PINKSTER- AANBIEDINGEN. I L.Halzhaus In den Hoenderhof. rnmmê Het Witte Nuthoen. Dan wilde ik nog iets zeggen om trent het aansprakelijk stellen van het heele bestuur der Bouwvereeniging voor het kastekort. Dit vind ik een ongehoorde maatregel. Ongehoord om dat de leden altijd onkundig zijn ge houden van al hetgeen er omging in de bouwvereeniging. En hetzelfde is nu ook het geval. Alles wordt door een persoon M. de Bruin, beheerd en ge regeerd, wat er wordt uit gegeven en waarvoor, krijgt nooit een der leden iets van te hooren. Eertijds is door het bestuur bepaald, hoe de gelden moeten belegd worden, doch daar 34803 PLOOITASCHJE geheel leder, vanaf f 1.90. reisartikelen Eli PIJPEN TILBURG. wordt heelemaal geen gevolg aan gegeven Dus als nu b.v. over eenigen tijd zou blijken dat er weer kastekort was ontstaan, dan zou het Bestuur maar weer aansprakelijk gesteld kunnen worden. Een mooie beweging. En namens een 4- ot 5-tal leden der Bouwvereen. wil ik hier dan ook wel verklaren dat wij er ons niemendal van aantrekken van dat aanspra kelijk stellen lk vind het ook een vreem de opmerking van den Directeur Generaal zooals het in het rapport wordt voorgesteld om het bouwbestuur aansprakelijk te stellen. De Bouwver eeniging is niet aansprakelijk te stel len doch wel de gemeente En wanneer degemeentedangeen maatregelen neemt is zij zelf aansprakelijk voor alle mo gelijke verliezen. Volgens mijne mee ning is de gemeente de aansprakelijke persoon en niet de Bouwvereeniging. De Bouwvereeniging is slechts een werktuig in handen der gemeente. En dus nog eens wij als niet meetellen de bestuursleden, accepieeren geen aansprakelijkheid. En hierbij. M de V. dank ik U, voor de gelegenheid mij gegeven om een en ander even naar voren te brengen. De heer van Amelsvoort zegt verder nog dat nu nog de meeste leden van de Bouwvereeniging van alles onkun dig worden gehouden en de Bruin alles alleen regeert. Eertijds is gezegd hoe hel geld moest worden belegd en nu wordt daar ondanks dat besluit, de hand niet aan gehouden. Met een Ta 5 tal leden zullen wij ons van de ge- heele zaak dan ook niets aantrekken van die geheele aansprakelijkheid Voorzitter Naar aanleiding van de laatste mededeeling van den neer van Amelsvoort kar. ik hem niet beter in overweging geven dan dat de leden die met hem meegaan en dat schijnt de meerderheid te zijn, hun ontslag moeten indienen, dan ligt de vereeni- ging er en dan kan de raad andere maatregelen trtffen, Zoo zou ik geen lid van een vereeniging willen zijn. Van Amelsvoort. Ons wordt nooit iets gevraagd Van Beurden. Beter was het indien het bestuur in zijn geheel bedankte. Van Amelsvoort. Dan kan de ge meente ingrijpen. Voorzitter. Het allerbeste is dat u een vergadering aanvraagt en dan daarop mededeelt, dat ge met de han delingen geen genoegen neemt en bedankt Van Amelsvoort. Dat is zoo, dat zal ik probeeren. Van der Horst. En wat zal dan met het kastekort gebeuren. Voorzitter. Ik zie wel aankomen, dat de gemeente de dupe wel weer zal zijn. Hoe eerder daar die boel wordt opgedoekt, hoe beter het is Zoo hoor ik nu weer, dat de huur van die bak kerij, die op f 10 bepaald was, ge bracht is op f 6 50 per week. Van Amelsvoort. Dat heb ik ook hooren zeggen, maar dat kunnen wel praatjes zijn. Dat kan toch niet zonder den raad gebeuren. Van Lier. Men ziet wel wat men buiten den Raad om doet daar. Dat heeft men nog met dien oven gezien. Daarna gaat de Raad over in geheim comité. Half Maart schreven we een hoofd stuk, waarin we wezen op 't risico van zelf broedeo, vooral van zelf broeden met de kloek, 't Moge, nu het broed- selzoen zach jesaan begint ie verstrijken, mosterd na den maaltijd zijo, toch voelen we ons genoodzaakt daar nog eens op teug te komen, om de vele slechte gevolgen, die de door oos vooraf voorspelde mislukkingen, bij vele lief hebbers teweegbrengen. Zoo heel lich 'aardig, laten we gerust zeggen al te lichtvaardig, wordt de leverancier van b oedeleren de schuld gegeven. We w lien even zooder namen te noemen een paar voorbeelden aaobalen, die we deze week hieromtrent te hooreo k'eeeo. A. betrok broedeleren van Gebrs. Wellemao ul» Buu'malsen en kreeg geen enkel kuiken. B koch' 30 broed- ele»en van een heel vertrouwd, eerlilk sdres in de Lanestraar (v W. te K.) -n had als resul'aat slechts 5 bees'jes. C. Het zich «wee b'oedsels toezenden van M. uir A. en had ai even weinig ij esul'aat. D ging 40 stuks Aocona jMjgen na aan komen. Ook dit jaar ondervonden wij het weer d'iemaal met geïmporteerde eieren uit Denemarken. Neen, de fouten zMen In 90 procent der gevallen bij de liefhebbers zelf. A. bekende me dat hij 't broednest gemaakt bad op een heel droge plaats- B. had z'n eieren toevertrouwd aan een machine, doch vijf dagen lang de eieren rustig laten llggeo, zoodat natuurltik de meeste kiemen tegen de elvltes waren gegroeid. C. had twee broednesten, waar meer ongedierte dan eleteo in zaten, zoodat de kloeken geen moment rustig op de eieren konden blijven. D. had zijn elereD aan een machine toevertrouwd, die veel te droog broedde. In tien dagen wa* de luch kamer reeds grooter dan ze In 21 dsgen zijn mag. Van de 12 elereo Dokter tot lastige patient,,Dit zal behoeven voor te schrijven-' irel iIe laatste drank zijn die ik U zal („Humorist") b.oedeleren bil H. W. N. halen en zond oa 10 dagen 12 (onbevruchte?) eieren e'ou', tefWijl nog verschillende andere zwak?? bevrucht waren. We hebben leze vier gevallen alle eens wat nauw- keudger onderzocht en komen dan tot Heel andere conclusle's dan W., v. W., M. of H. N. leveren onbevruchte of ondeugdelijke broedeleren. Persoonlijk kennen we toevallig de vier genoemde fokkers als zeer degelijk, zeer consclcn- teus, zeer betrouwbaar, als menschec die naam hebben en er prijs op stellen iien naam te behouden, die dus ook .lie mogelijke moeite doen degelijke waar af te leveren. De geregelde controle op bevruch- ing, door alle degelijke fokkers uit gevoerd, Is een eerste waarborg op de aflevering van goed beviuchte eieren. En het mag vele liefhebbers onbekend iijn, toch Is het een feit, dat het leggen van bevruchte eieren bij de hennen, ook zoo de haan zijn dienst niet meer loet, niet op 't zelfde oogenblik op houdt. Veertien dagen, zelfs drie of vier weken lang na de laatste tredlng heeft nog de ontmoeting van zaad en -icel la 't kippeollchaam plaats en legt bleken bij nauwkeurig onderzoek slecht 2 onbevrucht, dus slecht 5 0 van de 40 We zouden door kunnen gaan en met 10, zelfs 20 gevallen het al te lichtvaardig praa je >de- eieren waren onbevrucht4 kunnen logenstraffen. Nog maals, In 90 vao de 100 gevallen zijn de liefhebbers zelf de oorzaak. Maar laat ze dat dan ook eerljk bekennen en Diet klakkeloos den naam van men- schen, die ons vertrouwen waardig zijn, te grabbel gooien. Iets goeds hebben echter ook deze mislukkingen geschapen. De menschen krijgen de overtu'glng, dat 't veel voordeellger en veel practlscher Is, zoo men niet goed ingericht Is met broed- gelegenheld, met kloek etc kuikens te koopen. Hoe langer boe meer komt het betrekken van eendaagskulkens eo kloeken met kuikens in zwang. We willen hier even wijzen op de pracht- Inrlchting die vlak In onze nabijheid op dat gebied bestaat. We bedoelen het hoenderpark en de loonbroederij van den heer v. d. Maaden te Wijk- Aalburg. Een fi tstochije daarheen loont voor eiken liefhebber de moeite. Be halve een prachtig en practlsch ingericht liefst met scherp of droog bergzand aan. III. Strijkt 's avonds wanneer uw kippen op stok zijn eens met de hand over de onderkant der zitstokken. Zoo er ongedierte in uw hokken zit kunt gij het daar bespeuren. Met 3 of 5°/0 creoline kunt ge de rest doen. IV. Verstrekt uw kuikens vanaf de tweede week groenvoer, in 'teerst fijn gesneden of gekapt, 't Bevat de nood zakelijke vitamine. V. Wilt ge broedsche kippen de broedscheid afleeren, verzorgt ze dan goed. Ze in een open hokje midden in de kooi plaatsen en rijkelijk van eten en drinken voorzien is 't probaatste middel. In water onderdompelen is beulenwerk. Broedeleren - Eendaagskul kens - Kloeken met kuikens. Wit Leghorn Deensch nutlype. Wit Legh. Eng. Sportlype. Wit Wyand R I R. Ancona Austra- jorps. Kippen en kuikens in vrijen uitloop op uitgestrekt grasterrein. Dagelijks voor eenieder te bezichtigen. J. TUERLINGS Kaatsheuvel. Vraagbord B.te W. Hoe moet ik eieren inleggen? Wanneer? Waarin? Antw. Ik heb uw uitgebreide vraag ingekort. De beantwoording zal ik uitvoerig geven. U wil eieren inleggen, omdat U er momenteel te veel raapt voor uw huis gezin De tijd om in te leggen is momenteel zeer geschikt. Op de eerste plaats moet U echter zorgen steeds versche eieren te nemen voor het in leggen of kalken der eieren. De eieren vooral in den zomer meermalen daags rapen is aan te raden, daar zij bij dit warme weer, spoedig aangebroed worden, en een aangebroed ei niet geschikt is voor den inmaak Eieren geraapt van kippen die zonder haan leven zijn weer te prefereeien boven andere, die een bevruchtingskiem In zich kunnen bevatten en juist daardoor eerder tot bederf over kunnen gaan nl. bij aanbroeding. Voorts moet men zorgvuldig acht geven gave eieren, zonder barst of deuk, zonder porieuze schaal uit te zoeken. Of de schaal poreus of geschonden is kan men zeer gemakkelijk constateeren, door in elke hand een ei te nemen en deze twee eiren al ronddraaiend om hun grootste omvang, dus over stomp en spitsuit- Een motorbootje op den Amstel overvaren. Donderdag lieeft op den Amstel onder de gem. Niewwer Amstel een droevig ongeluk plaats gehad. Een motorbootjede Johanna''. met 12 personen aan boord, werd ongeveer ter hoogte van de OpcnbSchool door een achterop komende motorboot overvaren. Het vaartuigje sloeg om en alle inzittenden geraakten te water. Eenige omstanders zwommen direct naar de drenkelingen en aan hun hulp was het te danken dat 9 drenkelingen nog gered werden. Drie kwamen helaas om het leven. De Johanna" kon spoedig worden gelicht en aan die brug in Ouderkerk vastgelegd. Hierbij een "foto van het bootje. zaakt, zooals 't in de meeste huis houdens geschiedt, dat men telkens eieren bij legt, zoo is 't goed even in 't kalkwater te roeren, dat de kalk eenigszins oplost of een weinig aan gemaakt kalkwater bij te gieten. Iets meer kalk schaadt niet. Glaswater gebruikt men één flesch op 10 Liter water. Aan eenige kippenhokbouwers. Tegen vargoeding van 25 ct. kan ik U helpen aan een zeer doelmatige teekening van een hoenderhoek, zooals ze in Horst staan. De teekening geeft alle details met maten, vóóraanzicht, zijaanzicht, door snee, projectie etc. J. TUERLINGS, Pluimveeteeltleeraar. Kaatsheuvel. NIEUWS UIT KAATSHEUVEL. Kaatsheuvel, 30 Mei '25. Opening Apollo-zaal. „Officieele opening der nieuwe Con certzaal der Kon. Erk. Harmonie Apollo" prijkte met groote letters boven 't programma Beter hadde er gestaan Officieele enthousiast feestelijke ope- ning", immers 't was een waar feest, waarin ieder medeleefde. Na een kleine muzikale wandeling begeleidde Apollo haar zustervereni ging Euphonia onder de tonen van; een fiksche marsch om goed half acht naar de nieuwe zaal. De WelEdelAchtb. heer Burgemees ter, 't Bestuur der vereeniging „K, B.", de besturen en directeuren der, beide Harmonieën namen aan de versierde gereserveerde tafel plaats, waarna het Kon. Muziekgezelschap Euphonia het concert opende met .Au retour de L'Eden" van Langlois. Door den Voorzitter van „K B." welke vereeniging voor dezen feest avond de leiding had. werd hierna het welkom toegeroepen aan den EdelAchtb. heer Burgemeester, die de opening der nieuwe zaal zou verricht ten aan het Koninklijk Muziekgezel schap „Euphonia" dat zoo welwillend was geweest hedenavond te concer teeren en aan de zeer vele aanwezi gen die door hun tegenwoordigheid van hun sympathie en belangstelling getuigden. Daarbij aansluitend feliciteerde de Voorzitter van „K. B." de feestvierende vereeniging en hoopte hij dat in de nieuwe zaal tot „Apollo's" lust nog lange jaren de welluidende tonen van haar zoo alom beroemde muziek mochten klinken. Wanneer dan wel haast de 40e verjaardag van de har monie zou worden gevierd dan zou dit heuglijk feest kunnen worden her dacht in een meer passende maar tevens ook meer waardige zaal als een dankbare vertolking ook van de: zijde van den restaurateur voor.de groote eensgezindheid en ambitioneele toewijding Hij wees daarbij op de meerdere successen en groote lauweren welke het gezelschap in den loop der jaren en nog onlangs op den te Tiel gehou den solisten-wedstrijd heeft behaald, om de verdere ontwikkeling welke gaarne werd toegewenscht, af te meten naar de grootere ruimte, in vergelij king met de vroegere localiteit, waar over thans wordt beschikt. Tredende verder in de versiering der zaal. symboliseerde hij het jeugdig groen met de gloedvolle ambitie,voor de muziek, memoreerde hij dat ook voor de harmonie de lenteiijd met zijn schoone maand van Mei nog slechts daar is, om daaraan het perspectief te verbinden, dat zoodra de zomer en zijn zonne zal zijn aangekomen nieuwe lauweren zullen worden ge oogst om deze te vlechten aan de kroon welke voor het feestvierend gezelschap reeds zoovele versierselen draagt. Daarvoor is. naar hij verder voort ging. noodig dat de harmonie het oog steeds gericht moesi houden op den vuurtoren, welken den koenen zee vaarder den weg naar de veilige de heo oog bevruchte elereo. Eo du moer meo olet deokeo, da» die el*»eo zwahk'r bevrucht zijo. „Zwak be vrucht" ls een term la de fokleei eeheel onbekend. Eeo el is bevrucht of olet bevrucht, een geval daartusscheo bestaat gewoonweg niet. Hiermede zilo eo passant reeds verschillende gevallen van mislukking opgelost. Iets anders <9 het of elk bevrucht el tot ontwik keling komt. Een goed fokker behan delt zija broedeleren met zorg en dan is er geen gevaar dat de geschapen klem afsterft. Zoo de eieren dagelijks gekeerd worden, op een niet te droge, let te kille of vochtige plaats bewaard blijven, zoo bezit de kiem na 3 weken oog dezelfde kracht tot ontwikkeling al9 met den eersten dag. Hoe 19 het aoders verklaarbaar dat een kip, die tusschen struik of heg of In een> ver borgen hoekje in de schuur d'r eigen broednest maakt, vaak met 13. II, 15 kuikens voor den dag komt Alle heo- oen zijn geen 9erie-legsters van 10 of meer, dus al heel licht verloopt tus schen 't leggen van 't eerste en laatste el drie weken. Hoe zou het ook anders mogelijk zijn dat eieren, die een reis van acht dagen achte- den rug h-bben, reeds enkele dagen oud zijn vóó af zending en nog eenige dagen tust hoenderpark, waar nutfok hoofdzaak ls, zoowel voor de kippen- als eenden- houderij, krijgen we e» een broedcen- trale te zien voor 4000 elereo. Vlak lo de nabijheid een kleiner, doch vooral niet minderwaardig bedrijf,Hoenderpark »Altena* van den heer Michael, een outfokker vooral In Wit Leghorn met klinkenden naam In de geheele fokkers wereld. Wie met de a.s. feestdagen of Zaterdagsmiddags zijn tijd nuttig wil besteden (op Zondag zijn deze Inrich tingen niet te bezichtigen) raden we een uitstapje naar >de Klei* ten zeerste aan. Men krijgt dan meteen eens den Indruk, dat een degelijk fokker werk maakt van zijn bedrijf en men waagt zich niet lichtvaardig meer aan 't klak keloos beweren van Iets, wat men zelf nog niet eens kan onderzoeken. Dwaalden we deze week eens af van een zuiver pracdsch artikeltje over de fokkerij, we hopen dat het kapitteltje van heden evengoed zijo dienst zal doeo. Wenken voor deze week., I. Zoo ge uw kuikens in een rennetje gehuisvest hebt, dat verplaatsbaar is. verzet het dan om de paar dagen, versche grond doet de diertjes leven. II. Beschikt ge niet over een ver plaatsbaar kuikenhokje schept er dan den grond minstens om de 8 dagen ,Jn Pip pel N° 9". einde voorzichtig tegen elkaar te tikken. Elke afwijking, hetzij barst of deuk, of verdunning of afwijking in de schaal is direct hoorbaar. Wat het best is voor 't conserveeren kalk of glaswater, durven we niet uit te maken. Kalk is beslist voordeeliger en op de grootste kalkerijen b.v. Roer mond, waar jaarlijks enkele millioenen worden .ingelegd, gebruikt men uit sluitend kalkwater. Een kilo gebluschte witkalk is voldoende met 10 liter water. Hoofdzaak is, dat de vlies die over 't kalkwater komt liggen niet haven geleidt. Beteekent de haven hier de overwinning in alle muzikale ondernemingen, met den zeevaarder worden de muzikanten vergeleken, die het oog gericht moeten houden op den toren n 1. hun beleidvol bestuur en hun bekwamen directeur, om zich een drachtig onder hunne leiding le scharen. Die vuurtoren zij ten teeken voor een veilige landing. Hij wijze het feestvierend gezelschap de geul waar het heeft door te varen, om het doel te bereiken dat in zijn muzikalen kunstzin is gelegen. Door FlJflE LCPCRWAREH TASSCttLri HEUVELSTRAAT 39. - Telefoon l3«0. 's-HERTOGEN BOSCH. SCHAPENMARK 1' 26. Hoek in ,'t vergulde Harnas." Vanouds .In de rooie Hamer - Tol. 587.

Echo van het Zuiden | 1925 | | pagina 6