BINNENLAND. Agenda der Algemeene Vergade* ring van den Algemeenen Bond van den R. K. Rijkskieskringorganisaties in Nederland, te houden op Zaterdag 20 Juni 1925, des voormiddags te half twaalf, in de groote zaal van het Jaarbeursgebouw te Utrecht. 1. Opening door den Voorzitter 2 Notulen der Bondsvergadering van 30 en 31 Januari j.l. 3. Mededeelingen. 4 Finantieel verslag van den Pen- ningmeester 5 Rondvraag, De secretarissen der Rijkskieskring- besturen worden verzocht uiterlijk 5 Juni de namen der afgevaardigden ter Algemeene Vergadering op te geven aan den adjunct-secretaris Mr. A. C. E. M. de Groot, v. d Spiegelstraat No. 8 te 's Gravenhage. Volgens art. 11 van het Bondsre- glement zendt elke Rijkskieskringorga- nisatie ten minste één afgevaardigde naar deze vereadering, terwijl voor elk begonnen 5000 tal R. K. georga* niseerde kiezers nog een afgevaardigde wordt aangewezen. Des namiddags te twee uur zal in dezelfde zaal een Politieke Landdag worden gehouden, waar als spreker zal optreden de Weleerw. Pater Cassi- anus Hentzen O F. M. terwijl ook de HoogEdelgestr. heer Mr. Dr. D A. P. N. Kooien. Voorzitter der Tweede Kamer der Staten-Generaal, de ver gadering zal toespreken. Deze vergadering is toegankelijk voor een ieder op vertoon van een bewijs van toegang, kosteloos bij de secretarissen der Rijkskieskringen ver krijgbaar. Het Bondsbestuur vertrouwt, dat deze vergadering door zeer vele personen uit alle oorden des lands zal worden bijgewoond. Namens het Bestuur van den Algemeenen Bond voornoemd. Mr. A. M J.van Wijnbergen, Voorz. J. C Aars, vice-voorzitter. Mr J. N J E Heerkens Thijssen Mr. Frans Teulings, le Secretaris J. Verheyen, 2e Secretaris Mr. A. C. E. M. de Groot. Adj.- Secretaris. De „Karei I" fabrieken te Eind hoven heboen wegens slapte 100 man ontslaan. Goulmy Baar te 's Bosch wederom 86 man. Er zijn er nu nog 200 werkzaam, waaronder de muzi kanten van 't bekende corps. Ingezonden Mededeelingen. Doorzitten bi] Wielrijders - Stukloopen Schrijnen en Smetten der Huid - Zonne brand - Doorgeloopen Branderige Voeten verzacht en geneest men met PUROL. Abonneert U op en Adverteert in ,yDE ECHO VAN HET ZUIDEN", het meeat gelegen blad in de Lang ètma* en Omgeving* ELSHOUT. Onze afdeeling der Bijzondere Vrijwillige Landslorm hield haar jaarlijkschen Schietwedstrijd Dank zij het prachtige weder, was de be langstelling der Commissie van Toe zicht, der eereleden e a. zeer groot. De volgende leden behaalden prijs: le prijs de heer C Pelders met 43 punten, 3 maal koning geweest, thans keizer gewordenaan hem onzen welgemeenden gelukwenschen. 2e prijs L. M Kleijn, commandant der afdeeling met 43 punten. 3e M. v. d Sanden met 4l punten. 4e C. v. d Sanden met 40 punten 5e J. Biekens met 39 punten. 6e W. van Balen met 39 punten, 7e C van Drunen met 38 punten. 8e P. van Huiten. Secretaris der afd. me? 37 punten. 8e J Verdijk met 36 punten, 10e H. Klijn met 35 punten lie H Lambrechts met 35 punten. 12e G. Pulles met 34 punten, 13e M Muskens met 33 punten. Enkele leden waren verhinderd de wedstrijd bij te wonen, wegens fa brieksarbeid enz. Het schieten op de vrije baan werd geopend door den WelEerw. heer Willems, kapelaan van Elshout. Als vast en zeker schutter muntte uit de EdelAchtb heer F. A. M. van Liempt, onze hooggeachte Burge meester en Voorzitter der Commissie van Toezicht, door wien in 3 series respectievelijk 45, 46 en 48 punten werden behaald. Voorts werden de prijzen op de vrije baan voor de Commissie van Toe zicht Eereleden en Leden behaald als volgt le prijs de EdelAchtb. heer Van Liempt Burgemeester, 48 punten, 2e pr L. M. Klijn, commandant 47 punten, 3e A. M. v. d Wiel. commandant 46 punten 4e pr. J. Verdijk, lid 46 punten, 5e C. Pelders. lid 46 punten. 6e W. v. Balen, lid met 45 punten 7e C. v d. Sanden bestuurslid met 45 punten. Na afloop werden de prijzen, be staande uit enkele kistjes fijne sigaren, door het bestuur onzen vaardigen landstormers overhandigdalleen de Edel Achtb heer Burgemeester wenschte hiervoor niet in aanmerking te komen. Hierna bleef men nog een poosje gezellig bijeen. Een woord van dank komt voorze ker toe aan onze kranige Elshoutsche fanfare, die zoowel bij den tocht door het dorp als tijdens den wedstrijd, hare opwekkende tonen deed hooren. Zondagmorgen ruim 10 uurarri veerde alhier per extra-tram eene groote processie bestaande uit ongeveer 400 personen uit Kaatsheuvel, n.l. de Man- nenafd. van de Broederschap der H. Familie, onder leiding van den Z Eerw. heer Pastoor W. Völker. De leden der Harmonie's Euphonia en Apollo, "oor zoover dezen lid der Broederschap waren begeleidden de processie. Met muziek trokken de pelgrims naar de kerk voor de solemneele H. Mis van l0'/2 uur. De Kaatsheuvelsche Gymnastiek-Vereeniging had 's morgens de reis reeds te voet gemaakt en was te ongeveer 10 uur aangekomen. Ten 1 Va uur H Kruisweg in de kerk. daarna te 3 uur oefening der Broe derschap, welke geopend werd door pastoor Völker van Kaatsheuvel, met gezang en gebed, waarop kapelaan Willems, van hier een treffende pre dicate hield de oefening werd hierna hervat door pastoor Völker en ook hij hield daarop eene indrukwekkende rede tot de pelgrims. De processie vertrok na afloop hiervan met volle muziek naar de gereedstaande extra tram. Met de te voet gekomen leden der K. G V en hen die per fiets enz. ons dorp bereikten, kan het getal der pelgrims uit Kaatsheuvel veilig op ongeveer 500 gesteld worden. Ten 5 uur bezocht nog eene pro cessie der Meisjescongregatie uit Baardwijk, onder leiding van den WelEerw. van Berkel, kapelaan en directeur van het Zangkoor aldaar. Maria's Genadeoord Na een bezoek aan de bidkapel werd het lof bijge woond, waaronder predicate door Eerwaarde heer kapelaan Breugelmans uit Heeswijk. Ten 6*/2 uur gezangen, gebeden en vereering van Maria's Wonderbeeld, waarna de processie weder huiswaarts keerde. Men zij opmerkzaam dat de Groote Ommegang plaats heeft Maandag 1 Juni (2en Pinksterdag) en de processie naar Brielle is vastgesteld op Donder dag 4 Juni. DRUNEN. In de Zondag gehouden vergadering der coöperatieve ver- bruikersvereeniging „Ons Belang", is besloten de zaak niet verder voort te zetten. SPRANG CAPELLE. (Voorm. Sprang J1. Maandagavond trad voor de A. R. Kiesvereeniging «Sprang", in de zaal van de Chr. Volksbond in openbare vergadering op de heer C. B. v. d. Wal van 's Bosch. De Voorzitter, de heer G. J. van Willigenburg, opende deze slechts matig bezochte vergadering met het lezen van Ps. 33 en Gebed, waarna hij in een kort openingswoord de aanwezigen hartelijk welkom heette, in het bijzonder dhr, v. d. Wal, die bereid gevonden werd alhier op te treden met het onderwerp: „De a. s stembus en de Politieke vraagstukken." De heer v d. Wal het woord ver krijgende, begint met te zeggen dat iedere tijd, iedere eeuw zijn eigen aardigheid heeft, waarop een stempel kan worden gezet. De eigenaardigheid waarmee de 20e eeuw kan worden bestempeld kan men noemen de eeuw van sociale vraagstukken en de eeuw der groote wereldontwrichting en de eeuw van oppervlakkigheid Nooit is er een tijd geweest waarin de menseh- heid zoo weinig weet als thans, zoo oppervlakkig loopt men er over heen. Die de kun«t verstaat fanfare te blazen heeft direct een menigte volk achter zich, die dan zeggen dat is het waar wij naar hebben gezocht. Ais men ze vraagt wat wilt ge nu eigenlijk dan heeft men geen antwoord, en dat is, zegt spr., omdat men ook in onzen kring, maar meer nog daar buiten, zoo weinig vraagt naar de diepte van het beginsel Spr. wil hier over enkele politieke vraagstukken sprekenallereerst het groote vraagstuk van belang, nl. het vraagstuk van het gezag- Een 50 tal partijen maken zich thans op om ver tegenwoordigers in de Staten Generaal te krijgen. Als ge tracht in deze een verdeeling tot stand te brengen, dan komt ge tot twee politieke groepen Deze onderscheiden zich in: „Wat is het wezen van het gezag." Het antwoordt is: „Het gezag is het recht om de macht te handhaven en de macht is het recht om het gezag te handhaven." Is een dezer twee niet aanwezig, dan is er geen gezag meer, zegt spr., en geeft van elk daarvan een voor beeld. Wanneer het gezag teniet is spruit daar uit voort tyrannie, en daartegen heeft de A.-R. Partij zich verzet. De A.-R. Partij is onder Gods Zegen dienstig geweest, zoodat in een 10-tal jaren de geheele politiek was omgekeerd. Het bevreemdt ons, zegt spr., dat er tegenwoordig partijen zijn, die trachten te vernietigen de vrucht van een halve eeuw arbeid, en hij wijst dan op het optreden der Geref. Staatspartij, die optreedt met onware voorstellingen. Als ge vraagt wat is het gezag, dan beantwoordt inen dat het is de wil van de grootste helft van het volk, want de wil van het volk is de wet des lands. Dus wordt het gezag gelegd in de wil van den mensch. Doch dat is een satansche macht Want hoe groot is die meerderheid. Spr geeft hierbij een beeld uit de verkiezing 1922 en laat dan zien, dat wie uitgaat van deze redeneering moet accepteeren dat de kleine minderheid die de wip in even wicht houdt zal regeeren. En dan treedt niet het recht op den voorgrond maar het belang. Er is slechts één gezag, zegt spr., nl dat van de Goddelijke Souvereini- teit, dat is het eenige gezag en buiten dat bestaat geen gezag. God alleen als opperste Souverein heeft het recht om te gebieden en daarmede ook de bron van alle recht. Nu belieft het Hem naar Zijn Woord Zijn Gezag aan de menschen op te leggen. Hij stelt aan de koningen en zegtDoor Mij regeeren de koningen. Stelt daartegen over de revolutionnaire gedachte. Daar schakelt men God uit. Men zegt daar praten wij niet over. Wat houdt ge dan- over: dat men menschen door menschen laat regeeren Waar moet dat op uitloopen Dat brengt u naar het Nihilisme, de verwezenlijking van het woord van den psalmist „Laat ons Zijn banden verscheuren en de touwen van ons werpen". Wij worden geroepen bij de stem bus allereerst de vraag te stellen Zal Gods Woord richtsnoer zijn voor wettelijke handelingen of niet. Dan kan het niet anders, of het ant woord isIk geef mijn stem aan hen. die Gods Woord raadplegen in het staatsbestuur en zijt gij genoodzaakt uw stem te geven aan de rechterzijde. Spr. schildert den toestand van onze regeering in 1918 en als hij dan denkt aan de actie van Ds. Kersten, die er op gericht is de coalitie te verbreken, dan mogen wij wel angstig zijn dat links het bij de stembus zal winnen. Spr. wil hier ook even spreken over het Gezantschap bij den Paus, omdat velen altijd vragen of dit nog wel diensten verricht. Met een feit maakt spr. duidelijk dat ons land ook daar door voor onheilen is gespaard ge bleven. Dan staat spr. in den breede stil bij het vraagstuk van de Sociale Politiek. Dank zij de A. R. Partij is er gekomen sociaal reent Spr. zegt dat wij Neder land in de toekomst moeten zien als een industrieele mogendheid en de sociale vraagstukken daarom niet uit het oog verloren mogen worden, want ons volk dat jaarlijks met 100 000 ge zinnen vermeerderd, moet een bestaans mogelijkheid hebben Spr. zegt dat er onder de Chr. actie zooveel tot stand is gebracht en wij dit alleen danken aan God. Dan komt spr. aan het financieele vraagstuk. Toen Colijn optrad, was de waarde van den gulden reeds gedaald tot 88 cent. Het was voor Colijn een groote opoffering te werken om uit deze misère te komen Wij als A. R. hebben Colijn dankbaar te zijn dat hij met Gods hulp zoover is geslaagd. Er is reden te over om bij de a.s. stembus de stem voor hem te vragen. Spreker zegt dat wij ook voor alles moeten voeren een eerlijke politiek. Thans komt spr tot het Godsdienstige vraagstuk, 't welk hij tot het laatst heeft bewaard, doch 't welk het grootste vraagstuk is. Heel ons leven moet be- heerscht worden door den Godsdienst. Tot de geloovigen zegt Christus: Gij zijt het zout der aarde. En de Chr hebben zich zoo te gedragen dat zij het zoutent zout zijn en de wereld voor het verderf bewaard wordt. Spr. eindigt zijn meer dan twee uur lange rede, met een opwekking dat ook de naderende stembus ons Gebed moge hebben. Van de gelegenheid tot debat wordt geen gebruik gemaakt, waarna de Voorzitter een woord van dank richt tot den heer v. d. Wal, die de ver gadering met Dankgebed sluit. CAPELLE. Onze dorpsgenoot de heer A. Christ, directeur van het fan farecorps Euterpe uit 's Gravemoer zal met deze vereeniging op 2 den Pinksterdag deelnemen aan het con cours te Oosterhout en wel in de eerste afdeeling. Naar men ons* mededeelt hoopt hij a s. Zaterdagavond met deze vereeniging alhier de beide concours nummers uit te voeren. Door notaris Middelkoop werd j.l. Vrijdagavond/ half acht trekking gehouden van de door het muziekge zelschap Kunst na Arbeid georgani seerde verloting ten bate van het vaan del Een groot aantal belangstellenden woonden deze trekking, welke gehouden werd in het gymnastieklokaal der O. L. school alhier, bij en luisterde met ge spannen aandacht naar het afroepen der getrokken nummers. De hoofdprijs, zijnde een heerenrijwiel viel op no 1242, waarvan de gelukkige bezitter was, de heer P. v. d. Werf te Waspik. De andere 29 prijzen vielen op de nummers 23. 45. 48 78, 184, 213. 295, 373r 469, 507, 516. 562,564.588.672, 679. 707, 750, 809. 9^8. 937,991,1003, 1150. 1184. 1222, 1334, 1365; en 1387 De prijzen, welke nog niet afgehaald zijn kunnen nog tegen inlevering van het lot in den sigarenwinkel van den heer A. Christ gehaald worden. De heer Jansen, stationschef op het station Capelie Nieuwevaart alhier wordt met ingang van 1 Juni e. k. overgeplaatst naar Echteld bij Tiel. Jammer genoeg zien wij ook dezen bekwamen, dienstijverigen en hulp- vaardigen ambtenaar weer uit ons mid den heen gaan. Wij wen schen hem,»die zich in zoo'n korten tijd 'n welverdiende waardeering van de inwoners te dezer plaatse heeft weten te verwerven, van harte geluk en voorspoed in zijn nieuwe standplaats. A. s' Donderdag (Hemelvaartsdag) zal voor de Ned. Herv. gem. alhier optreden Ds. A. Meyers en wel des voorm half tien uur. In deze gemeente circule eren mo menteel lijsten voor de candldaatstel- ling voor de TweedeKamer ten behoeve van A. Braat en het gewezen kamerlid Staalman, Chr. dem. J. 1. Zondagmiddag ongeveer 1 uur had in de Kom alhier een treurig ongeluk plaats Een fietsrijder, J. E. uit Dussen, werd bij den ingang van de Kerksteeg door een auto, die uit de richting Waalwijk kwam, overreden. Kermend van pijn werd de ongeluk kige opgenomen en de woning van E. v. d Sch. binnengedragen. Dr. Kohier, die onmiddelijk ter plaatse was, constateerde een ernstige beenbreuk op twee p'aatsen en achte directe overbrenging naar het ziekenhuis te Raamsdonkveers noodzakelijk, Per auto, waarmee het ongeluk gebeurd was, werd het slachtoffer daarheen gevoerd. WASPIK. Bij voldoende deelneming zullen de leden der H. Familie, onder leiding van den WelEerw. heer kape laan, ter bedevaart gaan naar Elshout. Zaterdagmiddag ontstond In het schip van A. v. B, gelegen in de haven alhier en geladen met kolen, een begin van brand, die gelukkig tijdig ontdekt en gebiuscht werd, waardoor grooter onheil werd voor komen. Van de lichting 1926 zijn van de 34 militieplichtigen 6 ongeschikt verklaard voor den dienst Op Hemelvaartsdag zal de Protestantsche Jongelingsvereenlging, onder leiding van den heer Raad, hoofd der Christelijke School, een uitstapje maken naar Dordrecht. Bij de verloting, door de Capel- sche Harmonie gehouden, viel de le prijs, een heerenfiets op het nummer van den heer P. v. d Werff alhier. Doordat het R.K, Zangkoor met Hemelvaartsdag de Hoogmis zal zingen te Dongen, zal hier de Hoogmis gedaan worden 's morgens om half zeven, terwijl de H. Missen van half negen en 10 uur gelezene zullen zijn. RAAMSDONK. Voor de honden tentoonstelling zijn door de ingezetenen reeds 55 prijzen beschikbaar gesteld, waaronder bekers en medailles. De datum van het concours, te geven door de rijvereeniging „Juliana", is thans vastgesteld op 15 Augustus. Voor de werkplaats van F. in de Prins Hendrikstraat zal een benzine pomp worden geplaatst. Met den watertoren komt men binnen een paar weken klaar. Men is nu het omliggende terrein aan het afrasteren. Bij de Dongebrug derailleerde Zondagavond een wagon van de stoom tram. Na een oponthoud van enkele minuten ging het weer verder. RAAMSDONKSVEER. Op het politie- bureau alhier werden twee gevonden nieuwe kinderpakjes gedeponeerd. Zaterdagavond gaf de Harmonie „De Eendracht" haar eerste zomer- concert op de kiosk op het Heerenplein. Met Hemelvaartsdag treedt Ds. Ewoldt des morgens om half tien op in de Dorpsche Kerk. De korenmolen met woonhuis, tuin en boomgaard van den heer Martens werd ingezet voor slechts 8000 gulden. GEERTRUIDENBERG. Zaterdag 1.1. moest de harmonie „Apollo" haar eerste repetitie staken wegens het niet aanvragen van vergunning hier voor. Naar we vernemen is er ook procesverbaal opgemaakt. Zondagavond, onder eenige minuten rust na een nummer van het concert gegeven door de harmonie „De Eendracht" van R'veer, wilden eenige R'veersche jongens een weinig meer luidruchtig dan noodig was de kiosk passeeren. Drie politieagenten schoten hier recht op af, maar vonden geen erg hartelijke ontvangst. De drie jongens weerden zich en wilden er vandoor, maar spoedig was een van hen gegrepen en de andere wilde men met de gummistokken koesthouden. Agent v. O., zeker op zoo'n tegen stand niet gerekend hebbende, werd achterover geworpen, doch meteen kreeg een R'veerschen een ongenadige pats met een gummistok. In een oog wenk waren alle R'veerschen bij de hand en velen wilde wel een handje helpen. De agenten deden echter het beste en stuurden ze verder gauw naar huis. Ds. F H. Koster. Ned. Herv. Predikant alhier heeft, wegens voort durende ongesteldheid, tegen 1 Aug. a.s. emeritaat aangevraagd. Door het bedanken van den heer J. Barten als secr. derZwemclub „Geertruidenberg" is gekozen Mevr. Neensma-Oosterveld. Zaterdag a.s. geeft de Sociëteit „De Gezelligheid" haar 3e gezellige avond in hotel C. Stal, met mede werking van de Rotterdamsche humo rist Kees Klaare. Zondagmiddag brak het doch tertje van R. bij het afloopen van een dijk haar kuitbeen. Door toegeschoten hulp werd het meisje per kruiwagen naar huis vervoerd, alwaar dokter v. Berkesteijn de eerste hulp verleende. MADE. J.l. Donderdagmorgen ging de 15-jarige knaap v. d. B. uit de ver lengde Nieuwstraat alhier, als gewoon lijk naar zijn werk in de koek- en suikerwerkfabriek van den heer De Hoogh te Oosterhout, doch Is dien dag niet in de fabriek geweest, ook kwam hij volgens gewoonte niet in het ouderlijk huis terug. De ouders, zeer ontsteld, deden bij de politie aangifte, die direct in den breede een onderzoek instelde, met het resultaat dat hij te Breda werd opgespoord en aangehouden om hem aan zijn ouders terug te brengen. De Autobusdienst'sGravenmoer- Made-Breda, ondernemer Wagenmaker, is opgeheven, zoodat thans de Autobus dienst "Aurora" de verbinding Geer truidenberg—Made—Breda blijft on derhouden. Mej. E. van Gils slaagde voor het examen verpleegster. Zij genoot De N V. Philip's G'oetlamper- fabrieken te T Iburg, heefc ia de on middellijke nabilheld vao de Voltfab»lek een groot terrein aaogekochr voor de uitb'eidlig der N V >Vol?«. Hei persoaeei zal dan met 200 mau woi- deo uitgebreid De Rijksm'ddeleo hebben tfver dr afgeloopen maaod 2 millloeo met' opgebracht dan over de maand April vao het vorig jaar. O^er de eerste vier maarden b'ach en de Rijksmid delen ruim elf en een half miltioen meer op dan over dezelfde periode van 1924. Ia totaal brachten de middelen ie April van dir Jiar op f 37 394 245, tegen f 35 390.793 in April 1924. Wij laten hieronder de opbrengs volgen van de voo'oaamite middelen In April 1925 en April 1924: Ap'H 1925 Ap ll 19?4 Grondbelasting 1 1.645 591 f 1.143 995 Personeel Iokornstet.be!. f 10.090 1 84 f9 357 919 Dividend- en tantièmebelast. Vermogensbel. Su ker Wtin Gedistilleerd Zout Bier Geslacht T-bak Rijwielen Speelkaarten Zegelrechten f 590 633 f 702 900 f2 499 241 f 2 560 535 f 3.1.2 345 t 3 280.8 '9 f 57 950 f 98 825 f40 8 836 f 3 768 378 f 173 019 f 126379 f 1 037 612 f 258 610 f 825 i08 f 811 884 f 1 482 943 f 1,366.754 f 640 725 f 10 149 f 8 514 f 1 559.361 f 1.295.920 Registratierecht, t 1 802 366 f 1 887 51 5 Successierecht, f4 103 >72 14.153180 Invoerrechten f 2.824 925 f 3.261.946 De Nederlandscho spoo'wegeo hebben toegezegd voor f 25000 deel te nemen aan het garantiefonds voor de O ympische Spelen. Een lid vao de Anglo-Batavlan Socle y te Looden is bereid, f 10 000 k fonds pe»du voor de O ympische Spelen te storten, indien er ten minste nog 9 andere personen zijo, die zijo wooibeeld willen volgen. De N^derlaodsche Zwembohd neemt voor f 1000 deel lo bet waa1- borgfonds van het Nedeil. Olympisch Comi Naar het Hdbl. verneemt zullen de beeren Winkoop en Vao RavesieijD tusscbentilds ontslag nemen als lid van de Tweede Ktmer,

Echo van het Zuiden | 1925 | | pagina 2