 1424 1426 1429 1445 1469 1474 1487 1511 1534 1537 1561 1566 1575 1580 1597 1599 1609 1610 1619 1626 1638 1683 1698 1702 1707 1721 1724 1727 1737 1753 1766 1777 1779 1787 1796 1800 1804 1806 1816 1843 1859 1860 1861 1892 1894 1907 1908 1912 1925 1933 1941 1945 1953 1961 1971. Prijzen af te halen bij de dames waar de loten gekocht zijn. Aanvullende voorloopige lijst van deelnemers der Internationale Tentoon stelling voor de Schoen- en Lederin dustrie, Waalwijk 1925. N.V. „Fama", Vloerenfabriek, Den Haag. Haagsche Kantoor-machinehandel, Dehlinger Co., Den Haag. N.V. Cartonfabriek v/h. Wed. J. W. Schut, Loenen. M. Zwaaf, Breda. Tanneries de France, Straatsburg. '.Tanneries de Stavelot, Stavelot. Henri Levie. Paris. J G. Schalier Söhne, Schmöllin i./Th. Joh. Snoeren Pzn., Kaatsheuvel. Sterns Ltd., London. Presser Co., Amsterdam. La Manufacture de Chaussures de Luxe „Le Paon d'or",, Hal. Wij vestigen de aandacht op de «in dit nummer voorkomende advertentie betreffende de stemming in de Kies vereeniging op a.s. Zondag. Wij twij felen er niet aan of alle leden zullen het groote belang dezer stemming begrijpen en dus aan de stemming deelnemen. In ons nummer van a.s. Zaterdag zullen wij plaatsen 't geen de leden van de R.K. Kiesvereeniging Zondag te doen hebben. Het programma van 't groot concert dat de harmonie „St Crispijn" op uitnoodiging van„WaalwijksBelang" bij gunstig weer Zondagmiddag op de kiosk zal geven luidt als volgt 1. Marche des Snobs. Fern. Rousseau. 2. La Montagnarde, Ouverture F. J. Schweinberg. 3. Die Helgolander, Suite de Valses Ed. Kiesler. 4. Tolle Streiche, Polka voor Piston (Door den heer Jos. Korthout) E. Waldteufel. 5. Procida, Ouverture. F. Andrien. 6. Les Saltimbanques, Ouverture de l'Opera Comique Louis Ganne. 7. Fantaisie sur l'Opera „Maritana" Jos. Kessels. 8. The Gladiators' Farewell H. L. Blankenberg. De onlangs opgerichte Tooneel-- vereeniging O. O. G. (Ons Onderling Genoegen) gaf in de zaal van den heer van Daelen in de St. Antonius- parochie een uitstekend geslaagde uit voering die den regisseur den heer W. Hooft alle eer aandoet. Het komisch duet „Een lot uit de Bovenbommeler- waardsche Paardenverloting" en de karakter-scène „Onbeschaafde Negers" voldeden ons wel het beste, terwijl de komische solo „O, zalig wederzien" en het blijspel in twee bedrijven „De dertiende Klokslag* op de aanwezigen eveneens een bizonder gunstigen indruk maakten. Een gezellig bal besloot dezen goed geslaagden avond Zondag j.l. gaf de harmonie „St. Jan" in het patronaatsgebouw in de Minister Loeffstraat haar laatste winter- concert, dat zeer góed bezocht was. Reeds bij het eerste nummer „Lente zang" (Marsch) bleek dat het korps sinds de laatste uitvoering weer flink is vooruitgegaan. Deze marsch werd flink en frisch geblazen. De ouverture „Mignonnette" en de groote fantasie „L'aurore d'un beau jour vonden een goede vertolking, hoewel het laatste voor de bezetting wel wat al te zwaar is. De beide komische nummers oogstten veel bijval, vooral „Het Spokenhuis" dat de toehoorders voortdurend in uit bundige lachbuien deed uitbarsten. Het eigen gekozen nummer voor het a.s. concours te Zevenbergen „Bella- trix", vond algemeen bewondering en bleek reeds uitstekend te zijn inge studeerd. Wij twijfelen er dan ook niet aan dat wanneer ook het verplichte nummer zoo wordt ingestudeerd het jeugdige corps op het te houden concours met de Pinksterdagen succes zal hebben. De WelEerw. Heer kapelaan van irkel, die het sluitingswoord sprak, spoorde de aanwezigen aan de veree niging te blijven steunen, daar het voor een harmonie een zware strijd s om zich staande te houden. Een larmonie die in deze parochie reeds zoo lange jaren gewenscht werd is er eindelijk gekomen en moet dan ook met aller hulp vooruit geholpen worden. Bij de Maandagmorgen ten raadhuize gehouden aanbesteding van standplaatsen op de a.s. kermis alhier, waren de volgende inschrijvingen in gekomen A. Hommerson, Bergen-op-Zoom, Rijwielsport. f60. W. M. Giesen, Open draaimolen, f176. Gebr. v. Bergen, Roermond, Stoom- carroussel, f526. F. Schulte, Roermond, Rijwielsport, f240. Rangé, Wijk bij Duurstede, Draai molen, f 155. Teckelenburg, Tilburg, 2 Paling- kramen (zonder concurrentie) f 325. Frencken, Eindhoven, Danssalon, f276. Nic. Roos, Krommenie, Muziekhal, f95 Dezelfde, Danssalon, f 150. Jansen Giessen, 's Bosch, Suiker kraam, f 153. M. A Jansen-v. Mackelenberg, 's Her togenbosch, Suikerkraam, f125. F. Jansen, Orthen, Suikerkraam, f140. J. C. Pruis, 's Bosch, Zuurkraam, (zonder concurrentie) f 125. P. J. Hollanders, Galanteriekraam, f67. M. Kool, Amsterdam, Nougatkraam, f150. P. Chr. Landstein, Rotterdam, Werp- tent. (zonder concurrentie) f 110. F. J Vermoolen, Leiden, Rodelbaan, „Klein Zwitserland", f 75. H H. Geven, Schiettent, f25. Wed. L. v. Gemert, Tilburg, Gebak kraam f 168.75. A. Janvier, Bergen-op-Zoom, Auto lunapark, f280. G. F. Theunis, Amsterdam, Schiet tent, f40. Dezelfde, Rolsport, f 45. G. Bottenberg, Kampen 2 Paling kramen, (zonder concurrentie) f 100. Jacobs, Geldrop, Danssalon f475. Carl Siebert, Breda, Galanteriekraam, f22. Wed. G. M. v. d. Leeuw, 's Bosch, Koek- en Suikerkraam, f 150. Mej. J. Vogel, Amsterdam, Galan teriekraam f 40. Kunkels, Roermond, Autocarroussel f 250, Aereoplane f 400, Zweefmolen f350. Alle drie tesamen (zonder con currentie van Stoomcarroussel) f 1400. Medegedeeld werd dat de toewijzing van een en ander zoo spoedig mogelijk zal volgen. Op een desbetreffende verzoek van den inschrijver Teckelenburg uit Til burg zal slechts een vergunning voor het venten van paling worden afge geven k f5 per dag. Zaterdagmiddag had in de Be waarschool van het St. Theresiagesticht alhier, de officieele opening plaats van de tentoonstelling van werkstukken, vervaardigd op den naaicursus van den R. K. Vrouwenbond, waaraan tevens verhonden was een expositie van ver schillende andere huisvlijt- of hand werk producten, terwijl eveneens de noodige attracties niet ontbraken. Mevrouw Moonen, presidente van den R. K. Vrouwenbond, nam het eerst het woord en heette den Edelachtbaren heer burgemeester, de leden van den Raad, bestuur en adviseur van den R. K. Vrouwenbond en verdere genoodig- den hartelijk welkom. Zij zeide de aan wezigheid van het gemeentebestuur op zeer hoogen prijs te stellen en na met enkele woorden op het doel van deze expositie te hebben gewezen, verzocht zij den edelachtbaren heer burgemees ter de tentoonstelling te willen openen. De edelachtb. heer Moonen zeide aan vankelijk van meening te zijn geweest dat de opening van een dergelijke ex positie door iemand van het zwakke geslacht behoorde te geschieden; doch door de verschillende overtuigende ar gumenten, en vanwege de verhouding waarin hij tot de presidente van den Vrouwenbond staat is hij hierop terug moeten komen, gezien ook het groote sociaal belang dat met dit streven van den R. K. Vrouwenbond wordt gediend. L

Echo van het Zuiden | 1925 | | pagina 5