Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen FECJLLETOM .NOORD-BRABAND" NUMMER MEI 1925 48e JAARGANG, ZATERDAG EERSTE BLAD. BINNENLAND. Hier volgt de officieele vaststel ling van het politiek advies in de ver schillende kieskringen, na de daarover gehouden stemming. Daar de lijsten hier en daar nog eenigszins van de officieus bekend gemaakte afwijken, laten we ze hier nog eens volgen Rijkskieskring 's Hertogenbosch 1. Jhr. mr. A. F. O. van Sasse van Ysselt, Den Bosch2 A. N. Fleskens, Geldrop; 3. dr. L. N. Deckers, Den Haag4. J. J. Wintermans, Eindhoven 5. M. Krijgsman, Den Bosch 6. mr. F. C. C. J. M. Teulings, Den Bosch; 7. P. P. J. A. v. d. Putt, Eindhoven 8 mr. G. M. J Kolfschoten, Den Bosch 9. mr. H. J. M. Loeff, Drunen 10. mevr. W. A. Brouns-van Besouw, Den Bosch. Rijkskieskring Tilburg 1. mr. A. B. G. M. van Rijckevorsel, Den Bosch2. J. Vos Azn Roosen daal 3. j. van Rijzewijk, Tilburg4. dr. H. W. E. Moller, Tilburg; 5. ir. L. J M. Feber, Den Haag6. R. B. A. N. de Quay, Ulvenhout7. H. F. J. Weyers, Tilburg8. A. C. van Aren- donk, Tilburg9. C. A. Valkenburg, Roosendaal; 10. ir. A. J. L. Juten, Bergen op Zoom; 11 J. J. M. Rubert, Woensdrecht. Rijkskieskring Maastricht: 1. Mgr. dr. W. H Nolens, Den Haag 2 jhr. mr. Ch J. M. Ruys de Beeren- brouck, Den Haag; 3. ir. M C. E. Bongaerts, Den Haag; 4. H. C. M. Hermans, Den Haag; 5 J.J.C Ament, Roermond 6. P. J. Rutten, Wanssum 7. M. A. M. Waszink, Heerlen8 J. H Lambooy, Den Haag9. J. M. H. Schoonbrood, Maastricht; 10. P. L. H Cremers, Nuth. Combinatie Arnhem-Nijmegen-Utrecht: 1. mr. A. I M J. baron van Wijn bergen, Utrecht; 2. mr. J. R. H. van Schaik, Den Haag3. J. G Suring, Maarssen4. L. F. J. M. baron van Voorst tot Voorst, Twello5. G. Bulten, Voorhout6. C. Knigge, Wilnis 7. J. H. A. L. von Frijtag Drabbe, Am sterdam 8. J. M. H. v. d. Grinten, Velp (G.)9. dr. J. F. J. ten Berge, 50 TWEEDE DEEL. Utrecht; 10. J. W. H M Meyer, Arnhem. Combinatie Zwolle—Assen 1. A. H. J. Engels, Leiden; 2. mr. P. J. M. Aalberse, Den Haag; 3. Ant. Schoemaker, Deventer; 4. H. Ruyter, Arnhem5. mr. dr. J. W. Schneider, Hengelo6. W. Mooyman, Den Haag. Combinatie Groningen-Leeuwarden 1. A. C. A. van Vuuren, Den Haag; 2. dr. H. Takkenberg, Groningen; 3. M. Visser, Leeuwarden4. M. J. M. van Poll, Helmond. Rijkskieskring Middelburg 1. ir. L. A. Fruytier, Scheveningen 2. J. W. Vienings, Goes3. G. Adriaan- sens, Walsoorden4. Th Overmaat, Aardenburg. Combinatie Dordrecht—Rotterdam- Den Haag—Leiden 1. mr. D. A. P. N. Kooien, Utrecht 2. C. J. Kuiper, Utrecht; 3. J. M.J. A. Meyer, Rotterdam4. prof. dr. J. A. Veraart, Den Haag; 5. dr. L. J. Korten- horst, Heemstede6. G. W. Kamp- schoër, Monster; 7. prof. dr. A. M. A A. Steger, Den Haag; 8. H. E. v. d. Brule, Rotterdam9. J. M J. H. Lam booy, Den Haag; 10 J. H. M Balvers, Hillegom. Rijkskieskring Amsterdam 1. J. B. van Dijk, Amsterdam; 2. mevr. S. C. C. Bronsveld-Vitringa, Hoorn3. mr. C. G. J. A. Kropman, Amsterdam4. G. P. Bon, Den Haag 5. mr. G. M. H. Russel, Amsterdam. Combinatie Haarlem—Helder 1. mr. J. B. Bomans, Haarlem2 A. J. Loerakker, Schoten3. Ch. L. v. d. Bilt, Den Helder; 4. Chr. M. Jansen, Amsterdam5. mr. A. J M. Leesberg, Alkmaar; 6. H. E. Everard, Heemstede. De Tweede Kamer heeft het wets ontwerp tot subsidieering van de in 1928 te Amsterdam te houden Olym pische Spelen met 48 tegen 36 stemmen verworpen. De toezegging in Rome gedaan, kan dus niet gestand gedaan worden, tenzij het particulier initiatief ingrijpt, en ondanks Braat, ondanks Visscher, on danks Kersten en van Vuuren, de Olym piade toch doorgaat en dan zonder dat de regeering er iets aan te zeggen of te verbinden heeft, dan zal er op Zon dag evengoed gespeeld worden, dan wordt er georganiseerd en gehandeld bij ons, maar zonder ons. Waar het hier gold een waarborgsom voor de Olympiade, een zuiver neutrale zaak, die niets met links of rechts te maken had, waar het hier gold eene interna tionale reclame voor ons land van nu tot 1928, een bezoek van duizenden vreemdelingen voor Amsterdam en ge heel ons land, voor handel en industrie van 't grootste belang, waar het hier gold een demonstratie van gereglemen- teerde sport op de meest schitterende wijze, daar hadden wij, na de eminente verdediging van den C.H. minister de Visser, met volkomen instemming van het geheele kabinet, andere beslissing verwacht, vooral van de Katholieke en Brabantsche Kamerleden Maar de po litiek en bijkomstige omstandigheden, we zeggen 't de Maasbode na, zijn oorzaak dat ook onze mannen zich opnieuw tegenover het kabinet hebben gesteld. De Kamer heeft zich deerlijk vergist en niet 't kabinet. Of moeten wij, als slaafsche volgelingen, den over dreven puriteinschen weg opWij meenen dat men hiervoor, zeker in 't Zuiden, feestelijk zal bedanken 1 Zullen, nu de Tweede Kamer het millioen voor de Olympiade heeft^af- gestemd, de Olympische spelen toch (arrrpï\ WAALWU DOOR ERVARING STERkT| in 1928 te Amsterdam gehouden wor den? De Tel. heeft dadelijk na de ver werping een onderhoud gehad met den voorzitter van het Nederiandsch Olympisch Comité, baron Schimmel- penninck, de die debatten had bijge woond en verklaarde pijnlijk te zijn getroffen door het resultaat der stem ming waardoor de Olympiade op zulke losse schroeven komt te staan. Wat N.O.C. thans zal doen, kon baron Schimmelpenninck nog niet mededee- len. Het bestuur zal de thans geschapen situatie eerst eens goed onder de oogen zien. Hetzelfde blad heeft ook een onder houd gehad met den heer Scharroo. vice—voorzitter van het Ned. Olym pische Comité, die op de vraag Gelooft u, dat de spelen in 1928 te Amsterdam thans van de baan zijn antwoordde Positief niet. „Ik heb alle overtuiging, vervolgde de heer Scharroo, dat het Nederland sche volk nu zijn eigen belang beter zal begrijpen, de fout van een deel van zijn volksvertegenwoordigers zal goedmaken en de benoodigde garantie op andere wijze spontaan zal bijeen brengen. Dit zal een demonstratie te genover het buitenland zijn, waardoor de nationale eer zou worden gered. Dat vertrouwen heb ik stellig in het Nederlandsche volk. In de hedenmiddag gehouden vergadering van den gemeenteraad van Amsterdam hebben de heeren Boekman (S. D.), Ketelaar (V. D.), Boissevain (V.B.) en Ophorst (C.H.) een voorstel ingediend, waarin B. en W. worden uitgenoodigd na te gaan welken weg kan worden ingeslagen, om te bevorderen, dat de Olympische Spelen alsnog te Amsterdam zullen worden gehouden. Naar aanleiding van dit voorstel heeft de burgemeester meegedeeld, in de zitting van hedenavond in antwoord daarop een verklaring te zullen af leggen. Een aanbod van nde Witte Stad". In verband met het verwerpen van het wetsvoorstel tot verleening van een subsidie van een millioen aan het N.O.C. deelt de N V. Bouw-en Exploi tatie Mij. „de Witte Stad", welke, gelijk bekend 3 pCt. premieleeningen uitgeeft voor den bouw van arbeiders- en middenstandswoningen ons het volgende mede Hedenmorgen heeft een onderhoud plaats gehad tusschen den heer Westerouën van Meeteren, secretaris van het N.O.C. en den directeur van „de Witte Stad", den oud-luitenant- kolonel J. H. G. Vermeer, over de vraag in hoeverre „de Witte Stad" het N.O.C. zou kunnen steunen. Daarop is een spoedvergadering gevolgd van de directie der N.V. als resultaat waarvan aan het N.O.C. de volgende schriftelijke aanbieding is gedaan le. Het N.O.C. zal van de Witte Stad ontvangen het netto provenu van de thans in omloop zijnde 3 pCt. premieleening. waarvan de trekking 26 Mei a s. zal plaats vinden. 2e. De Witte Stad heeft aangeboden deze aanbieding te handhaven voor de volgende leeningen. 3e. De Witte Stad stelt haar geheele organisatie beschikbaar om, met toe stemming van de regeering, een afzon derlijke loterij te organiseeren, waar van de opbrengst geheel bestemd is voor het N.O.C en zal deze loterij geheel belangeloos administreeren. De senaat van het Delftsch Stu dentencorps heeft in verband met de verwerping van het wetsvoorstel tot verleening van subsidie voor de Olym pische spelen het initiatief genomen tot het bijeenbrengen van een parti culier garantiefonds, waarvoor de in schrijving onder de leden reeds werd geopend. BUITENLAND. De socialisten in Duitschland willen trachten de verkiezing van Hindenburg ongedaan te maken. Zij hebben een protest over mogeiijke onregelmatigheden bij de stemming ingediend. Volgens een bericht uitTandzjer hebben de Rifkabielen aan de kolonne onder bevel van generaal Cambay een zware nederlaag toegebracht, zoodat de kolonne op Taza moest terugtrek- ken. De verliezen zouden dertig ge sneuvelden en meer dan honderd ge kwetsten bedragen. Ook zouden er tal van manschappen van de kolonne gevangen genomen zijn. Bovendien moet er een vliegtuig verloren zijn gegaan. i Waalwiiksche en Courant Dit blad verschijnt WOENSDAG EN ZATERDAG. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco per post door het geheele rjjk 1.40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-Adres: ECHO. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. van „DE EO EO VAN HET ZUIDEN' Wij zullen naar het huis in de Pergolaes- sestraat terugkeeren naar de woning van graaf Wladimir Paloutine, daar waar Sophie Mosser als opperste meesteres heersclït, waar allen liaar gehoorzamen en waar baron An ti réa Cazéres zelf zich verplicht gezien heeft het hoofd te buigen voor den wil der schoone Sophie. Het was er zeer prachtig, eenigszins over dreven zelfs. Maar wij weten reeds dat de goede smaak aan graaf Paloutine niet eigen was. Dit liuis een overgroot gebouw, stond op den hoek van de Pergolaesse- en van de X- straten. In dit paleis bevond zich eene ongelukkige jonge vrouw, die gaarne al die overdreven schoonheid en weelde zou verwisseld heb ben voor een arme, nederige woning, op voorwaarde die ongestoord en vry te mogen bewonen. Sinds Wladimir Renée in zijne macht terug had, wj^s er tusschen hen geen woord gesproken. Zij was het onderworpen slachtoffer; hy de onverbiddeiyke beul. Hy had haar in een gesloten rytuig naar Parys teruggebracht. Gescheiden van hare moeder, gescheiden van Alexis, beroofd van de eenige wezens, welke z,y beminde en waarin zij al haar vertrouwen gesteld had, was zy weerloos overgeleverd aan haren beul, aan haren nieuwen meester. En eensklaps had zy zich zwak, moedeloos gevoeld. Niet meer in staat om te worstelen, lever de zy zich geheel over aan hare vyanden; zy had zelfs den moed niet meer haar leven te verdedigen. De geest was, als het lichaam, verlamd en zy gevoelde zich vernietigd, niets hopend dan de verlossing van hare kwellingen en die alleen, geloofde zy, de dood haar geven kon. Zy bewoonde de eerste verdieping van het huis, in een deel dat een volstrekt afgeschei den appartement uitmaakte. Eene plaats was in gemeenschap met dit appartement, samengesteld uit eene slaap kamer en eene toiletkamer. Die plaats dat was de kamer betrokken door Sophie Mosser zelf. Renée raadde maar al te goed welken wreeden haat zy die vrouw inboezemde. Tweemaal reeds was zy erin gelukt ge weest de waakzaamheid van Sophie Mosser te verschalken, maar ditmaal hield de mede plichtige van graaf Paloutine haar voor goed in hare macht. Wanneer zy des avonds de kamer van Renée gesloten had met een geheim slot,dat alle mogelyke zekerheid opleverde, mocht zy gerust slapen, 's anderen daags zou zy hare vyandin, immer moedeloos en wanhopig in haar gevangenis terugvinden. Renée had zich kunnen beklagen, zal men zeggen. Aan wie? Vooreerst, zy liad de gelegenheid niet, iemand onder vier oogen te zien en te spre ken. Wat aangaat brieven te schryvenAan wie zou zy die gezonden hebben? Overigens, zy liad in haar bezit nog papier, noch het weinige geld om zich het noodige scliryfgerief en een postzegel aan te schaf fen. Zy was een gevangene en werd als zoo danig behandeld. Wie had kunnen gelooven dat de gravin Wladimir Paloutine aan slechte behande lingen onderworpen was? Leefde zy niet iii een by na prinselyke wo ning? Was haar appartement niet prachtig be meubeld? En als zy op het uur der eetmalen hene den kwam, in gezelschap van Sophie Mosser, MAATSCHAPPIJ VAK VERZEKERING OP HET LEVER Prys der Advertentlën 20 cent per regel; minimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. By contract flink rabat. Advertentiën moeten Woensdag en Vrydag des morgens om uiteriyk 9 uur in ons bezit zyn. (TTTVx die haar de eerbiedigste oplettendheden be tuigde, werd zy dan niet gediend door la keien met rood livrei, met korte broek van zwart fluweel, en die met overbeleefdheid hare minste wenschen, zelfs hare gebaren voorkwamen. En in dc veronderstelling, dat zy er in zou gelukt zyn aan een politie-commissaris of een onderzoeksrechter een klacht te doen toekomenwat zou er gebeurd zyn? Men zou een onderzoek gedaan hebben. Eu waarop zou het uitgeloopen zyn? O, op iets zeer eenvoudig, of eerder op iets dat hare wanhoop zou volledigd hebben. Arme vrouw, zou men gezegd hebben, zy lydt in het hoofd; zy is al te gevoelig, al te zenuwachtig. Is hare ongelukkige moe der niet in een krankzinnigengesticht opge sloten. Met vele by zonderheden had Sophie Mosser haar meermalen doen zien, in welk onuit- kombaar net men haar gewikkeld had. Mot de wreedheid, welke de vrouwen meer nog dan de mannen, wanneer zy waarlyk boos en slecht zyn, kenmerkt, wist Sophie Mosser haar aldus te pynigen en zy vond er een groot genot in haar gevangene te be waken. Nooit, nochtans, sprak zy haar an ders aan dan met al den scliyn van den diepsten eerbied. Wil mevrouw de gravin zich aan tafel zetten? Zal mevrouw de gravin vandaag uit gaan? Ik denk dat het naar het Bosch is dat mevrouw de gravin zich begeven wil. En zoo voort. Maar aan tafel, tegenover haar, bemerk te de ongelukkige Renée altyd het wreed aardig gelaat van Sophie Mosser, die haar onophoudeiyk bewaakte. En als zy uitreed, gezeten in eene, geslo ten koets, bespannen met een paar ruige paarden, had zy. ook daar Sophie Mosser tegenover zich, want daar, gelffk overal, was zy onder hare bewaking. Op zekeren keer kwam de zinnelooze ge dachte in haar op, toen zy in gestrekten draf door een der meest bezochte dreven van het Bosch reden. zy zou schieiyk het portier openen en zich onder de hoeven der paarden, of onder de wielen werpen van een der ry tuigen, die elk oogenblik, door elkauder kruisten en on- vermydelyk verpletterd worden. Maar Sophie waakte. En op het oogenblik dat Renée de band legde op de deurkruk van het rytuig, greep zy haar met zenuwachtige kracht vast. Neen, neen, mevrouw de gravin, dat niet, ik smeek er u om, riep zy. De arme jonge vrouw was gedwongen hare plaats te hernemen. Veroordeeld was zy. voor altyd. Soms beschuldigde zy Alexis. Waar was hy? Wat deed hy? Hoe kwam het dat zy van hem niet meer hoorde spre ken? Op zekeren dag had haar hart hevig ge klopt. Térwyl zy met de groote koets naar het bosch reed, had zy, aan den Ingang, een man gezien, waarin zy Alexis geloofde te herkennen. Renée had uit het rytuig willen springen, maar Sophie Mosser, (}ie haar nooit uit het oog verloor, weerhield haar. Is mevrouw de gravin onpasseiyk? vroeg zy met hare koude, ongevoelige stem, terwyl zy met de eene hand Renée weerhield en de andere op het portier legde. Kan men zich wel die wanhoop inbeelden, de marteling van elk oogenblik, welke die arme vrouw pynigen moest, bewaakt door een zoo wreedaardig en hatend schepsel, die nooit ophield haar te herinneren dat zy een gevangene was, weerloos aan hare vyande- ïyke macht overgeleverd? By oogenblikken, greep zy haar hoofd met beide handen vast, en zich op de knieën werpend stortte zy overvloedige tranen. Myu arme moeder is niet zinneloos, riep zy dan, maar ik, als die marteling nog lang duren moet, zal het voorzeker worden. Wat Wladimir betreft, overal gevolgd door zyn vriend Andréa Cazéres, leidde voortaan een kwistig leven. Het overgroote fortuin ervend van prins Demetrius, had hy geen ondergang meer te vreezen en hy deed de zinnelooste uitgaven, zonder tellen, zonder aan iets anders te den ken dan aan de voldoening zyner ontketen de driften. Soms gebruikte hy het middagmaal In zyn huis in gezelschap van Andréa en van Sophie Mosser. Dan was de marteling van Renée pyniy- ker nog, -want men verplichtte haar aan tafel te verschyneu. Andréa groette haar pp (le hoffeiykste wyze. Nooit Het hy na haar te zeggen: Ik heb uitmuntend niéuws ontvangen van de arme baronnes; zy is beter, veel beter. Ik ben zeker dat zy, dank zy de goede zoi'gen waarmede men haar omringt, weldra volkomen zal hersteld zyn. Dan ontsnapte er aan de oogen van Renée tranen van smnrt, van gramschap en van maehtelooze woede. Sophie Mosser genoot dan een ongemcene vreugde, en het eetmaal werd voortgezet; Wladimir sprak over onverschillige zaken, terwyi hy de spyzen welke hy nam, met lali-yke glazen keurigen wyn doorspoelde. Gewooniyk verlieten Paloutine en Cazé res slechts de tafel wanneer hun geest heel en al door den drank bedwelmd was. Sophie Mosser dronk slechts weinig, zich sparend voor haar werk van vervolging en van bewaking. Dan kwam een knecht aankondigen Het rytuig van den graaf is voor. De twee medeplichtigen vertrokken dan, en Renée, gevolgd door die onafscheidbare Sophie, ging terug naar hare kamer. Daar, tenminste, was zy alleen om te weenen en te ïyden. Zoo was haar leven met voortdurende kwellingen vervuld. En niets dat haar eenige hoop geven kon, kwam deze eentooulge en aanhoudende, smart verstooren. Op zekeren nacht, nochtans, terwyi zy ten prooi was aan een zenuwachtigen slaap, die de uren nog somberder en wreeder maakte, dan in den vollen dag, werd zy opeens uit hare bedwelming gewekt door een verdacht geluid, teweeggebracht door een soort van wry ven op den buitenmuur van het huis. En het scheen haar toe dat dit wry ven ven ougetwyfeld door een zwaar lichaam veroorzaakt, ophield ter hoogte van de ka mer van Sophie Mosser. Schieiyk richtte zy zich op in haar bed en luisterde met gespannen aandacht. De nachteiyke stilte had zich hersteld in al haar kalmte. (Wordt vervolgd)

Echo van het Zuiden | 1925 | | pagina 1