DE ECHO VAN «ET ZUIK Voor de Olympiade. No. 40 Woensdag 20 Mei 1925 TWEEDE BLAD. Noord-Brabant Mij van Ver zekering op 't Leven Waalwijk f 100.-< Kegelclub 'Hannibal" f 25.— „De Echo van het Zuiden" f 15.— Voetbalclub W.S.C. f 10.— Tennisclub „Tioltib" f 10.— Kegelclub „Semper Laeti" f 10.— „Waalwijks Belang f 25.— Wie volgt De giften vloeien niet buitengewoon, wij hadden het anders verwacht. Ook van de zijde der fabrikanten hooren we nog niet veel. Zij toch hebben bij een grootsche sportbeweging, bij een wereld-reclame van jaren voor ons land, ook zeker belang. Vrijdag moet door ons opgave worden gedaan, de giften worden dan a s. Zaterdag nog verantwoord. PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 19 Mei 1925 Belasting- Verlaging. Door B. en W. is aan den Raad het volgende prae-advies uitgebracht: Door de Rijksbelastingadministratie wordt ons verzocht te bevorderen, dat reeds thans wordt overgegaan tot vaststelling van den factor (vermenig vuldigingscijfer) voor de Gemeente lijke Inkomstenbelasting 1925/1926. Toen wij met ons prae-advies van 20 Augustus 1924 het voorstel deden om voor het belastingjaar 1924/1925 den factor te bepalen op 3 5 kon door ons, dank zij de welwillendheid van de hiervoor genoemde admini stratie, worden beschikt over de ge gevens omtrent het zuiver inkomen van de belastingplichtigen, aan de hand waarvan een betrouwbare schat ting van het totaal inkomen kon worden gemaakt. Naar die schatting kon worden berekend welke factor noodig zou zijn om het op de be grooting 1924 aan inkomstenbelasting uitgetrokken bedrag te kunnen ver krijgen. Nu wij zooveel vroeger een voorstel tot het bepalen van het vermenig vuldigingscijfer moeten doen, ontbreken ons de gegevens die ons het vorig jaar ten dienste stondende aangifte biljetten voor de Rijksinkomstenbe lasting zijn voor een nog slechts gering gedeelte ingezonden. Thans treedt aan den dag het bezwaar dat wij in onze vroegere prae-adviezen hebben gesignaleerd, dat n 1. elk positief gegeven omtrent het totaal zuiver inkomen wordt gemist, zoodat een voorstel tot het vaststellen van den factor ook werkelijk een sprong in het duister is. Nu wij niet voor ons hebben de cijfers der aangifte-biljetten zullen wij nader moeten beschouwen de gegevens over de vroegere dienstjaren. Rekening houdende met den toestand in de plaatselijke industrie zou uil die ge gevens een conclusie moeten worden getrokken. Zuiver inkomen voor alle aange- slagenen in totaal Belastingjaar 1921/1922 (inkomen kalenderjaar 1920) f 5.058.136 Belastingjaar 1922/1923 (inkomen kalenderjaar 1921) f 4 514.826.— Belastingjaar 1923/1924 (inkoihen kalenderjaar 1922) f 5 035 636 Belastingjaar 1924/1925 (inkomen kalenderjaar 1923) f 4 612 193. Bij een factor van 3,5 voor 1924/ 1925 gaf het totaal zuiver inkomen ad f 4.612 193.— een opbrengst van f 153.253.59. Om ons veilig te stellen zou als zuiver inkomen 1924 (kalender jaar) zijn aan te houden het inkomen 1923. Het jaar 1924 zal, naar wij mogen aannemen, voor de ingezetenen in het algemeen gunstiger zijn geweest dan 1923. Uit de cijfers 1920 tot 1923 zien wij echter, dat de schommelingen rond de 10 pCt. zijn gebleven. Een schatting van het totaal inkomsten- cijfer voor 1924 op f 4 612,193 is dus zeker niet te hoog en inderdaad een schatting aan den veiligen kant. Op de begrooting 1925 is aan Inkom stenbelasting uitgetrokken f 120.000.— Aannemende, dat bij een factor 1 de verhouding inkomen tot belasting opbrengst ongeveer gelijk zal zijn als in 1924 zou de factor kunnen worden teruggebracht van 3.5 op 2 8. Bij dezen laatsten factor zou dan nog een opbrengst worden verkregen van f 122.602 87. In deze opbrengst is niet begrepen die van de forensen aanslagen, die in verband met de op handen zijnde wetswijziging op 2 k 3 mille zal zijn te ramen. Dit bedrag zal echter met het hiervoren geraamde surplus op de heffing bij een factor van 2.8 wellicht niet geheel voldoende zijn voor ontheffingen en afschrijvingen op de Inkomstenbelasting. Zooals U uit het vorenstaande zal zijn gebleken, blijft men met een raming van het totaal zuiver inkomen op f 4 612.193.— en derhalve met een verlaging van den factor tot 2.8 aan den veiligen kant. Wij achten dit ook zeer geraden. De opbrengst In komstenbelasting kon op de begrooting 1925 op f 120 000.— worden gesteld, omdat tot belastingverlaging werd beschikt over ruim f 26.000.van het voordeelig saldo der rekening 1923. Op dergelijke saldi zal in de toekomst niet mogen worden gerekend. Immers als de schommelingen in de inkomens kleiner worden kan de heffingsfactor met meer juistheid worden vastgesteld. Laten wij ons thans bij het vaststellen van den factor te veel beïnvloeden door de belasting opbrengst van f 120.000.—die zooals vermeld, kunstmatig gedrukt is, dan zou daarvan het onvermijdelijk gevolg zijn, dat volgende jaren tot verhooging Van den factor zou moeten worden overgegaan. De heffing 1925/1926 strekt daarenboven voor '/3 mede tot dekking van de uitgaven voor den dienst 1926. Omzichtigheid bij de verlaging van den factor achten wij ■jdus wel geraden. Wij stellen U daarom voor die voor het belastingjaar 1925/ 1926 te bepalen op 2 8. Het vermenigvuldigingscijfer bedroeg In 1920 3 3, in 1921 3 -, voor 1922/ 1923 3.—, voor 1923/1924 4.- voor 1924/1925 3.5. Dat tot verlaging, als voorgesteld, kan worden overgegaan stemt, naar wij meenen, tot tevredenheid. Het schitterend vocaal en instru mentaal concert 11. Maandag gegeven in Musis Sacrum door de liedertafel „Oefening en Vermaak" in samenwer king met Waalwijks Symphonie Orkest, heeft natuurlijk eenigszins den invloed ondervonden van het vergevorderd seizoen en 't prachtig zomerweer, dat zich niet zoo eigent voor zaal-concerten. Wij bedoelen alleen wat de belang stelling betreft, want die zou onder andere omstandigheden beslist veel grooter geweest zijn, hoewel de zaal toch goed bezet was. Daarbij komt dat men nog niet gewoon is aan de werkelijk ruime zaaldit toch was het eerste concert dat in 't verbouwde en laat er ons gerust bijzeggen, zeer ver beterde Musis werd gegeven. Werkelijk de zaal heeft in elk opzicht gewonnen, een zeer ruim en keurig afgewerkt podium, een flink verruimde zaal, uit stekende ventilatie door verschillende ramen en kokers, die ook het daglicht in overvloedige mate binnenlaten, een flinke noodtrap met platform vanaf het bovenzaaltje, in 't kort een uitnemende verandering, die Musis, na een aardige schildering of wat dan ook, zullen stem pelen tot een flinke concertzaal, met ongeveer 450 zitplaatsen, wat voor onze gemeente voldoende geacht en een groote aanwinst genoemd mag worden De uitvoering zelf heeft door de temperatuur niet veel geledener is van 't begin tot eind met veel ambitie gezongen en gespeeld en men heeft hiermee een waardig slot gegeven aan de concerten-reeks van 't afgeloopen seizoen. Van 't nieuwe wat 't programma bood, noemen we op de eerste plaats „Deus in nomine tuo" van F. W. Cools, verplicht nummer van 't con cours te Tilburg. Dit concours-num mer leek ons er al aardig in te zitten, al zullen de laatste repetities hier en daar nog wel iets moeten schaven. De krijgsmarsch uit „Athalia" dat onder leiding van den heer C. L. van Kempen door de SympHonie werd gegeven, voldeed zeer goap en legde getuigenis af van de grooR,. kmbitie en de voortschrijdende hoedanigheden van dit jeugdig Waalwijks Gezelschap, dat een bijzondere aanwinst op muzi kaal gebied mag genoemd worden en op weinig plaatsen van dezen om vang zijn weerga zal vinden. Onver poosd wordt er in elk opzicht ge werkt en hier blijkt weer opnieuw 't succes van volhardende ambitie. Na de pauze kwamen de hoofd nummers van den avond Eerst een paar Opgewekte nummers van Rillé, 't niet minder vroolijke van Wierts, nl. Vlaamsche kermis, dat door 't Ge mengd Koor al even uitstekend werd gezongen als Serenade van een Lands knecht; dan kregen we het groot koorwerk van Richard Hol, „Vrede", een nummer oud en toch steeds nieuw, dat thans zijn vertolking vond met begeleiding van het Symphonie-Orkest. Het majestueuze koor vond een uitste kende uitvoering, op zeer verdienste lijke wijze geaccompagneerd door het orkest, al moge het natuurlijk nog niet vlekkeloos zijn. De heeren Jos. Wil- mont (tenor) en Ant. Kooien (bariton) gaven op bijzondere wijze de soli in dit grootsche werk, waarvoor hun een speciaal woord van lof mag worden gebracht. Tot slot het mooie mannenkoor „Hymne" van de Vliegh, dat een waardig slot vormde van dezen goed geslaagden avond en mede wel ge noemd mag worden het beste van den avond. De jongeheer G. Knepflé accompagneerde op kranige wijze en verried de goede lessen van z'n leermeester, den heer Johan Ver hoeven. Aan den jeugdigen artist onze speciale hulde. Aan 't slot wees de voorzitter van O. en V., de heer A. C van der Heijden op de twee belangrijke feiten, die dit concert kenmerkten, nl. de uitgebreide zaal, waarmede hij onder nemers en ook de vereeniging proficiat wenschte, dan op de samenwerking tusschen twee Waalwijksche vereeni- gingen, de oudste met de jongste. Hij hoopte op eenzelfde algemeene samenwerking in de toekomst, waar het hier alle Waalwijksche krachten geldt, die ook daarom den steun en waardeering verdienen, waar zij voort durend zorgen voor de verheffing der kunst en ontspanning in Waalwijk en vreemde krachten weer heengaan. Hij wees er op dat de gezelschappen in 't belang der kunst en der gemeente naast en niet tegenover elkander moeten staan. Met zijne beste wen- schen en een woord van dank sloot hij z'n kernachtig woord. Wij sluiten ons gaarne hierbij aan, speciaal voor den zeer verdienstelijken en ijverigen directeur, den heer Jac. Sars. Naar wij met ingenomenheid ver nemen is de heer E. W. Klijberg, wethouder en lid der Prov. Staten, op zijn besluit om naar Sassenheim te verhuizen teruggekomen en blijft hij dus voor onze gemeente behouden. Zondag zal door „Waalwijks Belang" het tweede concert in dit seizoen aangeboden worden op de kiosk op de Markt, ditmaal te geven door de Kon. Erk. Harmonie „Con cordia" van Lponopzand,. die zooals wij vroeger reeds hebben medegedeeld tal van hoogste onderscheidingen heeft verworven en een der beste corpsen van onze streek mag worden genoemd. Het programma dat zal worden uit gevoerd is uitstekend gekozen en luidt als volgt 1. Germania Marsch, G. Reil. 2. Martha, Ouverture, F. v. Flotow. 3. Suite Ballet, Francis Poppy. 4. Wiener Mad'len Wals, C. M. Ziehrer. PAUZE. 5. Dichter und Bauer, Ouverture, F. von Suppé. 6. Danse Hongroise No. 5 V Mailly. Danse Hongroise No. 6, J. Brahms. 7. Taptoe Fantaisie, A J Roeien. 8 Durch's Schwert zum Lorbeer, Marsch*J. Lehnhardt. Het concert wordt gegeven van 8 10 uur. Ia de achterzaal vao het hotel »de. Gouden Leeuw» hield gisteren avond de heer G. de Joogh, iogenieu- bij de N,V. Nederlandsche Seiatoe- stellenfabriek te Hilversum een radio voordracht met demonstratie. De heer Lackamp riep den heer De Joogh een hartelijk welkom toe alsook de vele aanwezigen. Tot zija spij moest hij mededeelen, dat do demon stratie heden niet tot zijn recht sou komen, wijl de lucht bezwangerd is van onweer. Echter wat de heer De Jongh zal vertellen over de Radio zal voor de meeste aanwezigen interressant zijn. De heer De Joogh dankte den heer Lackamp voor diens hartelijke wel komstwoorden en zei te zijn gekomen om hedenavond het een en ander te komen vertellen over de Radio, Hij zou zijne lezing verdeeleo door dan eens wat muziek te geven en dan weer aan de hand van lichtbeelden de werking van de Radio uiteen te zetten. Aangezien de stof te groot is, moest hij zich bepalen tot alles slechts even aan te stippen. Het eerst zou hij laten hooren een rede die Z.Excell. de Oud-Minister van Binnenlandsche Zaken S. Rink vanuit zijn woning Bezuidenhout Den Haag over het onderwerpNationale Veiligheid, hield. Van de rede was echter niets te verstaan omdat op meerdere plaatsen in ons land de bliksem aanhoudend door het firmament kliefde wat tot gevolg had dat de rede van Z Excell. telkenmale werd onderbroken met een knarsend krak. krak, krak. De heer De Joogh zou daarom eerst maar het een en ander over de Radio vertellen, In Engeland is de Radio zeer populair. Op iedere 30 inwoners heeft men daar een toestel. In ons land op iedere 150 inwoners dus staat men hier nog ver bij Engeland ten achter, Van wat de spr, over de werking vau de Radio zei bepalen we ons met de mededeeling dat de electrische golven, die ieder zendstation uitstraalt zich met de enorme snelheid van 300 000 K.M, per seconde voortplanten. Ia Engeland heeft men reeds een organisatie. Ieder die een toestel heelt, moet daarvoor f 4.belasting betalen. Het Rtjk draagt deze belasting af aan een Maatschappij die op haar beurt daarvoor de beste concerten geeft die men denken kan. Zoo heeft nog kort geleden een bekend artist In Londen gespeeld die in een paar uur ttjds daarmede het ongelooflijk bedrag vao I 60.000 verdiende. Ook in ons land zal een dergelijke belasting komen, maar niemand die eenlg bezwaar tegen deze belasting zal hebben, want daardoor toch krijgt men thuis het beste van het beste wat er te genieten is. Vervolgens gaf spreker nog eenige practische wenken over het antennen- bouwen, de aardverbinding, de lampen enz. Daarna liet hij de aanwezigen nog een vioolconcert hooien van Mozart. Het onweder, dat wel wat minder was geworden, bedierf echter nog veel. De heer Lackamp dankte den heer De Jorgh voor den aangenamen avond den aanwezigen verschaft. De in de St. Clemensparochie alhier gehouden collecte voor een geschenk aan den Z Eerw. heer pastoor van Erp op zijn Zilveren Priesterfeest op 9 juni a. s. heeft de som van ruim f600 opgebracht, welk bedrag zal worden aangewend om voorloopig een gedeelte van het inwendige der kerk te beschilderen. In de Maandag 1.1 gehouden algemeene vergadering van den Ned, R.K. Bond van Schoenfabrikanten werd in de openingsrede van den voorzitter de toestand der schoenindustrie ge memoreerd, een overzicht der laatste jaren, de malaise van '1 oogenblik, maar speciaal de huiden onderlinge concurrentie. Een prijsverhooging is aangenomen, maar het resultaat is nihil, een bewijs van te weinig samenwerking. Hierin moet in welken geest dan ook, ver andering komen. Om die samenwerking te verkrijgen moeten alle schoenfabri kanten zich scharen onder de vleugelen van den Bond en dat moet geschieden in dit jubeljaar. Dan kunnen ook ten deze belang rijke besluiten worden genomen en uitgevoerd, Hij spreekt verder over de Tentoon stelling welks welslagen is verzekerd in elk opzicht. Besloten wordt met algemeene stemmen het Hoofdbestuur te machti gen om alles in het werk te stellen de Commissie van Advies der Rijks vakschool te behouden of te herkrijgen in 't belang van die school, van het onderwijs, de verhoudingen enz. en zoo noodig f 250 te verleenen om daaruit de kosten te bestrijden, indien de regeering de luttele kosten niet voor haar rekening neemt. Het jaarverslag werd met een woord van waardeering voor het werk van den secretaris aangeboden, balans-, winst en verliesrekening werden vastgesteld, alsook de contributie voor 1925 Herkozen wordt met bijna alg. stemmen als hoofdbestuurslid de lieer J. C. Spapens te Waalwijk Een feest commissie wordt benoemd voor de herdenking van 't 25-jarig bestaan op de Tentoonstelling te Waalwijk en daarvoor f2500 uitgetrokken. Voorgesteld en aangenomen wordt ter gelegenheid van het jubeljaar alle procedures in te trekken, met teruggave van 't gedeelte kindertoeslag. Langdurig wordt gediscusieerd over de vraag hoe eenheid te krijgen in de schoenindustrie. In dit verband wordt de Voorzitter dringend uitgenoodigd aan te blijven als zoodanig. Deze meent daaraan echter met het oog op eigen zaken, niet te kunnen voldoen. Wij komen mogelijk op een en ander nader terug. Bezoekt de „Quick"-seriew,edstrijden op 21, 24 Mei en 1 Juni a.s. De vaardighetdsmarsch der „W.G.V." Precies klokke negen gaf de leider der W.G.V. het sein tot den aftocht. In frontkolommen van vier opgesteld marcheerde de wakkere groep in op gewekt tempo naar de Hertogstad. Onder vroolijken kout en zang, onder broken door het „Een, twee, drie, vierl" van de leidende turners, werd het snelle tempo erin gehouden. Voor de woning van den W.EGestr. heer Nijsten brachten de deelnemers een eere-saluut door het uitvoeren van bondsklap. Zonder rustpooze werd de heenweg beëindigd bjj 't restaurant P. Mulder om 11.43, zoodat in minder dan 23/4 uur de eerste 18 K.M waren afgelegd. Na zich frisch te hebben afgepoedeld, werd de inwendige mensch versterkt, waarbij melk en thee in groote kwantums werden verwerkt. Gezien de geweldige hitte, niet te verwonderen. Om 1.32 werd de terugtocht aan vaard en te 3.39 stapte de ploeg het gemeentelijk turnlokaal weer binnen. In aanmerking nemende, dat tweemaal was aangelegd, nl. in Nieuwkuik en Drunen, kan veilig aangenomen wor den, dat het tempo er niet onder geleden had. Buitenstaanders (de besle stuurlui staan aan walhebben betoogd, dat de tijd zoo ongelukkig gekozen was en dat het Juli-zonnetje, waarmee onze Meimaand begiftigd schijnt, veel te warm was. Daartegenover stelt de W.G.V. de bewering, dat het hier geen wandeltocht gold, maar een vaardigheidstoetit, d.w.z. ondanks alle omstandigheden moesten in den kortst mogelijken tijd, die te bereiken was, de 36 K.M. worden afgetippeld. Daarom, een woord van lof aan de deelnemers, zoowel aan hen, die slaagden als die moesten uitvallen. En dan moeten we er dadelijk bij zeggen, dat het resultaat schitterend is geweest. De herinneringsmedaille aan deze prachtige prestatie kon ver leend worden aan de navolgende personen: Honneur aux dames 1 L. Kamp, F. Kamp, leden van V. en F. Vervolgens aan de heeren J. B. Adriaanse, J. van Wees, W. de Haan, A. Mahieu, A. v. d. Velden, F. Du- moulin Fzn., R. v. Biene, M v. Andel, W. v. d. Hoven, F. Verdonk, P. Berriotte, J v. Meeuwen, J. Trom mels, E. v. d. Geer, Th. Trimbach, |ac. v. d. Graaf, G Verbeek, W. Pierre, J. W. Princen, Kamp, L. Verhoeven, C. v. Oostrum, A. J. S. Ficq, E. Hurkmans, Chr. Castelijns, Th. v. d. Weij, J. v. Loon, M. v. d. Heijden, Adr. Broumels, A. J. v. d. Pluijm, Th Verhoeven, H. v. Mierlo, Fr. Klerks, A. Duquesnoij (oudste deelnemer) allen uit Waalwijk en L. v. d. Hout en G. Brokken, leden van „Kunst en Kracht" Tilburg Nog moet met nadruk worden gewezen op de hulp der heeren Cor Stijnis en J. v. Veldhoven, die als leden van Eerste hulp bij Ongelukken en Transportcolonne van het Roode Kruis den tocht per fiets hebben meegemaakt en zonder wier hulp er zeker meerderen waren uitgevallen. Zij hebben hun belangelooze taak schitterend volbracht en de gewonde voeten uitstekend verzorgd. Een tocht, die getuigde van wils kracht en naastenliefde 1 In ons vorig nummer hebben wij aan 't D. v. N. een bericht ontleend omtrent het bedanken van den heer j. Spijkerman als directeur der Kweek school te Breda. Dit is niet geschied om gezondheidsredenen, (de heer S. gevoelt zichzelf bijzonder gezond), maar wegens het bereiken van den wettelijken lêeftijd (65 jaar). Aan het locale Rijkstelefoonnet alhier is aangesloten onder No. 147 C. Th. van der Heijden, machines en fournituren voor schoenfabrieken, Grootestraat 21 Besoijen. Leest de recensie van de „Qnlck"-serie onder sport in dit blad. Gisteren had de inschrijving plaats voor kermisvermakelijkheden op het Tentoonstellingsterrein. Ingeschreven werd door Stoomcaroussel, Peeters Bergen-op- Zoom. Champignonbaan Wegkamp Apel doorn. Vroolijk Rad, Vermolen Gouda. Danssalon, J. Broers Roermond. Cakewalk, Peeters Bergen-op-Zoom. Entosspel, Regter Rotterdam. Opendraaimolen, Huijgens Bergen- op-Zoom. Beignelsalon, Consael, Groningen. Schiettent, Jaeger Bergen-op- Zoom. Zweefmolen, Lamor Roermond. Verder koek-, suiker- en paling- kramen terwijl men verder nog in onderhandeling is met een achttal firma's die zeer waarschijnlijk nog zullen komen. Maandagmorgen vroeg werd de politie gewaarschuwd dat een 7-tal personen bij den kastelein Bol te Doeveren de ruiten hadden ingeslagen. De politie toog aaastonds naar de Putstraat en wist de baldadigen aan te houden en naar het 'bureau over te brengen. Van het gebeurde werd direct aan de marechaussée te Heusden onder wiens ressort Doeveren is gelegen, kennis gegeveri, die dan ook weldra hier kwamen en een der daders een zekere H. uit Waspik gevankelijk mee naar Heusden nam. terwijl tegen de anderen proces-verbaal wetd opge maakt. Het bleek dat de onverlaten op een aantal plaatsen in Heesbeen de ruiten hadden ingeslaan, alsook in de woning van het hoofd der openbare school gelegen tusschen Doeveren en Hees been. De brooddronken kerels, d!e bil de politie goede bekenden zijn, zullen voor deze laffe streken, een welver diende straf niet ontgaan. De New-Yorksche beurscorres- pondent van de Maasbode, seint o m. aan zijn blad, dat in Chili groote be langstelling voor schoenwaren bestaat, speciaal voor bet fijnere genre De sedert zestig jaren te Han nover bestaande ledergroothandel Fiirstenhelm Berlin bevindt zich met een passief van meerdere millioenen waarde in betalingsmoeilijkheden.

Echo van het Zuiden | 1925 | | pagina 5