Smette MRGRZIJN R.K. DIENSTBODE Aanbesteding. Gro enlenbweekerij I. van Es, Notaris Middelkoop Gevraagd een paar nette COMMENSAALS gevraagd. Gevraagd te huur gevraagd. Huis- en Straatvuil, Puin, enz aanbesteden Het Buitenverfwerk verpachten de bezwaren zijn tegemoet gekomen. De heer Zwart is ook de meening toegedaan dat het bouwen van houten woningen voor het Armbestuur op den duur veel duurder zal uitkomen. Verheijden. Men kan wel zeggen dat het huis van Treffers er ook al lartg staat, maar daar is ook steen aan ver werkt en men moet niet vragen hoe het onderhouden wordt en dan nog zal het er ook veel aan liggen door wie en hoe het wordt bewoond. Rijken. Ik kan in deze van onder vinding spreken, omdat ik voor mijn schaapherder ook zoo'n soort directie keet heb, maar dan verklaar ik dat een steenen huis heel wat beter is, want aan een houten huis heeft men her haaldelijk reparatie en dat kost dan veel geldi Verheijden. Op den duur krijgt men dan poppenkast. Ze hadden destijds een stuk of zes van die huizen onder een kap moeten bouwen, maar nu is dat terrein daar weg. Voorzitter. Willen we het Armbestuur dan verzoeken om de buitenmuren van binnen met drijfsteenen te voorzien. Verheijden Zal dat veel meer kosten. Voorzitter. Daar hebben wij niets mee te maken. Oerlemans. Ik denk dat het Armbe stuur niet tot het bouwen zal overgaan, als de kosten tegenvallen. In Loonopzand heeft men ook eens een paar houten noodwoningen gezet maar men heeft er nooit eenige bijzon dere klachten over gehoord. Verheijden. In Engeland hebben ze wel ijzeren huizen gebouwd. Met 9 tegen 2 stemmen wordt be sloten het verzoek van het Armbe stuur, aangevuld met het voorstel van den heer Michaël, aangenomen. Voor stemden de heeren Van den Willigenburg, Van der Hoeven, Kerst, Oerlemans, Rijken, Moonen, Michaël, Middelkoop en Verhoeventegen de heeren Zwart en Verheijden. 8. Besluit tot het aangaan van een kasgeldleening ad f 10.000. Wordt op voorstel van Burg. en Weth. besloten een kasgeldleening aan te gaan bij de Boerenleenbank tegen een rente van 5 °/0 a pari. 9. Wijziging begrooting dienst 1924. Conform het voorstel van Burg. en Weth. wordt besloten. 10. Overgave Gemeentelijke Elec- triciteitsbedrijf aan de P.N.E.M. De Voorzitter stelt voor hierover eerst in geheime vergadering over te gaan. waartoe wordt besloten. Na ongeveer een uur wordt de open bare vergadering heropend en met al gemeene stemmen besloten het bedrijf aan de P.N.E.M. over te doen. De strop voorde gemeente bedraagt nu nog f40.000. Verheijden Nu krijgen we de strop met de waterleiding ook nog. 11* Verbouwing voormalig raadhuis te Vrijhoeve Capelle. De Voorzitter merkt op dat het besluit genomen is om van dit raadhuis twee woningen te maken, een voor den veldwachter en een voor den gemeente bode. Burg. en Weth. stellen voor het gebouw aan den publieken dienst te onttrekken en voor de kosten een geldleening aan te gaan bij de Boeren leenbank. In een volgende vergadering zal'nteekeningmet de kostenberekening worden overgelegd. Met algemeene stemmen wordt aldus besloten. 12 Bespreking brandbluschmateriaal. De Voorzitter wijst er op dat een vorige week in de Heistraat een demonstratie heeft plaats gehad met standpijpen en van verschillend ander materiaal. Aan de Waterleiding-Mij. is de vraag gesteld of een motorbrandspuit ook aangesloten mocht worden, waarop bericht is ontvangen dat zulks niet geoorloofd is. Verheijden. De vraag zou ook nog zijn of men daar genoeg toevoer van water voor had. Voorzitter. Ja, dan wordt meer druk gegeven. Een dag of veertien geleden sprak ik in Waalwijk nog een brand meester en die verklaarde mij nog dat men aan standpijpen met slangen veel meer heeft dan aan een dergelijke spuit omdat men met een standpijp er direct is. Meestal heeft men dan ook allang water gegeven met deze pijpen voordat de motorbrandspuit ter plaatse is. Hij zei wel dat men zeker 200 M. slang moest hebben wijl men dan overal voldoende bij kan. De opzichter van de Waterleiding, die thans met de aansluitingen in Kaatsheuvel bezig is, heb ik ook dezer dagen bij me gehad en die zei ook dat standpijpen aan te bevelen zijn. Die zelfde opzichter verklaarde ook dat hier veel aansluitingen zullen komen, want dat hij huis aan huis zal bezoeken en ten slotte koopman zal spelen. Middelkoop. Dan heeft men er nu iemand beters op uitgezonden dan in het begin. De heer Van den Willigenburg geeft in overweging thans te besluiten tot aankoop van standpijpen. De heer Middelkoop zou geen dub bele standpijpen koopen, maar enkele en dan zes stuks en deze over de geheele gemeente verdeelen. Bij Ver hoeven kreeg men toch den indruk dat men met een dubbele pijp nog niet zoo heel veel kan doen. Van den Willigenburg. Nu scheelt het wel dat er toen geen voldoende druk was. Middelkoop. Daar mag ook niet op gerekend worden, want in den regel krijgt men dat pas als de brand is afgeloopen. Men zal beslist heel wat meer bereiken met zes standpijpen waarbij ieder minstens 100 M. slang, dan met die andere pijpen en men kan overal bij. Van den Willigenburg. De bedoeling is natuurlijk dat, komt er in de Hei straat brand, de standpijp met slangen van Vrijhoeve-Capelle daarheen ge bracht wordt om hulp te verleenen. De heer Middelkoop zegt dat een slangenwagen niet behoeft aangekocht te worden. Nagegaan kan wel worden of deze hier niet wat goedkooper is te maken. De Voorzitter zegt dat de brand- kranen 80 M. van elkaar liggen en men dus veelal van twee kanten water kan aanvoeren, wat dikwijls.een groot gemak zal blijken te zijn. Wordt, na eenige discussie, besloten 6 stuks standpijpen aan te schaffen met 600 M. slang en de kosten, ge raamd op f 2000, te dekken door het aangaan van een geldleening rentende 5 pCt., te sluiten bij de Boerenleen bank alhier. Zwart ik zou nu ook spoedig be ginnen met het reorganiseeren van de brandweer, want al heeft men nu goed materiaal en geen geoefend personeel, dan bereikt men nog niets. Voorzitter. Daar zullen wij nu direct toe over gaan. 13. Mededeelingen De Voorzitter deelt mede dat subsi die is verkregen van de Provincie en van de Kon. Vereeniging van Auto mobielhouders omdat het huis van Kamp achteruit is gezet waardoor die gevaarlijke bocht heel wat minder gevaarlijk is geworden. Schrijven van de Directie van de Waterleiding Mij. houdende de opmer king dat voor Vrijhoeve Capelle nog geen aandeelen in de oprichtingskosten zijn genomen. Wordt besloten deze alsnog te nemen. Bespreking Hypotheek Bouwvereeni- ging. De Voorzitter merkt op dat voor de gebouwen van den Woningbouw nog steeds geen hypotheek beschrijving heeft plaats gehad. De kosten daarvan zijn nogal hoog en daarom heeft men het tot nu toe nog maar laten loopen. De heer van den Willigenburg zegt dat men dit onder het tegenwoordig bestuur wel kan laten voortgaan en die kosten niet behoeft te maken. Later kan daar nog altijd toe worden over gegaan. Verheijden. Is het U ook bekend mijnheer de Voorzitter, of de oud- burgemeester Valter (Chr. Historisch) heeft gesolliciteerd naar Barneveld? Voorzitter, ja, hij is daarvoor per soonlijk hier geweest om onzen steun te vragen en dien hebben wij gegeven ook. Wij hebben aan den Minister geschreven. Verheijden. Gezien de burgemeesters benoemingen der laatste weken, waarbij Z.E. achtbare nog steeds gepasseerd wordt, trots zijn ernstige sollicitaties en waardoor ZEx. Minister Ruys nog steeds zulke zware belastingen dezer wacht gelders op onze geheele gemeente laat drukken, zoo verzoek ik den raad een request aan Hare Majesteit onze geeerbiedigde Koningin te zenden, op grond dat 't allergrootste deel dezer geheele gemeente trots de immer zwaarder wordende indirecte belastin gen, toch haren steun zal blijven ge nieten, om in deze zaak een onderzoek te laten instellen bij de aan Haar ver antwoordelijke Ministers en Commis sarissen. Er is mij gezegd o.a. dat Barneveld een plaats was voor oud-adelijke families, en men daar toch geen kans zoude hebben. Ik zal de laatste zijn om aanmerkingen te maken, wanneer dergelijke plaatsen gepredisponeerd zijn voor burgemeesters uit oudadelijke geslachten, van welke relegie ook, ik leg mij hier onmiddellijk bij neer, en maak alsdan geen op- of aanmerkingen, doch nu hier o.a. eene overplaatsing heeft plaats gehad, moet er ten duide lijkste een luid protest van ons uitgaan. Tot mijn genoegen vernam ik, uit goede bron, dat de heer van Santen nu werkelijk o.a tot de sollicitanten behoort, waarmede den goeden wil betoond wordt. De woorden gesproken in een der vorige vergaderingen waren absoluut niet persoonlijk, doch sprak ik in 't belang der geheele gemeente. Voorzitter. Is dat een voorstel. Verheijden Ja. Michael. Het kan geen kwaad als men een dergelijk protest eens Iaat hooren, Men mag daar gerust eens weten dat we de wachtgelders gaarne kwijt zijn. Kerst. Met de algemeene bedoeling kan ik me goed vereenigen, maar ik zou het verzoek dan in een andere vorm willen zien gegoten. Dat de wachtgelders zoo spoedig mogelijk worden geplaatst, is goed. Verheijden. Het request dat aan H, M. de Koningin gezonden wordt behoeft niet te luiden als ik heb op- gegeveni Dat kan het Dag. Bestuur wel opmaken. Van den Willigenburg. Eerst heb ik tegen willen stemmen, maar nu begrijp ik wat de heer Verheijden wil. De vereeniging van gemeenten is geko men met het doel bezuiniging te krij gen, maar zoo verkrijgt men die niet en daarom ben ik wel voor het ver zenden van een adres, mits het in een andere vorm wordt gestoken. Verheijden. Men kan het minder scherp doen, dat kan mij niet schelen, als maar bereikt wordt dat we de wachtgelders kwijt geraken. Kerst. Men kan een zakelijk request zenden waarin met cijfers wordt aan getoond hoe bezwarend het voor de gemeente is. Voorzitter In ons laatste schrijven aan den Minister hebben wij ook met cijfers op verschillende zaken gewezen. Verheijden. In Zevenbergen is weer een plaats vacant. Het voorstel van den heer Verheij den wordt daarna met algemeene stemmen aangenomen. De heer Oerlemans wijst er op dat bij de vaststelling van de nieuwe politie-verordening besloten is dat de café's op lotingsdagen en verkiezings dagen gesloten moeten zijn. In de practijk is nu echter gebleken dat dit een groot ongerief is zoodat het wen schelijk is dat deze bepaling wordt geschrapt en hij sielt voor eene mil dere bepaling in het leven te roepen. De Voorzitter weet dat men bij de laatste lotingsdag er veel last van heeft gehad, In Waalwijk moeten de jongens loten en daar zijn de café's gewoon als altijd geopend en hier. waar ze pas veel later komen, zijn de café's ge sloten. Aanvankelijk waren er ook kasteleins die van meening waren dat alleen 's avonds de café's gesloten moesten zijn. De heer Oerlemans zegt dat men het dit jaar op Zaterdag al heel slecht trof. Hij wil geheel deze bepaling laten vervallen want gaat men uitzon deringen maken, dan kan men voor willekeur komen te staan. Bedacht mag ook wel worden dat het maatschappelijk verkeer er last van heeft. Middelkoop. Vroeger had het meer zin, maar tegenwoordig nu de jongelui met een stuk kwatta loopen is dat niet meer noodig. Verheijden. Het is nu met die feest dagen weer opgevallen hoe weinig menschen die men ziet die aan Bachus hebben geofferd. De heer van den Willigenburg kan begrijpen dat eene dergelijke bepaling de eerste maal wat moeilijkhedenbrengt, doch of dat nu aanleiding moet zijn om de bepaling maar weer te schrappen, betwijfelt hij ten sterkste. Men moet de politie maar eens vragen hoeveel last men altijd heeft gehad van de doorgaande lotelingen. Ook bij ver kiezingen heeft men het kunnen zien tot welks uitwassen het aanleiding kan geven. Daarom zou hij er zeker voor zijn om 's avonds de zaken gesloten te houden. De heer Kerst geeft toe dat ei eenig ongerief aan verbonden is, maar daar tegenover staat dat men de uitwassen voorkomt. Moonen. Dat is van geen beteekenis meer. De meeste jongens komen terug zoo ze zijn gegaan en veel gaan er zelfs weer aan het werk. Het voorstel van den heer Oerlemans wordt met 7 tegen 4 stemmen aange nomen. Voor stemden de heeren Van der Hoeven, Verheijden, Oerlemans,Rijken, Moonen, Michaël en Middelkoop.Tegen de heeren Van den Willigenburg, Zwart, Kerst en Verhoeven. Rondvraag. Verheijden. M. de V. Gaarne zagen wij, indien de Eerste Kamer het Fransch wederom op de lagere school toelaat, onmiddellijk te Capelle gelegenheid te geven dit onderwijs wederom te doen aanvangen en bij eventueele vacaturen van hoofden der openbare lagere scholen toe te willen zien dat deze minstens acten L. O Fransch, Duitsch, Engelsch en Wiskunde hebben zooals wij dit vóór 10 jaar gewoon waren, opdat dit onderwijs wederom op even hoog peil kome als destijds. Verder kan ik eenige vragen gevoe gelijk tezamen vatten, door beleefd te verzoeken aan de Capelsche raadsle den, die dit wenschen, open te leggen le. De algeheele correspondentie destijds gevoerd tusschen het gemeente bestuur van Vrijhoeven-Cappel en Ged Staten van Noord Brabant in zake de vereeniging dezer drie gemeenten. 2e. De algeheele correspondentie gevoerd tusschen het tegenwoordig Dag. Bestuur en de Staatsspoor in zake alle verzoeken van naamsveran deringen der stations etc. etc. etc. Ingezonden Mededeelingen. Centrum Waalwijk Brieven onder No. der adv. Bureau van dit blad. 34871 3e. Is het Dag. Bestuur ook ge- hoord over het doorgaan van den trein van 12 ure 's middags richting 's Bosch in de zomerdienstregeling? Deze trein vervoerde reeds veel groen en als ijlgoed naar de Rijnprovincie en wij zijn verplicht de bloeiende kweekerijen op alle geoorloofde manie ren te steunen te Capelle Nieuwe- vaart en niet te centraliseeren op Kaatsheuvel-Capelle als station. 4e. Gaarne wenschte ik ook te vernemen of bij de verhuizing de grootste zorg is besteed tot het bou wen van de overeenkomst tusschen het oude Gemeentebestuur van Capelle en de Staatsspoor inzake het door Capelle gebouwde en betaalde station Capelle—Nieuwevaart, waarbij aan het Dag. Best. destijds mijn Oom als Burgemeester, mijn vader en de heer Heijmans als Wethouders bedongen hebben, alle treinen te Capelle— Nieuwevaart zouden stoppen Deze heeren zullen wel niet over één nacht ijs met eene mondelinge afspraak met den minister naar huis zijn gegaan, Reeds nu ondervinden de postbestel- lers des avonds het groot ongerief van den grooten binnenkomenden en uit- gaanden postsneltrein Zwaluwe— 's-Bosch, door dezen te Waspik te moeten afhalen. Hierin moet voor Capelle, indien eenigszins mogelijk verandering komen 1 Vrijhoeven kan zich wel als centraalpunt droomen, doch dit gebeurt toch nooit en moet voor komen worden, vóór de geheele af braak van Capelle plaats heeft. De overeenkomst van bovengenoemd contract tusschen Capelle en de S.S. wenschte ik persoonlijk te zien. Zwart Het zou gemakkelijker zijn indien de heer Verheijden al dergelijke vragen van te voren schriftelijk in diende. Oerlemans. Een hoop hatelijkheden aan het adres van Vrijhoeve—Capelle Maar daar zijn we zoo zoetjes aan ge wend geworden. Voorzitter. Wij zullen een en ander wel eens laten opzoeken, want die brieven zijn reeds in het archief op geborgen. Ter gelegenertijd znl hij bericht zenden dat de stukken ter in zage liggen. Wat betreft de namen van de sta tions gelooft hij dat deze wel onver anderd zullen blijven. De heer Verheijden zegt dat veran dering voor den handel vele moeilijk heden zou veroorzaken, vooral voor de tuinders. Daarna wordt de vergadering ge sloten. ADVERTENTIëN. met of zonder kantoor Brieven onder no. der advert, aan het Bureau van dit Blad. 34867 GETROUWD J. den Hartog en 34864 Ida M. Oerlemans. De Heer en Mevrouw DEN HARTOG Oerlemans zeggen, mede namens weder- zijdsche familie, hartelijk dank voor de vele blijken van belang stelling, bij gelegenheid van hun huwelijk ondervonden. Vrijh. Capelle. 10 Juni 1925. NETTE DEGELIJKE Liefst boven 20 jaar. Eenigs zins kunnende koken. Hoog loon. Adres: Professor donderstr. 50, TILBURG. 34855 Cau de (o^neJbfzeÈLC Opwekkend en verfrlsschend Parfumerie Joyzelle, Haarlem. Iemand, op welvarend dorp n Gelderland w e n s c h t een schoenwinkel op te richten, prachtige stand, vraagt leveranciers van solied schoenwerk, n alle voorkomende modellen en maten. Soliede borgstelling aanwezig. Brieven onder no. der advert. Bureau v. d. Blad. 34870 in klein gezin (Heer en Dame) BURGEMEESTER en WET HOUDERS van Waalwijk maken bekend, dat de gemeente zich tijdelijk belast met het kosteloos op ruimen van partijen (hoeveelheid minstens 1 kar). Zij, die hiervan gebruik wen schen te maken kunnen zich vóór 30 Juni a s. aanmelden bij den Gemeente-Opzichter. 34869 BURGEMEESTER en WET HOUDERS van Waalwijk zullen op Maandag 22 Juni v. m. 11 uur. ten Raadhuize 34862 van a. 32 arbeiderswoningen in de Besoijensche Steeg. b. 14 arbeiderswoningen Vooreinde. c. het perceel No. 59 Mi nister Loeffstraat. Voorwaarden van aanbesteding liggen ter inzage ten kantore van den Gemeente Opzichter. v./h. „Pomona", Grootestraat, W A A L W IJ K. Telefoon 162. Peulen 19 ets. per pond. Doperwten 14 ets. p. pond. Groote boonen 23 ets. p. p. Wortelen 10 ets. per bos. VOOR DEN INMAAK. Peulen per 10 pond f 1.75 Doperwten per 10 p. f 1,25 Savoyekool en Sprult- koolplanten 40 cents per 100 stuks. Alle artikelen worden d i re ct. aan huis bezorgd. 34749 eenigszins bekend met koken. Waar zegt de Uitgever. 34873 te CAPELLE, zal op Vrijdag 12 Jan! a.s. om 5 uur bij de verpachtingen voor de Provincie e.a. nog Voor den Heer A. J. VAN OOSTERHOUT. Onder CAPELLE de drie Westelijke driessen, elk groot on geveer 2 hont. en het tweede en derde perceel der Bosch- velden. 34868 Schrijnen en Stukloopen der Huid, Doorzitten bij Wielrijders,verzacht en geneest men met gjj)Q Bij Apoth.en Drogisten

Echo van het Zuiden | 1925 | | pagina 3