DE ECHO lil HET ZUIDEN Olympisch Comité. No. 42. Woensdag 27 Mei 1925 TWEEDE BLAD. PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 26 Mei 1925. Vorig bedrag Dr. H. G. Langemeijer f 195. f 10.— f 205.— Thans is men doende de kwi tanties te innen van „Waalwijks Belang". Wij mogen vertrouwen, dat niet alleen iedereen lid blijft, maar dat nog tal van ingezetenen zich zullen opgeven, waar de lage contri butie voor niemand een bezwaar kan zijn en waar door nog meer steun, nog meer kan worden gedaan. Vooral ook voor muziekavonden als 1.1. Zon dag is dat een eerste vereischte. Naar wij vernemen zal de Raad dezer gemeente niet Vrijdag 29 dezer in openbare vergadering bijeen komen maar op Vrijdag 5 Juni, des avonds ten 63/4 uur. Gisteravond ten 87a uur hield de Kynologen-Vereeniging „Waalwijk en Omstreken" in hotel Gerris eene, algemeene vergadering, tevens feest- vergadering ter herdenking van de zoo wel geslaagde eerste Int. Honden tentoonstelling. De Voorzitter, de heer W. Eibers, heette de talrijk opgekomen leden van harte welkom en gaf 't woord aan den heer Broek tot het uitbrengen van het verslag over de tentoonstelling. In een uitvoerig en uitstekend gesteld verslag werd de geschiedenis der eerste expositie gescheist en bleek er uit dat door gezamenlijk en flink werken hier succes is behaald, al waren er ook tijden dat het er minder rooskleurig voorstond. Waar wij ons voorstellen het voornaamste uit dit rapport in zijn geheel op te nemen, kunnen we volstaan met te zeggen, dat de kosten ongeveer f2000 hebben beloopen en dat er een batig saldo is van f 225 De Voorzitter bracht een hartelijk woord van dank voor dit keurig en uitvoerig verslag en deelde mede dat het bestuur en comité besloten hebben uit dit saldb aan de dresseerclub der vereeniging een leeren boevenpak te schenken en dit feestavondje aan te bieden, wat aller-' instemming weg droeg. De heer Jan Tielen stelde onder aller hartelijke instemming voor aan de heeren Broek en Bakkers een souvenir aan te bieden aan deze eerste tentoon stelling, die zonder te kort te doen aan anderer verdiensten, dusdanig is geslaagd door het ijverig en nauwkeurig werken dezer beide heeren. Daarna werden de door de leden behaalde medailles en diploma's uit gereikt (de andere worden dezer dagen aan de prijswinners toegezonden) en werden als nieuwe leden aangenomen de heeren Jos. Klijberg en M. van Helvoirt. De Voorzitter deed ten slotte een beroep op allen, om zooveel mogelijk leden voor de vereeniging aan te werven. Hei officieele gedeelte werd hierna gesloten en werd de avond verder in groote gezelligheid doorgebracht. Men behoefde werkelijk niet te vragen of het concert dat 1.1. Zondag op uitnoodiging van „Waalwijks Be lang" door de harmonie „Concordia* van Loonopzand werd gegeven, bij het publiek insloeg Het was er muis stil, met ingehouden adem als 't ware luisterde de groote menigte naar de schitterende muziek die dit keurcorps uit Loonopzand aan de Waalwijksche muziekliefhebbers én dat zijn er zeer velen, aanbood Wij hebben dien avond vergelijkingen hooren maken, die er op wijzen hoe hoog de kunst van dit gezelschap hier wordt aangeslagen en wij hopen dat de kasmiddelen van W. B. of de steun die de vereeniging meer en meer hoopt te ondervinden, haar in staat zullen stéllen Loonopzand nog eens spoedig te laten terugkomen, dat naar wij meenen ook voor haar een voldoening zal zijn, omdat zij hier heeft gevonden een zeer aandachtig en dankbaar gehoor, dat na ieder nummer in een hartelijk applaus los barstte, iets wat men bij openbare uitvoeringen niet telkens ontmoet. Wij zeggen dit in algemeene termen, omdat alles goed was en het zoo moeilijk is een nummer naar voren te brengen. Zouden wij dat willen doen dan moesten wij speciaal noemen Taptoe fantaisie en Danse Hongroise, die al bijzonder uitmuntten, al deden andere als Dichter und Bauer, Suite Ballet enz. daar niet veel voor onder. Tot in de kleinste bijzonderheden, zooals men dat alleen van eerste klas gezelschappen kan verwachten was alles verzorgd, werd alles in acht genomen, getuigende van de groote muzikale kennis van directeur en leden, van groote ambitie waarmee in dit gezelschap wordt gewerkt. Werkelijk, Concordia heeft hier een uitnemende indruk achtergelaten. Zij heeft ons zeer doen genieten, wij brengen haar daarvoor gaarne hulde en dank. Heden herdenkt de Eerw. Zuster Anna Lambert, in de wereld mej Rika Paanakker, in het St. Theresia-gesticht alhier den dag, waarop zij voor 127a werd geprofest. Maandagmiddag had in de achter en Lederindustrie te Waalwijk op 29 en 30 Augustus a.s.. waarmede dus dit programmadeel derTentoonstellings- Commissie als vaststaand moet worden beschouwd. Maandagnamiddag kregen eenige buurtbewoners uit de Kerkstraat ruzie die zoo hoog liep, dat de politie tus- schenbeide moest komen. Procesverbaal werd opgemaakt. In den nacht van Zondag op Maandag is de groote spiegelruit in de manufacturenwinkel van den heer zaal van Hotel Verwief de installatie Klerks Sommers, met een grooten steen plaats van 't Dames-comité voor de ingeworpen. versiering der gebouwen der a.s. Ten toonstelling. De algemeene voorzitter de heer Jos. J. Klijberg, heette de aanwezigen wel kom en meende dat de taak van dit Comité daarin zal bestaan, de laatste hand aan de expositie-hallen te leggen door het aanbrengen van versieringen. Hierdoor verleent men aan een en ander een bijzonder cachet dat het feestelijk aanzien ten zeerste zal be vorderen. In 1903 hebben de inwoners veel blijk van belangstelling gegeven, zoodat de onkosten voor de versiering geheel bestreden konden worden uit de vrij willige bijdragen der burgerij. Spreker hoopt dat men ook ditmaal geen ver- geefsch beroep op de burgers zal doen. Bij acclamatie wordt benoemd tot presidente Mevr. E. C. J. Moonen en voorts gekozen tot vice-presidente Mevr. H. Donkers, secretaresse Mej. Anna Gragtmans, penningmeesteresse Mevr. Dr. H G. Langemeijer. Besloten wordt dat voor het boven genoemde doel eene collecte langs de huizen zal worden gehouden, waarvan datum enz. nader in dit blad zullen wor den gepubliceerd. Eene volgende verga dering zal reeds a.s. Donderdag worden gehouden, daar de zaak zeer dringend is, waarbij de heer André Vlaanderen zal tegenwoordig zijn om van advies te dienen. De voorzitter spreekt de verwachting uit, dat het beoogde doel zal worden bereikt, waardoor een waardig cachet zal worden gegeven aan de tentoon stelling. Het Dames-comité Is aangesteld ais volgt Mevr. E. C. J. Moonen, Presidente. H. Donkers, Vice-Presidente. Dr. Langemeijer, Penningmeesteresse. Mej. A. Gragtmans, Secretaresse. Mevr. C. v, d. Hoeven. P. Kalis van Schijndel. J. Klijberg-van Thiel. D. Lackamp. Norb. van Loon. C. Raming. B. Smelt. J. Tielen-van Wely. B. Timmermans Verschure. J. Verwiel de Greeff. Ger. Verwiel. Aanvullende voorloopige lijst van deelnemers der Internationale Tentoon stelling voor de Schoen- en Leder industrie Waalwijk 1925. N. V. Lederfabriek Joh. Verbunt, Dongen. -J. Coëlho, Amsterdam. Maschinewerke zu Frankfurt a/Main. Frankfurt a/Main Weka— Tuchpapier A G. Berlin. N. V. Handel en Transport Mij. Waldhof, Rotterdam. N, V. Electrolux, Breda. Frei Kasser, Zurich. Mez, Vater SöhneFreiberg, i/B. Wij vestigen de aandacht op achterstaande advertentie betreffende de kookcurcussen, die door den R. K. Vrouwenbond worden georganiseerd. Mejuffrouw H. C. van der Hammen tot dusver leerling-verpleegster in het gemeente-ziekenhuis aan den Bergweg te Rotterdam, slaagde een dezer dagen als ziekenverpleegster. Naar wij vernemen zal Vrijdag 5 Juni voor de oud-retraitanten v^n de parochie St. Jan, O. L. V. Onbevlekt Ontvangenis en St, Antonius de Z.Eerw. Pater Alph. Vermeulen, prior van het retraitenhuis te Vught komen spreken in de kerk van St. Jan Baptist. Op de Algemeene Jaarlijksche vergadering van den R K Gymnastiek- bond in het Diocees 'sHertogenbosch, die 1.1. Zondag plaats vond in Café Central in genoemde gemeente werd de heer M. A. J. van Liempt alhier met algemeene stemmen herkozen als Hoofdbest -lid van opgemelden Bond. Voor de vacature J. Melis uit Tilburg waren gesteld twee candidaten nl. J. Dumoulin Fzn. Waalwijk en A. van Gulik, Tilburg. Met een stemmenverhouding 10—6 werd eerstgenoemden, secretaris der W.G.V., zitting gegeven in het Hoofd bestuur, wat gekozene en onze W.G.V. qngetwijfeld streelend zullen vinden. Nog werd op diezelfde vergadering door de afgevaardigden der aangesloten clubs unaniem goedgekeurd het Be stuursvoorstel tot het houden van eene demonstratie en bondsdag met wed strijden op het sportterrein der Inter nationale Tentoonstelling van Schoen- De ruit vertegenwoordigt een waarde van f 120.—. Van het geval is bij de politie aan gifte gedaan door welke een streng onderzoek wordt ingesteld. Gedurende het eerste kwartaal zijn door den keuringsdienst van waren in onze gemeente 170 inspecties ge houden en 112 monsters melk genomen. Ter plaatse van verkoop werden 19 partijen consumptieartikelen afgekeurd, terwijl 2 processenverbaal voor melk- vervalsching moesten worden opge maakt. Maandagavond hield de R.K. Werkliedenvereeniging eene Algemeene jaarvergadering, die zeer slecht was bezocht. De heer F. Passier opende de ver gadering en deelde mede dat deze vergadering door bijzondere omstan digheden, geheel onafhankelijk van den wil van het bestuur, eerst heden kon worden gehouden. Hij betreurde het dat zoo weinig leden belangstellen in de werkzaam heden en nooit of slechts zeer weinig de vergadering bezoeken. Door den Secretaris, den heer C. P. Didden, werd een keurig en zakelijk jaarverslag uitgebracht. Daaruit bleek dat het ledental, hoewel traag, toch vooruitgaande is. Bedroeg dit aantal op 1 Januari 1924 644, op 1 Januari 1925 was dit aantal gestegen tot 689, aldus eene vermeerdering van 45 leden. Vervolgens geeft hij een overzicht van de werkzaamheden die zijn verricht in het belang van de leden. Aan het slot daarvan brengt hij den Eerw. heer adviseur een woord van dank voor hetgeen hij heeft gedaan om de ontwikkelingsavonden op dit peil te brengen. Het Ziekenfonds heeft door overlijden en vertrek uit de gemeente een verlies van 53 leden te boeken Aan ziekengeld is uitbetaald een bedrag van f 3929 88. De Steenkolen coöperatie mag zich, alhoewel door vertrek 8 leden de vereeniging hebben verlaten, in gestadigen bloei verheugen*» Niet minder dan 25 cent per H. L. is aan de verbruikers terugbetaald. De Harmonie neemt nog steeds in ledental toe en de ambitie onder de leden mag zeer goed worden genoemd. Aan het slot van zijn verslag wijst de Secretaris er op dat het meeleven met de organisatie van de' leden veel te wenschen overlaat. Velen is het alleen maar te doen om te profiteeren van de diverse instellingen en om de genoegens die harmonie en tooneel- vereeniging verschaffen. Zulke leden mogen wel eens beden ken dat dit als een rem werkt op de werkzaamheden van de bestuursleden. De Voorzitter dankt den Secretaris voor diens keurig en uitgebreid ver slag en spreekt den wensch uit dat den heer Didden nog vele jaren als Secretaris van de vereeniging moge werkzaam zijn in het belang van de werklieden Vervolgens werd door den penning meester, den heer Fr. Smolders, reke ning en verantwoording gedaan. Daaruit bleek dat de inkomsten van de Bondskas f3941.53 hebben be dragen en de uitgaven f3768.7372 zoodat er een batig saldo is van f 172.797a- Uit het verslag van de Rente en Buffetkas of exploitatierekening bleek dat de inkomsten hadden bedragen f 7580.95 en de uitgaven f 7004 69 zoodat het boekjaar sluit met een goed slot van f576.26. Uit de begrooting bleek dat de inkomsten en uitgaven voor he dienstjaar 1925 zijn geraamd voor de Bondskas op f3930 en van de exploitatiebegrooting op f 7100 Namens de Controle Commissie wordt door den heer Henkes mede gedeeld, dat de boeken en bescheiden zijn onderzocht en in orde bevonden Vervolgens deelde de Voorzitter mede dat voor de verkiezing van bestuursleden geen candidatenlijsten zijn ingekomen, zoodat de aftredende leden, de heeren P. van Brunschoten C. P. Didden, zijn herkozen. Ten slotte wees de Voorzitter in enkele woorden er op, dat voor „Herwonnen Levenskracht" hier ter plaatse niet genoeg wordt gedaan In vele andere gemeenten zijn comité' opgericht, welke bij de leden die zie daarvoor opgeven, wekelijks een bij drage komen halen. Waar hier in deze gemeente de zoo zeer gevreesde tuberculose ook onder de arbeiders nogal eens slachtoffers eischt, komt het 't bestuur zeer gewenscht voor dat ook hier een comilé wordt op gericht. Na ampele bespreking gaven zich als leden daarvoor op de heeren Van Oudheusden.A.Glaudemans.C. Hamers, Henkes en mej. G. v. d. Noort, terwijl vele leden verklaarden voor dit schoone doel gaarne wekelijks een klein offertje te willen geven. Door den heer F. Smolders werd het nut van de Centrale Volksbank uiteengezet. Hij spoorde de leden aan hun spaarpenningen daar te plaatsen. Na nog eenige zaken van huishou- delijken aard te hebben besproken werd de vergadering gesloten. ^Waancia'g 'hacT 'de herdenking plaats van het 75-jarig bestaan van de vereeniging van den H. Vincentius Paulo alhier. Des morgens ten 87i uur werd in de parochiekerk van St. Jan Baptist door den Z Eerw. heer pastoor eene Dlechtige H. Mis opgedragen met assistentie van de Eerw. heeren Sanders als Diaken en Martens als Sub diaken. Op het altaar hadden de leden e heeren Jac Gragtmans, P. v Loon, Dr. Sweens, F. Rath, C. v. d. Heijden, Hoffmans, Casp van Dooren, J. Verwiel en N. Gragtmans plaats ge nomen. Na de H. Mis werd door den penningmeester, den heer Rath, reke ning en verantwoording gedaan over de inkomsten en uitgaven van het afgeloopen jaar. Daaruit bleek dat de uitgaven de inkomsten met f 184.78 hebben overtroffen. De inkomsten be droegen f 1140.65 en de uitgaven 1325.43. Daaruit bleek dat der vereeniging een eere-lid, den heer Ch Le Blanc Grave, door den dood is komen te ontvallen, dat der vereeniging bij het overlijden van Mevr. de Wed. J. Baijens een legaat is vermaakt van 500, alsook door den heer P. Berg mans te Tilburg. Uit het overzicht dat de secretaris, de heer P. van Loon, daarna gaf van het 75-jarig bestaan der ver eeniging, bleek dat de conferentie was opgericht door de heeren J. (lock, L. van Gemert, P. van Heijst, A. Bruns, A. Wijten, P. v. Gils, F. v. d. Klokken, J. v. lersel, A. Dros- saerts. C. A. Witlox en A. Kievits. Bij de oprichting van de conferentie waren de gemeenten Waalwijk en Be soijen nog kerkelijkvereenigd endaar- om waren -uit beide gemeenten leden. In het jaar 1851 echter werden reeds de gemeenten kerkelijk gescheiden wat tengevolge had dat twee ijverige werkende leden en 25 honoraire leden hun ontslag namen. In 1854 werden pogingen aangewend om eene haarspinnerij op te richten De grondstoffen waren spoedig aan wezig, de voorbereidende maatregelen getroffen, maar wat ook werd gedaan deze industrie scheen hier geen levens vatbaarheid te kunnen krijgen Ook bij den werkman ontmoette men vele moeilijkheden, omdat de werkzaamhe den over het algemeen niet in den smaak vielen, wat in hoofdzaak moest worden toegeschreven aan de onbe kendheid daarmee. Op 3 Februari 1867 overleed de heer Kloek, president der vereeniging. In zijn plaats werd benoemd de heer L. van Gemert en tot vice-president den heer C. A. Witlox. In 1875 werd het 25 jarig bestaan op feestelijke wijze herdacht. Als herinnering aan dit zilveren feest werd besloten in de voorgevel van het St. Theresia gesticht, alwaar de verga derzaal was gevestigd, het beeld van den H. Vincentius te plaatsen.' Het jaar 1888 was voor de vereeniging noodlottig, want toen toch verwisselde de secretaris, den heer P. van Heijst het tijdelijke met het eeuwige. Acht en dertig jaar lang was hij een ijverig secretaris van de vereeniging en hee wat geschriften en tal van verslagen en notulen zullen tot in lengte van dagen van zijn ijver en liefde voor zijn evenmensch getuigen. De heer J. Le Blanc werd tot zijn opvolger benoemd. Bij het 40-jarig bestaan, in 1890 waren nog slechts drie oprichters meer in het leven. In 1891 kwam de oprichter, de heer L. vdn Gemert, die jaren lang een ijverig Voorzitter was, de vereenigin door den dood te ontvallen. Tot zijn opvolger werd benoemd de heer A. J. Bink. In 1897 trof de vereeniging wederom een zwaar verlies, de heer C. A. Witlox vanaf de oprichting bestuurslid kwam te overlijden. In diens plaats werd tot penning meester benoemd de heer Timmermans van Turenhout. 26 April 1903 trof de vereeniging wederom een smartelijk verlies. De heer A. J. Bink werd door den Eeuwigen Rechter naar betere gewesten geroepen. 20 Mei daarna werd in diens plaats tot president benoemd de heer J. le Blanc, terwijl de heer Jud. Timmer- mans-van Turenhout het vice-presi- dentschap werd opgedragen. Deze kwam de vereeniging echter den 24 Juli 1915 reeds door den dood te ontvallen. Deze ware Vincentiaan werd opge volgd door den heer Jac. Gragtmans. 27 Mei 1918 overleed een der trouwste werkende leden n.l. de heer Jac. van Riel. Doordat in 1920 de heer Ie Blanc besloten had de geméente te verlaten, werd de heer Gragtmans als president benoemd. Vervolgens gaf de Secretaris nog een overzicht van de legaten en giften ie in den loop dezer 75 jaren zijn innen gekomen terwijl hij mededeel de dat gedurende deze 75 jaar aan de armen is uitgedeeld de kapitale som van 136.465 De heer Gragtmans dankte den Secretaris voor het omvangrijke uit gebrachte verslag en sprak de hoop uit dat het den heer Van Loon gege ven moge zijn nog vele jaren als Secretaris der Conferentie werkzaam te mogen zijn. De ZeerEerw. heer Pastoor wenschte bij deze feestelijke herdenking ook een enkel woord van gelukwensch te spreken. Wanneer men 75 jaar geluk in' de huisgezinnen heeft gebracht, wanneer 5 jaar lang gewerkt is in het belang van de armen dan voorzeker heeft men recht op een woord Van warme waar- deering. Gaarne wenscht hij de feden met dit diamanten feest geluk en hoopt dat ze ais loon voor hun goed werk reeds hier op aarde de zegeningen daarvan mogen ondervinden. Het spijt hem ten zeerste dal zoo weinig parochianen blijken van belang stelling geven. Gaarne zou hij zien, dat men in het godsdienstig leven meer belang stelt want een dergelijke geringe opkomst van parochianen is niet alleen bedroevend maar ook be schamend. Hij hoopt dat dit in de toekomst beter zal. worden en dat de Vincentius- vereeniging den steun zal blijven genie ten, die ze noodig heeft. Ook doet hij een beroep op de ongerenvan dagen om zich als werkend id aan te sluiten. Deze moeten het werk uit de handen der anderen nemen, althans zeker ver lichten. De heer Gragtmans dankt den ZEerw. heer Pastoor voor zijn bezielende woorden, waarna de plechtigheid is geëindigd. De C. v. P. te Apeldoorn waar schuwt bij deze houders van hotels en pensions tegen eene heer en een dame van middelbaren leeftijd, die, onder verschillende valsche namen, hun intrek in deze inrichtingen nemen en zonder betaling wederom verdwijnen. Sedert enkele dagen verbleven zij le Apeldoorn, doch zijn inmiddels weer vertrokken. Reeds in 1916, 1920,1921 en 1922 werd door de politie in ver schillende andere plaatsen tegen hun practijken gewaarschuwd. Ook houders van Bankinstellingen of geldkantoren worden bij deze ge waarschuwd. Hun signalement is als volgt: Heer: genaamd Antonie Jean Emile Houbaer, geb. 2 Juli 1876 te Bergen- op-Zoom, eer klein dan groot, middel postuur, uitpuilende oogen, grijzend stug hoofdhaar, in het midden ge scheiden, bleek uiterlijk; gekleed met grijs colbertcostuum, grijze .slappe deukhoedloopt recht op. Dame: genaamd Maria Geertruida Henriette van Bijsterveld, geb. 14 Aug. 1883 te 's Gravenhage, klein en slank van postuur, donker grijzend haar gekleed met blauw mantelpak, beige stofmantel, donkergrijze hoed met voile. Overname in de dagbladen is ge wenscht. In het maandoverzicht der ver eeniging van Duitsche schoenfabrikan ten wordt de toestand in April als een voortzetting beschouwd van dien in Maart. Terwijl de kleinhandel in den aanvang van het jaar een gereserveerde houding aan den dag legde is de vraag thans grooter geworden vanwege het Paasch— en Pinkster-seizoen. Vele fa brieken waren daardoor goed van op drachten voorzien, sommige zelfs moesten overwerkvergunning aanvragen om de vraag naar het product te kun nen beantwoorden. Deze bedrijvigheid gold evenwel hoofdzakelijk voor fa brieken, die lage schoenen, bruine en gekleurde artikelen, laksoorten en an dere lichte fabrikaten vervaardigen. Ook voor kinderschoenen met name lak enfijngekleurde schoentjes bestond een groote vraag De verkoop van massaproducten liet eveneens nog veel te wenschen over. Voor zoover de fabrikanten van dit artikel zich niet hebben toegelegd op de fabricage van lichtere zomer— soorten hadden zij met een zeer ge ringe bedrijvigheid te kampen, zoodat de arbeidstijd veelal verkort moest worden.

Echo van het Zuiden | 1925 | | pagina 5