De Hl Crispinus de komende maanden In den Hoenderhof. No. 39 Zaterdag 16 Mei 1925. TWEEDE BLAD. De lange reeks weken die achter ons liggen hebben gestaan in het teeken van candidaten concurrentie. Die weken zijn voorbij De candidatenlijsten zijn officieel vastgesteld en elke actieve kiesver- eeniging heeft haar deel daarin gehad. Nu moge men misschien niet geheel voldaan zijn over een en ander, er mogen gebreken zijn in het regelement Bongaerts dat is zorg voor later We zijn nu toch wel allen overtuigd dat we na de verkiezingen geducht aan den gang moeten om onze politieke organisatie te verbeteren. Doch nog eens, laten we hiermee rusten tot na de verkiezingen. Laten we nu al het andere terzijde stellen en met man en macht er voor gaan werken om zooveel mogelijk katholieke afgevaardigden de Kamer in te helpen. Dit is alleen mogelijk door in ge sloten gelederen op te trekken voor een zelfde doel. Alle katholieke stemmen op de lijst van de R K. Staatspartij. Daarop moet van nu af alle propa ganda zijn gericht en nergens anders op. Op 1 Juli gaat de eindbeslissing vallen. Hoe zal de uitslag zijn? 32 leden? Laten we voorloopig niet al te optimistisch zijn, dat kon gevaarlijk worden en kille ontnuchtering brengen als 't te laat is. We mogen niet vergeten dat de twee laatste zetels van die 32 ons zijn toebedeeld met een verkiezingskansje, als rest zetels We moeten er tevens rekening mee houden dat er ook een volkspsychologie bestaat, die we als reactie tegenover ons zien. Werkelijk we zullen wel alle room- sche krachten in 't veld moeten hebben om niet a; te ver van de 32 te blijven de twee klokken, door de gemeente aan onze nieuwe Kerk geschonken, toegewijd zijn. Uit de zooeven verschenen Jubilé uitgave van het Davidfonds (1875— 1925) Christelijke Kunst door den Zeer- Eerw. Heer Lod. Tacymans, S nemen wij de volgende beschrijving van dit kunststuk over: Crispinus en Crispinianus, twee ge broeders, bezaten wat men in de wereld gemeenlijk het geluk noemt geld adel en eerepostjes. Het waren Ro meinen en heidenen. Bekeerd tot het christendom, waren zij aanstonds, volgens het woord van den grooten In het Stadion tc Amsterdam worden de openingswedstrijden gehouden op de wielerbaan. Een foto van Stormden leinner van het nummer 65 K.M. achter motoren, ontvangt bloemen van den heer vwn den Berg, Directeur Stadion. H. Paulus, moedige vertolkers van wat de wereld voor dwaasheid uitkreet: „nos autem stulto propter Christum", wij gaan voor dwazen door om Christus. Zij zeggen vaarwel aan dat uiterlijk geluk, geld, adel en eerepostjes en vestigen zich na eene lange, ver- Naar wij vernemen zal den Minister 'van Buitenlandsche Zaken, Jhr. Mr. Dr. H. A. van Karnebcek tot ambtswoning toegewezen worden „Villa Olan- daaan den v. Stolkweg te Den Haag, waar hij zich binnenkort zal vestigen, daar de tegenwoordige ivoning vermoedelijk zal ingericht worden tot eigen paleis van H.K.II. Prinses Juliana in de toekomst om een „rechtsche regeering" mogelijk te maken En toch we mogen niet geringschatten de groote weldaad die speciaal voor ons katholieken gelegen is in een rechts bewind. Op de eerste plaats is dat een waarborg voor onze geloofsvrijheid, mits we tevens weten te zorgen de grootste partij te blijven. Op de tweede plaats de langzame doorvoering der Cristelijke, speciaal de Katholieke gedachte in ons staat kundig leven. Maar ook en dit wordt door velen wel niet altijd ingezien, is het de veiligste weg voor de behartiging van onze materieele belangen Zeker 't is op dit punt gemakkelijk met holle nietszeggende woorden af te geven op een rechts bewind, maar moeielijker is het deugdelijke bewijzen aan te voeren of nieuwe wegen te wijzen. Op voor een rechts bewind 't is de leus van de komende dagen Op voor een sterke Katholieke Kamerfractie. Op met vereende kracht; als één sterk leger van Katholieke Kiezers, dan alleen kan, maar dan ook zal de victorie aan onze zijde staan. A. v. d Pluijm. In het Museum te Antwerpen be vindt zich een schilderij van Franken Ambrosius (1544 1618), voorstellende den Marteldood van de H H., aan wie moeiende en gevaarlijke reis, te Sois sons. Dat gebeurde omtrent in het midden der derde eeuw. Om hunnen kost te verdienen, oefen den zij den schoenmakersstiel uit en zoo werden zij later tot patronen van het schoeninakersgilde gekozen. Wat de nering aanbracht werd grootendeels aan liefdewerken besteed. Hun leven was het leven van den apostel en den werkman. Met zooveel gloed predikten zij den waren godsdienst, dat een groot getal heidenen zich bekeerden. Maar, doe wel en men zal u hatendoe niets en men zal u in vrede laten De gebroeders kregen dus vijanden en door zoo vurigen haat werden deze gedreven, dat zij keizer Maximunus, die in Belgisch Gallië zijn intrede deed, de inhechtenisneming van Crispinus en Crispinianus door drogredenen van allen aard afdrongen Rictiovarus, Romeinsche landvoogd, e?rder beul dan rechter, werd aange steld om de zaak der aangeklaagde broeders te onderzoeken. Hij nam ze ter harte 1 Wat schoone gelegenheid om zijne wraaklust tegen het opko mende Christendom bot te vieren en zijne wreede kunst om geloofsverzakers te maken aan den dag te leggen. „Rictiovarus! Voorzichtig, man! Zij hebben geld, eer, genot weggegooid wat wilt ge hun nog afnemen En wat vermag uw geweld ik zeg niet tegen hunne zwakheid, maar tegen de kracht Gods, die deze zwakheid steunt Daar geen woorden baten, doet Ric- tiovarus de belijders, zooals men het op den voorgrond van de schilderij kan zien, op de pijnbank leggen en hunne lichamen aan handen en voeten gebonden, uittrekken. Daarna geeft hij den beulen bevel schoenmakerselzen onder de nagels van handen en voeten te steken en reepen vel uit hunnen rug te snijden. De eerste gruwelijke martelie is reeds uitgevoerd; aan de tweede waren ze bezig, toen eensklaps, o wonderde elsjes uit de nijpende wonde met zulk geweld naar de beulen vlogen, dat deze, huilend van pijn of doodelijk gekwetst ten gronde stortten. Schreeuwend van pijn, met uitpuilende oogen van verbazing en schrik, rukt de krampachtig neergehurkte beul hét elsje uit zijn kakebeen. De andere beul gaat nog onverlet voortzoo wordt ons opzettelijk door den schilder de gansche barbaarschheid der tweevou dige marteling voor oogen gesteld A hter de beulen, soldaten en toe schouwers, die hunne verwondering door handengebaar en gelaatsuitdruk king te kennen geven, staat de landvoogd Rictiovarus, het hoofd met eenen tulband bedekt, waaronder twee donkere oogen in somber gelaat naar het voorval gluren. Op den voorgrond rechts grijpi ,een neergevallen soldaat naar het elsje, dat hem in den schouder is gedrongen. Boven zijn linkerschou der de voet van een krijgsman buiten het tooneel, met den priem in de zool. Achter deze een andere, die oogen en hoofd met beide handen bedekt. Aan den linkerkant beschut een soldaat met de handen zijn aangezicht tegen de toevliegende els. Rictiovarus woedei d over dien tegen slag, gebiedt, dat men de twee gebroe ders elk met een molensteen aan den hals, in de rivier zou werpen. Gelijk men het kan zien op den achtergrond links, ploft de eerste naar beneden, terwijl de andere broeder, onder zijnen zwaren steen gebukt naar het water wordt geduwd. Toeschouwers en sol daten liggen of staan op den oever. En zie wat er gebeurt. Nauwelijks zijn de heldhaftige belijders in 't water geraakt, of 'de steënen gaan los en vrij zwemmen zij naar den overkant. Daar vangen de beulen ze wederom op en Rictiovarus, ondanks al die wonderen, geeft het bevel een ketel met biedend lood te bereiden Dat derde deel der marteling is afgebeeld juist achter het eerste tooneel der pijn banken En terwijl de beulen brandhout aanbrengen en het vuur gestadig aan zetten, terwijl de martelaren ongehin derd een loflied ten hemel doen stijgen, vliegt een straal gesmolten loo in het oog van den hardvochtigen Rictiovarus en brandt het uit, Hij zou gevallen zijn. had een toegeschoten soldaat hem niet in zijnen armen opgevangen. Dol van woede doet hij de martela ren dompelen in een mengsel van ziedend pek en olie. Dat tooneel wordt in de schilderij verbeeld op den achter grond tegen de rivier. Beschermd door den engel, die boven hunne hoofden zweeft, bekomen zij niet het minste letsel Rictiovarus meende misschien, dat tooverij hem even goed zou lukken en hopende alzoo zijn gezag te redden, of waarschijnlijker nog, door den duivel bezeten en voort gejaagd, springt hij zelf in het kokende vocht en verbrandde er huilend van de pijn. De laatste „phase" van de martelie onzer heiligen, de onthoofding die hun den hemel opende, slaat hier niet af gebeeld. Misschien is ze voorgesteld op een der luiken, bewaard gebleven in het schoenmakersgilde te Antwerpen. J. D. H. VAN UDEN. Driedeclig costuumpje van Kasha in natuurklcur. Het jasje geborduurd in verschillende tinten blauw; de blouse van crêpe de chine. Eenvoudig man telcosturne voor jonge dames; van Moulinê, wollen Ottoman etc. Benoodigd plus/min. 3$ Meter. Jurkje van Tuesor, in cerise en ioit, ge garneerd met twee rijen fantasie- knoopen. Vereenigingen. We willen deze week eens afwijken van ons gewoon kippen- praatje en eens een woordje schrijven over iets, dat voor den kippenhouder even noodzakelijk is als de weten schap hoe te broeden, hoe de kuikens groot te brengen enz. We hebben in ons kuiken-artikeltje al wel zooveel gezegd, dat de beestjes met de behar tiging van het daarin verkondigde, 't wel eenige weken kunnen stellen. We nemen daarom deze gelegenheid te baat om eens over de organisatie voor de kippenhouders te spreken. Alles en iedereen organiseert zich tegenwoordig in de wereld en de reden hiervan is, dat het menschdom hoe langer hoe meer begint in te zien dat zonder samenwerking niets, doch met samenwerking alles te bereiken is. Of de kippenhouder als zoodanig ook iets kan bereiken. Heel vanzelf sprekend Door zich aan te sluiten bij een vereeniging van kippenhouders: pluimveevereeniging. pluimverbond of hoenderclub geheeten. Kan hij onder een actief bestuur profiteeren van de gezamenlijken inkoop van voederarti kelen en andere pluimveebenoodigd- heden. We weten het in de praktijk gaat dit niet zoo schitterend en een voudig zooals we dit hier op papier zetten, doch met een weinig goeden wil is toch op dat gebied wel iets te bereiken. Velen zijn kippenhouders met een te beperkt aantal dieren, dan dat met voordeel van gezamenlijke aankoopen kan geprofiteerd worden wat voer betreft. Zoo dit het geval is bestaat echter de mogelijkheid dat de een of andere leverancier aan de leden eener vereeniging eenige reductie geeft Wandelaar, geschrokken van de claxon, tot automobilist,jïoo'n hoest zal je krijgen". („The Humorist"). op de door hem voor andere gepu- pliceerde prijzen. Andere artikelen kun nen weer bijna niet anders dan geza menlijk betrokken worden, Nemen we eens het artikel „turfstrooisel". Zoo ge als particulier in 't najaar op de her haalde advertenties, die ge overal ont moet, een pak (100 Ko.) turfmolm bestelt, kost U dat f 3,— plus de vracht. In totaal wordt dit echter ge woonlijk pl.m. f 5. We kennen een vereeniging, die voor hare leden 50 pakken in eens inkocht, waardoor de menschen voor f 2.75 een pak van 100 kilo franco thuis hadden. Hier door alleen is de contributie vooreen heel of half jaar verdiend. Van 't ge zamenlijk inkoopen van grit, gedroogde garnalen, creoline of andere ontsmet tingsmiddelen, van 't gezamelijk en corps nemen van abonnementen op vakbladen etc. willen we niet eens spreken. 't Moet een ieder duidelijk zijn, dat in de organisatie voor een ieder gel delijk voordeel te behalen is. Grooter echter zijn de voórdeelen die we op moreel gebied in 't vereenigingsleven kunnen vinden. Zoo we lid zijn van een vereeniging, hebben we de gele genheid zoo nu en dan een spreker te hooren, die onderwerpen behandelt, die zijn ze dan ook niet heelemaal nieuw voor ons, dan toch wel immer iets inhouden wat ons van nut kan zijn. Er worden mededeelingen gedaan aangaande de een of andere kwestie, er worden vragen gesteld over broe den, fokken, huisvesting, ziekten enz. Kortom geen enkele vergadering is er of ze biedt den meest ontwikkelde nog nieuwe stof voor leering of onderzoek In de vereeniging krijgen we tevens kans eens iets te zien, waartoe we als enkeling niet in staat zijn, of waartoe we als zoodanig niet komen. Op de eerste plaats wijzen we hier op 't groote nut van een excursie. Een excursie is een leerreisje. In gezelschap wordt de een of andere inrichting van naam bezocht b.v. een goed ingericht hoenderpark of foksta tion, waar men huisvesting broeden, opfokken controle en verpleging van de dieren ziet, zooals dat volgens de voorschriften van een jarenlange aan de praktijk getoetste theorie behoort. Men moet niet denkenik voor mij heb daar toch niets aan. Ongemerkt Damprobleem No. 7. C. H. Broekkamp. mm spm v////;y, r%tm Wit speelt en wint. Oplossing vorige week: Wit: 4741, 4843, 30—25, 23— 18, 24—19, 29 27, 25 14, 35 11. Zwart alles gedwongen. neemt ieder iets al is het nog zoo weinig van 't geen ons te zien gege ven is over. De goede ingerichte, goed geventileerde hokken, die nauwgezette, stipt volgehouden properiteit van hok- ken, mestplanten en zitstokken, maken U ongemerkt een zelfverwijt over uw eigen nonchalance in uw klein bedrijf en onwillekeurig maakt ge in uzelf 't voornemen, meer te gaan verlichten, meer te gaan ventileeren, meer te gaan schoonmaken. Of een kippenhouders- vereeniging dus nuttig is. Wie moeten nu lid van onze vereeniging zijn. Op de eerste plaats niet alle kan keraars en bedilzuchtigen, die steeds en overal iets weten aan te merken en af te keuren, zonder dat ze zelf ooit iets goeds of nuttig hebben tot stand gebracht. Laat dezulken in Godsnaam thuis blijven, ze stichten in de veree niging meer kwaad dan goed. Op de tweede plaats niet, zij die meenen dat een vereeniging alles kan doen en bereiken, die denken, dat je slechts lid van een club behoeft te worden om van iedere hen een 100-tal eieren meer te rapen. Wel moeten lid worden van onze hoenderclubs en pluimveevereenigingen alle kippen houders groot en klein, die iets met hunne gevleugelde huisvrienden op hebben en tot de verbetering van hun eigen hoenderstapel willen mede werken. Men moet niet minachtend de schouders ophalen en afkeurend zeg gen„'t wordt toch niets", of „'t geeft mij toch geen voordeel Met afkeuren is nog nooit iets bereikt, Wel met een drachtig samenwerken en volhouden. Wilt ge op de hoogte blijven met wat ge noodig dient te weten om een goed kippenhouder te zijn en te blijven, organiseert U in uwe vereeniging ter plaatse en leef het vereenigingsleven mee zooals ge 't leven meeleeft van uw hoendervolkje. Venken voor deze week. I. Kippenhouders organiseert U in uwe plaatselijke vereenigingen. De beste kippenhouders '.zijn allen ver- eenigd. II. Houdt groote en kleine dieren rein *van ongedierte, 't Wordt een heerlijke tijd voor dat klein gespuis. Pergius insectenpoeder luizen- dood creoline mogen niet ontbre ken. De groei houdt op, zoo gauw de groei op 't kuiken zich openbaart. III. Zoo ge nog niet gebroed hebt, haast U (Is meer dan tijd.) IV. Zet uwe kuikens vooral niet onder uw groofe hoenders. Behalve mishandeling en honger kunnen 2e er nietsop doen dan alle mogelijke ziekte's waarvoor ze jong veel bevattelijker zijn dan oud. De beste nutstammenSchitterende dierenHooge legproductieVele be kroningen BroedeierenW Legh. 20 en 35 ct. W. Wyand, 25r-40 ct Australorps 45 ct. R. I R. en Ancona's 25 ct. Eng. W. Legh. 30 ct. Eendaagskuikens met of zonder kloeken op aanvraag. De Fokkerij is dagelijks te bezich tigen, ook voor niet koopers. Iedereen is welkom „Het Witte Nuthoen." J. TUERLINGS, Kaatsheuvel. LAND- EN TUINBOUW. (2e helft Mei). Nadruk verboden. In Mei, dan leggen alle vogeltjes een ei En waar ze zitten broeien, daar zullen wij niet stoeien, enz. Zoo zongen wij, ouderen, toen we nog op de schoolbanken gezeten waren En nu moeten wij het onzen kinderen voorhouden, dat ze geen vogelnesten verstoren en jagen we de katten weg, die loerend in onzen tuin en op ons erf rondsluipen. Land- en tuinbouwers moeten ter wille van hun eigen belang vogelbeschermers zijn, en daarom ook het nestelen der vogels bevorderen.

Echo van het Zuiden | 1925 | | pagina 5