DE ECHO VAN HET ZUIOEH Vrouwen en In den Hoenderhof, No. 41 Zaterdag 23?Mei 1925 TWEEDE BLAD. We moeten gaan repeteeren. Gaan repeteeren over onzen kuikenopfok Niet omdat onze» stof uitgeput is, immers elke wetenschap is onuit puttelijk, doch gedachtig het spreek woord „Repetitio mater studiorum" op z'n HollandschHerhaling is de moeder der wetenschap 1 Geldt dit voor alle wetenschap, meer bijzonder nog wat betreft de kennis in het opfokken van ons jong goedje. We ondervonden het deze week in de vragen tot ons gericht nog meermalen. De een vroeg meKan ik mijn kuikens die thans zes weken oud zijn bij de groote kippen jagen „Natuurlijk kun je dat", was mijn antwoord, „als je plots den groei stil wilt zetten, al de zorgvuldige moeiten en kosten van den eersten opfok wilt vernietigen en het risico loopen, dat er niets van terecht komt". De vrager keek me verstomd aan. Hij begreep niet en de meesten begrijpen niet, dat het voor vele diertjes den dood is als ze ter verdere opgroei onder het oudere pluimgedierte wordt onder gebracht. Wij begrijpen niet hoe velen zoo naïef kunnen zijn dit niet te willen inzien. Van stonde af aan dat de samenleving moet beginnen, is het met de rust en groei van 't jonge goedje gedaan. Hoe kan het ook anders? In den Hoenderhof kent men den regel van Vita communis" niet, daar geldt alleen en uitsluitend het recht van den sterkste. Komt de baas 's morgens met een portie ochtendvoer, dan is 'teerst ik en dan gij (als de boel op is). Wordt er groenvoer rondgedeeld, weer geldt: mij de lekkerste, malschste hapjes, de steeltjes zijn voor jullie, omdat je al zoo'n geroutineerde sterke maag hebt Van 't korrelvoer zoeken wij de dikke tarwe en gerstkorrels uit en laten jullie de looze haver en ledige gerst- doppen Een gezellig rustplaatsje om De algemeene Moederdagm andere tanden reeds lang ingevoerd, zal m Nederland dit jaar voor het eerst worden gevierd Moge dit lief lijke beelddat wij hierbij geven, ertoe medewerken, da Moedcrhulde op dien dag algemeen te doen zijn. het herhalen, houdt streng oud én jong, haantje en hennetje gescheiden en besteedt de meeste zorgen aan datgene wat U in de toekomst het meeste belooft. Wenken voor deze week. I. Hebt ge geen plaats om uw kui kens onder te brengen, scheidt dan uit met broeden. II. Laat uw kuikens niet rondschar relen onder uwe oude dieren, immers jong past niet bij oud. de bewuste plaatsen met benzine is zeer doelmatig, creoline op zitstokken en nesten! Tabakszdnd in de schar relruimte.. J. TUERLINGS, Pluimveeteeltleeraar. Kaatsheuvel. Bezoek van de Koninklijke Familie te Amsterdam. II. M. de Koningin bracht een bezoek aan de Meelfabriek „Holland" te Am sterdam, waar II.M. ontvangen werd door den directeur der Meelfabriek, den heer Dom bach. je teere, jonge ledematen uit te strekken Het donkerste, vuilste hoekje in 't nachtverblijf, daar waar zich de mest ophoopt en 't ongedierte wemelt is nog te goed voor jullie. Daarbij den ganschen dag door, hier een snauw en daar een krauw, dat de veeren in 't rond stuiven en vaak bloed uit hoofd- en schouderwonden stroomt Weet ge nu, naïve kuiken fokker, dat er van groei in 't geheel geen sprake meer kan zijn? Neen, alleen als ge uwe jonge dieren zoo lang mogelijk gesepareerd houdt, kunnen ze zoo lang mogelijk door groeien. In de groote bedrijven geldt momenteel als strenge eischgeen jonge kippen opkweeken daar waar oude hoenders geloopen hebben, en zoo gauw de haantjes van de hen- nentjes te kennen zijn, deze van elkaar scheiden. Jarenlange proeven hebben bewezen, dat dit alleen ZEKERE goede resultaten geeft. Over die scheiding van haantjes en hennentjes hadden we het al reeds eerder. Ook dit kunnen we niet dikwijls genoeg herhalen. Wat de oude kippen zijn ten opzichte van de kuikens, zijn evenzoo de sterkere, mannelijke dieren ten overstaan der hennetjes. Een tweede vroeg meKan ik drie weeks kuikens bij zesweeks dieren plaatsen Alweer is 't antwoord neen, volsrrekt niet. Hebt ge 't bovenstaande goed be grepen, dan kan U dit geen raadsel meer zijn. De mindere in leeftijd en kracht, die nog 't meeste behoefte heeft aan 't beste in alles, wordt ook hier de verschoppeling. We blijven III. Zorgt bij dit warme weer dik wijls voor versch drinkwater. Lauw water geeft ingewanden-stoornissen. IV. Houdt de creoline-spuit of kwast en uw busje luizendood dagelijks bij de hand om te gebruiken, daar waar 't noodig is. IV. Slacht je overtollige jonge hasn'jes, ze brengen 'l verlies in den hoenderhof. importeerden we dit jaar wederom Broedeieren uit Denemarken, van den besten nutstam uit Europahooge legproductie, geharde dieren. Van onzen eigen Deenschen stam hebben we thans nog af te geven een partij kloeken met kuikens en over 14 dagen een partij eendaagskuikens. Wie eerst komt, eerst maalt. Nog Broedeieren van Deensche Wit Leghorn, W. Wyand, R I. R. Ancona's, Australorps en Eng. Sport, W. Legh. Dagelijks voor iedereen te bezich tigen. Alle dieren in uitgestrekt gras veld. Fokkerij „Het Witte Nuthoen", Kaatsheuvel. P. M. Sprang-Capelle. Een mijner kippen heeft in 't dons aan 't onder eind der veeren wit-grijze balletjes. Wat is dit antw. Dat is een kwaadaardige luizensoort. De grijze bolletjes zijn neeten of luizeneieren. Bespuiten van BUITENLAND. De hertelling van de biljetten in den kieskring Luik heeft inderdaad tot gevolg gehad, dat de socialisten een zetel verliezen aan de liberalen. Jenui- ges, de katholieke afgevaardigde van Eupen en Malmedy, moet in het dis trict Verviers zijn zetel afstaan aan een socialist, terwijl te Luik niet de socia list Donnay, doch de katholiek Dela- colette gekozen blijkt. Ten slotte neemt in het district Hoei-Waremme de libe raal Pierefe de zetel van den socialist Deresquinet in. I)e Kamer telt dus 78 katholieken, 78 socialisten, 23 liberalen, f> Fron- ters en 2 communisten. De politieke toestand in België is met het optreden van het onvoltal lige nieuwe kabinet niet in liet minst opgeklaard, want met twee moties van wantrouwen, een van de liberalen en een van de socialisten tegen zich, heeft de regeering onder Van de Vijvere nauwelijks kans den dag van heden, waarop zij haar verklaring in de Ka mer zal afleggen, te overleven. De eenige mogelijkheid om een regeering met een meerderheid te krijgen, blijft dat de katholieken, of althans hun lin ken leugel, een coalitie vormen met de sociaaldemocraten. Tot dusver waren de katholieken echter als een vast aan eengesloten blok opgetreden. KERKNIEUWS. De Romeinsche correspondent van Msb. seint d. d. 19 dezer: Zooals gemeld hebben de Neder landsche pelgrims, o. w. de te Rome aanwezige Nederlandsche Bisschoppen, Mgr Eras en minister Ruys de Beeren- broLUck gisteren een bezoek gebracht aan het graf van Mgr. Schaepman. In zijn toespaak tot de pelgrims zeide Mr A. baron van Wijnbergen Met gerust geweten staan wij bij het graf van Mgr. Schaepman, omdat wij gebleven zijn trouwe katholieken en vaderlanders. Spr. ging na, wat Mgr. Schaepman tijdens zijn leven gedaan heett voor den bloei van het Katholieke leven en moedigde de pelgrims aan een voorbeeld te nemen aan Schaepman's offergeest, spoorde hen aan te werken tot instandhouding der Chistelijke regeering, alsook tot handhaving van het gezantschap aan het Vaticaan. Spr. huldigde daarna wijlen mr. Regout. Er is veel veranderd in de wereld, maar onveranderd is gebleven het Credo Pugno. De Hoogeerw. deken P. Stroomer bad de gebeden voor, gestort voor de zieferust van Mgr. Schaepman, waarna „Aan U o Koning der eeuwen" werd gezongen. v Daarop bad Mgr. Eras de Profundis bij het graf van Mr. Regout. Abonneert op en Adverteert in ,rDE ECHO VAN HET ZUIDEN het meest gelezen blad in de Lang straat en Omgeving, GEMENGD NIEUWS. Op een terrein in de Bandoeng- straat te Utrecht werd gisteren een tent van de tentzending afgebroken Toen men het zeil verwijderd had viel plot seling de steunpaal om. Een der werk lieden, zekere K v. L, geraakte er on der. Hij werd met een schedelfractuur opgenomen en overleed tijdens het vervoer naar de rijks-klinieken. Het ongeval is te wijten aan het feit dat enkele jongens de staaldraden die den paal overeind hielden hadden losge maakt, De politie heeft den hoofdader gevonden. Het 7 jarig zpontje van het echt paar Westerbeek te de Punt (GVis in het kanaal gevallen en verdronken. Toen het ongeluk bemerkt werd, spron gen zoowel de vader als de moeder te water, doch hun pogingen mochten helaas geen succes hebben. In de eerste Middellandstraat te Rotterdam is gisterennamiddag de 6 jarige H. van 't H. uit de Adriana- straat, toen hij plotseling achter een stilstaanden wagen vandaan kwam door een auto overreden. Niettegen staande de chauffeur onmiddelijk remde ging een der wielen het kind over het hoofd en veroorzaakte schedelbreuk. De kleine werd naar het ziekenhuis aan den Coolsingel overgebracht, waar hij bij aankomst reeds bleek te zijn overleden. Bij het spelen in een aan de Maaskade bij het zwembad liggende roeiboot is gisterenavond de 7—jarige D.C.F.A. uit de Prins Alexanderstraat over boord gevallen en verdronken. De rivierpolitie heeft vergeefs naar het lijkje gedregd. Te Slavar bij Constanca heeft zich een afschuwelijk drama afge speeld. Na een verblijf van zes jaren in Amerika, was een zekere Achimofnaar zijn geboorteland teruggekeerd. Hij bracht een bedrag van 30.000 dollar aan spaarduiten mede. Teneinde zijn ouders te verrassen, liet Achimof zich voor een vreemdeling doorgaan en klopte bij hen aan om onderdak. Hij wist. dat zijn vader en moeder in armoede leefden en gaf zijn moeder, die hem niet herkende, 100 dollar om een maaltijd gereed te maken. Na het eten ging hij slapen, terwijl zijn vader het huis verliet. De moeder nu, begeerig geworden naar het geld, dat de vreemdeling bij zich bleek te hebben, doodde hem in den slaap met een zeis. Op dit oogenblik keerde de vader van den jongen, die eerst in het dorp vernomen had, dat zijn zoon onder zijn dak vertoefde, naar huis terug en aanschouwde tot zijn ontzetting wat er tijdens zijn afwezigheid had plaats gegrepen. De man werd door den schok, die het gebeurde hem bezorgde, krankzin nig. De tram van Breda naar Ant werpen is gistermorgen bij de halte Stuivezand onder Rijsbergen ontspoord Verschillende reizigers zijn min of meer ernstig gewond Van Zundert uit werd de eerste geneeskundige hulp verleend en de gewonden zijn vervoerd naar het St. Ignatius—ziekenhuis te Breda Het ongeluk is vermoedelijk te wijten aan verkeerden wisselstand. Een der tram rijtuigen brak middendoor. De materiee- leschade is aanzienlijk. Een Wolf telegram uit Dortmund meldt d. d. gisteren: Hedenmorgen om 10 uur bedroeg het aantal bij de ontploffing op de mijn Dorstfeld geborgen dooden 34 Nog drie man, waarschijnlijk eveneens Damprobleem No. 8, van A. Admiraal. (Jostmtmpje voor jonge meisjes, van, citroengele Georgette De twnique is gepliseerd en afgezet niet borduursel in zwart en goud. K M Oplossing vorige week: Wit: 49—44, 19—13, 26—23, 27— 21, 31 4. Zwart alles gedwongen. omgekomen worden vermist. Allen die waren ingesloten, waren vanmorgen gered. 18 personen zijn deels licht deels zwaar gewond. Alle schachten en mijngangen, welke vernield waren, zijn thans weder in gebruik. Er bestaat geen gevaar meer. Gisteravond om 8 uur is het laatste lijk uit de mijn, waar Zaterdag een zware ontplolfing heeft plaats gehad, bovengebracht. In het geheel zijn er thans 45 dooden. Van de gewonden, die naar het zieken huis waren overgebracht, zijn er 12 gestorven. Ingezonden Mededeelingen. MeisjesEr is geen deugdelijker middel voor het verkrijgen en behou den van een fraaie Huid van Handen en Gelaat, dan Purol. Bij het hevig onweder van gister avond is de bliksem geslagen in het huis van den landbouwer H. Linde man te Bergharen Het huis brandde totaal af Verzekering dekt de schade, De marechaussees te Amsterdam- scheveld hebben aldaar aangehouden de arbeiders B Z., G.J. P 1. en W. 1., die verdacht worden van den aldaar gepleegden heiligschennende diefstal in de R K. kerk. Omstreeks twee uur hedennacht passeerden twee surveilleerende poli tieagenten den Amstelveenschen weg bij het Patrimoniumgebouw te Amster dam. Door het springen van een ruit bemerkten zij dat er brand was in een van de huizen aldaar. Een der politie mannen ging per rijwiel de brandweer waarschuwen. Zijn collega ging het huis binnen. Hij vond daar alles in rep en roer De bewoners waren bezig hun huis raad bijeen te vergaren. Toen het ge zin naar buiten was gegaan, bleek dat er nog een kind vermist werd, De agent ging nogmaals naar boven en bracht een drie jarig knaapje, dat he laas reeds door den rook geslikt was naar beneden Terstond daarop arri veerde de eerste brandspuit Daar de waterstand laag was kon de spuit geen water geven, zij raakte door de modder defect. De vlammen sloegen inmiddels hoog op. Spoedig arriveerde nu een tweede spuit welke terstond in werking kon gesteld worden. Weldra werd de vlam menzee kleiner. Aan het huis viel ech ter niets te redden Het is tot den grond toe afgebrand Het werd bewoond door twee gezinnen met te zamen ze ven kinderen. Het huisje was slechts laag verze kerd. AGENDA. WAALWIJK. Zaterdag 23 Mei. Witte Bioscoop. „Overwinnen of Sterven" (4e deel) om 8 uur. Zaterdag 23 Mei. Repetitie Lieder tafel „Oefening en Vermaak". 9 uur Mannenkoor. Zondag 24 Mei. 12 uur. Repetitie Liedertafel „Tot Bloei der Toonkunst". Zondag 24 Mei. 12'/2 uur. Repetitie Liedertafel „Oefening en Vermaak", mannenkoor. Musis Sacrum. Zondag 24 Mei Witte Bioscoop, „Overwinnen of Sterven" (3e deel) om 6 en 8'/2 uur. Dinsdag 26 Mei. Repetitie W G V. SPORT. De Quick Serie-wedstrijden. Met voldoening kan Quick op de eerste ronde der serie wedstrijden terug zien. Plaatsruimte laat niet toe om van beide wedstrijden een verslag te geven. Wij volstaan dan ook met vermelding dat het talrijke publiek van prachtige wedstrijden genoten heeft. NOAD Til», burg won met 5—3 van Eindhoven en Kaatsheuvel won van Belcrum met 2 1. Met nog grootere belangstelling wor den de wedstrijden van Zondag tege moet gezien. De clubs welke dan VRAAGBORD.

Echo van het Zuiden | 1925 | | pagina 5