dat mr. Veraart en zij die op hem volgen, een plaats opschuiven. Het Bondsbestuur heeft dit aanbod begrijpelijkerwijs met genoegen gezien, maar kan in deze niet veel doen. Nu de kiezers eenmaal gesproken hebben, kan het bestuur niet meer eigenmachtig veranderingen in de lijst aanbrengen. Minstens zou voor bovengenoemde invoeging en opschuiving ook de toestemming noodig zijn dergenen die op prof. Veraart volgen. We weten natuurlijk niet, hoe deze er over denken, maar gezien de per soonlijkheid van den heer Feber, ge- zien baarbij het feit, dat hij onze eenige Indische specialiteit is, zeggen wij voor ons, dat voor deze opschui ving heel veel te zeggen is. Nu de eerstbelanghebbende, prof. Veraart, zelf het voorstel doet, zullen de ande ren vermoedelijk in edelmoedigheid niet achterblijven. KUNST EN LETTEREN. De beteekenis van den Volkszang Ons volk zingt te weinig en van wat het zingt deugt het minste niet. Wat het eerste betreft, wil ik volstrekt niet gezegd hebben, dat andere vol ken genoeg zingen. Laat ons daar buiten blijven want daar zit meer aan vast dan wij in enkele regels los kun nen maken. Ook wil ik niet beweren, dat wij in 't algemeen meer moeten zingen dan waar ons de zin toe staat. Gedwongen fraaiigheden zijn uit den booze en dus leelijk. Maar zingen is een uiting van goeden zin. Nu kan men niet uiten wat men niet van bin nen heeft, doch men kan wel zijn binnenste doen opklaren door er van een zonneschijntje in te doen vallen. Door ons gezicht in een lachplooi te zetten, helpen we ons in opgewekter stemming brengen, zegt dr. Gerard Brom terecht in zijn laatste boek. En zoo gaat het eveneens door keel en mond te zetten tot zingen. Dat is ook wel een gedwongen fraaiigheid, maar de korte dwang is hier slechts middel tot langen lust. Probeer het maar eerst neuriet ge wellicht, weldra ech ter gaat het uit volle borst. Want de nevelen in 't gemoed zijn opgetrokken en 't is er helder geworden, in die helderheid nu zit de opgewekte stem ming. Niet noodzakelijk is vroolijkheid en lust tot scherts, maar in 't opge rezen zijn uit de doodsche dofheid, die het hart ongevoelig maakt voor de velerlei prikkels van het leven.'t Is waar. de tijden zijn er niet naar, om zich bijzonder opgewekt te voelen. Dit is echter geen reden, om hetzij grommend, hetzij versuft door de we reld te loopen, 'veeleer een reden te meer, om geen middel te verzuimen dat helpen kan zijn goed humeur er bij te houden. Bij alle zwarigheden van den tijd hebben wij in ieder ge val nog reden genoeg tot frissche op gewektheid omdat wij de eeuwigheid voor ons en naar beginsel, reeds in ons hebben, volgens Gods bedoeling en genade en volgens hetgeen wij er zelf van kunnen maken. Nog eens geen gedwongen fraaiig heden. Je hebt menschen die het ver genoegds zijn als ze geen geluid ge ven. Men kan echter niet zeggen, dat dat de algemeene menscheoBaiuur is, eerder de visschennataur. Het ligt ook voor de baad, dat de jonge borst ilcb vrijer laat hooren dan de afgeleefde en dat het eene ras spoediger het hart vol en den mond aan het ovei- loopen heeft dan bet andere, 'tls er ook niet om begonnen, dat grijs- gebaarde kerels zich gaan aanstellen als schooljongens of Hollanders als Napolitanen. Neen, waar het om be gonnen is, is dat men beter leere begrijpen de waarde van het lied voor een gezond volksleven en meer er zich toe zette naar dat begrip te doen, al was het alleen maar uit offervaardigheid voor de gemeenschap. Men kan er echter gerust op zijn, dat de offervaardige voor zichzelf niet tekort zal komen. Nu is het nog van heel groot belang, alleen datgene te zingen wat deugt. Met andere woorden, wat inderdaad opgewekte stemming kan uitzingen en aanzingen. Ondeugdelijk is vooreerst alles wat men niet meent. Een andere vraag is of men het dient te meenen en dus niet rusten mag voordat men het meent. Maar zoolang men het niet meent moet men het ook niet zingen. Als het in Mei soms vriest dat het kraakt of een scherpe oostewlnd de oogen volstuift, moet men niet gaan zingen No. 96 uit »De Leenwerk* >Do Mei, de Mei, de blijde Mel«, of het moest zijn als aanloop op >Marie, Marie, mijn blonde kind*. Ondeugdelijk is vervolgens ook alles wat de stemming neerdrukt. Dat does vele straatdeunen. Niet allemaal, maar de meeste. De meeste tegenwoordige straatdeunen zijn zonder geest, zonder smaak en, hebben ze gevoel, vol valsch gevoel. Die moet men niet zingen, want daar verlaagt men zichzelf mee, niet slechts in eigen en andermans oog, maar ook in werke lijkheid. In meerdere of mindere mate gaat de stemming altijd mee omhoog of omlaag met hetgeen men zingt. Eu zoo een oogenbiikkelijke en een blijvende stemming worden ten ge volge van wat men gewoon is te zingen. Indien er zoovelen zijn, die geest en smaak heelemaal missen en wier gevoel geen onderscheid schijnt te kennen tusschen waarheid en leugeo, dan is dat voor een groot deel te wijten aan den laffen en slechten kost, waarmede zij hun zinglust altijd heb ben gevoed. Laat het voor dezen keer genoeg zijn- We veronderstellen, dat de lezers nog wel eens weer over dit kapittel wat lezen willen. Is dit niet zoo, dan moet men het' maar zeggen. Inlus- schen moge men er eens over na denken, hoe goed voor een volk een goed lied is. J. A. S. VAN SCHAIK. KERKNIEUWS. Mei den Parijschen trein is gis terenmiddag de kolonel-hoofdaalmoe zenier F. J Evers van zijn Indische reis in de Residentie teruggekeerd meldt de „Resbode". Op het perron waren ter begroeting aanwezig jhr G. A. A Ailing von Geusau, oud minis ter van Oorlog, luit-generaal C. van Tuinen, commandant der vesting Hol land, luit -generaal b. d H. C. A. de Block, gen.-majoor b. d. W. Laatsman. majoor aalmoezenier j. J Broewer. majoor v. d. Generalen Staf j. M. J. H. Lambooy e.a. De majoors-aalmoezeniers G. Huijs en j. J. J. Noordman, waren den hoofd aalmoezenier tot Parijs tegemoet ge reisd. De Indische reis had succes volle resultaten gehad. Overal had de hoofdaalmoezenier zeer veel medewer king ondervonden, vooral van den legercommandant in Indië, generaal Gerth van Wuk, voor zijn onderzoek naar de geestelijke verzorging der militairen in onze Oost. Z H. de Paus heeft Mgr. C C Prinsen, kanunnik en pastoor der parochie van St. Jacobus den Meerdere te 's Hertogenbosch, naar aanleiding van diens aanstaand gouden priester feest benoemd tot Protonotarius Apos tolicus. Hedenmorgen met den trein van 10 uur 9 min. vertrok van hier uit via Roosendaal de eerste groep der Nat. Ned. Jubile bedevaart naar Rome. In den trein bevond zich reeds Z. D. H. Mgr. H. van de Wetering, aarts bisschop van Utrecht in wiens gere- serveerde coupe eerste klas plaats nam Z. D. H. Mgr. A. F. Diepen, bisschop van den Bosch. Z D. H. werd uit geleide gedaan door zijn beide sec retarissen. In Breda zou zich Z D. H. Mgr. P. Hopman, Bisschop van Breda, bij deze kerkvorsten voegen. Voorts merkten wij onder de bede vaartgangers op de Tweede Kamer leden mr. baron van Wijnbergen en Michielsen. RECHTSZAKEN. Gerechtshof Den Bosch. H. D. K., arbeider en W. F. C., metselaar te Genderen. Beklaagden stonden voor de Rechtbank te 's Bosch terecht ter zake dat zij den 21sten Februari 1925 te Waalwijk te zamen en in vereeniging. opzettelijk mis handelend A. van Beuzekom, geweld dadig hebben gestompt en geslagen en met een mes hebben gesneden, gestoken en geslagen en daardoor bloedend hebben verwond. Beklaagden werden te dier zake veroordeeld tot drie weken gevange nisstraf. In hooger beroep werd bevestiging van het vonnis 6 weken gevangenis straf geëischt. Uitspraak25 Mei a.s. Het Gerechtshof te 's Hertogen bosch, uitspraak doende in hooger beroep, veroordeelde M. de L arbeider te Made, met bevestiging van het vonnis der rechtbank te Breda, wegens mishandeling tot 3 maanden gevange nisstraf. B. B., arbeider te Oosterhout, was door de rechtbank te Breda ver oordeeld tot 3 maanden gevangenis straf wegens mishandeling met een mes op H. Snoeren te Oosterhout, gepleegd den 2en Kerstdag 1924. In hooger beroep eischte de adv.-gen. met bevestiging van het vonnis 4 maan den gevangenisstraf. Uitspraak25 Mei a.s. Uitspraken Bossche Rechtbank. H. P. B. te Raamsdonk, strooperij, f 15 boete subs. 15 d. hechtenis. A. v. V. te Wijk, overtreding Mollen- wet, f 40 boete subs. 4 w. hechtenis. Abonneert U op en Adverteert in tfDE BOHO VAN EBT BUIDBW het meest geiteen bied in de Lang straat en Omgeving. ELSHOUT. Eene processie, bestaan de uit de mannen-congregaties van de Broederschappen der H. Familie te Haarsteeg en Nieuwkuijk, bezochten Zondagmorgen Maria's genadeoord. Uit Nieuwkuijk onder leiding van den WelEerw. heer Van den Heuvel-Eras, met de harmonie „de Eendracht", uit Haarsteeg onder leiding van den Wel Eerw. heer Meis, met de harmonie „St. Cecilia*. Ten 7 uur trok men met volle muziek het dorp in. Na de H. Mis van 7 uür, waarin de pelgrims tot de H. Tafel naderden, trokken zij naar de kapel. De WelEerw. heer Willems, kapelaan alhier, verwelkomde hen in eene toespraak en verkondigde op de van hem bekende energieke wijze in kernachtige bewoordingen den lof van Elshout's Wonderbare Moeder en drukte om. vooral de aanwezige jongelingen ten zeerste op 't hart, voor hun toe komstigen staat toch vooral de voor spraak van Maria in te roepen. Ten 9'/j uur had de Hoogmis plaats voor de processie, waarin de predicatie gehouden werd door den WelEerw. heer Van den Heuvel-Eras uit Nieuw kuijk. De vereenigde harmonieën brach ten hierna een aubade aan den Zeer- Eerw. heer Wirtz, pastoor van Elshout, en vertrokken de pelgrims weder naar hunne respectieve woonsteden, begeleid door de opwekkende toonen der muziek. Fraai weder begunstigde heen- en terug tocht en huis aan huis wapperde weder de driekleur. De kermis alhier heeft Zondag een minder gunstig verloop gehad. De jongeheer D. uit Heusden, die zich in de luchtschommel vermaakte, kwam zoo ongelukkig te vallen dat men aan vankelijk voor een hersenschudding vreesdehij kwam er echter met eene zware voorhoofdbuil en gehavende neus af. Te tragischer was dit ongeval, daar zijn broeder denzelfden middag met zijn motorfiets een ongeval over komen was. Beiden zijn per auto thuis gebracht. Omstreeks 9'/a uur had er een vechtpartij plaats, waarbij F. V. uit Drunen door v. R. uit Nieuwkuijk zoodanig met een mes in de borst werd gestoken, dat hij bij den heer F. Leijsten moest worden binnen gebracht; hij mocht voorloopig niet worden vervoerd. Zijn toestand ver oorloofde het echter Maandagmorgen, dat hij per auto naar zijn woonplaats kon vervoerd worden. VLIJMEN. Door de St. Barbara schuts zal op Zondag 31 Mei en Maandag 1 Juni bij gelegenheid van haar 500 jarig bestaan een gepot nationaal concours en schietwedstrijd worden gehouden. 't Beloven grootsche feesten te wor den. Een eerecomité werd gevormd, waarin o. a. ook zitting hebben bur gemeester G. R. v. d. Ven en jhr. Mr. A. F. O. van Sasse van Ysselt, lid der Tweede Kamer der Staten Generaal. Vele prachtige prijzen zijn beschik baar gesteld voor de verschillende wed strijden, die bestaan zullen uit: Ven- delzwaaien, roffelen, tromslaan, mooiste zwaaivaan, mooiste banier, oudste vaandel, enz. enz, DEN BOSCH. Naar aanleiding van geruchten, die steeds vasteren vorm hebben aangenomen, als zoude het in het voornemen van ons Gemeente-be stuur liggen, om de veemarkt te ver- plaatsen en daaraan een geheel nieuw op te richten abattoir te verbinden, heeft zich een voorloopig comité ge vormd, dat zich ten doel stelt, deze hoogst ernstige kwestie voor den Bos schen belastingbetaler in studie te nemen. Dit comité is samengesteld uit de verschillende standen der burgerij Het ligt in det voornemen, zoo noodig aan het ledenaantal uitbreiding te geven opdat de meening van het grootste gedeelte der burgerij tot uit drukking kome; de kwestie én van den financieelen kant en van de tech nische zijde zoo breed mogelijk worde bezien. De vergadering waarop dit comité is geconsitueerd, was druk bezocht alle genoodigden hadden aan den op roep om hun meening over dit hoogst belangrijk onderwerp te zeggen, bereid willig gehoor gegeven. Gezien de financieele positie onzer gemeente en de aangekondigde belas tingverhooging, kan het niet anders of een dergelijk onderzoek zal een uit werking ten goede hebben. Het Comité zal natuurlijk het verza melde feitenmateriaal in een rapport vastleggen en dit alleen publiceeren, indien het gemeentebestuur bij den Raad de plannen tot oprichting van een nieuwe veemarkt en een abattoir zouden indienen. In dit geval is het ook de bedoeling dit rapport en de daaraan verbonden conclusie in een openbare vergadering toe te lichten. .Daar zal dan aan alle Bossche be lastingbetalers. de gelegenheid worden geboden om hunne meening over de kwestie en het rapport te zeggen. 's-HERTOGENBOSCH. Bij het laatst gehouden schriftelijk examen voor Candidaat—Gemeentesecretaris slaag den van den cursus, gegeven door de heeren P. Smits, Hoofdcommies ter Provinciale Griffie te 's Bosch en J. Verwiel, Burgemeester van Oisterwijk, de navolgende 9 candidaten H. van den Berg te Reek, H. van Gooi te Dussen, Th J. Kooymans te Dreumel, Th, Mostermans te Nieuw- kuik, J Ras te Budel, M Romeijn te Ravesteijn, L, Voets te 's-Bosch, H. van der Velden te Boxtel, G. van den Wildenberg te LoonopZand. Binnenkort begint wederom een nieuwe cursus, waarvoor men zich bij een der bovengenoemde opleiders nu reeds kan aanmelden. SPRANG CAPELLE. (V.m. Sprang.) Onze vroegere dorpsgenoot, de heer M. van Vuuren Pzn., Commies bij de Directe Belastingen, kantoor Bladel, slaagde dezer dagen voor het examen Commies Eerste klas. Geslaagde en familie gefeliciteerd. Alhier is j 1. Zaterdag opgericht een Korfbalclub onder den naam „S K V." (Sprangsche Korfbal-Vereeniging) en telt aanvankelijk 21 leden. Maandag j.l. gaf het Chr. Gemengd Koor „Looft den Heer" alhier, haar eerste uitvoering, met welwillende medewerking van de heeren Stoffels Orgel) en de Ligt (Viool.) De zangnummers werden aangezien het kort bestaan der vereen vrij wel ten gehoore gebracht Het duo „Het Angelus" van Cath. v. Rennes en de Sopr.-solo „Als de ziele luistert" van Cath. v Rennes werden op zeer verdienstelijke wijze gezongenhet daverend applaus was dan ook verdiend. De muzieknummers door het duo Stoffels-de Ligt ten beste gegeven, brachten veel bij tot het welslagen dezer uitvoering. Deze brachten ons meermalen in verrukking door hun heerlijk spel, vooral in „Frühlingser- wachen" van E. Bach en „II Travatore" fantasie van Verdi muntten zij uit. Een bijzonder woord van lof mag voorzeker niet onthouden worden aan hun ijverigen en talentvollen directeur, den heer Nelis, die ons met zijn koor een genotvolle avond bereidde. De gewone jaarlijksche collecte langs de huizen der ingezetenen, ten bate van het Fonds tot aanmoediging en ondersteuning van den Gewapenden Dienst, zal alhier worden gehouden op a.s. Dinsdag 19 Mei. CAPELLE. Op 5 Mei jl. werd bij het 17e Reg. Inf. te Venlo (opleiding onderofficieren) ingelijfd de dienstplich tige D. v. d. Poorte der lichting 1925 dezer gemeente, die in onderstand zal worden geplaatst bij het 6e Reg. Inf. te Breda. CAPELLE. Gedurende de maand April werd in de Rijkspostspaarbank op het hulppostkantoor alhier ingelegd f 3376.31 en terugbetaald f3174.13. Het aantal inlagen bedroeg 43, dat der terugbetalingen 23. Er werden 58 telegrammen behandeld, waarvan 26 verzonden en 32 ontvangen. Het aantal telefonische gesprekken bedroeg 199, waarvan 92 uitgaande en 107 inkomende. Gedurende de eerste 3 maanden van het bestaan der eiervereeniging alhier werden in totaal afgeleverd 95.673 eieren. Het aantal eieren dat bij den heer D. Spierings aan den Loonschendijk, belast met de verzen ding, door verschillende personen wordt ingeleverd, wordt steeds grooter. Ook het aantal leden van genoemde vereeniging neemt steeds toe. Wel een bewijs dat het nut van een dergelijke vereeniging al meer en meer wordt ingezien en zij in een lang gevoelde behoefte voorziet. Naar men ons mededeelt zullen de heeren P. en J. Sterrenburg, in dienst van de Ned. Spoorwegen en werkzaam bij het station Capelle Nieuwevaart, worden overgeplaatst naar Nijmegen. Het is voor de bevol king dezer omgeving te hopen, dat deze overplaatsing niet door zal gaan, aangezien men deze hulpvaardige personen noode uit deze gemeente zal zien vertrekken. De heer J. Smits a/d. Loonschen dijk gaat met een candidatenlijst rond voor de Staatkundig Geref Staatspartij, ten einde de noodige handteekeningen te verzamelen voor de candidaatstelling. Door de Kon. Ned. Automobiel club werd een subsidie aangeboden van f 150 aan den caféhouder B Kamp a/d. Winterdijk alhier, omdat hij bi wederopbouw van zijn café dit zoover heeft achteruitgebouwd, dat daardoor de bestaande gezichtsbelemmering geheel is weggenomen en zoodoende de gevaarlijke bocht voor het verkeer van voorheen niet meer bestaat. De dezer dagen alhier gehouden demonstratie met standpijpen geplaats op het waterleidingnet ten behoeve der brandweer, door de firma Bikkers uit Rotterdam, is schitterend geslaagd. De heer J. C Timmermans heef bedankt als secretaris der korfbalclub „Juliana" te dezer plaatse. Gedurende de maand Apr werden op de secretarie voor den Vleeschkeuringsdienst ter slachting aangegeven 50 varkens, 17 runderen, 2 kalveren en 15 geiten. Het stationspersoneel op het station Capelle—Nieuwevaart bestaat momenteel uit 4 man en zal met ingang van 17 dezer worden terug gebracht op 2, nl. een stationchef en ;en arbeider-telegrafist. Behalve de heeren P. en Sterrenburg wordt ook de heer Pelders overgeplaatst naar Nijmegen, terwijl in hun plaats van Nijmegen naar hier verplaatst wordt de arbeider-telegrafist Jansen. De trekking van de door het muziekgezelschap „Kunst na Arbeid" alhier georganiseerde verloting ten jehoeve van het vaandel zal a.s. Vrijdagavond, 15 Mei e.k., plaats hebben in het repetitielokaal Bij de gehouden aanbesteding voor het uitbreiden van de Coöp. Stoomzuivelfabriek „De Toekomst" alhier werd als volgt ingeschreven: P. Lamers. 's Bosch, f 17080 C. Michael, Vrijh.-Capelle, f 16105 C/ Roovers, Waspik, f 15150 J. Quirijns. Capelle, f 14740 Het werk is aan den laagsten inschrijver gegund. De schippersknecht T. R. alhier had vorige week het ongeluk in het ruim van het schip, waarop hij vaart, e vallen met het noodlottig gevolg, dat geneeskundige hulp noodzakelijk was. WASPIK. Als een zeldzaamheid mag vermeld, dat hier Zondag niet minder dan zes zilveren bruiloften werden gevierd. Waspik staat in het eeken der zilveren huwelijksfeesten. Op een nader te bepalen datum zal de Waspiksche Harmonie een concert geven te Geertruidenberg. De Maria-vereeniging hield Zondag eene algemeene ledenvergade ring, waarbij de moeders der jongens van het Patronaat en de leden van de St. Anna-vereeniging van den Meisjes- bond waren uitgenoodigd. Het Jongens patronaat voerde op verdienstelijke wijze uit: „Het rare kosthuis", blijspel in 2 bedrijven. De „Adoro Te"-film zal hier vertoond worden op Dinsdagavond half acht voor de mannen en den zelfden dag 's middags om 2 uur voor de vrouwen en meisjes en Woensdag middag om 2 uur voor de kinderen. )e entree-prijzen zijn bepaald op f 1 eerste rang, f 0.50 tweede rang en 0.25 derde rang. Voor de kinderen f 0 10. De opbrengst komt ten bate der arme kerken in dit bisdom. Op Hemelvaartsdag, Donderdag 21 Mei, zal het R.K Zangkoor dezer parochie de Mis van Gölle zingen in de parochiekerk van den H. Laurentius te Dongen. RAAMSDONKSVEER. Door het be danken van ouderling Lankhuijzen moet er binnen 6 weken een bestuurs lid gekozen worden voor de Chr. Scholen in deze gemeente. Door den heer Adriaanse werd een vrachtdienst begonnen van R.'veer op Breda en Waalwijk. MADE. Het lijk van den op Don derdag 7 dezer overboord geslagen schipper J. v. d K. alhier, is opge haald in de nabijheid van de plaats van het ongeluk en Maandag naar hier overgebracht. Toen een hondje van den heer P. v. W., bij Mej. S., in den tuin liep heeft zij, voorgevend dat het achter hare kuikens zat, het beestje met een riek doodgestoken en geslagen. Daarna wierp zij het cadaver op de werf van v. W. en deed zelf aangifte bij de politie van haar daad. Deze stelde een onderzoek in en heeft tegen mej. S., procesverbaal opgemaakt. G'BERG. Zondag 17 Mei a.s. zal de zweminrichting der zwemclub „Geer truidenberg" geopend worden. Hemelvaartsdag a.s. zal er in de Marktkazerne een tentoonstelling ge houden worden der teekeningen der leerlingen der openbare teekenschool alhier van den afgeloopen cursus. LOONOPZAND. „Zondag 10 Mei." Hoog waren de verwachtingen ge spannen, want de besten onder de goeden zouden ais solist optreden op het „Nationaal Concours" te Tiel. Onze jongens hebben er zorg voor gedragen, dat weer een gloriedag ge- boekt mag worden in de annalen onzer „Koninklijk Erkende Harmonie Con cordia". Met overweldigend succes zien zij thans moeiten en kosten be loond Er was één roep bij de honderden toehoorders, één lof bij de Jury over het spel, dat de Loonsche muzikanten ten gehoore brachten; èn vaardigheid èn maat èn klankgehalte, 't was alles af. Was het dan wonder, dat telkens een daverend applaus de zaal vulde na iedere voordracht onzer solisten Inderdaad, neen, want de behaalde punten spreken genoegzaam. Voor den eersten prijs waren noodig 50 punten, terwijl het hoogst aantal der te behalen punten 60 was. MISHANDELINGEN.

Echo van het Zuiden | 1925 | | pagina 2