BE [CM Vftl BET ZUIDLH No. 38 Woensdag 13 Mei 1925 TWEEDE BLAD. PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 12 Mei 1925 Wij laten hier \*)lgen wat de heer Medard Kessler, de redacteur van het Kynologisch Weekblad „de Hond" en bekend keurmeester^ schrijft over de eerste Hondententoonstelling alhier j gehouden: Laat ons het eerlijk bekennen de verwachting was niet hoog gespan nen. Kort na den Bosch en in de on- middelijke nabijheid daarvan, werd deze tentoonstelling ontworpen onder om standigheden, die alle aanleiding gaven om aan het welslagen te twijfelen. Bij zulke prognostics doet het dubbel aangenaam aan als men zich heeft vergist en men op eene show komt, die den organisatoren alle eer aandoet. We mogen de jonge vereeniging gelukwenschen met haar debuut, dat zij met trots hun werk mogen noemen, een resultaat verkregen door aandrach- tige harde samenwerking van alle comité-leden. We mogen van de be stuursleden, de H. H. Eibers, Bakkers, Leyten, Pulles, Verwiel, Tielen. Tim mermans, Eijkens, Spierings, geen enkele naar voren brengen om geen onrecht te doen aan de anderen allen gaven wat zij konden. De ontvangst was hartelijk in het vergroote Musis gegeven worden. Voor de eerste maal zullen hier, bij wijze van proef, de Liedertafel en de Symphonie samenwerken en wel in „Oe Vrede" van Hol, dit prachtstuk, dat sinds jaren hier niet meer uit gevoerd is. Als solisten zullen daarin optreden de heeren Jos. Wilmont, tenor, en Ant. Kooien, bariton. Behalve enkele andere fraaie koren door de en nog met voorbeeldigen trouw steeds de vergadering bijwonen, zijn nog in leven de heeren Adrianus Pennings, Willem van Breugel en GerardusVen, welke laatste, schoon in Drunen thans woonachtig, nimmer door afwezigheid schittert. Wij achten het wel de moeite waard dit jubileum in ons blad te ver melden, terwijl wij er gaarne den Liedertafel uit te voeren, zal ook de j wensch aan toevoegen, dat het aarts- er Symphonie nog een zeer mooi nummer ten gehoore brengen. Wij twijfelen niet of Waalwijks kunstminnend publiek zal naar dit slotconcert, dat voor beide genoemde vereenigingen van beteeke* nis mag heeten, in grooten getale opkomen, niet alleen om het werkelijk schoone dat geboden wordt, maar ook als een bewijs, dat het gaarne de samenwerking dier gezelschappen mo reel als finantieel bevorderlijk wil zijn Het bestuur van het Algemeen Groene Kruis maakt bekend, dat van een onbekenden gever bij den pen ningmeester een bankbiljet van f25 is ingekomen voor het Wijkgebouw. De Jongemeisjesvereeniging „Mir jam" heeft aan het Groene Kruis een nieuwe sprei geschonken voor het eerste bed in het Wijkgebouw. Hartelijk dank Aanvullende voorloopige lijst van deelnemers der Internationale Tentoonstelling voor de Schoen- en Lederindustrie Waalwijk 1925 C. F. van der Does, Piano- en Orgelhandel, Den Haag. Ernst Elsermann, Arnhem. Firma C. J. van Ettingen en Ant. Machine- en heerschte eene aangename toonalles i Hosman. Delft, liep op wieletjes. Onder hen, die niet Nering Bogel Co. op de officieele lijst der werkers stond, i Ijzergieterij Deventer, doch die zich bijzonder verdienstelijk Amal gated Leather Compagnies Wil- maakte en zijn routine van „oldhand" i Del, U b.A. ten dienste stelde van het comité mogen we niet vergeten den heer Fons Castelijns te noemen, wiens medewerking dan ook door het be stuur zeer werd gewaardeerd. Aan de lunch, om half drie, werd menig hartelijk woord gesproken, dat getuigde van aller aangename samen werking op dit hondenfeest. E. Meyzonnier Fils, Annonay (F.). N. V. Philips Gloeilampenfabrieken, Eindhoven. J1, Zondag had op de banen van het Kruisbooggezelschap „Nooit Gedacht", gevestigd bij den heer J. v. Helvoirt, Putstraat alhier, het jaar- lijksch koningschieten plaats. Op een enkele uitzondering na Om twaalf uur werd even de keuring waren alle leden present. stopgezet en keurmeesters en officieele personen in een salon verzameld om den Burgemeester van Waalwijk, den Edelachtbaren heer E. C. J. Moonen, voorzitter van het eere-comité gelegen heid te geven de tentoonstelling offi cieel te openen, een bewijs van belang stelling, dat op hoogen prijs werd gesteld. De Burgemeester hield een toespraak, die dieper op de zaak Na een spannenden strijd werd de heer A. Rombouts koning, na kamp met den heer F. v. Helvoirt, die beiden even groot aantal punten be- haalden, De heer A. Rombouts behaalde 92 punten in 23 schoten, terwijl de hoogste serie werd geschoten door den heer F. v. Helvoirt. A s. Zondag neemt bovengenoemd broederschap onder ijverige leiding van kapelaan Martens in groei en bloei moge blijven toenemen en dat het genoemden veteranen vergund moge zijn, nog vele jaren de hun zoo dierbare vereeniging te bezoeken. J.l. Maandag werd door de Waalwijksche Voetbalvereen. „W.S.C." in de zaal Musis Sacrum hare jaar vergadering gehouden. Bij de opening werd door den waarnemend voorzitter een woord van warmen dank gebracht aan den ex- voorzitter den heer J. Klijberg, die zooals bekend zich niet meer voor het voorzitterschap der vereeniging had kunnen herkiesbaar stellen, waarbij hij nog even de groote verdiensten, die deze voor de vereeniging heeft gehad, naar voren bracht. Met enthousiasme werd daarop het voorstel, den heer Klijberg het eere voorzitterschap der vereeniging aan te bieden, begroet. Vervolgens had de nieuwe bestuurs verkiezing plaats, waarvan de uitslag was als volgt: le Voorzitter. 2e le Secretaris. 2e Penningmeester. Als commissarissen werden gekozen de heeren P van Drunen, M. Klijn, L. Moonen en H de Ruijter. In de gisterenavond gehouden vergadering van het Wit Gele Kruis is inplaats van mej. Heuperman tot verpleegster benoemd mej. Smits te 's Hage. Naar wij vernemen heeft Zuster Braams, reeds jaren als verpleegster bij het Groene Kruis werkzaam, als zoodanig ontslag aangevraagd. Waar Zuster Braams dag en nacht gereed heeft gestaan om de zieken bij te staan op eene wijze zooals zij dat met haar immer opgeruimd karak ter, met haar groote kennis en toe wijding, met haar groote liefde voor den lijdenden mensch, alleen kon doen, zullen zeer velen met ons dit besluit betreuren. J. Spijkerman P. Bergmans A. Zeckendorf A. v. Draanen A. v. Eijck inging dan officieele openingsreden ge-1 gezelschap deel aan het groot natio- woonlijk doen. Nadat een glas cham pagne was geledigd, werden de keuringen dan hervat. De zaal was zeer goed ingericht en maakte een prettigen indruk. Benching en desinfectie waren prima in orde. Daar deze tooneelzaal niet voldeed tot onderbrenging der 160 honden, waren de Duitsche Herders in een bijzaal ondergebracht, waar zij zeer goed en ruim lagen. Het was voor de eigenaars van dit ras heel gemakkelijk, dat de ruime ring juist aan deze zaal grensde. Zal het succes eener tweede tentoon stelling. wat het aantal inschrijvingen aangaat, nog grooter zijn, wat wij de vereeniging toewenschen, dan zal allicht deze tentoonstellingszaal niet meer voldoende blijken. De tentoonstelling stond in het teeken van den herdershond, zooals dat van een Brabansche show te verwachten is. Er waren I8H0II. Herders, 28 Bel gische, 4 Fransche, 46 Duitsche 6 Bouviers, 1 Collie; samen 103 stuks. Verder 28 Jachthonden, 33 honden van andere rassen, zooals Dobberman nen, Holl. Herders, Bouviers. Teckels, Barzois was prima matrlaal aanwezig. Zaterdag vertrok onder leiding van den ZeerEerw. heer Pastoor van Riel eene bedevaart naar Handel. Waren er een vorig jaar 80 deel nemers, thans ongeveer een 200-tal, inbegrepen degenen die per fiets en auto kwamen. Per tram ging men tot Gemert en voorts te voet. Het was voor de deelnemers een devotievolle bedevaart en tevens een aangenaam uitstapje. Inschrijving glas- en verfwerk voor de gebouwen der Internationale Schoen en Lederindustrie Waalwijk 1925: Glaswerk. G. Hens, Waalwijk, f3150 Volbeda en Siero, Maarssen, f2240 Verfwerk. G. Hens, Waalwijk, f 1535 Volbeda en Siero, Maarssen, f 1890 Massa. G. Hens, Waalwijk, f 4685 Volbeda en Siero, Maarssen, f4130 W. v. d. Heijden, Waalwijk, f5375 Wed. v. d Waals Zn., Capelle f 4749 Ant. van Putten, Utrecht, f6640 Het laatste concert der Lieder tafel „Oefening en Vermaak" door geheel bijzondere omstandigheden meermalen verdaagd zal a.s. Maandag naai concours van Kruisbooggezel schappen te Nieuwkuijk, te geven door het gezelschap „De Jonge Bata vieren" aldaar. Gisteren herdacht de heer J. v. Oosterhout uit Sprang de dag dat hij 25 jaar in dierst was bij de firma Van Iersel Witlox Co. alhier. Als herinnering aan dien dag werd hem door de firma aangeboden een gouden horloge en eene enveloppe met inhoud. In eene mooie toespraak werd hij door den heer v. Iersel gehuldigd, terwijl het personeel hem een bloemstuk en een tafel met vier stoelen offreerde. De vaardigheidsrnarsch der „W.G.V.", dien wij in eenige onzer vorige oplagen annonceerden, zal a.s. Zondag 17 Mei in elk geval doorgaan, tenzij het bajonnetten regent met de punten naar beneden. Vertrokken wordt precies om 9 uur v.m. vanaf het gemeentelijk turnlokaal in de Stationstraat, waar de deelnemers van te voren moeten teekenen. De eerste étappe eindigt bij het restaurant van P. Mulder te 's Bosch, waar opnieuw de naamteekening moet worden geplaatst, waarna men zich uit- en inwendig kan verfrisschen. Enkele minuten voor half een wordt de laatst geteekende lijst afgeroepen en precies om half een wordt het sein voor den terugtocht gegeven. Bij aankomst te Waalwijk (turn lokaal) moet nogmaals geteekend worden. Ter voorkoming van fraude bevindt zich aan den overweg te Nieuwkuik een controlepost. Enkele leden van „Eerste hulp bij Ongelukken" en van „De Transport colonne van het Roode Kruis" nemen deel aan den tocht of zullen per fiets den toestand der deelnemers gaan verkennen. Er wordt gemarcheerd in eene op stelling, bijv. in frontkolonnen van 3 of 4, met stevigen pas, doch er mag niet gerend worden, wijl de geheele tocht onder leiding blijft der W.G.V.- turners. Wij wenschen de deelnemers dezer onderneming veel succes en hopen de volgende week verslag over deze prestatie te kunnen uitbrengen. 60-jarig bestaan der H. Familie. Op 7 Mei j.l. was het 60 jaar geleden, dat de mannenafdeeling der H Familie alhier werd opgericht. Van de leden, die toen hun opdracht deden Jubileum Concours der Kon. Muziekvereeniging Harmonie te Oosterhout. Ter herdenking van het 100 jarig bestaan der Koninkl. Muziekvereeniging „Harmonie" te Oosterhout is een jubi leumconcours op instrumentaal en vocaal gebied uitgeschreven. De her denkingsfeesten zullen plaats hebben op 16 en 17 Mei a. s. terwijl het concours gehouden wordt op Hemel vaartsdag 21 Mei, Zondag 24 Mei en 2en Pinksterdag a.s. Ter gelegenheid van dit zeldzame feest heeft de jubileerende harmonie een feestgids het licht doen zien, welke alle gewenschte inlichtingen voor de viering geeft. De voorzitter der Kon. Harmonie en van het jubileumconcours, de heer A J. de Vos. schrijft er als voorwoord een warme dankbetuiging in aan de burgerij van Oosterhout voor den milden en sympatieken steun in de verloopen honderd jaren ondervonden. Voor dien steun meende de harmonie de burgerij niet beter te kunnen danken dan door haar aan te bieden een feest, gepaard aan een concours, dat enkele weken de gelegenheid zou schenken voordeel te trekken op elk gebied. „Wie bieden u dus zoo zegt de voorzitter dit feest en Jubileum concours aan als dankbaar bewijs voor uwe medewerking, opdat u allen zult kunnen genieten geestelijk, omdat wij u in verschillende uitingen de kunst aanbieden en stoffelijk, omdat het drukke bezoek van vreemdelingen Oosterhout welvaart kan brengen." Blijkens den gids is de organisatie van het jubileum-concours ter hand genomen en in samenwerking met het bestuur der „Harmonie" tot stand ge bracht door de vereeniging „Ooster hout Vooruit." Het concours, dat internationaal is, heeft op de boven reeds genoemde data plaats in tuin en zalen van Hotel Koppelpaarden en zoo noodig nog in andere gelegenheden te Oosterhout het omvatharmonie gezelschappen, fanfare corpsen, symphonie-orkesten, vrouwenkoren, gemengde koren en mannenkoren. Zaterdag a.s. te 3 uur worden de feesten aangekondigd door klokgelui, koraalmuziek vanaf den toren en saluut schoten. Te half vier heeft in de groote zaal van Hotel Koppelpaarden de officieele opening plaats, waarbij de burgemeester, Ridder de van der Schueren de feestrede zal uitspreken. De openingsplechtigheid wordt opge luisterd door de feestvierende vereeni ging. die vervolgens te half vfif een muzikale wandeling onderneemt. Te 5 uur geeft de Gymnastiekclub van het R K. jongenspatronaat eene sportdemonstratie en te 7 uur vangt het feestconcert aan, dat gegeven wordt door de jubileerende vereeniging in den tuin van hotel Koppelpaarden, onder leiding van haar talentvollen directeur, den heer J. L. Kroes, die dit jaar zijn 30 jarig jubileum als zoo danig viert. In het attractie—paviljoen vangt te 8 uur een groot openingsbal aan. Zondag d a v. wordt op Koningsdijk om 12 uur een luchtballonwedstYijd gehouden. Van half een tot twee uur houdt de vereeniging in Hotel Koppelpaarden receptie. Te twee uur begint dan een groot concours hippique, te geven door de Rijvereeniging „De Goede Ruiter" op het terrein „Het vlakke Veld." In het paviljoen wordt 's middags gedanstde Harmonie „Concordia" uit Ginneken geeft te 6 uur een concert op den Heuvel en te half acht vangt een kunstconcert der Kon. Zangvereen. „Breda's Mannenkoor" aan. Daaraan verleenen mevrouw de Ceerlaerde- monder, sopraan te Antwerpen en de heer Marinus de Jong, pianist te Ant werpen medewerking. Te 8 uur is er in het attractie- paviljoen feestbal. Tuin en paviljoen worden schitterend verlicht. Woensdag 20 Mei wordt te 6 uur ten raadhuize geopend de reclame week, welke door de R K. Midden - standsvereeniging „de Hanze" is ge organiseerd. Op Hemelvaartsdag vangt het con cours aan te half twaalfde heer A J. de Vos houdt daarbij de openings rede. Danslustigen kunnen ook dien dag evenals op de andere feestdagen hun hart ophalen in het paviljoen. Den eersten concoursdag doen zich 15 gezelschappen hooren. Op den tweeden dag, 24 Mei, als wanneer het concours te 1 uur aan vangt, treden 14 vereenigingen in het strijdperk. Dien dag geeft de Bredasche Post- harmonie te 6 uur een concert op den Heuvel, terwijl te 8 uur een huldigings concert plaats heeft van de Kon. Muziekvereen. „Harmonie" en de Liedertafel „Aurora". Dien dag wordt ook een gecostu- meerd bal gehouden. Woensdag 27 Mei trekt een reclame lichtstoet, opgeluisterd door de har monie en heeft in verband met de reclameweek een feestavond plaats. Tweeden Pinksterdag vangt het concours wederom te half twaalf aan. Veertien gezelschappen doen zich dan hooren. 's Avonds te 8 uur geeft de Kon. Erk. Sociëteiten Liedertafel „Harmonie Orpheus" te Tilburg in den tuin van Hotel Koppelpaarden een galaconcert Men ziet uit deze opsomming, dat Oosterhoutzich voorbereidt op grootsch opgezette feestenzij beloven heel wat en dat mag ook wel waar 't hier geldt een eeuwfeest dat gevierd gaat worden. We spreken gaarne de beste wen schen uit voor het welslagen ervan. Rijksvakschool. W inter avondcursussen (Vervolg.) V. Naar aanleiding van den door mij gevolgden cursus in „Ago Omge- keerdwerk en Houtenhakkenzetten" wil ik op verzoek van den directeur der Rijksschool een uiteenzetting geven van het verhandelde en den gang der verschillende werkzaamheden. Agoafdeeling bovenwerk. Voor Ago-werk valt voor de boven- werk afdeelingen niet veel te vermel den, alleen de modelleur moet bij het maken van zijn patronen zorgen dat de voering '/3 c.M. binnen den kant van het overleder blijft, dit voor de betere houdbaarheid van het boven- werk(schacht), daar als de veering ge lijk met het overleder staat de vezels van het overleder zich niet verbinden kunnen met die van den binnenzool. Het overleder aan de vleeschzijde, de lederenvoering aan de nerfzijde moeten ter breedte van 1'/4cM. goed ruw gemaakt worden. Dit kan gebeuren met een machine, zoo die niet voor handen is met een staalborstel. Ago onderwerk afdeeling. Het eerste wat men hier te doen krijgt is de verschillende vormen ma ken voor de persmachine. Deze worden gemaakt uit een blok kurk, welke zoo uitgeschuurd wordt, dat het zoolvlak van de leest precies daarin past. Daarna wordt de kurk in warm water geweekt, zoodat hij bij het persen gemakkelijker het gewenschte model aanneemt. Dan wordt een zool op den leest bevestigd en een zool op het kurkmodel, deze laatste moet een half nummer grooter zijn dan de yool, die op den leest is aangebracht. Men zet nu dit alles onder de pers, de groote zool onder, en draait de oers stevig aan, en als nu alles weer goed droog is, is de vorm gereed. Met iederen vormkan men twee verschillende nummers per sen bijv. 5 en 5' /a. Nu kan men met het maken van de schoenen beginnen. Eerst wordt de binnenzool van te voren goed ruw gemaakt, op den leest geslagen, waar na men een (lederen)cambreur op den binnenzool plakt, die zoo breed moet zijn als de binnenzool. De kanten worden natuurlijk bijgeschalmd of ge schuurd, men kan den cambreur ook met de persmachine oppersen. Zijn we zoover gereed, dan kan met zwikken begonnen worden. De zwik- ker heeft een jongen of meisje bij zich staan, die eerst den binnenzool het overleder en de voering met Agolijm bestrijkt, hoogstens 1 llA c.M. breed. Het zwikken geschiedt op de gewone wijze, men kan de tacks in den schoen laten zitten, doch het beste is, dat ze, nadat alles droog is verwijderd wor den, terwijl men leesten gebruikt zonder platen. Als de schoen gezwikt Is, mo gen er tusschen de tacks onderling geen plooien zitten, daar op die plaat sen het overleder onmogelijk vast kan zitten. Daarom verdient het aanbeve ling den schoen direct na het zwikken een weinig aan te kloppen en hem dan te laten drogen. Is de schoen droog, dan kan men hem gaan inplakken met kurk, teervilt of wat ook, waarna de zool erop ge bracht wordt. Nu eerst moet het af- pinsel van den schoen en ook de zool goed ruw gemaakt worden. Dat is een zeer nauwkeurig werk, daar het over leder niet te ver ruw gemaakt mag worden, daar anders de voorst allicht beschadigd wordt. Bij het opbrengen van Agolijm op den zool moet men een zekeren afstand van den kant blijven, daar er natuur lijk geen lijm op den rand mag zitten. De Ago lijm wordt niet op het geheele zoolvlak van den schoen en den zool gesmeerd, een breedte van 1—-I1/»c M. langs den kant is meerdan voldoende voor de houdbaarheid, en van het te veel wordt de schoen maar te hard. Is ook dit gereed dan wordt de zool op den schoen gezet en 20 minu- ten onder de pers gezet, waarmee het onderwerk bevestigd is. De verdere afwerking kantenschrooien, schuren, enz. is evenals bij den Mackay-schoen. In de jaarvergadering van de afdeeling Noord—Brabant van de Ver. van Ned. Gemeenten te 's-Bosch onder presidium van burgemeester van Lan- schot gehouden werd de electriciteits- kwestie met de P. N E. M. druk be sproken. De voorzitter der electriciteitscom - missie, burgemeester van Sonsbeek te Breda, deed aan de vergadering ver schillende mededeellngen, waarvan hij aan 't slot 't volgende zegt Onze Commissie is steeds van oor deel geweest dat de P.N.E.M die finantieel grooter lasten draagt hoe zeer haar dwang sommige gemeenten, die voordeeliger zelf electriciteit meen den te kunnen opwekken. e?n ergernis was den bijstand behoeft van de gemeenten om te kunnen gedijendie medewerking heeft de Commissie steeds willen bevorderen. Haar zin tot overleg werd in den laatsten tijd jam merlijk beantwoord, verandering hierin zou slechts tot algemeen nut kunnen ttrekken. Gehoord burgemeester Van Sonsbeek i was de vergadering zeer dankbaar voor wat de electriciteitscommissie reeds heeft gedaan en was unaniem van oordeel dat de commissie moest blijven bestaan en op een door het bestuur aan te geven nieuwe basis haar werk moet voortzetten. Het is vooral in het belang der kleinere ge meenten die inzage zullen krijgen van de gevoerde onderhandelingen dat zij vertrouwen stellen in de com missie. Besloten werd de electriciteitscom— mistie te doen voortbestaan. Het ontwerp—contract wordt nader behan deld. Het kasverslag der afdeeling geeft een batig saldo aan van ruim f 444. De Voorzitter mr. F. J. van Lan— schot, burgemeester van Den Bosch en het bestuurslid de heer Aug. Coenen, burgemeester te Roosendaal werden bij acclamatie herkozen De vacature H. F. v. d. Elzen, burgemeester te Oss, niet meer her kiesbaar, werd aangevuld door de be noeming bij acclamatie van den heer Van Beek. burgemeester te Boxtel. Een crediet werd verleend aan de ingestelde schoonheidscommissie der afdeeling. Na afloop der vergadering werd een bezoek gebracht aan het gebouw van den Keuringsdienst van Waren te Den Bosch. DRUNEN Ofschoon veel geklaagd wordt van slapie ln de schoenindustrie zijn er alhier bij de Arbeidsbemiddeling slechts 3 werklooze lederbewerkers ingeschreven.

Echo van het Zuiden | 1925 | | pagina 5