ZONNEBRAND bouw in Loonopzand, dat daar een verharde weg moet worden aange bracht en nu hebben Burg en Weth. het voorstel gedaan om dan tegelijk de Telefoonstraat hier te verharden. Billijk is het dat. wordt in Loonopzand een harde weg aangelegd, dit dan hier ook wordt gedaan. Gaat men f 8000 terug geven, dan heeft men er niets voor en daarom komt het Burg en Weth. onzinnig voor om dit bedrag in s Rijkskas terug te storten. Verwerkt men die f8000 daar waar het de Minister wil, dan heeft men er toch alvast een eind weg voor. Dat lijkt toch het verkieslijkst. De heer Van Lier merkt op dat men van het Rijk geen rente krijgt. Den Minister stelt ook niet als eisch dat men geheel den weg gaat ver harden. De Voorzitter vraagt wat het beste zal zijnte verbeteren of die f 8200 terug geven. Van Beurden. De geidleening loopt dan over een termijn van 40 jaren. Van der Horst. Dat weten we wel, maar er komt ieder jaar ook een aflossing. Van Lier. Als de verbetering die men aanbrengt maar f 5000 kost, dan behoeft men de rest van f8200 nietterug te geven. Het is nu eenige maanden geleden dat het Dag Bestuur na afloop van een raadsvergadering vroeg aan de Loonopzandsche raadsleden even te willen blijven. Toen is die leden gewezen op het schrijven van den Minister. Van der Horst. Waarom is dat nu alleen de Loonopzandsche leden mede gedeeld. Van Lier. Ik heb sindsdien er niets meer van gehoord Alleen heb ik destijds van den opzichter Van den Heuvel wel eens gehoord dat de plannen nog bestonden, totdat men nu ineens met een voorstel komt om f40 000 uit te trekken voor het aan leggen van een paar wegen. Ik weet niet of de Minster nadien zijn eischen strenger is gaan stellen De Voorzitter zegt dat de eisch van den Minister ongewijzigd is gebleven. Het voorstel van Burg. en Weth. is om trottoirbanden aan te leggen met een gestampt sintelpad. Begrijp ik den heer van Lier goed. dan wil hij alleen daar een verharding aanbrengen. Van Lier. Neen, dat wordt als eisch gesteld, men moet het een niet met het ander verwarren. De Minister stelt als eiseh dat daar een verharde weg wordt aangebracht en nu komt het Dag. Bestuur met een heel nieuwe straat daar en hier. De Voorzitter zegt dat den heer Schlungel erop gewezen is dat het niet aangaat om de menschen daar een weg te geven en weer wat verder niet, waarmede deze het geheel eens was vooral ook met het oog op de toekomst. Van Amelsfoort. Ik was eerst de meening toegedaan dat de Minister als eisch had gesteld dat een geheel nieuwe weg moest worden aangelegd en nu hoor ik dat alleen daar vooj die woningen verharding voldoende is. Voorzitter. Is dat nu gewettigd daar alleen een verharding aan te brengen. Vrinte. Ik geef toe dat de weg beter kan zijn, maar hoeveel zijn er niet die heel wat slechter zijn en waarmede men het al jaren heeft moeten doen. Verschure. Het kan zoo niet meer blijven. De kinderen moeten door het slijk heen loopen om in school te kunnen komen. Van Amelsvoort. Dat kan men weg werken. Er behoeft daar geen slijk te zijn Er is toch grint. Van der Horst Is er met den heer Schlungel gesproken over den finan tieelen toestand der gemeente, is hem er op gewezen dat de financiën niet stabiel zijn, dat deze in slechte conditie verkeeren en dat met die f 8200 de weg niet is door te trekken. Door in een conferentie op een en ander te wijzen, zal men nogal wat kunnen bereiken. Ik ben ook voor verbetering daar en voor aanleg van een nieuwen weg in de Telefoonstraat, maar het moet maar kunnen. Een som van f 40.000 zal de begrooting zoo geweldig drukken, dat de belasting er beslist een stuk door omhoog zal moeten gaan en dat moet men, zooveel men maar kan, trachten te voorkomen Gewerkt moet worden dat deze omlaag gaat. Er is ook gesproken dat het in Loonopzand een verkeersweg wordt, dat de auto's dan dien weg zullen kiezen, maar met het oog op die scholen is het beter dat dit niet wordt gedaan. Door den heer Van Lier is gezegd dat de Loonsche leden na een ver gadering verzocht zijn te blijven om daarover eens te spreken. Waarom mochten de andere leden daar niets van weten. Waarom mochten wij van dat schrijven van den Minister zoo weinig weten. Dat is alles zoo eigen aardig. Voorzitter. Dat de Loonsche leden zijn gevraagd even te willen blijven zitten, kwam omdat het uitsluitend die wijk betrof. Van der Horst. Het betreft toch ook de financiën en dan hebben alle leden er iets mee te maken. Ik zeg nog eens, ik ben voor ver betering, ik voel er werkelijk veel voor, maar nu kan het niet, nu is het onmogelijk daaraan te beginnen. Voorzitter. Als de weg wordt door getrokken, dan heeft men er wat aan,, niet als alleen voor de huizen eenige verharding wordt aangebracht. Van der Horst. Met een voetpad is men daar toch al gebaat. Heeft men zich wel afgevraagd of men gerechtigd is daar zooveel geld aan uit te geven. Men krijgt straks in Loonopzand de werken voor de drai neering, dat ook veel geld zal kosten. Gevaar bestaat er dat men met werkeloosheid krijgt te kampen, zoo dat men een steunregeling in het leven zal hebben te roepen. Het is niet te hopen dat het zoover komt, maar is de toestand niet zoo dat men daar toch aan heeft te denken Waar moet toch al het geld vandaan komen. 't Is allemaai heel gemakkelijk te zeggenWe doen dit en we doen dat, maar op de eerste plaats moet toch onderzocht, nagegaan worden, moet de zaak van alle kanten worden bekeken of met het oog op den finantieelen toestand die zaken kunnen worden uitgevoerd. De heer van Lier zegt dat de heer van der Horst hem het gras voor de voeten heeft weggemaaid. Met het oog op den v/erkelijk zeer slechten finantiee len toestand van de gemeente zou hij den weg zoo goedkoop mogelijk willen aanleggen wat ook kan. Men kan zich daar gemakkelijk behelpen omdat er geen enkel bedrijf is. Hoeveel wegen zijn er niet waaraan bedrijven zijn gelegen die zeker in zoo'n slechte conditie verkeeren. Gaat maar eens naar de buitenwegen kijken. Met den heer Van der Horst is hij het eens, dat het aanleggen van drainagevelden groote uitgaven zal vorderen, doch dat is niet te voorko men, het water moet zuiver worden gemaakt en daarom zou hij den Mi nister willen aanzoeken dat die weg zoo goedkoop mogelijk mag in orde worden gemaakt en dan later het be drag geheel kan worden verwerkt. Van Amelsvoort De Minister is toch ook iemand met een gezond verstand Als die toch op het een en ander wordt gewezen dan zal hij wel willen begrijpen dat wij billijk handelen. Snoeren. Die f 8000 zijn toch ge geven voor verharding. Van der Horst. Dus u zou maar a bout portant dat geld uitgeven. Snoeren. Neen. ik zou liever maar f 4000 uitgeven dan f 20 000 maar zoo kunnen die menschen niet langer blijven zitten. Van Lier. Het schrijven van den Minister is nogal vaag Althans men kan daar eenige verharding aanbren gen die niet veel kost en dan behoeft men de rest van het geld niet terug te geven. Van der Horst. In Tilburg ziet men al jaren in de bebouwde kom straten die niet verhard zijn. Van Lier. Ik ken daar in den Bes- terd een straat waarin een school is gelegen, vlak bij de kerk, waar niets anders is dan een sintelpad Verschuren. Aan den Heikant bij het Kanaal, is men nu toch bezig een kei weg aan te leggen. Van Amelsvoort. Ieder moet zelf weten wat hij kan doen. Naar andere gemeenten moet men niet kijken. Voorzitter Wij willen het juist hier doen als in Tilburg. Van Lier. Daar heeft men geen trottoir banden gelegd. Van Amelsvoort. Wij behoeven met Tilburg niet te wedijveren. Voorzitter Ik ben juist door de Telefoonstraat gekomen en dan moet men zien hoe het stof overal heen vliegt. De menschen zijn verplicht de ramen en deuren goed gesloten te tnuden voor de stof. Het is gewoon verschrikkelijk. Van Beurden. Wij zijn tot het voor stel van klinkers gekomen omdat dit op den duur veel voordeeliger is in het onderhoud. Verschure. Het is wel jammer da het zooveel geld kost, maar voor deeliger is het in de toekomst altijd. Bij zoo'n gewone weg moet men ieder jaar geld uitgeven voor het onderhoud. Van Lier. Met klinkers is de raming dus f 40 000 en zonder f 30.000. Voorzitter. Ja. De zaak is nu ge noegzaam van alle kanten bekeken en daarom zal ik het voorstel van Burg en Weth eens in omvraag brengen. Voor het voorstel stemden de heeren Van Beurden, Verschure, Brok, Snap haan. Snoeren en De Wijs Tegen het voorstel stemden de heeren Swagemakers, Van der Horst, Van Amelsvoort, Wijdemans, Vrinte en Van Lier, zoodat de stemmen staakten en het voorstel derhalve is aangehouden tot ten volgende ver gadering. 2. Schrijven van Ged. Staten inzake de gemeente-begrooting voor het dienst jaar 1925 Ged. Staten komen nogmaals terug op de salarisregeling van den inspec teur van politie en geven in over weging om het salaris alleen met 10 pCt te korten zooals dat is gedaan bij alle ambtenaren. In een vorige vergadering is den inspecteur f200 toegekend voor het teekenen van dwangbevelen, zoodat zijn salaris is gebracht op f 2200. Ged. Staten stellen den raad voor dit besluit in te trekken en zijn salaris te behouden op f 2340. Voorzitter. Het gaat hier dus om een verschil van f 140. Van Amelsvoort. Wie moet het salaris vaststellen. Ged. Staten of de Raad Als Ged. Siaten dat willen doen, dan kunnen wij wel thuis blijven. Voorzitter Ged Staten stellen het eenvoudig voor, ze zeggen niet dat moet Van Amelsvoort. Als ze zeggen zooals nu, zoo, moet het, dan in toch alles uit. Van der Horst. Ik zou bij het een maal genomen besluit blijven. Waarom moeten wij nu zoo kort daarop op ons besluit terugkomen. Daar is geen enkel motief voor. Van Lier Is het in de nota vermeld waarom dat besluit zoo is genomen. Voorzitter. Ja. Met algemeene stemmen wordt be sloten het besluit te handhaven (Wordt vervolgd). BUITENLAND. Over het lot van kapitein Amund sen, die de Noordpool zou bereikt lebben is men nog altijd in het onzekere. Aangenomen wordt, dat hij zijn vliegtuigen heeft achtergelaten en de terugreis van 3 maanden over de 800 mijlen lange gevaarlijke ijsvlakte te voet onderneemt. Geheel overeenkomstig de parle- mentaire gewoonten en gebruiken heeft coning Albert aan den liberalen burge meester van Brussel, Max, die namens de liberalen een motie van wantrouwen in het kabinet Vandevijvere heeft in gediend, opdracht gegeven een nieuw ministerie te vormen. Hoewel men van tevoren weet dat Max geen succes zal lebben, daar hij zich zal moeten redden zonder den steun der katholieken en der socialisten en zijn eigen partij s echts de beschikking heeft over 22 zetels. Het merkwaardige is dat men in politieke kringen niet veel waarde hecht aan Max als politicus, die als burgemeester, vooral door zijn optreden tijdens den oorlog zeer populair is. en dat de koning hem toch heeft gekozen boven mannen als Heijmans of Masson, die hun sporen op politiek gebied meer dan verdiend hebben. Verondersteld wordt, dat Max zijn idee van extra-parlementaire regeering zal opgeven en nu spoedig voor den dag zal komen met een reservecombi natie, die een driepartijdige regeering beoogt. Vanavond is Max den koning verslag gaan uitbrengen over het re sultaat van zijn démarches van heden In den nationalen raad der Bel gische liberalen, die gisteren te Brussel vergadering hield, werd door de meeste sprekers partij gekozen tegen het optreden van Max Ten slotte werd toch een motie van goedkeuring aan genomen. Later blijk dat noch* katholieken noch socialisten Max willen steunen, zoodat ook hij de vorming zal moeten opgeven dank uit jegens al degenen, die tot heden hielpen en doet een ernstig beroep op hen, die hebben afgewacht of de spelen zullen doorgaan om thans hun gift vast te steellen. Het N. O. C. vertrouwt, dat deze groep Nederlanders thans in enkele dagen het ontbrekende zal aanvullen. De Koninklijke familie zal Don derdagochtend per D-trein naar Dobbin vertrekken en na aldaar drie dagen te hebben vertoefd, naar Zwitserland reizen. De Nederlandsche regeering heeft weer twee torpedo-jagers besteld, die volgens teekening en onder toezicht van de Glasgowsche firma Yarrow in Nederland gebouwd zullen worden. Zij zullen voorzien worden van het nieuwste model van Yarrow-ketels. De St. Crt. van gisterenavond bevat het reeds door ons vermelde Kon. Besluit d d. 22 Mei, waarbij benoemd is tot ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw Mgr. C. C Prinsen, kanunnik en pastoor te's-Her- togenbosch. Tevens is bij Kon. Besluit be noemd tot officier in de Orde van Oranje-Nassau de Z Eerw. heer N. Pompen, deken en pastoor te Etnpel. Bij Kon. Besluit is aan de ge meente de Werken en Sleeuwijk een voorschot verleend tot een maximum van f 880, ter verstrekking aan de in die gemeente werkzame vereeniging, uitsluitend werkzaam ter bevordering van de verkrijging van onroerend goed door landarbeiders, voor den aankoop van onroerend goed, om dit, hetzij dadelijk, hetzij later, voor plaatsjes of als los land in pacht uit te geven. Naar men verneemt is de zaak van den heer J., directeur der Maas- en Waalsche Bank. naar de openbare terechtzitting verwezen. De heer J. zal terechtstaan wegens valschheid in geschrifte en gebruikmaking daarvan. De zaak wordt 9 Juni voor de Arnhemsche Rechtbank behandeld. Naar wij vernemen zal aan de op 24 Juni te houden algemeene vergade ring van aandeelhouders der Handels vereeniging worden voorgesteld het dividend over het afgeloopen boekjaar te bepalen op 40 pet., waarvan reeds 5 pet. op 2 Januari jl. als interim dividend betaalbaar werd gesteld. Verder ligt het in de bedoeling aan de algemeene vergadering voor te stellen te besluiten tot de uitgifte in Juli a.s. van f 5,000,000 aandeelen. uitsluitend aandeelhouders tot den parikoers. Waar thans het kapitaal f 20 000,000 bedraagt kunnen aandeelhouders dus voor vier oude aandeelen één nieuw bekomen. Vorig jaar werd een dividend van 35 pet. uitgekeerd uit een saldo winst van ruim f 8 millioen. BINNENLAND. .De Tijd" verneemt, dat het plan bestaat het monument van dr Schaep- man teTubbergen op Pinkstermaandag 1926 te onthullen. Het Nederlandsch Olympisch Comilé deelt het volgende mede Aangezien de vertegenwoordigers van Nederland op het Olympisch Congres te Praag morgen, Dinsdag 26 Mei, antwoord zullen moeten geven op de vraag of Nederland in 1928 gastheer wil zijn bij de Olympische Spelen en het antwoord op die vraag niet langer uitgesteld kan worden, heeft het Neder landsch Olympisch Comilé besloten deze vraag bevestigend te beantwoorden Het NOC. weet, dat het hiermede een zware verantwoordelijkheid op zich neemt, aangezien de gelden, noodig voor de spelen nog niet bijeen zijn Uit de groote bereidwilligheid van alle kringen van Nederland en lndië. uit de groote medewerking, ondervonden van de Nederlandsche pers, en uit de royale toezeggingen in voorbereiding bij de besturen van de stad Amsterdam en de provincie Noord-Holland, put het Comilé den moed om die verant woordelijkheid te aanvaarden, ver trouwende dat het publiek voort za gaan met geldelijken steun te verschaf fen, zoodat werkelijk binnen korten tijd de benoodigde fondsen bijeen zullen zijn. Het N. O. C. spreekt zijn hartelijken GEMENGD NIEUWS. Een Reuter telegram uit Osaka meldt Uit de Hyogo prefectuur wordt me degedeeld, dat 278 dooden aldaar zijn geteld, terwijl te Kinosaki 127 en te Toyooka 48 dooden zijn gevonden. Zes destroyers zijn met voorraden naar het getroffen gebied gezonden. Een hulp colonne bestaande uit 150 personen zijn gisteren van Osaka ver trokken Naar het schijnt heeft de zijde in dustrie weinig schade geleden. De nieuwe aardbevingsramp in Japan blijkt nagenoeg even hevig te zijn geweest als die in September 1923 De omvang van geteisterd gebied is evenwel niet zoo groot als toen. Er zijn honderden dooden een bericht spreekt zelfs van 1500 en er zou voor 70 millioen yen schade zijn aan gericht. Na een regenval gedurende drie dagen brak Vrijdag een ontzettenden storm boven Angora los De telegrafi sche verbindingen zijn drie dagen gestoord geweest. De wind woedde met zulk een he vigheid dat van verscheidene huizen de daken 2ijn weggeslagen menschen en dieren werden in de lucht opge nomen en een eind verder neerge worpen. De gebouwen der nationale vergadering en het ministerie van bui tenlandsche zaken zijn ernstig bescha— nigd, sommige moskeeën met den grond gelijk gemaakt. Omtrent het verlies aan menschen— levens zijn nog geen cijfers te geven Zaterdagavond halfacht is op de Ieplaan in 's Hage de 7 jarige J. Timmermans uit de Irisstraat door een auto overreden, welke bestuurd werd door den 18 jarigen K. Het jon getje werd naar het Roode Kruis zie kenhuis vervoerd, waar het spoedig aan de verwondingen is overleden. Bijvoegsel 1101 totdeSt.ct.be vat de oprichting van de N V. Le— dermaatschappij J, Frank Co te Rotterdam. Oprichters zijn de heeren M, M. Cohn voor zich en voor de heeren M. Hijmann te Hamburg en R. Ostwald te Berlijn en de heerJ, Frank te Rotterdam. Het doel is de voortzetting der zaken door de beide oprichters onder de firma J. Frank Co gedreven, Het kapitaal bedraagt f 500 000, Te Almelo is de brievenbesteller H. S. in arrest genomen wegens het verduisteren van brieven waarvan hij vermoedde, dat ze geldswaardige pa pieren bevatten. Te Maastricht is vandaag voor den rechtercommissaris geleid en naar het huis van bewaring gebracht O. Z Wgewezen directeur van de begraafplaats aldaar, thans wonende te Antwerpen, ter zake van oplichting. Vanmorgen ongeveer 8 uur is op de scheepswerf Kromhout, van de irma H van Viaardingen te Gouda bij het lossen van ijzeren plaaten de 31—jarige C. Koolwijk uit Gouderak gedood. De mast van het schip Fenix, uit Rotterdam, waaruit de platen wer den gelost, brak, met het gevolg.dat Koolwijk de platen op het hoofd kreeg en onmiddelijk werd gedood. Op last van den officier van ustitie in Den Haag is Zaterdag naar Eindhoven overgebracht zekere W., die in het huis van bewaring in Den Haag verblijf houd en verdacht wordt, te Eindhoven iemand te hebben op gelicht voor een bedrag van ongeveer f 7000. Na het onderzoek te Eindhoven is hij naar Den Haag teruggebracht. Gisternacht is ingebroken in den winkel van V. te Eindhoven. Een bedrag van f 700 is ontvreemd. De bewoners hoorden de dieven aan het werk, doch durfden zich niet verroeren. Denzelfden nacht is ingebroken ineen woning aan den Kronehoesstraat. waar een bedrag van f 165 is ontvreemd. Van de daders nog geen spoor. Onweer. Te Bodegraven is Zaterdag de zoon van den kaashandelaar van D. door den bliksem gedood. Van D. schuilde met een ander, die ongedeerd bleef onder een kastanjeboom. Bij een hevig onweder, dat Zater dag in Noord—Brabant woedde, werd te Kruisland een koe van U. in de weide gedood In Dinteloord verbrand de de groote schuur van den la idbou- wer A. Coppens, Het vee in de schuur kwam om. Te Gemonde ging de schuur van Jos v. Grinsven met den inhoud van landbouwproducten en gereed schappen in de vlammen op. Het woonhuis kon behouden worden. In Wijchen werd het telefoonnet vernield. Talrijke palen werden getrof fen en de draad losgerukt Ook de electrische geleidingen moesten het ontgelden en vele lampen sprongen stuk. Bij den arbeider Jansen werden gevel en plafonds in zijn woning ver nield. In Balgoy ging de woning van Dinnissen in de vlammen op. Zondagavond woedde te Aalten een hevig onweer. Twee naast elkaar gelegen woonhuizen op den Pol werden door het hemelvuur getroffen. Groote schade wer4 niet aangericht maar de schoorsteenen op beide huizen, bewoond door A. en P. werden weg geslagen. Personen werden niet getrof fen. Sedert Dinsdag werd te Cuijk zekere J.L. vermist. Thans is zijn lijk uit de Maas opgehaald. De arbeider Verhoeven te Lage Zwaluwe kwam te vallen doordat zijn rijwiel in de karspoor geraakte. Hij kreeg een hersenschudding. Ingezonden Mededeelingen. in gelaat en hals komt veel vuldig voor bij wielrijden en andere openluchtsport. On middelijk is dit verzachten en spoedig te genezen door Doos 30 ets. PUROL DRUNEN. Te Deventer slaagde voor het examen nuttige handwerken, onze dorpsgenoote mej. Helena Pijnenborg. Zij genoot hare opleiding van Zuster Borgias uit het* Liefdegesticht alhier. Geslaagde van harte proficiat. De Harmonie der Congregatie behaalde op het concours te Zeven bergen den len prijs in de le afdeeling en de Liedertafel der Congregatie den lsten prijs in de 3e afdeeling. ELSHOUT Zondagmorgen ten 7 uur vormde de Ltedertafel van Loon op Zand de eerste pelgrimsgroep en luisterde met hun haal gezongen bymne »0 Jcsu dulcis memorla* en andere gezangen de H. Mfs van 8.30 uur op. De mannenbroederschap van de H. F-imllie uit Vlijmen volgde daarop ten 9 uurdeze was ooder leiding van den WelEerw. Heer Serrarus, Kapelaan en begeleid door de harmonie »Con- cordla*. Onder de tonen der harmonie trok men kerkwaarts, medevoerende eene groote versierde waskaars, be stemd voor O L. Vrouwe-altaar.

Echo van het Zuiden | 1925 | | pagina 2